prins vertoeft met zijn vader, prins Waldemar te Ottowa om heden het huwelijk bij te wonen van zijn broeder, prins Erik, met miss Booth. Beide prinsen zijn neven van de Engelsche koningin-moeder Alexandra. Naar uit Parijs wordt gemeld is het perso neel van een der automobielfabrieken van de firma Citroen in staking gegaan als protest tegen een nieuw systeem van loonbetaling. De directie heeft daarop besloten een algemeene uitsluiting over al haar fabrieken toe te passen, waarbij 7500 man zijn betrokken. Uit Mainz De separatisten hebben Zater dagmorgen de tot nu toe door hen bezette ge bouwen te dezer stede ontruimd. Ook uit Trier zijn de separatisten weer ver trokken. Uit Hongkong. De toestand te Canton is zorgwekkend. De koelies der rijstvelden zijn onlangs in staking gegaan en deze beweging heeft zich inmiddels uitgebreid. Een administra teur en zijn vrouw zijn vermoord. De aanvoer van rijst, het voedsel bij uitnemendheid in deze streken, is zeer verminderd. De zaken staan stil. Kooplieden kunnen dientengevolge hun uitstaande credieten niet betaald krijgen en zij weigeren de uitgegeven spoorwegobligaties, welke de plaatselijke regeering hun ter betaling heeft aangeboden, aan te nemen. Binnenland. Nederlandselie spoorwegen. Benoemd is tot onderafdeelingschef bij de Afdeelirg Hoofdboekhouding de le Chef de Bureau E. H. Mignon. De nieuwe vlootbouwplannen. De Maasbode" (R. K.) kan zich er mede vereenigen, dat de regeering op de Marinc- begrooting gelden aanvraagt, noodig voor een geleidelijke uitvoering van de vlootbouwplannen. Het blad is er echter niet over te spreken, dat de uitvoering van deze plannen geld moet kosten. Want zegt het blad Dit is ons niet heel duidelijk. Uit den treure is bij de behandeling der Vloot wet en tijdens de crisisdagen beweerd, dat de Vlootwet aan ons budget geen extra-eischen stellen zou en dat hare annuiteiten binnen de grenzen der huidige begrootingssom konden worden betaald. En ziedaar, nu het niet meer op het groepeeren van cijfers aankomt, maar het om boter bij de visch te doen is, blijkt het onmogelijk de voorloopig op stapel te zetten schepen en de aan te bouwen vliegtuigen te bekostigen uit het begrootingsbedrag. Op deze wijze, zegt het blad, schiet er al heel weinig over van de bezuiniging, welke ook op de defensie-budgetten in het vooruitzicht is gesteldaangenomen dan» dat de gesplitste personeelsorganisatie tot effectieve bezuiniging leiden zal. Melklevering aan Duitsehland. De Duitsche contractanten hebben de over eenkomst betreffende levering van melk uit Nederland aan het Duitsche industriegebied per 15 Februari voor de helft en per 1 Maart geheel opgezegd. Volkenbond. Naar wij nader vernemen, is de heer A. G. Kröller niet in opdracht der Nederlandsche regeering naar Memel vertrokken, doch in op dracht van den Volkenbond, teneinde de functie van arbiter op zich te nemen, in een geschil betreffende Memel. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 8 Febr. in Nederland uit gesproken 88 faillissementen tegen 75 faillisse menten in dezelfde week van bet vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 8 Febr. 1924 507 faillissementen tegenover 456 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Posterijen en telegrafie. Het voornemen bestaat om de commiezen- titulair uit de formatie der kantoren van de 2e klasse te doen verdwijnen en om het aantal commiezen-titulair op de kantoren van de le klasse terug te brengen op één op elk kantoor. Kasopname ontvangers Z.