Binnenland. De Belgische loodsen te Vlissingcn. Het Brusselsche Laatste Nieuws meldt, dat er nog niets vaststaat, omtrent overplaatsing van personeel van de Belgische loodsdienstcn t Vlissingen. Er wordt met Nederland onderhan- deld.Men wil een overeenkomst bereiken, waar door de mededibging zou verdwijnen. In dat ge val zou het meer dan 200 leden sterke personeel naar België overgeplaatst worden, naar Antwer pen, maar zeer waarschijnlijk ook naar Zeehrug- ge, Gent, Nieuwpoort, enz., ook naar Terneuzen. De overplaatsingen zouden geschieden naar ge lang van de dienstbehoei'ten. De postcheque- en girodienst. In antwoord op een desbetreffenden brief van het bestuur van de Vereeniging van directeuren en commiezen der posterijen en telegrafie heeft de directeur-generaal bericht, dat ingeval er aanleiding mocht worden gevonden om ambtena ren in verband met de bij den girodienst bestaan de moeilijkheden te straffen hij zich ter zake volledige vrijheid wenscht voor te behouden, doch dat de rechten van het personeel om in beroep te gaan natuurlijk onverkort blijven. De aardbeving in Japan. Naar aanleiding van een nieuwe aardbeving, welke in Oostelijk Japan heeft plaats gehad, deelt het ministerie van buitenlandsohe zaken mede, van Hr. Ms. gezant te Tokio het bericht te hebben ontvangen, dat geen Nederlanders letsel hebben bekomen. De Tromp en de Hccmskcrck in Algiers. Twee Nederlandsche kruisers (bedoeld zijn de Tromp en de Heemskerck), waarvan de een uit Malaga, de ander uit Helder zijn gisterochtend te Algiers aangekomen. Ze zullen daar tot Maan dag blijven en vertrekken dan naar de Balcaren. Onder geleide van den Nederlandschen consul- generaal te Algiers heeft een delegatie der offi cieren en manschappen een lijkdienst voor den held der Dixmude in de kathedraal bijgewoond. Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in December 34 millioen opgebracht of ruim /31/2 millioen min der dan een jaar tevoren, ondanks een bijzonder hooge opbrengst van de successierechten. In het heele jaar 1923 waren de ontvangsten 428,8 millioen, of bijkans ƒ40 millioen minder dan in 1922. Van het nadeelige verschil komt nagenoeg ƒ31 millioen op rekening van de in komstenbelasting en 8Va millioen op den Je neveraccijns. Afvloeiing. Bij circulaire heeft de minister van water staat bekend gemaakt, dat bij de afvloeiing ook rekening kan worden gehouden met absolute ongeschiktheid, in dier voege, dat het vrij staaL om ambtenaren, wier arbeidsprestatie en dus hun waarde voor den dienst, zoo gering is, dat het een dubbel voordeel wordt, wanneer door hun ontslag een bekwaam ambtenaar voor den dienst kan worden behouden, te doen afvloeien, ook indien zij in het geheel niet behooren tot die categorieën, die volgens de gestelde regelen aan de beurt van afvloeiing zijn. Emigrafic-commissie van de K.S.A. Op 10 Jan. j.I. vergaderde te 's-Gravenhage de emigratie-commissie van de K.S.A. wegens ontstentenis van den voorzitter Prof. L. van Aken, leidde de secretaris, Mr. A. Tepe de ver gadering. Een door Prof. J. Veraart aan de Commissie uitgebracht prae-advies over „De wenschelijk- heid van emigratie in den zin van kolonisatie uit economisch oogpunt", werd uitvoerig besproken. Hoewel er verschil van gevoelens heersche omtrent de wenschelijkheid om kolonisatie te bevorderen, was men eenparig van oordeel, dat er, gezien het feit, dat er geëmigreerd wordt en stellig in de naaste toekomst nog meer zal wor den, eene B.K. vereeniging dient in het leven geroepen te worden, die o.a. de taak zal hebben katholieke emigranten behulpzaam te zijn en eventueel kolonisatie te bevorderen. Aan het Dag, Bestuur der K.S.A. werd ver zocht maatregelen te willen nemen om zoo spoe dig mogelijk te geraken tot oprichting der ver eeniging. Tweede Kaïner. Het Tweede Kamerlid Juten zal blijkens mededeeling van den Kamervoorzitter, voor- loopig wegens ongesteldhed de zittjngen niet kunnen