BMGBLMD VOOR SCHIEDAM Elf OMSTREKEN. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Dinsdag 29 Januari 1924. 13856. Bureau: KOEjjMARKT <i. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 3D. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen jt wordt 2 maal berekend. Ingezonden a mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheelc invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet o! oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De eerste commissie van experts onder voor zitterschap van generaal Dawes kwam gister morgen voor de laatste maal bijeen voor haar vertrek naar Berlijn, dat op gisteravond vast gesteld was. De algemoene besprekingen liepen over het programma, dat de commissie te Ber lijn zal afwerken, met name de kwesties betrek king hebbende op de op te richten centrale goudbiljettenbank. De experts denken onderweg deze besprekingen te vervolgen. Hedenavond zullen eveneens enkele leden van de tweede commissie vertrekken. McKenna zal zich via Ostende en Brussel bij zijn collega's voeger. DE SPOORWEGSTAKING IN ENGELAND. Kort na 9 uur gisteravond, verliet Bromley, vergezeld van drie andere bestuursleden van den bond van machinisten, in allerijl het hoofd kwartier, klaarblijkelijk met het -doel de spoor wegdirecties op een geheim gehouden plaats te ontmoeten. Men vermoedt, dat de moeilijk heden tot op zekere hoogte uit den weg zijn geruimd. Volgens onbevestigde geruchten was het waarschijnlijk, dat het conflict gisteravond zou worden bijgelegd. NA LENIN'S DOOD. Te Moskou wprdt met koortsachtigen ijver gewerkt aan den bouw van het mausoleum voor het stoffelijk overschot van Lenin op het Roode Plein. De onderbouw van de groote hal, die den cubusvorm krijgt ter symboliseering van de eeuwigheid zal ruimte bieden voor een groote rnenschenmassa. In het dak worden twee ventilatoren aangebracht, die dag en nacht zullen werken om de temperatuur om en nabij het vriespunt te houden: Het plan bestaat n.l. om Lenin's lijk daar eenige maanden ten toon te stellen. Daarna zal het in een daartoe te bouwen crematorium worden verbrand. Aan de voorloopige bijzetting van het stof felijk overschot werd o.a. deelgenomen door een deputatie van gevangenen, die daartoe op last van de regeering voor dien eenen dag in vrijheid waren gesteld. In Sovjet-kringen wordt het meer en meer waarschijnlijk geacht, dat Tsjitsjerin Lenin zal opvolgen als voorzitter van den Raad van Volkscommissarissen. DUITSCHLAND. Bij de stemming onder de leden van den bond van spoorwegpersoneel in zake de verlenging van den arbeidstijd, zijn de districten, welke zich tegen staken hebben uitgesproken, jn de meerderheid gebleven. Uit Augsburg wordt voorts gemeld, dat de Beiersche staatscommissaris Von Kahr, het houden van een dergelijke stemming onder de Beiersche spoorwegarbeiders heeft verboden. HET HITLER-PROCES. Oberstaatsanwalt Aull heeft aan een der Münchener bladen medegedeeld, dat Von Kahr zal worden gedagvaard als getuige in het Hitler- proces. Het is zoo voegde hij eraan toe de taak van de rechtbank om te beslissen welke getuigen onder ecde gehoord zullen worden en welke niet. De aanklacht tegen Hitier en de andere beklaagden luidt wegens misdaad van voltooid hoogverraad. 23 Ook heden verscheen de onderwijzer punc tueel op het theeuurtje in gravin Thea's zit kamer. Hij koesterde een groote vereering voor de oude dame, terwijl hij gravin Susanne slechts den eerbied bewees, die haar toekwam. Op zijn prettige, eenvoudige manier gek scheerde hij eerst nog een beetje met Lothar, nadat hij gravin Thca de hand gekust had. Een bediende rolde de theetafel binnen en Grill bracht de thee. Gravin Thea hield er niet van, verdere bediening om zich te hebben, wanneer zij in haar vertrekken vertoefde. Ieder under als de heer Wetzel zou wel, in verband met de rouw- stemming in huis, een emstigen of zelfs een melacholieken toon hebben aangeslagen Maar hij praatte er frisch en levendig op los, schertste met Lothar en gaf geen gelegenheid om een treurige stemming te doen bovenkomen. Ook bij de gemeenschappelijke maaltijden ge droeg hij zich zoo. In verband daarmede had Susanne tegenover haar schoonmoeder zijn gedrag ruw en tactloos genoemd. Gravin Thea echter had de bedoeling van den onderwijzer begrepen en goedgekeurd. DE