12 pCt. zien teruggebracht, terwijl de directie slechts tot 14 pCt. wilde gaan. De vakbonden zouden ermee accoord gaan dat de /200.0Q0 waarover het verschil liep, dan op andere wijze zouden worden gevonden, doch de directie wilde daar niet in treden. Ook kon zij niet accoord gaan met een aftrek van 12 pCt. zoo deze slechts zou gelden voor het in dienst zijnde personeel en het nieuwe personeel met den vollen aftrek van 16 pet. zou worden belast. Aangezien op dit punt geen overeenstemming kon worden verkregen, zijn de onderhandelingen daarop afgestuit. Corps diplomatique. In Den Haag zijn aangekomen de heeren Hen ry Catargi, buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister van Roemenië in Nederland en België, Alberto Guani, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Uruguay voor Ne derland en België, en Paul Gunzalez, secretaris van de legatie van Uruguay t,e Brussel. Hulppersoneel hij de post. De Directeur-Generaal der P. en T. heeft de directeuren der kantoren en andere hoofden van dienst aangeschreven om al het hulpperso neel met minder dan 7 dienstjaren te ontslaan, om 't daarna weer op arbeidscontract in dienst te nemen. Aan het personeel met meer dan dienstjaren wordt de vrijheid gelaten ook op arbeidscontract in dienst te gaan, dan Wel onder de thans bestaande arbeidsvoorwaarden te blijven werken. Het ligt in de bedoeling aan dezen maatregel nog terugwerkende kracht te geven tot 1 Juli 1922. Bedoeling van dezen maatregel is, volgens de „Msb.", het hulppersoneel te onttrekken aan de bepalingen der Pensioenwet 1922, die tot de allergekste gevolgen leiden. Aan het per soneel wordt bij ontslag wegens ongeschiktheid of ouderdom een gratificatie gewaarborgd ten bedrage van 2/3 van het pensioen, dat onder de bepalingen der Pensioenwet genoten zou zijn, verminderd met de rente ingevolge de Invalidi teitswet. Het personeel zal daarentegen geen pensioenpremie of andere storting verschuldigd zijn. Nederland en Indie. Gisteravond heeft te Amsterdam voor een zeer groot aantal leden en genoodigden van de vereeniging Hou' en trouw prof. nir. M. W. F. Treub, nogmaals gesproken over den economi- schen toestand in Indië en de verhouding tot het moederland. Over het belang, dat Nederland bij Indië heeft, zeide spreker, dat ons land aan zijn koloniën heelt te danken, dat het in Europa een grootere internationale beteekenis heeft, dan andere staten, van gelijke grootte en gelijke Europeesche beteekenis. Voor een oorlog in Europa in de naaste toe komst bestaat volgens spreker geen reden rond om den Pacific is de toestand echter anders. En wanneer een noodgedrongen conflict tusschen Amerika en Japan uitbreekt, moeten wij bereid zijn Indië, ten koste van veel, te verdedigen. Indië heeft Nederland 'noodig en Nederland Indië. Het economisch leven dier twee is ten nauwste saamgeweven wanneer we bedenken, dat de helft van de tonncnaat van onze koop vaardijvloot m handen is van maatschappijen, die in of op Indië varen,'zien wij de beteekenis van onze koloniën duidelijk voor oogen. Van den algemeenen invoer in Indië komt ten minste 40 pet. uit Nederland. Hierbij komt nog hetgeen, direct of indirect, door en aan de scheepvaart wordt verdiend. Denken wij verder hoeveel jongelui een werkkring vinden in Indië hoe veel kapitaal er in Indië is gestoken (spreker schat het Nederlandsche in Indië geinvesteerde kapitaal op 3 milliard, waaruit jaarlijksch /300 a f 350 millioen aan tantième en dividend naar het moederland terugvloeien), hoeveel onze machine-industrie, onze handelmaatschappijen enz., enz. verdienen aan Indië, dan kunrten wij daaruit zien de beteekenis, die Indië voor ons heeft. En politiek, én economisch, én sociaal zou Nederland terugvallen tot den rang van een land als Denemarken of Noorwegen, wanneer het Indië niet had. Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Vrouwenbond. Pater van Noord schrijft ons Het gebeurt wel eens, dat men menschen ontmoet, zelfs goede en oprechte Katholieken, die minachtend hun schouders ophalen voor verschillende instellingen en besluiten van het kerkelijk gezag, die afkeurend kunnen spreken over hetgeen de Kerkelijke overheid, goed, nuttig en noodzakelijk oordeelt. Zoo ook geniet de R. K. Vrouwenbond niet overal de onverdeelde sympathie en spottend hoort men wel eens vragen waarom die Vrou wenbond Ik zie het nut en het noodzakelijke er niet van in. Er zijn al bonden en vereenigingen genoeg. Het bevordert de uithuizigheid maar en het was beter, dat de huismoeders bij hun kinderen bleven. Nu moet ik het erkennen, dat het volstrekt niet gemakkelijk is om de schoone sekse iets uit het hoofd te praten, wanneer zij reeds over een of andere zaak er een gevestigde opinie op na houdtdoch degenen, die in bovengenoem- den zin denken of lmn meening verkondigen, zou ik eenvoudig willen antwoorden, dat zij wijzer willen zijn en het beter willen weten dan dc Bisschoppen, die het bestaan der R. K. Vrouwenbonden nuttig en zelfs noodzakelijk achten in onzen tegenwoordigen tijd, en als het Episcopaat iets voorschrijft of verordineert, dan moeten wij als goede en rechtzinnige ka tholieken eenvoudig gehoorzamen en dan past het ons niet op hun beleid critiek uit te oefenen. Zij toch zijn door Christus aangesteld om als opvolgers der apostelen Zijn Kerk te besturen en dan zal de H. Geest, door Christus aan Zijn Kerk beloofd, hen wel verlichten in hetgeen zij doen en laten moeten voor het heil en welzijn der aan Hen toevertrouwde kudde. Die personen geven daarenboven blijk, dat zij totaal niet op de hoogte zijn van hun tijd en van de kwalen en gevaren der hedendaag- sche maatschappij en zij schijnen in het geheel niet te heseffen, wat er in de wereld te koop is. Onze bisschoppen en piiesters weten zulks maar al te goed en zij zijn er diep van overtuigd, dat tegenover de organisaties onzer tegenstan ders Roomsch-Katholieke organisaties moeten worden opgericht, omdat de mensch, wanneer hij alleen staat, een zwaarderen strijd heeft en en lichter beloopt omjn socialistisch vaarwater verzeild te raken en zoo te vervallen tot on verschilligheid in het geloof, tot ongodsdienstig heid en zelfs tot volslagen ongeloof. Door menig voorbeeld zouden wij deze be wering kunnen staven. Onze tegenstanders begrijpen beter hun tijd dan menig katholiek en daarom trachten zij niet alleen onder de mannelijke leden der maat schappij maar ook onder de vrouwelijke leden propaganda te maken voor hunne beginselen om allen zooveel mogelijk naar het roode kamp te lokken, hetgeen liun niet zelden gelukt. En daarom moeten wij organisatie tegenover organisatie stellen en ons eendrachtig aaneen sluiten als een noodzakelijk middel om de po gingen onzer tegenstanders te verijdelen, om ons te onttrekken aan de moderne en socialis tische stroomingen onzer hedendaagscbe maat schappij, ons op verschillend gebied te ont wikkelen, ons geloof zelf ongeschonden te be waren en het ongerept over te leveren aan onze kinderen. En daarna streeft iedere katholieke vereeniging en ook den R.K. Vrouwenbond. Waarom dus lid van de R. K. Vrouwenbond Om door voorlichting en cursussen door drongen te worden van dien echt katholieken geest, welkeummer de karakteristieke cn voor treffelijke eigenschap geweest is onzer katho lieke vro.uwen en meisjes in het verledene. Doch er is meer. Er bestaan in den P. K. Vrouwenbond verschillende onderafdeelingen, die zeer nuttig zijn en allergunstigst werken op sociaal en charitatief gebied. Zoo heeft men o.a. het kleederen-magazijn, de kraamverzor- ging, de hulp in de huishouding, de vacantie- kolonie, het huisvesting-comité. Doch deze onderafdeelingen moeten noodzakelijk gesteund worden om stand te kunnen houden en heil zaam te kunnen werken. En daarom, hoe grooter het aantal leden is, die door lmn contributie de verschillende onderafdeelingen steunen, hoe nuttiger en heilzamer arbeid deze zullen kunnen verrichten. Daarom is het noodzakelijk om lid van den R. K. Vrouwenbond te zijn om door uw contri butie te steunen de heerlijke werken van chris telijke naastenliefde, welke door de verschillênde onderafdeelingen van den Vrouwenbond worden beoefend. Daardoor toch werkt gij mede om (door het kleederen-magazijn) uwe