P P U i t. f. T O Het familie-geheim. op zou worden gesteld, dat de organisaties ervan afzagen om langs gerechtelijken weg te trachten de oude looncn te handhaven. Voor een personeelraad zou de directie te vinden zijn. Voorts werd door haar verklaard, dal gedurende het van kracht zijn der overeenkomst niet ge tornd zou worden aan het R. D. V. wel hehield de directie zich het recht voor tot wijziging der bepalingen betreffende de gehuwde ambtenaren en de ambtenaren, die in het huwelijk treden. De al of niet aanvaarding dezer voorstellen hangt nu af van de beslissing, welke door de leden der verschillende organisaties zal worden genomen. Wanneer de beslissing in goedgunstigen zin uitvalt zal door al deze verschillende maat regelen een bezuiniging van 8.680.000 ver kregen worden. De bezuinigingsvoorstellen, in de vorige conferentie, door de directie der spoor wegen ter tafel gebracht, leverden een millioen meer op. Samenwerking. Men meldt aan de „Msb." uit Zeeuwsch Vlaanderen Oostelijk deel We vernemen, dat voortaan den vierden en den twintigsten dag van iedere maand confe renties plaats hebben tusschen de Nederland- sche en de Belgische marechaussee, die dan in de gelegenheid zijn de hun bekende misdadigers aan elkaar bekend te maken. Bestelling in 't buitenland. Blijkens^en telegram uit Glasgow aan „Fin. News", heeft een Nederlandsche firma een nieuw schip van boven de 5600 ton bij de Clyde Shipbuilding Cy. te Glasgow besteld. Het nier- we schip is het eerste, zoo wordt er bij opgemerkt, dat Nederland sedert tal van jaren weder in Engeland besteld. Indische onderofficieren. Het referendum onder de leden van de In dische onderofficiers-vereeniging Ons aller Be lang heeft beslist ten gunste van de aanstelling van een vertegenwoordiger in Nederland. Het hoofdbestuur heeft een onderhoud met den legercommandant verzocht, ter bepleiting van de aanstelling. „Hulp in nood", die gedeeltelijk zal worden aangewend voor herstellingen van het gebouw, in de_ milddadigheid aanbeval. Met een op wekking tot trouw vergaderingbezoek besloot spr. zijn toespraak. Zoowel voor als na de pauze trad „Alb. Thym" voor het voetlicht eerst met een vernuftig inbrekers-tusschenspel en later met een dolle klucht in twee bedrijven „Het rare kosthuis," in welk tooneelstukje de gesjoelde heer Donkerdal, zijn eenigst vertrek, aan een zestal verschillende hceren, van zeer uiteen loopend karakter, als vrije kamer verhuurt, wat tot allerkoddigste verwikkelingen aanleiding geeft. Wat is er gelachen Voor de spelers alle lof, zoo ook voor den grimeur die zich kostelijk van zijn taak gekweten had. De mannenzang- vereeniging „Sint Caecilia" heeft eveneens een werkzaam aandeel in dezen feestavond genomen door voor de pauze een drietal liederen te zingen, op de wijze zooals wij dat van haar gewend zijn zuiver en vlot een stevig applaus werd dan ook haar deel.Toen „Sint Ambrosius" den slotmarsch speelde was het ongemerkt laat geworden wat wel het beste bewijs mag heeten dat dit jaar feest pleizierig verloopen is. Nog drie avonden zal dit program telkens voor andere onder- afdeelingen uitgevoeed worden. De ehequewriters. In verband met de gepleegde fraude met postwissels, waarop nagemaakte chéque-afdruk- ken voorkwamen, zijn de op de grootere post kantoren geplaatste chéquewriters alle voor- loopig buiten gebruik gesteld. Thans is ook voor deze kantoren het aanhouden van een ligger verplichtend geworden. Sluiting tentoonstelling. Zaterdagavond was de tentoonstelling van de Nederl. vereeniging van huisvrouwen weer druk bezocht. Toen de klok van tien geslagen had werd de bel geluid en besteeg mevr. Deelder het podium om de sluitingsplechtigheid te verrichten Na eenige woorden