fa DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 8 Februari 1924. No. 13865 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummeis 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gelieele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; i 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.ba Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Het door de Eerste Commissie van Experts ontworpen ontwerp,wil den zetel van de Duitsche goudbiljettenbank in Nederland of' Zwitserland gevestigd zien, ter vermijding van een te nauw contact met de Rijksbank. Ten opzichte van de kwestiejjvan de kapitaalsvoorziening, den rente standaard en de deelneming van Duitschland in de bank, schijnt overeenstemming te zijn bereikt. De Tweede Commissie van Experts heeft gister hare werkzaamheden te Berlijn beëindigd. De voorzitter, McKenna, is reeds naar Londen vertrokken. De overige leden zouden heden Ber lijn verlaten. De Eerste Commissie van Experts zal nog eenige dagen te Berlijn blijven, voornamelijk om nog eenige industrieele en landbouw-spe- cialiteit.en, alsmede eenige vakvereenigingslei- ders, te hooren. Bovendien wenscht zij den toestand van de Duitsche spoorwegen te on derzoeken, waartoe de beide deskundigen Ac- worth en Levcrve naar Berlijn zijn ontboden. Deze omstandigheden, in verband gebracht met uitlatingen van de Temps", wekken het vermoeden, dat het doel hiervan zal zijn, den geallieerden medezeggenschap te geven bij de vaststelling van de tarieven op de Duitsche spoorwegen. Niettegenstaande deze uitbreiding van haar werkzaamheden, hoopt de commissie toch Zon dag of Maandag a.s. naar Parijs terug te kunnen keeren. Het lid van het bankiershuis Morgan, George Whatey, is van New York naar Europa vertrok ken. Men neemt aan, dat hij de Eerste Commissie van Experts, onder voorzitterschap van generaal Dawes, behulpzaam zal zijn bij het opstellen van haar rapport. HET INTERVIEW MET LLOYD GEORGE. De „Daily Chronicle" zou hedenochtend de volgende verklaring van Lloyd George publi- ceeren „Ik heb het interview, dat in de „New York World" is gepubliceerd, niet in dien vorm ge geven. Ook aanvaard ik niet de beweringen, welke het interview mij toedicht. Wat de feiten betreft, kan ik mededeelen, dat de verklaring van het Franschc ministerie van Bnitenlandscbe Zaken in dezen correct is. Ik werd in April 1919 van Parijs naar Londen geroepen. Bij mijn terugkeer te Parijs bemerkte ik, dat tijdens mijn afwezigheid tusschen presi dent Wilson en Clemenceau een regeling was getroffen nopens twee belangrijke kwesties, nl. de militaire bezetting van het Rijnland en de door Amerika te verstrekken waarborgen tegen aanvallen van Duitschland op de Fransche grens. kt Het is belachelijk, de getroffen regeling te beschrijven als een geheime overeenkomst. Ik behoef nauwelijks te zeggen dat president Wilson volkomen loyaal handelde. ITet feit, dat wijlen ex-president Wilson en Clemenceau het tijdens mijn afwezigheid eens waren geworden, werd mij bij mijn terugkeer medegedeeld en de be paling nopens de militaire bezetting, van het Rijnland werd later in het vredesverdrag op genomen. Lloyd haalt verder een verklaring van Ilarold Spender aan, waarin deze erkent, dat Lloyd 32 Op den zevenden dag tegen de schemering sliep Annie stil en vredig in, om niet meer te ontwaken. Gravin Thea hield de koude hand in de hare en merkte eerst, dat het die van een doode was, toen Zuster Magda binnentrad en het licht aanstak. De kleine Johny was met Grill uitgegaan. Grill zou een nieuw popje voor haar koopen, om dat het oude dien morgen het hoofd verloren had. Zij wist niet, dat haar zooeven het zwaarste verlies gctrof'en had. Gravin Thea nam haar in haar armen en kuste haar. De tranen liepen haar over de wangen. Waarom weent u, grootmama gravin vroeg Johny met beklemd en droogde haar tra nen met haar kleine handje, Mijn lieve, kleine Johny - nu is ook mama naar den hemel gegaan, naar uw papa en uwe lieve grootouders. Johny's gezicht werd bleek, zij siddeule, als begreep zij iets van de grootte van haar verlies. Met een onderdrukten kreet wierp zij zich aan de. borst der