der lagere scholen de onderwijzers vervangen worden door hulponderwijzeressen met een voudiger diploma. Verder zal opnieuw in over weging genomen worden het indertijd door de regeering ingediende voorstel tot bezuiniging op de kosten van het U. L. O. Ook het nijver heidsonderwijs zal worden beperkt. Het school toezicht zal worden gereorganiseerd en niet onbelangrijk ingekrompen, o.a. door een wijzi ging van de leerplichtwet, waarbij worden ge schrapt de bepalingen tot het tegengaan van het absolute schoolverzuim. Op het gebied van het hooger onderwijs worden eveneens ver schillende bepalingen overwogen. In de bezuinigingen op de defensie wordt verwezen naar de betrekkelijke memories van antwoord. Die op de overige departementen zullen zoo spoedig mogelijk in afzonderlijke voorstellen worden uitgereikt. Wat de nadere uitwerking der salarisver laging betreft, nu, door den loop der omstandig heden de algemeene korting van 10 pet.,welke de regeering z-ich aanvankelijk had voorgesteld, toch niet met 1 Januari zal kunnen in wetking treden, zal ten spoedigste het gevoelen van de Centrale commissie van georganiseerd overleg in ambtenaarszaken ingewonnen worden over de vraag of een evenredig deel van het bedrag, dat de regeering zich had voorgesteld over 1924 uit dien voorloopigen maatregel te vinden, wellicht door een andere verdeeling ware te verkrijgen dan door op alle salarissen een gelijke korting van 10 pet. toe te passen. In afwachting van een nader onderzoek is de toepassing van den voorgenomen maatregel om de ondersteuning van werkloozen voortaan onder toepassing der Armenwet te brengen, opgeschort. Bij de werkloosheidsverzekering zullen in 1924 de hoofdtrekken van het beleid worden gehandhaafd. Pogingen van gemeente besturen en particulieren in de richting van werkverschaffing worden „zooveel slechts eenigs- zins mogelijk", door de regeermg gesteund. In den zomer van dit jaar zijn, behoudens de voorgestelde réchten op thee en bier, voor stellen te wachten tot nog nieuwe indirecte heffingen. Ten einde den druk der directe belastingen te, kunnen verlichten, zal vooreerst een tech nische herziening van het tarief worden voor bereid, terwijl voorts een omzet- en luxebelasting in bewerking is. Tevens ligt in het voornemen etn wijziging aan de wet op de Rijksinkomsten- belasting te bevorderen, waarhij de grens van het belastbaar inkomen, die thans bij 800 ligt, •te verhoogen. Behalve de reeds ingediende rijwielbelasting is een belasting voor het gebruik van kunstwegen met bepaald aan te geven voertuigen, in bewer king, mede om daaruit de middelen te vinden om de kunstwegen beter aan de hoogere eischen van bel moderne verkeer te doen beantwoorden. Ook thans ligt „een radicale overgang van vrijhandel tot bescherming" niet in de plannen der regeering. Omtrent den Woningbouw is de regeering van oordeel, dat overheidssteun alleen moet worden verleend daar waar dat ter verbetering van woningtoestanden onvermijdelijk is te achten. De gewone woningproductie dient zoo snel mogelijk wederom aan bet, particulier be drijf te worden overgelaten. „Met het oog op de urgentie van andere aan gelegenheden zal zijn af te wachten of tot spoedi ge behandeling van de Zondagswet en van de Begrafeniswet kan worden overgegaan." Ten aanzien van de Staatsloterij en den vaccine- dwong zijn maatregelen in voorbereiding. Voorzitter Lcgereomtnissie. Het lid der Tweede Kamer de heer Van Vuuren is benoemd tot, voorzitter van de Legercommissie in de plaats van wijlen Staatsraad mr. Struycken. De filmkeuring in bet Zuiden. De burgemeester van Eindhoven heeft het volgende telegram verzonden aan den heer Van Dun, afgevaardigde van den Bioscoopbond en bioscoopexploitant te Eindhoven. „Verbod films te draaien dan de aangegeven twee categorieën wordt van 1 Februari af on verkort gehandhaafd." Er is blijkbaar dus geen overeenstemming bereikt tusschen den Ned. Bond van Filmver huurders en de Zuidelijke vereeniging voor filmkeuring. Hoogstwaarschijnlijk