van dank tot diegenen, welke in de afgeloopen week hun medewerking ver leend hebben besloot spr. met de hoop, dat deze tweede tentoonstelling ook weer door een derde gevolgd zal worden. Vervolgens voerde nog een der standhouders het woord, die na zijn toespraak alle bestuurs leden een bloemruiker aanbood. De tentoonstelling is door ruim duizend be- talenden bezocht. handel van dil artikel te hebben schuldig gemaak. Het onderzoek wordt door de recherche op het hoofdbureau van politie voortgezet. Het heeft, er allen schijn van, dat men een combinatie in het smokkelen van bedwelmingsmiddelen o het spoor is. v UIT DELFT. Overreden. Door een auto van de Delftsche autobus onderneming „Laodos" is Zaterdagavond op den Haagweg een 44-jarige loopknecht van de Fa. Peek en Gloppenburg uit 's-Gravenhage, overreden en gedood. De chauffeur is gearresteerd Gemengd Nieuws. Man en vrouw dood gevonden. Vrijdagnamiddag zijn in hun woning in de gemeentê Kerkrade de lijken gevonden van de ongeveer 70-jarige echtelieden Smitz. Vermoede lijk zijn zij reeds Dinsdag gestorven. De politie stelde een uitgebreid onderzoek in met het resultaat, dat zij tot de conclusie is gekomen dat aan misdrijf niet moet worden gedacht. De arme luidjes waren zeer hulpbehoevend. De man voorzag in het onderhoud door het maken van manden. De man lag dood in bed de vrouw lag er dood voor. De lijken zijn in beslag genomen- en naar het lijkenhuis overgebracht. De buren braken gistermorgen met de politie, die gewaar schuwd was, de deur open en vonden toen de lijken. Luxor. Tot haar spijt moet de Luxor-diréctie mede- deelen, dat om contractueele bepalingen, de film Bieeke Bet niet geprolongeerd zal kunnen worden LondenBotterdam. Naar het Haagsche Aneta-kantoor verneemt, heeft Zaterdag het postvliegtuig van de K. L. M. met passagiers en goederen aan boord den afstand Londen-Rotterdam in één uur veertig minuten afgelegd. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van dér Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 18 Jan. in Nederland uit gesproken 73 faillissementen tegen 76 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaax. Van 1 Januari tot en met 18 Jan. 1924 210 faillissementen tegenover 220 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jaarfeest. Gisteravond is in het bondsgebouw het jaar feest gevierd van de afdeeling- Schiedam van den Ned. R.K. Volksbond. Een met zorg samen gesteld program, dat zich door een aangename afwisseling kenmerkte, werd door de verschillen de onderafdeelingen keurig afgewerkt. Na een marsch van „Sint Ambrosius" dat den geheelen avond de feestvreugde erin hield, en de goede stemming natuurlijk door geen enkelen wan klank verstoorde, opende de heer Mouwens, de voorzitter, de vergadering met een woord van welkom, waarna hij allen aanried om in deze wintermaanden de nuttige lectuur van „St. Paulus" te koopen, en de collecte voor Artisienrevue. De directie van Pandora bericht ons, dat er a.s. Vrijdag in haar gebouw op het tooneel een artisten-revue gespeeld zal worden. Aansluitend op deze revue, en dit is het eigenaardige, zal er een l'ilm afgedraaid worden, waarop in beeld is gebracht de aankomst, doortocht en de lotgevallen der artisten hier in Schiedam zelf. Ongetwijfeld een aardige attractie. De gezonken scheepjes. Tot op heden is het nog steeds niet gelukt om de „Wupper" en de „Willy" te lichten. Met welk materiaal er gewerkt wordt is om niet bekend, maar iederen keer breken bij het Óp- takelen de trossen. Voor de nabestaanden van de beide slachtoffers moet dit getob wel vreeselijk zijn I 16 Nu ja, dat moest ook wel. Maar lieve hemel eerlijker dan rentmeester Horst heeft nooit iemand er uitgezien. Gravin Thea