DAGBLAD WOOIR SCHIEDAMI EN OMSTREKEN. DITJES EN DATJES. 47ste Jaargang. Zaterdag 26 Januari 1924. No. 12854 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 8a. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenv§rzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit200 bij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Een Partijraad. Reeds meermalen is van verschillende kanten in onze partij aangedrongen op een Partijraad. In de R.K. Werkgever schrijft nu dr. Korten- horst een artikel, waarin hij ook een dergelijken Raad bepleit. Hij zegt o.a. „Die eenheid is niet mogelijk zoolang de R.K. Kamerclub,de Bond, de Sociale Organisatie en de Pers elk zijn eigen boontjes dopt. Laten wij toch loeren van onze vijanden. Wat is de kracht van de socialisten Het is hun eenheid geen actie gaat er uit van de S.D.A.P. of het N.V.V. neemt er aan deel, en het „Volk" voert de propaganda. Er is daar leiding, die geen tegenleiding duldt. Dreigt er oneenigheid, binnenskamers wordt een oplossing gezocht en gevonden en een volmaakte tucht doet de rest. Zou men nu denken, dat de socialisten, die slechts één belang dienen dat der socialistische arbeiders wél behoefte hebben aan een hecht verband tusschen politieke en socialie organisa ties en de pers, terwijl de katholieken, die alle standen en klassen omvatten, het zonder eenig organisch verband zouden kunnen stellen? Wil men geen verkiezingsraad, gelijk door de R.K. sociale .organisaties voorgesteld, men moet. het zelf weten en de gevolgen zelf dragen. Wij hebben tijdig gewaarschuwd. Doch ook de verkiezingsraad brengt de oplossing van het probleem niet. Wat de katholieke eenheid eischt is een Partijraad, bestaande u,it vertegenwoordigers*" van de R.K. Kamerfractie den Bond van Kiesvereenigingen de Sociale organisaties de Pers. Dat college zal den band moeten vlechten tusschen de elementen, die tezamen de groote kracht vormen van de katholieke eenheid en dat niet alleen bij de verkiezingen die eens in de vier jaar gehouden worden, doch per manent, telkenmale wanneer groote belangen gesta dig overleg eischen. Deze Partijraad zal aan de hem samen stellende deelen overeenkomstig elks bij zondere verantwoordelijkheid volkomen vrijheid van handelen moeten waarborgen het karakter van dit college zal er een zijn van overleg en advies, niet van dwang en ge bondenheid, tenzij men onder gebondenheid verstaat den hoogeren vorm van vrijheid, waar bij terwille van het algemeen belang afstand gedaan wordt van eigen standpunt. Het gaat nu eenmaal niet meer zonder organisatie het machtwoord van enkele „groo- ten" mist in deze tijden zijn uitwerking het is struisvogel-politiek wanneer dat niet wordt ingezien. a. b. c. d. Dien middag had ik een paar postzegels gekocht, die zooals bekend is, zijn uitgegeven ten bate der Nederlandsche noodlijdende kun stenaars, en ik zat te overdenken, hoe treu rig het toch eigenlijk is, dat begenadigde geesten, met behulp van zulke verkapte bedelarij ziel en lichaam Bij elkaar moeten houden. Droevig fi guur slaat zoo dacht ik, een land dat zijn groo te zonen laat, verhongeren en verkommeren. Maar dan herinnerde ik mij toch ook weer, hoe datzelfde land, wat nu zoo norsch den artis- ten clen rug toedraait, vooral de laatste jaren zoo'n goeden naam verworven heeft door zijn ontroerende menschenmin en christelijke lief dadigheid, waarmee het duizenden en nog eens duizenden uit de kaken des doods redde en vanzelf rees de vraag bij mij op, wat toch de re den van die tegenstrijdige handelwijs mocht zijn. Juist wilde ik een en ander rustig overden ken, toen