s ZEHuwAcmtmem tegen 16 stemmen Vóór sociaal- en vrijzinnig- democraten. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Bi n n e n 1 a n d. R. K. Staatspartij. Het bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskringorganisaties in Nederland vergaderde Zaterdag 1.1. te Utrecht. Afwezig waren met. kennisgeving de hoeren K. Geelen (Maastricht), mr. G. baron van Voorst tot Voorst (Overijsel), B. Veltman (Den Helder), mr. P. v. d. Velden (Gelderland) en «onder kennisgeving mr. G. Pastoors (Tilburg). De Bondsvoorzitter, mr. A. baron van Wijn bergen, deelt in zijn openingswoord mede, dat. het dagelijksch bestuur zich verplicht achtte in de gegeven politieke omstandigheden met het Bondsbestuur overleg te plegen, om, wanneer noodig, paraat te zijn. Voorts maakt het ver kiezingsjaar 1925 noodig te zorgen, dat dit jaar de organisatie van den Bond geheel gereed kome. Alvorens tot de besprekingen over te gaan wordt de (inancieele achterstand van twee Rijks- kieskringen (Tilburg en Gelderland) door den voorzitter ter sprake gebracht. Naar aan leiding van de toelichting van den afgevaardigde van Tilburg wordt besloten tot 1 April de rege ling der contributieafdracht af te wachten is die voor dien datum niet geschied, dan zal het dagelijksch bestuur eene conferentie houden met het Rijkskieskringbestuur om tot eene defi nitieve afwerking te geraken. Aan het Rijkskieskringbestuur Gelderland zal eveneens een bespreking met. het dagelijksch bestuur worden aangevraagd ter zake der finan ciën. Aan het dagelijksch bestuur wordt opdracht gegeven een concept te ontwerpen voor een nieuwe formuleering van het program van be ginselen. Het Bondsbestuur acht een aan de orde stelling dezer zaak nuttig om op het Be ginselprogram der R. K. Staatspartij meer de aandacht te vestigen. Voor de verkiezingen van 1925 zal, zoo dit t.z.t. wenschelijk blijkt, een kort program van actie, in den geest van het ten vorigen jare door de Bondsvergadering aanvaarde voorstel- Fries land, tijdig vóór de caudidaatstelling worden ontvangen en voorgesteld. Besproken worden de mogelijkheden, die uit den huidigen politieken toestand kunnen voortvloeien en de maatregelen vastgesteld in die omstandigheden te nemen. Omtrent den arbeid der commissie-Bongaerts werd bericht, dat deze binnen eenige weken met haren arbeid vertrouwt gereed te komen, zoodat het Bondsbestuur op de Bondsvergade ring in Mei een concept-kiesreglement zal kun nen doen behandelen. Het verzoek van het R. K. Vakbureau om eene commissie in te stellen ter bestudeering van het vraagstuk der Sociale Kamer wordt door het Bondsbestuur in overweging genomen om het nader aan de orde te stellen. Na een uitvoerige gedachtenwisseling over den politieken toestand werd besloten zoodra deze in coucreto daartoe aanleiding geeft, het Bonsbestuur wederom bijeen te roepen. Hierna werd de vergadering gesloten. Uit de Indische Volksraad. De vergadering van den Volksraad ter vast stelling van de vocrloopige begrooting heeft de landvoogd geopend met een rede, waarin hij zei- de, dat hij slagen zou om een sluitende begroo- ting voor 1925 te verkrijgen, hetgeen was toe gezegd in het prospectus voor de jongste Indische leening en ook door den minister was toegezegd aan de Staten-Generaal. Verbeerspropaganda in Amerika. De Nederlandse lie commissie voor verkeers- propaganda in Amerika deelt in verband met •de lezing, die door haar voorzitter, C. R. T. baron Krayenhof, verleden week te Amsterdam gehou den is, mede, dat zij reeds meer dan de helft van het voor haar. doel benoodigde bedrag van 25.000 bijeen heeft. De Havenarbeiders. De transportarbcidei sbonden hebben het voor stel van de Scheepvaartvereeniging Noord be treffende de arbeidsvoorwaarden van de haven arbeiders te Amsterdam niet aanvaard. De Rijswijkselie weg. Naar de Res. bode verneemt, zal overgegaan worden tot verbetering van de verkeerstoestan- den op den Rijswijkschen weg. De weg zal in drie tracé's worden verdeeld, en aan weerszijden van den binnenweg zullen groote