DAGBLAD VOOR SCHIEDAM £J¥ QMSTKB$€ERI> £ven over drieën, en al klaetf" inct de groove werécK, ^Voeder! rtCjoeie inval van, ons om er Svnlight^ep voor te nemen^SjeJiovden or»5 tot klank,.WatXI? FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Maandag 4 Februari 1924. Ka. 13861. Bureau: KOEMAIIKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden "2.70, per week 20 cent, franco per post/ 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk cdverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÜÜ bij levenslange geheele invaliditeitf 20<fbij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HoII.Algem.Verz. bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. I I WILSON OVERLEDEN. Gistermorgen om kwart over elf is te Washing ton de ex-president der V.S., Woodrow Wilson, kalm en vredig ontslapen. Zaterdagavond om 9 uur viel hij in een die pen slaap, waaruit, gelijk door zijn geneesheeren werd verzekerd ,geen ontwaken meer mogelijk was. Zijn echLgenoote, zijn dochter Margereta, en zijn vriend en geneesheer admiraal Greyton, bleven bij hem tot het einde. Op "28 December 1856 werd Wilson geboren dat was te Staunton in Virginia, vanwaar zijn familie zijn vader was predikant kort daarop naar Georgia verhuisde. Na zijn gym nasiale studiën volbracht te hebben te Prince ton, waar hij in 1879 eindexamen deed, studeerde hij aan de universiteit van Virginia in dc rechten. In 1883 promoveerde hij in die faculteit en in de filosofie aan de John Hopkins-academie, waar hij ook zijn boek, „Congressional Govern ment" had geschreven, een uitmuntende uiteen zetting ,over het contrast tussc.hen 't Amerikaan- sche en het Britsche regeeringssysteem. Nu volgt een reeks van zeventien jaren als professor in historische en politieke - economie aan de Wesleyan-universiteit. Daarna (1902) werd hij benoemd tot president van de Prin- ceton-universiteit en hij bleef dit tot zijn ver kiezing als gouverneur van den sta,at New Jersey op 11 Januari 1911. Veertien maanden later reeds werd hij at-, eandidaat voor den presidentszetel uitverkoren. In 1916 werd hij herkozen in 1920 door Harding opgevolgd. De sympathie voor Wilson in Amerika is zéér groot. Hetbestc bewijs hiervan loverdewel de men- scherunassa, welke zich bij het huis van deiyaver- ledene verzameld had. Uren en uren lang za ten de menschen, ondanks de groote koude, in dekens en dassen gehuld op berichten te wach ten. Zelfs was de politie genoodzaakt tot af zetting over te gaan, tot einde den weg naar de deur van de woning van Wilson vrij te hou den. De moed, welken Wilson aan den dag heeft gelegd in het aangezicht van den dood, heeft een diepen indruk gemaakt en hij zal na zijn dood geëerd worden op een wijze, zooals hij dal gedurende de laatste jaren van zijn leven niet heeft gekend Om zijn vredesidealen komt hem dit terecht toe. LENIN'S OPVOLGER. Het' Executief Comité van de Unie van Sov jet-Republieken heeft den tegenwoordigen waar nemend en voorzitter van den Raad van Volks commissarissen Rykof, in de plaats van Lenin tot voorzitter van dien Raad benoemd. Rykof was onder het tsaristisch regime leider van eén door de regeering verboden partij, 'tij dens dsn geheelen duur van het sovjet-bewind was hij de eerste plaatsvervanger van Lenin. Van beroep was hij oorspronkelijk zaakwaar nemer. In de plaats van Rykof is tot voorzitter van den ecnomischen raad gekozen de volkscom missaris van Binnenlandsche Zaken Djerd- zjinski. De regeering beschouwt als haar taak de productie van landbouw en industrie te verhoogen. HET HERSTEL. Aan de eerste commissie van deskundigen heeft de Duitsche regeering een nota over de bezeltingskosten overhandigd. Volgens de bla den bedragen deze kosten maandelijks zeven tol negen honderd miliioen goudmark. ENGELAND EN FRANKRIJK. Dc tekst van de briefwisseling tusschen de Engelsche en Fransche premiers werd gister door het Foreign Office gepubliceerd Het schrijven van Ramsay MacDonald en Poincarc is in zeer vriendschappelijken trant gesteld. DE PALTS-KWESTIE. Inzake de Palts meldt een officieele inlichting, dat de onderhandelingen, welke op het oogen- blik gevoerd worden betrekking hebben op de vraag of men den gezantenraad zal betrekken, niet in het vraagstuk van de erkenning van de besluiten van de voorloopige regeering, doch in dat van de maatregelen om in de