plotseling Grietje, het meisje-voor- halve dagen, met veel haast en weinig kloppen de kamer binnenstormde, de angst op haar gezichten 'n visite-kaartje in haar hand. „Groote grut is me dat schrikken" zei ze ontsteld. M'n hand greep gretig naar het blanke papiertje en met verbazing las ik: De Nederlandsche leeuw. Even later stond hij voor me, met manen, die van geen eerste en laatste kwartier afweten, maar voor deze gelegenheid ten berge rezenz'n staart zweepte en geeselde natuurlijk zijn flan ken, en gaf bovendien het karpet een Vrij dagséhe beurt wat gezien de opstijgende stofwolk nuttig en, noodig was z'n oogen schoten Bengaalsch vuur kortom 't Was vreeselijk. Exuseer m'n nagels, zei hij, mij een poot gevend, m'n naam is Lion, koning dei' woestijn. Overbluffen liet ik me niet, en de pijn van m'n ontvelde hand ver bergend, haalde ik m'n voornaamste houding voor den dag en zei de pers, koningin der aarde wat is er van uw dienst Eerst hapte hij nog grimmig naar een lang- Men zoelte de oplossing van de crisis in de katholieke gelederen niet langs liberalen weg, door wederom zonder eenig verband naast el kaar te lijven staan, doch doe een uiterste po ging om door toepassing der christelijk-solida- ristische beginselen, belichaamd in een „Partij raad", het onderling permanent overleg te doen zegevieren. Hier helpen geen blinddoeken en maskers. En ook geen machtspreuken." Gemengd Nieuws. Een eigenaardig gebruik. Op vis- s<;hersplaatsen, zelfs al liggen ze onder den rook der steden, heerschen nog menigmaal eigenaar dige gebruiken. Zoo gaf de „benoeming" van een „klinker" te Scheveningan nog al eenige emotie. Voor wie nog niet op de hoogte is met het ambt der klinkers moge het volgende dienen er blijkt uit, dat religie en negotie soms nog heel dicht, hoewel ongevaarlijk, bij elkander staan. Scheveningen heeft vijf klinkers, min of meer bejaarde visschers, wier taak het is te luiden en te klinken. Zij moeten met hun vijven de klok der Ned. Herv. Kerk luiden, die aan 't eind der Keizer straat, vlak bij het strand staat. Twintig minuten voor kerktijd heeft dat luiden plaats, zoodat zij, die tot een andere kerk behooren, voldoenden tijd hebben om daarheen te gaan. Een of twee der luiders hebben daarenboven nog kerkelijke plichten te vervullen den diake nen behulpzaam zijn en toezicht bij één der in gangen te houden. Het is nog een algemeene gewoonte dat bij overlijden de klok geluid wordt eerst op den sterfdag en vervolgens 's morgens als de doode begraven wordt en bij het vertrek van de lijkstatie uit het sterfhuis. Gelegenheid om te wachten vonden ze vroeger iii 't „kalhuis", waar men u (kallen)vertellen kon welk schip op de kust aanstuurde en waar altijd een turfvuur brandde. Later kregen ze het douanehuisje van de accijn zen en thans is de torenkamer hun wachtlokaal, waar een lei en een krijt gereed ligt om bij afwe zigheid der luiders van een sterfgeval mededee- ling te doen. Het klinken geschiedt natuurlijk met een kope ren bekken en een houten hamer. Het dient om de burgerij opmerkzaam te maken op de mede- deeling, die de klinker heeft te doen. In den regel betreft dit den afslag van visch b.v. om half- acht afslag van haring, steurharing of versche visch. De brutobesomming van ieder schip, dat aan de markt komt, wordt verminderd met één gul den klinkloon. (Er gaat ook, als men de treilvis- scherij uitoefent, een half procent voor de ar men af). Een hoogst enkele maal maken ook organisa ties van de hulp der klinkers gebruik. Zoo het poote-mug, die echter ijlings de beenen nam, en brulde toen, dat 't 'n