electrisehe lantaarns worden geplaatst, zoodat vier rijen lantaarns op dezen weg zullen aanwezig zijn. Op deze wijze hoopt men de duisternis op den middenweg te bestrijden, en door het aanbrengen van vluchtheuvels wil men den middenweg af bakenen, uitsluitend ten dienste van het snel verkeer. De petroleumkachels van Jamin. Op de vragen van don heer Duys „omtrent een door de firma G. Jamin te Rotterdam ge plaatste advertentie in bladen betreffende be moeilijking in haar bedrijf door de regeering, heeft Minister Aalberse geantwoord niet te kunnen toegeven, dat de eisch tot verwarming der winkels van deze firma tot een noemens waardige bemoeilijking van het bedrijf aanlei ding geeft. Indien de gestelde eisch voor de firma Jamin met haar meer dan 100 winkels belangrijke kosten met zich brengt, ligt dit hierin, dat de, firma tot omstreeks het winterseizoen 1922-1923\ nalatig is geweest in de verwarming van haar winkels te voorzien, het aan haar filiaalhouders overlatend, voor eigen rekening, hetzij in den winkel zelf, hetzij in een aangrenzend vertrek voor een warmtebron te zorgen. De kosten, die de naleving van den gestelden eisch voor ieder filiaal met zich brengt, zijn niet van dien aard, dat daardoor de concurrentie met andere winkels, die reeds lang een hygiënische winkelverwarming hebben toegepast, bemoeilijkt wordt. Door een commissie van deskundigen is een stemmig de petroleumkachel veroordeeld. Stads- en Gewestelijk Nieuws. courant, want deze vooral hebben door de sur- plns-vermindering van 4'/a millioen lot 7 ton hun eigen instelling bijna geknakt. Dit, herstel- werk kunnen zij des te veiliger verrichten om dat ook voor hert een regeling is getroffen waar door hun geld beslist safe is. Met een opwekkend slotwoord eindigde spr. zijn boeiend en degelijk betoog. Op een vraag van den heer W. Janse omtrent het waarborgfonds, antwoordde spr. dat zij die teekenen,alleen zouden moeten betalen wanneer bij minnelijke liquidatie de middelen niet toe reikend waren, om de spaarders en deposanten uit te betalen, dus niet bij faillissement of ge rechtelijk liquidatie bovendien verplichten de deelnemers zich slechts Lot 31 Dec. 1929. Een voorstel van den heer Brugge, om in een bijzondere vergadering toetreding tot het waar borgfonds te bepleiten, wordt aangenomen. Voorts ontspon zich nog een levendige ge dachtenwisseling over verschillende onderwer pen zoodat het elf uur was toen de voorzitter de vergadering sloot, na nog medegedeeld te hebben dat binnenkort de jaarvergadering zal worden gehouden. Het bezoek kon grooter geweest zijn, wat jammer is, omdat in dezen tijd het voor den middenstander geraden is, verder te zien dan zijn neus lang is, en hij dus de gelegenheid om zijn uitzicht te verwijden, niet voorbij mag laten gaan. Uit het mijnbedrijf. De besturen van de mijnwerkersorganisaties hebben gister aan de contactcommissie meege deeld, dat zij bet door de mijndirecteuren voor gestelde arbeidscontract met een opzeggings termijn van 3 maanden aanvaarden. Prof. dr. J. J. Hartman f Prof. dr. J. J. Hartman, oud-hoogleeraar in de Latijnsche taal en letterkunde en de Romcinsche oudheden aan de Leidsche universiteit, is gister avond omstreeks 10 uur overleden. Duitsche dienstmeisjes Naar men uit Enschedé meldt, is het in de Nederlandsche grensplaatsen goed merkbaar, dat iedere week meer Duitsche-dienstmeisjes ons land weer verlaten. Sommigen schatten het aantal meisjes dat sedert Nieuwjaar ons land heelt verlaten op 5000, anderen meénen zelfs, dat er wel 10.000 teruggekeerd zijn. Hoewel dit laatste getal misschien wel wat overdreven is is het toch een feit, dat dè stroom wekelijks grooter wordt, hetgeen in verband met de stabi lisatie van de mark begrijpelijk is. Denkt men daarbij aan de verhooging der paskosten, dan is voor de Duitschers een verblijf in ons land niet meer zoo aanlokkelijk als korten tijd geleden in de billioenen-periode. Bezoek van Prins Hendrik aan Span je. Het ligt in het voornemen van PrinsHer.drik, op een nader te bepalen