DAGBLAD £flf OMSTREK FEUILLETON, Set familie-geheim- m 47ste Jaargang. Woensdag 30 Januari 1924. No. 13857. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5Ü0 bij levenslange geheelc invaliditeitf 201? bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ij Ingekomen zijn verzoeken van jU loViJ.ikJAKOBS om vergunning tot oprich ting.van een kwasten- en borstel fabriek in liet pand Westerkade 2, kadaster Sectie M. No. 2422, met 3 electromotoren van 5, 1 en 1 P.K., drij vende een lift, een boorbank en een pompje, en met een stoomketel van 14 M2. ver warming s- oppervlak voor de centrale verwarming en de droog- en kookinrichting en 2o. J. VAN DUIJVENDUE Az. om vergun ning tot uitbreiding van de scheepstimmerwerf aan de Lange Nieuwstraat 43, kadaster Sectie L. No. 2110, met 3 electromotoren van resp. 41/2, 472 en 1/8 P.K., drijvende 1 platenschaar, 1 ponsmachine en 1 smidswan. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 13 Februari a.s., des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid wórden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a m, 30 Januari 1924. Guitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. De eerste commissie van experts van de Commissie van Herstel is gister te Berlijn aan gekomen. Aan het station werden de leden der commissie verwelkomd door den staatssecretaris Fischer van de Duitsche lvriegslastenkommission De secretaris-generaal van de commissie kwam reeds in den loop van den ochtend aldaar aan en regelde met de bevoegde autoriteiten te Berlijn nader de kwestie van samenwerking. Bradbury heeft Maandag jl. te Londen een langdurig onderhoud met den kanselier van de Schatkist over de kwestie der schadeloos stelling gehad. Naar het „Berliner Tageblatt" mededeelt, heeft het Duitsche rijkskabinet zich met groote meerderheid uitgesproken ten gunste van de verdere betaling der bczettingskosten. DE PALTS-KWESTIE. Naar de Matin" meldt, zou de Belgische minister van Buitenlardsche Zaken, Jaspar, met Poincaré zijn overeengekomen, de mee- ningsverschillen, tusschen de regeeringen en de leden van de Rijnland-commissie te Goblenz, ten, aai'zien van de meerdere of mindere mate van spontaneïteit van de beweging in de Palts, aan den Gezanteuraad voor te leggen. HET HITLER-PHOCES. Naar Wolft' thans uit Munchen meldt, zal het proces Hitler c. s. zeker voortgang hebben. Poehner zou, hoewel hij ongesteld is, toch ver hoord kunnen worden. Overste Kriebel, de 24 Mevrouw Annie Warrens ontsnapte als door een wonder met haar dochtertje. Een trouwe bediende redde ze langs geheime wegen door een dicht woud. Niets dan de kléeren die zij droegen eri ongeveer duizend dollars aan geld vermochten zij te redden. De ongelukkige jonge vrouw is daarop met haar dochtertje naar Duitsehland teruggekeerd ten- einde zich in het vaderland een bescheiden bestaan te schep pen. Voor tien dagen is zij in Hamburg gekomen. Gravin Thea had in groote opwinding en ademlooze spanning dit verhaal gevolgd. Thano drukte zij, in hooge mate geschokt door het tragische lot der familie Horst, de handen op het hart. De schuld van haar zoon groeide in het reusachtige en wekte nog inniger den wensch in haar, die met alle middelen, die te barer beschikking stonden, weer goed te maken. Eerst, nadat zij met moeite haar zelfbeheer- sching had teruggekregen, drong het tot haar door, hoe wonderbaar het was, dat Volker zoo snel en zoo uitvoerig helderheid in deze zaak had kunnen brengen. Wat baar zoon in al deze bevelhebber van den Kampfbund, zal ook reeds 18 Februari voor het gerecht verschijnen. Er hebben zich al meer dan 50 buitenlandsche dagbladverslaggevers laten inschrijven om het proces bij te wonen. In sommige Beiersehe nationaalsocialistiscbe kringen schijnt men van plan te zijn ter gelegen heid van het proces-Hitier opnieuw tot den aanval over te gaan. De regeering heeft reeds de noodige veiligheidsmaatregelen getroffen. In andere rechtsradicale kringen wordt elke poging tot een herhaling van de gebeurtenissen van November scherp veroordeeld. NA DE ENGELSCHE