zullen nu alle bioscoop exploitanten, aangesloten bij deze Zuidelijke filmkeuring, hun bioscopen met ingang van 1 Februari moeten sluiten. -Een Japansche missie. Naar de „Etoile Beige" meldt, zal een Japan- sche Missie de volgende maand Fransche, Bel gische, Nederlaudsche en Engelsche haven steden bezoeken. Deze missie is samengesteld uit zee-officieren, officieren, van de koopvaardij-, marine- en scheepbouwkundige ingenieurs. Zij zal zich op de hoogte stellen van verschillende werken in verband met de herstelling van ha vens in Japan, welke door de aardbeving ge leden hebben of verwoest zijn. Koninklijk bezoek aan Zeeland. Het bezoek van de Koninklijke familie aan Zeeland is bepaald op 4 tot 9 Augustus. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jubileum tlr. Koene. Onder overgroote belangstelling heeft rir. Koene Zaterdag het zilver jubileum van zijn Schiedarnsche praetijk herdacht. In een onafge broken stoet, receptiebezoekers, een slroom ge- lukwenschen per post en telegraaf en een ware bloomen-hulde bleek duidelijk hoe algemeen de achting en Sympathie is die men den jubilaris hier toedraagt. Vele patiënten die van hun dank ook 'n stoffelijk blijk meenden te moeten geven, hadden prachtige geschenken gezonden, o.m. een zilver thee-servies met dito blad, een bronzen beeld, antiek-blauw, pendule met coupes, een Delftsch bord met toepasselijk ornement,pianola- rollen en kleinere cadeaux. Treffend was ook de samenspraak,waarmede de weesjes bun dank op de receptie tot uiting brachten. Op heel bijzondere wijze is de verdienstelijke dokter gistermorgen gehuldigd in het St. Lidui- na-gesticht, waar hij reeds 17 jaren zijn hulp ter liefde Gods verstrekt. Om acht uur werd tot zijn intentie in de kapel van het gesticht, door kap. Hoogeveen een plechtige gezongen H. Mis opgedragen, die behal ve door den jubilaris, ook door zijn naaste familie werd bijgewoond. Na die kerkelijke plechtigheid gingen allen naar de ontvangkamer, waar de president van het gesticht, de heer A. Zoetmulder, tot den dokter en zijn verwanten een keurige toespraak hield en hem namens 't bestuur een fijne pastel- teekening van Antoon Molkenboer, getiteld „Berusting", aanbood. Door den president van den bijzonderen raad der St. Vincentius-ver., den heer Ch. Wouterlood werd eveneens nog het woord gevoerd, zoo ook door kap. Hoogeveen en tenslotte zelfs door een der oudste mannelijke verpleegden, die zich kranig van zijn taak kweet. Hoe dr. Koene in zijn bescheidenheid ook gekant is tegen openlijk vertoon, dc spontane huldiging op Zaterdag en Zondag zal hem een aangename herinnering blijven. Den volijverigen en nobelen geneesheer nog vele jaren Lezing professor mr. P. A. Diepenhorst. Donderdag 31 Januari des avonds 71/,. uur zal te Vlaardingen in de Beurszaal van het Handelsge bouw voor de Kamer van Koophandel voor de Beneden-Maas en de verdere aanwezigen, optre den professor Mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar in de Economie aan de Vrije Universiteit te Am sterdam en lid der Eerste Kamer. Het onderwerp, waarover Professor Diepen horst voornemens is te spreken, luidt „Onze Handelspolitiek." Voor belangstellenden, die deze rede wenschen bij te wopen, is de toegang vrij. „Onderlinge hulp." Gistermiddag om 1 uur hield de IJzer- en Metaalbewerkersvereeniging „Onderlinge hulp" haar 36e jaarvergadering in de zaal „Harmonie" aan de Nieuwstraat alhier. Na de opening werden de notulen voorgelezen der laatst gehouden halfjaarlijksche vergadering en ongewijzigd goedgekeurd. Het verslag van dep pepningmr. gaf aap in komsten een bedrag van 1184.02, aan uitgaven 1119.15 (waarbij inbegrepen 100.wegens overlijden van 5 leden) en dat er op 31 Dec. 1923 een batig saldo in kas was van 791.67. Met. bijna algemeene stemmen werd het oude bestuur her kozen,waarna de voorzitter dank bracht voor het vertrouwen ip het bestuur gesteld. Op voorstel van het bestuur werd besloten dit jaar weder een gezellig samenzijn te organiseeren en wel nè de Paaschtijd. Aap het bestuur werd de regeling overgelaten. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voor zitter met een woord van dank aan de aanwezi gen de vergadering. Praatavond. Morgenavond houdt in Maison v.d. Heyden de afd. Schiedam van de Hanze een praatavond. Op de agenda staat vermeld dat de heer C. Lap van Rotterdam spreken zal over den tegenwoor- digen toestand van de Hanzebank, voorts wordt er een bespreking gehouden over de loopende contracten der onderlinge molestrisico-verzeke- ring. Ter gemeente secretarie, «f- deelipg militaire zaken, is ter inzage neder ge legd, de aiphabetische lijst bevattende de namen der in deze gemeente gevestigde eigenaars of beheerders, van één of meer ter vordering enter keuring aan te bieden paarden, bedoeld bij art. 17 van het Inkwartieringsreglement, gedurende do maand Februari a.s. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat Jan van Ransen, dienstplichtige van de lichting 1924 dezer gemeente, door Ged. Staten dezer provincie, bij hun besluit vap jl. voorgoed vrijstelling van dep dienstplicht is verleend wegens broederdienst. UIT ROTTERDAM. Verkeersweg Den Haag-Rotterdam. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van eigendommen in de gemeen ten Rijswijk, Delft, Pijnacker en Overschie, noodig voor den aanleg van een weg voor gewoon verkeer van 's-Gravenhage over Delft naar Rotterdam. De nieuwe weg is ontworpen met eep kruin breedte van 32.50 M., waarhij voor dc toekomst gerekend is op een zijweg, breed 14 M„ een dub bel tramspoor, een rijwielpad van 5 M. en twee voetpaden, elk van 3 M., een en ander gescheiden door boomenrijen. De kosten van de voorloopig te maken ge deelten HoornbrugDelft en Delft—Rotterdam worden geraamd op ongeveer 5 millioen gulden. Brand. Gistermorgen werd brand gemeld in pand Aert. van Nesstraat 61, alwaar gevestigd is de kleermakerij der firmaPeek en CIoppenburg.Door onbekenden oorzaak was de brand aangeko men op de zolderverdieping, waar de ateliers zijn gevestigd. De vlammen zijn uit de kap geslagen, die geheel vernield werd. De zolder brandde geheel uit, waardoor groote schade ontstond, wijl zich daar vele naaimachies be vonden. De vloer van de zolder is doorgebrand, zoodat de 3e etage veel waterschade kreeg. De brand is met 6 handspuiten en één si oom- brandspuit, te zamen werkende met 8 stralen, geblnscht. Door de koude worden Uw handen ruw en gesprongen'; Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ets. Bij apothekers en drogisten. 292 6 Gemeenteraad. Verhuringen. 5. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot verhuring, op door hen te stellep voorwaarden lo. aan de S.V.V. „Velocitas" van een sport terrein in het nieuwe Volkspark tegen een huurprijs van /300.per jaar; 2o. a. van, een perceel tuingrond langs de Burgemeester Knappertlaan en de Dr. Nolet- straat aan A. Krabbendam tegen een huurprijs van 50. b. van een perceel tuingrond langs de Wilhel- minahaven in het Sterrebosch aan A. Vroeg in de Weij tegen een huurprijs van 50. 3o. van een perceeltje tuingrond, gelegexi aan de Stadhouderslaan en begrensd door de wasscherij van de N, V. Stoom-, Wasch- en Strijkinrichting v./h. M. Bijl Mzn. eenerzijds en door het Volkspark anderzijds, groot 400 M2, aan den heer M. Bijl Mzn. en zulks tegen een huurprijs van 8. De heer K ave, laars vraagt ol' het derde perceeltje (voor den heer Bijl) niet te laag in prijs wordt verhuurd. Weth. Houtman kan dit niet toegeven, daar het terrein, veel voor voetbalveldje van schooljongens gebruikt, de gemeente niets dan schade opleverde. De afrastering is bovendien voor rekening van den heer Bijl. De heer N oordennen meent dat het le perceel te duur verhuurd is, daar vroeger andere sportvereenigingen hun terreinen wel 100 goedkooper in huur hebben gekregen. Weth. Houtman antwoordt, dat aan 't hier bedoelde terrein meer werk van gemeente wege is geschied, dan aan vroeger verhuurde ter reinen, o.a. is dit terrein reeds met gras begroeid De machtigingen worden dan verleend, De Winkelsluiting. 