tijstip in Maart naar een der havensteden van de Middellandsche Zee te reizen cn daar aan boord te gaan van Hr. Ms. pantserschip Heemskerck, dat thans eer. oefp- ningsreis maakt, teneinde met dit schip een be zoek te brengen aan Spanje. Praatavond. De Hanze-praatavond in marion v.d. Heyden, werd gisteravond door den heer Brounts op dè gebruikelijke wijze geopend. Spr. betuigde zijn dank voor de met de jaarwisseling ontvangen feli citaties en wenschte op zijn beurt ook alle leden zegen en voorspoed toe. Na den hoop op een vruchtbare samenwerking te iiebben uitgspro- ken, bracht spr. dank aan hen die 't toekwam, speciaal den geestelijken adviseur, spoorde aan tot het steunen van de R.K. plaatselijke perg en gaf toen den secretaris gelegenheid tot het voor lezen der notulen der vorige vergadering, welke werden goedgekeurd. Daarna hield de heer Brugge een korte bespre king over het loopende contract der onderlinge molestverzekering. Daar bij dit agenda-punt, slechts een achttiental leden belang heeft en deze voorzoover gisteravond niet aanwezig, afzonder lijk bezocht zullen worden heeft uitweiding hier over geen zin. Vervolgens werd het woord ver leend aan een der commissarissen van het dage lijksch bestuur der Hanzebank, die echter dade lijk verklaarde niet in genoemdefunctie, maar als middenstander, den tegenwoordigen toestand der Bank wilde belichten met versche en betrouwbare gegeven Spr. schetste in een uitvoerig, duidelijk, en overtuigend betoog het geheele verloop der cri sis, die de Hanzenbank door de malaise en in zonderheid na de ineenstorting van de zuster instellingen te Den Bosch en Utrecht op 16 Juni 1923, geteisterd maar niet gesloopt heeft. Dat 't laatste niet gebeurdeondanks de geldopzegging tot een bedrag van ruim 10 millioen gulden, is tc danken aan de strenge eischen die de Bank steeds stelde bij het verleenen van credieten, waar men destijds, dus ongegrond, tegen gewrokt heeft evenals tegen den maatregel van verlengings provisie, welke op 't eerste gezicht onsympathiek leek, maar in wezen niet anders beduidde, dan een poging om de zoo noodige crediet-inkrimping te bevorderen. Daardoor staat de Bank nog recht,en wanneer zij vandaag den dag zou liquideeren, dan kon aan deposanten, spaarders en crediteuren 100% wor den uitbetaald maar daarom zou 't dwaasheid zijn een zaak die zoo gezond is, moedwillig van kant te maken, temeer omdat wij moeten denken aan de kleinere credietnemers, die wijl zij bij geen andere bank terecht kunnen,ten onder zou den gaan. Verschillende interessante bijzonderheden vertelt spr. dan over den toestand der bank. Dat de goede credieten er uit zijn is een fabel, want uit het nauwgezette onderzoek is gebleken dat er bij de nu nog uitstaande credieten sleóhts l1/» risico is ook het praatje dat er op de pan den de helft is verloren, mist allen grond, want wanneer de onderhandelingen die nu nog over eenige panden gaande zijn een normaal verloop hebben wordt er zelfs winst gemaakt. Herstel en opleving is gelukkig overal te bespeuren. De aandeden zijn zoo goed als alle maal volgestort Schiedam gaf een prijzens waardig voorbeeld relaties worden weer aan geknoopt en naar een plan, dat 't eerst in de bollenstreek geopperd is, vormt men nu nog ten overvloede een waarborgfonds van vijf ton voor spaarders .en deposanten reeds nu is voor twee ton geteekend zoodat de opzet wel bereikt zal worden en het vertrouwen der beleggers terugkeert. Maar vooral moet het herstel kpmen van de middenstanders-crediteuren in rekening- Bekendmaking. De Commissaris van Politie te 's-Hertogen- bosch bericht dat bij hem, door tusschenkomst van het R. K. Huisvestingscomité te 's-Herto- genbosch is ingekomen een schrijven van den Polizei Direktor te München, waarin gewaar schuwd wordt tegen een persoon, zich noemen de Dr. Albert Neijmeijer, geboren 20—5—1873 in Regensburg, zich ook wel noemende Dr. Ensler. Intusschen is evenwel vastgesteld kun nen worden, dat het in deze gaat om den zelfden persoon als een zekeren Dr. Muller, wiens aanhouding wordt gevraagd in het Beiersehe Politie Blad 85. 