oude dame. Grootmama zie ik mijn lieve mama nooit vinger. George hem geen. eigenlijk intervieuw heeft verleend. De Britsche zaakgelastigde te Parijs heeft aan Poincaré het leedwezen van de Britsche regeering betuigd, voor het geval Lloyd George inderdaad aan een correspondent van de „New York World" het gepubliceerde interview zou hebben toegestaan. Later stelde de Engelsche ambassade de Quai d'Or say ervan in kennis dat Lloyd George het Foreign Office heeft medegedeeld, inder daad een ontmoeting te hebben gehad met den verslaggever van dit blad, doch hem geen eigen lijk interview te hebben toegestaan, noch hem gemachtigd te hebben een interview te publi- ceeren. Anderzijds heeft Lloyd George een schrijven ontvangen, volgens hetwelk de bewuste jour nalist de publicatie betreurt en verklaart dat hij hiervoor de verantwoordelijkheid op zich noemt. gewaarborgd .Algem. verlies van een .bank te Schiedam HE TANGER-KWESTIE. De definitieve overeenkomst in zake den status van Tanger, is gistermiddag te Parijs door de Spaansche afgevaardigden geteekend. Alle reserves, welke indertijd door Spanje werden gemaakt, zijn teruggenomen. FRANKRIJK. Nadat Poincaré gister in de kamer de ver trouwenskwestie had gesteld, heeft'de Kamer met 333 tegen 205 stemmen,lid II van artikel I, waarbij de regeering gemachtigd wordt de voor gestelde bezuinigingen bij decreet in te voeren, aangenomen. RUSLAND EN ITALIË. In het „Palazzo Chigi" te Rome, is gister avond het Italiaansch-Russische verdrag getee kend. De Italiaansche regeering zal, in verband met de teekening van het Italiaansch-Russische ver drag, zonder verwijl 'n gezant te Moskou benoe men. ZUID-AFRJKA. Generaal Hertzog, de leider van de Nationa listen, heeft gister in het Zuid-Afrikaansche parlement een motie voorgesteld, waarbij van de regeering maatregelen worden geëischt tegen de werkloosheid en de heerschende armoede. De toelichting van den voorsteller was zeer gematigd en hij drong aan op handhaving van de scheiding tusschen kleurlingen en blanke arbeiders. Het overlijden van Van der Werve, een der afgevaardigden van.de Zuid-Ai'rikaansche par tij, die een veelbelovend en jong parlements lid was, is een groot verlies voor de regee ring, welke niet zal kunnen rekenen op het behoud van dezen zetel. Hierdoor zal haar toch reeds kleine meerderheid zeer waarschijnlijk talen tot vier stemmen. Hiertegenover staat echter, dat de samen werking tusschen de arbeiderspartij en de Na tionalisten niet bijzonder hecht schijnt te zijn. zoodat geen van deze partijen de neiging ver toont, de regeering ten val te brengen. DE BEGRAFENIS VAN W ILSON. Omtrent de begrafenis van ex-president Wil son wordt nader uit Amerika gemeld, dat het geheele zakenleven in Washington Wroensdag heeft stilgestaan. Alle kerken waren vol menschen ter bijwoning van de diensten, welke tegelijk met den plechtigen rouwdienst inWilson'swoning en in de Bethlehem-kapol werden gehouden. De rv. er terug voordat ik zeP' in den hemel kom Ja, mijn kind eer niet. Och, dan wil ik liever direct daarheen gaan. Dat gaat niet, mijn Johny, we moeten allen wachten, tot de lieve God ons tot zich roept. Maar Johny kon dat niet begrijpen, ook vele volwassenen begrijpen dat immers niet. Zij ween de en wist niet waarom, en gravin Thea moest naar troosten, tot ze van vermoeidheid insliep. Tot aan den dag, dat Annie naar haar laatste rustplaats gebracht werd, bleven gravin Thea en Grill in het kleine tuinhuisje van Dr. Brand. Toen riep zij Grill bij zich. Wij gaan morgen vroeg naar huis, Grill gij kunt wel inpakken. G4iii zag haar meesteres onzeker en beklemd aan. En het kind Wat denkt mevrouw met Johny te doen Zij gaat met ons mee naar Wildenfcis. Zij zal daar een tehuis vinden, dat heb ik aan haar arme moeder beloo'd. Grill straalde over haar geheele gezicht. O, mijn God, wat ben ik blij. Mevrouw weet niet, hoe bezorgd ik mij gemaakt heb voor het kind. Men moet er van houden, of men wil of niet. Ja Grill ge hebL gelijk. En ik geloof, dat wij in Wildenfels bést een zonneschijntje kunnen gebruiken. Vindt ge ook niet Zeker, mevrouw heeft gelijk. En jonker „toet trok door volgepropte straten, terwijl elk een eerbiedig zwijgen bewaarde. De begrafenisrede werd per radio verspreid, en millioenen hebben haar kunnen hooren. DE STRIJD IN MEXICO. Iluerta heeft den zetel der revolutionnaire regeering, naar Tuxpan (ongeveer 150 mijl ten N.