'2e. Voor die leiding ia naast een godsdienstig en cultureel hoog peil een sterke invloed hun nerzijds noodig'op het terrein van wetenschap, ambtenarij, wetgeving, landsbestuur, alsmede van handel en bedrijf. 3e. Tot het verwerven van dien invloed is het derhalve noodig, dat de R. K. student, mede het oog richtende op het einddoel der emancipatie zich met alle kracht wijdt aan de vakstudie en eenmaal afgestudeerd zijnde aan de vervulling van de taak die zijn werkkring hem oplegt. Hanzedagen in het Bisdom Haarlem. De algemeene malaise heeft niet nagelaten haar bedroevend stempel ook op de Katholieke middenstandsbeweging te drukken en al heeft De Hanze in het Bisdom Haarlem zelden een jaar gekend van grootere activitieit, dan in 1923 over de geheele linie ontwikkeld moest worden, zoo is toch de rekening van dat jaar met een beduidend ledenverlies afgesloten. Het Hoofdbestuur van de Haarlem sche Hanze noch de besturen der aangesloten afdeelingen zijn inmiddels van zins in de ingetreden ver flauwing gelaten te berusten, overtuigd als zij zich ervan houden, dat ieder verlies voor de organisatie eene verzwakking moet beteekenen van het thans zoo broodnoodig weerstands vermogen van den middenstand. In de leidende kringen is men er zich van bewust, dat verschillende verwarring-wekkende gebeurtenissen de animo voor het vereenigings- leven ten onrechte hebben verminderd, en dat de dag niet verre zal zijn waarop de geheele Katholieke middenstand van Haarlems Bisdom zal inzien, voor welke groote rampen hij met Gods hulp bewaard gebleven is. Dit oogenblik van verheldering en herleving zal men trachten te bespoedigen, o.a. door het vroegtijdig uitschrijven van een twaalftal Hanze- dagen in verschillende centra van het bisdom, voor de viering van welke dagen alle Katholieke middenstanders uit deze plaatsen en uit de verre omgeving met hunne dames worden genoodigd. Met groot succes ruim vierhonderd deel nemers maakten de vergaderingen mee heeft de eerste Hanzedag bereids plaats gevonden in de Bollenstreek. Op Donderdag 21 Februari volgt Beverwijk, waartoe ook Zaandam, Uitgeest, lJmuiden, Heemskerk, Krommenie, Assendelft, Wormer- veer, Velseroorden Gastricum genoodigd zijn. Daarna komen Gouda en Den Haag, op Maandag 25 Februari, Rotterdam op Dinsdag 26 Februari, Hoorn op Woensdag 27 Februari, Leiden op Donderdag 28 Februari, Goes op Vrijdag 29 Februari, Amsterdam en Alkmaar op Woensdag 12 Maart, Delft op Dinsdag 25 Maart en Haarlem op Woensdag 14 Mei. Al deze dagen worden met een Kerkelijke viering ingezet, waarna volgen de inspectie- vergadering, de propaganda-vergadering en in vele gevallen een ontspanningsavond als slot. De vraag Wat Is, wat deed, wat doet de Hanze vormt het hoofdthema van deze Hanze- dagen, welke vooral de interne verhoudingen beoogen te verbeteren. Ter voorbereiding van een en ander zal onder denzelfden titel een massa-brochure het licht zien, welke op dit oogenblik ter perse ligt. Moge deze grootsch opgezette actie in de kringen der Kath. middenstanders de belang stelling ontmoeten, die zij verdient Plaatselijke keuze. Naar aanleiding van de indiening bij de Twee de Kamer van een'nieuw initiatief-wetsvoorstel Rutgers c. s. tot invoering van Plaatselijke Keuze is Zaterdag te 's-Gravenhage een groote nationale betooging gehoudens Van heinde en ver waren de betoogers met hun vaandels en banieren naar de Residentie gekomen drank- bestrijdersvereenigingen en vakvereenigingen van allerlei richting, politieke vereenigingen, vereenigingen van godsdienstige en van maat schappelijke strekking waren vertegenwoordigd. Vele sprekers voerden het woord. Z. H. de Paus en mr. Kolkman. De oud-minister van financiën, mr. Kolkman, wiens toestand nog steeds onveranderd is, heeft Zaterdag een telegram uit Rome van kardinaal Caspari ontvangen, mededeelende, dat de Paus zijn zegen heeft uitgesproken voor het herstel Van mr. Kolkman's gezondheid. Bezuiniging op den maildienst. De directie der Stoomvaart-Mij. Nederland heeft besloten, bij wijze van bezuinigingsproef, den Indischen maildienst te gaan onderhouden met zeven, in plaats van met acht mailbooten, zooals bij den tegenwoordigen dienst het geval is. De overtocht zal, bij de overzeesche verbin ding met zeven schepen, eenigszins bespoedigd en het verblijf der schepen in Amsterdam en te Tandjong Priok, thans resp. drie en vier weken, in elk dezer havens met één week wor den verkort. De commissie-kwaal. