DAGBLAD VOOR SCHIÉBAMEN FEUICLETOIM, Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 25 Januari 1924. No. 19853 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f '2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden inededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 280 bij dood f 200 bij verlies van een van een wijsvinger; i i _bij_vgrlie3 van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Namens de Commissie van Herstel deelde men gister mede, dat- de eerste commissie van experts nog geenerlei beslissing heeft genomen in zake de oprichting eener centrale Duitsche goudnol. nbank en evenmin over de plaats, waar deze haar zetel zai krijgen. Zooals reeds gemeld, begeeft de commissie zich weldra ter nadere bestudeering van de aan haar opgedragen kwesties naar Berlijn. Door de bladen worden Zurich en Amsterdam genoemd als plaatsen welke voor een eventuee- len zetel in aanmerking komen, doch van Duit sche zijde wordt aangedrongen, de bank te Berlijn te vestigen. ENGELAND. Alle nieuwe ministers waren gister werkzaam in hun diverse departementen. Volgens de gis teren gedane mededeelingen heeft het kabinet reeds voorloopige beslissingen genomen be treffende oen aantal vraagstukken, waaronder werkloosheid, woningbouw en landbouw. Thans zullen commissies worden gevormd om deze kwesties nog nader te bestudeeren. Een van de eerste indrukken van het nieuwe kabinet is, dat het vastbesloten schijnt, geen tijd verloren te laten gaan maar zich onmid dellijk te gaan bezig houden met de vraag stukken, welke op oplossing wachten. In Volkenbondskringen wordt verklaard, dat MacDonald lord Parinoor, den president van den Staatsraad heeft verzocht Groot-Brittannië te vertegenwoordigen in den Volkenbonds raad in de plaats van lord Robert Cecil. Lord Parmoor is een ijverig voorstander van den Volkenbond en heeft een actief aandeel genomen in het herstel van Europa, speciaal bij de actie van den Volkenbond tegen den hongersnood in Rusland. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. 'len gevolge der spoorwegstaking zijn thans honderdduizend mijnwerkersinZuid-Wales werk loos. alsmede achtduizend werknemers in het staalbedrijf. Bromley deelde mede, dat hij een antwoord der spoorwegdirecties heeft ontvangen op het verzoek tot voortzetting der onderhandelingen, en dat in dit antwoord afwijzend beschikt wordt op het verzoek, om terug te komen op de be slissingen van den nationalen loonraad. Het uit zicht op een spoedige bijlegging van het ge schil wordt thans donker geacht. Het uitvoerende comité van het stakende spoorwegpersoneel heeft aan de spoorweg directies medegedeeld, dat de staking voorloopig nog moet worden voortgezet. Zoo gaat het dus hard tegen hard, tenzij de Labour-regeering nog tusschenbeide weet te komen. Onder de gegeven omstandigheden kan MacDonald niet nalaten in te grijpen. Wat de dienst op de spoorwegen aangaat kan worden gemeld, dat deze over het geheele land iets is verbeterd. De Great Western kon gisteren 2500 personen- en goederentreinen laten loopen tegen 1300 Maandag. Niettemin is de dienst op de lijnen dezer maatschappij nog maar 50 van den normalen. Ook bij dc Great Eastern is de toestand iets beter geworden. De boottreinen voor Antwerpen en Hoek van Holland konden worden gehandhaafd, zoo ook de havendiensten van de Oostkust. Gemeld wordt verder, dat de Vlissingsche 20 Mrs. Warrens dankte. Toen het meisje uit de kamer was gegaan legde zij zich een.warme shawl om schouders en dronk de thee zoo warm moge lijk. Daardoor voelde zij zich weldra wat beha gel ijker. Zij zette zich aan de tafel en bladerde wat in de kranten, die op tafel lagen. Hoe eigenaardig vertrouwd kwamen haar de Duitsche woorden voor. ITet was als een groet, die het oude vaderland haar bracht. Met belangstelling verdiepte zij zich in de kranten- lectuur. Zij kon er niet genoeg van krijgen, het leek wel, als vertelden de couranten haar van louter oude bekenden. Plotseling kromp zij ineen. Was het een spel barer phantasie of had zij werkelijk den naam Wildenfels gelezen Zij streek zich met sidderende vingers over de oogen en bekeek toen nog eens onderzoekend dezelfde plaats. Ja daar stond duidelijk en klaar de naam, die eens de inhoud van haar leven had uitge maakt Graaf Joachim Wildenfels. Haar handen