6185/23 en in het Schw. Pol. 121, 5172/23 terzake oplichting en diefstal. Hij is als geestelijke gekleed, houdt zich veel al op in Zusterkloosters, zusterhuizen of insti tuten, en tracht missen te lezen, te prediken en biecht te hooren. Hij gaf zich in Zwitserla'nd en Lichtenstein uit als Bisschop, als kardinaal en Beiersch Prins. Hij tracht door bedelbrieven in het buiten land giften bijeen te krijgen en zou hij ook reeds belangrijke giften hebben ontvangen. Ook pleeg de hij zich in Duitschland te bewegen onder de katholieke Gesellenvereenigingen en hield hij zich ook vaak op in vereenigingslokalcn. In zijn woning werd een gouden kelk in beslag genomen, waarmede hij de Pauselijke opdracht, die hij beweerde te hebben, trachtte te bewijzen, doch welke kelk hij vermoedelijk in een kerk gestolen heeft. Hij had volledige papieren bij zich op naam van een priester Julius Geldenbott, in Schaan in Lichtenstein, welke papieren hij, met nog 500 700 franken, ten nadeele van den Hof kapelaan Geldenhptt te Schaan in Lichtenstein, heeft ontvreemd. Signalement ongeveer 40 jaar, middelmatige grootte, ovaal wit gezicht zonder baard, gave tanden, licht blond haar, hoog voorhoofd, grijze oogen, scherpe kin, loopt rechtop, is goed gema nierd, spreekt beschaafd, lijdt aan hartkrampen en bloedspuwingen, draagt zwarten opvallenden langen overjas, met zwarte kraag, zwarte slappe vilt hoed, zwarte kappen, gouden lorgnet. Het is niet uitgesloten dat hij binnenkort als hooger geestelijke optreedt. In zijn bezit zijn nog gevonden handelsadres kaarten van groote heerenkleedingzaken. De Polizei Direktor in München verzoekt de meest uitgebreide bekendmaking omtrent dezen persoon, in het hijzonder onder de geeste lijken, Zusterkloosters en Zusterhuizen,instituten en charitatieve vereenigingen, alsmede op sporing. De Commissaris van Politie te 's-Hertogen- bosch verzoekt bij ontdekking hem daarvan terstond mededeeling te doen. overspanning, slapeloosheid, onmsl. Gebruik W/JNHARDTS ZEfflUW-TABLETTEN ^^fPer koker 75ct bij Apoih.en drogisten. 297 6 Tot honoraire leden van het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht, zijn o.m. benoemd de heeren Dr. A. J. v. d. Ven en Dr. C. R. Vermaas, alhier. UIT OVERSCHIE. Proefrit. Gistermiddag is er een proefrit gehouden van OverscJiie naar R'dam met twee aan elkaar gekoppelde Ford benzine-motorwagens, die bin nenkort op deze lijn gaan rijden. Het sukkelige, volgepropte, armoedig-ver- lichte paardentrammetje naar Overschiè zal over eenigen tijd tot het verleden behooren. en dat zal vooral voor hen die van dit traject ge bruik maken, een groote verbetering beteekenen. De wagens, waarmee gisteren de proefrit is gehouden, zullen hier echter eenig in hun soort blijven. Zij zijn zoodanig verbonden, dat er zich zoowel voor als achter een motor bevindt en dus aan de eindpunten een lus niet noodig is. De eerstvolgende dagen zullen nu gebruikt worden om de bestuurders met hun arbeid ver trouwd te maken, en over uiterlijk twee weken worden de nieuwe wagens in dienst gesteld voor het publiek. UIT ROTTERDAM. Leening van tien millioen. Van de Twentsche Bank, de Incasso-Bank, Lippman Rosenthal en Co., R. Mees en Zoonen en Pierson en Go. heeft burgemeester en wet houders de aanbieding bereikt, waardoor de plaatsing wordt verzekerd van een 6 percents- geldleening ten bedrage van 10,000,000. In den postzegelhandel van de firma Max Pool en Co., in de Keizerstraat alhier, is vannacht ingebroken. Gisteravond omstreeks halizes heeft de heer Max Pool zijn zaak verlaten en toen hij er vanmorgen terug keerde, ontdekte hij de inbraak. Uit de zaak zijn, volgens zijn aangifte, ongeveer 20 boekjes en uit de uitstalling een paar vellen met vreemde postzegels, tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 3000, gestolen. Bovendien is de kassa opengebroken en daaruit /30 gestolen. Op de brandkast, die niet geopend is, werd een stuk van een sleutel van die kast gevonden