DAGBLAD VOOR SGHÊEOAM EN OMSTREKEN* FEU I Het familie-geheim- 47ste Jaargang. Dinsdag 12 Februari 1024. No. 13868 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Advert entiën: 1—5 regels 1.75; elke regel daarboven 35 cent, 3 maal per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. tiratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange gehcele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een _uim;f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Alsem. Verz.bai Abonnementen post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. .bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. FAMILIE- VOLKS- EN ARBEIDERSTUINEN. her algemeene kennis wordt gebracht dat aan hen die de huur van hu Familie- Volks- of Arbeiderstuinen nog niet hebben voldaan, alsnog gelegenheid wordt gegeven de betaling te doen geschieden ten kantore van den Gemeente-Ont vanger (Nieuwstraat 26) vóór 21 Februari a.s. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De Italiaansche gedelegeerde in de Eerste Commissie van Experts, prof. Flora, heeft eeu interview toegestaan aan den Berlijnschen correspondent van de „Tribuna" en daarbij verklaringen afgelegd, welke een, belangrijke aanvulling vormen van het door deze commissie Uitgegeven communiqué, in zake de goud- biljettenbank. Prof. Flora verklaarde, dat de commissie van experts, met het oog op de moeilijkheden, waarmede Duitschland thans te kampen heeft bij het verkrijgen van levensmiddelen en grond stoffen, de stichting van een particuliere goud- biljettenbank voorbereidt. Deze bank zou voor 50 met Duitsch kapitaal en voor 50 met buitenlandsch kapitaal werken. Zij zou zoowel de Rentebank alsook de Rijksbank in zich moe ten opnemen. De bank zou het ook mogelijk moeten maken, dat het land, dat geen actieve handelsbalans heeft, in het buitenland kan koopen, daar anders de industrie noch tot pro- duceeren, noch tot exporteeren in staat zou rijn. De centrale zetel van de bank, welke binnen drie maanden zou moeten worden opgericht, zou te Berlijn gevestigd zijn en de Duitschc president zou worden bijgestaan door Duitsche commissarissen. De reserves van de bank zouden in Zwitserland worden belegd. Wat betreft het Roergebied, aldus prof. Flora is de commissie van meening, dat het geheele Duitsche gebied een ondeelbaar politiek, financieel, economisch en administratief geheel vormt. Hij voegde hieraan toe, dat de besprekin gen met de Duitsche gedelegeerden volkomen correct zijn geweest en dat de commissie den indruk heeft gekregen, dat de Duitschers vol komen eerlijk en oprecht zijn opgetreden. Ten slotte verklaarde prof. Flora, dat, indien het economische leven niet door de politiek Wordt verstoord, de laatste phase van de be sprekingen, welke op 18 Februari a.s. te Parijs zal aanvangen, tot bevredigende resultaten zal leiden voor het economische leven, niet alleen voor Duitschland, doch ook voor de ge allieerden en geheel Europa. DE VLOOTCONFERENTIE VAN WASHINGTON. De conferentie van marine-experts welke indertijd te Venetië zou bijeenkomen, ter op stelling van een ontwerp-internationale con ventie betreffende de uitbreiding der in 1922 te Washington geteekende overeenkomst in zake beperking der vlootbewapenmgcn tot neutrale staten, die deze conventie nog niet 35 De heeren uit onze kringen hebben dikwijls zoo'n verzetje. Ik heb mij daarover nooit op gewonden. Gravin Thea richtte zich op. Zij was rood geworden. Annie Horst was een zeer opgevoede, fat soenlijke jonge dame. Haar eer is boven allen twijfel verheven. Susanne glimlachte eenigszins uit de hoogte. Maar mama, dat laat mij werkelijk volkomen koud. In ieder geval was zij dus de dochter van een rentmeester, die onder onteerende ver denking uit zijn dienst werd ontslagen. Ik begrijp dat ontslag volkomen. Papa is werkelijk zeer zacht met hem omgesprongen. Natuurlijk was het er hem voornamelijk om te doen, schandaal te vermijden. Anders zou hij Wel strenger zijn opgetreden. De oude dame zuchtte. Dat ware mogelijk geweest. Maar gelukkig is Horst de openlijke schande gespaard gebleven. En thans is zijn onschuld bewezen, want de halsketting is teruggevonden. Teruggevonden Ja, zeide gravin Thea zuchtend en vertelde de