-Holland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben enkele gemeentebesturen in hun gewest aangeschreven dat het hun gebleken is, dat de besturen op regelmatige tijden de klassen der ontvangers opnemen. Dit komt het Gede puteerd College niet wenschelijk voor aange zien daarmede het doel der kasopname wordt voorbijgestreefd. Op verandering in deze wordt dan ook aan gedrongen. De filmkeuring. Inzake de filmkeuring in hef. Zuiden is tus schen partijen een compromis tot stand ge komen.. De stopzetting der filmlevering en sluiting der theaters in het Zuiden werd daarna opgeheven. Nagenoeg alle theaters in het Zuiden waren gisteravond weer geopend. Bezoekers der Leipziger Mcsse. Ten dienste van bezoekers' der Leipziger Mésse zal bij voldoende deelname op Vrijdag 29 Februari, a.s. een extra trein le, 2e klasse rijden vanaf Amsterdam via Bentheim. Ver trek Amsterdam C.S. 7.18 v.m. Aankomst Leipzig 9.01 n.m. Salaris bij onderwijzersvérlof. Bij Kon. Besl. van 29 Januari 1924 is inge trokken het besluit van 31 December 1920 (St. bl. 949) en opnieuw vastgesteld een regeling van de wijze van uitbetaling der jaarwedden en wedden van de onderwijzers aan de openbare lagere scholen tot 't, stellen van regelen be treffende verlof tot afwezigheid en inhouding van die jaarwedde of wedde bij het verlof. Nederland concurreert. Het Noorsche stoomschip Nico, dat aanzien lijke bodemschade heeft bekomen door stranding bij Swansea, zal te Rotterdam gerepareerd worden door Wilton's Scheepswerf en Machine fabriek. Voor het repareeren hebben zeven firma's, waarvan 5 in Zuid-Wales, ingeschreven. De hoogste inschrijvingssom bedroeg 7490 pd.st. met 42 werkdagen, terwijl de laagste inschrijving som was die van Wilton te Rotterdam, nl. 4500 pd.st. met 34 werkdagen en inbegrip van sleep loon. Het schip ligt op het oogenhlik in het dok te Swansea. De toelalingsleeffijd voor do lagere school. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft ter kennis van de gemeente besturen gebracht, dat het hem uit een oogpunt van bezuiniging gewensebt voorkomt, dat door de gemeentebesturen reeds thans wordt over wogen in hoeverre bij voorkomende vacatures aan openbare lagere scholen de boventallige onderwijzers voor plaatsing aan dergelijke scho len in aanmerking kunnen worden gebracht. Daardoor zal in vele gevallen opwacht.geld- stelling met ingang van 1 Januari 1926 kunneri worden voorkomen. De havenarbeiders. De directie van de Scheepvaartver. Noord heeft door aanplakking in de haven bekendge maakt, dat van 16 dezer af de loonen in de haven vastgesteld zijn op 28 per week voor vaste ar beiders en op ƒ5.60 per dag voor losse werklieden. „Zooals met de besturen van de vakorganisa ties overeengekomenis",vermeldt de aangeplakte mededeeling. Tegen deze zinsnede nu, heeft heden, naar wij vernemen, de Centrale Bond van Transportarbeiders, bij de directie der Scheepvaartver. Noord, protest aangeteekend. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. 419 6 Bij Apoth. en Drogisten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Vincentius-colleete. De gister gehouden collecte ten bate der door de St. Vincentius-Ver. bezochte gezinnen, heeft de mooie som van 1641 opgebracht als volgt over de drie parochies verdeeld Frankeland 1000, Singel 466, en Gorzen 175. De nieuwe adviseur van den R.K. Vrouwenbond. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft tot, opvolger van den weleerw. pater v. Noord als adviseur van den R.K. Vrouwenbond, benoemd den weleerw. pater v.d. Burgh. Jaarvergadering R. K. Vrouwenbond. Op feestelijke wijze, met een best geslaagde opvoering van het tooneelspel „Het Herderin netje van Lourdes" heeft gisteravond in den R. K. Volksbond de R. K. Vrouwenbond zijn jaarvergadering gehouden. De immer enthousiaste presidente, Mevr. EversHaan heette met eenige hartelijke woor den de talrijke aanwezigen welkom, wenschte hun een aangenamen avond en herinnerde ver volgens aan het vertrek van hier van den ad viseur, Pater v. Noord. Spr. vond het jammer, dat de pater nu reeds weer zijn Vrouwenbond moest verlaten, waarin hij in zoo 'n korten tijd reeds zooveel had tot stand weten te brengen.1 Ze dankte hem daar dan ook hartelijk voor en tevens voor zijn laatste moeilijke