bijwonen. Persstemmen. De regeeringsverklaring. De „Standaard" (A. R.) roemt de regeerings verklaring als een stuk dat uitmunt door kort heid en duidelijkheid. „Het Kabinet zit er nog, omdat zijn ver zoek om ontslag niet werd ingewilligd. Nu de vorming van een nieuw Ministerie onmogelijk bleek en het langer slepend blijven der crisis, zooals ieder ook zal moeten toegeven, niet in 's lands belang kan worden geacht, meende het Kabinet zich niet langer aan den plicht, de ver antwoordelijkheid te blijven dragen, te kunnen onttrekken. Om klaarheid in de verhoudingen te brengen ontwikkelt het Kabinet zijn korte maar zeer belangrijk werkprogram." lefecht doet het Kabinet een beroep op den gemeenschappelijken arbeid tot oplossing van de problemen, die aan de orde zijn. Dit beroep wordt geedragen door het belang van land en volk. En alleen hij, die meent dat dit belang meer gediend wordt door „alles op stelten te zetten", kan het daarmee oneens zijn. De gemeenschappelijke arbeid zal, wij we zen er reeds op, vele moeilijkheden met zich meebrengen. Maar wij willen de hoop niet op geven, dat hij alsnog slagen zal." De T ij d (R. K.) de regeeringsverklaring be sprekende zegt o.m. Uit deze verklaring blijkt, als wij goed zien, dat de Regeering kracht zal zoeken niet bij homogeniteit van Kabinet en een deel der Tweede Kamer, doch bij onderlinge eensgezind heid in het Kabinet en bij een loyaal pogen om voor hare voorstellen instemming te vinden, bij de volksvertegenwoordiging als geheel ge nomen. Legt men hier naast de mededeeling van „De Standaard", dat van de meer princi- pieele wetsontwerpen tot 1925 niet veel terecht zal kunnen lcomen, dan begrijpt een ieder, dat het Kabinet hét aan de linkerzijde zoo gemakke lijk mogelijk wil rrm-ken om aan zijn politiek van nationale reconstructie mede te werken en in 's lands belang steun te verteenen. Deze oproep ademt een nationalen geest, zegt het blad. De Nederlander (G. II.) besluit een artikel naar aanleiding van de regeeringsverkla ring aldus Al blijft helaas omtrent Indië's beveili ging de onzekerheid nog een tijd voortduren, wij gelooven, dat de Regeeringsmededeeljng aan de meerderheid der ingezetenen in den lande be vrediging zal schenken. Ook zij, die in oprecht heid meenen, dat eene andere oplossing dér crisis logischer, natuurlijker en dus beter ware geweest, omdat een nieuw Kabinet, zonder den last van incidenten en antecedenten, meer waar borgen zou bieden voor vruchtbaren arbeid dan liet teruggekeerd oude Kabinet ook de op- positie van October 1923, voorzoover zij geene onuitgesproken politieke bedoelingen had zullen moeten erkennen dat. in de Regeerings verklaring noch uitdaging ligt van de oppositie, nöcli geringschatting van haar oordeel. Over de historie van de 73 dagen der crisis zal in de komende dagen nog wel veel gesproken worden. Ongetwijfeld zijn er verschijnselen ge weest, die tot bespreking lokken en stóf bieden voor critiekmaar veel nut kan het niet hebben. Het Kabinet beseft het moeilijke en teere van den nieuwen toestand ten volle. Zijn woord was bescheiden, maar niettemin ernstig en krachtig. Volkomen herstel van het ongeval van 26 Oc tober is onmogelijk. Hoe kostelijker het kunst werk des te moeilijker is, na schade door on voorzichtigheid, het herstel. Maar de beleidvolle kunstenaar, die zijn vak goed verstaat, weet vaak zóó te herstellen, dat slechts zeer geoefend oog de plaats der beschadi ging ontdekken kan. Moge de naaste toekomst bewijzen, dat ditmaal beleid en staatsmanskunt, bij Kabinet en Kamer, het middel vonden de aangebrachte schade aan 's lands belangen zóó te herstellen, dat zelfs het geoefend oog het opgeeft de jdaats der beschadi ging te vinden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hel Nieuwjaarsoverzicht. De burgemeester schrijft aan de leden van den Gemeenteraad Toen ik bij den aanvang dezes jaars in Uw Raad mijne gelukwenschen uitsprak voor U