wetsontwerp, houdende wettelijke bepalingen in verband met de vaststelling opnieuw van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten. Voorgesteld wordt de opheffing van de kan tons Schoonhoven, Ridderkerk, Sliedrecht,Woer den, Heusaen, Haarlemmermeer, Hulst, Tholen, Oosterhout, Veghel, Oirschot, Schagen, Medem- blik, Purmerend, BreukelenNijenrode, Wijk bij Duurstede, Eist, Doesburg, Groenlo, Zalt- bommel, Druten, Vianen, Kampen, Steenwijk, Goor, Bergum, Bolsward, Lemmer, Zuidhorn, Appingedam, Onderdendam, Hoogeveen, Gul pen en Weert. Weldadigheidszegels. Men meldt ons, dat van de weldadigheids- zegels van 2 en 10 cent (verkoopprijs 7 en 15 cent) bijna tweederde van de oplaag van 1 millioen stuks onverkocht is gebleven. Deze zegels worden nu vernietigd. Melk naar Duitsckland. Omtrent de opzegging tegen 1 Maart van de Duitsch-Nederlandsche overeenkomst be treffende de levering van melk wordt ons uit Duitschland gemeld, dat deze opzegging enkel bedoeld is als een preventieve maatregel. Het ligt in de bedoeling, dat ook na 1 Maartmet de levering van melk zal worden doorgegaan. Herdenking stichting New-York. Naar het „Hdbl." verneemt, heeft zich in ons land uit enkele vereenigingen, waaronder het Algemeen Nederlandsch Verbond, een comité gevormd om de stichting van de stad New-York die 300 jaar geleden plaats had, te herdenken. Jhr. mr. A. G. D. de Graeff, de Nederlandsche gezant te New-York, heeft op verzoek het voorzitterschap van dit comité aangenomen. Een nieuwe Nederl. leening Naar het „Vaderland" verneemt, is een nieuwe staatsleening van f 300,000,000 op komst. Bij navraag bleek het blad, dat ook de banken ervan vernomen hadden. Intusschen werd omtrent het type der leening nog niets bekend. Men acht het in bankkringen zeer waarschijnlijk, dat voor een belangrijk deel medewerking van het buiten land zal worden gevraagd. Nieuwe industrie. Er worden te Boxmeer onderhandelingen gevoerd over verkoop van het uitgestrekte landgoed „Lactaria", eigendom van jhr. Blocq van Scheltinga te Veip. In de jongste gemeente raadsvergadering van Lambeek werd in verband daarmede de verkoop van een aangrenzend stukje grond aangehouden. Naar verluidt zouden onderhandelingen gaande zijn met Krupp te Essen, die hier een staaiwarenfabriek zou op richten. De liijksgebóuwendienst. Naar wij vernemen heeft de Minister van Financiën het reorganisatieplan van den Rijks gebouwendienst reeds goedgekeurd. Het plan bevindt zich thans ter beoordeeling bij Onder wijs. Gaat ook dit departement accoord, dan is spoedige uitvoering van de reorganisatie te wachten. Burgemeestersbenoemingen. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemeester van de gemeente Waalwijk de heer E. G. J. Moonen. Het conflict in de textielnijverheid. De Executieve der Internationale Arbeiders hulp te Berlijn heeft een besluit genomen om in Enschede een kinderkeuken op te richten, waar 500 kinderen van uitgesloten textielarbei ders dagelijks zullen worden gevoed. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen a.s. Dinsdagavond te halfnegen. „De Hembrug." Verschenen is het verslag der Commissie van Onderzoek voor de Artillerie-inrichtingen welke tot taak had een onderzoek in te stellen. Omtrent de leiding der art.-inrichtingen wordt gezegd, dat directeur Van Dam, zoowel door zijn positie als directeur-voorzitter als door zijn persoonlijkheid, overheerscht. De commissie kan zich, wat de tact van dezen directeur be treft, niet met zijn wijze van optreden ver eenigen. Sommige personen, wier bekwaamheden en eigenschappen aan de art.