de schipbreukelingen aan boord, waar zij van kleeding zijn voorzien. De marconist van de Waaldijk had de seinen van den marconist Cclombino opgevangen. Oplichting van postkantoren. Aan verscheidene bijpostkantoren te Amsterdam zeker een 23, is Zaterdag een postwissel van 300 aangeboden. Deze wissel is aan alle kan toren, waar hij werd aangeboden, uitbetaald. Later is gebleken, dat al deze wissels valsch waren de posterijen zijn dus opgelicht voor een bedrag van ten minste 6900. De vervalschmg werd ontdekt aan het post kantoor aan het Tulpplein, dat onmiddellijk aangifte deed bij de politie. De ontdekking had plaats na de sluiting' van het loket voor uit betaling van postwissels. In den loop van den dag kwamen ook van andere kantoren aangiften in. De vervalsching is aangebracht op goede postwisselformulieren. De postwissels heetten uit Utrecht te komen. Het dagteekenstempel draagt den datum van 9 Januari. Alle stempels die op een postwissel staan, wanneer hij kan worden uitbetaald, zijn aanwezig. De postzegels zijn behoorlijk gestempeld. Zelfs de merken, waarop kan gezien worden het uur van be stelling; zijn aanwezig. Ook het groote veilig heidsmiddel, de chéquewriter, waardoor dwars door het formulier in zwart en rood geperforeerd het bedrag van het gestorte geld wordt aan gebracht, is nagemaakt. Al deze postwissels waren geadresseerd aan een zekeren De Boer te Amsterdam. Echter staat op alle wissels een ander adres. De eenige fout, die gemaakt is, bestaat hierin, dat het adres geschreven is over de chéquewriter, terwijl dat bij goede postwissels juist andersom is. Ook blijkt de perforatie bij nauwkeurige be schouwing eenigszins grover ze is er vermoe delijk met een mesje in gemaakt. Ongeveer een jaar geleden heeft een der gelijke oplichting plaats gehad. Ook toen werden Amsterdamsche bijkantoren op een dergelijke wijze opgelicht. Toen echter waren de bedragen veel lager in dien tijd werden aan bijkantoren geen hooge bedragen uitbetaald, daar de con trole moeilijk was. De dader is nooit ontdekt. Sedert de invoering van de chéque-writer achtte men bedoeld bezwaar verdwenen. De directeur van het postkantoor te Amster dam heeft ter algemeene kennis gebracht, dat de maatregel, waarbij postwissels, een bedrag ad 20 te boven gaande, ook aan de bijkantoren aldaar kunnen worden uitbetaald, van gisteren al' is ingetrokken. Thans kunnen alleen dan post wissels boven een bedrag van 20 aan de bijkan toren worden uitbetaald, indien de geadresseerde persoonlijk aan het betrokken bijkantoor bekend is of na indiening van een schriftelijk verzoek waarvoor formulieren aan de bijkantoren ver krijgbaar zijn. Oplichting. Dezer dagen werd het klee- dingmagazijn De Faam te Leiden opgebeld om bij mevrouw M., geb. E., aan den Rijns- burgerweg, heerencostuums op zicht te zenden. Een knecht ging er met vijf costuums, ter waarde van ongeveer ƒ500, heen. Even later vervoegde zich iemand ten huize van genoemde mevrouw met de mededeeling, dot deze costuums hadden moeten zijn bezorgd bij prof. M., waarom hij verzocht, ze weer mee te geven, wat geschiedde. Den volgenden dag bleek aan de firma, dat zij het slachtoffer is geworden van een oplichter. Van den dader geen spoor. IJ s. Uit Leeuwarden meldt men ons Vandaag is het aan de Franeker booten met groote moeite gelukt, het ijs in de stadsgrachten te breken. De HollandFrieslandlijn wil mor gen haar dienst via I-Iarlingen hervatten. De booten zullen dan via Nieuwediep naar Amster dam varen. Brandstichting. De timmerman J. Z. en de mandenmaker P. H. zijn Zaterdagavond bij hun thuiskomst in hun huisje te Blaricum gearresteerd als verdacht van brandstichting. Er was in dit huisje, gelegen aan de Torenlaan, om 8 uur des avonds brand uitgebroken, welke