EEN MANIE. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 47ste Jaargang. Zaterdag 16 Februari 1624. No. 16872 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.'per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeiti 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger De verzekering wordt gewaarborgd door deHoll.Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. .Deserteurs." Van verschillende'zijden is den laatsten tijd aangedrongen op maatregelen tegen de „deser teurs," dat zijn Nederlanders, die om aan de hier te lande geldende belastingwetten te ont snappen met hun hebben en houden naar het buitenland vluchten. Prof. van Gijn heeft deze quaestie Woensdag in de Tweede Kamer bij de algemeene be schouwingen over de staatsbegrooting ter sprake gebracht. Hij zeide volgens het „Kort Verslag" onder meer het volgende Met bijna 1/4 milliard is 't nationaal vermogen gedaald door vertrek van gefortuneerden. In het buitenland doet men alles om het kapitaal naar zich toe te trekken.In Zwitserland heefL men de vreemdelingen minder belast dan de ingezetenen en wil men dit gaarne van hoogerhand schrifte lijk bevestigen ook voor de toekomst. Dit trekt natuurlijk. Spreker kent een voorbeeld van ie mand, die een inkomen van 1/a millioen francs in België opgaf, waarvan de belastingambtenaar vond, dat men zulke hooge inkomens daar niet moest opgeven. In de jongste „Economist" vinden we de wijze, waarop de heer Mussolini het vreemde kapitaal tracht te lokken hij maakt het met heL af schaffen van de successie-belasting gemakkelijk voor vreemdelingen, zich in Italië te vestigen, heel iets anders dan de heerlijke 48 pGt. van Minister de Vries, dienaar spreker aan den lijve ondervond tot 80 pGt. kunnen worden als de erflater een paar legaten vrij van successie heeft vermaakt De minister zegt, dat. er niets tegen te doen is. Spreker zou er echter niet tegen opzien, Nederlanders, die naar het buitenland gaan, tenzij om den kost te verdienen, nog een jaar Of vijf te betrekken in onze belasting, vooral in de verdedigingsbelasting, maar ook wel in de inkomstenbelasting. Spreker zou die menschen eenvoudig een aanslag willen thuis sturen met de mededeeling, dat, zoolang zij niet betalen, de Nederlandsche Staat zich niets van hen aantrekt, en hun geen visum, geen pas, geen geboorte-akte of zoo iets meer verstrekt. Men zou van hen kunnen vorderen, hetgeen zij hier betaalden, verminderd met hetgeen zij bewijzen, ginds te betalen. Duitschland heeft zoo iets toegepast. Zij, die willen genieten van consulaire en diplomatieke bescherming, moeten er ook wat voor doen. Men heeft wel de Koningin een cadeau ge geven uit Lausanne, doch spreker acht het verkeerd, dat die menschen niets over hebben voor de Nederlandsche cultuur. Ten aanzien van deze „Steuerflücbtlinge" wil spreker nog iets zeggen in verband met de successiebelasting. Spreker vraagt den Minister de erfgenamen niet alleen te belasten, als de erflater hier woont, doch ook indien hij in het buitenland gevestigd is en daar overlijdt. Het vertrek, als iemand zijn einde voelt naderen, geeft voor de erfge namen 45 tot 48 pet. besparing aan successie rechten. Van den eersten antirevolutionnairen Minister van Financiën hebben we de hoogste successie belasting gekregen. Spreker hoopt, dat deze antirevolutionnaire Minister niet meer menschen over de grenzen zal drijven. Spreker is niet tegen hooge erfgenamenbelasting, doch er zijn geen erfgenamen zonder erflaters en als deze weggaan of alles opsoupeeren, dan kan men ook geen successiehelasting innen. Wetenschappelijk Nieuws. De Katholiek. Het oudste der Nederlandsche katholieke