-inrichtingen ten goede hadden kunnen komen, werden noode- loös van het bedrijf vervreemd. De commissie kan aan den indruk niet ont komen, dat de heer Van Dam den noodigen tact mist om eèn groot industrieel bedrijf als de artillerie-inrichtingen vormen, op die wijze te leiden, welke voor een dergelijke onderne ming wordt vereischt. Het aantal klachten aan deze inrichting achtte de commissie bijzonder groot in ver houding tot den omvang van het bedrijf. De commissie kreeg den indruk, dat er bij een gedeelte van het personeel een geest van on tevredenheid bestaat tegenover de directie, welke hoewel dikwerf niet gemotiveerd toch in sommige gevallen een gegronde oorzaak heeft in de wijze, waarop de directie tegenover het personeel optreedt. Aan de Constructie Werkplaatsen zijn en worden vele fouten gemaakt. Er heerschen verkeerde toestanden, welke aan de leiding van den adj. directeur moeten worden geweten. Deze leiding wordt door de commissie onvol doende geacht. De directie tracht den laatsten tijd verbete ringen tot stand te brengen de wijze, waarop zij dit doet, acht de commissie ontoelaatbaar Y Éi iÉSÜS Dr. A. (i. Kröller naar Memel. g| v Naar aanleiding van de verschillende mede- deelingen die in de bladen zijn verschenen om- .trent de opdracht waarvoor de heer Kröller naar Memel is vertrokken, deelt het secretariaat van de Vereeniging voor Volkenbond en Vrede het volgende mede Omtrent het gebied van Memel wordt in het vredesverdrag van Versailles niet anders be paald, dan dat het door Duitschland wordt afgestaan aan de voornaamste geallieerde en geassocieerde mogendheden. Op 16 Februari 1923 heeft daarop de Gezantenconferentie be paald, de souvereiniteit over dit gebied over te dragen aan Lithauen. Aan deze overdracht werden enkele voorwaarden verbonden en of schoon de regeering van Lithauen de resolutie der Gezantenconferentie aanvaardde, bleek later meeningsverschil tusschen de Gezantenconfe rentie en Lithauen te bestaan met betrekking tot de uitvoering aan deze voorwaarden te geven. Op grond van de overweging, dat het feit, dat ten aanzien van Memel nog geen regeling was getroffen, tot ongewenschte toestanden aanleiding gaf, die den vrede zouden kunnen verstoren, hebben op.25 Sept. 1923 de Engelsche, Fransche, Italiaansche en Japansche regeering, met een beroep op art. 11 van het Volkenbonds verdrag, de zaak aanhangig gemaakt bij den Raad van den Volkenbond. Deze heeft in zijn Decemberzitting de zaak behandeld, en daarbij een vertegenwoordiger van Lithauen en van Polen gehoord. De Raad meende alvorens een uitspraak te kunnen doen, over meer feitelijke gegevens te moeten be schikken en besloot derhalve zich te laten voor lichten door een cornn issie van drie personen, niet behoorende tot de staten, die nu de sou vereiniteit over Memel in handen hebben. De raad wees zelf als voorzitter der commissie aan een Amerikaan mr. Nórman Dawis, terwijl door den voorzitter van de commissie voor verkeer en doorvoer als twee leden der commissie werden aangewezen een Zweedsch ingenieur de heer Noernell en dr. A. G. Kröller. Deze drie leden zijn op 10 Februari hun onderzoek ter plaatse begonnen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de Openbare Verga dering van den Gemeenteraad van Schiedam op Vrijdag 15 Februari 1924, des n.m. 2 uur. 1 bis. Benoeming van 2 leden en 2 plaats vervangende leden van de Commissie bedoeld bij art. 21 van het Werkliedenreglement. Aanbevolen worden Voor lid de heeren a. 1. A. Godschalk 2. W. M. Kloppers. b. 1. W. M. Kloppers2. A. Godschalk. Voor plaatsvervangend lid de heeren al 1, J. van 't Zelfde 2. Th. J. H. Mouwens b. 1. Th. J. H. Mouwens 2. J. van 't Zelfde. Iter. Voorloopige vaststelling van de Ge meente-rekening over 1922. 