had tusscben den Burgemeester en de bestuurs leden der organisaties van het trampersoneel. Eerst is de Ned. Vereeniging ontvangen en een uur daarna, aldus het fl. Volk, is het onderhoud met de R. Katholieken en Ghristelijken gehou den. Wethouder Quant zou bij de besprekingen tegenwoordig zijn. Heden zullen besprekingen met de H.T.M. directie plaats hebben. H e t werk loos hei ds v raa j|s t u k De heer H. Troostheide te Bilthoven heeft het licht doen zien van een proeve van een oplossing van het werkloosheidsvraagstuk, onder den titel „Hoe bestrijden wij de treurige gevolgen van de werkloosheid Hij heeft dit geschrift aan de Tweede Kamer aangeboden, ▼argezeld van een adres, waarin hij nogmaals wijst op de urgenties van' de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. Minister Colijn. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer Golijn ontslag genomen als commissaris van de Neder- landsclie Handel Mij., de Handelsvereeniging Amsterdam, het Ned.-Indisch Landssyndicaat, de Nederl. Telegraaf Mij. Raclio Holland, e.a. in verband met het feit, dat 's lands zaken hem te zeer in beslag nemen. De ruzie in de Communistische partij. Door de oppositie in de Comm. Partij, is door J. de Kadt en G. Bouwman een uitvoerig manifest gepubliceerd, waaraan wij het volgende ontleenen. „We moeten het thans uitspreken, duidelijk, zoodat, alle arbeiders het verstaan hoewel de politiek geschoolden het reeds hebben kunnen opmaken uit het manifest tegen de Oppositie—, Wijnkoop, Ravesteyn, Brommert en de twintig dertig leidertjes, die door dik en dun met dit edele trio meegaan, zij zijn ten deele bewust, ten deele onbewust, vijanden van de proletari sche revolutie." „Van nu af aan zullen wij er bij Moskou op aan dringen, dat de menschen, die op alle belangrijke punten de Duitsohe revolutie, de Eenheidstronttaktiek, de Vakbewegingstak- tiek, het parlementairisme,de organisatie tegen over de Comm. Internationale staan dat Wijn- kooij, v. Ravesteyn c.s. buiten de Derde Interna tionale worden gezet. De z.g. partijraad (tot wiens vergaderingen de leden, die verdacht worden van opposante negingen, niet uitgenoodigd worden), deze bij eenkomst van de fractie Wijnkoop, kan ten allen tijde besluiten de partij te scheren. Wij zijn er echter van overtuigd, dat de Comm. Intern, wel dra een eind zal maken aan het gedrijf en gestook dezer fractie, die nu vijftien jaren bezig is haar onbekwaamheid te bewijzen." Museumdirecteuren. Bij Kon. besluit van 31 Januari j.l. is aan W. Martens, op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei eervol ontslag verleend als directeur van het Rijksmuseum H. W. Mesdag, te 's-Graven- hage, onder dankbetuiging voor de vele door hem als zoodanig bewezen diensten. Bij Kon. besluit van 31 Januari j.l. is, met ingang van 1 Mei a.s. A. wegens opheffing van hun betrekking, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan M. van Notten als directeur van het Neder- landsch Museum voor Geschiedenis en Kunst te Amsterdam, onder dankbetuiging voor de vele door hem als zoodanig bewezen diensten, en W. J. Steenhoff als onder-directeur van het Rijksmuseum van Schilderijen te Amsterdam B. F. Schmidt Degener, hoofddirecteur van het Rijksmuseum, directeur van het Rijks museum van Schilderijen, tevens belast met het beheer van het Nederlandsch Museum voor Geschiedenis en Kunst. Nuycnsfonds. 