en Uw gezinnen deed ik de toezegging, ten einde alstoen de behandeling der begrooting voor het jaar 1924 niet te onderbreken, U nader met eenige statistische gegevens betreffende onze gemeente over het afgeloopen jaar in kennis te stellen, aan welk voornemen ik hierbij gevolg moge geven. Bevolking: In 1923 beliep de vermeer dering der bevolking 1091 inwoners, n.l. '849 door meerdere geboorte dan sterfte, vermeer derd met 242 door meerdere vestiging dan ver trek. Het aantal geboorten bedroeg 1210het aantal vestigingen 2417. Er werden 363 huwelijken voltrokken. Het aantal inwoners op 31 December 1923 bedroeg 43250. Woningdienst: In totaal werden vol tooid 672 nieuw-gebouwde woningen en 15 herbouwde woningen. Van de nieuw-gebouwde woningen werden 39 door de Gemeente ge bouwd, 368 door particuliere bouwers, terwijl 265 woningen door Vereenigingen tot stand werden gebracht nl. door de Bouwvereeniging „Volkshuisvesting" 84 woningen in den polder Oud-Mathenesse door de Bouwvereeniging „Eendracht" een complex van 27 woningen aan de Huijsmansstraat en 98 woningen aan Gordonstraat, Fabriplein en Fabristraat dooi de Bouwvereeniging „Schiedam Vooruit". Van een blok van 88 woningen in de Gorzen van „Volkshuisvesting" waren aan het eind van het jaar 56 woningen voltooid. Van het getal van 672 woningen zijn 514 woningen met premie gebouwd. Nog in uitvoering zijn Van „Volkshuisvesting" 32 woningen in de Gorzen. Van de Bouwvereeniging „St. Jozef' 26 woningen in de Huijsmansstraat, benevens een 70-tal woningen voor rekening van parti culiere bouwers. In het afgeloopen jaar werden 55 vergunnin gen ingevolge de Hinderwet verleend tot op richten of uitbreiden van inrichtingen, onder die Wet vallende. Havendienst: De havengelden, brug- en slnisgelden, kade en pontgelden en lnmr van haventerreinen brachten op 97.531.45 tegen een totaal van ƒ91.387.86 in 1922, alzoo een vermeerdering van ƒ6.127.58. De resultaten van het afgeloopen dienstjaar zijn, de omstan digheden in aanmerking genomen gunstig te noemen. Aan havengeld werd niettegenstaande de algemeene malaise ƒ9.237.86 meer ontvan gen dan in 1922. De binnenvaart was in 1922 bijzonder 3leclit. Vele industrieën lagen geheel stil, terwijl andere slechts gedeeltelijk in bedrijf waren. Het aantal loggers, hetwelk hier havent, verminderde tot 15, terwijl van dit aantal slechts een gedeelte aan de visscherij deelnam, waardoor een be langrijke bron van inkomsten gemist werd. Dank zij de verbeterde inrichting van de Wilhclminahaven nam de zeevaart belangrijk toe. Niet alleen in reparatieschepen, maar ook in schepen welke hunne lading geheel of gedeel telijk losten of innamen. Het gelukte de aandacht van eenige buitenlandsche stoomvaartmaat schappijen op onze gunstige tarieven te vestigen, waardoor eveneens toename van zeevaart ont stond. Niet minder dan 307 zeeschepen arriveerden, waarvan 126 hunne lading geheel of gedeeltelijk hier ontscheepten. Gemeentewerken. Aanbesteed zijn de volgende werken 1. Rioleering Lek-, Rijn-, IJsselmondesche- en Numansdorpschestraat. (laatste stuk der „Gorzen"). 2. Rioleering Watt-, Van Swindenstraat en omgeving. 3. Rioleering Parallelweg met verbindings- riool naar Oostsingel. 4. Verbreeding talud Schieland's Hoogen Zee dijk tusschen Groenedijk en Pompstation. 5. Bijkomende- werken ter voltooiing van het Pompstation. 6. Uitbreiding van de lagere school der Ver eeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs aan de Tuinlaan. Opgeleverd werd de dubbele school aan de Lekstraat. In eigen beheer zijn uitgevoerd 1. Verbouwing van het Stadhuis 2. Verbouwing van de woning van den Haven meester. Werkloosheidsvoorziening. Werkverschaffing ten bate der werkloozen had plaats door het graven van de wetering- van Klein-Babberspolder. Uit de werkloozenkassen werd in 1923 uit gekeerd in totaal een bedrag van rond 165.000.