belangstellend toehoorende Susanne het sprookje van het vinden der halsketting in haar schrijftafel. geteekend hebben, zal zooals gemeld op 14 Februari te Rome vergaderen. Alle mogendheden zijn uitgenoodigd aan deze conventie deel te nemen, onverschillig of zij lid van den Volkenbond zijn of niet, terwijl zooals bekend ook Rusland een vertegenwoor diger naar Rome zal zenden. Leden van de subcommissie voor vlootaangelegenheden van den Volkenbond en leden van de Permanente Adviseerende Ontwapeningscommissie zullen de vertegenwoordigers der lauden ontvangen. Deze zijn Groot-Brittannië, Frankrijk, Italië, Spanje, Japan, Brazilië en Zweden. Uitnoodigingeu zijn voorts gezonden aan alle landen, die oor logsschepen van meer dan 10.000 ton of gewa pend met, kanonnen van 203 m.M. kaliber of meer hebben. Tot deze landen belmoren de V. S., Rusland, Nederland, Argentinië, Chili, Noorwegen, Denemarken, Griekenland en Tur kije. De conferentie zal onmiddellijk aanvangen met de opstelling van den tekst, welke alreeds voorbereid is door de Adviseerende Commissie in overeenstemming met de principes ter Was- hingtonsche conferentie vastgelegd, terwijl het resultaat van haar arbeid eventueel zal worden voorgelegd aan de plenaire internationale con ferentie, die zoo spoedig mogelijk bijeengeroepen zal worden. BEPERKING DER BEWAPENING. Het met den bondskanselier, Seipel, in nauwe betrekking staande „Neue Sonntagsblatt" (Reichspost) verklaart dat het voornemen be staat een internationale ontwapenings-confe- rentie, zooals voorgesteld door den Engelschen premier, Ramsay MacDonald, in het voorjaar of begin zomer van dit jaar te Weenen te houden. Het voornemen bestaat ook Rusland uit te noodigen. IN HET ROERGEBIED. Uit Brussel wordt gemeld In den loop van den gistermiddag gehouden ministerraad werd vernomen, dat de Duitsche regeering opnieuw stappen zal ondernemen bij de regeeringen te Parijs en Brussel, ten einde te komen tot, wijzi gingen in het regime van de Roerbezetting en voornamelijk om het verkeer tusschen bezet en onbezet Duitschland te verbeteren. Deze stappen waren na het Fransch-Belgische ant woord op de jongste Duitsche nota, opgeschort. duitschland. Het seniorenconvent uit den Rijksdag heeft besloten den Rijksdag tegen 20 Februari des namiddags twee uur bijeen te roepen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de Rijksdag de derde fiscale noodverordening zal behandelen als wetsontwerp. DE ENGELSCHE conservatieven. Gistermiddag heeft de aangekondigde partij- vergadering der conservatieven onder voor zitterschap van den ex-premier Baldwin plaats gehad. Baldwin legde een verklaring af nopens de toekomstige partij-politiek. Hij zeide dat het programpunt van een gewijzigde tarievenpoli tiek, waarop de partij bij de jongste verkiezingen werd verslagen, geschrapt moest worden, tenzij het volk het nut ervan bijgebracht kan worden. De toekomstige partijpolitiek zou evenwel verder gericht zijn op bijzondere hulpverleening van de bedreigde industrieën, hetwelk kon worden bereikt door uitbreiding van de be- O, dat is inderdaad buitengewoon fataal, zei Susanne. Voor mij was de ontdekking verschrikkelijk, dat een onschuldige daardoor had móeten lijden. Ik was met het verlangen bezield, mijn fout weer goed te maken. Dat begrijp ik, mama. Men berooft iemand niet graag van zijn eer, ook niet, wanneer het een ondergeschikte is. Nietwaar, dat begrijpt ge vroeg gravin Thea met sidderende stem. En zij vertelde nu, waarom zij naar Berlijn gereisd was en wat AnLon Völker omtrent Annie en haar ouders was te weten gekomen. O, nu begrijp ik alles, mama. Gij gingt na- tuurlijk naar Hamburg, om de jonge vrouw Schadeloosstelling aan te bieden, nietwaar Ja, zoo is het. De oude dame vertelde nu, in welken toe stand zij Annic gevonden had en hoe zij deze tot aan haar stervensuur niet had verlaten. Dat is nu weer net iets voor u, mama. Zoover hadt ge nu niet behoeven te gaan. ITet war: toch werkelijk voldoende geweest, als gij Mrs. Warrens gezegd had, dat de onschuld haars vaders was gebleken, en haar een som gelds als schadeloosstelling had aangeboden. Neem mij niet kwalijk, Susanne dat vond ik volstrekt niet voldoende. Ik voel mij mede schuldig