28 Januari 1.1. hield het bestuur van het Nuyensfonds een veigadering te Nijmegen. Het bestuur werd geconstitueerd als volgt Dr. J. Sterck, voorzitter; Professor Dr. J. Schrijve'-, vice-voorzitter Professor Dr. H. Huijbers, secretaris, (Groesbeeksche Weg 10, Nijmege") Professor Dr. H. de Vries va0 Heekelmge", penningmeester Dr. Górris S.J., Mr. Sasse van IJsselt, leden van het bestuur. Mgr. J. J. Graaf heeft wegens hoogen leeftijd verzocht van zijn bestuursfunctie ontslagen te worden. Het bestuur besloot eenige wijzigingen aan te brengen in de statuten, waarop vooralsnog de koninklijke goedkeuring zal aangevraagd worden. Ook de propaganda voor de stichting in breederen kring zal worden ter hand genomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Pater van Noord yaat heen. De weleerw. Pater v. Noord, sinds 30 Mei 1919 kapelaan der Sint Janskerk, vertrekt a.s. Vrijdag, voor dezelfde functie aan de Sint Do- minicusparochie te Nijmegen. In Augustus 1.1. werden zijn vele verdiensten bijzonder gewaardeerd als zijn degelijkheid in de zielzorg, zijn taktvolle en sympathieke leiding als Gezelienvader, als adviseur v; n Katholiek Leven, van de R. K. Sportbeweging. Sinds October ontving de K.S.A., de R. K, Bond voor groote gezinnen, niet het minst de R. K. Vrouwenbond zijn stuwkracht voor nieu wen groei en bloei. Met hartgrondigen dank spreken wij den vurigen wensch uit, dat pater van Noord, die a.s. Vrijdag Schiedam gaat verlaten, in de eerwaardige veste der Carolina met nieuwen moed en veel vrucht zijn apostolischen arbeid moge voortzetten en wij het verlies aan hem mogen terugwinnen bij zijn opvolger, den wel eerw. Pater Wolterbeek, aan velen nog bekend als den vroegeren kapelaan der Rozenkrans kerk. Prov. Crediet- en Spaarbank Schiedam. Aan het verslag over 1923 is het volgende ontleend. Behandeld werden 253 credietaanvragen tot een bedrag ad 5.584.526.70. Hiervan werden afgewezen 181 aanvragen met ƒ3.932.810, toe gestaan 72 leeningen met 1.651.716.70. Aan aflossingen werd ont.v. 1.975.159.24. Uitstaande leeningen op 31 December 1923 3.225.209.491/a. Op de z.g. Gemeente-Hypotheken werd niet afgelost, zoodat bet. saldo die hypotheken nog bedraagt 79.500, waartegenover de gemeente Schiedam een gelijk bedrag aan 5 pCt. obliga tion dezer instelling bezit. Alle leeningen zijn gedekt door persoonlijke of zakelijke zekerheid. Blanco credieten worden dus nimmer ver strekt. Het bedrijfsgebied bleef tot Nederland beperkt, zoodat de Bank geen geldleeningen in het buitenland heeft loopen. De credietnemers voldeden over 't algemeen behoorlijk aan hunne verplichtingen. Behoudens een afschrijving van 19.723.45 op leeningen, welk bedrag dubieus is te achten, bleef de Bank voor verliezen gespaard. Van reeds vroeger afgeschreven vorderingen werd terugontvangen 936.02. Aan 5 pCt. obligation waren op 31 December 1923 in, omloop 1.184.300. Aan 5 pCt. note's 200.000. Aan deposito's werd ontv. 2.297.902.47 en terugbetaald 2.405.457.241/2. Saldo op 31 December 1923 ƒ963.198.521/,,. Van de netto-winst ad ƒ62.696.43 (v. j. 78.861.02y.,) werd na nitkeèring van het bovengenoemde dividend ad 20 pCt., toege voegd aan bet Reservefonds 6000, en aan het extra reservefonds ƒ31.943.83, waardoor cieze reserves thans gestegen zijn tot ƒ290.000 (v. j. 250.000). Volksbadhuis. in de week van 27 Jan2 Febr. werden ge nomen 429 baden. lste klasse kuipbaden 40, regenbaden 57. 2de klasse kuipbaden 38, regenbaden 291. Kinderbaden 9. Gedurende de maand Januari werden genomen 1725 baden, lste klasse kuipbaden 135, regenbaden 225. 2de klasse kuipbaden 137, regenbaden 1187. Kinderbaden 41. Een chauffeur van een taxi had Zaterdag een heer van Schiedam naar den Haag gereden. Op het Kerkplein aldaar werd gestopt, maar nauwelijks stond de auto of de passagier zette het op een loopen. Zijn vlucht mislukte, doordat een agent hem greep. De man bleek geen geld bij zich te hebben. Naamsen adres werden opgenomen. De agent, die hem echter niet vertrouwde, nam hem mee naar het bureau van politie en daar bleek dat zijn ver moeden juist was de man had bovendien een valschen naam opgegeven. Hij is nu bekend en moet betalen. Waarschuwing. De commissaris van politie te Bergen op Zoom, waarschuwt hen die in relatie wensch en te treden met de Nederl. Alg. Trust Mij., ge vestigd te Bergen op Zoom, Blauwehandstraat 2, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. De 48-urige werkweek. Door den Ned. Bond van Straatmakers