schandaal was. Ik weet vervolgde hij kalmer, m'n hooge sprongen zijn hier in Holland uit; ik de Nederlandsche Leeuw, die eertijds de zeeën beheerschte en de natiën deed trillen, ben tot een aanfluiting geworden ik draag mijn lot niettemin met berusting. Ik grom niet als men mij op uithangborden van her bergen kladt laat zelfs toe, dat mallcmolenbazen me voor een cent verhuren aan kinderen met kleverige vingers, die een ritje op mijn rug willen ronddraaien. Gebrek aan geduld zullen jullie, Schiedammers, trouwens niet verwijten aan mij, die ter eere van de koningin-moeder reeds meer dan 'n kwart eeuw, gehurkt op 'n paaltje in de Plantage zit maar wat me nu aangedaan is, kan ik niet dulden, dat is te erg en met een boos gebaar haalde hij 'n postzegel uit zijn slobkousen te voorschijn. Asjeblieft, bromde hij, een van twee centen, minder kon het niet, en bekijk nu eens wat ze van me gemaakt hebben, 'n Zieke kat is er bij vergeleken nog een majesteit. Dat ze instee van '-U zwaard, een glas ranja in mijn poot geteekend hebben is reeds afschuwelijk, maar dat ze me iets, wat 't midden, houdt tus schen een boodschappenmandje en een aard- heienslof, voor zetel gaven, dat is wel zoo ge raffineerd laag, dat ik er mjjn kalmte bij verlies. We verliezen allemaal onze kalmte, wel eens, troostte ik, wanneer we de rebussen der moderne kunstenaars beschouwen. Kunstenaars, sprak hij verachtelijk, zeg liever kunstemakers die zijn tegenwoordig niet wijzer maar moet 'n volk zooiets dulden De eerste de beste fox-terrier wordt beklaagd om z'n honden leven, katjes pakt men niet zonder handschoenen aan, de vegetariërs konden uit liefde voor de koe, wel een slager vermoorden,als er iemand met kegelen een poedel gooit, protesteert de Dieren bescherming, doch de Nederlandsche Leeuw laat men straffeloos beschimpen. Wanneer u er zoo over denkt, hernam ik, Havencomité, toen het demonstratie wilde hou den een feestcomité, dat de burgerij tot mede werking wil opwekken of de Chr. Zeebedenbond voor een spoedeischende vergadering, waartoe b.v. 't vorig jaar in den nacht na Paschen de bemanningen der gereedliggende schepen wer den uitgenoodigd. Hoewel de klinkers feitelijk door de Reederij worden aangesteld en hef klinkermateriaal eigen dom der reederij is, wordt tegen 't bovenstaande nimmer bezwaar gemaakt. Waarschijnlijk ook daarom niet, wijl de klinkers geen vast loon heb ben. Voor het luiden der klok ontvangen zij samen 60 ets. voor het klinken 1 per schip. De in komsten zijn dus zeer wisselvallig. 'Toch is het animo om in 't, corps opgenomen te worden, bijzonder groot. Dat bleek de vorigeweek wel, toen met spanning werd uitgezien, wie de vacceerende betrekking zou krijgen. Gaan oude gebruiken niet zelden met misbrui ken gepaard, de benoeming van een klinker ge schiedt zoo onpartijdig mogelijk. Gandidaat voor het ambt kan ieder zijn, die minstens 8 jaar schipper op een logger of bom is geweest en tusschen 55 en 65 jaar oud is.Men kan dus meedingen gedurende 10 jaar en zoo dikwijls als er een vacature is, in den regel door overlijden. De Permanente Commissie uit de Reederij roept de gegadigden op en dan wordt in het Wees huis op of een groot reederijkantoor de betrek king verdobbeld. Men werpt met drie dobbelsteenen en wie de meeste oogen gooit heeft de betrekking. Deze week wierp iemand 18 oogen en zijn mededingers bleven daar allen beneden (zijn opvolger wierp er - 17 zoodat de beslissing spoedig gevallen was. De gelukkige dobbelaar is nu voor heel zijn leven in het corps der klinkers opgenomen, tenzij hij door langdurige ziekte ontslag moet