te dragen aan een ander, dan zal hij de Kamer niet passeeren, want ook hij zelf zon daaraan niet meewerken. De heer Marchan.t (V. D.) vreest, dat 't Duitsch koloniaal systeem een gevaar zou zijn voor onze kolonie. Als de Minister toezegt, dat dit gevaar niet zal bestaan, is spr. tevreden. De Minister zegt, dat hij dit kan toezeg gen. De heer v.d. Waerden (S. D.) zegt te vreden te zijn en trekt zijn motie in. Oorlog. De heer Dresselhuys (V. B.) bespreekt de levening van berggeschut aan het Indische leger. De Minister zegt eventueel geen bezwaar te hebben tegen een commissie van onderzoek uit de Kamer. Hij zal die alle inlichtingen geven. De vergadering wordt verdaagd tot heden 1 uur. Binnenland. De justitfe-begrooting. In zijn Memorie van Antwoord wijst de Min. van Justitie de Tweede Kamer er op, dat niet alle aangebrachte bezuinigingen zich weer spiegelen in het eindcijfer. Zoo werkt bezuini ging op persooneelsuitgaven slechts geleidelijk en brengt de toekenning van periodieke ver hoogingen regelmatig verhooging van uitgaven mede. Zoo hebben mede tot uitzetting der uitgaven geleid de uitgaven, voortvloeiende uit de afschaffing van portvrijdom (art. 144 32.814 meer dan voor' 1923) kosten verbonden aan de uitvoering der wet op het Levensverzekeringsbedrijf, t.w. 160.000 welke niet op de begrooting 1923 voorkwamen en welke som weder in de schatkist terugvloeit. Het is niet zonder beteekenis, dat waar op de begrooting 38.317.213.46 is uitgetrokken, daarvan van de ontwerp-begrooting 1924 slechts 31.245.964.&81/2 is besteed. In den loop van ruim twee jaren is op per soneel 62.600 bezuinigd. Het is het voornemen alvorens het rapport van de Bezuinigingscommissie definitief te be antwoorden, nader met haar over haar voor stellen in overleg te treden. De doodstraf. De Minister is persoonlijk voorstander der doodstraf, doch slechts voor enkele zeer zware misdrijven. Niet echter op utiliteitsgronden, doch als eisch der gerechtigheid. Alleen dus, indien hij mocht aannemen, dat een in ge noegzame mate veldwinnende overtuiging aan wezig is, dat ter voldoening aan de gerech tigheid de doodstraf wederbehoort te worden ingevoerd, zou hij een poging tot wederinvoe ring wenschen te doen. Die voorwaarde acht hij echter voorshands niet vervuld. Wederinvoe ring op utiliteits-gronden zou hij bedenkelijk achten. Lijkverbranding. Regeeringsvertegenwoordiging bij een cre matie schijnt den minister, terwijl de crematie een handeling in strijd met de wet oplevert, niet wel oirbaar. Hoog Militair Gerechtshof. Een wetsontwerp tot wijziging van de orga nisatie van het Hoog militair Gerechtshof is bij denjRaad van State aanhangig. De giro-commissie. Naar wij vernemen, zal vandaag de commissie worden geïnstalleerd die advies zal hebben uit te brengen over verschillende vraagstukken, welke met het postcheque- en girobedrijf verband hou den, gelijk het dilemma „centralisatie of decen tralisatie' de kwestie der rentevergoeding en die der kostelooze girotransacties Deze commissie zal als volgt zijn samengesteld A. A. H. W. König, directeur-generaal der posterijen en tele grafie, voorzitter, prof. Bruins, hoogleeraar aan de Handelshoogeschool te Rotterdam, mr. A. van Doorninck, thesaurier-generaal a/h. departe ment van financiën, mr. Dubois, mr. H. H. A. v. Gybrandt Oosterhoff, de heeren Duynstee en 't Hooft. Als secretaris zal de lieer Somers op treden. Na den dood van Wilson. Onze regeering heeft aan den Nederlandschen gezant te Washington opgedragen aan de Ameri- kaansche regeering haar deelneming te betuigen in het verlies, dat de Vereenigde Staten door het overlijden van den gewezen president der repu bliek, Wilson, geleden hebben. Dc gezant heeft tevens ten sterfhuize een krans neergelegd. Wijziging der Itadenwet. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzigng der Radenwet. De practijk heeft nl. aange wezen, dat van een bepaalde behoefte der Ra den van Arbeid aan een secretaris niet kan Worden gesproken. Diens diensten kunnen even goed worden verricht door een ambtenaar, ge lijk trouwens bereid bij 14 Raden het geval is Daarom wordt thans voorgesteld het ambt van secretaris in de Radenwet te doen verval len, waarmede een besparing van rond 37.000 zal worden verkregen. Of de ambtendar die dit werk -voortaan zal verrichten een bijzondere vergoeding zal krijgen, kan aan het oordeel van eiken Raad, onder controlq van den Ver zekeringsraad, worden overgelaten, maar die vergoedingen komen dan niet meer voor reke ning van het Rijk. Nederlanders in Frankrijk. De heer Schaper, lid van de Tweede Kamer, heeft aan den Minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld 1. Is de minister bereid, een onderzoek te doen instellen naar de wijze, waarop twee Amers- foortsche ingezetenen, namelijk M. de Groot en Z. Eikelboom, bij hun zoeken naar werk in Frankrijk, in het bijzonder door de autoriteiten te Vermis, zijn behandeld 2. Indien blijkt, dat deze behandeling on rechtmatig of afkeurenswaardig was, wil dan de minister daartegen opkomen 3. Wil de minister van een en ander mededee- ling doen aan de Kamer Tiende Ncderlandsclie Jaarbeurs Aangaande de vooruitzichten van de in Maart a.s. te houden Tiende Nederlandsche Jaarbeurs kan medegedeeld worden, dat, niettegenstaande door het aanbrengen van nieuwe monsterkamers en tafelvlakten, de expositieruimte in het Jaar beursgebouw aanmerkelijk uitgebreid is, alle beschikbare ruimte in het gebouw nu reeds ver huurd is. Deze week is een aanvang gemaakt, met den opbouw der houten monsterkamers op het terrein Vre'denburg, alwaar eveneens het aantal deelnemers dat der vorige beurs reeds heeft overschreden. Reorganisatie en inkrimping rijks- sehooltoezieht. Op de vraag van het lid van de Tweede Kamer den heer Gerhard betreffende reorganisatie en inkrimping van het rijksschooltoezicht, of het waar is dat plannen in bewerking zijn ter reor ganisatie en inkrimping van het rijksschool toezicht, heeft de minister bevestigend geant woord. Voor de wachtgelders. Hel. bemiddelingsbureau van het departement van financiën zal haar medewerking verleenen bij pogingen om plaatsing te verkrijgen van op wachtgeld gesteld spoorwegpersoneel. Georganiseerd overleg. Het comité van tien uit de samenwerkende centrales van Overheidspersoneel heeft aan de^Tweede Kamer geschreven, dat het door de regeering in haar memorie van antwoord op het voorloopig verslag van hoofdstuk I der staatsbegrooting-1924 in uitzicht gestelde over leg met de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, inzake voorge nomen wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden van het rijkspersoneel, 12 Februari zal worden geopend, en verzocht, nog geen beslissingen te nemen ten aanzien van deze materie, ten einde het overleg tusschen de regeering en de organisaties van haar personeel niet te bemoei lijken. Geen wijziging boterwet. Naar wij uit bevoegde bron vernemen, is het bericht, dezer dagen in de bladenverschenen, als zou er bij het departement van Binnenland- sche Zaken een wijziging van de Boterwet in bewerking zijn, uit de lucht gegrepen. Emigratie. In de gemeente Emmen hebben zich reeds twee honderd arbeiders aangemeld om met rijkssteun naar Canada te vertrekken. De regels van den weg. Men meldt aan het Hbld. dat. de A. N. W. B., plan heeft eenige schoolplaten te laten ver vaardigen door den teekenaar Bart van Vlij men, die aanschouwelijk onderricht geven in de wijze, waarop men zich op straat ten aanzien van het verkeer wel en niet heeft te gedragen, liet