Palts de veiligheid van de bezettingstroepen te ver zekeren. Aldus de officieele bron. DE FHJME-KWESTIE Uit Belgrado wordt gemeld, dat het in dc bedoeling ligt, na afsluiting van de overeenkomst tusschen Zuid-Slavie en Italië, het station van Fiume te iivternationaliseeren. Twee haven- pieren worden aan Zuid-Slavië verhuurd voor 1 lire per jaar daartegenover kan Italië voor 1 dinar gebruik maken van het Recina-kanaal, dat de delta naar de Kroatische zijde begrenst. Drie dorpen ten Noorden van Fiurne komen aan Zuid-Slavië, dat verder in de stad een eigen douanekantoor krijgt. W FRANKRIJK EN RUSLAND. Uit Parijs wordt gemeld, dat noch Frankrijk, noch de Vereenigde Staten lmn houding tegen over Rusland zullen wijzigeri, en een verandering in de houding van Rusland inzake de schulden en de propaganda zullen afwachten alvorens tot erkenning over te gaan. RUSLAND EN ENGELAND. In Engeland is men van opvatting, dat de' nota aan Rusland den stempel draagt van di plomatieke voorzichtigheid. De Britsche re geering komt de bolscliewiki slechts halverwege tegemoet. De erkenning heeft weinig of geen waarde voor Rusland, tenzij de volgende onderhande lingen zoodanig verloopen, dat Rusland een c red iet kan krijgen. De Britsche regeering zal waarschijnlijk vol harden in haar eisch, dat Rusland de bestaande verplichtingen nakomt. De „Times" voorziet een tijdperk van rrioei- ijke onderhandelingen. Dc „Morgenpost" acht de nota een onge- lukkigen stap. De „Daily Express" vindt daarentegen Mac Donald's actie wijze politiek. Ook de „Daily Chronicle" vindt, dat de pre» i mier gelijk heeft, den weg te banen naar de onmiddellijke erkenning van Rusland. VAM v**4 op den toestand van de Belgische industrieelen in Rusland. Het is bekend, dat Belgen tal va» industrieele ondernemingen in Rusland be zitten de regeering zou dan eischen, dat die aan de rechtmatige eigenaars worden terug gegeven. BEIEREN. De Deutsche Allgemeine Zeitung beweert, dat het ontslag van staatscommissaris von Kabr en van generaal von Lossow thans weldra ka a worden verwacht. Indien zij hun ontslag in dienen zal het Beiersche kabinet de uitvoerende macht weer in handen nemen. 28 Ik kom om informaties bij u in te wimvn naar Mrs. Warrens, dokter, Zij bevindt zich toch, naar ik hoop, reeds in uw huis Inderdaad, sedert vanmiddag. Och, wil zoo goed zijn, mij te zeggen, hoe gij de dame hebt aangetroffen. Is haar toestand zorgwekkend Pardon, mevrouw is zeker aan Mrs. Warrens verwant Gravin Tliea schudde het hoofd. Neen, maar de jonge vrouw staat mij zeer na. Niemand staat haar nader dan ik en ik beschouw haar, als ware zij mijn eigen dochter. Daarom verzoek ik u, mijne vraag openhartig te beantwoorden. Dr. Brand boog. Het spijt mij zeer, niet veel goed te kunnen berichten, liet hart van Mrs. Warrens is sterk aangedaan. Haar toestand is zorgwekkend. Iedere beterschap is bij haar kwaal uitgesloten. Die wetenschap is voor een dokter, wanneer hij een behandeling op zich neemt, niet aange naam. Ik heb ook uit dien haofde Mrs. Warrens in een afgelegen tuinhuis ondergebracht. Gij begrijpt, om op alle gevallen voorbereid te zijn. De oude dame was zeer bleek geworden. BELGIE EN SOVJET-RUSLAND. Op de agenda van den Belgisehen kabinets raad van heden staat ook het feit van de er- kerming van sovjet-Rusland door Engeland. De Belgische regeering overweegt de moge lijkheid van met Rusland een handelsverdrag te sluiten, maar dit zal geenszins prejudiceeren Ge spraakt er van, dokter, dat Mrs. Warrens in een tuinhuis was ondergebracht. Zou bet u mogelijk zijn, mij en mijn kamenier onder dak c brengen? Zou het mogelijk zijn, dat ik bet geheeje tuinhuis huurde De prijs maakt voor mij niets uit. Ik zou slechts graag tot de crisis voorbij is bij de zieke blijven. Dr. Brand was 'blijkbaar niet onaangenaam verrast door het vooruitzicht goed geld te ver dienen. Dat zou wel gaan. Mevrouw zou echter een voudige kamers voor lief moeten nemen. Dat is mij absoluut hetzelfde. Mijn kamenier wacht buiten ifl liet. rijtuig met mijn bagage. Mag ik direct met, haar hier blijven Zeker, wanneer gij dat wenseht.. Zeer gaarne. En nu nog één ding. Mag ik de patiënte bezoeken Ik zou ze graag voor alles omtrent het lot van haarzelf en van haar kind geruststellom. Dat zal wel niet geheel zonder opwinding mogelijk zijn, want wij hebben el