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, dr. De Visser, heeft Zaterdagmorgen halftwaalf de wetenschappelijke commissie van advies en onderzoek in het belang van volks welvaart en weerbaarheid geïnstalleerd. Commissie van onderzoek. De regeering heeft een commissie van onder zoek inzake Tangerang ingesteld. Leden daar van zijn de procureur-generaal, de resident en kolonel Opperman. Het hoogovenbedriif. Ten dienste van het hoogovenbedrijf te Velsen zullen van a.B. Dinsdag af op vijf werk dagen per week extra kolentreinen rijden van Heerlen naar Beverwijk. Ontslagaanvrage directeur P. T. T. Naar wij vernemen is thans bij het Departe ment van Waterstaat ingekomen de ontslag aanvrage van den heer König als Directeur- Generaal der Posterijen en Telegrafie. Het Correspondentiebureau deelt mede, dat deze ontslagaanvrage uitsluitend om persoon lijke redenen is geschied. Geen Rijksnooduitkeering over 1923. Indertijd is reeds op de mogelijkheid gezin speeld, dat ook de Rijksnooduitkeering aan de gemeente Amsterdam over 1923, welke post op de gemeentcbegrooting voor genoemd jaar tot een bedrag van ƒ3.195.000 voorkwam, niet zou worden uitgekeerd. Naar de „Tel." thans van welingelichte zijde verneemt, wordt het zoo goed als zeker geacht, dat inderdaad deze uitkeering niet zal geschie den. Prof. Treub niet naar Amerika. In strijd met. het bericht, dat prof. Treub weldra voor Nederland in den Vreemde naar Amerika zou gaan, vernemen wij, dat Z.H.G. daartoe voorloopig geen plan heeft. De verbinding Holland - Engeland. De dienst Hoek van HollandHarwich on dervindt geen toornis van de staking in de Engelsche havens De dienst Vlissingen Folkestone ondergaat geen wijziging in verband met de Engelsche havenstaking. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Uit den Raad. Voordat we met ons overzicht over de 1.1. Vrijdag gehouden raadszitting beginnen, moet ons eerst een grondige klacht van het hart be treffende de wijze van debatteeren, zooals dat den laatsten tijd diverse raadsleden meenen te moeten doen en waardoor een zitting voor een groot deel 't aanzien en de beteekenis krijgt, niet meer van een bijeenkomst van vroede vaderen, maar van een vroedvrouwen-kransje. Want, is 't niet treurig, dat nu met de S.D.A.P,- ers en S.P.'ers, die altijd reeds sterk zijn geweest in onlogisch en kleingeestig debatteeren, ook al enkele christelijke arbeidersafgevaardigden aan dat flauwe, tijdroovende gedoe beginnen mee te doen. Ieder voorstel pluizen ze uit, of er soms geen vermeend nadeel voor de arbeiders achter schuilt en iederen keer meenen ze de gelegenheid te baat te moeten nemen, om voor 't geringste ietsje, dat bovendien nog altijd niet eens bestaat, den betrokken wethouder „op zijn vestje" te moeten zitten. Men brengt zelfs kwesties naar voren, of een werklooze beter met een schop dan wel met een kruiwagen tevreden kan zijn. Hierdoor worden de discussies onnoodig gerekt, gelijk ook Vrijdag met een zeer kleine agenda weer 't geval was, zoodat de zitting eeist om over zes kon worden gesloten. Laat men nu toch niet allemaal als „pluizers" en „vitters" gaan optreden, wat schiet men er mee op en men zou gevaar loopen, de groote lijnen uit 't oog te verliezen. Juist voor den aanvang van de vergadering kwam de heer Korpel met eenige schriftelijke vragen bij 't college over de z.i. slechte behande ling, die de Schiedamsche