SPOORWEGSTAKING. MacDonald hee+'t het bemiddelingscomité pit den Algemeenen Raad van het Vakvereenigings- congres, welks arbeid door de oplossing der spoorwegsttdring met zooveel succes bekroond is, persoonlijk zijn dank betuigd. Hoewel Bromley, de secretaris van den ma chinisten- en stokershond de oplossing van het con'lict een overwinning voor de stakers noem de, is zij dat maar betrekkelijk. De uitspraak van den Loonraad wordt gehandhaal'd, doch zij zal trapsgewijze worden uitgevoerd, in plaats van onmiddellijk in haar geheel. ENGELAND EN MEXICO. De Mcxieaansche gezant te Stockholm is te Londen aangekomen voor de hervatting van, de onderhandelingen over de erkenning van de Obregon-regeeri'ng van México. De ge zant bracht gister een bezoek op het departe ment van Buitenlandsche Zaken en er bestaat reden te gelooven, dat de tegenwoordige Britsche regeering zich bereid verklaarde, de onder handelingen te hervatten op het punt, waarop zij verleden jaar werden afgebroken, n.l. een voorloopig onderzoek van de aanspraken der Britsche onderdanen, die in Mexico door revo lutie of door andere omstandigheden verliezen of schade leden. IERLAND. Cosgrave, de president van den lerschen vrij staat, deelde gister te Dublin mede, dat zijn re geering de uitnoodiging van het nieuwe Britsche kabinet heeft aanvaard om Vrijdag a.s. in Lon den te confereeren over de grensregeling tusschen den vrijstaat en Ulster. ITALIË EN JOEGO-SLAVIE. In het verdrag, hetwelk tusschen Italië en Joegoslavië is geteekend wordt in artikel 1 verklaard, dat als de eene contraeteerende mo gendheid een oorlog mocht, beginnen, de andere partij neutraal zal blijven. De tweede paragraaf houdt een defensieve alliantie in voor het geval een van beide lan den mocht worden aangevallen of met een inval mocht worden bedreigd. Ook wordt daarin voorzien in gemeenschappelijke maat regelen voor het geval een van beide landen Harding van de „Federal Reserve Board" te Washington, zal benoemd worden tot rommissa- ris-generaal van den Volkenbond voor de con trole op de financiën van Hongarije, krachtens de bepalingen in zake de reconstructie-leening. TURKIJE. De memorie van antwoord op de door Ismet Pasja ingediende begrooting is met algemeene stemmen door de Nationale Vergadering aange nomen. Het drankverbod is tegelijk hiermee ten einde de verkoop van drank i.s tot staatsmonopolie gemaakt. DE STRIJD IN MEXICO. Verwacht wordt, dat na de jongste successén der regeeringstroepen, deze thans zullen trach ten Orizaba te heroveren, ten einde de rebellen- macht te desorganiseeren. ALLERLEI. Uit Keulen. De rijksregeering heeft aan Louis Hagen schriftelijk verzocht zijn bemoeiingen in zake de oprichting van een Rijnlandseh-West- faalsche goudbiljettenbank te staken. Hagen heelt daarop geantwoord, dat hij dit reeds had gedaan. Uit Londen. De Britsche havenarbeiders zullen op 16 Februari a.s. in alle Britsche havens in staking gaan, indien vóór dien datum geen overeenkomst tot stand is gekomen. Uit Bombay Het aantal stakende ar beiders in de katoenspinnerijen en weverijen bedraagt thans 90.000. Niet minder dan 63 fabrieken zijn gesloten. Uit Londen Een telegram uit Jeruzalem meldt, dat twee Britsche onderofficieren door bandieten werden gedood terwijl zij in een auto naar Jeruzalem reden. Men verneemt, dat Lord Curzon, nu hij van zijn plichten aan buitenlandsche zaken ontheve.' is, een levensgeschiedenis van Napoleon alsmede zijn eigen gedenkschriften zal gaan schrijven. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering aan Dinsdag 29 Januari. Voortgegaan wordt met de behandeling der interpellatie-Boon omtrent de werking van den Postchéque- en Girodienst en de stopzetting van dat bedrijf. Mej. Van Dorp (Lib.) wil niet spreken over de vraag van centralisatie en decentra lisatie maar meer over de vraag hoe wij uil den chaos kunnen geraken. Zij wenscht een postzegel voor den giro in te voeren en ver laging van de rentevergoeding. Het lagere personeel heeft naar spr.'s meening zijn best gedaan, maar de leiding deugde niet. De heer Oud. (V. D.) betoogt dat decentra lisatie meer in het belang van het publiek is maar het is de vraag of zij wel houdbaar is. De chaos is te betreuren omdat men daarin dezen dienst. De Kamer acht hij niet het aan gewezen lichaam om over het vraagstuk der centralisatie te beslissen. De practijk heeft in deze te heslissen en de insiders hebben te be slissen. Over de rentevergoeding en de tarieven valt theoretisch te praten, maar zij houden onderling verband met elkaar en de minister heeft daarover een beslissing te nemen. Spr. yraagt den minister het advies der commissie ad hoe te publiceeren, opdat de Kamer op de hoogte wordt gebracht. De Minister van Waterstaat, de heer Van Swaay beantwoordt de sprekers. Hij blijft be- toogen, dat sluiting onvermijdelijk was en dat werken met blanco rekeningen niet mogelijk was. De rekeninghouders hadden geen lust ge had met blanco rekeningen te beginnen, terwijl zij groote bedragen op den giro hadden staan. Een dubbele dienst ware in elk geval noodig geweest. Er is meer personeel in dienst maar dat is omdat het uitzoeken der fouten veel per soneel eischt. Bij een goede centralisatie zou den 700 ambtenaren noodig zijn. Van de reke ningen boven 100.000 12 duizend zijn er 9278 terug-ontvangen waarvan 8433 er goed zijn, 514 niet goed, en de rest kleine verschillen opleveren. Slechts 117 leverden grootere ver schillen. De motie-Boon heeft weinig nut. Absolute zekerheid kan niemand geven, zelfs niet bij te rugkeer tot decentralisatie. Spr. heeft niet eerder ingegrepen omdat hij niet genoeg gegevens had. Ilij kan het publiek niet inlichten omdat hij zelf geen gegevens had. Spr. is ten volle verantwoordelijk maar hij heeft om te beginnen de erfenis van zijn voorganger moeten overnemen. Voor de rekeninghouders heeft de Regeering gedaan wat zij kon. Zij heeft de gelegenheid geopend om geld terug te ontvangen. Het was onmogelijk dit te doen zonder goede waarbor gen. De motie-van Dorp acht spr. ook overbodig omdat hij de adviezen der Commissie wil af wachten. Moties zijn daarom thans van geen nut. De heer Boon (B. V.) dupliceert. Hij wijst op de beslissing van de Haagsche rechtbank die den Staat in het ongelijk heeft gesteld en heeft veroordeeld tot '5 pGt. rentevergoeding. De Minister moet nu niet al te Optimistisch zijn. Hij hoopt heropening binnen eenige we ken spr. stelt dat eenige op ten hoogste vier maar het is onmogelijk om den dienst over vier weken te heropenen. De Minister wordt nog bedot of bedot, zich zelf. Als hij een goede kracht voor directeur-generaal kon krijgen, zou hij stellig het noodige salaris daarvoor kun nen krijgen. V Spr.' trekt zijn motie in nu de-Minister heeft toegezegd dat hij de Kamer zal inlichten over de adviezen van de Commissie. De heer M archant (V. D.) dient een mo tie in, waarin de Kamer uitspreekt, dat onvol doende organisatie en beheer in het bedrijf der P.T.T. is gebleken en de Regeering wordt uit- met een economischen oorlog wordt bedreigd- M w yi LI|| Vervolgens wordt bepaald, dat binnen een argument tegen centralisatie ziet en dit is genoodigd de noodige maatregelen te nemen maand na teekening van dit verdrag een ban- 1 0T1biHijk. j voor betere organisatie en beheer, delsverdrag te Belgrado wordt geteekend Het j 0ver 'de rente ;s het moeilijk te beslissen. De heer Schaper(S. D.) begrijpt niet wat algemeen verdrag is geldig voor den duur van vijf jaar. Te Eiume hebben zich geestdriftige tooneelen afgespeeld bij het vernemen van het bericht der ondei teekening van het verdrag, waarhij de stad bij Italië wordt geannexeerd. HONGARIJE. De „Daily Telegraph" verneemt, dat William jaren niet gelukt was, dat ontwarde deze man in weinige dagen. Weliswaar had Joachim slechts voorzichtig en in het geheim informaties kunnen inwinnen en had hij ook wel niet zoo'n begaafden ;..n uitstekenden detective gevonden. Maar ook voor een man als Volker grensde dit resul taat aan het ongelooflijke. Ik ben geheel ontdaan, mijnheer Volker. Het treurige lot van deze nobele menschen gaat mij diep aan het hart. Dat het u echter mogelijk