DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEU ILLETOftS. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Zaterdag 19® Januari 1924. No. 13848 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3. per kwartaal. Afzonderlijke nummeis 4 cent. Zaterdagavondnnmnier met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. dufrnf </(Ht HvHh sT**j«h>n'\viivRnt'r* fT?hH""f.® öehee,e. i,3va™eit 5 bij verlies van een hand, voet of oog f200 bij dood f 200 bij verlies vaneen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij ol krachtens weiten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van h«t Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 17 Januari 1924 ver gunning verleend aan de ELEGTRISCHE TIM MER- EN MEUBELFABRIEK „ZUID-HOL LAND" tot oprichting van een timmerfabriek in het pand Warande no. 36—38, kadastraal bekend in sectie M. onder no. 3322, met 11 clec- tromotoren 1 15 2 5V2, 7 5 enl—4 P-K-drijvende diverse houbewerkingsma- chines. Pahe»(' a m, 19 Januari 1924. Buiteniandscii Nieuws. HET HERSTEL. De commissie van experts, die een onderzoek instelt naar de middelen om Duitschlands be grooting in evenwicht te brengen en de mark Le stabilise eren is gister andermaal bijeengekomen om de vragenlijst op te stellen, welke aan dr. Schacht, den president van de Duitsche rijks bank voorgelegd zal worden. Beweerd wordt dat bet voorstel tot de uitnoodiging aan Schacht is gedaan door de Belgische leden der commis sie. Het voorzitterschap van de tweede expert commissie voor het instellen van een onderzoek naar de Duitsche kapitaalsvlucht is aangeboden aan den Britschen oud-minister Mc Kenna, thans directeur van een der grootste Engelsche ban ken. IN DE PALTS. Naar uit Londen wordt bericht, heeft de consul-generaal Glive" zijn onderzoekingen in de Palts beëindigd. Volgens de „Daily Telegraph" is de hoofd conclusie dat in de Palts een toestand is ont staan, welke niet kan voortduren. De z.g. „autonome regeering' kan er niet op rekenen, zich langer te kunnen handhaven. IN HET ROERGEBIED. De hervatting van den arbeid in het Roerge bied gaat vooral voort in de metaalindustrie. In de textielindustrie op den rechter Rijn oever duurt de staking voort, maar op den linker Rijnoever is de arbeid in een aantal spin nerijen hervat De aangekondigde algemeene slaking is op niets uilgeloopen. ENGELAND. Na een onderhoud met de spoorwegdirecties en het hoofdbesluur van den Bond van Ma chinisten en Stokers, verklaarde Henderson gisteravond, dat hij niet de mogelijkheid zag, dat de spoorwegstaking zou kunnen worden vermeden. Ook de secretaris van den genoemden bond verklaarde, dat de staking thans stellig zal uitbreken. DE MOSOEL-KWESTIE. Volgens een bericht uit Londen heeft de Engelsche regeering er in toegestemd, dat de furksch-Engelsche conferentie in zake Mosoel te Gonstantinopel zal worden gehouden. 15 Gravin Thea zat aan haar schrijftafel, waar boven het portret van haar zoon hing. Zij had de juweelendoos voor zich staan, die zij uit de cassette genomen had, welke graaf Joachim haar in zijn stervensuur gegeven had. Dien- zeilden nacht nog had zij de cassette in haar schrijftafel geborgen. Toen Grill binnenkwam, schrok gravin Thea uit diep gepeins op. Kom hier bij mij, Grill, zei zij opgewonden. Grill deed, zooals haar werd bevolen. Mevrouw wenscht Maar, lieve God is mevrouw niet wel Alleen wat onrustig en opgewonden, Grill. Ge zult dadelijk hooren waarom.Zij keek in het trouwe gelaat van haar kamenier. Gij zijt in mijn dienst oud geword ti, Grill en hebt mij altijd trouw gediend. Kunt ge u nog den tijd herinneren, toen ge vele jaren geleden hier kwaamt Grill knikte. Raar oogen werden vochtig. Ik weet het nog heel goed, het was pre cies zoo'n mooie heldere zomerdag. En me vrouw was destijds een buitengewoon mooie jonge dame en graaf Joachim zaliger droeg een EGVPTE i Hot Egyptische kabinet is afgetreden. De koning heeft den premier verzocht aan te blijven tot 25 Januari, wanneer de koning te Cairo zal zijn teruggekeerd. Dan zal ongetwijfeld Zagloel onlboden worden, die blijkbaar bereid is, de regeeringsverantwoordelijkheid te aanvaarden. DE STRIJD IN MEXICO. De