echter spoedig gebluscht werd. Bij het onder zoek bleek, dat op de vloer een in de petroleum gedrenkt bed lag, waarop vier stoelen waren ge zet. De beide verdachten hadden om halfdrie des middags het huis verlaten de werkster was om 4 uur vertrokken. De inboedel van Z. was verzekerd voor 10,500. Branden. Te Enschede is Zondag een pand van drie woningen in de Kalanderstraat, toe- behoorende aan den heer Kellerhuis, waarin een vleeschwinkel, een sigarenwinkel en een kantoor waren gevestigd, afgebrand. Zondagochtend is het pakhuis van de firma Oggel te Axel, waarin een groote partij kruide nierswaren, oliën en vetten was opgeslagen, afgebrand. De oorzaak van den brand is onbe kend. De moord te Culemborg. Er is gister, in verband met den moord te Culemborg, weer iemand gearresteerd, juist op het oogenblik dat hij in den trein naar Utrecht wilde stappen. De man is gevankelijk naar Tie.l gebracht. Spaarbankboekjes ver valse ht Eenigen tijd geleden verschafte iemand te Zutfen zich een Rijkspostspaarbankboekje, waarop hij ƒ2.50 zette. Thans is gebleken, dat hij later het bedrag op het boekje heeft vervalscht, waarop het hem gelukte 250 van het boekje op te vra gen. Hetzelfde geschiedde te Nijmegen en Deventer, waar op dezelfde wijze de Rijkspost spaarbank voor een zelfde bedrag werd opgelicht. Het vermoeden bestaat, dat in de drie plaatsen dezelfde persoon zijn slag heeft geslagen. Laatste Berichten. De Regeeringsverklaring. Minister Ruys de Beerenbrouck legde heden in de Tweede Kamer de volgende regeerings verklaring af Mijnheer de voorzitter De kabinetscrisis, welke intrad na de beslissing der Kamer op 26 Oct. j.l. krachtens welke' het ontwerp Vlootwet was verworpen, heeft 7 Jan. geleid tot niet in williging van het verzoek om ontslag van het zittende kabinet.Nadat vorming van een nieuw ministerie ondanks dit tijdsverloop onmogelijk bleek en daarbij langer sleepend blijven van de crisis niet in 's lands belang kon worden geacht, meenden wij ons niet te kunnen onttrekken aan den plicht, de verantwoordelijkheid voor het be wind te blijven dragen. Onder deze omstandig heden stel ik er prijs op met het oog op verdere samenwerking met de Staten-Generaal en de klaarheid iii de verhouding tot deze vergadering, het volgende te verklaren De beslissing der Kamer van 26 Oct. wordt door het kabinet in de gegeven omstandigheden als een feit aanvaard. Het treffen van een voor ziening inzake de Maritieme verdediging zal daardoor eerst kunnen volgen, na maatregelen tot herstel van het finantieel evenwicht. Deze bereids beraamde maatregelen ter genezing van het ziekteproces, dat 's lands finantiën doormaken, staat thans op den voorgrond. Middelerwijl zal de regeering de kwestie der maritieme verdediging op nieuw I er hand nemen. Zij behoudt zich voor dienaangaande spoedig nadere voorstellen in te dienen. Bij de beantwoording van het voorloopig verslag betreffende hoofdstuk I der Staatsbe- grooting 1924, zal de regeering de meest geschikte gelegenheid vinden omtrent verschillende daarin ter sprake gebrachte punten van regeeringsbe- leid nader haar meening uiteen te zetten. De regcering nu doet een beroep op de mede werking der Staten-Generaal in de overtuiging, dat zij handelt in den geest van Uw vergadering, wanneer zij haar uitnoodigt tot gemeenschap- pelijken arbeid ten einde aan de hangende vraag stukken de oplossing te geven, die het land zoo dringend behoeft. Weerbericht. Verwachting meest matige Z.O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, lichte vorst, 's nachts, over dag om het Vriespunt. Een rijke aanwinst. Naar we vernemen, is het Rijksmuseum te A'dam met een prachtige nieuwe collectie schilderijen begiftigd. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Jan. 15 Jan. Londen 11.43V8 U 46J/4 Berlijn- 0.61* - 0.62* Parijs- 12.09 - 11 -82A/a België-11.01 -10.79 Zwitserland-46.6272 -46.70 Weenen - 0.00s/8 - 0.003/8 Kopenhagi n - 46 70 - 46 80 Stockholm- 70.75 - 70 65 Ghristiania- 38 25 - 38 2.0 Amerika - 2.70 - 2 707s Maörid-34.60 -34.40 Milaan - 12 20 -11.90 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 14 Jan. 15 Jan Londen 11.48 11.43 V, Pa rij 8 -11 95 - 12. Brussel - 10.9772 U- New-York- 2.7074 - 2.706/8 Berlijn - 0.61* - 0.628/4* Stockholm - 70.75 - 70.60 Zwitserland- 46.70 - 46.70 Kopenhagen - 46.65 - 46.80 Ghristiania - 38.25 - 38 20 Weenen -0.003874 -0.0037 3/4 per billioen. Telegrammen. AARDBEVING. LONDEN, 15 Jan. (draadloos) Japan is wederom door een aardbeving getroffen, ge lukkig niet .zoo ernstig als in Sept. j.l. Tokio, Yokohama, Koto, Machota, Osaka en Kobe werden geteisterd. De spoorwegdienst Tokio Yokohama is stopgezet. Tot dusver zijn nog geen dooden te betreuren. MEXICO. MEXICO, 15 Jan. (draadloos) Het ministerie van Oorlog deelt officieel mede bericht te hebben ontvangen dat het nabij de grens van Jalico tot bloedige gevechten met de opstandelingen is gekomen. NEWORLEANS, 15 Jan. (draadloos) Volgens een telegram uit Elposo van de Mexicaansche rebellen hebben deze de haven van Tampico geblokkeerd. Tal van schepen die wilden uit varen werden door de rebellen tegengehouden en de daarop aanwezige levensmiddelen werden in beslag genomen. Het landleger van de op standelingen bereidt een hevigent aanval op de stad voor. ENGELAND. LONDEN, 15 Jan. (draadloos) Hedenmiddag zal koning George de reeds lang te voren aan gekondigde troonrede uitspreken. Morgen zal zooals de bladen reeds hebben gemeld het amendement van de Labour-partij op 't adres van antwoord op de troonrede worden ingediend. Men verwacht algemeen dat Mac Donald uiter lijk Maandag a.s. na den val van het huidige kabinet,van den koning opdracht zal ontvangen een Labour-regeering te vormen. Kerknieuws. Mgr. J. II. Selteii f Zondagavond is, na geruimen tijd aan een hartkwaal te hebben geleden, overleden de eerw. heer Mgr. Johannes Hcrmanus Selten, Geheim Kamerheer van Z. II. den Paus, Deken van het Dekenaat Heusden en pastoor te Dru- nen. (N. Br.). Het Intern. Euehar. Congres te Amsterdam. Naar de „Msb." uit Rome verneemt pu bliceert de „Osservatore" de volgende bij zonderheden over het internationaal Eucharis tisch Congres Zooals men weet, zal van 22 tot 27 Juli a.s. in Amsterdam het XXVII Internationaal Eucharistisch Congres gehouden worden, waar bij tegenwoordig zullen zijn de Kardinaal-delf* gaat van Zijn Heiligheid, verschillende andere Kardinalen en Aartsbisschoppen, bisschoppen en abten en geloovigen van geheel de katholieke wereld. De keuze van Amsterdam als zetel van het internationaal congres had niet beter kunnen zijn. Sedert 1345 toch is Amsterdam, de stad van het Eucharistisch mirakel. Ieder jaar trekken circa honderdduizend katholieken van Holland zonder uitwendige plechtigheid iets wat verboden is door een wet, welke thans wel verouderd kan heeten in processie welke „Stille Omgang" wordt genoemd, langs de wegen en pleinen, waarlangs eens voor de her vorming de processie trok. Een van de beste katholieke artisten is be last geworden met het teekenen van het mani fest van het congres. De commissie voor pro paganda en pers heeft reeds een reproductie laten maken van een oude* kopergravure van liet jaar 1586 met het Eucharistisch wonder van Amsterdam. Mgr. Ileylen zal aan den 14. Vader den zegen vragen voor de afbeelding en een gebed, welke, verspreid zullen worden om van den Heer af te smeeken,dat het congres een gelukkig succes moge hebben. Dinsdag 22 Juli zal de plechtige ontvangst paalts hebben van den Kardinaal-legaat