tijdschriften begint met de pas-verschenen aflevering zijn honderd-vijf-en-zestigste deel. Dat wil zeggen, dat nu reeds twee en tachtig jaren dit tijdschrift zijn maandelijksche geeste lijke spijs aan het Roomsche lezerspubliek heeft voortgezet. De serie van Katholiek-deelen is een trouwe weerspiegeling van de cultureele emancipatie der katholieken in dat tijdvak. Op gezet is het tijdschrift door den grooten Broere, die jarenlang leeraar was van het Seminarie Hagevcld en daarna hoogleeraar in de kerkge schiedenis aan het Seminarie te Warmond, maar wiens invloed veel verder reikte dan den kring zijner leerlingen, die met recht genoemd wordt onder de groote emancipators rler katholieken in Nederland, omdat zijn oorspronkelijke geest de katholieken aan het denken bracht, en de gedachten werden omgezet in daden van blijvende beteekenis. In den langen tijd van zijn bestaan heeft de redactie van het tijdschrift voortdurend het geluk gehad van eerste krachten onder zijn medewerkers te tellen. En nu biedt zij het 165ste deel aan. Zeker, De Katholiek is geen tijdschrift voor iedereen. Zij veronderstelt ontwikkelde lezers, maar biedt dan ook voor hen telkens lezenswaardige artikelén, waardoor zij op de hoogte blijven van wat er te doen is in de weten schappelijke wereld. De Katholiek bekleedt onder de Room sche tijdschriften een eigen plaats. Ieder tijd schrift heeft zijn eigen verdiensten, en er zijn er verschillende die men met meer onmiddellijke belangstelling zal lezen, omdat ze meer direct de vraagstukken van den dag behandelen of lichtere stóffen van kunst en litteratuur. „De Katholiek" leest men niet in een verloren kwar tiertje na het eten die lectuur vereischt een zekere inspanning, maar het resultaat is dan ook een blijvende verrijking van den geest. Aan het oude en toch jonge tijdschrift een hartelijk,„Ad muitos annos." Dit prachtige maandschrift is een der goed koopste. Het kost slechts f 12.fr. p.p. 12.50. Wie een exemplaar ter kennismaking wil ont vangen, richtte zich tot de uitgevers Firma Wed. J. R. van Rossum, Utrecht of Uitgevers- Vennootschap „Futura", te Leiden. Boekbesprekingen. We hebben gister een spiksplinter-nieuwe pia no gekregen 'n prachtkast en een klank, dat er in zit, zeg, geweldig. Gelukkig, dat dat oude „kreng", die tingel-tangel de deur uit is. Nu kun nen we de nieuwe „Tel und Tanz" tenminste spelen, zooals 't hoort en er wat „sjoem" in brengen". Piet stond te watertanden en te trekkebekken, toen Leo hem dat geweldige, benijdenswaardige nieuws kwam vertellen hij dacht met weemoed aan zijn eigen verroest-snarig erfstuk, dat toch ook wel eens plaats mocht maken voor een beter, moderner instrument. Een dergelijk pianonieuwtje kan men tegen woordig wel zoo ongeveer dagelijks vernemen, want warempel, wie heeft of krijgt er in onzen tijd geen piano Wie het maar eenigszins doen kan, of 't desnoods op huurkoop kan betalen, schaft zich een piano aan en een ieder, die 't weten of ook niet weten wil, kan tot den treure toe de dringende invitatie vernemen je moet toch eens gauw komen bij ons, mijn oudste doch- ,,'t Voorheen en thans." „Van A. J. Oostdam, oud-journalist, verscheen in de Volksbibliotheek van Futura te Leiden een boekje, met bovenstaanden titel, dat een beknopte geschiedkundige terugblik geeft der katholieke actie van de laatste 150 jaren en waarbij Baron van Wijnbergen 't volgende voor woord schreef Als voorzitter van den Algemeenen Bond ge durende eenige jaren verplicht zijnde, in geheel bijzondere mate te letten op het doen en laten der Katholieken op politiek terrein, trof het mij, dat door de jongeren in steeds mindere mate wordt kennis