WINS DAGBLAD VOOR&€SMiEBAM EN OMSTREKEN. 1 Voor de Balzaal 47ste Jaargang. Maandag 21 Januari 1924. No. 13849 BureauKOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85. - Postbus 39. «jfc» Advertentiën: 1-5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal - onnemcn en pei maanden /-./O, per week '20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. P f ntt~ ,PtJ J{^ai;taab Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën wor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag met umcieei iverKbencm 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ougevallcn ver zekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen J^LLi£..^Lvei ifm MMn n,M,VYI3SVIÜ9er'1 *"3 van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 17 Januari 1924 het verzoek van C. v. d. DOOL om vergunning tot oprichting van een fabriek van isolatie-materiaal in het pand Vlaardingerdijk 12, kadaster Sectie Id. no. 826, met een electromotor van 3 P.K drijvende een mengmolen, VERDAAGD, aan gezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. S c h i e d a m, 21 Januari 1924. Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. De commissie van Experts heeft voor de be studeering van bepaalde onderwerpen eenige subcommissies ingesteld. Op de heden te houden vergadering zullen de rapporten van deze sub commissies in behandeling komen. Tegelijker tijd zal alsdan de kwestie van de stabiliseering van het D'uitsche betaalmiddel, met medewer king van dr. Schacht nader onder de oogen wor den gezien. IN HET ROERGEBIED. Er wordt een algemeene verlaging van groot- handelprijzen in de Roer-industrie geconstateerd. Verschillende ondernemingen namen hiertoe een besluit ten einde den strijd te hervatten tegen de buitenlandsche concurrentie en ge makkelijker de wereldmarkt te kunnen her winnen. Een vergadering van „Betriebsröte" van verschillende bruinkoolmijnen in het bekken van Rijnland heeft besloten tot algemeene sta king in de mijnen, welke heden zou ingaan. IN DE PALTS. De Britsche consul-generaal, Clive, heeft zich na de beëindiging van zijn enquête in de Palts naar Coblenz begeven, waar hij aan den Brit- schen vertegenwoordiger in de Rijnland-com missie rapport zal uitbrengen. Tegenover jour nalisten verklaarde hij, dat volgens zijn bereke ning de separatisten 90 van de bevolking tegen zich hebben. PAUSELIJKE HULPACTIE VOOR DU1TSCHLAND. Een draadkfos 'telegram uit Berlijn meldt Volgens de bladen heeft de Paus een op roep gericht aan alle nuntii en door hen aan de bisschoppen van alle landen voor een groote hulpactie ten behoeve der noodlijdenden in Duitschland. Met de organiseering van het transport der gaven naar Duitschland werd de Amerikaan- sche pater Walsh belast, die twee jaar lang de pauselijke hulpactie in Rusland leidde. SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. Ondanks de pogingen orn een staking te voor komen zouden toch de machinisten en stokers, die behooren tot de „Associated Society of Locomotive Engineers and Firemen" gister avond om twaalf uur in staking gaan. De machinisten en stokers, die lid zijn van de „National Union of Railwaymen" zullen, ten minste als zij trouw blijven aan de leiding en het advies van Thomas en Cramp, en aan het besluit van de vergadering van de Union, hun normaal werk op de gewone wijze blijven voortzetten. De meeste machinisten zijn lid van de „Associated Society", welke 59000 machinisten, stokers en poetsers onder haar totaal ledental van 62000 telt. De „National Union of Railwaymen" heeft tusschen de 20 en 30.000 machinisten, stokers en poetsers onder haar leden. Mochten deze laatsten allen den arbeid voort zetten, dan zullen de spoorwegmaatschappijen in staat zijn om een beperkten, maar niettemin betrouwbaren, dienst te handhaven. Daarbij zal de