arme zusters de zoo noodige kleeding te verschaffen. Of wel gij helpt hen, wanneer zij moeder geworden zijn, (door kra.amverzorging) aan goede verpleging van moeder en kind. Of wel gij helpt hen (door de hulp in de huis houding) aan steun en hulp, wanneer zij wegens ziekte of zwakte hun huishouden niet kunnen besturen of waarnemen. Of wel gij helpt hen, opdat hun zieke, zwakke en teringachtige kindertjes (door de vacantie- kolonie) gedurende een korteren of laligeren tijd in een gezonde omgeving kunnen geplaatst worden. Zoo bewijst gij door uw lidmaatschap en uw contributie, die gij bijdraagt, aan uw arme zusters in Christus barmhartigheid en is het woord van Christus op u van toepassing „Zalig de barmhartigen, want zij zullen barmhartig heid verwerven." En wanneer gij ten slotte weet, dat gij als lid van den Vrouwenbond kunt rekenen op menig gezelligen avond in de wintermaanden, waarvoor het bestuur gewoonlijk zorg draagt, dan moet u dit alles bewegen om u zoo spoedig mogelijk als lid van den R. K. Vrouwenbond op te geven. Ook de contributie kan voor u geen beletsel zijn, daar deze slechts 15 cent per maand bedraagt. Dezer dagen zullen de dames zelatricen u per circulaire uitnoodigen om als lid tot den bond toe te treden moge dan een beroep op uwe katholieke offervaardigheid niet te vergeefs zijn. weer een tentoonstelling, nu wordt hier echter niet alleen geëxposeerd,maar ook gedemonstreerd Wel hebben we er aanvankelijk tegen op gezien, maar wij vonden spoedig zóóveel mede werking, en bovendien waar men in tal van ste- del zooveel succes had, zouden wij dat niet ook hier hebben Het Bestuur der Afdeeling hoopt en vertrouwt, dat deze tentoonstelling weer tal van nieuwe leden de vereeniging zal aanbrengen en dat de tentoonstelling weer een groot bezoek zoo moge lijk nóg grooter dan verleden jaar zal hebben. Met deze woorden, verklaarde spr. de tentoon stelling geopend en noodigde de aanwezigen uit voor een rondgang langs de stands. De landelijke drie- en de stedelijke tweeklcur flapperen op plein Eendragt voor het gebouw van denzelfden naam en beklemmen een bord waarop met duidelijke letters vermeld staat Tentoonstelling, een mededeeling, die 's avonds, door een transparant bij den ingang, gloeiend herhaald wordt. Dadelijk bij het binnentreden een ongewoon levendige aanblik uit alle deur openingen vloeit licht en geluid, heeren zoowel als dames gaan in en uit, muziek huppelt in de ruimte en hier en daar hangt 'n bak- en braad- luchtje. 't Was er gisteravond buitengewoon gezellig en levendig. Hoe kan 't ook anders bij zooveel afwisseling, bij zooveel frichheid, moois en leerzaams. Een bezoek aan deze tentoonstel ling moet voor iedere huismoeder wel een on afgebroken genoegen zijn en kan tevens gelden voor een les in, de huishoudkunde die haar later te stade kan komen. Zooals gezegd, de afwisseling is groot en daar een opsomming van de 32 stands ondoenlijk is moeten wij ons bepalen tot eenige die het meest de aandacht trekken. In zaal I exposeert de firma R. Bakhuis en Zonen uit Olst met een inzending vleeschwaren en conserven die door de bekoorlijke opstelling een „smaakvollen" indruk geeft. Zaal II is in beslag genomen door de Levers Zeep Mij. uit Vlaardingen. Hier wordt af en toe een demonstratie gegeven met het wonderbare Twink-produc.t in een ommezien worden door een handige jongedame verschillende kleeding- stukken in een ander en mooier kleurtje ver doopt. In Zaal III stelt mevr. M. FürenLutomirski een pracht verzameling hand- en kantwerken en etsen ten toon het nieuwste snufje uit Ame rika een schort dat noch gewasscheu noch gestreken behoeft te worden, heeft algemeene bewondering. Tevens geeft genoemde dame een les in 't kantklossen waaruit blijkt, dat zo met het speldenwerk en de bobijntjes even vlug werkt als een Mechelsch begijntje. De firma de Kadt heeft in deze zaal een oud- Hollandsche keuken betrokken, waarin een keurige kok het nieuwe product verwerkt dat de firma onlangs uitvond n.l. vet in poeder- vorm, wat behalve de geriefelijkheid een groote besparing in 't gebruik geeft en bovendien