DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Het familie-geheim- 47ste Jaargang. Dinsdag 15 Januari 1924, No. 19844. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentien: 1-5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen .wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Buiteniandsch Nieuws. DE COMMISSIE VAN EXPERTS. De eerste zitting van de experts-commissie der C. v. II., belast met het onderzoek naai de middelen om de Düitsche begrooting in evenwicht te brengen, is gisterochtend om 11 uur in de zittingszaal van de C. v. H. te Parijs begonnen. Barthou, de voorzitter dér C. v. H., heette de leden der commissie welkom, en verklaarde, dat de C. v. IT. geen wonderen verwacht van den arbeid der experts, doch dat zij de ernstige hoop koestert, dat hun conferentie en hun autoriteit er toe bij zullen dragen, dat er spoedig resultaten verkregen worden. Hij wees er verder op, dat volgens art. 234 van het verdrag van Versailles de arbeid in volkomen onafhanke lijkheid en hooge onpartijdigheid moet worden uitgevoerd. Spr. besloot zijn rede met generaal Dawes het voorzitterschap der commissie aan te bieden. In antwoord op de rede van Barthou ver klaarde generaal Dawes na aan de door Frank rijk tijdens den oorlog gebrachte offers en aan die van Amerika en de andere geallieerden herinnerd te hebben, o.a. liet volgende De instructies van de Commissie van Herstel stellen ons in. staat onzen arbeid op de basis van den status quo te beginnen. Men vraagt ons niet ons uit te spreken ..over de wettigheid van de Roerbezetting, of politieke resultaten aan te kondigen, of onze opinie mede te deelen over kwesties, waardoor de politici van alle landen in een situatie geraakten, welke voor alles op behoorlijke wijze bestudeerd dient te worden in den geest, eigen aan zakenlieden, die niet beïnvloed worden door politieke am bities. Het is de taak van de Commissie van Herstel zich bezig te houden met de politieke resultaten van het rapport, dat wij aan hun zullen voor leggen betreffende de stabiliseering van het Duitsche betaalmiddel en het in evenwicht brengen van de Duitsche begrooting. Indien zoo zeide hij de plannen, welke strekken tot het herstel van Duitschlands finan- cieelen toestand, slagen, zullen wij eveneens voorstellen doen welke de commissie vergunnen Duitschland den weg te wijzen naar de produc tiviteit, welke het uitgangspunt is van<len voor spoed van Europa. Vervolgens hebben de experts in deze eerste ochtendzitting de te volgen werkmethode vast gesteld. Zij hebben bet voorstel van den Ameri- kaanschen expert Dawes overgenomen om te beginnen met de bestudeering van het vraag stuk der stabiliseering van de Duitsche valuta. Er zullen geen afzonderlijke mededeelingen over het verloop der besprekingen worden ge publiceerd, terwijl slechts bij uitzondering een communiqué aan de pers zal worden verstrekt. De tweede commissie van deskundigen, wier Laak het is, een onderzoek in te stellen naai de Duitsche kapitaalvlucht, zal in de volgende week haar eerste vergadering houden. Do leden van de commissie zouden voor nemens zijn om eiken dag des morgens en des avonds en zelfs 's nachts een zitting te houden, indien de omstandigheden dit noodig mochten maken. Het plan der commissie is namelijk Zaterdag reeds naar Berlijn te vertrekken, ten einde dan het onderzoek voort te zetten. DE ROERKWESTIE. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld Ten aanzien van de houding der Duitsche 11 Tot het vertrek van den eerstvolgenden trein had zij nog een paar uur over. Zij nam een bad om zich op te frisschen, gebruikte het ontbijt en schreef ecnige briefjes aan haar kennissen, dat zij dadelijk weer naar huis moest terug keer en. Moe en ontstemd zat zij aan het raam en keek naar buiten naar de zee. Beneden heersch- te reeds groote bedrijvigheid. Gravin Susanne begreep niet, dat alle menschen er zoo ver genoegd uitzagen. Zij kon in den slaapwagen nooit goed uitrusten. - En nu had zij de ver moeiende reis gemaakt, om dadelijk weer te rug te fceeren. Weer wachtte haar een lange spoorreis. En dan thuis, wat wachtte haar daar? Een ernstig ongeluk, zoo had de dokter geseind. Nu zou zij misschien den ganschen zomer in Wildenfels moeten zitten en de rol van ziekenverpleegster vervullen. Br zij huiverde. Zieke menschen stonden haar tegen, zij vermeed zelfs de ziekenkamer, als baai- zoon het bed moest houden. De keeren, dat hij ziek was geweest, had zij hem altijd slechts korte plichtmatige bezoeken gebracht. Wat zou er nu gebeurd zijo? Zulke telegrammen regeering betreffende het" Fransche antwoord is natuurlijk op dit oogenblik nog niets posi tiefs mede te deelen. Er moet echter op gewezen worden, dat de verschillende geruchten, welke van een gunstigen indruk spreken, met zeker voorbehoud aanvaard moeten worden, alleen reeds, omdat naar de meening der rijksregeering onderhandelingen gaande zijn, waarvan niemand nog het einde kan voorzien en die het uiterst moeilijk maken, op dit oogenblik iets positiefs te verklaren. De nota's en telefonisch en tele grafisch gegeven berichten van besprekingen der zaakgelastigden geven slechts een zeer klein deel van de onafgebroken voortgaande gedach- tenwisseling weer. Eerst als Von Hösch, de Duitsche zaakgelastigde te Parijs te Berlijn zal zijn aangekomen, kan een positieve mededeeling der regeering worden verwacht. De Duitsche zaakgelastigden te Parijs en Brussel, die de antwoord-nota's dezer regeerin gen overbrengen, zijn inmiddels naar Berlijn vertrokken. De zaakgelastigde te Brussel, dr. Roediger, is daar gisteravond aangekomen, terwijl Von Hoesch, de zaakgelastigde te Parijs, heden wordt verwacht. ENGELAND. De dreigende moeilijkheden in den mijnbouw en de mogelijkheid van een staking van het spoorwegpersoneel wekken ongerustheid in La- bour-kringen, doch hebben noch wijziging ge bracht in het besluit van de Labour-leiders om zoo spoedig mogelijk de regeermacht over te nemen, noch den leiders der liberalen aanleiding gegeven hun beslissing om mede te werken aan de nederlaag van de regeering, te herzien. Men verwacht thans, dat de voor de regeering noodlottige stemming Maandag a.s. zal plaats hebben in verband met hcL plan van vele La gerhuis-leden om aan het debat deel te nemen De „Chicago Tribune" meent in staat te zijn, nu al de samensLelling van het ministerie Ram say MacDonald te geven. De berichtgever ont leent zijn naamlijst aan voorlichting hem door een bekende Labour-figUur verstrekt, en geeft de namen onder de begrijpelijke reserve dat er in de laatste minuut nog wel wijziging in kan komen. De lijst is de volgende MacDonald, Pemier cn Buit. Zaken Philip Snowden, Kanselier van de Schatkist Sidney Webb, Arbeid Robert Ammon, Posterijen Clynes, Lord Privy Seal Lord Parmoor, Lord Kanselier Lord ITaldane, Onderwijs Trevelyan IndiëHenderson, Binnenl. ZakenThomas, Oorlog; Kol. Wedgwood, Admiraliteit; Patrick Hastings, Attorney-general Robert Slesser, Sollicitor-general Miss Margaret Bondfields, Gezondheid Vernon Hartshorn, Mijnwezen Frank Hodges, Handel. Deze