kanonneerbooten „Tampico" en Saragossa welke onder bevel der rebellen staan, hebben Woensdagochtend een zestal stoombooten, onder welke de Nederlandsche boot „Maasdam", on der vuur genomen. Daarna voeren de oorlogs- dodems de Panuc op, wisselden enkele scho ten met de forten der regeeringstroepen te lampico, trokken zich vervolgens terug buiten het bereik van de kuslbatterijen en bombar deerden de haven. Na het bombardement verklaarde de mari tieme vereeniging de blokkade, door Huerta afgekondigd, te erkennen, ten einde dubbele betaling van belastingen te vermijden. ALLERLEI. Uit Moskou. De Fransche regeering heeft, alleen de havens Le Havre, Duinkerken en Marseille voor de schepen van de Sovjetregeering opengesteld. In velband hiermede heeft de.Sov jetregeering bepaald, dat Fransche schepen alleen de Russische havens Novorossisk Batoem en Odessa mogen binnenloopen Uit Keulen. De electrioiteitsvoOrziening van Rijnland en Westfalen is ten zeerste in gevaar gebracht wegens het in staking gaan van de arbeiders bij de „Goldenbergwerke." Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag, 18 Januari. Bij de replieken over de regeeringsverklaring acht de heer D r e s s e 1 h u y s (V. B.) de rede voeringen van de sprekers uit de rechterzijde in hooge mate onbevredigend. Spr. vraagt positieve tegenspraak van de beschuldiging, dat een der ministers op het aanblijven van het kabinet- Ruys zou hebben aangestuurd. Een nationaal kabinet had daarboven verre de voorkeur gehad. De verantwoordelijkheid voor de crisis en de gevolgen daarvan rusten geheel op de rechterzijde De heer T r o e 1 s t r a (S. D.) acht samenwer king van de Roomsche en de socialistische ar beiders ondanks de verklaring van den heer Nolens, in de toekomst zeker. Spr. verdient de volgende motie in De Kamer, niet bevredigd door de verklarin gen der regeering omtrent de oplossing van de crisis van oordeel dat de grondwettelijkeprak- tijk in deze niet is gevolgd overwegende dat onverwijlde Kamerontbinding dient plaats te hebben gaat over tot de orde van den dag. Deze motie komt dadelijk in behandeling. De heer Schokking (G. H.) wenscht enkele opmerkingen te beantwoorden. Hij zet nogmaals uiteen, dat de grondslag der coalitie blijft, al gelukt het soms niet voor reëele onder werpen samenwerking te verkrijgen. Mededeeiing omtrent het gansche verloop van de crisis is niet mogelijk. Spr. vraagt ook niel welke adviezen de gevraagde adviseurs van Links hebben gegeven aan de Koningin. Voor publicatie van het accoord van 1922 heeft spr. geen vrees maar hij acht publicatie een slecht antecedent. De heer Rutgers (A. R.) herhaalt zijn opvatting en verdedigt nogmaals zijn weige ring om nadere mededeelingen te doen De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck, zegt over geruchten en krante-artikelen niet te kunnen spreken en de Regeering kan daarover niet ter verantwoording worden geroepen. Het ge rucht, dat er. een ontwerp-Vlootwet bestaat, is absoluut onjuist en eenig accoord te dier zake bestaat niet. Spr. beroept zich voor de opdracht-geving aan de Rechterzijde op een geval van 1873, toen ook het Kabinet bleef, na verschillende mislukte pogingen tot vorming van een nieuw Kabinet. De Minister-President heeft toen ook geen mededeelingen gedaan over het verloop der crisis. De motie-Troelstra acht spr. zeer ongerijmd. De Kamer, zou uitspreken, dat zij zelf ontbon den wenscht te worden. Dat is wel zeer zonder ling. Er is op dit oogenblik geen conflict meer tusschen Regeering en de Kamer, want de uitspraak der Kamer wordt geëerbiedigd. De motie komt Dinsdag in stemming. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag 1 uur. Binnenland. Jeugdleiding „Het Patronaat." Ingevolge gerezen moeilijkheden is het ver schijnen van het aangekondigde tijdschrift „Jeugdleiding, tijdschrift voor leiders van Jeugd- organisaties", voorloopig opgeschort. In verband daarmee blijft het tijdschrift „Plet Patronaat" bestaan. Het sehip van de Nederland. Uit Londen wordt gemeld Bij de debatten in het Lagerhuis is gister ook de opdracht, die een Nederlandsche stoom vaartmaatschappij voor den bouw van een stoomschip aan een Fransche werf heeft gegeven, ter sprake gekomen. De Hertogin yan Atholl vestigde daarop in haar maidenspeech de aan dacht en zeide, dat, naar zij vernomen had, er gevaar bestond, dat een andere, nog belang rijker bestelling eveneens naar Frankrijk zou gaan. Zeteljaobt of bezuiniging. Uit het Kamerverslag van de ,,N. R. Ct." knippen we het volgende stukje De heer Schaper. .De eenige oplossing is dus Kamerontbinding. In 1918 heeft de minister-president ons herhaaldelijk gedreigd ons naar huis te sturen. Waar zijt gij nu, dap peren stuurt ons nu naar huis De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, de heer Ruys de Beerenbrouck Ik tart u, een zinsnede uit de Handelingen aan te halen, waarin dit staat De heer Schaper Misschien staat het daarin niet, maar gezegd hebt gij het. De Minister (met. de vuist op de tafel slaande) Het eenige grapje, dat u en ik zich hebben ver oorloofd, was in de Staatscommissie voor de Grondwetsherziening. Dat is de waarheid. De heer Schaper Ik spreek over wat hier is gebeurd. De Minister Dat was in de Staatscommissie, die in 1919 is geinstalleerd 1 De heer Schaper blijft er hij, dat deze Kamer moet worden ontbonden, dan kan men een be slissing krijgen over een nieuwe partij-formatie. De heer Duymaer van Twist (A. R.) Praat maar liever over Wibaut. De heer Schaper Komt gij hier eens met uw degen aan en in vol ornaatWij zijn bereid als credietw^t toe te staan wat verleden jaar is toegestaan. Dan behoeft de staatshuishouding niet in de war te loopen tijdens de ontbinding. Wij per.sisteeren hij onzen eisch van Kamer ontbinding." Met andere woorden om de zeteljacht ander half jaar vroeger te kunnen openen, wil de S.D.A.P. de Staatsbegrooting 1924, dus ook de budgetten van Oorlog en Marine, als crediet- wet aanvaarden, zonder dat daarop een cent wordt bezuinigd wit kieltje met een breeden kanten kraag. Hij lachte mij zoo vriendelijk toe en u waart ook zoo heel vriendelijk, dat ik mij dadelijk thuis voelde. Gravin Thea knikte weemoedig. Ja, destijds waren wij nog jong en vol blijden moed en wisten niets van wat de toe komst ons brengen zou. Nu, wij hebben ook heel wat gelukkige dagen te zamen doorgebracht en daarom moe ten wij nu ook met waardigheid de ongelukkige dragen. Grill bracht snel de hand der gravin aan haar lippen. Een traan viel er op neer. Zij wischte die haaslig met haar boezelaar af. Laat die tranen, mijn goede Grill, ik weet, dat zij komen uit een oprecht hart. Oude, trouwe ziel, ik hoop, dat de lieve God, mij u zal laat behouden tot mijn einde Maar ik wilde over iets anders met u spreken. Grill, kunt ge u nog den rentmeester Gorst herin neren Heel precies, mevrouw, heel precies, Rij was een flinke, goed gebouwde man en had een lieve, vriendelijke vrouw en hun doch tertje juffrouw Annie was een mooi meisje, zoo'n lief zonnig ding. De gravin knikte'. Een lief, blond kind. Grill raakte van de wijs door dien uitroep en zag er thans een beetje onbehaaglijk uit. Voorkeur Nederlandsch fabrikaat. •De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft het volgende geschreven aan de provinciale en gemeentebesturen De rijkscommissie Werkverruiming deelt mij mee, dat o.m. naar aanleiding van mijn rond schrijven van 28 Mei 1923, veel meer dan vroeger aandacht wordt besteed aan het Nederlandsche fabrikaat. Toch komt het nog herhaaldelijk voor, naar de commissie meent, dat, hetzij uit gewoonte, hetzij door onwetendheid of mis verstand, orders in het buitenland worden ge plaatst, welke zooal niet geheel, dan toch voor een groot deel door de Nederlandsche nijverheid hadden kunnen worden uitgevoerd. De heer- schende werkloosheid wordt hierdoor veelal I noodeloos vergroot. Het zal mitsdien aanbe veling verdienen, dat niet tot plaatsing van een order bij onderhandsche aanbesteding in bet buitenland worde overgegaan dan nadat met de commissie in overleg is getreden, opdat deze zich kunne vergewissen omtrent hetgeen ten behoeve van de Nederlandsche industrie zon kunnen worden verricht. Ik meen u daarom te mogen uitnoodigen, geen orders in het buitenland te plaatsen,alvorens de rijkscommissie Werkverruiming is gehoord. Neem het mij niet kwalijk, mevrouw ik f— ik had niet