DAGBLAD VOORSGf/SEOMM OMST FEUILLETON» Het fambie-geheim. 47ste Jaargang. Donderdag 14 Februari 1924. No. 13870 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regeis 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verües vaneen ni^M^rl!eS Van e??i imiffiiSVI*n^Crii vorlie* van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De voorzitter van de Eerste Commissie van Experts, generaal Dawes, heeft gister, vóór het vertrek van deze commissie, een bezoek gebracht aan den Rijkskanselier, om, ingevolge den wensch van de overige leden dier commissie dank te zeggen voor den krachtigen steun, welken de Duitsche regeering aan de commissie bij hare werkzaamheden heeft verleend. De generaal verklaarde, dat de Duitsche legeering alle inlichtingen gegeven heeft, waar om de Commissie had verzocht. Hij wenschte hiervoor zijnen dank uit te spreken, alsmede voor de hartelijke ontvangst, welke der Com missie is ten deel gevallen. De Rijkskanselier dankte generaal Dawes voor diens bezoek en verzocht hem, ook den anderen leden der Eerste Commissie, zijn vol doening te betuigen, dat de medewerking van de Duitsche regeering werd gewaardeerd. Voorts dankte hij Dawes namens de Duitsche regeering voor de diepgaande belangstelling, welke de Commissie gewijd heeft aan hare ongetwijfeld moeilijke taak. Het resultaat van het onderzoek zal eerst vei wacht worded, wanneer het rapport van de Commissie aan de Commissie van Herstel zal zijn uitgebracht. Men rekent er op, dat het nog wel een maand zal duren, alvorens dit rappoit bekend zal worden. De Duitsche regeering is voornemens al haar inlichtiagsmateriaal in een Witboek uit te gevea, óók de door de Duitsche regeering aan de Com missie aangeboden brochure over den financiec- len en economischen toestand van Duitschland, welke eveneens weldra in den bockhandel zal verschijnen. Bij de besprekingen, welke de Commissie heeft gevoerd met den bankier Mendelssohn, heeft deze verklaard, dat het Duitsche bedrijfs kapitaal, in het bijzonder de handel en de ban ken, groote verliezen geleden hebben door de inflatie. Mendelssohn wees er op, dat het Duit sche economische leven op zichzelf gezond is, doch dat het de tegenwoordige ernstige crisis slechts kan overwinnen, als met den meesten spoed gezorgd wordt voor het herstel van den Duitschen geldstandaard en het aanknoopen van verbindingen met het buitenland, door de stichting van de goudbiljettenbank en het verschaffen van groote buitenlandsche credie- ten. alsmede 50 gewonden, van wie twintig zwaar. Het districtsbui eau is geheel uitgebrand alleen de muren staan nog overeind. Gister avond zijn Fransch-Marokkaansche troepen te Pirmasens aangekomen, om de orde te hand haven. Hier en daar hebben de Fransche bezet tingsautoriteiten den separatisten verdere on dernemingen verboden. Uit Kaiserlautern wordt gemeld, dat van gistermorgen acht uur af gevochten "wordt om het districtsgebouw, het hoofdkwartier der separatisten. Marokkaansche troepen grepen in, ten einde de menigte voor het gebouw, dat tevens de zetel is van de Fransche districts- gcdelegeerden, te verdrijven. Tot nu toe werden één burger en één separatist zwaar en ver scheidene personen licht gewond. Nader wordt gemeld, dat de strijd voor het districtsgebouw is ontstaan, doordien twee separatisten een burger aanvielen. Toen de politie den man te hulp kwam, schoten de sepa ratisten en verwondden drie politiebeambten. Uit Zweibrücken wordt gemeld, dat de sepa ratisten gistermorgen vroeg de stad hebben verlaten. ENGELAND. In het Lagerhuis stelde gister de afgevaardigde Kenworthy de vraag of de regeering voornemens is nieuwe uitgaven te doen om te Singapore droog dokken te doen plaatsen ten behoeve van slag schepen. Amnion, de parlementaire secretaris der Admiraliteit antwoordde, dat hangende het onderzoek van het geheele plan door de regee ring dergelijke uitgaven niet zullen worden ge daan en dat aan de 'autoriteiten te Singapore order is gegeven, geen toezeggingen dienaangaan de te doen. De critiek op de regeeringsverklaring van MacDonald was tot nu toe welwillend. BLOEDIGE GEVECHTEN IN DE PALTS. Uit Dusseldorp wordt gemeld, dat het dis trictsbureau te Pirmasens (Beiersche Palts) waar