1920, bedraagt de daling thans 22.2 pCt.. tegen "24.2 pCt. in September 1923. Voor de voeding afzonderlijk is de daling sedert Maart 1920 in December 1923 17.6 pCt., tegen 21.9 pCt. in September 1923, hetwelk een stijging uitmaakt van 5.5 pCt. sedert drie maan den te voren. Voor een deel is dez;e stijging het gevolg van seizoensinvloeden, voor zoover zij n.l. betrek king heeft op de posten eieren, vetten (hoofd zakelijk natuurboter), fruit en aardappelen. Voor een ander, niet onbelangrijk deel, wordt zij echter veroorzaakt door de post melk, die in het afgeloopen kwartaal verscheidene prijs- verhoogingen heeft ondergaan. Ook de posten grutterswaren (erwten, capucijners, bruine boo- nen), visch (versche visch) en kruidenierswaren (thee) óndergingen een stijging, welke echter betrekkkclijk gering blijft. Een drietal posten vertoonen een daling vleesch, suiker en groenten. Voor groenten is de oorzaak hiervan gelegen in het feit, dat het jaargetijde enkele goedkoop ere soorten aan de markt bracht, terwijl de daling van de groep vleesch het gevolg is hiervan, dat de in het midden van September j.l. ingetreden alsnog afslag der prijzen van bevroren rundvleesch toen- tertij de slechts voor het gedeelte der maand, dat nog moest v'erloopen en dus niet voor het ge deelte, dat reeds verstreken was, in rekening werd gebracht, terwijl deze verlaging thans ge heel bijdraagt tot de bepaling van de uitgave voor de groep vleesch. In het overige gedeelte van hét budget is sedert September 1923 niet veel beweging waar te nemen. Alleen brandstof en enkele ónder- deelen van den post huisraad vertoonen een geringe daling, waartegenover een verdere stij ging staat van den post huishuur. Het eind cijfer wordt echter het meest beinvloed door bovengenoemde sterk gestegen onderdeden van de voeding, hoewel de verhooging op deze laatste begrijpelijkerwijze door de werking op het geheel een gedeelte van haar intensiteit verliest, zoo dat de op de voeding geconstateerde stijging van 5.5 pCt. ten slotte slechts een totale stijging van 2.6 pCt. veroorzaakt. De omrekening van het bovenstaande index cijfer van 83.1 voor December 1923 op de basis van de cijfers 213.7 voor Maart 1920 en 100 voor 1911/13 volgens de oude methode, gebaseerd op de prijzen en op de levenswijze van vóór den oorlog geeft voor December 1923 een eindcijfer van 177.6 of een stijging van 77.6 pCt. boven het peil van vóór den oorlog, tegen 73.1 in Sept. 1923 Stads- en Gewestelijk Nieuws. UIT DEN RAAD. Met bijzonder frisschen moed, zelfs met wel wat al te heftige vurigheid, welke tweemaal bij na op ruzie uitdraaide, heeft de Raad gister de eerste gewone zitting van het nieuwe jaar ge houden. ©ogenschijnlijk was 't een agenda, welke men toch zeker in twee uur wel de baas had kunnen zijn, maar jawel, 't was misgerekend. Daar had je op de eersip plaats de kwestie van de winkelsluiting, welke de winkeliers in plaats van kwart over 8 op half negen wilden zien ge steld, daar ze beweerden 't niet klaar te kunnen spelen, om de juist voor 8 uur in den winkel verschenen klanten vóór kwart over 8 rustig te, kunnen bedienen een kwartiertje moest daar nog bijMaar t College wilde er niets of weinigvan weten, 't Was bij den politie-comrnissaris om advies geweest, die ten sterkste 't streven van de winkeliers had afgeraden, omdat hij er een verkapte actie inzag om de wettelijk geregelde 8-uursluiting te ontglippen, vooral ook nu hem was gebleken, dat nog al eens klanten na 8 uur werden binnengelaten. Hiertegen kwamen ech ter de leden Brounts en Hijman ten sterkte op, dergelijke „verdachtmakingen" vonden ze voor den middenstand zwaar beleedigend. Dit zou o.i. ook zeker beleedigend kunnen worden genoemd en daarom willen we ook gaarne de winkeliers op hun woord gelooven, dat 't niet hun bedoeling is geweest, om de 8-uur-sluiting te Ontduiken, maar van den anderen kant zal men toch ook moeten toegeven, dat de politie hier steeds zeer welwillend tegenover de winkeliers