werkloozen van den aannemer der ophooging van de nieuwe begraaf plaats zouden hebben ondervonden. Weth. Houtman diende hem dadelijk van antwoord, welke haast, zooals weth. v. Velzen later ook terecht opmerkte, in den loop van het debat niet gerechtvaardigd bleek, om de eenvoudige reden, dat nog niet voldoende inlichtingen hadden kunnen worden ingewonnen, 't Klinkt inderdaad vreemd, dat geen Schiedamsche werkloozen, maar Wel Maassluissche arbeiders bovengenoemd werk thans verrichten. Dat dit mogelijk is, schijnt wel aan beide partijen te liggen, waarvan de eene niet genoeg inlichtingen verstrekte en de andere er niet voldoende heeft gevraagd. Anders hadden de werkloozen van hier toch zeker een loon van 30, dat men vol gens weth. Houtman op dit werk verdient, niet afgewezen. Voor de toekomst is een betere rege ling dus wel gewenscht. De emigratie-kwestie, waarvoor de heer In- gelse zich buitengewoon interesseert en met recht, had ook heel wat voeten in de aarde. Zijn grootste voorstanders had de heer Ingelse in den voorzitter en in weth. v. Velzen, zijn grootsten tegenstander in weth. de Bruin, die verschrikkelijk bang scheen te zijn, dat de emi granten in Canada veel te hard moesten werken. Dit heeft echter de heer Ingelse bij zijn vast houden weten te winnen, dat 't college nog alle moeite zal doen, om steun van 't Rijk te krijgen voor gezinnen en vrijgezellen, die, hier werkloos, in Canada bereid zijn hun geluk te beproeven. Moge die moeite niet te vergeefs blijken. 't Laatste punt, dat debat uitlokte, was 't voorstel van B. en W. betreffende het verleenen van een tegemoetkoming aan de wegens inkrim ping van werkzaamheden ontslagen losse werk lieden en 't voorstel tot het treffen van een regeling voor de niet in het Pensioenfonds op genomen werklieden-, die na tenminste 7 jaren dienst reeds werden ontslagen en bij het ontslag den 65-jar. leeftijd hadden bereikt. Bijna alle leden keurden deze plannen op zich direct goed, maar meerdere waren er, die 't motief van het indienen onedel vonden, omdat ze er een geste van een christelijke ambtenaren- regeering in waanden en verder meende een enkele er nog eenige voetangels en klemmen in te kunnen ontdekken. Ten slotte was men toch maar zoo verstandig, om de voorstellen MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. 477 6 Bij Apoth. en Drogisten. z.h.s. aan te nemen. Aljeen zal nog worden onder zocht, of naar v. Noordennen's wensch, de wachtgelden gelijk zouden kunnen zijn aan z'oo- veel volle weken loon, als iemand jaren in lossen dienst is geweest. Pandora. Na het journaal krijgen we een interessant kijkje in Parijs, waarna een kluchtige éénacter volgt. Dan rolt het projectie-doek weg en verschijnt Afra, de geheimzinnige vrouw. Zij noemt U namen, voornamen, geboorte datums, leest kaarten en kent fotografiën, terwijl u rustig blijft zitten. Wij stonden verbaasd over dergelijke sterke staaltjes gedachte-lezen. Na de pauze draait de mooie film „Slechts 'n winkelmeisje." In zes keurige acten maakt dit filmbeeld met edele strekking een grooten indruk op ons. Wij bevelen een bezoek aan. „Toonkunst." Het gouden jubileum van de Muziekschool is Zaterdag besloten met een uitvoering van de jongere leerlingen, die voor hun zang-, piano- en vioolnummers, in de flink-bezette Musis- zaal, een dankbaar gehoor vonden. Hoewel de talenten der jonge musici natuur lijk nog niet groot genoeg waren om kunst genot te geven het charme dat de jeugd nu eenmael voor heeft, vergoedde weer veel, en bovendien waren er in solo's, samenspel en koor, genoeg bestanddeelen die bet hartelijk applaus wettigden en tevens deden uitkomen hoe goed het peil is waar het onderricht, aan de Muziek school op staatwaarom het te wenschen is dat de 50-jarige, door waardeering en steun die zij ruimschoots verdient, nog vele jaren moge groeien en bloeien, Schiedam ten voordeel. Ussport. De Schied. IJsvereeniging organiseert voor morgenmiddag een hardrijderij-wedstrijd voor jongens beneden 20 jaar. Men zie ook de betreffende annonce in dit blad. „Zanglus t." De onlangs opgerichte gemengde zangver. „Zanglust" gaf gisteravond in „Musis" onder leiding van haar dirigent, den heer W. F. Kools, haar eerste uitvoering, waarmee ze meteen reeds haar bestaan wist te rechtvaardigen en billijke verwachting deed wekken, dat 't voor de toe komst steeds crescendo zal gaan. 