voorkeur worden gegeven aan het vracht vervoer, hetgeen een eerste behoefte voor de gemeenschap isdit betreft dus speciaal het vervoer van voedingsmiddelen en voor zoover mogelijk, van kolen. DE TANGER-CONVENTIE. De Parijsche pers deelt mee, dat heden in cte hransche hoofdstad de Spaansche gevolmachtig den in zake de Tanger-conventie zullen aan komen. Deze heeren hebben te kennen gegeven, dac het in de bedoeling van het Spaansche direc toire ligt, de conventie te teekenen. GRIEKENLAND. De zaakgelastigde van Italië heeft mondeling den minister van Buitenlandsche Zaken doen weten, dat de Italiaansche regeering besloten heeft de officieele diplomatieke betrekkingen met Griekenland ie hervatten. Dc bladen deelen mede, dat -Vcnizelos een onderhoud heeft gehad met de leiders der op positie. Venizelos wees op de moeilijkheden van een Kamer-ontbinding, maar gaf de ver zekering, dat het leven van deze Kamer van korten duur zal zijn en dat tot ontbinding zal worden overgegaan nadat over eenige belang rijke wetten, met name de instelling van een Senaat en de invoering van de evenredige ver tegenwoordiging zal zijn gestemd. Daarna zullen nieuwe verkiezingen worden uitgeschreven. De meeste leiders der oppositie verklaarden zich bereid hiermee accoord te gaan, mits het ple bisciet zal worden gehouden met inachtneming van de meest uitgebreide garanties. RUSLAND EN AFGHANISTAN. Uit Moskou wordt aan de bladen gemeld dat de regeering te Moskou een defensief en offensief verbond met Afghanistan zou hebben gesloten. Dat bericht wordt thans bevestigd door een verklaring van Trolski betreffende een militair Russisch-Afgaansch accoord. DE STRIJD IN MEXICO. De situatie in Mexico nadert snel haar crisis. De zeven oorlogsschepen van de Vereenigde Staten, die naar Mexico zijn vertrokken om de Amerikaansche belangen in Tampico en Vera Cruz te behartigen, zijn aangekomen, doch de opstandelingen geven een geheel eigen uit legging aan dit optreden van de regeering der Vereenigde Staten, evenals aan het aan generaal Obregon verleende verlof om troepen te trans- porteeren door de Amerikaansche staten Nieuw- Mexico, Arizona en Texas zij beschouwen dit nl. als voorloopers van een nadrukkelijke ver klaring, dat de Vereenigde Staten tot iederep prijs de Obregon-regeering willen handhaven. De federale troepen zijn Zaterdagavond hun algemeene actie tegen generaal Estrada begon nen en gister begonnen andere regeeringstroepen hun opmarsch over het grondgebied der Ver eenigde Staten, om een eind verderop Mexico weder binnen te trekken. De drie bovengenoem de staten van Amerika hebben daartoe hun toestemmingverleend, en generaal Obregon, verwacht, dat. deze operatie beslissend zal zijn. Ilij heeft thans het grootste gedeelte van de wapenen, in Amerika aangekocht, ontvangen. De Amerikaansche hydrografische dienst pu bliceert een waarschuwing, dat in de Mexicaan- sche haven Saliva Cruz mijnen zijn gelegd. Ook in andere havens, die in de macht der revolu tionairen zijn, zijn mijnen aangebracht- Een Exchange-telegram uit Washington meldt dat de buitenlandsche consuls te Tampico tegen de blokkade door de rebellen geprotesteerd hebben. Vijftien buitenlandsche schepen zijn niet in staat geweest de haven binnen te loo- pen. De troepen van Obregon te Tampico hebben verstei kingen gekregen. Binnenland. Beantwoorde vragen. In antwoord op de vragen van den heer Weitkamp betreffende de invoering van den Arbeidsgeschillenwet in verband met het con flict in de textielindustrie deelt Minister Aalberse o.a. het volgende mede Het ligt in het voornemen, het Rijk voor de uitvoering der genoemde wet in drie dis tricten te verdeelen. Het eerste zal omvatten Friesland, Groningen en Drenthe, het tweede het midden, en het derde het zuidelijk deel van het land. De