is de bedoeling deze platen tegen den koslen- den prijs te verschaffen aan de gemeentebestu ren. Indien van tijd tot tijd, opzettelijk of occasio neel, de aandacht der jeugd, door het gebruik dezer platen, kon worden gevestigd op hetgeen men op den openbare weg doen en laten moet, ook in het belang der eigen veiligheid, dan, meent de Bond en hij heeft daarbij den steun der Fuchtunie zal langzamerhand ook in ons volk de gedachte postvatten, dat de weg er is voor het verkeer, en niet om er op te voetballen bijv., dat veronachtzaming van de regels van deh weg niet slechts onbehoorlijk is, maar ook groot gevaar meebrengt. De platen zijn in twee seriqs verdeeld: de eene voor de steden,de andere voor het platteland. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Een uitvoering. Naar we vernemen, zal er a.s. Zondagavond in den R. K. Volksbond voor de leden van den R. K. Vrouwenbond een spel worden gegeven van de Maria-verschijningen te Lourdes, welk stuk onder leiding van Paffer van Noord door een schare kleinere en grootere meisjes is in gestudeerd. Gelijk men weet gaat Pater van Noord, de nog zoo pas benoemde adviseur van den R. K. Vrouwenbond, onze stad verlaten, dat eerst Vrijdag (morgen) reeds zou plaatshebben, maar om de uitvoering van Zondag te kunnen laten doorgaan, verkreeg Z.Eerw. verlof om tot a.s. Maandag in Schiedam te blijven. Ongetwijfeld wacht nu den Vrouwenbond leden Zondag een aangename avond, helaas de laatste, dien de scheidende adviseur haar kan bieden. Ten t ooitéte llin g Door het Schiedamsche Drankweer Comité is in hun vergadering besloten van 26 Februari tol 1 Maart een Drankweertentoonstelling met tableaux en attracties te organiseeren in het school aan de Tuiniaan (hoek Gerrit Verboon- straat), welwillend door B. en W. daarvoor afge staan. De 21-jarige Duitsche dienst bode, PI. D. E., is, daar zij niet over de ver- cischte papieren beschikte, heden over de grens geleid. UIT ROTTERDAM. Het geheime voorstel. Het zg. geheime voorstel van B. en W. om aan een scheepsbouw maatschappij alhier een subsidie te geven voor uitvoering van 'n buiten landsche order, blijkt volgens de Voorw. te betreffen den bouw van twee ijsbrekers voor Fin land, waarvoor f 1.500.000 wordt betaald. Het te kort moet 150.000 zijn, waarvan gemeente en rijk, de ondernemer en de arbeiders ieder een derde zou moeten dragen. Volgens het blad heeft deze firma, na de groote uitbreiding welke zij in en na den oor log heeft ondergaan, en de lasten welke daar uit zijn ontstaan, den laatsten tijd van alles gemaakt en overal voor de gekste prijzen in geschreven. Deze onderneming is thans in han den gekomen van een groote Duitsch-Holiand- sche combinatie en heeft zich geheel ingericht op de vervaardiging van kanonnen en munitie voor Turkije. Een chauffeur deelde gisternacht aan de politie mee, dat in een sloot aan denKatendrechtschen Lagedijk alhier een autobus lag, en dat de bestuur der er van bewusteloos achter het stuur zat. Het daarop ingestelde onerzoek bevestigde dit. De bestuurders, de 22-jarige J. A. F., tefens eige naar van den autobus, werd aar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar bleek, dat de man door een zenuwtoeval was getroffen. Na tot bewustzijn gekomen te zijn, verklaarde hij, dat zijn autobus door te slippen van den dijk in de sloot was gevallen. Passagiers waren er niet in. Gisteravond heeft op het Stieltjesplein met denzelfden autobus een aanrijding plaats gehad, waarbij de radiotor en een spatborchvan den bus zijn beschadigd.Met dezen bus wordt het traject GrootemarktGharlois bereden. Gemenyd Nieuws. Waar de Giro-c haos toe leidt. De ontvanger der directe belastingen te Har derwijk heeft, in antwoord op een door hem ver zonden waarschuwing, van