2bis. Voorstel van B. en W. betreffende uit voering van het raadsbesluit van 6 April 1923 inzake verleening van voorschot en bijdrage aan de Bouwvereeniging „Eendracht" ten behoeve van den bouw van 48 woningen aan de Lekstraat, Havendijk en Rijnstraat. Woningbouw. B. en W. schrijven aan den Raad In Uw vergadering van 6 April 1923 werd ons College gemachtigd aan de Bouwvereeniging „Eendracht" een voorschot te verleenen van 147.000.en een bijdrage op den voet van de bepalingen der Woningwet ten behoeve van den bouw van 48 arbeiderswoningen (waaronder 2 winkelwoningen) aan de Lekstraat, Havendijk en Rijnstraat. In ons voorstel merkten wij op, dat het besluit van Uw Raad nam, niet bindend zou zijn, doch dat de Gemeente zich het recht voorbehield het voorschot al of met te verleenen. Thans kunnen wij U berichten, dat van Rijks wege bovenbedoeld voorschot is verleend, doch teri ggebracht tot 126.000.In verband hier mede heeft de architect het bouwplan omgewerkt, op grond waarvan wij U bijgaande begrootingen van bouw- en exploitatierekening kunnen aanJ bieden. Zooals daaruit moge blijken is de wekelijksche huurprijs gemiddeld 4.65 (kostprijs). Als bijdrage heeft de Minister ongeveer 10% toegezegd, zoodat de minimumprijs dan zou worden 4.20 per week. Wij zouden U thans willen voorstellen ons voor dezen bouw definitief machtiging te willen verleenen. Voorts achten wij ons verplicht in dit verband U mede te deelen, dat hetin ons voornemen ligt, het blok woningen van de vereeniging „Volks huisvesting" geledbn in Oud-Mathenesse af te bouwen. De daartoe benoodigde gelden zijn beschik baar, daar van het indertijd van Rijkswege verleende voorschot ad 2.000.000.tot heden is verbruikt 1.250.000.zoodat nog 750.000.over is. Door het bijbouwen van 102 woningen en een waterstokerij (Huurprijs der woningen (kostprijs) f 4.75) per week zal met de bestaande bebou wing een afgerond geheel gevormd worden dat vanuit den Oostsingel en Villastraat zal kunnen worden bereikt. Hierdoor zal de huurwaarde der bestaande woningen rijzen, wat zeer gewenscht zal zijn daar eenige der duurdere woningen in de Van Leeuwenhoeckstraat thans leegstaan. Daar op het gebied van den woningbouw voor zichtigheid een eerste eisch is, ligt het niet in Ruwe en Schrale Huid DOOS 30, 60, 90 Cent. Bij Apoth. en Drogisten onze bedoeling 't blok van 102 woningen tegelijk in zijn geheel te doen bouwen.Wij stellen ons voor, eerst tot aanbesteding van 56wonmgen en 1 water- stokerij over te gaan, om dan na ongeveer een jaar het restant af te bouwen. Met de Commissie voor den Woningdienst, die zich met het voorgaande heeft vereenigd, er kennen wij, dat aan de uitvoering dezer bouw plannen in de tegenwoordige omstandigheden bezwaren verbonden zijn. Wij zijn echter evenals de Commissie van meening, dat aan woningen met een lage huur steeds behoefte zal bestaan en dat de boven bedoelde plannen 48 woningen van „Eendracht' en 56 woningen van „Volkshuisvesting" dit jaar kunnen worden uitgevoerd, zonder dat dit tot gevolg zal hebben dat de duurdere woningen zullen komen leeg te staan, in meerdere mate dan het geval zou zijn bij eventueele niet-nitvoering dezer plannen. Het zal tenslotte aanbeveling verdienen de aanbesteding tweeledig te doen zijn, zoodat voor tweeërlei bedrag wordt ingeschreven en met een zonder de verplichting om de te- werktestellen arbeiders te betrekken via onze Arbeidsbeurs zulks in verband met het groote aantal werklooze bouwvakarbeiders, die vaak geheel ten laste der Gemeente komen. Een priesterjubilé. De weleerw. kapelaan C. Berkemeyer, dien vele onzer lezers nog hebben gekend als kapelaan der H. Hart-parochie en die thans sinds Oct. 1921 zijn standplaats te Rijswijk heeft, viert morgen aldaar zijn 121/2-jarig priesterfeest. Inschrijving bij de Arbeidsbeurs. Volgens de bij de Arbeidsbeurs bestaande voor schriften,is een ieder, die zich als werkzoekende laat inschrijven, verplicht, zijn inschrijvingsbe- wijs bij de Beurs in te leveren zoodra hij weer van werk voorzien is. Waar velen in gebreke blijven hieraan te vol doen en een juist overzicht van den omvang der werkloosheid hierdoor verloren gaat, wordt ieder ingeschrevene hiermede aan zijne ver plichting herinnerd. Bovendien kan, wanneer aan