is in verband met de bij de gemeente in te voeren 48-urige werkweek, den gemeenteraad verzocht zoodanige maatregelen te treffen, dat de werk lieden, die bijzonder zwaren lichaamsloopenden of voor de gezondheid schadelijken arbeid regelmatig moeten verrichten, niet langer dan 8 uur per dag of ten hoogste 46 uren per week dienst behoeven te doen en dat bieronder het straatmakerspersoneel wordt begrepen. Hedenmorgen ontstond in pand 26 aan de Zijlstraat een schoorsteenbrand, welke door eenige burgers met zout geblnscht is, ter wijl de brandweer, ter voorkoming van verder brandgevaar, een smeulend balkje uit den schoorsteen gehakt heeft. Bij de afd. Schiedam van de Ned. Vereen, v. Eerste Hulp bij Ongelukken bestaat het voornemen om in de tweede helft van Maart a.s. een tentoonstelling te organi- seeren op het gebied van E.H.B.O. Wegens huwelijk is door mej. Donkhorst den gemeenteraad eervol ontslag gevraagd als onderwijzeres aan school C. UIT ROTTERDAM. Valsche munters. Op vermoeden, dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan het vervaardigen van valsch Nederlandsch bankpapier zijn door een inspec teur van de recherche en eenige rechercheurs in een café op het Oostplein alhier vier mannen aangehouden. Een van deze mannen staat bij de recherche als valsche munter bekend. Op den liedjeszanger N. J. T., een recidivist, die van het aangehouden viertal deel uitmaakt, is bij fouilleering in een doek, onder zijn kleeren verborgen, gevonden de geheele voorraad vreem de postzegels, tot een waarde van ongeveer 3000, in den nacht van 28 op 29 Januari ge stolen uit den postzegelhandel van de firma Max Pool, in de Keizerstraat. Valsche bankbiljetten hadden de aangehou denen niet bij zich. De firma Peek en Cloppenburg beeft plannen, mettertijd een nieuwe fabriek neer te zetten op een haar reeds lang behoorend stuk land, met dit doel aangekocht, aan de spoorlijn Rotterdam-Schiebroek, tegenover de fabriek van Allan. Gemengd Nieuws. Ongelukken. Zondagmiddag is, naar het Dgbl. v. N. Br. meldt, even voorbij bet, kruispunt CapellenMerxem, bij de Nederland- sche grens, een motorfiets, vermoedelijk door te groote snelheid, juist in den bocht met zoo'n vaart tegen een boom gereden, dat beide berij ders (Belgen) onmiddellijk dood waren. Gisterochtend is in de fabriek Aloë van de firma Reinders Go. te Zwolle een drijfriem gesprongen. De arbeider M.V. werd door deze riem getroffen en viel van een hoogte van twee en een halve meter. Hij kreeg een schedelbreuk en is, naar de Zw. Grt. meldt, 's middags over leden. Gisteravond omstreeks 5 uur is, vlak bij het station te Leiden, een omstreeks 19-jarig jong- mcnsch, dat zich op den spoorweg bevond, dooi den sneltrein Den HaagHaarlem overreden. Het hoofd is geheel vermorzeld. Zijn identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Het lijk is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden overgebracht. De 21-jarige ongehuwde boerenarbeider G.V., te Heeuwijk, is per fiets in de Zoetendij- sche wetering in deze gemeente te water geraakt en verdronken. Te Vlissingen is gistermiddag een 10-jarig jongetje, dat hard op straat liep, met zulk een kracht tegen het lemoen van een wagen aange komen, dat zijn borstkas werd ingedrukt en hij aan de inwendige verbloeding is overleden. IJ s v e 1 d e n. Men meldt uit Lemmer Door den krachligen Noordwestenwind zijn gisteren de uitgestrekt ijsvelden, welke zich in het noordelijk deel van de Zuiderzee bevonden, naar het zuidoostelijk deel dier zee gedreven, zoodat de haven weder voor de scheepvaart geopend is. De stoombooten Burgemeester van Marie en Meppel II, diep geladen op reis van Amsterdam naar hier, zijn gisternamiddag onze haven binnengekomen, na sedert Zaterdagmor gen, een eindweegs van de kust, -in het ijs te hebben vastgezeten. De Meppel II, welke door het ijs een gebrek aan de schroef gekregen had, werd gesleept. Een goede buurTe Acht (N.