samenstelling van het kabinet zou neer komen op een vrijwel gelijke verdeeling van posten over de „intellectucelen" en de Trade Union-menschenontegenzeggelijk is het een combinatie van hoogbegaafde leiders. Natuur lijk missen alle nieuwe ministers ervaring in regeeringszaken en deswege zullen ze meer dan ooit afhankelijk zijn van het hoofd personeel aan hun departementen. FRANKRIJK. Naar de Matin" verneemt, zullen in April a.s. algemeem- verkiezingen in Frankrijk ge houden worden. waren ontzettend. Men had toch eenige con sideratie met haar moeten gebruiken, beden kende, dat zij pas een verre reis achter zich had Maar ais zij niet dadelijk terugkeerde, dan zou haar schoonmoeder zeker weer ge griefd en beleedigd zijn Zij las het telegram nog eens over „Graaf Joachim door een ernstig ongeluk getroffen. Toestand hoogst zorgelijk. Dadelijke terugreis dringend gewenscht. Dokter Kreuzer." Zenuwachtig heet zij op haar onderlip. Het bericht had iets minder in telegramstijl ge steld kunnen zijn. Die dokter Kreuzer was zeer- kort aangebonden. Haar schoonmoeder had er wel voor kunnen zorgen, dat men haar een uitvoerig bericht gaf. Maar die had natuur lijk door den schrik het hoofd verloren. Als haar zoon of Lothar maar pijn aan den vinger had, was zij reeds buiten zich zeil. Allererger- lijkst en juist nu het hier in Ostende zoo amu sant had kunnen worden. Zij stond op en ging voor den spiegel staan. Aandachtig bekeek zij haar mooie, regelmatig gelaat. ITaar tint was nog frisch en zacht, als van 'n jong meisje, ofschoon zij reeds 33 jaar was. Geenerlei geestelijke opwindingen hadden in deze gladde trekken sporen achtergelaten. Indien die heldere blauwe oogen niet zoo koud en gevoelloos badclen gekeken, zou gravin Susanne een volmaakte schoonheid zijn geweest. Met beide handen omspande zij haar middel. NOORWEGEN. Koning Haakon heeft Zaterdag het parle ment geopend met het uitspreken van een troonrede, waarin hij zeide, dat op grond van de ervaringen opgedaan met. de werking van het drankverbod, door de regeering ccn voorstel zal worden ingediend tot opheffing van het drankverbod. De vermeerderde inkomsten, die zullen worden verkregen als het ontwerp wordt aangenomen, zullen gedeeltelijk worden aange wend om het budget van de jongste begrooting te dekken en gedeeltelijk om aan de uitgaven voor werkloozen-tewerkstelling tegemoet te ko men. GRIEKENLAND. Een bericht uit Athene meldt, dat Venizelos den 21sten Januari in het parlement een motie van vertrouwen zal vragen. CIIINA. Naar uit Peking wordt gesind, is er een nieuwe Chineesch kabinet samengesteld met als premier Soen Pao Sji buitenlandsche zaken: Wellington Ivoo. ALLERLEI. Uit Cairo wordt gemeld, dat een zoon van koning Hoessein van den lledsjaz doodelijk ge troffen is door den bliksem toen hij zicli in de buurt van Medain- l-Salah ophield. Uit Londen. Commissaris Enright heeft een krachtige doorvoering van de drankwetbe palingen te New York gelast. Hij gelastte voorts een gerechtelijk onderzoek naar het optreden van 22 politie-inspecteurs, op grond, dat zij hun dienst niet naar belmoren hebben verricht. Uit Spiers. Naar gemeldt wordt is de 23- jarige separatist Kuhn uit Spiers als opvolger gekozen van den vermóórden Heinz, in diens functie van hoofd der „voorloopige regeering" van de Palts. Binnenian d. De overbodige interpellatie. Het is schrijft de „Tijd." de S.D.A.P. bij de oplossing van de Kabinets-crisis niet voor den wind gegaan. De eerste zeventig dagen van po litieke windstilte leek de partij wel ingedut. Toen kreeg rar. Troelstra een „por" val» Wijn koop. De Communistische Partij wilde de Tweede Kamer laten bijeenroepen, om het de- missionnaire Kabinet over den langen duur dei- crisis te intérpelleeren maar gezien zulk een verzoek door minstens tien leden moet worden onderteekend en de groote partij van Wijnkoop slechts twee afgevaardigden telt, hebben de bolsjewieken hun in de S.D.A.P. georganiseerde hulptroepen voor deze karwei gecommandeerd. Over deze „quaestie" is in de S.D.A.P.