genomen van de historie der Katho lieke Staatspartij, door niet weinigen zulks ten eenenmale verwaarloosd wordt. Dit is niet zonder bedenking. g| Het heden toch is nu eenmaal onverbrekelijk gebonden aan het verleden om het heden te kunnen beoordeelen en doelmatige plannen te kunnen beramen voor de toekomst, is grondige kennis van het verleden eerste vereischte. Het verwaarloozen der historie is gevaarlijk. Niet meer wetend, in welke positie de Katho lieken hier te lande nog niet zoo heel langgeleden verkeerden en hoeveel moeite de emancipatie der katholieken heeft gekost, is de kans groot, ter of onze Kees speelt toch al zoo aardig, dat 't een lieve lust is daer zit volop muziek in dat kind, de jongens gaat er heelemaal in op. En als je dan aan die vriendelijke invitatie gehoor hebt gegeven, dan kom je meestal 's avonds van al die hoempa en ketelmuziek geheel van streek thuis. Je weet zelf niet eens meer, wat voor warboel je zoo al hebt gehoord, in wat voor warwinkel ze je hebben trachten binnen te leiden. Metniets dan banaliteiten werden je ooren betoeterd en je gevoelens gepijnigd de eene nieuwste „mop" na de andere werd er mechanisch afgedraaid, af gerammeld, zonder de minste visie, zonder 't geringste gevoel en begrijpen. Als de rol er maai inkomt en de voor dergelijke lol steeds gevoelige, kleingeestige luisteraar maar onder den indruk raakt, dan 't is eigenlijke doel van den geheelen opzet bereikt en dagelijks groeit de lust om met. al maar meer nieuwe dergelijke noten-gedrochten met voortdurend stijgend succes te kunnen op treden. Er wordt nog niet eens technisch correct gespeeld en al zou men cr wat willen „inleggen", oök dat zou ijdel werk blijken, om de eenvoudige reden, dat er in 't meerendeels van die moderne dans- en straat-deunen totaal niets inzit. Naar dat de huidige generatie zich gaat overgeven aan een onverantwoordelijke luchthartigheid, voortspruitend uit een niet gemotiveerd optimis me, met gevolg, dak de Katholieken, geen ge varen meer duchten, zich ten eenenmale gaan ontwapenen en weerloos zullen worden bevon den, indien weer aanbreken dagen van strijd. Het goed, na tientallen van jaren in moeizamen ar beid verkregen zou dan weder te loor zijn gegaan. Deze overweging bracht mij er toe, in de Bondsvergadering "van 2 Juni 1923 de vraag te stellen, welke voor den heer Oostdam aan leiding werd, zijn brochure te schrijven. Hulde en dank zij hem daarvoor gebracht. Moge zijn geschrift in handen van velen komen, worden gelezen en herlezen. Gemengd Nieuws. De roode baronnen en hun ar beiders. Bolschewistisch Rusland heeft zijn eigen „roode aristocratie", aldus vangt de spe ciale „Daily Mail"-correspondent, sir Percival Phillips, in een artikel over het bolschewistisch bewind aan. De fabel, dat alle sociale rangverschillen met het tsarisme zijn uitgestorven, wordt door de communistische baronnen van het Kremlin niet langer geëxploiteerd. Zij hebben het masker der vrijheid afge worpen en laten openlijk zien, dat zij werkelijk een aparte klasse zijn, die los van het honger lijdende „proletariaat" staat en zich met al de weelde omringt, die het leven van een rijke heerschersklasse kenmerkt. De reusachtige geheel-vernikkelde automo biel van burger Krassin met den cliiquen chauf feur in Engelsch livrei, is een symbool van deze nieuwe aristocratie. De auto is in den gedachtengang van het volk onafscheidenlijk verbonden met het begrip officieel comfort en wanneer een auto van het gewone type langs de ellendig-onderhouden, of liever niet-onderhouden wegen nabij Moskou .rijdt met leden van de Britsche bandels-missie, roepen kinderen „communisten, communisten De nieuwe