8. Advies van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van de Permanente Commissie voor den Middenstand om de Verordening op de Winkelsluiting in dier voege te wijzigen dat het publiek, op het uur voor de winkelsluiting voorgeschreven, nog in den winkel aanwezig, daarna nog gedurende een half uur, in plaats van 15 minuten, mag bediend worden. B. en W. stellen voor afwijzend op dit verzoek te''beschikken het is hun n.l. gebleken bij het constateeren van overtredingen, dat zij die zich na het sluitingsuur nog in winkels ophielden, na bezetten tijd waren binnen gelopen. Ook komt het 't College voor, dat hier langs een omweg gestreefd worrit naarverlenging van den sluitings tijd, waartegen ook de Afd. Schiedam v.d. Bond van Handels- en Kantoorbedienden verzoekt te waken. Den heer B r o u n t s heeft 't verwonderd, zulk etn advies van B.enW. te hebben ontvangen, daar toch de winkelsluiting-regeling voor de winkeliers zelfs is voorgesteld, dus ook wel kan worden verbeterd, wanneer verbeteringen moe ten worden aangebracht. In Amsterdam heeft zulks ook plaats gehad. Dat er zooveel processen- verbaal hadden kunnen worden opgemaakt, al leen omdat klanten na 8 uur binnengekomen nog werden geholpen, noemt spr. verdachtmaking en overdreven voorgesteld. De Commissaris van politie heeft volgens spr. ook zeer onoordeel kundig gehandeld, door 't voor te stellen, dat een kwartier tijd na 8 uur voldoende is om de klanten nog te helpen 't komt er toch niet zoo zeer op aan, hoeveel klanten er in den winkel zijn, maar wel wat de personen moeten hebben, waarvoor bij een goede keuze Wel eens veel tijd noodig kan zijn. Tenslotte ontkent spr. perti nent, dat de Middenstand met zijn voorstel de 8 uur-sluiting zou willen ontduiken. De heer H ij m a n spreekt in denzelfden geest als de heer Brounts. Hij ook ontkent ten sterk ste, dat de winkeliers langs een achterdeurtje de 8 uur-sluiting zouden willen ontgaan, Hij hoopt daarom dan ook dat de raad 't verzoek van de middenstanders goed keurt. B. en W. had den volgens hem geen advies bij de politie moe ten inwinnen maar bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. (Wordt Vervolgd.) Gemengd Nieuws. Ingerekend. De te Slikkerveer aange houden D. de J. heeft bekend de inbraak bij den heer DeKat te R'dam gepleegd te hebben.Op zijn aanwijzing is het geld 4300), dat hij gestolen heeft gevonden in een kippenhok te Bolnes. Er was nog niets van weg. Gevaarlijkebewoners. Een weduwe 'h de gemeente Tegclen verhuurde voor enkele dagen kamers aan een echtpaar. Des nachts gin gen beiden op stap en kwamen laat terug. De weduwe vermoedde onraad en waarschuwde de militaire politie, die in het huisje een onderzoek instelde. De vrouw werd te bed aangetroffen, de man was niet aanwezig. Papieren kon de echtgenoote niet toonen, terwijl een nauwkeurig onderzoek door de politie werd bekroond met hel vinden van een groot aantal inbrekerswerkluigen De vrouw werd hierop gearresteerd. De man schijnt spoorloos verdwenen te zijn. Het kan als zeker worden beschouwd, dat de politie met de arrestatie der vrouw een goede vangst heeft ge daan. Mijnhardt's Zenuw-Tabletten75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 291 6 Liefdelooze moeder. Te Zeist moest alweer proces-verbaal worden opgemaakt tegen een moeder, die van weinig moederliefde blijk gaf. Vrouw L. toch verliet des avonds haar woning, twee kinderen van, zeer jeugdigen leef tijd achterlatende in een bedstee, welke geheel was dichtgespijkerd. Des anderen daags hoorden omwonenden het gehuil der kinderen en troffen de arme kleinen in vervuilden toestand aan. Pas na 24 uur kwam de moeder opdagen. Verhuizing. Het nieuwe standbeeld voor Koning Willem II komt in den Haag, bij den vijver te staan, het oude gaat naar Tilburg. Een s c h i e t m a n i a k.Het schijnt, dat er te Haarlem een man rondwandelt, die er een bijzonder genoegen in stelt, met een revolver de glazen kappen van tal van straatlantaarns, welke hij passeert, stuk te schieten. Een geweldig aan tal lantaarns zijn reeds het slachtoffer van deze zonderlinge liefhebberij geworden. De politie doet ijverig onderzoek naar don dader, doch deze schijnt nogal geheimzinnig te werk te gaan, daar slechts één persoon Woensdag avond den vermoedelijken revolver-gek aan den arbeid heeft gezien op de Baan, doch hem slechts zeer onnauwkeurig heeft opgenomen, zoodat zijn signalement niet bekend is. Daar een glazen lantaarnkap ongeveer ƒ3.