BEZETTING VAN HET ROERGEBIED. De Franschen, die 49,000 man aan de Roer hebben staan gehad, tellen er thans nog 2T,00() man, de Belgen, die er 7000 hadden, nog 4000. Generaal Degoutte zal, naar men verzekert, zijn hoofdkwartier van Dusseldorp naar Mann heim overbrengen. EGYPTE. Zaghloel pasja zou heden de lijst zijner mi nisters aan den koning voorleggen. Een voor naam punt uit het programma van den premier is, dat hij, al aanvaardt hij het premierschap, leider van de Wafd (de bekende Nationalistische Organisatie) blijft. Zijn politiek zal zijn geba seerd op de bekende Wafdpolitiek, n.l. een stre ven voor algeheele onafhankelijkheid van Egypte en Soedan. DE STRIJD IN MEXICO. President Obregon voert persoonlijk het 30.000 st erke leger aan in een nieuw groot offen sief tegen de Mexicaansche rebellen. KROONPRINS HIROHITO'S HUWELIJK. ifeHet huwelijk van den Japanschen prins-regent Hirohito met prinses Negako Koeni is Zondag te Tokio voltrokken onder enorme geestdrift van het publiek. De plechtigheid zelf vond, overeenkomstig vroegere voorbeelden, in be sloten kring plaats heeft. Slechts een klein aan- Lal hof dignitarissen woonde de ceremonie bij, en het geheel werd zoo eenvoudig mogelijk ge houden. Het koninklijke paar bezegelde zijn jawoord met een teug uit denzelfden beker met saké (den nationalen drank) welke beker een meesterstuk van goudsmeedkunst was en spe ciaal voor deze gelegenheid was vervaardigd. Daarop wandelden de jongelieden naar het altaar in de grafkapel der keizerlijke voorouders, om neer te buigen voor de edele geesten van het voorgeslacht. Na vervolgens te hebben ont beten, vertrok het bruidspaar naar het paleis' Akasaka, dat voorloopig zijn verblijf zal zijn. Aldaar vond later op den dag het eerste ,,tête- a tête" diner van HiröhTto en zijn bruid plaats. Wittebroodsweken zullen er niet zijn, althans niet in officieelen vorm, maar wel zal er een aantal cereinonieele bezoeken worden afgelegd. Volgende week maakt het paar een reis door geheel Japan om in de keizerlijke kapellen zijl opwachting te maken bij de geesten van de andere voorvaders. Het hoogtepunt van de eerstkomende weken zal het bezoek zijn bij den keizer en zijn gemalin te Noemazoe, waar de jonge echtgenooten den zegen van den Mi kado zullen ontvangen. AMERIKA EN DE NOORDPOOL. De idee, die bij de Amerikaansche regeering voorzit, om met de „Shenandoah", het groote luchtschip, dat pas van zijn ankerplaats was losgeslagen, doch veilig wist te landen een Noord- pooltocht te ondernemen, vindt bij een deel der publieke opinie veel steun. Men dringt er zell's op spoed aan, aangezien andere landen gelijksoortige expedities op touw schijnen te zetten. Zooals het gewoonlijk gaat. zijn er thans ook menschen, die dezen „Drang nachNorden," gelijk vroeger den aankoop van Alaska, voor waanzin verslijten. Daarbij mag echter niet uit het oog worden verloren, dat het hier stellig een belangrijke politieke onderneming betreft. Want staatssecretaris Denby heeft groote din gen op het oog. Hij wil den Noordpool annex- Lothar, is thans in een overgangsperiode Gemoedspressies in dezen tijd hebben dikwijls de ergste gevolgen. Lothar moet daarom var zijn verdriet over het zware verlies worden afge leid, ten einde zijn lichamelijke en geestelijke frisehheid niet te verliezen Op die wijze had gravin Thea den onderwijzer verdedigd. Susanne echter trok haar neus op en sprak van plebeji sche manieren en vage verontschuldigingen. Ter wille van Lothar stemde gravin Thea met den vroolijken toon in en Lothar gaf zich van zijn kant moeite, zijn geliefde grootmama op te vroolijken. Zoo hielpen zij elkander van weers kanten over de treurige stemming heen. Men was klaar met theedrinken en Grill had zich geruischloos verwijderd, toen zij niet meer noodig was. Onmiddellijk daarop échter trad zij met sterk gekleurd gelaat weer binnen en reikte haar meesteres een visitekaartje over. Mijnheer wacht beneden in de kleine ontvangkamer, zeide zij met een beteekenis- vollen blik. Gravin Thea nam het kaartje en richtte zich verrast op, toen zij den naam zag. „Anton Vol ler" stond op het kaartje. Zij stond onmiddellijk op. 11c moet u thans met mijnheer alleen laten, Lothar. Een belangrijke aangelegenheid sal wel eenigen tijd in beslag nemen. De regen eeren, vóór