-.W. van Vera Gruz) verplaatst. Hij is reeds daarheen met zijn staf per boot vertrokken. Het revolutionnaire leger gaat per trein van Vera Cruz. ALLERLEI. Met ingang vn 1 Maart a.s. zal nog slechts de naam „Leningrad" voor Petrograd worden toe gelaten. De post zal geen brieven ter verzending meer aannemen indien deze den naam Lenin grad niet vermelden. Een uitzondering zal al leen voorloopig nog voor het buitenland worden gemaakt. Uit Rome. Volgens een persbericht zal de Italiaansche gezant te Londen, Delia Torretti, worden teruggeroepen, daar hij den premier van Italië niet tijdig en niet op voldoende wijze heeft ingelicht over het voornemen van Ramsay Mac Donald tot erkenning van Sovjet-Rusland. In verband met berichten welke-van den gezant binnen zijn gekomen, was de Italiaansche regee ring van meening geweest, dat deze erkenning eerst na drie of vier maanden plaats zou hebben. Uit Moskou. De Sovjet-regeering heeft aan Pepeljajef, een generaal van de witte garde, die ter dood was veroordeeld, e 20 andere tot gevan genisstraf veroordeelde personen, gratie verleend. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 7 Februari. Bij de voortzetting van de behandeling van de Indische begrooting oordeelt de heer v. Boetzelaer v. Dubbeldam (C. LI.) het plfm omtrent de geestelijke verzorging van het marine-presoneel absoluut onvoldoende. Spr. bepleit een subsidie van 15,000 voor een vereeniging te Soerabaja, die gezonde ont spanning wil organiseeren. De heer Scheurer (A. R.) steunt den heer Van Boetzelaer. De heer Hugenholtz (S. D.), wil demgsteun via de organisaties van marine-personeel. Minister De Graaff trekt een memoriepost uit voor de geestelijke verzorging van het personeel. Hoofdstuk 2 (uitgaven Nederl.-Indië) wordt, goedgekeurd met 54 tegen 20 stemmen. De heer van Boetzelaer vraagt hand having van het subsidie voor het Christelijk comité voor Indië en de Nederl.-lnd. onderwijs- en studiekas. De minister moet dit wegens de bezuinigingsnoodzaak afwijzen. De heer J. ter Laan (S. D.) bepleit ver hooging van de pensioenen der oud-militairen, die voor 1920 zijn gepensionneerd, en dient een daartoe strekkende motie in. De Minister zegt dat is nagegaan wat voor de oude militairen viel te doen. Het be drag voor steunverleening is verhoogd tot 100.000 voor Nederland en ƒ60.000 in Indië. Schifting bij de steunverleening was noodig in rekening dient te worden gehouden met de huidige maatschappelijke positie. Onjuist is het ook dat het alleen 70- en 80- jarigen zijn. Er zijn tal van veel jongeren bij en tal van personen die geen steun behoeven. Men moet dus met. voorzichtigheid nagaan wie wel en wie niet in aanmerking moet komen. De motie J. t. e r Laan wordt verworpen met 55 tegen 22 stemmen, nadat nog de heer B r a a t Lothar zal ook blij zijn. Hij heeft vroeger al- tijd naar een zusje verlangd, wanneer liij nie mand had om mee te spelen. Gravin Thea glimlachte -Zoo'n schepseltje is juist wat hij noodig heeft. Wij zijn allen te oud voor hem. Ga nu, Grill, en maak alles klaar. Ik zal het uur van ppze aankomst naar huis melden, opdat men het rijtuig naar het station sture. HOOFDSTUK X. Gravin Susanne was zeer onstemd geweest, dat zij zoo snel uit Berlijn moest terugkeerer. Wat haar schoonmoeder er zoo plotseling toe kon brengen, allerlei reizen te ondernemen. Men kon haar anders met geen stok van Wilden- fels vandaan krijgen. Gravin Thea's brief verklaarde haar ook nog niet veel. En nog was er een telegram gekomen, dat haar terugkomst meldde en het rijtuig be stelde, om haar af te halen. Lothar, die erg naar zijn geliefde grootmama verlangd had, vroeg dringend, mee naar de stad te mogen rijden. Maar gravin Susanne veroor loofde hem niet de kleinste afwisseling. Zij moest den geheelen dag maar voor zich uit kijken en aan haar overleden man denken. Lieve he mel, daar werd hij ook niet meer