-sehe fracties zóó zwaar geboomd, dat men in de eerste bijeenkomst niet tot een besluit kon ko men. Ongelukkigerwijs kwam tusschen de bel de vergaderingen in (die van 5 en 8 dezer) het bericht, dat H. M. zich genoodzaakt zag de ontslagaanvrage van het Kabinet-Ruys te wei geren. In de tweede vergadering besloten de S. D, A. P.-sche fracties dan' maar gauw op spoe dige bijeenkomst der Tweede Kamer aan te dringen. Maarmr. Kooien was hun vóór. Het besluit der vergadering was nog niet gepubliceerd, toen het. bericht kwam, dat onze Kamer van honderd tegen heden zou worden bijeengeroepen. En tot overmaatvan ramp kreeg ook de aankondiging eener interpellatie-Troel stra over de oplossing der crisis den knauw Jammer, dat zij de zeebaden nu moest missen, die haar altijd zoo goed hadden gedaan. Men moest iets doen, om de slankheid der jeugd te bewaren. Haar moeder was op lateien leef tijd te zwaar geworden, zoover mocht het bij haar nooit komen. Zij draaide heen en weer en slaakte een lichten zucht. Zonder zich te vleien, moest zij zich zelf bekennen, dat zij er niet ouder uitzag dan 25 jaar. Alleen het viel niet te ontkennen haar groote zoon, die compromitteerde haar. Die verraadde haar juisten leeftijd. Zij ging weer zitten en zuchtte opnieuw. Haar prachtige Parijsc.be toiletten kwamen haar in de gedachten. Die kon zij nu alleen in Wildenfels dragen tot stichting Van de landjonkers der omgeving of voor de paar officieren van het naastbij zijnde garnizoen. Hier zouden zij geheel anders tot. hun recht gekomen zijn. Vervelend, te vervelend Susanne vermoedde niet, dat zij reeds den volgenden dag rouwkleeren zou moeten aan doen. Toen zij te Wildenfels aankwam, trof haar een vreemde stilte. Wel was zij door het rijtuig van het station gehaald, maar noch de koet sier, noch. de lakei hadden haar gezegd, wat er gebeurd was. En zij hield er niet van met deze menschen te spreken. Nu ontving haar de huismeester in gedrukte, plechtige houding, en in de hal kwam gravin eener blijkbare overbodigheid, doordat de Mi nister-President eene Regeeringsverklaring over dit onderwerp aankondigde. De S.D.A.P.-sche leiders kwamen dus over al een paar dagen te laat. Men begrijpt, dat zij de behoefte om hun opgekropt gemoed coram populo te luchten, niet hebben kunnen onderdrukken. Zaterdag j.l: hebben zij te Den Haag met hun partijgenooten vergaderd, om de ietwat gewij zigde speech, die mr. Troelstra bij zijn infer- pieliatie dacht te houden, aan te hooren. Om de bijeenkomst een ietwat plechtiger aanzien Ie geven werd mr. Troelstra door de financieele specialiteit der partij, den heer Wibaut, en den vakvereenigingsman Steriliuis gesecundeerd. Behalve de belangwekkende mededeeling van den heer Troelstra, dat de sociaal-demo craten niet van plan zijn om den persoon dei- Koningin in het parlementair debat te mengen is er eigenlijk niets nieuws gezegd. Ook de rede- van den heer Wibaut bracht geen nieuw licht. Zijn standpunt inzake de bezuiniging komt, kort samengevat., op het volgende neer „Het is