-, waarvan de grootste helft voor rekening van Rijk en Gemeente komt, terwijl de steunbe dragen van „uitgetrokkenen" en andere cate gorieën van werkloozen, welke onder de Rijks regeling vallen in totaal een som van rond 923.000.beliepen, welke geheel door Rijk en Gemeente moet worden betaald. Gasfabriek. De totale verkoop bedroeg in 1923 (zonder eigen verbruik en verlies) rond 4.450.000 knb. Meter, derhalve een vermeerdering bij het voor afgaande jaar van 130.000 kub. Meter. De gasverkoop is niet gestegen in verhouding tot het aantal verbruikers, wat gezocht moet worden in de omstandigheid, dat eensdeels verschdlende gasverbruikers electrische vei lich ting hebben genomen, terwijl aan de andere zijde in het laatste kwartaal van het afgeloopen jaar op de straatverlichting bezuiniging is toe gepast. Waterleiding: In de waterlevering is geen toename, daar het verbruik in de nienw- bewoonde perceel en, de vermindering in de afname van water voor industrieel gebruik niet overtreft. Afgeleverd werd 1.573.000 kub. Meter. Elèctriciteit. Het aantal verbruikers is toegenomen met ruim 1000. Afgeleverd werd rond 7.000.000 K.W.U., een vermindering van 320.000 K.W.U. bij het voorafgaande jaar. Niettegenstaande het aantal verbruikers met ruim 1000 vermeerderde, doordat het klein verbruik aanmerkelijk steeg, is de aflevering in totaal verminderd, wegens de mindere afname door de industrie. Brandweer: Voor groote branden bleef de Gemeente dit jaar gespaard, toch werd de hulp der Brandweer nog omstreeks 25 maal ingeroepen. De aan het einde van het vorig jaar in gebruik genomen motorgereedschap swagen heeft een groote verbetering in den dienst gebracht, ge paard met een aanmerkelijke bezuiniging op den post „onkosten bij brand." Gemeente-reiniging: In gebruik werd genomen een anto-vnilniswagen, die goed vol doet. Deze kan tevens als sneeuwploeg worden ingericht, wat voor den dienst een besparing oplevert. Openbare leeszaal en biblio theek. Aan het eind van het afgeloopen jaar was het aantal houders van leeskaarten tot 3010 gestegen. Per dag werden tusschen 220 en 300 werken uitgeleend op Zaterdagen werden vaak meer dan 1000 boeken uitgeleend. Uitgeleend werden in totaal 123.665 werken, waarvan 20.242 studiewerken, 79.136 romans en 24.287 kinderboeken. De kinderbibliotheek werd bezocht door ruim 600 kinderen, terwijl het bezoek van de leeszaal zeer bevredigend was, soms zelfs zeer druk. Ook de studiezaal blijkt in eenbehoefte te voorzien. Beide zalen tezamen werden in het afgeloopen jaar door 26.325 personen bezocht. Het boekenbezit steeg van 9610 tot 11232. Het correspondentschap te Kethel gaat reden tot voldoening geven, terwijl met ingang van 1 December j.I. een correspondentschap te Over- schie werd gevestigd. In het voorjaar heeft men weder een tentoon stelling georganiseerd de etsen en aquarellen van Marins Bauer door Mevrouw de Wed. Ary Priiis uit de collectie-Prins welwillend afgestaan trokken veel belangstelling. Winkelsluiting. B. en W. schrijven aan den Raad Wij hebben de eer U hierbij weder aan te bieden het in onze handen om advies gesteld adres dd. 20 December 1923 van de Permanente Commissie voor den Middenstand, houdende verzoek artikel 3 van de Verordening op de Winkelsluiting in dier voege te wijzigen, dat het publiek, op het uur voor de winkelsluiting- voorgeschreven, nog m den wmkel aanwezig, daarna nog gedurende een half uur, in plaats van gedurende 15 minuten mag bediend worden. Naar aanleiding van voornoemd verzoek deelen wij U mede, dat de daarin aangevoerde motieven ons zeer zwak toeschijnen. Het publiek heeft zich in den tijd, dat de verordening vigeert, aan hare bepalingen aan gepast. Bij het opmaken van proces-verbaal door de Politie terzake van overtreding der Verordening blijkt dan ook meestal, dat de personen, die zich na 8 1/4 respectievelijk 11 1/4 uur in den winkel bevonden, daarin niet op het sluitings uur aanwezig waren, doch daarna door den winkelier waren binnengelaten. Zooals