aristocratie bestaat uit drie er kende klassen. De laagste klasse is die, waar toe de commissarissen behooren, die het recht hebben op het gebruik van een regeeringsauto en de voor de regeering gereserveerde loges in de opera mogen innemen. De tweede klasse omvat een groep hoogere commissarissen, die hun eigen auto's bezit ten, maar in de opera ook slechts van de re- geeringsloges mogen gebruik maken. De hoogste klasse is die, waartoe de officieele persoonlijkheden behooren, die niet alleen hun eigen auto's hebben, maar ook het recht hebben om in de opera in de direcueuren-loge te mogen zitten, welke vroeger slechts gereserveerd was voor de grootvorsten en hun vrienden. De hooge officieele persoonlijkheden leven in grooten stijl. Trotzky bewoonde vóór zijn verbanning naar den Kaukasus „wegens ziek te" een prachtig huis nabij den Sadowayalbou- levard. Een bijzonderheid van deze „heerlijk heid" is, dat zij door een buitengewoon hoogen en zwaren muur is omringd. Litwinoff heeft insgelijks een fraai huis en moet te Reval heel wat geld verdiend hebben. Trotzky is financieel geinteresseerd in vele regeerings-ondernemingen en heeft aanzienlijke bezittingen buitenslands, waaronder een mooi zomerverblijf aan het strand te Riga. De heer Zinovjeff, één der mannen van het triumviraat, d;e thans aan het hoofd van het sovjet-bewmd staat en d'ctator van Petrogrado is, woont doorgaans n het hotel „Astor a", het grootste en beste hotel n d-e stad. De commissarissen, die het gewone werk verrichten, leven over het algemeen in weelde) de meesten onzer piano-maniakken missen ook i zelfs den drang nog, om een stuk naar zijn eigenlijken waren inhoud te verklanken. Met nummers, welke inderdaad muzikalen inhoud hebben, zooals b.v. de werken der Klassieken, als een Beethoven, Mozart, Chopin, Mendels sohn of van de geniale „modernen" als een Tsjaikowsky, Debussy, Gfieg enz, moet men hun dan ook absoluut van 't lijf blijven. „Is dat mu ziek zoo'n saaie, droge boel, je kunt er niet eens op dansen, je snapt niet, dat ze dergelijk droog gedoe in elkaar hebben kunnen zetten." Juist, daar komt de aap uit de mouw men snapt er niets van en daarom deugt 't niet. j Kortzichtiger conclusie is wel niet denkbaar. Muziek, waar werkelijk muzikalen tot schreiens toe in verrukking, naar kunnen zitten luisteren, J muziek, welke als een schoone troost kan zijn :n alle wederwaardigheden des levens, wordt door banale dans- en deuntjes-!ustigen in verwa ten eigendunk in een hoek getrapt, genegeerd Maar moeten de zoo geminachte meesters 1 er nu tenslotte nog niet blij om zijn, dat men hu schoone erfenis nog niet tracht te ontwijden; dat j zou gebeuren, wanneer de doorsneepianist (e) Van onze dagen zich inderdaad eens waagde maar worden zelden bij openbare plechtigheden gezien. Zij hebben genoeg met elkaar te be spreken, want de toekomst vervult hen met bezorgdheid en zij trachten een veiligen uitweg te vinden uit hun moeilijkheden. Hun bijeen komsten beginnen gewoonlijk om ongeveer 5 uur des middags, en duren vaak zonder onder breking voort tot 11 uur 's morgens. Het mecrendeel der sovjet-leiders woont in het Kremlin, dat even ontoegankelijk is als de zoogenaamde heilige plaatsen in Lhasa" Een vraag stellen naar wat er in het Kremlin geschiedt, levert een voldoenden grond op om wegens spionnage gearresteerd te worden. Op een bestellingslijstje ten behoeve der bewoners van het Kremlin, dat Phillips' zegs man onder de oogen kreeg, kwamen voor si garen, champagne, kreeft, pate de foie gras, allerlei geconserveerde vruchten, zoetigheden, saucen en fijne vleeschsoorten. De officieele „inkooper" van het Kremlin zorgt, dat