aan al het ongeluk, dat de familie getroffen heeft. Wannéér zij in Wildeni'els ge bleven waren, dan leefde zij misschien heden nog allen vroolijk en gelukkig. Misschien maar misschien ook niet. ginselen voor beveiliging der industrie. Daarna stelde lord Balfour de herkiezing van Baldwin als partijleider voor, hetgeen met algemeene stemmen geschiedde. GRIEKENLAND. Volgens berichten uit Athene, heeft de Griek- sche regeering sterke troepenafdeelingen in de hoofdstad samengetrokken. Tevens heeft de regeering machtiging verleend tot het oproepen van vrijwilligers, ten einde in verband met de steeds toenemende opwinding, ten gevolge van de royalistische agitatie, de orde te kunnen handhaven. DE STRIJD IN MEXICO. Uit Mexico (City) woidt gemeld, dat de fede rale troepen gister Vera Cruz hebben heroverd. Omtrent den veldslag tusschen de Mexicaan- sche opstandelingen en de troepen van Obregon wordt nog gemeld, dat de slag plaats vond aan de Terma-rivier. De opstandelingen hadden zich aan de andere zijde der rivier verschanst. Vijfhonderd Mexioaansche Indianen, die zich bij de regeeringstroepen hadden gevoegd, wisten een hulpbrug over de rivier te slaan. Tegen het vallen van den ayond konden de voorste loop graven der opstandelingen worden bezet. Bij den slag werden de 5000 man opstande lingen door de 10.000 man regeeringstroepen verdreven. In den nacht heeft de cavalerie der regeering- Obregon een aanval op Poncitlan gedaan, welke plaats door infanterie en cavalerie der opstande lingen werd verdedigd. Het resultaat van den aanval is nog niet bekend. De opstandelingen leider Hipolito Villa, een broeder van den eeni- gen tijd geleden vermoorden rebellen-generaal Pancho Villa is leider der opstandelingen in het Noorden van Mexico. Generaal Flores, de gouverneur van den staat Sinalao heeft zich aangesloten bij gene raal Huerta. ALLERLEI. Uit Londen De prins van Wales, die, zooals bekend, Vrijdag j.l. bij het paardrijden zijn sleutelbeen gebroken heeft, gaat goed vooruit. Uit Londen De vergadering van haven arbeiders heeft het voorstel van de werkgevers in het havenbedrijf verworpen, waarbij aan geboden werd de loopen te verhoogen met één shilling per dag en een onderzoek in te stellen in zake het garandeeren van een volle werkweek. Er zijn geen stappen gedaan voor het houden van een nieuwe conferentie. Nader wordt gemeld, dat de Engelsche mi nister van Arbeid heden een bespreking zal hebben met de vertegenwoordigers van de havenarbeiders en die der werkgevers. Uit Kopenhagen Het huwelijk van prins Viggo van Denemarken met miss Aleanore Green, wier verloving Zaterdag officieel werd bekend gemaakt, zal waarschijnlijk in Juni te New-York plaats hebben- Officieel wordt gemeld, dat prins Viggo van zijn opvolgingsrecht en den titel van Konink lijke Hoogheid afstand heeft gedaan. Naar Reuter verder meldt heeft de Ameri- kaansche Senaat een resolutie aangenomen, waarin het aftreden van Denby, den minister van Marine wordt geëischt in verband met het olieschandaal. Dat doet niets ter zake ik heb behoefte, zooveel het mij mogelijk is, alles weer goed te maken, omdat ik overtuigd ben, dat het mijn plicht is. Ik bleef bij Annic en beloofde haar. voor haar kind te zorgen, alsof het mijn eigen was. En nu weet ge tevens, wie het kleine meisje is, waarnaar ge gevraagd hebt. Dat is Johny W'arrens, Annie's dochter en de kleindochter van Horst. Susanne fronste de wenkbrauwen. Gij hebt u inderdaad een ongelooflijke en zeer vérgaande boete opgelegd. Zoo groot was uw fout toch werkelijk niet. Maar daaromtrent zult ge uw eigen opvattingen hebben en het is niet aan mij, die te bestrijden. Wanneer ik u goed begrijp, dan wilt ge thans het kind in de een of andere opvoedingsinrichting brengen en haar later, als zij volwassen is, een schade loosstelling betalen Neen, Susanne, zoo wil ik mij niet van mijn verplichtingen afmaken. Ik heb beloofd Johny als mijn eigen kind te behouden. En daaraan wil ik mij houden. Voor zoover het in mijn macht staat, wil ik bij het kind de plaats eener moeder vervullen en Wildenfels moet haar tehuis zijn. Maar mama neem mij niet kwalijk maar dat is onzin, dat gaat te ver riep Susanne ver ontrust. Dat is'niet mijn opvatting. Maar