de Gommissaris van Politie rapporteert heeft de Politie in geen der winkels op het slui tingsuur zooveel personen gezien, dat deze niet in een kwartier zouden geholpen kunnen worden. Het wil ons voorkomen, dat het de bedoeling van adressanten is om langs een omweg den sluitingstijd van de winkels verlengd te krijgen, hetgeen blijkt uit hun tweede motief, dat be doelde wijziging van de verordening, vooral in deze tijden van malaise in het algemeen een voordeel voor den middenstand kan zijn. Waar hierdoor het principe van de verorde ning zou worden aangetast, geven wij U in overweging op het verzoek afwijzend te be schikken. Wij voegen hier nog bij een adres van den Ned. Bond van Handels-, en Kantoorbedienden, Afdeeling Schiedam, waarin wordt verzocht de Verordening ongewijzigd te willen laten. De gezonken schepen. Het lichten van de gisternacht gezonken schepen Willy" en „Wupper" dat opgedragen is aan Smits bergingsmaatschappij te Rotterdam kon door allerlei omstandigheden eerst heden morgen aanvangen. Gebleken is nu dat de „Wupper" boven de Willy" ligt. Vanmiddag was er nog slechts één ketting- onder den „Wupper" aangebracht, zoodat van daag de „Willy" zeker nog niet boven gebracht kan worden en men aldus nog steeds niets naders kan melden van den schipper en zijn vrouw,die zoo goed als zeker bij dit treurig ongeval het leven hebben moeten laten. UIT DELFT. De raad der gemeente heeft heden besloten, op de salarissen van hel personeel verbonden aan de nijverheids-avondschool, de pensioens-bij- dragen te verhalen. UIT VLAARDlNGEN. B. en W. stellen den gemeenteraad voor, hun een crediet te verleeneu van 18.400 om de brug over de Oude Haven geschikt te laten maken voor zwaar verkeer. De besturen van den Vlaardingschen Be sturenbond, R.K. Volksbond en Chr. Vlaarding schen Besturenbond, hebben gezamenlijk een adres gericht aan Ged. Staten met het verzoek, het raadsbesluit tot opheffing Van de huurcom- missie niet goed te keuren. Bij ol krachtens w«lten of verordeöingen voor geschreven en andere oflicieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 14 Januari 1924, krachtens art. 17 der Hinder wet, aan de aan de N.V. MAATSCHAPPIJ „OXYGENIUM" en hare rechtverkrijgenden verleende vergunning tot oprichting en uit breiding van een waterstof- en zuurstoffabriek aan den Buitenhavenweg nos. 4850, kadaster Sectie L. nos. 2220 en 2221, in verband met den opslag van carbid op het fabrieksterrein, een nieuwe voorwaarde is toegevoegd. Schiedam, 17 Januari 1924. Gemengd Nieuws. Oplichting van postkantoren. Op telegrafisch verzoek van de politie te Am sterdam zijn gistermorgen in een hotel te Maas tricht twee personen aangehouden, genaamd Van R. en H., die worden verdacht van op lichting door middel van valsche postwissels, te Amsterdam. De politie is al heel spoedig tot de ontdek king gekomen, dat de oplichters gebruik hadden gemaakt van een auto. om de kantoren af te rijden. De auto is opgespoord. De chauffeur heeft verklaard, dat hij menschen had gebracht naar het Rijksmuseum, en daar werd aange houden door twee heeren en een dame. Zij ver zochten hem langs verschillende postkantoren te rijden. De dame ging niet mee, zij dook echter hier en daar op, zoo b.v. bij de Bank voor den Diamanthandel in de Sarphatistraat, waar een deel van het geïnde geld werd omgezet in Fransch en Belgisch geld. Tenslotte werd naar het Cen traal Station gereden, waar de dame ook present was geweest. De beide oplichters waren voornemens de wijk te nemen naar Bergië. Van andere zijde meldt men ons Met de arrestatie van de twee personen, met name R. en H. in een hotel te Maastricht blijkt de politie een goede vangst te hebben gedaan. Beide personen zijn inderdaad de daders van de oplichting der bijpostkantoren te Amster dam. Na Zaterdagmiddag aan de 23 bijpostkan toren de valsche postwissels van elk ƒ300 te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2