de Beiersche separatisten zich gevestigd hebben, door hun tegenstanders bij verrassing in brand is gestoken. Er zijn talrijke dooden en gewonden. De Ilooge Intergeallieerde Rijnland-commis sie heeft met algemeene stemmen besloten, den staat van beleg te proclameeren en ver schillende nationalistische organisaties te ont binden. Verder wordt gemeld, dat er een lievig ge vecht is uitgebroken tusschen separatisten en s hun tegenstanders, dat den geheelen nacht j duurde. Toen de rust eenigszins was weer gekeerd, kon men een overzicht krijgen van de verliezen aan beide zijden geleden. De separatisten hadden 28 dooden en van de burgers werden 8 man gedood, onder wie een dokter die den gewonden hulp verleende, 37 Grill en gravin Thea zagen elkander een oogenblik aan, als wilde de eene de andere vragen, of zij de afwijzende houding van Su- sanne wel opmerkte. Johny vluchtte naar de oude dame terug en zag haar angstig aan. Is die mooie dame boos op mij Neen, Johny. Als ge maar lief en zoet zijt, dan zal ze ook van u gaan houden. Johny schudde twijfelend het hoofd. Zij ziet er lang niet zoo lief uit als u, ik wou dat zij wegging. Susanne zette een onbeschrijfelijk gezicht. Zeer wel opgevoed is het kind, dat moet ik zeggen, merkte zij spottend op. Gravin Thea zag haar smeekend aan. Susanne, zij is nog jong en komt hier in geheel nieuwe, onbekende verhoudingen. Als ge u eerst een beetje met haar bezighoudt, zal zij haar schuchterheid voor u wel verliezen. O, ik heb geen verlangen daarnaar. Ik gevoel niet de minste lust, naar haar gunst te dingen. Een pijnlijke trek kwam op gravin Thea's gezicht. Zij stond op. j Ik wil u thans verlaten, Susanne. Aan tafel zien wij elkander weer, zeide zij kort, nam Johny MACDONALD'S REDE. Persstemmen. De „Daily Express" is van meening, dat MacDonald slecht begonnen is. De uiteenzetting van zijn politieke plannen is een mislukking ge worden, zegt het blad. Andere Engelsche bladen bespreken de rede van den premier in het Lagerhuis over het algemeen gunstig. De „Westminster Gazette" schrijft „Men mag MacDonald geluk wen- schen met het door hem opgestelde program, hetwelk geheel in overeenstemming met de liberale politiek is. De „Daily News" noemt de voorstellen van den premier van dien aard, dat iedereen met liberalen geest ze zonder be zorgdheid kan welkom heeten. De „Daily Mail" acht. de verklaring gematigd en zakelijk. De „Times" vindt niets ontstellends in het program. De „Frankfurter Zeitung" betoogt in een hoofdartikel over de redevoering van MacDonald dat Engeland toenadering zoekt tot Frankrijk dat ook Duitschland geen poging mag verzui men om met Frankrijk tot overeenstemming te komen. Waar de Volkenbond bij de plannen van Mac Donald klaarblijkelijk 'een groote rol speelt en door den Volkenbond ook de oplossing van het Rijrdandsche vraagstuk mogelijk schijnt, moet Berlijn zeggen, welke houding Duitschland in het vervolg tegenover den Volkenbond denkt aan te nemen. ITALIË. Het Staatsblad publiceert een koninklijk decreet, waarbij de begrooting van leger en bij de hand en wenkte Grill, haar te volgen. Susanne zag hen ontstemd na en balde toornig haar vuisten. Dat ontbrak ér nog maar aan zulk een grenzenlooze onzin, mompelde zij. Gravin Thea was met Johny en Grill weer naar haar kamers teruggegaan. Daar aange komen bleef zij voor Grill staan. Wat zegt ge ervan, Grill Dat de lieve God bet mevrouw wel zal ver gelden, wat zij voor het kind doet en dat de jonge mevrouw wel aan de kleine zal gewennen. De oude dame streek met bevende hand over Johny's blonde kopje. De mooie dame was toch boos op mij, fluisterde het kind angstig. Neen, kleintje, dat moet ge niet denken, blijf maar dapper en flink. Ja, dat wil' ik, opdat ge vreugde aan mij zult beleven, u en ook mijn lieve mama in den hemel en die goede Grill. Van u allen houd ik zoo veel alleen van die mooie dame niet. Dat moogt ge niet meer zeggen, Johny, hoort ge Gravin Thea zette zich vermoeid in een stoel het was toch wel een beetje te veel voor haar geweest. Zij sloot een oogenblik haar oogen, en Grill hield Johny met een bezorgden blik op haar meesteres, bij zich. Op dat oogenblik kwam Lothar met rassche schreden de kamer