zoo over die menschen moeteA spreken. Ik had bijna vergeten, wat gij mij indertijd hebt toevertrouwd. Geen niensch heeft het overigens verder van mijn heer en van u gehoord dan mijn man zaliger en ik. Wij hebben het ook aan niemand verder verteld, ofschoon allen er zich over verwonde ren, dat de rentmeester met zijn familie zoo spoedig Wildenfelds moesten verlaten. Het was ook zoo heel moeilijk iets slechts van den rentmeester te gelooven. Maar het moest wel waar zijn. En onze oude overleden graaf was een zeer rechtvaardig man, al kon hij ook zeer streng zijn. Een ander zou den rentmeester nog Wel strenger gestraft hebben. Gravin Thea steunde het hoofd in de hand en zuchtte diep. Vertel mij nog eens, hoe het indertijd kwam, dat wij het halssnoer misten, ik kan het mij niel meer zoo goed herinneren, zei zij zacht. 'O, ik weet het nog heel precies. Gij hadt de halsketting eenige weken tevoren gedragen en daar hij wat nauw was, hadt gij er hoofdpijn van gekregen. Gij klaagde erover, toen ik hem afdeed en bij de andere sieraden opborg. Ik weet het nog heel precies. Graaf Joachim was erbij en gij zeide boos Nooit draag ik dezen akeligen collier weer, die mij zooveel ongemak bezorgt. Daarna hebt gij hem zelf met de an dere sieraden naar het kantoor gebracht, opdat Het handelsregister. Volgens Handelsberichten is het departement van arbeid, handel en nijverheid van oordeel dat sommige gemeentebesturen ten onrechte meenen, dat ook zij, op grond van art. 21, vijfde lid, van het Handelsregisterreglement, bepalende dat in het belang van 's lands dienst kosteloos afschriften en uittreksels uit het Handelsre gister moeten worden verstrekt, op kostclooze verstrekking van uittreksels uit dat register aanspraak kunnen maken. Roode actie. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers de roode Bond van Ossendorp, is sinds 15 en meer jaren bekend om zijn onbesuisde acties, die op niets plegen uit te loopen. De laatste en meest geruchtmakende was de agitatie tegen het loon der onderwijzers. Daar deugde nu letterlijk niets van. Het was 'n schandaal. Heel het Nederlandsche volk moest gewaarschuwd. Vooral de moeders moes ten zich in 't oor knoopen, haar kinderen voort aan vooral geen studie voor onderwijzer meer te laten beginnen. Met groote advertenties werd het den volke aangekondigd. Sandwichmen werden gereqni- reerd. Wie herinnert zich niet meer de borden, - die door de stad wandelden en tegen de onder- vvijzersstudie waarschuwden Dat alles is een paar jaren geleden. En het resultaat De „School niet den Bijbel" geeft het ant woord „Het vraagstuk der opleiding is geenszins opgelost. De.schaarschte van leerkrachten, die hij in de ijzeren kist geborgen zoude worden. Eenige weken later zeide ge tegen mij Grill, het is toch te gek, dal ik dien collier niet meer zal dragen, ik had hém zoo graag om. Weet ge wat, ik zal hem eenvoudig wijder laten maken. Misschien kan de juwelier ervvat tusschen zetten. Ga naar den rentmeester en verzoek hem, u dat collier te geven. Ik ging dadelijk de opdracht aan den rentmeester overbrengen. Mevrouw kan mij gelooven, er was geen spoor van verlegenheid bij hem, hij maakte nog een grapje tegen mij en deed de kist open. Maar do collier was verdwe nen.Wij zochten de lieele kist door vergeefs. Ik'ga dus terug en vertel het aan u. Daarop kwam de rentmeester zelf. Hij was bleek en opgewonden Ik moést den graaf halen en hoorde builen de deur nog lang opgewonden stemmen. Daarna ging de graaf mede naar het kantoor. Daar wer den de sloten nauwkeurig onderzocht en nog eens alles ten onderste boven gekeerd, maar de prachtige collier was en bleef weg. Hij had on geveer 50.000 mark gekost. Daar er van inbraak geen sprake kon zijn eii alleen de graaf en de rentmeester de sleutels hadden, zoo kon er geen twijfel meer bestaan, of rentmeester Horst had den collier ontvreemd. En hij moest weg, omdat de graaf meende, dat hij op zulk een post slechts een man kon ge bruiken, die boven allen twijfel verheven was. (Wordt vervolg) I 4. I ^loiunn Bntaroenimiinnnl OCT OA Ti777ïwogciuuucii, iiit.c*!3&uKUbLeii woi aeij. Dei eKena.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1