Regeering is er reeds in geslaagd voor twee van de drie districten personen te vinden, die bereid zijn een benoeming te aan vaarden. Voor het overblijvende district is de Regeering nog niet geslaagd een functionaris te vinden. Voor een goede functionneering der wet lijkt het gewenscht om de uitvoeringsmaatregelen vast te stellen na overleg met de drie toekom- stigè Rijksbemiddelaars. Zoodra ook voor het overblijvende district een functionaris is ge vonden, zal dit overleg plaats hebben. Behoudens onvoorziene omstandigheden, mag worden aangenomen, dat de wet op 1 April a.s. in werking zal treden. Voor het conflict in de Twehtsche textiel industrie acht de Minister invoering der wet niet noodig, aangezien zeer bevoegde personen, zooals de directeur-generaal van den arbeid en eenige burgemeesters, ter beslechting van dit geschil bemiddelingspogingen hebben aange wend, uit welker mislukking valt op te maken, dat partijen nog niet geneigd zijn tot voldoende 'oénadering. 1-Iet is den Minister echter bekend, dat nieuwe bemiddelingspogingen niet zullen uitblijven, wanneer er kans is op een gunstigen uitslag. eze japon is uiterst eenvoudig en maakt toch een hoogst gedistingeerden indruk. Oorspronkelijk was ze zacht blauw met zilverbrokaat. Zoo droeg Nelly haar tweemaal. Daarna verscheen ze in een teer groen toiletje met zilverbrokaat, hetgeen haar bijzonder bekoorlijk stond. Onder Nelly's vriendinnen ontstond reeds een gefluister over haar verkwistendheid. Driemaal droeg zij dat smaakvolle toilet en toen verscheen zij plotseling in een zwarte japon met zilverbrokaat, wat haar absoluut onweerstaanbaar maakte. Het gefluister herhaalde zich thans in nog sterkere mate, doch de vriendinnen konden haar geheim niet raden. Nelly had ontdekt, dat haar kostbaarste avondtoiletten even gemakkelijk getwinkt konden worden als haar gewone japonnen en aan deze ontdekking dankte zij het bereiken van deze buitengewone effecten, De Lever's Zeep Maatschappij Vlaardingtn 226 180 Volksgezondheid. De minister van arbeid heeft aan de Gedepu teerde Staten van de 'betreffende provincies meegedeeld, dat de inspecteurs der volksge zondheid S. Douma en, dr. S. G. Zwart van ambts gebied en standplaats zijn veranderd. Inspecteur Douma krijgt thans tot ambts gebied Gelderland ten Westen van den IJsel en ten Noorden van den Rijn, Noord-Holland en Utrecht, met standplaats Amersfoort., Inspecteur Zwart krijgt tot ambtsgebied de provincie Zuid-Holland en Zeeland, met stand plaats 's-Gravenhage. Spoorwegen. Zaterdag heeft een nieuwe conferentie plaats gehad tusschen de directie der Nederlandse he Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vak bonden ter bespreking der bezuinigingsvoor stellen. Zooals men zich zal herinneren, konden bij de vorige bijeenkomst beide partijen niet tot overeenstemming komen. Naar we vernemen zijn de op de nu ge houden conferentie gedane voorstellen voor het personeel meer aannemelijk. In hoofdzaak zijn partijen over het volgende tot overeen stemming gekomen De storting voor pensioen zal van 8Va °P 121/i! procent worden gebracht. De loonen wor den met 5 verlaagd, terwijl de uitkeering voor de zgn. vier ziekte dagen wordt ingetrokken, hetgeen een loonsvermindering van 10 uit maakt. I-Iet dagloon zal berekend worden naar 1/365 in plaats van l/364e van het jaar inkomen, terwijl wijzigingen in de laatste periodieke ver- toogingen zullen plaats vinden. De loonsverlaging voor het Centrale werk- Jaatspersoneel zal 5 bedragen oorspron- kc-lijk was dit bepaald op 7 Voor het personeel der 4e klas standplaatsen ■-as oorspronkelijk de aftrek op 16 bepaald. Dit is nu voor het thans in dienstzijnde personeel teruggebracht op 12 Door de directie werd verklaard, dat er prijs NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1