in zake de sluitingSrregeling is opgetreden. Om dit laatste was dan ook o.i. de opmerking van den heer Soheffers niet wel overwogen, die er op aandrong dat de politie voortaan veel scherper moest toe zien. Tenslotte wist de heer Ingelse een midden weg te vinden, door voor te stellen, dat de klan ten eventueel tot hall' negen zouden kunnen worden geholpen, mits dat dan na kwart over 8 maar door eigen volk "gebeurde. Hiermee ging de meerderheid van den raad aecoord, welk plan echter toch nog niet definitief kon worden vast gesteld, daar eerst de commissie voor de straf verordeningen haar stem in dezen nog zou moe ten laten hcoren. De heer Hijman was nu nog niet zoo zeker van zijn zege en zeide ongevraagd 't advies van de afdeeling voor het kleinbedrijf der Kamer van K. en f abr. 't college te zullen sturen, waarbij hij zich zoo kwaad maakte, dat hij alles behalve in vriendelijke stemming de raadszaal verliet. Met dergelijke handelwijze diende hij toch zeker den middenstand niet. Toen 't tegen half vijf liep werd begonnen met een geheime zitting, waarin een drietal voor stellen moesten worden ter sprake gebracht: het proces met de Hanze bank, de bekrachtiging van den aankoop der huizen aan de Aleida- en Maria- straat en de steunregeling aan ontslagen ge meente-werklieden. Dit comité duurde maar even 2 uur, waarbij de pers niet anders kon doen dan gelaten te wachten en dat 't er niet zoo zuinig was naar toegegaan, bleek wel uit de zure ge zichten en de heftige uitlatingen van de beide S. P. leden, die na afloop ervan bijna niet tot beda ren waren te krijgen. De heer Collé wilde toen nogmaals t woord, maar 't zou niet meer gaan t was ook mooi geweest. 269 Memento Mori. Deze bij de Schiedamsche burgerij zeer bekende vcreeniging, hield Donderdagavond in gebouw „Eendracht" haar jaarvergadering. De heer Hoogendam, voorzitter van de vcr eeniging, opende de vergadering met een toe spraak, waarna de heer J. Bijloo het woord ver kreeg, als een van de oudste leden der vereeni- ging, en een hartelijk woord van gelukwensch sprak tot den heer B. van der Zee, die thans niet minder dan twintig jaren de functie van Secre taris-penningmeester vervult. Spr. prees zeer de ijver en accuratesse waarede de heer van der Zee steeds zijn bestuursfunctie heeft vervuld en dat gedurende zulk een reeks van jaren, terwijl hij eindigde met den wensch uit te spreken dat de jubilaris nog vele jaren deze functie mag ver vullen. Den jubilaris werd tevens een enveloppe met inhoud en een oorkonde overhandigd na mens Bestuur en oud-Bestuursleden. Eiya belanggstellend lid offreerde den heer Van der Zee eenige flesschen wijn, waarna de verdere agenda werd afgehandeld en deze pret tige vergadering werd gesloten. Pandora. Voor een dicht bezette „doos" draaide „Pan dora" gisteravond haar nieuw programma voor deze week. Na liet journaal-nieuws kwam een heel grap pige teekenfilm, welke immer een goed onthaal vindt. Toen ging de clou van den avond een revue- schets „O ISchiedam Eon eigen Pandora-op- name in verschillende deelen onzer stad gefilmd, ging vooraf, waarna Kees de Gids het verhaal zijner lotge\ allen op het tooneel voortzet, krach tig bijgestaan door nog „andere artisten. Har telijk is om de ,,zetten"-en „steken onder water" gelachen en een luid applaus toonde den bijval, welke dit varieté-nummer te beurt viel. Na de pauze werd de hoofdfilm „De Zeeleeuw" vertoond. Een brok geschiedenis uit het ruwe, bonkige zeemansleven was het verhaal dezer mooi uitgebeelde verhandeling. Wij bevelen een bezoek dan ook gaarne aan. Provinciale Predict- en Spaarbank Schiedam. Naar wij vernemen zal door het Bestuur in de op 31 Januari a.s. te houden Vergadering van Aandeelhouders worden voorgesteld na ruimever- hooging der reserves het dividend op 26% te bepalen (Vorig jaar 20%). Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politic op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags sigarettenpijpje, sleutel,.portemonnaie met inh., dobbermann Pincher, vulpotlood, dameshand- sehoen, zwart lederen tascli met inh., ceintuur schort,, koperen sleutel, kinderhandschoen. Bij vinderssjaal, P. Steens, Brugmanstr. 1Gb. portemonnaie met inh., P. Eijsberg, le Tuinsingel 15heerenhandschoen, A. Stolk, Damlaan 43/3 damesportemonnaie met inh. en ringetje, A. Sluiters, Hoofdstraat 207/8 pet, P. van Brakel, Beijerlandschestr. 51a ring met sleutels, A. Kortland, Maasstr. 4 sleutel, C. Gonlag, Rott. Dijk 1/4 dames portemonnaie met inh., G. Plooij, Groenelaan 971) ceintuur, J. Baas, Hellevoetscliestr. 3 zilveren armbandhorloge, K. Onverwagt-, Huis- manstr. 24a; sleutel, D. Hesbach, Raam. 14b; zilveren armband, J. Putters, Kinderbuurt 26 ceintuur, A. Wensveen, Eendrachtstr. 10A hamer, Wapenaar, Archimedusstr. 3 hangertje en sleutel, J. v. IJarmelen, Rott. Dijk 150A Lip's sleutel, D. Witter, Broersveld 110/5 bruin wollen kinderhandschoen, F. Ju, Goereeschestr. 4 pet, J. Bremen, Goereeschestr. 47 wit kinder wantje, Rademaker, Groenevveegje 15 gouden ring, A. Dijkstal, Singel 208 3 ijzeren leesten, J. Markus, Rott. Dijk 25 zwarte handschoen, J. Sprong, Pernisschestr. 12 postduif, B. v. d. Hoeven, Oostsingel 74 zilveren armband met horloge, A. Markus, Spanjaardstr. .24, Rotter dam. Be 'gezonken schepen. Gistermiddag ca. 4 uur is door een duiker op de plaats in de Wilhelminahaven, waar de scheepjes werden gelicht een lijk opgehaald, dat door de familie is herkend als van de 22-jar. schippersvrouw S. Booy—Heinstra, uit Kloos terburen, gedomicilieerd te Hoogevcen. Het lijk van den schipper is nog niet gevonden. aardige één acter „Handhoek voor verliefden." Bijna het gehele verdere van den avond wordt in beslag genomen door den filmroman in 10 hoofdstukken van Arnold Galopini „Tao". De „geest van het kwaad" zwerft het volk kwellende rónd. In hen zien de inlanders de in carnatie van den toorn hunner goden. In werkelijkheid is het echter 'n brutale ban diet, \velke door de bijgeloovigbeid der bevol king zijn practijken rustig kan voortzetten. Doch een jonge administrateur doorschouwt de toedracht der zaak en tusschen beiden ont staat een strijd op leven en dood/welke tenslotte door Chauvry wordt gewonnen onder groote vreugde der arme menschen. Iets zeldzaams Volgend program gaat het slot. Op het tooneel duo Mcisoni, vagebond- gentleman zang act. Een keurig programma, door orkest en orgel kunstzinnig begeleid een bezoek is de moeite dan ook waard. Gistermiddag h a d d e 31/2-j a r. C. v. d. I,., uit de Baanstraat, toen hij daar wan delde met zijn moeder, 't. ongeluk met zijn hand je in een gebroken l'iescl^ te vallen, met 't droevig gevolg, dat de recliterpoiï-ader werd door gesneden. Dr. v. Vliet achtte opname in 't zieken huis gewenscht. De Duit sellers W. S. en .J. E., die zonder pas en werk gister door de politie zijn aangehouden, zullen Maandag over de grens worden gezet. UIT DELFT. De V e r e e n g i n g van den.H, V i n- centius a Panlo heeft mede ten behoeve van het St. Franciscus-liefdewerk op de Voorstraat het pand aangekocht, waar voorheen het hoofd kantoor van de Haarlemsche Hanzebank was gevestigd. UIT ROTTERDAM. IV. B. De gebruikelijke Ditjes en Datjes gaan deze week in W.B, weder Vooraf, gevolgd door een Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam .hebben bij liun besluit van 24 Januari 1924 ver gunning verleend aan 1. LOKKER CO, tot oprichting van een electrische timmerfabriek in het pand Groenelaan 16, kadaster Sectie L. no. 1296, met twee elee- tromotoren van resp. 3 en 4 P.K., drijvende een gecombineerde lintzaag en een gecombineerde vlak- en vandiktebank 2o. B. MAIJ tot oprichting van een electri sche timmerfabriek in het pand Nieuwe Haven 91, kadaster Sectie M. No. 3325, met 4 electro- motoren van 5 P.K., 2 van 4 P.K., 1 van 6 P.K., 1 van 2 P.K. en 1 van 1 P.K., drijvende diverse houtbewerkingsmachincs en 3o. J. VAN DUIJVEND1JK tot uitbreiding van de scheepstimmerwerf aan de Lange Niemv- straat 43, kadaster Sectie L. No. 2110, met 2 electromotoren van elk 3 P.K., drijvende diverse boor-, zaag- en slpijmachines. Schiedam 26 Januari 1923. Gemeenteraad. Agenda. 