nog goedkooper in prijs en beter in kwaliteit is dan de vaste vorm dezer stoffen. In zaal III staan o.m. mooie stands van de N. V. Farina" te Dordrecht, die macaroni, vermicelli enz. fabriceert van de N. V. Al- goma" met roest- en vlekvrije stalen messen en van de N. V. Hero-conserven te Breda. De Singer Mij. heeft hier ook een verrassing, en wel naaimachines met ingebouwde motor, een sterk .staaltje van moderne techniek. Voorts noemen wij nog de firma Hosman, alhier die bakproeven met Crestona-cake-poeders houdt, een fijne lekkernij. Een vroolijk strijkje houdt de vroolijkheid er in het is echter niet alleen het gehoor dat vergast wordt, ook de smaak wordt door de gul heid van vele standhouders aangenaam ge streeld. Kortom wij kunnen ieder aanraden op deze tentoonstelling een kijkje te nemen. ,.St. Willibrordus." De ledenvergadering van den R. K. Fabrieks- arbeidersbond „St.Willibrordus" afdeeling Schie dam zal plaats hebben op Vrijdag 18 Jan. a.s. des avonds ten 7J/2 Wr precies in hetGebouw van den R. K. Volksbond. Tentoonstelling der Nederl. Ver. van Huisvrouwen. In 't gebouw „Eendracht" is gistermiddag, gelijk we in 't kort reeds meldden, de 2e tentoon stelling met demonstraties geopend van de Schiedamsche afdeeling der Nederl. Ver. van Huisvrouwen. Vele dames, ook uit den Flaag en Rotterdam, bestuursleden van onderscheidene afdeelingen van genoemde Ver., hadden aan den oproep tot bijwoning der openingsplechtigheid gehoor gegeven en verzamelden zich daartoe tegen half drie in een der zalen, waar de presidente der Schiedamsche afdeeling, Mevr. H. M. Deelder haar allen eerst met hartelijke woorden welkom heette. Het succes van verleden jaar, vervolgde spr. is ons naar het hoofd geslagen, en nu hebben we INGEZONDEN. Schiedam's lieve en fijn gemanierde jeugd. Schrikt niet Ouders Neen, geen blaam op een Uwer kinderen Hoe Uw kinderen zich gedragen, van welke woordjes Uwe kinderen zich-bedienen, weet niemand beter clan U zelf. Waar zij dit toch alle maal hooren en zien, is U ook bekend, Op straat, ja op straat, dus hen onder Uw hoede aldaar gehouden. Mis hoor, dat is niet afdoende Een staaltje Wandelend omstreeks het uur, dat de lieve jeugd van een der scholen in de nabijheid van de Nassanstraat was losgelaten werd een heel ge woon, niet opzichtelijk gekleede Moeder, met haar dito gekleeden jongen, zonder een zichtbaar gebrek door een stoet van meisjes achtervolgd eD nagejouwd, met uitroepen overladen, en in een taaltje betiteld, dat bet een niet opgevoed mensch nog zou doen gruwen. Aan het verzoek van die Moeder (die niet wist, hoe zoo'n bende van zich te weren) om dan allemaal maar eens flink hun oogen uit te kijken, door beide even te blijven staan, laaide de lust tot hinderlijk volgen en bemerkingen nog meer en meer op. Een vermaning, aan haar kind, maar'niet om te zien en geen notitie van hen te nemen, lokte steeds meer bemerkingen op het doen en laten van die moeder. Het kind „Moeder, waarom schelden zij ons nu uit Een der meisjes, uit het aangegroeide troepje „Welnou juffrouw schelden doet toch geen zeer Zie, dat laatste is wel een bewijs, dat zij blijk baar niet weten, wat niet past, wat nog geleerd dient te worden. Aan wien dat aan de jeugd te leeren Aan wien dat aan de jeugd voor te houden, hoe zij zich te gedragen hebben. Aan wien om die in massa losgelaten jeugd, flink duidelijk te maken en bij herhaling er op te wijzen, wat onbetamelijk, wat onopgevoed wat afkeuringswaardig is. Ja aan wien De dit mochten gevoelen, zullen zoo ik hoop, door dit staaltje, weer eens aangezet zijn, om datgene wat zij de kinderen wel voorhouden en leeren, nog wat meer en bij herhaling te doen. Mijnheer de redacteur, aanvaard voor plaat sing van dit stukje den dank van Een kindervriend. Gemengd Nieuws, Volksbadhuis. In de week van 612 Jan. werden genomen 429 baden. lste Klasse kuipbaden 32, regenbaden 64. 