nemen. Het is te begrijpen, dat zoo'n benoeming een bcgeerenswaardig goed is voor bejaarde zeelie den, die gaarne het zilte nat verruilen voor een baantje aan den wal maar van napleiten over bevoorrechting of partijdigheid is later geen sprake. gewond. Ook werd een groote matericele schade aangericht. Vliegongeluk. Een vliegtuig, dat uit het vliegkamp vanAscli in Belgisch Limburg was opgestegen moest bij Hasselt door motordefect dalen, doch kwam terecht in een ondergeloopen weiland. Het vliegtuig viel met zulk een kracht van een hoogte van 600 M. naar beneden, dat het nage noeg geheel wegzakte in den weeken grond van het ondergeloopen land. De beide vliegeniers werden op slag gedood. Het waren twee luite1 nant-vliegeniers, beiden 26 jaar oud. Toe t-A n k h-A m e n's graf. De „Times" meldt Na den wekelijkschen rustdag werden gistermorgen de werkzaamheden hervat. Heden wordt een aanvang gemaakt met het uit elkaar nemen van den vierden schrijn. Dit zal minder bezwaren opleveren, nu er meer ruimte in het grafgewelf is gekomen. De verwijdering van den laatsten schrijn, welke de sarcophaag omgeeft, zal echter nog zeer veel moeite kosten, daar het dak en de zijstukken uit één stuk bestaan. Geen liefhebbers. Dinsdag werd te Bergen (N. H.) publiek geveild het voor eenige jaren gebouwde landgoed Russenduin te Bergen aan Zee, dat toen ongeveer een hall' millioen kostte. Het huis werd slechts weinig bewoond, daar de eigenaar, de heer Aug. Janssen, reeds stierf kort na de voltooiing van het grootsche gebouw. Nadat het geruimen tijd leeg had ge staan, liet de familie het in veiling brengen, waarbij het hoogste bod 325.000 was. Het per ceel werd toen opgehouden. En thans werd geboden 20.700. Bij het huis behoort 13 H.A. duingrond. In de voorwaarden voor den verkoop is be paald, dat Se geheele bezitting onverdeeld moet blijven en dat er geen stukken van bebouwd mogen worden. Hebt if w naaste lief.... Na afloop van de markt te Oss kregen gisteren, de ge broeders F. en K. de H. in het café van de Jong op den Heuvel ruzie. De kastelein zette het tweetal, dat elkaar weldra in de haren gevlogen was, buiten de deur. Daar werd de strijd voortgezet en smeet de woedende F. den erg tegenspartelenden K. broederlijk dwars door de dikke spiegelruit van de firma Tempel. De ruit werd totaal ver nield de etalage der drogisterij in een ruïne herschapen. De mishandelde jongeman kwam er met een paar schrammen aan het hoofd af. T a njv gesprongen. Bij de Leuna-Werke te Leipzig, heeft door het springen van een am- moniak-tank een ernstig ongeluk plaats gehad, waarbij drie arbeiders werden gedood en 25 Zal 't u mogelijk goed doen te vernemen dat uw beleedigers gestraft worden met, dezelfde zegeltjes waar ze u mee grieven met uitgesto ken hand staan ze er op afgebeeld, vragend om een fooitje aan het publiek, dat hen verwaarloost Loon naar werken, sprak hij nu tevreden, 't gezond verstand is dan toch nog niet héele- maal op hol in onze lage landen. En na de ver dediging van zijn belangen aan de Pers te hebben opgedragen, verdween hij met gezwinden spoed in de gang liet Grietje het thee-servies vallen. Het was vooral na dit schervengerecht, dat mijn oordeel over de miskende kunstenaars beden kelijk ging gelijken op dat van Neerlands Leeuw. Ja de kunst is in de verdrukking zelfs de kunst van volksmennerij. De beroemde welsprekendeGriek, Deirtbsthenes besteedde jaren aan zijn vorming tot redenaar, scheerde zijn hoofd kaal om zjjn hersens te doen gedijen, en stak aleer hij zich tot de menigte durf de richten, zijn gepolijste toespraken, tienmaal voor zichzelf alleen af. De hedendaagsche partijdrijvers maken er zich gemakkelijker af die zeggen, praat de menschen naar den mond, leer 25 moppen uit de „Vroolijke bruiloftsgast" en voordat je 't weet, zit je op wachtgeld en op 'n Kamerzetel. 