had zwijgend het hoofd in de handen, toegehoord. Thans hief zij haar bieeke gezicht langzaam op,het was strak en van smart vertrokken. Zij nam de hand der kame nier. Grill, rentmeester Horst was inderdaad, al was de schijn misschien tegen hem, een eerlijk man. Kijk eens hier. Grill stiet een lichten kreet uit. De halsketting Mevrouw, bij mijn ziel, dat is de halsketting De gravin knikte en zag met smartelijke oogen naar het kostbare kleinood. Ja, Grill, de verdwenen halsketting. Horst is onrechtvaardig ontslagen. Mijn zij aarzelde een oogenbiik mijn schuld was dat. Ik heb de halsketting, vermoedelijk uit verstrooidheid, in het smalle vak van mijn schrijftafel gelegd, dat ik anders niet. gebruik, en alleen de andere sieraden naar het kantoor van den rentmeester gebracht. Door een toeval ontdekte ik het heden, na meer dan vijftien jaren. Ge kunt nu mijn ontroering begrijpen. Grill, Horst werd onschuldig ontslagen. Ik zie rog, hoe hij met zijn weenende vrouw en dochter de rentmees- UIT ROTTERDAM. Coeaine-gesmokkel. In den laatsten tijd heeft de recherche hier ter stede herhaaldelijk partijen zoogenaamde cocaine en werkelijke cocaine in beslag genomen. De zoogenaamde cocaine was voorzien van etiquetten van een fabriek in Duitschland, doch deze etiquetten waren valsoh. Aluin, bloem, enz. gingen door voor cocaine en brachten dikwijls hooge prijzen op. Verscheidene partijen van dit „nep", zooals het onder ingewijden genoemd wordt, zijn in beslag genomen. Verder zijn bij een onderzoek in een café te Katendrecht 75 fleschjes van 20 en 50 gram in houd met deugdelijke cocaine in beslag genomen en voorts nog 31 busjes cocaine in Kralingen. De inbeslagnemingen hebben geleid tot het achterha len van een flesch met een kilogram cocaine en eenige kleine fleschjes met cocaine in de buurt van Crooswijk ook bij anderen zijn nog partijtjes gevonden. Vijf personen zijn aangehouden en hebben be kend, zich reeds geruimen tijd aan den verboden Valsche bankbiljetten. Te Gra- them (L.) is door de Utrechtsche recherche aan gehouden zekere juffr. O., verdacht van het uit geven van valsche Nederlandsche bankbiljetten. Ongelukken: Vrijdag is de ruim 30-jari- ge Van G„ landmeter bij het kadaster, bij het schaatsenrijden in de buurt van Ililvarenbeek, door het ijs gezakt en verdronken. De melkschipper B. uit Schipluiden is in de Schie nabij de Zweth te Delft overboord gesla gen en verdronken. Uit de haven van Bergen op Zoom is opge haald het lijk van den 47-jarigen schipper Th. G„ die waarschijnlijk door de glasheid van zijn schip is gevallen. onder Loe?ioht van een bewaarder. Aan K. werd opgedragen een wagentje naar de remise te brengen. Hij reed dit wagentje naar den muur, sprong er op en vandaar over den muur. Hij kwam terecht in den tuin van een hoofd bewaarder, juist, op een kippenhok, waarbij hij door een ruit zakte. Vlug sprong bij toen ovei een hek ontkwam over den spoordijk Haarlem- Amsterdam. Onmiddellijk zijn de bewaarders, rijkspolitie en gemeentepolitie op jacht gegaan, maar de vluchteling is niet meer gezien. Zoeken met een politiehond had geen resultaat. K. was in gevangemskleeren. Lafhartige aanslag. Zaterdag is te Itzehoe (Sleeswijk-Holstein) een aanslag ge pleegd op een optocht, welke in geheel Duitsch land verontwaardiging zal wekken. Terwijl een feèststoet ter Viering van de stichting van het Duitsche Rijk door de straten trok, wierp iemand, waarschijnlijk een communist, een handgranaat temidden der menigte. Er werden 14 personen gewond, waarvan 2 vrouwen en 2 soldaten zwaar. De dader kon niet gegrepen worden. Men vermoedt, dat het een communist was. Drie dagen geleden hebben de commu nisten nl. gedreigd op den feeststoet een aan slag