het andere stuk stak in het slot Gememyd Nieuws. Na 9 6 jaar gescheiden. Van de gezusters van Mil, te Ophemert, de oudste tweelingen van ons land, oud 96 jaar, is Aaltje overleden. ns Geheime branderij. Gistermiddag halfvier hebben zes belasting ambtenaren en twee rechercheurs van politie, in de woning van J. K. op dén Rotterdamschen dijk, een inval gedaan, op vermoeden dat in het pand, een geheime branderij gevestigd was. Inderdaad betrapten zij op den zolder van het huis den bewoner en 'n zekere J. v. G. aan den arbeid bij een in volle werking zijnd distil.'a- tie-toestel. Hoelang dit bedrijf reeds uitgeoefend is, was niet te achterhalen, wel bekende J. K. dat er dagelijks 250 L. gefabriceerd kon worden, die afgehaald werd voor 2 den liter de man voegde er nog leuk bij, dat wanneer hij dit jaar had kunnen voortwerken, binnen geweest was. Het toestel is dadelijk in beslag genomen en per wagen weggevoerd. Tegen J. K. en J. v. G. is proces-verbaal opgemaakt wegens ont duiking en overtreding der drankwetten. Door een agentvanpo. litiewer- den op den Buitenhavenweg gister twee jongens H. v.d.E. en C.M. opgemerkt. Zij droegen oen zak, waar bij onderzoek ijzeren staven in bleken te zijn, die zij vermoedelijk uit de toog- gaten hebben gebroken van het pand„Sumatra" aan genoemden weg, en dat gemeente-eigendom is. Als verdacht van diefstal zijn de jongens aan gehouden, en na opgemaakt proces-verbaal weer in vrijheid gesteld. Gister slaagde aan de Univer siteit te Leiden voor het candidaatsexainen Wis- en Natuurkunde (Phannacie) onze stadgenoot de heer W. G. H. Evers. B a n d i e L e n. Maandagavond zijn twee ge maskerde mannen binnengedrongen in de wo ning van notaris B. te Hoensbroek. In de keuken troffen zij twee dienstmeisjes aan, die zij over manden en een prop in den mond duwden. Ter wijl een van hen bij de meisjes „de wacht hield" doorzocht de andere het huis. Twee dames, die in een der kamers zaten, begonnen echter zoodra zij hem ontwaarden om hulp te roepen, waarop de beide indringers er vandoor gingen. Verdwenen. Vrijdag is zooals gemeld er een begin van brand geweest in de Electro- bioscoop te Middelburg. Daar de operateur, die men uit de cabine heeft zien komen, nadien spoorloos is verdwenen, heeft de politie te Vlissingen, op verzoek van de aldaar wonende ouders, diens opsporing verzocht. Ontploffing. 'Op de mijn Kaiserstuhl te Dortmund zijn gisternacht bij een ontploffing 2 mannen gedood en 2 licht gewond. Brand. Het op den Konigsplatz te Leipzig gelegen zoogenaamde Turniershaus is gister door een brand grootendeels verwoest. De brand ont stond in een in het gebouw gevestigd restaurant Panorama een bij alle bezoekers van de Messe zeer bekende eetgelegenheid. De brand schijnt door kortsluiting te zijn veroorzaakt,. Onbetrouwbaar vaartuig.. In de Oresund nabij Kopenhagen geraakte Zondag tij dens een hevigen storm een groote ijsschol los, waarop zich vele honderden bersonen bevonden. Het stuk ijs dreef naar zee af doch de „opvaren den" konden bijtijds door visschersschepen en reddingssloepen in veiligheid worden gebracht. Radio-schandaal. De voornaamste Amerikaansche maatschappijen, betrokken bij de fabrikatie en den verkoop van radio-artikelen en het örganiseeren van radiodiensten zijn door de Federale Handelscommissie aangeklaagd we gens het scheppen en handhaven van een mono polie in radiotoestellen en artikelen. Medege deeld wordt, dat de maatschappijen dérl ig dagen tijd hebben om op de beschuldigingen te ant woorden. Teleyraumiea, HET HERSTEL. BERLIJN, 30 Jan. (draadloos) De bladen bespreken uitvoerig de aankomst van de com missie van deskundigen te Berlijn, en spreken de hoop uit, dat haar arbeid met succes bekroond moge worden. De deskundigen zijn tijdens hun verblijf te Berlijn ondergebracht in hotel „Esplanade." DE DUITSCHE SPOORWEGEN. BERLIJN, 30 Jan. (draadloos) De Duitsche spoorwegen zijn voornemens de tarieven voor de laagste klassen met ca. 50 te verminderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2