2de Klasse kuipbaden 31, regenbaden 295, kinderbaden 7. Gistermiddag 4 uur is het 3- jarig dochtertje van P. Rosmon in de Strijenschestraat aangereden door een auto van de firma H. uit Delft. Het kind werd tegen den grond geworpen en bekwam verwondingen in 't gezicht en 'n lichte ribkneuzine-. De losse werklieden H. van D. en J. W. te R'dam, zijn aangehouden als ervan verdacht op de Gedempte Slaak aldaar van een wagen een kist met 24 flesschen wijn te hebben gestolen, toebehoorende aan den ex pediteur M. van der M. alhier. UIT ROTTERDAM. I)e ontploffing. De motorboot Wilhelmina is na de leegpom- ping, uit de Wijnhaven naar boei 25 op stroom gesleept, om gelost te worden. Dit kon geschie den nadat een gedeelte van de lading in een andere motorboot was overgelaten, waardoor het gat, wat in de boeg was geslagen, boven water kwam en gedicht kon worden. Het dek van het voorschip is opengescheurd, de ijzeren koker, ■waarin de mast. stond en die tegen het water dichte schot van het vooronder was aangebracht, is door dit schot meegetrokken. Dc Stuyvesant. In aansluiting op de dezer dagen omtrent het stoomschip Stuyvesant gepubliceerde berich ten kunnen wij thans ter geruststelling mee- deelen, dat het schip Santa Maria de Azoren is gepasseerd en dat aan boord alles wel is. Een redding van 14 man. Het stoomschip Waaldijk, kapitein Korver, van de Holland-Amerikalijn, is eergisternacht om streek 4 u. te R'dam aangekomen,met aan boord den chef-machinist M. Reneditto, den marconist E. Colombino en 12 schepelingen vair de be manning van het Italiaansche stoomschip Tas mania, welk schip in de Golf van Biscaje in ontredderden toestand door zijn bemanning is verlaten. Het stoomschip Tasmania, groot ongeveer 6300 ton, vertrok den 5den dezer met een lading kolen, onder bevel van kapitein T. Ferrari, uit Camogli bij Genua. De bemanning bestond uit 29 personen. In den morgen van den 9den Januari kreeg het stoomschip in de Golf van Biscaye, op 80 mijl van Kaap Finistére, met zwaar stormweer te kampen. Herhaaldelijk kreeg men zware zeeën over, cn ten laatste sloeg een groote golf het houten voordek stuk het water drong het schip binnen het schip kreeg slagzijde en kon niet meer manoeuvreeren. Besloten werd, de Tasmania te verlaten. In de eerste boot, die te water gelaten werd, namen met kapitein Ferrari plaats de eerste en dc tweede stuurman, de eerste en de tweede ma chinist, de bootsman, de chef-stoker, de chef hofmeester, drie oliemannen, een matroos en een kajuitsjongen. Omstreeks half tien in den voormiddag vertrok deze boot bijna een urn- later was zij uit het zicht van het op het schip achtergebleven deel van de bemanning. Hoe het met de mannen in deze boot gegaan is, is niet bekend. Inmiddels bleef de aan boord achtergebleven marconist E. Golumbiho voortdurend draad loos seinen. Zeven schepen hebben het nood signaal opgevangen en op grooten afstand her haald. Des namiddags omstreeks half twee besloten de op cle Tasmania achtergeblevenen, dep meer en meer ontredderden toestand van het stoom schip in aanmerking genomen, het schip te verlaten. De tweede boot werd té water gelaten en onder bevel van den chef-machinist Bene- ditto ging men zee in. Met den chef-machinist en den marconist namen 12 schepelingen plaats in de hoot. Een bediende en een olieman bleven uit angst aan boord achter. Twintig minuten is men nog in de nabijheid van het schip gebleven. De Tasmania, die meer en meer slagzijde gekregen had, kon toen, naar men meende, elk oogenblik zinken. Herhaal delijk heeft men de beide op het schip achter gebleven mannen nog toegeroepen, in zee te springen, doch zij durfden niet. Daarop is men met de boot weggeroeid. Omstreeks drie uur in den namiddag werd op grooten afstand aan stuurboordzijde een stoomschip waargenomen, dat een half uur later de Waaldijk, van de Holland-Amerikalijn bleek te zijn. De officier van de wacht van de Waaldijk heeft de boot, hoewel het stoomschip een anderen koers had, op een golf gezien. Lang zaam is daarop de Waaldijk de boot genaderd, die wegens de hooge zeeën niet naar het stoom schip toe kon komen. Om vier uur in den na middag lag de boot, dank zij de zeemanschap van den gezagvoerder van de Waaldijk, langs zijde van dit stoomschip, en even daarna waren (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2