't Koor is niet zoo bijzonder groot, maar beschikt toch over 't algemeen over niet te versmaden materiaal, dat de dirigent zeker wel in de goede richting zal weten te leiden, 't Program bestond gistér- avond nog meer uit kleinere nummers, waarvan Mendelssohn's Loreley 't omvangrijkste was, maar een nieuw gezelschap pleegt immers ook steeds met minder zware werken te beginnen dat is de voorzichtigste weg. Als solisten waren de heer J. Rijsselberg en Mevr. v. d. Bergv. Zuuren, een stadgenoote, geëngageerd. De sopraan, die geen beroeps zangeres is, bracht er haar taak zeer verdien stelijk af en had echte lieve liedjes op haar repertoire, waarvan we „Jonge liefde" van Gottfried Mann, met name willen noemen. De lieer Rijsselberg was fiksch bij stem en goed van voordracht. Met zijn machtig geluid over- vulde hij de Mirsiszaal tot in de uiterste hoeken. De zanger vertolkte o.m, de Paljas-proloog en Loots' „In 't Woud." 't Vrij talrijk publiek was met koor en solisten goed tevreden. Door den agent van politie C. J. Kreuger is tegen 1 April eervol ontslag gevraagd, terwijl met 1 Maart, aan den agent A. Goudswaard, tegenwoordig portier van het hoofdbureau, na 34 jaren trouwen dienst, eer vol ontslag is verleend. Zaterdagavond is tijdens a f- wezigheid van de familie, ingebroken bij den heer AD., Warande 195. Door uitsnijding van een ruitje in de voordeur hebben de inbrekers het slot weten te openen en zich aldus toegang tot de woning verschaft. Beneden en boven was alles overhoop gehaald, kasten Opengebroken enz. Vermist worden een gouden armband, 'n gouden horlogeketting en 'n zilveren lucifersdoosje. UIT ROTTERDAM. De Broekhuis-affaire. Eén schuldeischer was Zaterdag opgekomen ter verificatievergadering in het faillissement van de Hollandsche Credietbank, een der later Broek huis-ondernemingen, welke indertijd goochelde met honderdduizenden, landhuizen en lijfrenten. Nadat de rechter-commissaris nog had meege deeld dat ook in dit faillissement het accoord van 100% door Broekhuijs persoonlijk den 27 November ter griffie gedeponeerd, was ingetrok ken, bracht de curator verslag uit. De Holland- sche Verzekeringsbank, aldus bleek, keert nihil uit, de Zuid-Gollandsche Credietbank, dito, al leen in het faillissement van de Ooster Garage,een afzonderlijke vennootschap, is het actief ƒ9500, waardoor de uitkeering 100% kan bedragen. De Hollandsche Credietbank, de creatie van Broek huijs, heefteen actief van ƒ11.500, de vorderin- ge bedragen 26.687, waarvan een kleinbedrag preferent is, zoodat aan de concurrente crediteu ren naar schatting ongeveer 30 kan worden uitgekeerd. Zoodat de 68 crediteuren, die op de voorloopi- ge lijst in dit faillissement staan, er waarschijn lijk nog het best uit zullen springen. Gemeenteraad. Woningbouw. 2bis. Voorstel van B. en W. betreffende uit voering van het raadsbesluit van 6 April 1923 inzake verleening van voorschot en bijdrage aan de Bouwvereeniging „Eendracht" ten be hoeve van den bouw van 48 woningen aan de Lekstraat, Havendijk en Rijnstraat. De heer v d. Kraan dringt er op aan, om bij deze werken alleen Schiedamsche werk lieden, op de eerste plaats werklooze bouwvak arbeiders, aan te nemen. Weth. v. Velzen begint met op te merken, dat op 31 Dec. 1922 't tekort aan woningen hier 861 bedroeg, welk cijfer in 1923 met 301 woningen verminderde, zoodat nog 560 woningen te kort zijn, rekening tenminste gehouden met 3 surplus. Zonder dit surplus zouden nog 269 woningen te kort zijn. Tegen het verlangen van den heer v. d. Kraan is, gaat weth. voort, dat de regeering niet veel van dergelijke bindende bepalingen in een be stek wil weten en daar 't Rijk gelden voor den bouw geeft, moet men hieinree wel rekening houden. Toch belooft weth., dat B. en W. er naar zullen streven, zoo veel mogelijk Schiedam sche werklieden te werk te stellen. Emigratie. 