do mijne. Wat moet dat vreemde kind hier Gij neemt een grooten last op u. Zeer zeker niet. Integendeel. Ik heb de kleine reeds hartelijk lief gekregen. Zij is een allerliefst schepseltje. Wanneer gij haar zelf eerst eens 6innenland. Derde algemeene Nederlandsehe Katholiekendag. Reeds eenige weken geleden is door het hoofd bestuur der Nederlandsehe Katholiekendagen gepubliceerd, dat de eerstvolgende algemeene Nederlandsehe Katholiekendag zal gehouden worden niet in den loop van dit jaar doch eerst in 1925. Het hoofdbestuur verzoekt ons thans, te willen mededeelen, dat het onderwerp, het welk op dien Katholiekendag zal behandeld worden zoowel in de algemeene vergaderingen als in de secties, zal zijn De beteekenis van het Katholicisme voor de beschaving van Nederland. Het zevende leerjaar. Naar het Vad. verneemt, is het wetsontwerp om Lot 1930 af te zien van de invoering van het 7de leerjaar op de lagere scholen en van de uit breiding van de Leerplichtwet, in de afdeelingen van de Tweede Kamer ongunstig ontvangen. De nieuwe Katholieke Partij. Nar wij vernemen, is Zaterdag te Utrecht een vergadering gehouden, waarin besloten is, nu de R. K. StaaLspartij zich niet met de voorstellen van de commissie-Barge vereenigd heeft, de Nieuwe Katholieke Partij, die nog vóór de laatst-gehouden Kamerverkiezingen hare actie had gestaakt, definitief te constitueeren. Een voorloopig bestuur is gekozen. Duitsche kinderen. Onder de 500 kinderen, die j.l. Vrijdag met een transport der Nederlandsehe Centrale voor Vacantiekincleren uit Duitschland te Leiden naar Nederland werden overgebracht, waren ook 150 noodlijdende kinderen van Duitsche artsen, die door het Nederlandsehe Gomité tot steun aan kinderen van Duitsche artsen te Borculo waren uitgenoodigd. De volgende kindertreinen uit Duitschland worden verwachtop 29 Februari, 21 Maart en 11 April. Voor 7 Maart wordt een extra trein met kinderen voor de Nederlandsehe vak- vereenigingen voorbereid. Op 26 Februari, 18 Maart en 8 April zal er weer gelegenheid zijn, kinderen met een tran sport naar Duitschland terug te laten keeren. Consulaten. Het consulaat-generaal der Nederlanden te Antwerpen is van de Britsche lei 4 overge bracht naar den Oever 13. De jaarbeurs. Het Zwitsersche gezantschap deelt mee, dat gedurende de a.s. Jaarbeurs te Utrecht van 11 tot 20 Maart weer een officieel Zwitsersch in lichtingenbureau zal worden geopend. Dit bu reau verstrekt kostelooze inlichtingen omtrent betrouwbare adressen voor het, betrekken van Zwitsersche producten, terwijl het voorts adres sen meedeelt van im- en exporthuizen in Zwit serland, ten einde den wederzijdschen goederen- ruil te bevorderen. Hollandsche zeelui hij Z. H. den Paus. Een aantal Hollandsche zeelieden van de kruisers „Tromp" en „Heemskerk", welke te Napels zijn binnengeloopen, hebben onder lei ding van Vlootaalmoezenier A link een bezoek gebracht aan Rome. gezien hebt, zult ge verrukt zijn. En denk ook eens, hoe Lothar zich verheugen zal, een zoo lieflijke, kleine huisgenoote te krijgen. Susanne wierp hoogmoedig het hoofd in den nek, en zag de oude dame met koude, afwijzende 'oogen aan. Ik vind het niet gewensc.ht, dat Lothar met kinderen van ondergeschikten omgaat. Gravin Thea zag haar verwijtend aan. Susanne, wilt ge uw zoon zulke hoogmoedige gedachten in tyet hoofd zetten Pardon dat is geen hoogmoed, maar stands bewustzijn. Het zijn toch kinderen. Maar zij zullen eens volwassen zijn, vergeet dat als 't u belieft niet. Laat u raden, doe het kind weg, daar zullen slechts moeilijkheden uit voortkomen. Gij kunt,zonder dat,grootmoedig voor de kleine zorgen. Een smai trek vloog over gravin Thea's gelaat. Toen zeide zij rustig en vastbesloten Neen, Johny blijft hier, ik houd mijn woord. Susanne verfrommelde nerveus haar kanten zakdoekje en zette een boos gezicht. Ik kan het u helaas niet beletten. Susanne. wees niet hardvochtig. Dat arme weesje heeft wat liefde noodig en het zal Lothar niet schaden, wanneer hij met haar omgaat. De kleine is zoo lief en goed, ze is evenveel waard als het kind van een edelman. Maar mama, wat voor opvattingen Hebt gij dan heelemaal geen standsgevoel Wordl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1