Stads- en Gewestelijk Nieuws. Door de koude Liturgie. Influenza en griep Gemeenteraad. geen voorstellen gekomen zijn, die tot verbete ring der inzinking zouden hebben medegewerkt. Onder die omstandigheden verwachtte het P.B. geen nut van samenkomen van den Partijraad.' Nietwaar, dat is een krasse kater, dien het „Friesch Dagbl." als volgt vertaalt Want het Partijbestuur stelt het natuurlijk op z'n allerzachtst voor. Wij kunnen 't gerust zoo zeggen ,,De lui hebben voor 't oogenblik hij duizenden de buik vol van dat „roode"- gedaas. Nu ja, de Vlootwet is verworpen Wat hebben ze er mee gewonnen 's Lands geldmiddelen niets verbeterd de Bezuiniging even noodzakelijk dezelfde Re geering gehandhaafd, vier kostbare maanden verloren gegaan Neen, 'n rahdsel is die Kater niet. En om nu van dien kater èf te komen, deden ze net als de échte fuif-menschen ze trokken een nieuwe flesch open, die van de „Volks verslechtering." Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Je Go's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 15 Febr. in Nederland uitgesproken 99 faillissementen tegen 93 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Febr. 1924 606 faillissementen tegenover 549 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De Haacjsehe taxi-chauffeurs. De taxi-chauffeurs zijn bij hun stakings- besluit gebleven. De patroons zijn eveneens op hun standpunt blijven staan. Morgen begint dus de taxi-staking. De chauffeurs-organisatie rekent er eveneens op, dat de chauffeurs uit het luxe-verhuurbedrijf en veel garagepersoneel in staking zullen gaan. Er is reeds een stakingsbureau ingericht. Van andere afdeelingen in het land is financieele steun toegezegd. De loonsverlaging bij de spoorwegen. Naar wij vernemen is in een gisteren gehouden vergadering van het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel besloten om op Dinsdag 26 dezer te Utrecht een buitengewoon congres te houden waarin beslist zal worden of de Vereeniging de voorstellen der directie inzake art. 36 van het R. D. V. en de afronding der loonen van het werkplaatspersoneel zal aanvaarden. Bezuiniging bij de Zeemacht. In de gister gehouden vergadering van de Commissie voor Georganiseerd Overleg bij de Zeemacht* waarin behandeld zou worden de verdeeling van de 10% hebben de vertegenwoor digers van de Bonden van Marine-Onderofficie ren, van Korporaals der Kon. Marine en van Minder Marine-Personeel het voorstel gedaan om den voorzitter uit te noodigen met den minis ter van Marine in bespreking te treden. Nadat dit voorstel verworpen was, hebben genoemde vertegenwoordigers, wier bonden pl.m. 4000 leden omvatten, verklaard niet ver der aan het overleg over dit onderwerp te willen deelnemen(zulks in opdracht hunner organisaties) en vervolgens de vergadering der Commissie voor georganiseerd overleg verlaten. Jubileum Muziekschool. Allergenoegelijkst en onvergetelijk heeft de Muziekschool gisteravond in Musis" haar 50- jarig jubilé mogen vieren. De zaal was geheel met enthousiaste toehoorders bezet en gezellig met palmen versierd, wat de feestelijke stemming nog op hooger peil bracht. De heer Horn, secretaris van de Schicd. afd. van Toonkunst opende met een keurige rede den avond, 't Deed hem leed, dat hèm deze taak van welkom heeten was opgedragen, daar anders de voorzitter de heer Th. Zoetmulder '1 had kun nen doen, die helaas door ongesteldheid was verhinderd, aanwezig te zijn. Spr. meende daar om in aller geest te handelen, wanneer hij den voorzitter, die reeds zoo vele jaren zijn beste leiding heeft gegeven, een telegram van dank zond met hartelijke wenschen voor een spoedige beterschap, (applaus). 