dr. H. te Ermelo het volgende antwoord ontvangen, schrijft het Hbld. Wijze Io Vivat. Mijn geld is op Mijn geld is op Mijn geld is op de post En was t niet op de post geweest. Dan was mijn geld niet op geweest. Mijn geld is op Mijn geld is op Mijn geld is op de post. v Het geel plakaat Het geel plakaat Dat zend ik naar de post Naar 't centrum van den girodienst En is men mij daar nu van dienst Dan is mijn geld, mijn geld niet op. D a n is mijn geld niet op. Huis ingestort. Te Asten is een huisje dat door den arbeider F. v. d. Ven bewoond werd. ingestort, toen de bewoners te bed lagen. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, omdat de zolder bleef hangen. Het huisje was al lang bouwvallig, maar de bewoners weigerden het te verlaten. Diefstal gummihakken. Geduren de den laatsten tijd werden op de Hevea-fabrie ken te Oosterbeek herhaaldelijk hoeveelheden rubber vermist. Gisteren zijn vier arbeiders aan deze fabriek gearresteerd in verband met dief stal van 300 gummihakken. Iwee van hen, wonende te Driel, hebben bekend de beide anderen blijven ontkennen, doch de politie heeft ernstige vermoedens tegen hen. De gestolen gummihakken werden aan par ticulieren en bchoemakers verkocht. Van vechtende kaartspelers.In een logement aan de Kleine Drift te Hilversum kreeg de logementhouder, die met eenige van zijn gasten aan het kaarten was, een heftig ver schil van meening met een van zijn partners. Een vechtpartij wa0 er het gevolg van, terwijl tevens de hond van den ongastvrijen ruziema ker zijn baas te hulp kwam en diens tegenstander een stuk uit het dijbeen beet. Hevig bloedend moest het slachtoffer van dezen dubbelen aanval naar het gebouw van den Geneeskundigen Dienst' vervoerd worden. P aardens mokkelar ij uit Hol land. In Munster hebben de Duitsche kom miezen groote paardentransporten uit Holland, die uit Frankrijk over het bezette gebied Prui- 8en ,werden binnengesmokkeld zonder invoerbe- williging, in beslag genomen. Alleen te Munster zijn meer dan honderd dezer paarden opgebor gen. Kapitein-langvinger. Onlangs heeft de kapitein-administrateur K.P., in garni zoen te Ede, zich uit ^de voeten gemaakt met medeneming van 44*100, welke som hij ten nadeele van denStaat der Nederlanden had ver duisterd, ten einde, zooals hij indertijd zelf schreef zichzelf al bij voorbaat van zijn pensioen te verzekeren. Op verzoek van de Nederlandsche justitie is hij thans in België aangehouden en Dinsdag aan dc Nederlandsche maréchaussée uitgeleverd. Hij is gevangen naar 's-Hertogen- bosch overgebracht. Ongelukken. Dinsdag is het bijna 3-jari- ge dochtertje van J. v. d. R. te Capelle a.d. Ussel bij ruw weer in den IJosel geraakt en ver dronken. Het lijkje is gevonden. Smokkelen. De rijksambtenaren te Ter- apelkanaal (Gr.) hebben gisternacht groote par tijen gesmokkelde spriet in beslag genomen. Bra n d. Te Epe is Dinsdagavond de boerde rij met bijgebouwen van G. S. geheel uitgebrand. Het vee werd met moeite gered, een aantal kip pen is in de vlammen omgekomen. De oorzaak is onbekend. Fe d i k. In den tuin van de sociëteit de Eendracht te Winterswijk staat een populier, die in 1868 is geplant en een omtrek heeft van 4 meter. Men heeft dezen boom publiek willen verkoopen, doch er waren geen liefhebbers we gens de moeilijkheid hem te vellen. Verworpen verzoek. Het verzoek om evisie van het doodvonnis van den hoofddader Kalt uit Osnabrück bij den overval in den trein bij Schüttorf op de familie Ruben uit Amster dam, is door het Reichsgericht verworpen. De moordenaar kan nu nog alleen een verzoek om gratie bij den rijkspresident doen. Verdronken. De 51-jarige J. Vesters te Oosterheide, gem. Volke (N.