-Br.) waar een paartje in ondertrouw is, weigerde de bruidegom de gebruikelijke ton bier aan de buurtgenooten te schenken. De omwonenden hingen als wraak, twee pop pen in de boomen op, die bruid en bruidegom moesten voorstellen. Een toepasselijk gedicht was er bij gehangen. Een bandiet. Zondagavond tusschen half zeven en zeven uur stapte een vreemdeling de woning binnen van den landbouwer P.N., woon achtig nabij de Passantstede te Nispen. Zooals de Grondwet, aan welke wij dit bericht ontleenen, het uitdrukt „Net gekleed, bleek het een kerel van rond twintig jaar." Binnengekomen vroeg hij aan de huisvrouw, die gezelschap had van haar buurvrouw B. om drinken. Terwijl hem een kopje koffie werd aangeboden, haalde de vreem deling een revolver uit een zak en eischte geld. De verschrikte vrouw reikte hem vier kwartjes over, doch de booswicht vond zulks te weinig en eischte onder bedreiging met den dood meer. Toen de vrouw zich verroerde schoot de indrin ger zijn revolver af. De vrouwen hadden in middels kans gezien om naar buiten te vluchten, waarna de vreemdeling er van door ging. De politie heeft de zaak in onderzoek. De ervaringen van de verze keringskamer. Zooals men weet, is de Verzekeringskamer opgericht om preventief en repressief invloed te oefenen op de soliditeit van de verzekeringsondernemingen in ons land. Uit de geschiedenis der laatste jaren is be kend genoeg, dat het bedrijf van enkele groote maatschappijen verre van goed stond. Naar we vernemen, heeft de Verzekeringskamer ook wel andere ervaringen opgedaan. Het moet nl. reeds een paar keer zijn voorgekomen, dat haar voor gelegd werden de administraties van, weliswaar kleinere opndernemingen, die op haar wis kundig berekende reserve een overschot hadden van verre boven de 100 pCt. De meeste van die ondernemingen waren begrafenisfondsen e.d., als 't ware het bezit van één persoon of familie. Een dier gelukkige families zou zelfs een bedrag van meer dan 300.000 na de controle door de Verzekeringskamer, in den zak hebben kunnen steken. Brand. Aan den Wijkweg te Heemskerk is Zondagmorgen terwijl de bewoners nog in rust, waren, brand uitgebroken in de dubbele behui zing van Lieshout cn Orie. Aangewakkerd door een sterken wind, greep het vuur zoo snel om zich heen, dat het perceel in twee uur tijds tot den grond toe is afgebrand. Huiszoeking. Men schrijft uit Veen- dam Het parket van Winschoten, bijgestaan door een hoofdinspecteur en twee rechercheurs van de Amsterdamsche politie en eenige marechaus sees, heeft Vrijdag hier een huiszoeking gedaan ten huize van de ouders van B.W., in voorar rest zittende, als verdacht van mede schuldig te zijn aan den diefstal in het gebouw van het agent schap der Ned. Bank te Kampen. Een paar dagen te voren had een Amsterdamsche vriendin van W. een bezoek aan diens ouders gebracht. A a n v a r i u g. In het kanaal van Terneuzen heeft een aanvaring plaats gehad tusschen het sleepschip Dympha en het zeilschip Bastiaantje. Beide schepen werden ernstig beschadigd. Van het sleepschip werd de stuurinrichting ontwricht De schipper .J. Moolhoek van het zeilschip moest met een gebroken linkerbovenbeen in het zie kenhuis te Sluiskil worden opgenomen Het bericht dat de moorde naars van Erzberger in Hongarije ontdekt waren wordt alweer tegengesproken. Een twee tal weken geleden meldde zich aan het Duitsche gezantschap te Boedapest een man, die beweerde Schulz en Tillesen op straat t,e hebben ontmoet. Uit het onderzoek, dat onmiddellijk werd inge steld bleek, dat de door den man genoemde straat in het geheel niet bestond en de map zelf uiterst onbetrouwbaar was. De Hongaarsche regeering heeft zich, aldus een officieuze cor- Duitsche mededeeling, in deze kwestie op zeer correcte wijze gedragen. Zij steunde zooveel mogelijk de pogingen van de politie. De uitleve ring van de moordenaars is niet geëischt, daar elk spoor van de bende ontbrak. Papierfabriek afgebrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn te Birming ham de gebouwen van de papierfabriek der firma Smith Knight door brand verwoest. De schade wordt geraamd op eenige honderdduizenden ponden sterling. Een jacht voor PrinsesJuliana. Volgens Ons Element heeft H. M. de Koningin bij de firma G. H. de Groot Co te Warmond een 14-voets jol gekocht voor Prinses Juliana. Een zoekgeraakt schip. De „Eve ning News" verneemt uit Liverpool, dat in reederijkringen aldaar verwondering heerscht over de ontvangst van brieven, welke postzegel noch postmerk dragen en die afkomstig zijn van leden der bemanning van het stoomschip „Pa pyrus." Dit schip vertrok 7 November uit Liverpool met bestemming naar Halifax. Sindsdien heeft men er niets van gehoord. De „Papyrus" is een vaartuig van ruim 3000 ton, heeft een draadlooze installatie en was, toen zij twee maanden geleden uit Liverpool vertrok, in uitstekende conditie. In assurantie-kringen werd het schip reeds als verloren beschouwd. De brieven van de opvarenden, welke thans zijn ontvangen, moeten tot -dusver als een vol komen rnj sterie beschouwd worden. De Engel- sche vrouw van den Chineeschen stewart van het schip vertelde vandaag aan een vertegen woordiger van de „Evening News", dat ook zij een brief had ontvangen, maar dat uit niets bleek, waar die was gepost. In zijn brief deel de haar echtgenoot mede, dat het schip een ruwen overtocht had gehad doch dat alles wel was aan boord. Hij vroeg bovendien, of zij het geld had ontvangen, dat hij voor Kerstmis zond. „Dat geld is niet in mijn bezit gekomen", zoo verklaarde de vrouw. Berooving. Zaterdagnacht is een Griek in den D-trein KeulenBerlijn beroofd van eenige cheques ten bedrage van 10.000 gulden, afgegeven door de DresdenerBank op naam van de firma Proehl en Gutmann te Amsterdam, en van meer dan 110 pond sterling. De da ders zijn onbekend gebleven. Circus brand. Uit New York wordt aan deFransche bladen gemeld,dat hetwinterkwartier van het beroemde circus Barnum en Bailey te Bridgeport (Connecticut) gedeeltelijk is afge brand. Op aanzienlijken afstond kon men het angstgebrul van de leeuwen hooren, en het luide trompetten van de olifanten, die met alle krachten poogdo-n, hun kooien en kettingen te verbreken. Aan enkelen gelukte dit. Ook een 100-tal paarden geraakte los. Enkele dezer doodelijk verschrikte dieren renden het vuur in en kwamen om. Intusschen kon de brand vrij spoedig ge- bluscht worden. De materieele schade bleek dan ook niet zoo groot te zijn als men eerst gedacht had, doch het circus heeft een groot ver lies geleden doordat de „heilige stier", een enor me oude buffel, verbrand is. Smokkelen. Naar de Daily News meldt,, is het Engelsehe stoomschip Papyrus ontdekt, op 22 mijl voor New York met een lading drank, geankerd naast het Engelsehe stoomschip Bute- town, dat voor 3 millioen dollars drank aan boord had. Dit is de grootste aanhouding van drank, welke tot dusver op de Amerikaansche kust plaats heeft gevonden. Morphine-diefstal. Uit een chemi sche fabriek te Berlijn zijn 85 kilogram morphine welke bestemd waren voor export naar China, door onbekend gebleven daders gestolen. De Engelsehe Katholieken en de 1 a b o u r-r e g e e r i n g. Behalve één on dergeschikte minister, die Israëliet is, zijn alle leden der labour-regeering Christenen. Voor de eerste maal in de moderne politieke geschiedenis van Engeland treedt thans ook een Katholiek als minister op, n.l. dr. John Whealley, als minister van gezondheid. Er wordt nog nadruk op gelegd, dat de nieuwe regeering zelfs geen schijn van anti-clericalisme wil wekken. Binding der gewetensvrijheid in onderwijszaken of anderszins is uitgesloten. Uitsluiting van Katholieken uit hooge ambten zal evenmin plaats hebben. Kapitein O'Grady die bestemd is voor gezant te St. Petersburg (Leningrad) is ook Katholiek.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2