't Zou voor spr. ondoenlijk zijn, alle bijzonder heden van de muziekschool gedurende haar 50- jarig bestaan te memoreeren, deze waren ook niet wereldschokkend, maar toch is er iets zeer interessants van te zeggen, dat n.l. hier in Schiedam de muziekschool eerder bestond dan een afdeeling van Toonkunst, wat in andere plaatsen juist andersom is geweest. De „moeder" der muziekschool was het departement van Al gemeen Nut, waaruit dus wel blijkt, dat onze voorouders de muziek-kunst van algemeen nut achtten. Wij konden hieraan nog wel een voor beeld nemen, zegt spr., al moest hij dan toegeven dat den laatsten tijd de toonkunst weer wat in aanzien wint. Vooral Dr. Vernêge, Haversinidt en dr. J. Nolet, ging spr. voort, hebben" er voor gezorgd, dat de school er kwam, terwijl in den loop der jaren de heeren v.d. Pandt, v. Erpecuin, B. A, Beukers, Honnerlage Grete en Poortman ook veel voor haar bloei hebben gedaan. Daar de drie laatstgenoemde heeren nog in leven zijn, achtte spr. het alleszins billijk, ook hun een tele gram van dank en feestgroeten te zenden, waar mee de geheele zaal volgaarne instemde. Niet veel leeraren heeft de muziekschool gehad, vervolgde spr., muziek dunkte hem een gezond vak en bijzonder verheugde 't hem, de zen avond nog een der oud-leeraren in den persoon van den heer Textor, die ook in de zaal aanwezig was, te mogen bi groeten.Ook Hoofd- worden Uw handen ruw en gesprongen Uw gezicht en lippen pijnlijk schraal. Purol maakt ze spoedig beter. In doozen van 30, 60 en 90 ct. Bij apothekers en drogisten, 466 6 bestuur van Toonkunst wilde hij hartelijk dank zeggen voor de welwillendheid, waarmee 't de afd. Schiedam steeds heeft behandeld. Tot het heden dan komend, brengt spr. aller eerst dank aan den burgemeester, die zoo goed was geweest op het feest te verschijnen en zegt, dat 't er op 't oogenblik met de muziekschool nog zoo kwaad niet uitziet, ze bloeit zelfs en behoort tot de beste der kleineren van ons land, dank zij den tegenwoordigen eminentendirecteur, den heer Smalbroek, die reeds zooveel goeds heeft tot stand gebracht en zorgde voor prima onderwijs en leerkrachten. Spr. biedt hem dan ook namens het bestuur zijn oprechten dank en als symbool daarvan een krans aan. Ten slotte dankt spr. nog speciaal het nieuwe dameskoor, dat zoo bereid is geweest voor dezen avond te willen optreden en verder allen, die op hun wijze worden medewerken. Hierop werd met het eerste gedeelte van het program een begin gemaakt. Na de pauze betrad de directeur der Muziek school, de heer Smalbroek het podium, om in een geestig speechje den heer Horn voor diens welwillende woorden dank te brengen. Ook bracht hij een eeresaluut aan al zijn voorgangers. Spr. zeide tot slot, nog met uitbreidingsplannen voor den dag te zullen komen, maar verwachtte daarvoor dan ook den steun van het publiek. Namens de gezamenlijke klassen huldigde hierna Mr. Kok den directeur met hartelijke woorden en een krans. Het hoofdbestuurslid, de heer v. d. Linden v. d. Heuvel, uit Vlaardingen, sloot de rij van woordvoerders, eveneens met een kort geestig woord, waarbij hij de muziekschool namens het Hoofdbestuur en de Afd. Vlaardingen van harte complimenteerde. Evenals voor de pauze was ook daarna het program zeer varieerend en mooi, de leerlingen der hoogere klassen gaven verrassende blijken van hun kunnen op velerlei gebied piano-, viool, cello, zang. Bijzonder vermeldenswaard is het eerste optreden van het nieuwe Toon kunst-dameskoor, onder leiding van den heer Ed. van Beinum. De dames hebben reeds vrij goed gezongen. Sinds lang hebben wij er ons ook reeds over verwonderd, dat er hier nog geen Toonkunst-koor bestond. Dit is er nu, maar zal nog ter dege moeten versterkt worden, waarin men, hopen we, met succes zal slagen. Zoo kan dus Toonkunst met trots en vol doening op den avond van gister blijven terug zien. Hedenavond half 8 komen in Musis" de lagere klassen aan de beurt, die zonder twijfel ook ter dege zullen Loonen, wat zij kunnen. Nederl. E. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciseus van Assisie." Naar men ons mededeelt, zal op 18 Februari e.k. des avonds 81/2 uur in liet gebouw van den Ned. R. K. Volksbond, eene vergadering van de afdeeling Schiedam worden" gehouden. Blijkens de agenda zullen op deze "vergadering zeer belangrijke zaken worden besproken. Onder meer de propaganda-actie en eenige aangelegen heden van internen aard. Blijkbaar gaat deze afdeeling een flinke toe komst tegemoet. Waarschuwing. Het is in den laatsten tijd herhaaldelijk voor gekomen dat door bestuurders van motor rijtuigen dieren en voornamelijk honden werden aangereden en overreden, en daardoor kwamen klachten over dergelijke gevallen bij de be stuursleden van de Afd. Schiedam van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren binnen, terwijl bij onderzoek bleek dat deze aanrijdingen niet altijd van opzet waren vrij te pleiten. De bedoeling van dit schrijven is de bestuur ders van bovengenoemde vervoermiddelen er opmerkzaam op te maken dat zij niet altijd vrij uit gaan, en wilde ondergeteekende er hen even op wijzen dat in het wetboek van Straf recht straf tegen hen bedreigd wordt, immers in art. 254, staat o.m. Hij, die aan een dier pijn of letsel veroorzaakt of de gezondheid van een dier benadeelt. In art. 350 van hetzelfde boek staat o.m. met gevangenisstraf ten hoogste 2 jaren of een geldboete van ten hoogste 300 gulden wordt gestraft hij, die een dier dat geheel of gedeelte lijk aan een ander toebehoort, doodt, beschadigt, onbruikbaar maakt of wegmaakt. Aan den Commissaris van Politie is verzocht, daar wel streng op toe te laten zien, opdat in den vervolge met meer zorg dan tot op heden, van den weg gebruik gemaakt wordt. Het afd. bestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van dieren. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Floofdbureau van Po litie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags: groene mantelceintuur, blauwe jongenspet, pak je met aardappelen, worst enz., zwarte heeren handschoen, sleutel, ceintuur, kinderkousje en -sokje, portemonnaie inh. sleuteltje enz., grijze handschoen. Bij vinderspapieren geld, G. Vethaak, Puttershoekschestr. 47 bruin hondje, Ge meente Reiniging bruine heerenhandschoen, II. Markenstein, Rott. Dijk 71/7 zilveren collier en ceintuur, D. Rensraan, v. Beverenstr. 32damesportemonnaie met inh. P. Won- dergen, Fabriplein 29c. zilveren rozenkrans in zakje, J. v. d. Sloot, Wattstr. 56b lederen portemonnaie, A. Tjeerden, Zuidlandschestr. 24b kinderportemonnaic met inh., A. Konings, Ged. Broersvest 34/26 groene kinderhand schoen, W. Genesis, Nassaustr. 25 dames handschoen, R. Zuidema, Beijerlandschestr. 63a ceintuur, J. Wessel, N. Maasstr. 76b rozenkrans, Zoetmulder, Antli. Muijsstr. 3a papieren zakje met geld, J. Klein, Bakkers haven 23 kinderschoen, Kuipers, Singel 132/3 fabriekspenning no. 478, Wed. v. Waas, Lelie- str. 19 rozenkrans in etui, G. van Dorp, Kreu- pelstr. 32 eikenhouten roeiboot, Llavendienst. Hoofdstr. medaille, P. v. Noort, Rozenburger plein 21 blauw wollen sjaal, II. Brökling, Brugmanstr. 35 postduif, P. Pons, Bommel- schestr. 3 zilveren horloge, G. Stulens, Westfr. str. 46 ring met 3 sleutels, E. Dijkstal, Singel 208 heerenhandschoen, G. de Graaff, Rott. Dijk 103 fluweelen kindermuts, J. Troost, Hoogstr. 170 rol ijzerdraad, LI. Leenders, Hoogstraat 159 beursje met geld, A. v. d. Berg, Damlaan 45. Jubilé. Morgen viert de bekende fa. I.. Jurgens, al hier, haar 30-jarig bestaansjubilé. „T.H.O.R." De adspiranten-afdeeling van „Thor", heeft gister als inzet van haar jubileumfeest, een wel geslaagde uitvoering gegeven in den R.K. Volks bond. De vele belangstellenden die de groote zaal geheel vulden waren ten zeerste voldaan over de kranige verrichtingen van de jonge turners en turnsters. De andere week zullen de grooteren hun kun nen vertooncn. Luxor. De Luxor-directie gaat voort een dubbel programma wekelijks saam te stellen. Het eerste gedeelte dezer week geeft als hoofd nummer „De luchtduivel." De alom vermaarde Tom Mix treedt hierin op en laat ons als hoofdinspecteur vanimigraties aan de Calexico'sche