eenig ander land daaraan toe is. Er moet daar „een sluitstuk komen van Amerika's nationale verdediging", opdat een benadering van het Amerikaansche werelddeel van die zijde, tegen den tijd dat het mysterie van het eeuwige ijs en sneeuw zal hebben moeten wijken voor de volmaaktheid van het luchtverkeer en van de draadlooze, ondoenlijk zal zijn. De „New- York World" komt. op tegen de regeerings- plannen, omdat het blad vindt, dat de Noord pool voor Amerika's verdediging niet noodig is en een annexatie van het poolgebied nader hand de inlijving van tal van andere ijsvelden zou noodig maken, die men „met verdragend geschut zou moegen bedekken, om de verdedi ging van den Noordpool te verwezenlijken." Op die manier zou men komen tot het inrichten van ijsbergen als basis voor Amerikaansche luchtstrijdkrachten" en speciale „ijs-kruisers" en „ijs-torpedojagers" moeten aanschaffen. De tocht van de „Shenandoah" naar den Noordpool wordt technisch heel goed mogelijk geacht, maar men is buitengewoon bezorgd met het oog op de onophoudelijke ruzie, die tusschen de leden der bemanning heerscht. ALLERLEI. Uit Bombay De staking, die eenige weken geleden^is uitgebroken bij de Standard Milts heeft tegen het eind van de 1.1. week een bedenke lijke omvang aangenomen. Van de 85 fabrieken te Bombay zijn er thans 32 gesloten, waardoor 60,000 arbeiders werkloos zijn. Men verwacht dat heden alle fabrieken zullen staken, hetzij op last van de stakers of vanzelf. De staking is te wijten aan het niet betalen van den bijslag, die de arbeiders gedurende de afgeloopen vier jaar hebben ontvangen. Uit Rome De Joegoslavische ministers Pasjitsj en Nintsjitsj zijn. gister ontvangen dooi den Paus, die zijn blijdschap te kennen gaf over het met Italië gesloten verdrag, dat zoo zeide hij voor den wereldvrede weldadige gevolgen zal hebben. Z.H. sprak voorts de beste wenschen uit voor den voorspoed van Joegoslavië. De beide ministers verklaarden te hopen, dat het concordaat tusschen den Heiligen Stoel enJoego- slavië in den loop» van dit jaar tot stand zal komen. Uit Lissabon De Portugeesche oud president Braga, is dood in zijn woning gevonden. Binnenland. Belasting op rijwielen. Verschenen is een wetsontwerp tot hef fing van een belasting op rijwielen. Aan de Memorie van Toelichting ontleenen we Het is niet gewaagd het aantal thans in ons land aanwezige rijwielen te schatten op ruim een millioen. De belasting stellende op 3.per rijwiel, zal de belasting dan bruto ruim 3 mil lioen opbrengen. Daar de invordering der belas ting zal worden opgedragen aan het dienstvak der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen en het toezicht op de uitvoering door de ambtenaren van dit dienstvak en wellicht ook de poljtie zal worden uitgeoefend, zal aanstel ling van nieuwe ambtenaren slechts bij uitzon dering noodig zijn en zullen de perceptiekosten der belasting gering zijn. Het ontwerp beoogt een belastingheffing op Franschen voet. Ieder rijwiel dat in het verkeer wordt gebracht moet zijn voorzien van een jaarlijks te vernieuwen plaatje, dat tegen betaling der belasting te verkrijgen k. De belasting zal hier echter alleen worden ge- heeft opgehouden, misschien wilt gij een wan deling maken. Zij kuste Lothar, knikte Wetzel vriendelijk toe en verliet snel de kamer. Eenige oogenblikken later trad zij in den kleinen salon naast de hal, waar Volker zich bevond. Gij komt zelf en zoo gauw mag ik dat voor een gunstig teeken houden vroeg zij opgewonden. Volker had haar hoffelijk begroet en nam thans tegenover haar plaats. Wat voert u tot mij vroeg de oude dame dringend, en poogde reeds bij voorbaat het ant woord van zijn onbeweeglijk gezicht af te lezen. Ik breng u nauwkeurige informatie, me vrouw. Zij staarde hem ongeloovig aan. Nauwkeurige informatie Neen dat is toch onmogelijk. Zoo snel reeds, neen, dat kan ik niet gelooven. 