Woensdag de openingsdag, Donderdag en Vrij dag de algemeene zittingen en Zaterdag de alge meene Communie 'der -kinderen in het Stadion van Amsterdam, terwijl des Zondags de Pontifi cale H. Mis opgedragen zal worden door den Kardinaal-legaat in het Stadion, in tegenwoor digheid van de Kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen. De algemeene zittingen zullen plaats hebben in de kerk van den H. Willibrordus en de gemeente-concertzaal. De Kardinaal-Legaat en Mgr. Heylen zullen beurtelings deze algemee ne zittingen bijwonen. Er zal ook nog een spe ciale zitting zijn voor priesters, waar uitslui tend in het Latijn zal gesproken worden. De officinele taal van het congres zal zijn, zooals bepaald is in het statuut van het Comité der internationale congressen, de taal van het land, waar het congres gehouden wordt. Men zal altijd ook in het Fransch spreken of in een taal naar keuze. Het Comité heeft reeds voor twee dagen liet Stadion afgehuurd voor de som van 30.000 gulden of 250.000 lires. Omtrent de sluitings-proeessie is niets de finitiefs vastgesteld. Men is voornemens een grooten -optocht te organiseeren van al de associaties, katholieke vereenigingen en van alle congressisten, gevolgd door de bisschop pen in rijtuigen, getrokken door Lwee paarden door de Kardinaal in rijtuigen met vier paar den en eindelijk door den Kardinaal-Legaat in een luxe-rijtuig met zes paarden. De optocht zal zich langs de straten en pleinen van de stad begven naar 't Stadion, waar aanstonds daarop de Sacraments-processie zich in bewe ging zal zetten. Des avonds zal de haven van Amsterdam verlicht worden. Een aanzienlijk fabrikant zal voor die dagen zijn woning voor den Kardinaal-Legaat afstaan. Voor het congres worden verwacht H. E. Kardinaal Mercier, Schulte, Dubois, Dougher ty, Aartsbisschop van Chicago, die met een extra-boot duizenden van zijn diocees naar Amsterdam zal begeleiden. Het gevolg van Zijne Em. Kardinaal van Rossum, legaat van het a.s. Intern. Euch. Congres te Amsterdam, zal bestaan uit Mgr. dr. B. Eras, procurator van het Nederl. Epis copaat te Rome als prelaat Mgr. Dante, als pontificaal ceremoniemeestereen kamerheer met cappa en degen een ridder den particu lieren secretaris van Z. Em. Pater dr. Dreh- mans C.ss.R. en den huisknecht, van den Kar dinaal-Legaat. Kunst en Letteren. Mengelberg. De heer Willem Mengelberg zou heden zijn reis naar Amerika aanvaarden. Gister is hij naar Rotterdam vertrokken. SPORT. Voetbal. Morgenmiddag 2 uur speelt „Oud ViLesse" een wedstrijd tegen „Schiedam", terrein „Pro Patria." Rechtzaken. De moordaanslag Je Valkenswaard. De Hooge Raad heeft gister arrest gewezen in zake het cassatieberoep van C. P. de W., huisvrouw van M. D., door het gerechtshof te 's-IIertogeiibosch veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf wegens medeplichtigheid aan poging tot moord op haar echtgenoot. De Hooge Raad verklaarde het cassatie middel, volgens hetwelk het bewijs van het aan beklaagde ten laste gelegde opzet door het hof zou zijn afgeleid uit aanwijzingen, welke door middel van aanwijzingen zijn verkregen, gegrond. De Llooge Raad vernietigde mitsdien het arrest van het Bossche hof, doch alleen voor zoover, met gedeeltelijke vernietiging van het in eersten aanleg gewezen vonnis, de requirante is schuldig verklaard aan een deel van het haal bij inleidende dagvaarding ten laste gelegde en haa? daarbij wegens medeplichtigheid aan poging tot moord straf is opgelegd. De Hooge Raad verwees de zaak naar liet gerechtshof te Arnhem. Financ. en Econ. Mededeelingen. Leening 's-Gravcnhage. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gister z. li. s. het voorstel aangenomen, om een leening van 3 millioen aan te gaan. De wet houder van 'inanciën deelde mede, dat de koer» van uitgifte 9772 Pct- zal bedragen. De Rrusselsehe Bank. In de gister gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Brusseischc Bank werd aan de directeuren Ph. J. Briedé en N. II. de Jong ontslag verleend. Verder werd besloten Lot liquidatie der Ven nootschap. Burgerlijke Stand. Geboren: Jan. 11. Maria Johanna d.v. F. H. Ottolini en A. W. de Wit, Lange Haven. 12. PcLronella d.v. C. J. van der Graaf en J. L. van der Kraan, Heenvlietschestraat. Glasina Maartje d.v. M. Vos en S. G. L. Mathe- zing. St. Liduinastraat. 13. Johannes Jozef z.v. k. G. J. Sparla en A. M. Vanhouten, West- frankelandschestraat. Johannes z.v. II. van Rij en M. Rink, Broersveld. 14. Leenljo Carolina Cornelia d.v. W. H. 'f Hoen en C. D. Knijpers, Heenvlietschestraat. Michiel Chris- toffel z.v. M. C. Plooij en J. Goedhart, Havendijk. Magdalena Gatharina d.v. P. C. Bijloo en L. van Aperlo, Rhoonschestraat. Nicolaos Z.v. G. A. A. Bosman en A. van der Lee, IJs- selmondcstraat. Overleden: Jan. 11Een levenloos kind van L. M. van der Luhbe en A. Hinten, Hout'- straat. S«ï»cepv»art. Hoog water te Hoek vaa BollsuL 15 Jan. v.m. 8.43,n.m. 9.18. 16 Jan. v.m. 9.55, n.m. 10.33 17 Jan v.m. 11.03, n.m. 11.42. SCHIEDAM, 15 Jan. Aangekomens.s. „Nieuw Amsterdam", Holl. Am. Lijn, ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wiltonhaven. SHIELDS, 12 Jan. Aangekomen: Noorsch s.s. „Bratsberg", ledig naar Schiedam. LIZARD, 14 Jan. Gepasseerd v.m. 4 uur zee lichter „Frisia", met olie van Liverpool per zee sleepboot „Donau" naar Schiedam, Mandcisbcriebtep. Beurs van SeMedaro. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Jan. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14,—. Namens de commissie voor de noteering, H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Jan Men noteert voor Spiritus 100 f 26. 30 Nov. v.m. 6.15, n.m. 6.33. Spoeling. Noteering van de Goop. Vereen. Schied. Spoelingvereeniging", Heden f 2.60 per ketel. ROTTERDAM, 14 Januari. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 360 vette runderen, 253 vette kalveren, 849 schapen of lammeren, 1072 varkens. Prijzen per J/z kg. koeien van 35 c.60 c., ossen van 50—60 c., stieren van 4755 Cri kalveren van 60c. tot 7285 c., schapen van 40c. tot 45 c. lammeren ƒ27 37 per stuk varkens van 36 c. tot 3840 c. B i n n e n 1. Granen. Tarw'e tamelijk aangeboden, langzaam, on veranderd verkocht 11.9012.50 11- 11.50. Rogge niet getoond. Gerst. Chevalier 12.2512.75. Haver onveranderd, 9.7510.75. B ui t e n 1 a n d s c h e granen. (Bericht van de Makelaars Hagenbeek en Van der Schalk). Stemming vast. Rogge. Pacific disponibel 10.25 idem stoo- meud 10.20 Zuid-Russisch disponibel 9.90 idem stoomend 9.85 Western stoomend 9.9.) Petersburger disponibel 9.90. Gerst. Zuid-Russisch disponibel ƒ212 60/1 k. idem stoomend 208; 63 k. Donau disponibel 209 60/1 idem stoomend 206 61/2 La I lata spoedig gewacht 205. Haver. Canada N 3 aangekomen 9.8o Petersburger disponibel 9.20 47/8 k. Donau idem ƒ9. i i Mais per 2000 K.G. Amer. Mixed disponibel ƒ219; idem verwacht 215 idem stoomend 215—212: La Plata disponibel ƒ219; dito aangekomen en stoomend ƒ215 Galfox Apri 1/ Mei en Mei/Juni afl. 189 dito disponibel 214 dito aangekomen 210. Zeeuwsche eieren ƒ10ƒ12, Overmaascke eieren 10—12 per 100 stuks. Aardappelen. Heden waren de prijzen der aardappelen als volgtBrielsche eigen heimers ƒ7.25—7.50, Zeeuwsche blauwe 8— 8.25, dito eigenheimers ƒ77.25, dito bonte f 8—8.25, blauwe eigenheimers 6.50—7, Bra- vo's 6.75—7.25, poters 4.50—5, Red Star o6.20, Limburgsche industrie 4.504.75, dito Red Star ƒ4.50—4.75, Drentsche aard appelen 4—4.50. Met geringen aanvoer minder vraag.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3