grenzen zijn onverschrok kenheid en behendigheid bewonderen. Het tweede gedeelte toont ons het mooie filmwerk Wereldmisdadigers. Dit detectiveverhaal vertelt ons de uitvinding eener verderf-aanbrengende bacil, welke in verkeerde handen, alom verwoesting aanbrengt} doch tenslotte wordt vernietigd. Een keurig bijprogramma vult het geheel aan, zoodat een bezoek aan Luxor eengenoeg lijken avond beteekent. Hedenmorgen kwart over ne- gen stond d'e vrachtauto van de firma J. Nauman op de Westvest nabij de Keetsteeg. Terwijl de bestuurder een vaatje azijn naar een klant bracht, kwam juist de groote passagiers-auto VlaardingenRotterdam, van v. d. Burg aan rijden. Daar de autobus moeilijk passeeren kon, wilden eenige voorbij gangers de auto van Nau- huan wegduwen, maar plotseling schoot deze naar voren blijkbaar was de motor niet af gezet en kwam in botsing met de autobus, waarvan de treeplank vernield werd. De vracht auto, een Fordje, was er erger aan toe het voorstel werd totaal in elkaar gereden zoodat de motor bijkans op den grond rustte. Er werd niemand gekwetst. De politie was dra aanwezig, zoo ook een massa nieuwsgierigen het verkeer bleef 10 minuten gestremd. UIT ROTTERDAM. W. B. Het immer met zorg saamgestelde programma der W. B. bevat voor ditmaal als hoofdnummer „De pastorie van kapelaan Coscrove". Dit filmwerk door de „Catholic Art Associa tion" met warme aandoening en devote innig heid gespeeld, verhandelt de heiligheid der Biecht. Cn de geheimhouding, waaraan den priester is 'gebonden. Met groote toewijding is dit schitterend film beeld vervaardigd. Zelden zagen wij een zoo aangrijpend drama, zoo waardig en voornaam, als thans op het witte doek wordt uitgebeeld. Wij raden daarom een ieder sterk aan deze tendenz-katholieke, door Roomsche artisten gespeelde film te gaan zien niemand zal er spijt van hebben. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van. Schiedam brengen ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoek van ANNA BAKKER, WEDUWE VAN G. II. VOGELEZANG, al hier, om vergunning voor den verkoop van ster ken drank in het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-localiteit van het perceel Lange Kerkstraat 86 alhier en herinneren, dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het verlof schriftelijk bij hun college bezwaren kunnen worden ingediend. Schiedam 16 Februari 1924. SEPTUAGESIMA. Een geheel nieuw geluid klinkt door de li turgie vandaag. De Vreugdezangen verstommen, de heerlijkheidsroem van den Zoon Gods, die tevens Zoon des menschen is, wordt voor onze oogen verborgen en op een verren achtergrond teekenen zwak nog, maar zeker de lijnen zich af van het lijdenskruis. 't Is nog niet de volle boetetijd, dim de Kerk noemt „den heilza- kan men het beste bestrijden door het gebruik der Sanapirin-Tabletten (Mijnharde.) Koker75 ct. Bij apoth. en drogisten. 467 5 men tijd", waarin meer dan ooit den mensch van goeden wil gelegenheid wordt geboden voor zondenvergeving en genadevermeerdering, In deze dagen behandelt het brevier de ge schiedenis van Adam, Noë en Abraham, d.i. de zondeval met de belofte van den Verlos ser de redding uit den zondvloed van de vertrouwen aan Gods wet de uitverkiezing van het Joodsclie volk tot drager der Goddelijke belofte, tot de bevoorrechte stam waaruit de Christus wilde geboren worden. Deze geschiede nissen zijn wel in staat om voor te bereiden op den eigenlijken boetetijd. We zien daarin immers overduidelijk de groote barmhartig heden Gods en denken als van zelf daarbij aan onze persoonlijke ongetrouwheden die 't ook voor ons noodig maken dat de erbarmingen des Heere over ons komen En dat is nu het troost- tende der liturgie, dat ze ons niet neersmakt onder den al te zwaren last van onze schul den, maar integendeel, waar we uit ons zei ven kleinmoedig zouden willen worden, ons bij de hand neemt, ons hoofd opbeurt en ons wijst op Hem, die kwam niet om de zondaren