binnenloopen. Zoo, grootmama, nu ben ik vrij riep hij en vloot over 1923 met 100 millioen lire wordt ver hoogd. ALLERLEI Uit Weenen. De Oostenrijksche minister van Buitenlandsche Zaken heeft gisteren een onder houd gehad met den Russisclien vertegenwoordi ger te Weenen, Liwicky, over de voorbereidingen voor de erkenning van Sovjet-Rusland door Oostenrijk. Zoodra de betreffende formaliteiten zullen zijn vervuld, zal'de Oostenrijksche regee ring haren vertegenwoordiger te Moskou, Pold, tot gezant benoemen. Uit Rome. Naar van Amerikaansche zijde vernomen wordt, zal Amerika aan de door den Volkenbond bijeengeroepen conferentie voor beperking van de bewapening ter zee onder geen enkelen vorm deelnemen, ook niet officieus. Ame rika grondt deze weigering daarop, dat het zijn vertegenwoordigers niet wenscht, te laten aan zitten aan dezelfde tafel als de vertegenwoordi gers van Sovjet-Rusland. Uit Berlijn. President Ebert heeft er in een telegram aan generaal Allen, die aan het hoofd staat van het Amerikaansche hulpwerk voor Duitsche kinderen, zijn leedwezen over uitge sproken, dat een betreurenswaardig misverstand ontstaan is nadat bij Wilson's dood de vlag aan het Duitsche gezantschap te Washington eerst op den dag der begrafenis halfstok is geheschen. De president verzekert, dat het Duitsche volk oprecht deelneemt in den rouw van het Ameri kaansche volk en dat het de edelmoedige Ameri kaansche weldadigheid voor het noodlijdende Duitsche kind nooit zal vergeten. Uit Londen. De bespreking tusschen de vertegenwoordigers van de bootwerkers en de patroons is gister voortgezet. De beslissing is nog tot. heden uitgesteld. Gisteravond werd de toestand als zeer ernstig beschouwd, daar ge zegd wordt, dat de patroons uit de provincie wel bereid zijn de gevraagde loonsverhooging toe te staan, maar dat de Londensche patroons geweigerd hebben. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag13 Februari. Bij de voortzetting van de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting is de belangsteling der kamerleden geringer dan gisteren. De minister Ruys de Beerenbrouck, Colijn, Van Karnebeek, Heemskerk, Aalberse, Westerveld en De Graaf zijn aanwezig. De heer Troelstra (S. D.) zijn rede ver volgend, acht minister Colijn niet de sterken man voor de bezuiniging. Spr. laakt verder de houding der regeering tegenover de ambtenaren, die reeds jaren gedupeerd werden en wier sala rissen thans de sluitpost der begrooting moeten vormen, omdat nergens anders geld kan worden gekregen. Onderwijsverslechtcring leidt tot kos- tenverhooging bij het voorbereidend onderwijs. 8pr. wenscht de instelling van een staatscom missie, die een beperking van het groote aantal scholen op den grondslag der pacificatie zal onderzoeken. De kwaliteit van het onderwijs mag niet worden geschaad. Spr. dient een daar toe strekkende motie in. Mej. Westerman (V. B.) leest, moei lijk te volgen, een rede voor waarin zij met belangstelling zegt te informeeren naar de maatregelen die de Regeering, denkt te treffen tegenover de huwende ambtenares. De heer Lovink (C. H.) vraagt de Regeering sloeg zijn armen teeder om de oude dame. Hebt ge naar mij verlangd Heel erg, mijn jongen, antwoordde de oude dame, hem liefdevol in de oogen ziende. En kijk nu eens, wat ik voor u meegebracht heb. Lothar keerde zich thans om naar Johny, en Grill verliet gcruischloos de kamer. Och, wat ziet die er lief uit wie is het kleine meisje informeerde Lothar. Dat is Johny Warrens. Zij komt uit Venezuela. Lothar zette groote oogen op. Zoo ver weg, dat kleine ding Waar zijn haar ouders dan Zij is een wees Lothar. Och, die arme kleine. Johny zal voor goed bij ons op het kasteel blijven. Lothar's oogen straalden. O, dat is heerlijk. O, grootmama, wat ziet ze er lief uit, wat heeft ze mooie gouden lokken. Kan ze Duitsch praten. Probeer het maar eens, zeide zijn grootmoeder met een gelukkig lachje, de beide kinderen beschouwend. Lothar ging naar 'Johny toe en nam haal bij de hand, terwijl hij haar vriendelijk toe lachte. Dag Johny. Johny keek gelukkig lachend naar hem op. Zijt gij grootmama's lieve jongen? Hij lachte hartelijk. Hoe heet ge vroeg Johny. opheldering over haar plannen ten aanzien van