kwakzalverij, te beweren, dat het financieel' evenwicht in één jaar tijds kan wor den hersteld. Wij zullen krachtig bezuinigen op leger en vloot en daarbij zal het niet op tien millioen aankomen, in zooverre wij een zoo groot mogelijk deel zullen trachten te nemen. Ook zullen wij, zoolang wij nog niet aan de socialisatie toe zijn, een deel der ondernemers winst in bc-paalde bedrijven tot ons moeten trek ken. Als hc4, straks, zooals Troelstra verlangt en ook te hopen is, tot een Kamerontbinding komt, schaart u dan achter ons aan, om aan liet Nederlandsehe volk duidelijk te maken, dat het heeft te kiezen tusschen het onbesuisde plan-Colijn eênerzijds en het rustig overwogen, de cultureele belangen eerbiedigende plan- Wibaut anderzijds. (Applaus)". Dat plan Wibaut is, zooals men weet, bet, avereehtsche „bezuinigingsplan" uit, hot mani fest van S.D.A.P. en N.V.V. Het merkwaardige van dat bezuinigingsplan is, dat er een tiental eiscben in worden gesteld, waaronder er zijn, die vele millioenen aan nieuwe uitgaven zullen vorderen. Wat, de cultureele belangen betreft,, mag de heer W ibaut gerust zijn. Hij ziet de cultuur na tuurlijk uit een anderen gezichtshoek dan wij. Maar van ons standpunt gezien, zijn die belan gen bij deze Regeering en bij de rechterzijde in de Tweede Kamer volkomen veilig. Een nieuwe Vlootwet Naar uit 's-Gfravenhagc aan de „Msb." ge meld wordt, is de eenheid in de Katholieke fractie betreffende kwesties «van practische politiek thans geheel hersteld. Het moet in de bedoeling der Regeering lig- ggen, een nieuw ontwerp-Vlootwet in te dienen, waarin door enkele wijzigingen de voornaamste bezwaren zouden worden ondervangen, welke van rechtsche zijde in de Kamer tegen de oor spronkelijke wctsvoordracht, werden gemaakt. Spoorwegpersoneel. Gister is te Utrecht wederom een bespreking gehouden tusschen de directie van de Neder landsehe Spoorwegen en de vertegenwoordigers van de vakbonden, voor zoover zij tot onder handelen bereid waren, waartoe thans ook de neutrale Bond'behoorde (de Bond van ambtena ren was nog weggebleven). Na zeer uitvoerige besprekingen is op alle punten overeenstemming bereikt, behalve op dat van den loonaftrek voor de 4e'klasse sta n dp Ia a tsa f trek van 16-pCt. op Thea haar tegemoet, bleek als de dood en in een zwarte japon. Maar mama wat is.er gebeurd? riep zij, nu toch ernstig verschrikt. Gravin Thea voelde in dit oogenblik meer dan ooit, dat Susanna baar zoon nooit had liefgehad en dat haar met hef doodsbericht geen diepe, ongeneeslijke wonden geslagen werden. Daarom bespaarde zij zich zelf een lange voorbereiding. Zwijgend opende zij de deur naar de kleine ontvangkamer en verzocht Susanne binnen te gaan. Toen zij alleen waren zei gravin Thea, met toonlooze stem Joachim is dezen nacht gestorven. Susanne kromp ineen en verbleekte. Doocl Joachim dood neen, dat kan toch niet waar zijn, stamelde zij. De oude dame vertelde kort, met moeite de woorden uitbrengend, wal gebeurd was. Susanne was op een stoel neergevallen en staarde onthutst in het veranderde gelaat van haar schoonmoeder. In deze trekken had het leed rimpels gegroefd. Gravin Thea was tot nu toe een statige vrouw geweest, wien men niet kon aanzien, dat zij tegen de zestig liep. Deze eene nacht had haar jaren ouder gemaakt. Toen zij aan het eind van haar verhaal was, zuchtte Susanne. (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT III III I I I I I 'I IIB In' IHIHII >111*1 «M lil» Hi'WHI II Hill lil IIII

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1