te veroordeelen, maar om ze zalig te maken ons toont den Algoede, Die ons uitnoodigt onze lasten en zorgen bij Hem te brengen en ons door Hem te laten verkwikken. Vertrouwen en goede wil zijn de groote, de eenige vereischten die ons worden gesteld! Ook onze ondervinding is het dat, waar stervensweeën ons omgaven en smarten des doods ons omringden, de Heer uit Zijn heiligen Tempel onze stem hoorde en ver hoorde als wij in den nood den Heer aanriepen. En die herinnering doet ons ook nu hoopvol uitroepen „Ik heb U lief, Heer mijne sterk te." De goede wil, waar alles bij God op aan komt, schildert ons de, Godsgezant Paulus en bekrachtigt ons de Meester zelfHet leven is een wedloop een haalt slechts den prijs hoopt dus zóó dat ge dien prijs behaalt. Die „ééne" is in onzen levenswedloop natuurlijk niet een persoon, maar een soort van personen, die den prijs des eeuwigen levens behalen, dezulken namelijk, die zichzelf bestrijden dooi de genade Gods eerst gegeven in het Doop sel, steeds bevestigd en vermeerderd door het hemeisch manna der H. Communie. De goede wil is de hoofdfactor want dc laatsten zullen de eersten zijn en de laatstge- roepenen worden gelijk gesteld met de eersten d.w.z. niet het werk wat is verricht maar de bedoeling waarmede het werd verricht geeft bij God den doorslag. Velerlei zijn de gaven die God den verschillenden menschen schonk vandaar verschil van werken, maar van al len wordt gelijkelijk gevraagd de goede wil, om met zijn eigen gaven het werk Gods te doen. Wat bemoedigende gedachteAls we een gewijd schrijver hooren zeggen: de Hemel is vol van bekeerde zondaren, wie onzer zal dan bij dit evangelie nog aarzelen of vertwijfelen. Zijn we getrouw geweest aan onze roeping van den beginne afons wordt het volle loon uitbetaald maar ook zijn we onder de laatst geroepenen d.i. hebben we ooit door zonde onze roeping verloochend, als wij door berouw heb ben goedgemaakt wat verkeerd was dan stelt Gods goedheid ons gelijk met den eerste en ook ons wordt uitbetaald het volle loon Zoo klinke in ons de blijdschap voort, te midden van de vernedering om ons verleden vrede (d.i. de vrede van Christus, die alle begrip te boven gaat) aan de menschen van goeden wil Agenda. 1. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een leeraar in Duitsche taal en Handels correspondentie aan den Gemeentelijken Han delsavondcursus. Aanbevolen worden de heeren1. G. M. Knopper, Hoofd van de Bijzondere School Voor Lager en Uitgebreid Lager Onderwijs van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs, alhier 2. A. Noordhoek, te V'aar- dingen. Benoemd wordt den heer C. M. Knopper. Ibis. Benoeming \an 2 leden en 2 plaats vervangende leden van de Commissie, bedoeld bij art. *21 van het Werkliedenreglement. Aanbevolen worden Voor lid de heeren: a. LA. Godschalk; 2. W. M. Koppers. b. 1. W. M. Kloppers2. A. Godschalk. Benoemd worden de heeren A. Godschalk en W. M. Kloppers. Voor plaatsvervangend lid de heeren a. 1. J. van 't Zelfde 2. Th. J. H. Mouwens. b. 1. Th. J. H. Mouwens 2. J. van 't Zelfde. Benoemd worden de heeren J. van 't Zelfde en Th. J. LI. Mouwens. Iter. Voorloopige vaststelling van de Ge meente-rekening over 1922. Deze rekening sluit met gewone ontvangsten 4.935.910.02, uitgaven 4.402.514.555 voor- deelig saldo ƒ533.395.465. Buitengewone dienst ontvangsten ƒ8.025.960.665, uitgaven ƒ10.693.012.85, na- deelig saldo 2.667.152.181/2. - Wordt voorloopig vastgesteld. (De heer Swartjes komt ter vergadering). 2. Voorstel van B. en W. om gunstig te be schikken op het verzoek van de St. Willibrordus- stichting om toekenning van de vergoeding bedoeld in art. 100 der L.O. wet wegens het in 1921 aanwezig zijn van overtollig personeel aan hare M.U.L.O. School aan de Westmolen straat. Overeenkomstig het voorstel wordt over 1921 een vergoeding van 1800.toegekend. 2bis. Voorstel van B. en W. betreffende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2