sidderden, het schemerde voor haar oogen. Zij moest eerst tot rust komen, voor zij kon lezen, wat de courant over Joachim Wildenfels te berichten had. Welk een zeldzaam treinboot, als gewoonlijk, te Folkestone de pas sagiers aan land zal brengen en daarna naar Dover zal varen om de passagiers voor Neder land in te nemen. Veel gewicht wordt verder géhecht aan een gemeenschappelijke vergadering van de bestu ren van den machinistenbond en den bond|van metaalbewerkers. Vele arbeiders uit de spoor- wegwerkplaatsen toch zijn aangesloten bij do zen bond, die in October met den machinisten- bond een overeenkomst heeft gesloten om el kander, zoo noodig, bij te staan. Ook de bond van metaalbewerkers staat niet bepaald op goeden voet met den nationalen bond van spoorwegpersoneel. FRANKRIJK EN HET VATICAAN. Paus Pius XI heeft dezer dagen aan dc Fransche bisschoppen een hoogst belangrijk schrijven gericht. Daarin wordt medegedeeld, dat een verzoek om kerkelijk-cultureele organisaties te mogen vormen,voortaan door den H. Stoel in het algemeen zal worden ingewilligd. Men herinnert zich de opzienbarende wet geving in het begin dezer eeuw, onder de mi nisteries Waldeck Rousseau en Combes, welke de z.g. scheiding tusschen Kerk en Staat vrijwel absoluut voltrok. Daarbij namelijk Werden de Kerk en hare kloosters, ondërwijsstichtingen enz. beschouwd als een gewoon 7.edelijk lichaam, dus als bijv. een willekeurige philantropische vereeniging. Om een eigen vermogen te kunnen bezitten moest zulk een vereeniging als reclïtspersoon- worden erkend. Maar art. 2 van dé wet van 1901in 1905 en 1907 volgden nadere regelingen maakte nu juist erkenning van kerkelijke ver- eenigingen nagenoeg onmogelijk, wat de Kerk heel wat lasten en verdriet heeft veroorzaakt De Fransche bisschoppen zochten een com promis, maar Paus Leo XIII wilde alleen een gave regeling aanvaarden. De diplomatieke verhoudingen tussehenParijs en het Vaticaan, door dit alles gespannen, werden in 1904 geheel verbroken naar aanleiding van een incident in verband met het bezoek van president Loubet aan Victor Emanuel III. Eerst medio 1921 werden de betrekkingen feitelijk hersteld. En op zeer utilistische gron den. Voornamelijk omdat het Vaticaan een waardevol centrum was geworden voor inter nationale informaties, maar ook omdat het franse lie prestige in het Nabije Oosten door katholieken steun politiek sterk winnen zou. Beide motieven een bewijs van Rome's groeiende wereldbeteekenis. Paus Benedictus XV, heeft toen dadelijk on derhandelingen aanvaard over een nieuw Sta- tuut, hetwelk de positie van de kerkelijke ver- eenigingen in. Frankrijk regelen zou. Lenerzijds diende men het Fransche burger lijk recht te ontzien. Anderzijds had het Vaticaan nimmer willen toestemmen in een regeling, die niet geheel zou stronken met het canonieke recht. Na eenige jaren is er nu overeenstemming bereikt en zal het juridisch zeer interessante Decreet waarvan art. 2 de kern bevat wor den afgekondigd. De „Diocesaines" kunnen dan weder worden opgericht. HET H1TTLER-PROCES. Volgens de laatste officieele berichten zal het Hittler-proces nu toch te München worden gehouden. De datum van het proces, 18 Februari bleef gehandhaafd. OOSTENRIJK. Ongeveer driehonderd oorlogsinvaliden hebben gister het parlementsgebouw te Wcenen over rompeld om te protesteeren tegen het feit, dat hun sedert eenigen Lijd geen ondersteuning meer wordt uitbetaald. Zij hadden de politie op een dwaalspoor gebracht door aan te kondigen dat zij zouden demonstreeren voor het bureau van den invalidendienst, hetwelk dan ook door de politie was afgezet. Geamputeerden en invaliden van allerlei aard werden de ministerieele bureaux binnengedra gen. Onder groot tumult moest de minister voor Sociale Aangelegenheden met de deputatie on derhandelen. Ten slotte teekende de minister een schriftelijke verklaring, waarin werd toe gezegd, dat de oude toestand zou worden her steld, waarhij de Staat zonder tusscheninstan- ties de pensipenen zal uitbetalen. DE DOOD VAN LENIN. Gistermorgen is het stoffelijk overschot van Lenin van Gorky naar Moskou overgebracht. Talrijke delagaties van de Sovjet-republieken waren aan het station aanwezig, om hun leider voor de laatste maal te aanschouwen. De kist, die met een roode vlag bedekt was, werd ge