1. Voorstel van B. en W. om den heer G. L. Funke, doctor in de biologie, thans door bun College belast met de waarneming van lessen in Natuurlijke Historie aan het Gymnasium, tijdelijk voor een jaar, gerekend te zijn ingegaan 8 Januari 1924, te benoemen tot leeraar in ge noemd onderwijsvak, zulks onder voorbehoud van geneeskundige goedkeuring. Overeenkomstig liet voorstel wordt de heer Funke als zoodanig benoemd. (De heeren Swartjes en v. d. Iioek komen ter vergadering). 2. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzeres aan de Buitengewone School, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aan Mej. A. Scholtens, verleende eervol ontslag. Voorgedragen worden 1. Mej. A. v. d. Most, wegens opheffing barer betrekking eervol ontslagen reserve-onderwij zeres 2. Mej. B. D. Peree, onderwijzeres te Rotter dam 3. Mej. K. P. D. de Lange, onderwijzeres te Vlaardingen. Voorgesteld wordt de benoeming voorloopig voor een proefjaar te doen geschieden. Benoemd wordt mej. A. v.. d. Most. 3. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan School H. (Hoofd de heer C. Scherpcnisse). Voorgedragen worden 1. de lieer IT. C. v. d. Gaag, wegens opheffing zijner betrekking eervol ontslagen reserve onderwijzer 2. Mej. M. Verwfeij, tijdelijk onderwijzeres alhier 3. Mej. S. II. D. Jurgens, tijdelijk onderwijzeres alhier. Benoemd wordt de heer H. C. v. d. Gaag. 3bis. Voordracht van B. en W. ter benoeming van een onderwijzer aan School FI (Hoofd de lieer B. v. Bochove). Voorgedragen worden de heeren 1. G. v. d. Worp te Den Pluist a./d. Dedemsvaart 2. D. J. Verkerk te Rhoon en 3. W. K. Rijsdorp te Honselerdijk. Benoemd wordt de heer v. d. Worp. 3ter. Voorstel van B. en W. om aan de St. Willibrordusstichting de benoodigde gelden be schikbaar te stellen voor de verbouwing van hare G.L.O.School aan de Overschiescliestraat. Met deze vernieuwing wordt beoogd deze school nog eenige jaren voor het onderwijs te kunnen behouden. Goedgekeurd. 4. Wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1923. Goedgekeurd, 5. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot verhuring, op door hen te stellen voorwaarden lo. aan de S.V.V. „Velocitas" van een sport terrein in het nieuwe Volkspark tegen een huurprijs van ƒ300.—per jaar; 2o. a. van, een perceel tuingrond langs de Burgemeester Knappertlaan en de Dr. Nolet- straat aan A. Krabbendam tegen een huurprijs van f 50. b. van een perceel tuingrond langs de Wilhel minahaven in het Sterrebosch aan A. Vroeg in de Weij tegen een huurprijs van 50. 3o. van een, perceeltje tuingrond, gelegen aan de Stadhonderslaan en begrensd door de Rlieumatiek en spierpijn. Spoedige verlichting van de pijnen en weldra genezing door Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt) Koker 75 ct. Bij apoth. en drogisten. wassclierij van de N. V. Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting v./li. M. Bijl Mzn. eenerzijds en door het Volkspark anderzijds, groot d: 400 M2, aan den heer M. Bijl Mzn. en zulks tegen een huurprijs van 8. Deze machtigingen worden, verleend. 6. Voorstel van B. en W. om aan de gewezen werkster van School C., de Wed. P. Schrooten, wederom voor den tijd van een jaar, gerekend te zijn ingegaan 1 Januari 1924, een toelage te verleenen van 350. Hiertoe wordt besloten. 7. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot verweer in rechtenzoowel in eersten aanleg als zoo noodig in hooger beroep en cassatie tegen de vordering van de „Hanze bank" inzhke de uitbetaling van gelden in ver band met de afrekening van den bouw van bet pompstation aangenomen door de fa, Bolmers, die hare vordering aan genoemde Bank heeft verpand. Ook deze machtiging wordt verleend. De heer Brou n t s verklaart zich er tegen. 8. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de Permanente Commissie voor den Middenstand om de Verordening op de Winkelsluiting in dier voege te wijzigen, dat het publiek, op het uur voor de winkelsluiting voorgeschreven, nog in den winkel aanwezig, daarna nog gedurende een half uur in plaats van 15 minuten, mag bediend worden. Na breede discussie wordt voorloopig een voorstel-Ingelse met 12 tegen 11 st. aangenomen, waarbij verlof wordt gegeven, de winkels tot half negen open te houden, mits de klanten 't laatste kwartier door „eigen volk" worden geholpen. De commissie voor de strafverorde ningen zal echter in dezen nog nader moeten beslissen. 9. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening' regelende de Brandweer der Gemeente Schiedam. De wijziging strekt om de verordening in overeenstemming te brengen met de kort geleden getroffen regeling in verband met het _vertrek van den heer Bubberman, welke regeling reeds in de begrooting tot uitdrukking is gebracht. Goedgekeurd. 10. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening regelende dc inrichting en sa menstelling der Commissie van toezicht op bet Lager Onderwijs te'Schiedam, zulks in-verband met liet besluit van 28 December 1923 om de jaarlijksche toelage voor die Commissie op 200.- terug te brengen. Overeenkomstig het voorstel wordt met 10 tegen 9 st. besloten. 11. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan A. Stahlie of aan zijn nader te noemen prin cipalen van een onopgelioogd perceel bouw grond aan de Zuidzijde van dc Louise de Coligny- straat, ter grootte van 350 M2., tegen den prijs van 14.per M2., zulks voor den bouw van drie middenstandswoningen. Hiertoe wordt besloten. 11 bis. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan Lips en Co. q.q., timmerlieden-aannemers, alhier, van een perceel bouwgrond aan de zuid zijde van do Louise de Colignystraat, ter grootte van 160 M2. tegen den prijs van 14.per M2. voor den bouw van een beneden- en boven woning. Goedgekeurd. 12. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het Reglement voor de Nijverheidsavondschool (Gemeenteblad no. 52 van 1921) in verband met een door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gemaakte op merking over de vacantieregeling aan genoemde inrichting van onderwijs. De voorgestelde wijziging wordt goedgekeurd. 13. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het besluit van 18 December 1923, waarbij machtiging is verleend tot opneming van kas geld in verband met de verhooging van het rentecijier. Ook deze wijziging wordt goedge keurd nadat eerst nog de heer Kavelaars had gevraagd, of 't geld niet van meerdere banken kan worden genomen, wat weth. Boddeiis be loofde nog nader te zullen onderzoeken. 14. Voorstel van B. en W. om bun College te machtigen tot aankoop in openbare veiling van zes beneden en bovenhuizen, aan de Aleida- straat en Mariastraat alhier, voor den prijs van 59.730. De machtiging wordt verleend. 15. Schrijven van B. en W. betreffende het verleenen van een tegemoetkoming aan de wegens inkrimping van werkzaamheden ont slagen losse werklieden en voorstel tot hét treffen van een regeling voor de niet in het Pensioenfonds' opgenomen werklieden, die na ten minste 7-jarigen dienst reeds werden ont slagen en bij het ontslag den 65-jarigen leeftijd hadden bereikt. Voorloopig wordt besloten de regeling van B. en W. aan te nemen, tof dat in de volgende zitting nog een nader besluit zal zijn gevallen. Om half zeven sluit de voorzitter na dat van half 5 tot bij half zeven in comité was vergaderd, de heropende openbare zitting. INGEZONDEN. L. S. Liefdadigheids-bazaar. §§Het zal U bekend zijn, dat een economische "crisis voornamelijk ernstig drnlct op de minder bedeelden onzer maatschappij. De omvang van de werkloosheid in onze stad Schiedam is sinds de laatste jaren zoo groot en hare gevolgen zijn Ruwe enSchraleHuid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten Pharm Fabriek A. Mijnhardt - Zeist (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2