't Verloop van de kabinetscrisis gaf van die nieuwe opvatting weer vele blijken. Nauwelijks \yas de Vlootwet verworpen of de róode scherp slijpers brulden in koor herstel der coalitie zou beestachtig wezen (Algemeene instemming). N ecnigen tijd toen het werkelijk scheen dat door de oneenigheid der rechtsche partijen een zakenkabinet het vooruiticht was, schreeuwden ze in vereeniging, dat zooiets een treurige ver slapping der christeli jke beginselen bet.eekcndc, en. niet zoodra werd het bekend dat de Koningin een andere oplossing bedacht had, of ze schelter- d :n schandaal, en moest er een protestmeeting volgen. j Troelstra opende de rij sprekers met een huile- Gevaarlijk voetbalspel. Op de Houtmansgracht te Gouda waren gisteren eenige jongens aan het voetballen. Bij gebrek aan een echt leer deed ditmaal een blikkenbus alsvoetbal dienst. Over en weer werden prachtschoten gelost, totdat een der knapen de kroon op het werk zette met een geweldigen schop tegen de bus, die tegen een doelpaal, in het huidige geval het zoontje van den lieer S., ketste. De knaap werd zoo ernstig aan het hoofd getroffen, dat hij naar de Wijkverpleging vervoerd moest worden. Vreemdelingen. Te Winterswijk heeft de militaire politie in de afgeloopen week 80 vreemdelingen die zonder papieren waren, over de grens gewezen. balk-ac.htige inleiding over de snoode „Volks krant", die had durven schrijven, dat het pro- testmeeting-uitstapje uitgeschreven was door de S.D.A.P. om herrie te schoppen. Dat was niet waar, griende de spreker niet zoodra riep er echter een toehoorder: laten we de boel maar eens op stelten zetten, of Troelstra galmde ik ben 'f volkomen met dien man eens (Geweldig applaus kalk uit het plafond). De laatste spreker was Stenhuis, die 't niet bijzonder trof, omdat de op-stelten-zetterij ge durende de meeting al begon, en de roode broe ders, tengevolge der vinnige opmerkingen van zwarte schapen die de kudde waren binnen ge slopen, de gedachte aan het eenheidsfont, niet stokken en stoelen elkaar uit het hoofd wilden slaan. Stenhuis die voor geen kleintje vervaard is en blijkbaar den alleen-verkoop van Hofmann- druppels heeft, noemde de herrie een zenuwachti- gen toestand, dien de meetinggangers vanuit liet zaaltje naar hun fabrieken moesten overbren gen. Dat is wat je noemt leiding geven. Voor iets is het goed geweest, dat alles op stelten wordt gezet, en wel voor de waarheid. Deze heeft met haar nieuwe beenverlengstukken den leugen vlugger ingehaald dan gewoonlijk. Nog geen twee maanden is het geleden dat Klaas de Vries hier ter stede stond te beweren, dal het onderwijs,behalve het leeren van vloeken, op de bijzondere scholen zooveel slechter was dan op de openbare en nu is 's mans boosaardig ge- om it reeds verbannen naar de rommelzolder van het fabelen-rijk. Eerst is de held en zijn kor nuiten op alle fronten met cijfers geslagen en na den uitvlucht, dat de examen-commissies par tijdig waren, werd het een paar hunner eerlijke collega's zelfs wat te machtig en oppnlijk sloegen dezeden laster aan de kaak en bevestigden den goeden roep die ons onderwijs geniet en verdient. En Klaas de Vries met zijn trawanten zwijgen eendrachtig als sphinxen. Maa.Sla.nuus. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 1 iiiiiiiiiMim i r r - --

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5