deze verplichting niet wordt voldaan, bij nieuwe werkeloosheid, inschrijving worden geweigerd,hetgeen tengevolge heeft dat geen uitkeering uit de werkloozenkassen of vanwege de steunregeling mag worden ver strekt. Hanze-dag. In het verslag van de jaarvergadering der Hanze is abusievelijk uitgevallen, de mede- deeling van den voorzitter, dat op 26 Februari a.s. te Rotterdam de Hanze-dag zal worden ge houden. Een Lustrum. De Afd. Schiedam van den Nederlandschen R.K. Bond van Bakkers, Cacao-, Chocolade- en Suikerbewerkers „St. Clemens Maria Hof'bauer" houdt Zondag 17 Febr. 's nam. 1 uur in het ge bouw van den R.K. Volksbond ter herdenking van haar 5 jarig bestaan een feestvergadering. Als feestredenaar treedt op de Bondsvoorzitter de heer H. J. Sprokop. Op deze vergadering zal het nieuwe vaandel van de afdeeling op plechtige wijze door den eerw. adviseur, pater Rijken, worden gewijd en onthuld. 's Morgens ten 7 uur zal tot intentie der leden een H. Mis in de parochie aan de Singel gelezen worden, waarna gemeenschappelijk ontbijt in 't St. Aloysius Patronaat achter het R. K. Wees huis. Hedennacht kwart over twaalf bespeurde een agent dat er in een der lokalen der openbare school aan de St. Anna Zuster straat brand was uitgebroken. Terstond werd de brandweer gealarmeerd terwijl eenige agen ten dadelijk met den ladderwagen uitrukten. De brand bleek nog niet van ernstigen aard alleen stond een raamkozijn in lichte laaie. De vlammen waren spoedig gedoofd zoodat de inmiddels verschenen brandweer geen dienst behoefde te doen. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat de raampost, waar de kachel slechts 15 c.M. van verwijderd is, is gaan smeulen. De schade door vuur en water aangebracht is niet groot. UIT ROTTERDAM. Het subsidie voor den Finschen ijsbreker. De N. V. Maatschappij voor Scheeps- en Werk tuigbouw Fijenoord, N. V. Wilton's Machine fabriek en Scheepswerf, N. V. Rotterdamsche Droogdok-Maatschappij, N. V. Niehuis en v. d. Berg's Scheepsreparatiebedrijf en de firma Bonn en Mees, allen scheepsbouwbedrijven te Rotter dam en omtrek, geven in een adres aan den gemeenteraad te kennen, dat zij met groot leed wezen hebben kennis genomen van het voorstel van B. en W. ter zake van het verleenen van een subsidie aan een scheepsbouwonderneming tot een maximum van 87,500. Adressanten koesteren ernstige bedenkingen tegen overheids steun aan de industrie in den voorgestelden vorm. Derhalve betuigen zij ten stelligste en met den meesten aandrang adhaesie met het adres van de Kamer van Koophandel en Fa brieken van 29 Januari, waarbij den Raad werd geadviseerd het voorgestelde subsidie niet te verleenen. In de Delistraat alhier zijn aangehouden de Chineezen L. T. en C. J., die bezig waren met het bereiden van opium. Van j eerstgenoemde werden een pan en een kan met opium in beslag genomen de tweede wierp, toen de politie hem overviel, het door hem be reide opium in een gootsteen, waaruit het ge deeltelijk is opgevischt. Correspondentie. R. K. Middenstander Wij achten het juister, dat U met Uw klacht U rechtstreeks tot het Hanze-bestuur wendt. Gemengd Nieuws. Een vrouw vermoord. Toen gister ochtend omstreeks een uur de groentenhande- laar W. m zijn womng in de Engelenburgstraat 'n den Haag binnenkwam, vond hij zijn vrouw in bewusteloozen toestand. Zij bleek een ernstige wonde aan den hals te hebben, welke vermoede lijk met een mes ;s toegebracht. De vrouw is gisterenavond overleden In het ziekenhuis, waarheen de E. IJ. D. haar had gebracht. Eerst daarna ;s de pokDe gewaar schuwd, zoodat er veel kostbare tijd is teloor gegaan. Tot gisteravond laat heeft het onderzoek onder leiding van commissaris P. Kramer en den subst.