werk, de regie van het op te voeren tooneelspel. Verder deelde spr. mede, dat als opvolger van pater van Noord door Z. D. H. den Bisschop was benoemd pater v. d. Burg, met wien de Vrouwenbond even aangenaam en succesvol hoopte samen te werken als met diens voorganger. Ze dankte tenslotte nog den heer Smeets voor zijn belanglooze beschikbaarstelling van alle voor het tooneel spel benoodigde meubilair. P^ter van Noord, hierop 't woord nemend, zeide niet veel aan de woorden van de presidente behoeven toe te voegen. Hij had den leden dezen feestavond met genoegen aangeboden en had, zoo hij niet was weggeroepen, haar nog veel meer willen geven o.m. een avond, gewijd aan het a.s. Eucharistisch Congres. Spr. ging nu wel weg, maar hij zou toch aan Schiedam in aan gename herinnering blijven, denken en blijven bidden voor allen, van wie hij verwachtte, dat ze 't ook voor hem zouden doen. Nog sprak wal later in den avond de nieuwe adviseur een kort maar krachtig inleidend woord en zeide aller medewerking te hopen te onder vinden bij 't .schoone werk om de sociale toe standen te verbeteren,. Intusschen was met het tooneelspel reeds een aanvang genaakt en was het eerste bedrijf tot aller groote voldoening afgespeeld. Ook van de vier overige bedrijven kunnen we in denzelfden geest spreken, want 't stuk werd één groot succes van 't,.begin tot 't eind. 't Kranige groepje grootere en kleinere meisjes, die alle zeer verdienstelijk hun rol vertolkten, hebben met hun optreden weten te bewerken, dat er veel is genoten en er zelfs is geschreid, waartoe sommige scènes om hun aandoen- lijken inhoud ook wel aanleiding konden geven. „Uitblinksters" waren de meisjes, die speelden voor Bernadette, gravin Eleonora, Ottile en de pachteres Barbara. Een bijzonder woord van hulde en dank verdienen verder de regisseur, pater van Noord, wien 't heel wat moeite heeft gekost, om de opvoering zoo schitterend te doen slagen en Mej. Gunneweg, die den geheelen avond achter 't tooneel en in de kleedkamer handen vol werk had. Tijdens de tooneelverwisseling van le op 2e bedrijf, had de presidente de gelegenheid waar genomen, om het jaarverslag voor te lezen. Hieruit bleek o.a., dat de R. K. Vrouwenbond in alle onderafdeelingen reeds zeer mooi werk verricht zoo in de afd. Kleedingmagazijn, met 't wagentje en bus in de afd. Hulp in de Huishouding, waardoor in 1923, 19 gezinnen wer den geholpen Vacantie-kolonie, welke 't vorig jaar 31 kinderen uitzond met gunstig resultaat de Kraamverzorging, de afd. Brailleschrift, Comité voor buitenlandsche kinderen en dienst boden enz. Maar de slotconclusie van het verslag moest toch zijn, dat er nog veel meer kon worden tot stand gebracht, wanneer de leden nog beteren moreelen en geldelijken steun verleenden, waar op 't bestuur dan ook ten volle vertrouwde. 't Zal velen aangenaam zijn te vernemen, dat Zaterdag 1 Maart nog een tweetal her halingen van ,,'t Herderinnetje van Lourdes" zullen plaatshebben, 's middags voor kinderen, 's avonds voor grooteren. Winkelsluiting, B. en W. stellen den Raad der Gemeente voor de volgende wijziging der verordening op de winkelsluiting vast te stellen Artikel 3. Is op het tijdstip voor de winkelsluiting voor geschreven, nog publiek in den winkel aanwezig, dan mag dit gedurende een half uur na dit tijdstip nog bediend worden, doch gedurende het laatste kwartier alleen dan, indien er in dien tijd geen winkelbedienden in den winkel aan wezig zijn en de bediening uitsluitend geschiedt door het hoofd of den bestuurder van den winkel of leden van diens gezin. Artikel 2. In artikel 6 worden de woorden „verordening ter handhaving van de openbare orde en veilig heid en op de straatpolitie" vervangen door de woorden „verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam." Luxor. Het programma van „Luxor" staat in het teeken der Wild Westers. Een 2 acter „De