— kost, komt deze domme baldadigheid de gemeen te op een niet onaanzienlijk bedrag te staan. Een m ij n gasontploffing. Ten ge volge van een mijngas-ontploffing bij Frankfort (Illinois) werden 30 man van de buitenwereld afgesloten. Tweehonderdvijftig arbeiders wisten te ontkomen. Van dezen had een drietal zware brandwonden opgeloopen. Volgens een later bericht uit Frankfort (Illinois) zouden 37 arbeiders gedood zijn. J u w e e 1 e n- d i e v e n. Bij een poging t xt inbraak in de juwelierszaak van Osterlag- aan de Place Vendome te Parijs is de Nederlander Limburg door de bandieten neergeschoten. Hij overleed korten tijd daarna. In den winkel was alleen een bediende aan wezig. De eigenaar van de zaak was niet in tien winkel, daar op het midden van den dag weinig klanten plachten te komen. De sous-chef Limburg, die den eigenaar ver ving, was in de nabijzijnde kamer bezig zich te scheren, toen hij plotseling twee schoten Iioorde vallen en den bediende op den grond zag liggen. De inbrekers, die hadden geschoten, vluchtten naar buiten en losten vandaar vier schoten op Limburg, die terstond neerviel. Door hun overhaaste aftocht konden de dieven niets medenemen. De sous-chef Limburg stierf kort na zijn aan komst in het hospitaal doch men hoopt den be diende, die zwaar gewond is, nog in leven te kunnen houden. Van de inbrekers, die zonder buit.de vlucht moesten nemen, is, niettegenstaande het onder zoek der recherche, nog niets bekend. V o r s t e 1 ij k h u w e 1 ij k. Te Mergent- heim is eergisteren het huwelijk voltrokken van prinses Nadejda van Bulgarije, de jongste dochter van ex-koning Ferdinand, met ex-hertog Albrecht Eugenius van Wurtemberg. De plechtigheid werd o.a. bijgewoond door koning Ferdinand, hertog Karei Eduard van Koburg, hertog Albrecht van Wurtemburg, prins Cyrillus van Bulgarije, die koning Boris vertegenwoordigde, en tal van andere vorstelijke personen, hoogwaardigheidsbekleeders, enz. De Paus en de meeste gekroonde hoofden van Europa hadden telegrammen met geluk- werischen gezonden, ook de gewezen Duitsche keizer. Fabrieksbrand. Te Mariendorf nabij Berlijn heeft een groote brand gewoed in een filiaal van de molorenfabriek van Siemens en ITalske. Korte sluiting was de oorzaak. Het gebouw is geheel uitgebrand, de machines, welke er zich bevonden, zijn vernield. 2.000 arbeiders staan ten gevolge van den brand op straat. De zeer aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Spoorwegstaking. Daar de arbeids tijd voor de Duitsche spoorwegarbeiders van 8 uur tot 8l/2 uur is verlengd heeft het bestuur van den Duitschen bond van spoorwegpersoneel besloten een stemming onder de leden te hou den over de kwestie, of een algemeene staking zal worden uitgeroepen. De minister voor de spoorwegen waarschuwt, de beambten voor een staking welke, naar hij zegt, slechts ten gevolge zal hebben, dat nog meer arbeiders ontslagen zullen worden. Een geluksvogel. Uit Johannesburg wordt telegrafisch een romantisch geval uit het leven van een diamantzoeker gemeld. Een verarmde Europeaan vond een opvallend glin- sterenden steen, maar beschouwde dien als van geen waarde. Bij nader overleg liet hij zijn vondst toch maar eens aan een paar vrienden zien, die verklaarden dat het een diamant was.Naderhand werd de steen voor 3000 pond sterling verkocht. Hij is bruinachtig van kleur, weegt 4161/2 karaat en is de grootste alluviale steen, dien men ooit in Zuid-Afrika heeft gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2