dingen door Stalin, Krassin, Boecharin, Zinow- jof en Kamenef. fGRlEKENLAND. In de Nationale Vergadering werd een motie ingediend, om de dynastie vervallen en de eigen dommen van het koninklijk huis Verbeurd te verklaren, terwijl bovendien aan de leden van de huidige dynastie den terugkeer naar Grieken land zou worden ontzegd. De indiening van deze motie heeft aanleiding gegeven tot heftige tee kenen van goedkeuring en afkeuring. DE STRIJD IN MEXICO. Volgens een bericht uit New-York heeft de Mexicaansche rebellengeneraal Estrada de stad Celaya (staat Guanajuato) bezet. Te Washington is bericht ontvangen, dat de revolutionnaire autoriteiten de verwijdering hebben gelast van alle mijnen en andere ver sperringen in de havens van Frontera, Puerto- Mexico en Veracruz. ITALIË. Gister heeft de koning het decreet tot ont binding van de Kamer ge teekend. De verkie zingen zullen op 6 April a.s. worden gehouden, waarna de nieuwe Kamer op 24 Mei a.s. bijeen zal komen. toeval, dat deze naam haar direct den eersten dag, dat zij in het vaderland terug was, onder de oogen moest komen. Eindelijk had zij weer zoover de macht over zichzelf terug gekregen, dat zij lezen kon Het onweer hetwelk in den nacht van Maandag op Dinsdag in geheel Noord-Duitsch- land groote verwoestingen aangericht heeft, hoeft ook een menschenleven vernietigd. In de nabijheid van zijn slot is graaf Joachim van Wildenfels met zijn paard gedood geworden door een boom, die door den storm was omge waaid. Annie Warrens stond plotseling kaars recht, haar oogen staarden ontzet in de ruimte alsof zij een vreeselijke verschijning zagen- Toen zakte zij in onmacht op den vloer- Toen het kamermeisje versch water voor den nacht bracht, vond zij haar zoo liggen. Zij wiesch medelijdend haar gezicht en han den met kond water, knoopte haar blouse open en richtte haar op. Langzaam keerde Annie Warrens tot het bewustzijn terug. Mevrouw is niet wel. Zij moet liever naar bed gaan, zei het meisje bezorgd. Annie richtte zich met haar hulp op en staar de op het dagblad. Ik las ik las daar toevallig van den dood van een van een goeden kennis. En dan de verre reis ik ALLERLEI. Uit Geneve. Het Fransche antwoord op dc Zwitsersche voorstellen om een scheidsgerecht te laten beslissen over de zone-kwestie is gister te Parijs aan den Zwitserschen gezant overhan digd. Het antwoord zou het reeds vroeger door den Zwitserschen Bondsraad afgewezen voor stel herhalen om de directe onderhandelingen tusschen beide regeeringen te hervatten In dien de Bondsraad daar niet op ingaat zou een scheidsgerecht worden voorgesteld, echter al leen om te beslissen over de compensatie voor de opheffing van de zone. Uit Parijs. Blijkens een telegram uit Mainz aan het „Journal" heeft de Fransche veiligheidsdienst een internationale bende cum- munisten ontmaskerd, die zich bezighield met het voeren van anti-militaristische propa ganda onder de soldaten van het,Fransche be- bcn werkelijk zeer vermoeid. Je hebt gelijk, ik zal naar bed gaan, zeide zij mat. Dankbaar nam zij de hulp van het meisje bij het uitkleeden aan. Toen zij in bed lag, zuchtte zij van verlichting. Morgen vroeg zal mevrouw zich al veel beter voelen, goeden nacht, zei Bertha en ver bet de kamer, nadat zij een glas water voor Annie had gereed gezet. Annie Warrens lag in haar bed, alsof haar lichaam van steen was. Ach zoo te kunnen liggen en inslapen om nooit meer wakker te worden - alles vergeten alles. Maar het kind, Johny. Neen, zij moest verstandig zijn en dapper, aan niets anders denken dan dat het kind haar noodig had niets denken anders zou zij ziek worden. Zij mocht niet aan sterven denken, zij moest gezond blijven voor het kind. Het denken moest zij zich afwennen, dat zou haar anders nog in het verderf stor- ten. Daar waren haar doode ouders zooals zij bleek en stijf in hun bloed lagen en daar naast John Warrens, haar echtgenoot, die hen had willen beschermen. Met zijn eigen leven had hij er voor moeten boeten. Dood alles dood alles, wat haar lief en dierbaar was nu ook Joachim Wildenfels duodelijk getroffen dood samen met zijn paard. De lachende oogen, du zij zoo lief had gehad star leeg en daar het Wildenfelser meer -- maneschijn wat glinsterde het water zilverachtig. De bla- zettingsleger. Zeventig lieden van verschillende