kander veel te vertellen. Daar dit wel niets dan goeds en geruststellends zijn zal, en in het bijzonder daardoor de angst voor de onzekere, toekomst, die de patiënte zeer drukt, van haar zal worden weggenomen, heb ik er niets op tegen. Wil zoo goed zijn eenige ninuten in de kamer hiernaast plaats te nemen, ik zal dan de kamenier laten binnenroepen en de bagage in het tuinhuis laten brengen. In een oogenblik zal alles gereed zijn. Ik dank u zeer, dokter. DE DUITSCHE GEZANTEN TE PARIJS EN BRUSSEL. Officieel wordt de benoeming van den heer von Hoesch tot Duitsch ambassadeur te Parijs, cn van den heer von Keiler tot Duitsch am bassadeur te Brussel gemeld. DE TANGER-KWESTIE. De Spaansche regeering heeft besloten de conventie betreffende het Tanger-statuut te onderteekeren. Er bestaat dus direct, gevaar voor haar leven Helaas moet ik die vraag bevestigend be antwoorden. Zou de toestand van de zieke erdoor ver ergerd worden, wanneer ik haar naar Wildenfels bracht Daartoe zou een lange spoorreis nood zakelijk zijn. Daaraan is volstrekt niet te denken. De patiënte is reed? door den korten rit van het hotel naar hier volkomen uitgeput. Zou zij ook, wanneer zij cenigen tijd gehad heeft om op haar verhaal te komen, de reis niet kunnen maken Begrijp mij goed, dokter, ik zou de zieke niet graag alleen laten, ik zon gaar ne bij haar blijven en haar daarom het liefst met mij mee nemen, omdat ik liever niet zoo lang van Wildenfels zou willen wegblijven. Dr. Brand keek een tijdje met gefronste wenk brauwen voor zich uit. Toen hief hij het hoofd op. Ik heb de patiënte vanmiddag nog eens gron dig onderzocht. Behalve de hartkwaal hebben wij ook nog met een zware verkoudheid te doen. De koorts is zeer hoog gestegen en de zieke is, vermoedelijk door de vermoeienissen en ont beringen, volkomen aan het einde harer krachten Misschien kunnen wij haar nog redden, maar veel hoop vermag ik niet te geven. Gelukt het ons, de koorts te verminderen, dan zou misschien met inachtneming van alle voorzorgmaatrege len, aan een reis kunnen worden gedacht. Gravin Thea zuchtte diep. ALLERLEI. Uit Londen Wegens de weigering van de Duitsche reeders om te onderhandelen over een regeling voor het eindigen van de staking der Duitsche zeelui in Engelsche havens, hebben de Engelsche vereeniging van transportarbei ders en stevadores besloten geen Duitsch schip meer te laden of te lossen. Uit Berlijn Op verzoek van Mussolini hebben Salandra en de Nicola, de voorzitter san de Kamer, eereplaatsen gekregen op de candidatenlijst van de Italiaansche regeerings- partij. Uit Rome Bij koninklijk besluit is Ga- briele d'Annunzio tot graaf verheven. Uit Washington Ook het Huis van af gevaardigden, heeft de motie van Walsh aan genomen, waarbij den president wordt op gedragen, stappen te doen voor de annuleering des Teapot-petroleumverpachtingen. Uit Boedapest. Gisteren zijn hier de beide moordenaars van Erzberger, Schultz en Tilesen gearresteerd. Grill was, in afwachting, in het rijtuig blijven zitten. Gravin Tliea had haar den avond te voren verteld, hoe en waar Volleer Annie ge vonden en welk treurig lot de ongelukkige ge troffen had. De goedhartige Grill had daarop rijkelijk tranen vergoten en was nu zeer in spanning, hoe dc dingen zich verder zonden ontwikkelen. Toen de knecht van den dokter haar naar binnen riep, volgde zij hem snel de trap op en stond vervolgens als een levend vraagteeken voor haar meesteres. Grill, wij blijven voorloopig hier, zeide deze. Eèn uur later trad zuster Magda aan het bed van Annie Warrens. De zieke zag met een hangen blik naar haar op. Moet ik al weer innemen, zuster Magda Deze schudde glimlachend het hoofd. Zij boog haar vriendelijk stil gezicht over de patiënte heen. Ei- is een dame, die u wenseht te spreken, Mrs. Warrens. Annie zag, onrustig verbaasd op. Een dame Mij Dat moet een vergissing zijn Neen, volstrekt niet. De dame is een zeer oude kennis van u. Annie schudde het hoofd. Dat moet een vergissing zijn. En ik kan toch in bed geen bezoeken ontvangen. Dat rnaakt niets uit. Zij weet, dat gij onge steld zijt en te bed ligt. Maar zij komt voor een dringende aangelegenheid de dame brengt u goede berichten. (Wordl vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT s-jbsk-mhj OHAh/N SunlightZeep

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1