Veedieven" is een brokje gebeurtenis uit het kolonisten-leven, alsook de hoofdfilm „Vuistrecht". In deze laatste film wordt ons de ondergang verhaalt der bandieten van het Wolvenpad welke in de bergen ver scholen, zich hier veilig uit de handen der politie wanen. Keurige staaltjes van rijkunst, mooie natuur opnamen, maken deze film zeer aantrekkelijk. Vanaf Dinsdagavond gaat de 2e episode van „de Vampiers van New York". Op het tooneel treden niet onverdienstelijk de heeren Matoni op als zangers. Een bezoek deze week aan Luxor, kunnen wij zeer aanraden. Waarschuwing. De commissaris van politie te Bergen op Zoom, waarschuwt voor de aldaar gevestigde lm- en Export vereeniging, v.h. Griendsven en Co, BlauwehandsLraat 2. Hedenmorgen negen uur werd de wielrijder K. L. op de N. Haven aangereden door de hem passeerende auto-bus van v.d.E. De man kwam met den schrik vrij, maar zijn rijwiel werd geheel vernield. De politie stelt een onderzoek in. Hedennacht is ingebroken in de Ambachtschool. Door een kelderraam aan de achterzijde van het gebouw is de dief binnenge drongen, heeft toen in een der lokalen een kast opengebroken en de sleutels daaruit mee geno men, waarna het hem mogelijk was, zich overal toegang te verschaffen. Op deze manier heeft hij in de directeurskamer alles doorsnuffeld en zich meester gemaakt van een geldsom, groot ƒ315. Uit het aantal sigaren en een flesch wijn die de schelm geconsumeerd heeft, valt op te maken dat hij den geheelen nacht in de school doorge bracht heeft. UIT ROTTERDAM. Uit de kleedingindusfrie. Bij de firma D. L. Andriesse, in heeren- er. kinderkleeding in de Herderstraat, dreigt een werkstaking, waarbij eventueel 180 personen, grootendeels thuiswerkers, betrokken zullen worden. De vier vereenigde kleermakersbonden verlangen hooger loon en een collectief contract. Gemengd Nieuws. Auto te water. Naar wij uit Naarden vernemen, is er gistermiddag tusschen vijf en zes uur een automobiel met zes of zeven personen tusschen de Hakelaarsbrug en Naarden in het water gereden, waarbij een vrouw verdronken is. De geredden werden ondergebracht en verzorgd in een nabijzijnd boerenhuis. Een der geredden, die den wagen bestuurde, vertelde, dat. hij, ko mende van de richting Amsterdam, verblind was door het licht van een hem tegemoet rijden den automobiel en daardoor geen richting kon houden, hetgeen aanleiding werd tot het betreu renswaardige ongeluk. Toet -Ankh-A men's graf. Carter is gisteren uit Cairo teruggekeerd en heeft beslo ten, dat morgen (Dinsdag) het deksel van de sai- cophaag zal worden opgelicht. Alle vooraanstaan de oudheidkundigen, die zich op het oogenblik in Egypte bevinden, zijn uitgenoodigd, om de onthulling van het geheim van de sarcophaag bij te wonen. Gasve-r stikking. De 52- jarige huis houdster v. G., bij den heer B. te Gorinchem, is ten gevolge van gasverstikking dood te bed gevonden. Men vermoedt, dat de gaskraan, welke aan den wand der slaapkamer bevestigd zit, door het verzetten van een stoel is geopend. S m o k k e 1 a r ij in Limburg. Te Rim- burg aan de grens vervolg'de eergisteravond een Duitsche douanebeambte een smokkelaar, welke uit ons land verboden goederen in Duitsehland trachtte te brengen. Toen de douane-beambte den smokkelaar dicht genaderd was, schoot deze plotseling met een revolver den beambte dood. De smokkelaar vluchtte. De dievenbende. Omtrent de inbraken in het Gooi wordt nog gemeld, dat twee van de daders, die een volledige bekentenis hebben afgelegd, onder politiegeleide zijn vervoerd teneinde aan te wijzen, waar de verschillende voorwerpen, afkomstig van inbraak, waren gebleven. Een ledige trommel van de inbraak van ƒ9000 te Bussum is in de buurt van Hilver sum opgegraven. De trommel, afkomstig van de inbraak in het postkantoor te Blaricum, hadden de dieven in de Gooiersgracht te Eemnes geworpen de voor hen waardelooze inhoud