te zullen plégen. Laatste Beriehlen. Trekking verhinderd. Toen eer gisteravond op de bovenzaal van café Former te Amsterdam de machine der Erica-trekking van Broekhuys lustig draaide, doch de hooge prijzen al jfétrokken waren, heeft, naar het Bureau Hen- ning-ums meldt, de politie de zaal ontruind. Een agent nam de machine, en een inspecteur alle paperassen mee naar het bureau. Streeling van het Kamerlid Braat. In den polder De Purmer is het hulp post- en telefoonkantoor omgezet in een station, ondanks de pogingen van de vereeniging Par tners belang en ook van het Kamerlid Braat, om dat te voorkomen. In de jaarvergadering van de vereeniging, waar deze zaak besproken werd, zeide een be stuurslid Laten we voor zijn gedane moeite een dankbetuiging aan mijnheer Braat sturen, dat streelt hem nog eens. En de dijkgraaf sprak „Wel ja dat moesten we maar doen. Die Braat wordt zooveel afge kamd, dat hij wel eens wat streeling noodig heeft." Toen het gelacht dat hierop volgde bedaard was, werd aldus besloten. terswoning verliet. Hij liep rechtop en fier mijn man noemde het verstokt. En de blonde Annie och Grill zij was zoo bleek en treurig' en keek met een vertwijfelden blik nog eenmaal om, als wachtte zij nog op hulp in den nood. Zij leunde, met moeite adem halend, en met gesloten oogen in haar stoel. Tranen liepen over haar wangen. De leugen was haar zwaarder 'gevallen dan zij zelf gedacht had. En tegelijker tijd kwamen met alle macht de herinneringen weer boven aan het laatste uur van haar zoon en diens moeilijke leven. Grill boog. zich verschrikt over haar heen. Mevrouw moet zich niet te zeer opwinden Een ongeluk kan ieder overkomen en dat kan ook nog wel goed gemaakt worden. Gelukkig is de rentmeester niet aangeklaagd en verder weet niemand er iets van. Gravin Thea droogde haastig haar tranen en richtte zich op. Ja, Grill, ik wil het weer goed maken. Niet waar, dat begrijpt ge wel Dat geloof ik. Daar mevrouw zoo goed is, zou zij in het vervolg geen rustig uur meer hebben. Maar waar mogen Horst en zijn familie nu wel zija 7 Ik geloof, dat hij destijds naar Amerika is gegaan, omdat hij vreesde, hier geen betrekking te zullen krijgen. Mevrouw Horst heeft mij, als ik mij wel herinner, gezegd, dat zij in Amerika van hun gespaard geld een farm zouden koopen. Gravin Thea stond op en liep onrustig in de kamer op en neer. Ik moet ze vinden, Grill. En daarom ik wil In een tank verdronken. Bij het leegpompen van een 12 M. diepe tank van het tankschip San Jpa Quin te Rotterdam is het lijk gevonden van den Engelschen matroos R. r„ van het naast het tankschip aan Wilton's werf liggende stoomschip Scottish Standard. De man is bij het aan boord gaan in de tank gevallen. Weerbericht. Verwachting: Meest matige wind uit Z. richtingen, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst 's nachts, over dag temperatuur om het vriespunt. Poging tot vergiftiging. Gisteravond is te Amersfoort wederom oen poging gedaan om mevr. Verhaff te vergiftigen ditmaal niet met arsenicum maar met lichtgas. Om half tien was de dame naar bed gegaan, maar reeds om hajf elf moest zij om de 'gaslucht haar huis ontvluchten. Alleen de dienstbode was thuis, terwijl haar echtgenoote naar Rotterdam was vertrokken. Beide zijn als verdachten ge arresteerd, maar bleven tot nu toe ontkennen. Noodlottige overvaring. Gister is op de Merwede een sleepboot der Dordtsche Mij. „Bato" door een Duitsche boot overvaren, met 't droevig gevolg, dat de vrouw van- den schipper der sleepboot en vier jonge kinderen verdronken. De schipper zelf werd gered. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 18 Jan. 21 Jan. Londen11.42 ,*11.40 Berlijn0.63 x/2* 0.63* Parijs - 12 50 - i2.021/ss België--11.25 -11.05 Zwitserland - 46.27V2 - 46.65 Weenen0.008/s - 0.003/s Kopenhag» n46.65 - 45.45 Stockholm- 69 95 - 70.25 Ghristiania1 - 38 02 72 - 37 90 Amerika- 2 685/s' -2.7011/16 Madrid34 35 - 34.25 Milaan11.74 - 11 70 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 18 Jan. 21 Jan. Londen11.41 V2 11.39 6/„ Parijs - 12 57ri2 - 12.0-27, Brussel 11,32»/. - 11.021/2 New-Vork- 2.6&72 - 2.703/4 Berlijn0.637,* - 0.63 7a« Stockholm- 70,15 - 70.25 Zwitserland - 46.427, - 46.677, Kopenhagen- 46.60 - 44.50 Christiania - 38.- 37.85 Weenen- -0.0038-0.00387g per billioen. Telegrammen. Een gevangene ontvlucht. Zater dagavond is de 24-jarige zwerver J.K., afkomstig uit Amsterdam, die verdacht van inbraak in den Haarlemmermeer reeds 4 maanden in voorarrest zat, uit het huis van bewaring te Haarlem ont vlucht. De gevangenen moesten eten halen morgen naar Berlijn gaan. Gij moet met mij meegaan. Maar gij moogt over dat alles geen woord spreken. Ziet ge, Grill, in Berlijn woont een, beroemde particuliere detective, ik heb eerst onlangs van hem gehoord. Dien wil ik spreken en hem opdragen de Horsten op te sporen. Ik heb wonderlijke dingen van dien detective gehoord. Denkt ge ook niet, dat het hem zal gelukken, Horst te vinden Wanneer hij nog leeft, zal hij hem hopelijk vinden. En wanneer hij niet meer zou leven, dan kon ik toch aan zijn familie het onrecht goed maken. Och, Grill, ge weet niet, hoe ik er naar verlang, dat te doen. Grill knikte levendig. Mevrouw heeft nooit iemand verdriet kunnen doen. Gravin Thea bleef voor haar staan. Ga nu, Grill, en maak alles voor de reis gereed. Morgen vroeg vertrekken wij naar Berlijn. Zeer goed, maar mevrouw moet den moed niet laten zakken. Een mensch kan toch niet zonder meer verloren gaan en een heele familie nog minder. De detective zal ze zeker vinden. En ik hen blij, dat de rentmeester toch een eer lijk man is geweest. Grill ging de kamer uit. Gravin Thea veegde de zweetdroppels van het voorhoofd en trad aan de schrijfbureau om de halsketting weer in de cassette te bergen. Daarna keek' zij lang naar het beeld van haar zoon. Ik zal het goed maken, Joachim, honderd GRIEKENLAND. AIHENE, 21 Jan. (draadloos) De premier Venizelos heeft verklaard dat hij in het a.s. referendum zijn stem zal uitbrengen vóór de republiek. AARDBEVING IN SPANJE. MADRID, 21 Jn. (draadloos) Een ernstige aardbeving heeft een paniek veroorzaakt, onder de bewoners van tal van dorpen in Spanje vele huizen zijn ingestort. voudig wil ik ze schadeloos stellen voor wat zij onschuldig geleden hebben. En doordat ik de vergissing op mij nam, kan ik den naam Wildenfels voorbeen schandvlek bewaren. God zal mij heipén, de zonde te delgen, fluisterde zij voor zich heen. Toen zonk zij in den zetel terug en verborg weenend haar hoofd in baar handen. De tranen braken eindelijk de over spanning harer zenuwen en gaven haar ver lichting. Kort daarop trad Lothar binnen. Daar ben ik al terug, grootmama. Zij nam hem in haar armen. Waart ge maar zoo kort met mama uit wan delen Ja, mama vond het vervelend in het park, En ik ben ook liever bij u. Wilt ge mij werkelijk niet meenemen naar Berlijn Wie moet u dan troosten, wanneer ge droevig zijt Ik blijf maar twee dagen weg, Lothar, en ik kan je werkelijk niet gebruiken. Bovendien zoudt ge dan twee dagen lang uw lessen moeten verzuimen, en dat ziet mijnheer Wetzel niet graag. Lothar zette zich op een kussen aan haar voeten en keek naar het portret van zijn vader. Er ontstond een lange pauze. Eindelijk zeide Lothar, als ontwakend uit diep gepeins Grootmama, waarom heeft papa er nooit zoo vroolijk uitgezien als op dit portret [Wordt vervolgd iafc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2