'Volker lachte. Voor vier dagen, toen gij mij de opdracht gaaft, zou ik ook een zoo spoedig resultaat voor onmogelijk hebben gehouden. Eu wanneer het toeval mij niet had begunstigd, dan zouden waar schijnlijk nu alle naspeuringen langdurig zijn geweest. Och, vertel als 't u belieft, wat zijt gij te weten gekomen Gij kunt toch mijn opge wondenheid begrijpen. vorderd van rijwielen die op den openbaren weg bereden worden. Rijwielen, voorzien van een hulpmotor, wor den vrijgesteld van de pcrsoneclc belasting, en vallen onder dit ontwerp. De geldboete voor het ontbreken van het belastingmerk aan het rijwiel bedraagt minstens 5 en hoogstens 25. Liet rijwiel waarmee de overtreding wordt gepleegd, kan in beslag worden genomen. Controle gemeentebedrijven. Gedep. staten van Zuid-Holland hebben den gemeentebesturen het volgende geschreven Nu door de invoering van de rekeningsvoor- schriften 1924 de bedrijfsrekening, waartoe o.a .de balans behoort, beschouwd moet worden als onderdeel van de gemeenterekening en dus de vaststelling van deze rekening moet strekken tot décharge van de bedrijfsambtenaren, kan niet 1 anger worden volstaan met inzage van boeken en kas en onderzoek ter griffie van balans winst en verliesrekening, doch zal onze controle in die mate dienen te worden verscherpt, dat zij de voorradenverantwoording zal omvatten. In ver band hiermee moet vóór 5 Januari van elk jaar aan Gedep. Staten een gedetailleerde voorra- denstaat van elk gemeentebedrijf worden inge zonden. Kosten openbare verpachtingen. Ingediend is een ontwerp tot regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtin gen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en verpachtingen. Het ontwerp heeft dezelfde strekking als het ontwerp van wet, dat op 12 Juli 1923 door de Eerste Kamer is verworpen, behoudens handha ving van de strijkgelden. Eerste Kamer. De leden van de Eerste Kamer zijn ter verga dering bijeengeroepen tegen Dinsdag 5 Februari 's avonds om half 9. Hulppersoneel posterijen. Verschenen is een dienstorder voor het hulppersoneel der Posterijen waardoor thans mogelijk is gemaakt dat dit personeel niet meer onder de werking der Pensioenwet valt. Aan het hulppersoneel met minder dan 7 dienstjaren wordt met 18 Februari ontslag verleend, waarna het dan volgens een ar beidsovereenkomst verder kan blijven wer ken. Met dien datum ontvangen zij hun loon onverkort, dus zonder aftrek der 81/2 pCt. kor ting. Zij vallen daarmede onder de Invaliditeits wet en bij ontslag wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd of eerder wegens lichaams gebreken ontvangen zij of hun weduwen, indien zij ten minste 7 dienstjaren hebben, een jaarlijk- sche gratificatie. Hulppersoneel met 7 of meer dienstjaren wordt niet ontslagen en zal met 1 Juli 1922 premie moeten betalen gebaseerd op het uur loon van thans. Dit personeel kan ook een arbeidsovereenkomst aangaan, doch dan is de Pensioenwet niet moer op hen van toepassing en krijgen zij de betaalde premies gerestitueerd. Alweer een commissie. Er is een commissie.ingesteld, die 'n onderzoek zal doen naar de organisatie van den post-, te legraaf- en telefoondienst en de personeelsbe zetting van het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie. In deze commissie hebben zitting de algemeene secretaris der posterijen en tele- Volker haalde zijn notitieboekje voor den dag en gaf een kort, duidelijk bericht. De vroegere rentmeester van Wilden- fels, Karl Heinrich Horst, is den 19den Juli 1893 met vrouw en dochter Annie naar New- York scheep gegaan. Vandaar is hij in opdracht eener maatschappij naar Venezuela gereisd, waar hij zich voor zesduizend dollars een farm gekocht heeft. Deze farm heeft hij met vrouw en dochter met goede resultaten geëxploiteerd, zoodat hij in den loop der jaren tot een zekeren welstand kwam, hoewel het leven hem door allerlei politieke troebelen en rooversgespuis zeer moeilijk werd gemaakt. Zeven jaren na zijn vestiging aldaar is zijn dochter met eenEngelsch- man getrouwd, die eigenaar was van de aangren zende farm, nadat hij zich jarenlang tevergeefs moeite had gegeven haar hand te verkrijgen. Uit dit huwelijk is een dochtertje geboren, dat den naam Johny ontving. Tot voor korten tijd hebben de beide families tamelijk vredig en gelukkig geleefd, totdat in het begin van dit jaar weer opstanden uitbraken. Bovendien was htt een afgewezen aanbidder van Annie Horst gelukt Annie's vader en haar man Warrens als leiders eener partij verdacht te maken. Zonder veel omhaal werden zij eenvoudig doodgeschoten. Mevrouw Horst werd door het rooversgespuis vt rmoord, de farms werden geplunderd en de bezittingen werden geconfiskeerd. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1