-officier van justitie voortgeduurd. In het belang der zaak is echter geheimhou ding geboden. Alleen kunnen we mededeelen, dat de moord omstreeks kwart over twaalf moet hebben plaats gehad. Ongelukken. Te Roptazijl, bij Harlingen is de 66-jarige J. Dijk in een vlashok verbrand. Op de modelboerderij van den heer A. Scheers te Wehl is een melkkoe door den elec- trischen stroom gedood. Door een klein defect aan de lichtleiding had een ijzeren paal in den stal contact gekregen. Brand. In de buurtschap de Molhoop te Hoogland bij Amersfoort is gistermiddag een dubbele woning afgebrand. Het gezin v. D. is geheel zonder onderdak. Een niet alledaagse li besluit. De broodbezorgers van verschillende instellin gen en bakkerijen in den Helder hebben een vergadering gehouden tot bespreking en 't ne men van maatregelen tegen het borgen van brood, waarvan die bezorgers veelal de dupe worden. g^j Van patroonszijde waren ook vertegenwoor digers aanwezig. Besloten werd gezamenlijk over te gaan tot het aanleggen en in stand houden van een z.g. zwarte lijst, waarop de wanbetalers genoteerd zullen worden. Auto-ongeval. Men bericht ons uit Heer (Limb.) Toen de chauffeur van een huurauto, komende uit de richting van Visé, wilde uitwij ken voor een andere automobiel, die uit de tegen overgestelde richting naderde werd hij door het licht daarvan zoodanig verblind, dat hij te ver „uithaalde" en tegen een paal van het hoog spanningsnet terecht kwam, waardoor de auto geheel werd vernield. De chauffeur werd deerlijk verwond in een café binnengedragen. De heer K. die naast hem had gezeten, bekwam eveneens zwaar letsel, terwijl de beide inzittenden passagiers gelukkig met den schrik vrijkwamen. T o e t-A n k h-A men's graf weer ge sloten. De „Times" verneemt uit 't Dal der KoningenHet graf van Toet-Ankh-Amen werd Dinsdag geopend. Het stoffelijk overschot van den ouden vorst werd gevonden in een kist van menschelijken lichaamsvorm. De Egyp tische regeering had bepaald, dat de opening om 3 uur zou plaats vinden, in tegenwoordig heid van den onder-secretaris van het ministerie van Openbare Werken, den gouverneur van de provincie, en eenige andere officieele personen. Tot de kleine groep van genoodigden behoorden tevens de leiders van Amerikaansche, Engelsche en Fransche opgravings-expedities. De geheele voormiddag ging verloren met het treffen van de noodige maatregelen. Een takel werd bevestigd aan ijzeren staven, ge spannen boven den zwaren granieten deksel van de sarcophaag. De staven werden met hoeken aan de kanten van het lid bevestigd, zoodat dit in één stuk kon worden opgelicht. Nadat Carter om drie uur de genoodigden bin nen de electrisch verlichte grafkamer had ge- feid, om de sarcophaag open te zien gaan, werd do steen gelicht. De inhoud van de kist scheen geheel door een gouden weefsel te zijn bedekt. 4 en einde een nader onderzoek te kunnen in stellen, werd de deksel hooger getild. Het weef sel bleek toen te bestaan uit een linnen lijk kleed, min of meer van kleur verschoten, doch geheel bewaard. Dit lijkkleed, dat zeker ter bescherming was neergelegd, dekte den geheelen menschelijken vorm van de kist, doch bovenaan was het hoofd eenigszins zichtbaar. Toen het kleed was opgerold werd men daar onder weer een ander kleed gewaar van fijn lin nen,dat over de kist lag gespreid en tot op den grond afhing. Nadat ook dit was opgerold, uit ten de aanwezigen een kreet van verrassing De beide lijkkleeden hadden een kist van vol maakten menschelijken vorm bedekt, zóó groot van omvang, dat zij de geheele sarcophaag vulden. Het geheel lag op een baar, geornamen teerd met vergulde leeuwenkoppen aan het hoofd. De houten figuur hield in de rechterhand een d rschvlegel, in de linker een scepter, beide voorwerpen van goud en faience. De glans daarvan was door de lijkkleeden heengedrongen. Aan beide zijden van de kist bevonden zich de figuren der beschermgodinnen met uitge- Pharm Fabriek A. Mijnhardt - Zeist

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2