er in het Kremlin steeds een goeden voorraad „lekkerbeetjes" is en de kapiteins van sommige schepen zouden interessante ge schiedenissen kunnen vertellen omtrent de vreemdsoortige ladingen, bestemd voor de bol- schewistische aristocraten. Wanneer de commissarissen reizen, maken zij van zoogenaamde „diplomatieke rijtuigen" op de spoorwegen gebruik, en niemand weet, waar zij heengaan, of waar zij vandaan komen. Als zij zich van een auto bedienen, zijn de gordijntjes neergelaten en worden zij van nabij gevolgd door een andere auto, waarin soldaten met geweren in den aanslag. Geen hunner voelt zich op zijn gemak, want allen zijn door vrees bevangen. Zij weten, dat zij op een vulcaan leven en dat, als zij onder ling verdeeld zijn, zij spoedig aan de lantaarn palen zullen hangen, gelijk één hunner zelf zeide. Flet, volk in het algemeen is ziek van het bolschewisme. Het weet, dat velen der kop stukken persoonlijk g°profiteerd hebben van de revolutie, ofschoon er natuurlijk uitzonde ringen zijn. Tot deze uitzonderingen behoorde, volgens den zegsman van den correspondent, Lenin, die, naar de algemeene volksovertuiging geen persoonlijk voordeel zocht. Een v e r s c h r i k k e 1 ij k gevecht. Twee Aiaerikaonsche plantkundigen maakten sinds eenigen tijd in een moeras nabij New-Or leans excursies. Een vreemdsoortig gewas trok op een goeden dag hun bijzondere aandacht. Het was een palm-aclvtige, maar dan grijsgekleurde plant met gele bloemen aan korte stengels onder aan den stam. Toen een der botanici naderbij trad en een tak wilde afplukken, voelde hij zich opeens door een sterken arm aangegrepen. Tol zijn doodelijke verbazing zag hij, hoe een blad der plant zich naar beneden boog en hoe ook de andere takken zich als grijparmen rond hem uil- strekten. Trots al zijn pogingen om zich te be vrijden, werd de klem der armen steeds nijpen der. J-Iet slachtoffer werd naar den stam ge trokken, en daar bespoten met een bijtend vocht, dat de plant afscheidde. Gelukkig bemerkte de andere plantenkundige de vreeselijke positie van zijn collega. Hij beg-on de vangarmen af te snijden en wist door zijn vakkennis aan den greep van andere armen van het monster te ontkomen. De operatie duurde een heelen tijd, maar de botanicus werd gered. Kleine dieren komen er natuurlijk minder goed af. Als de Amerikanen niet bluffen, zouden wij wel eens willen weten, wat voor een monster- plant deze „palm" kan zijn. aan hun werken, Beethoven, en zoovele anderen zouden zich in hun graf omdraaien, omdat ze dan in hun hoogste idealen zouden worden ge- olterd door schennende, gevoelloozen, zonder besef van eenig ideaal. De kwestie echter van den anderen kant be schouwd, heeft de Muze van de verhevene kunst der muziek thans alle reden tot klagen en zuch ten, nu zij met zoo bittere teleurstelling en schrij nende pijnen moet aanzien, dat haar kunst bij zoovelen zoo bitter weinig ware waardeering vindt en dat er slechts heel weinige zijn, die de muziek als een gave van God op passende wij ze achten Haar ooren tuiten en haar ziel wordt gemar teld, wanneer zij hoort dat ordinaire spelen kabaal, dat uit zoovele woonkamers en feest zalen opklinkt en verschrikt vlucht zij veront waardigd ver weg en tobt zich in de eenzaamheid af met'tmoeilijkeprobleem: hocvande menschen weer vooral ziele-wczens te maken, die hun zicle-leven stellen boven him zinnen-leven, die L geestelijke, niet'vergeten om 'tmaterieelc, maar integendeel den geestover de stof laten hcerschon. 't Luisteren naar goede muziek zou in deze richting al veel kunnen verbeteren. J. NIEUWE EDAMSCHE COURANT mmaaa

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5