-.Br.) is gisteravond door onbekende oorzaak te Water geraakt en verdronken. Spoorwegongeluk. De trein Zwolle- Kampen, die te Half elf te Zwolle moest binnen loopen, had door het weigeren van de remmen het ongeluk op een stootblok op het stalions-em- placement te loopen, waarbij drie personen ge wond werden, van wie één ernstig. De trein bestond slechts uit een locomotief, bagagewagen en één aanhangwagen. Marken overstroomd. Het eiland Marken is door het hooge zeewater overslroomd. De paden zijn niet meer begaanbaar en het water wast nog steeds. De verbindingen tusschen de buurten onder ling geschiedt per roeiboot. E i n d e 1 ij k. Het hof van beroep te Napels heelt nu uitspraak gedaan in proces, dat ruim 82 jaar heeft geduurd. Dit proces liep over de volgende aangelegen heid. Up het einde der I6de eeuw werd door koning Karei X land geschonken aan een zekeren Caesar Fieramosca. Fierainosca aanvaardde het land, doch maakte er geen gebruik van. In 1841 deed een ondernemend afstammeling van Fieramosca den staat een proces aan om van hem interest te verkrijgen wegens het ex- ploiteeren van den aan Fieramosca behoorenden grond. Het proces nam onder koning Ferdinand II een aanvang. Thans is de uitspraak gevallen, waarbij werd verklaard, dat de erfgenamen van Fieramosca geen recht hebben op de ge vraagde 92 millioen lire interest, daar hun eischen tegen den staat buiten de wet vallen. Een trein bedolven. De reizigers in een trein van den bergspoorweg Weenen Wavozele, waarlangs jaarlijks duizenden toe risten reizen, zijn ternauwernood aan den dood ontsnapt. Een lawine viel op den trein, waar door de locomotief geheel en drie wagens ge deeltelijk werden bedolven. De passagiers konden met moeite door de portierramen uit de wagons worden getrokken. Een aantal personen liep slechts lichte ver wondingen op. Mijnramp. In het Waldenburger kolen- gebied bij Hausdori (Silezië) is een groote mijn schacht ingestort. Dertig arbeiders zijn onder de puinen bedolven. Reeds zijn 10 dooden ge borgen. Mijnoverstrooming. Bij een over strooming in een mangaanertsmijn nabij Crosby, (Minnesota), zijn 42 mijnwerkers verdronken. Een kerk-tearoom. Het is in den laatsten tijd in de Zwolsche Doopsgezinde ge meente „gezellig" geworden en men zou er eens hartelijk om lachen, zoo er geen stof tot even nadenken was over de geestelijke verslapping. De bovengenoemde gemeente immers heeft haar kerk zoo goed als in een lunchroom her schapen. De lange, statige banken zijn vervan gen door tafeltjes met mondaine kleedjes en bloemetjes.Op elk tafeltje staat behalve hetvaasje met bloemen, een suikerpot en melkkannetje. Zeer geannirneerd komen de godsdienstigen ter kerke in lustig gekeuvel, allercharmantst Als het orgel bespeeld en een psalmke ge zongen is, gaat mevr. X. of mejuffrouw Y of freule Z. met de thee rond. Allerkeurigst. Voor melk en suiker kan ieder persoonlijk zorg dragen. Dan predikt de geestelijke voorganger van af den kansel een psalm volgt en nog een kopje thee en de voorstelling, die eigenlijk kerk dienst is, is afgeloopen. Er zijn er onder de Protestanten, die het verschrikkelijk vinden. Sommigen zeiden zelfs, dat het geheel in een „cabaret" zal gaan ont aarden. We kunnen ons best een strijkje of „Jasz" instede van den preekstoel voorstellen Ongetwijfeld wijst dit alles wel op een ge weldig verval, dat sterk op het begin van het einde lijkt. De predikant der gemeente daeht deze aan trekkelijkheden te moeten invoeren, om den band tusschen de leden onderling te versterken. Daar zit het hem juist in bij gebreke van dien band, die geen thee en tafeltjes of stoel tjes en bloemetjes noodig heeft, de geestelijke band, dieimmers niet bestaan khn, in een gemeente, waar elk lid zijn eigen richting volgt. Dan wordt de kerk een melksalon. „Vdl."

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2