was, dat alles in zoo'n korten tijd te ervaren, is mij onbegrijpelijk. Voordat gij mij echter eenige nadere verklaring geeft, wilt ge mij eerst deze vraag beantwoorden Ging hét spoor, dat gij ontdekt heb, in Hamburg ver loren of weet ge de plaats waar de ongelukkige jonge vrouw zich ophoudt. Ik weet die. O God, wat ben ik u dankbaar. Gij hebt mij een onschatbaren dienst, bewezen doör Uw ongelooflijke kunde. Volker glimlachte Weder. Hooggeachte mevrouw, ditmaal ben ik slechts door een gelukkig toeval tot dit re sultaat gekomen. Mag ik het u precies ver tellen Niets zal mij aangenamer zijn. Volker kuchte even en vervolgde toen Ik had mij naar Hamburg begeven, om daar met mijn onderzoekingen te beginnen. Bij lagere rente wordt de omzet kleiner, bij hoogere rente grooter. De bedoeling schijnt te zijn geweest om de bedragen bij den dienst zoo hoog mogelijk op te voeren, en dat acht hij niet geheel juist. Men moet den giro-dienst girodienst laten en niet tot depositodienst maken. De heer Schouten (A. R.) acht van be lang wat er in de toekomst zal gebeuren met Ik stapte af in een hotel, dat mij van vroeger als goed, zij het dan ook niet als prima, bekend was. Onmiddellijk in het eerste uur na mijn aankomst maakte ik in de gang van mijn hotel kennis met een allerliefst klein meisje van onge veer zes jaren, dat met het kamermeisje babbelde in een allergrappigst mengsel van Duitseb, Engclsch en Spaansch. Ik ben een groote vriend van kinderen en werd zoo al heel gauw goede vriend met de kleine. Aldus vernam ik, gedeeltelijk van haar, ge deeltelijk van het kamermeisje, dat de moeder van het kind te bed lag, moe en lijdende was door de vermoeienissen van een groote reis. Het kamermeisje, dat zeer spraakzaam was, ver telde mij, dat zij de dame reeds verscheidene malen had aangeraden, eens een dokter te raadplegen, maar deze beweerde niet ziek, maar slechts oververmoeid te zijn.. Dat was misschien ook wel mogelijk, want de arme dame kwam uit Venezuela, waar zij op vreeselijke wijze haar ouders en haar man had verloren. Bij het woord Venezuela was ik opmerkzaam ge worden. Ik beschouwde het kleine meisje wat meer van nabij. Zij had goudblond haar en bruine oogcu. Op mijn vooraichtige vraag vernam ik, dat de moeder van het kind hetzelfde haar en dczejl- lê oogen had cn ondanks haar vermoeidheid, zeer mooi was. Verder vernam ik, dat de dame reeds sedert een week in het hotel woonde en deze motie wil. De heer Nolens (R. K.) vindt dat er niets in die motie staat. De gansche interpellatie bedoelde verbetering te bepleiten. t Dat behoeft nog niet eens in ren motie ge zegd te worden. Mej. Van Dorp (Lib.) trekt haar motie in. De motie-Marchant wordt verworpen met 49 direct den eersten avond na haar aankomst een flauwte had gehad, toen zij in de courant het bericht gelezen had van den dood van een ouden bekende. Ik stelde door vragen vast, welke cou rant dat geweest was cn besloot mijn navorschin- gen voorloopig niet verder voort te zetten, ten einde geen argwaan te wekken. In de eerste plaats verschafte ik nuj nu dc betreffende courant, die ik voor 11 heb mee gebracht Hij haalde een courant uit zijn borstzak en legde die voor de gravin neer, terwijl hij haar wees op een berichtje daarin. Ik vond het bericht, omtrent den plot- seüngen dood van uw zoon, graaf Joachim Wil- denfels m dit dagblad, nadat ik den inhoud mondig bestudeerd had. Of dit bericht m slaat kon zijn een zoo hevige uitwerking op de be treffende dame uit te oefenen weet ik met. Ik heb het blad slechts meegebracht, ten einde u mijn gedachtengang duidelijk te maken. Gravin Thea staarde op het couranten bericht. Haar vermoeden, dat die jonge blonde vrouw Annie Horst was, scheen zich te zullen bevestigen. E11 wanneer zij bij dit bericht door een flauwte overvallen was, dan was Joachim iiaar ook, trots haar huwelijk met een ander, niet onverschillig geworden. Verder, smeekte de oude dame-, toonloos, met trillende lippen. (Wordt vervolgd) - OV?...iMuiirMi mum nm jwawawwiiiw w»

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1