de tariefsherziening. Wat beteekent die techni sche herziening in vei band met de opmerking der Regeering, dat van haar niet is te wachten een radicale overgang naar protectie? Als de Regeering de technische tariefsherziening dienst baar wil maken aan een overgang naar protectie dan zou zij daarbij niet op den steun van spr.'s fractie kunnen rekenen. De heer Van G ij n (V. B.) betoogt, dat de sterke man Colijn weer verdwenen is. Van vele plannen zag liij weer af. Spr. wijst bijv. op de stopzetting der periodieke verhooging, die berslist verdedigbaar was in verband met de salarisherziening. Hij betreurt het dat de Minis ter het plan liet varen, want het was wel uitvoer baar. Van bezuiniging van 50 millioen is deze gezakt tot 10 millioen. Daardoor betalen de ambtenaren 70 pCt. van dit bedrag en dat acht. spr. onbillijk. Spr. vraagt nu o" opruiming wordt gehouden onder allerlei sedert 1914 opgerichte instituten, waarvan spr. er eenige opnoemt. De allossing der crisisschulden had normaal- gezien, moeten geschieden door tijdelijke belas tingen. Het hooge bedrag maakte bet noodzake lijk een deel door leeningen te dekken Spr. gaat met uitvoerige becijferingen enkele punten uit de emorie van Antwoord na. De heer Schouten (A. R.) acht het onbillijk den Minister van Financiën onbe suisdheid en ruw ingrijpen te verwijten. Gebrek aan objectieve toetsing meent spr. in de critiek te zien en hij verwijt den tegenstanders, dat zij geen eigen plannen geven. Mr. Dresselhuys had n.l. zijn algemeene plannen moeten uitwerken, wilden zij een onderwerp van bespreking kunnen uitmaken. Welke sommen zou de evertueele beperking van den staatsdienst besparen Van een plan der Vrijzinnig-Democraten voor bezuiniging kan niet worden gesproken. Zij gaven geen richtlijn. Het plan-Wibaut brengt evenmin een om lijnd voorstel tot bezuiniging. Het geeft vele democratische hervormingen die veel geld zul len kosten ca die alle bezuinigingen weer ophef- fen. Belastingen mogen niet geheven worde, zegt Henri Polak, want hij vindt de belastingen al te hoog. Een bedrijfswinst-belasting is niet samen te stellen, gezien de moeilijkheden die daaraan verbonden zijn. Moet daarnaast de divi dend- en tantième-belasting gehandhaafd blij ven Spr. vreest, dat een te zware ondernemers winstbelasting belangrijke bedrijven naar het buitenland zou jagen. Deze belasting zou een enormen staf ambtenaren vereischen. Als er een plan onbesuisd is dan is het het plan-Wibaut. Dit plan laat gelegenheid geven voor salarisvermindering, hetgeen de heer Wibaut zelf heeft erkend. Hij erkent dus, dat art. 40 gewijzigd mag worden. Van de plannen der linkerzijde verwacht spr. dus niets. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Blnucn land. Reorganisatie rechterlijke macht. Bij de Tweede Kamer zijn ingekomen 6 wets ontwerpen, houdende vaststelling van het rechts gebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten, behoorende tot de gerechtshoven resp. te 's-Hertogenbosch, Amsterdam, 's-Gra- venhage, Arnhem en Leeuwarden en voorts een Lothar. Lothar, zeide zij met een vreemd accent. Wat klinkt het aardig, grootmama,' zooals zij mijn naam uitspreekt. Zij bevalt mij uit stekend. Zal ze werkelijk altijd bij ons blijven Ja, Lothar. Zij heeft het recht, in Wildenfels te wonen.Hoe dat in elkaar zit, vertel ik u van avond. Maar één ding wil ik u vast zeggen. Kom eens bij mij. Lothar kwam dicht bij haar staan. Zij nam hem bij de schouders en bracht zijn oor in de buurt van haar mond. Gij wildet immers uw aandeel hebben in mijn taak, wat betreft ons geheim Lothar knikte en keek haar vol verwachting aan. Welnu, ge moet Johny liefhebben als een zuster, haar beschermen en behoeden voor alle gevaren voortdurend ook, wanneer ik niet meer in leven ben, zeide gravin Thea zacht en dringend. Lothar zag haar met glinsterende oogen aan. Kende papa dan de kleine Johny? Haar zelf niet, maar haar moeder en haar grootouders. En in ieder geval is het zijn wensch en wil, dat wij Johny liefhebben en dat zij hier een tehuis vindt. Kan ik er mij op verlaten, dat gij mij daarin helpt? Lothar reikte haar de hand en keek hiar recht in de oogen. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1