levend van. Het was toch werkelijk naar genoeg, wanneer zij, (Plattel) heeft verklaard tegen te stemmen, om dat de motie niets positiefs vraagt. Vóór stemmen de sociaal-democraten, de communisten en de vrijz,-democraten en de heer Boon. Het wetsontwerp wordt goedgekeurd. Middelen in N e d e r 1 - Indië. De heer Gerritzen (V. B.) stelt een motie voor om hel statistiekrecht niet hooger te doen zijn dan 1 per mille, precies als in Nederland. De M i n i s t e r ontraadt de motie, omdat hij het tarief niet te hoog acht. De motie wordt verworpen met 55 tegen 10 stemmen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. Middelen in Nederland. Goedgekeurd. Indische Tariefwet. Aan de orde is het voorstel tot aanvulling van de Indische Tariefwet (verhooging belas ting op sigaretten van 100 tot 150.) Het wetsontwerp wordt z.h.s. goedgekeurd. Staats begroo ting voor 1924. Thans is aan de orde de Staatsbegrooting voor 1924. Dc;|iVto o r z 111 er stelt voor de bespre king van het 7e leerjaar uit te schakelen, even als de kwestie der werkeloosheid, der woning- politiek, der sociale verzekering, die bij de ver schillende hoofdstukken ter sprake zullen ko men. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. Bi n n e n I a n d. Voorstel-Rutgers tot wijziging der Drankwet. Aan de memorie van antwoord wordt ontleend, dat de voorstellers niet kunnen inzien, dat ver nieuwde indiening van een te voren verworpen voorstel in strijd zou zijn met goede parlementai re gebruiken. De stelling, dat drankbesti ijding moet steunen op zedelijke overtuiging en dat dwang hier niet het gewenschte middel is, kunnen de voorstel lers goeddeels onderschrijven, doch juist in verband daarmede wordt het stelsel, van plaat selijke keuze aanbevolen. Het drinken van sterken drank wordt daardoor niet belet, doch de verleiding tot het gebruiken wordt ingeperkt, en geenszins is het de bedoeling, om, gelijk in Amerika, aan de burgers onmogelijk te maken sterken drank te gebruiken. Rij wielbe las ling. Het bestuur van den Algem. Nederl. Bond van Handels- en Kantoorbedienden heeft aan de Tweede Kamer verzocht, het wetsontwerp tot heffing van een rijwielbelasting niet aan te nemen, dan wel daarin zeer belangrijke uitzonde ringsbepalingen te doen opnemen. Herziening Wetboek van Koophandel enz. De bijzondere commissie uit de Tweede Kamer die bestaat uit de heeren Sannes, Beumer, Van fcchaik, Bom en taej. mr. Frida Katz heeft rapport uitgebracht over het wetsontwerp tot herziening van verschillende titels van het '1 wee- de boek van het Wetboek van koophandel en wijziging van daarmede samenhangende arti kelen in andere wetboeken en in de faillissements- wet. De vveldadigheidspostzegels. Het batig saldo van den verkoop der weldadig heids-zegels (z.g._ Kerstzegels), die tusschen 15 December en 15 januari j.l. op de postkantoren verkrijgbaar waren, zal pl.m. 18.000 bedragen. in verband met den rouw, een geheel jaar af stand moest doen van alle levensvreugden. Zoo lag Susanne zeer ontstemd en mismoedig oj) een divan in haar boudoir en trachtte den tinj te dooden met een vervelend boek, toen haai belicht werd, dat gravin Thea zooeven was aangekomen. Zij stond op, om haar te begroeten. Ioen zij de trap afkwam naar de groote hal, zag zij Grill met een allerliefst klein meisje langs zich heen naar boven gaap. Een verwonderde blik uit haar oogen trof net kind. Had haar schoonmoeder bezoek meege bracht Zij vermeed het echter in tegenwoordig heid dor bedienden iets te vragen en begroette de oude dame op de haar aangeboren koel-voor- name manier, door haar wangen vluchtig met haar lippen aan te raken. Goeden dag, mama. Het is goed, dat ge weer terug zijt. Lothar is half ziek van verlangen naar u. Het allerliefst zon hij zijn lessen verzuimd hebben, om n af te halen, zeide zij op licht spot- tenden toon. Ik verlangde ook naar huis, Susanne. Maar een ernstige plicht hield mij in Hamburg terug. De bedienden hadden do hal verlaten. Gij moet mij alles eens uitleggen, uw reis kwam mij zoo verrassend en onbegrijpelijk voor. (Wordt vervolgd) NIEUWE S EDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1