nationali teit, zijn gearresteerd. Ook soldaten zijn bij deze zaak betrokken. Uit Parijs. De regeering heeft besloten, ten einde een scherpe controle te kunnen hou den en de telegrafische mededeelingen welke invloed zouden kimmen uitoefenen op de wissel markt, met ingang vau 28 Januari a.s. een dui delijke Vertaling te cischenvan alle telegrammen betreffende den aan- of verkoop van aandeelen of deviezen, hetzij dat deze telegrammen in cijferschrift of in code zijn gesteld. Uit New York. De directie van de Central Raillines heeft besloten tot een loonsverhooging van 5% voor de 15000 machinisten en stokers over te gaan. Uit Londen De secretaris van de afdeeling Zuid-Oost Leeds der Labour-Party heeft gister bericht gekregen, dat James O'Grady, die voor dit district zitting heeft in het Lagerhuis, een aanbod van den nieuwen premier Ramsay Mc.Donald heeft aanvaard, om de eerste. Brit- sche gezant in Rusland na de revolutie te wor den. 1 Uit Parijs Skobelef, de Sovjetvertegen woordiger te Parijs, is gister te Parijs terugge komen. Uit gezaghebbende bron wordt gemeld, dat hij voorbereidingen treft voor de verplaat sing naar Londen van alle officieele Sovjet- instellingen, welke sinds twee jaar in Frankrijk zijn gevestigd. Uit Munohen Gistermiddag is op het kas teel Ilohenburg in de gemeente Lenggriese ex-groothertogin Marie Adelaide van Luxem burg, de oudste zuster van de gemalin van ex- kroonprins Rupprecht van Beieren, overleden op een leeftijd van 29 jaar. Zij was 14 Juni 1894 op het kasteel Berg geboren, als dochter van groothertog Willem en groothertogin Maria Anna van Luxemburg. Stafen-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag24 Januari. Bij het wetsontwerp tot verlenging van de Indische productenbelastingen over 1923 en invoering van een aardolicbelasting voor het zelfde jaar oefent de lieer Gerritzen (V. B.) kritiek op het ontwerp, dat z.i. geen correctief op de inkomstenbelasting is, omdat de opbrengst van de inkomstenbelasting meer dan 200 millioen boven de raming bleef en de fouten in het be lastingsysteem daarop geen invloed hadden. Spr. acht het ontwerp evenmin noodig voor de schatkist, omdat door de hooge opbrengst het tekort op den gewonen dienst van, 1922 reeds is verdwenen. De aardoliebelasting is door den minister in 1921 zelf vernietigend voor het aard- oliebedrijf genoemd, terwijl de toestand sinds dien is verslechterd. De productiekosten zijn toch reeds hooger dan overal elders. Deze be lasting zon zeer onvoldoende werken. Er wordt te veel en zonder nut aan ambtenaren uitgegeven Spr. klaagt nog over de droevige rechtsple ging en moet het wetsontwerp ernstig ontraden. De heer van R ij c k e v o r s e 1 (R. K.) meent de bezwaren gemakkelijk te kunnen ondervangen door wijziging van de ordonnantie op do inkom stenbelasting. De Minister van Koloniën, de heer De Graaf antwoord. Hij zet uiteen dat de bestaande extra-winst- belasting haar bezwaren heeft, en dat ook de inkomstenbelasting niet feilloos is. Herzie ning van deze belastingen zou zeer moeilijk deren aan de hoornen louter zilyer en de nachtegalen zongen zoo liefelijk. Joacliim gedood door 'n vallenden boomstam en haar ouders door slechte, wilde menschen dood allen dood alleen zij en het kind bleven van allen over. Johny, lieve kleine Johny. Neen niet meer denken aan al dat vreeselijke gezond blijven niet ziek worden Den volgenden morgen vermocht Annie Warrens slechts met moeite, op te staan. Maar de angst, ziek te worden, dreef haar toch het bed uit. Kleine Jolmy babbelde zoo lief en grap pig met haar bleeke moedertje en Bertha kleedde haar aan, nadat zij het ontbijt had gebracht. Johny praatte Duitsch en Engelsch door elkaar en af en toe was er ook een Spaansch woord tusschen gebracht. Bertha lachte en was hee- lemaal op het schattige kind verliefd gewor den. Later ging Annie met haar dochtertje een bedje in de buitenlucht. Maar zij sleepte zich alleen maar tot aan het naaste plantsoen. Daar zette zij zich op een bank en Johny babbelde afwisselend met haar en met het popje, dat zij lu d meegenomen. Tegen twaalf uur keerde Annie "naar'het hotel te ug. En zoo onderdrukte zij eenige dagen de ziekte,steeds hopend, dat het zou blijken slechts een voorbijgaande zwakte te zijn. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1