is verbrand. Eenige gestolen voorwerpen, af komstig van de inbraak bij mevrouw L. te Bla ricum zijn opgespoord bij den opkooper van der S. in de Jan Hanzenstraat te Amsterdam. Deze laatste bevindt zich thans in hechtenis. Alle verdachten, behalve B. R. senior en junior, hebben volledig bekend, R. Jr., die aan vankelijk op vrije voeten was gesteld, is weer gearresteerd. B. R. Sr. is thans op vrije voeten. De bordjes verhangen. De laatste weken gaan uit Venlo enorm veel meubels naar Duitsehland. Voor ruim anderhalf jaar werd men er volgepropt met meubels uit Crefeld. Viersen, Gladbach, enz. Ook de uitvoer van ta bak en sigaren is enorm.Wegens de hooge invoer rechten op deze artikelen wordt er weer een levendige smokkelhandel in gedreven. De uit voer van levensmiddelen enz. is enorm. Tien tallen auto's gaan dagelijks volbeladen de grens over. Dezer dagen werden er op een dag aan het grenskantoor Kaldenkirchen een 400 geteld. Eet smakelijk. Ongeveer Juli 1922 had de groentezouterij N.V. Blad en Prins, in Pijn akker een voorraad van ongeveer 6000 vaten pronksnijboonen, afkomstig van den oogsL 1918. Blijkbaar achtte de N.V. deze boonen voor de consumptie ongeschikt en ging zij er toe over deze af te leveren aan landbouwers voor veevoeder. Vermoedelijk zullen wel ongeveer 100.000 K.G. boonen aan verschillende boeren zijn afgeleverd. De rest is vernietigd. In de omgeving van Delft, Utrecht en Leiden zouden evenwel bij verschillende boeren nog groote voorraden van deze boonen aanwezig zijn. Nu blijkt, dat een landbouwer te Pijnakker enkele vaten heeft afgeleverd aan een groentehandelaar te Delft, die ze weer aan anderen heeft verkocht met belangrijke prijsverhooging. De bedoeling was blijkbaar de boonen weer voor de gewone consumptie te bestemmen, daar ze voor vee voeder te duur zijn. De keuringsdienst en de politie zijn' er thans mee gemoeid. Goede vondst. Een arbeider te Lage Zwaluwe heeft nabij het Hollandsch Diep een portefeuille gevonden met ongeveer 13.000 er in. Misschien van diefstal afkomstig Het geld is door den vinder bij de marechaussee gedeponeerd. Aut o-o ngeluk. Eergisteravond is de auto van de firma Daggers' Schoenenfabriek, waarin mevrouw Th. Daggers en haar kinderen zaten, met een te groote bocht over de Klapbrug te Veendam gereden, waardoor, de auto in het kanaal stortte. De inzittenden konden gered worden de chauffeur, B. Kassens, een bekend voetballer van Veendam I, werd dood opge haald. De voelbalwedstrijd AlcidesVeendam te Meppel is dientengevolge uitgesteld. Inbraak. In het gebouw van de Christe lijke Jongemannenvereeniging aan de Prinse gracht in Den Haag is de brandkast geforceerd. Er wordt ƒ400 vermist. De dieven hebben zich vermoedelijk laten insluiten. Lawines. Ten gevolge van de talrijke lawines en aardverschuivingen, welke in den Jaatsten tijd in Oostenrijk hebben plaats gehad, zijn tot nu toe 25 menschen omgekomen. Te Schreinbachthal bij Finkenbach stortte een lawine neer, waardoor een houten gebouw geheel werd bedolven en vernield. In het ge bouw bevonden zich dertig arbeiders, van wie één werd gedood, twaalf zwaar en de overigen licht werden gewond. In de buurt van Salzthal werden door lawines twee technici van de telegrafie en even later door een nieuwe lawine drie houthakkers en drie schoolkinderen gedood. Voorts werd nog een electrische centrale onder de sneeuw be dolven, ten gevolge waarvan vijf personen werden gedood. De Ku-Klux-Klan. Gemeld wordt, dat Ku-Klux-Klan-troepen het bestuur van de plaats Herrin (Illinois) in handen hebben geno men, welke stad het tooneel is geweest van he vige onlusten tijden de jongste mijnarbeiders staking. De leider van de Klan werd gedood, ter wijl een ander zwaar werd gewond. De gouverneur heeft negen compagnie infanterie en cavalerie bevolen, tegen Herrin op te trekken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2