3. Beantwoording van de vragen, gesteld door het lid van den Gemeenteraad, den heer J. Ingelse, inzake emigratie van Schiedamsche werkloozen naar Canada. De voorzitter drukt er zijn spijt over uit, dat de emigratie naar Canada practisch zoo weinig als middel tegen de werkloosheid helpt. Er zouden hiervoor van Schiedam slechts 5 personen in aanmerking komen, wat de meer derheid van B. en W. voor verdere actie te weinig acht, maar persoonlijk zou spr. 't toch met die 5 wel eens willen probeeren. Hij heeft nog zooveel vertrouwen in den arbeider, dat hij kan aannemen, dat de arbeider de hem ver strekte voorschotten later terugbetaalt. De heer Ingelse dankt B. en W. voor hun antwoord op zijn vragen en 't verheugt hem, dat de voorzitter 't persoonlijk met hem eens is. Het standpunt van de meerderheid van B. en W. noemt spr. eenzijdig, daar 't niet vooruit strevend en vertrouwend is. Hij dient daarom alsnog de volgende motie in De Raad, in beginsel het nut van emigratie van werkloozen, die zulks wenschen en daar voor geschikt zijn, erkennende, noodigt het college van B. en W. uit, voort te gaan met zijn pogingen, ten doel hebbende het verkrijgen van een subsidie in de verleening van voor schotten voor genoemde emigratie. De heer G o 11 kan niet begrijpen, waarom de heer Ingelse zoo op emigratie naar Canada aandringt, daar 't hier toch alleen om land- bouwarbeiders gaat, waarvan er in Schiedam bijna geen enkele is. Spr. zou 't beter vinden, dat voor die menschen in ons eigen land werk gezocht werd. Weth. de Bruin vindt 't antwoord van B. en W. niet eenzijdig, daar toch de bedoeling van de vragen van den heer Ingelse is geweest, of de emigratie naar Canada als middel tegen de werkloosheid zou helpen. En dit is met een vier- of vijftal personen, die zouden kunnen worden uitgezonden, toch niet het gevaldat zou voor de verlichting van de werkloosheid hier van geen beteekenis zijn en bovendien de gemeente nog ruim ƒ2000 kosten. Alleen zou de gemeente finantieel voordeel van emigratie trekken, wan neer 't Rijk werklooze gezinnen in Cana da toeliet, maar dat is niet geoorloofd, evenmin als 't de gemeente Schiedam is geoor loofd, zooveel geld voor de uitzending beschik baar te stellen. De heer Ingelse meent, dat er veel meer dan 5 personen uitgezonden kunnen worden, nu er hier b.v. nog 46 werklooze grondarbeiders rondloopen die toch zeker wel als landbouwar- heiders kunnen fungeeren. Ook dm moreele mo tieven moet er voor de werkloozen arbeid gezocht Worden en zouden ze wat hard moeten werken, dat zal hun geen kwaad doen. De heer D i n k e 1 a a r vindt het uitzenden naar het verre Canada voor de gemeente onver antwoordelijk. De heer v. Noordennen zegt zich niet met de motie van den heer Ingelse te kunnen vereenigen, daar hierdoor het gezinsverband wordt uiteengerukt. Weth. v. V e 1 z e n zal voor de motie-Ingelse stemmen, omdat deze de goede bedoeling inhoudt om sterke mannen de gelegenheid te geven te emigreeren. De gezinnen wil weth. ook niet uiteenrukken en daarom zou de regeering steun moeten geven, om ook geheele gezinnen te laten emigreeren. Steunt het Rijk niet, dan zal nog nader moeten worden onderzocht, wat door de gemeente kan worden gedaan. De heer Ingelse vereenigt zich met dezen uitleg van zijn motie. Weth. de Bruin meent, dat de regeering zeker geen subsidie zal geven. Bovendien mogen geen verwachtingen worden gewekt van hoog loon enz., daar de loonen in Canada heelemaal niet hoog zijn, de arbeidstijd lang en 't onderdak on klimaat slecht. De heer Ingelse ontkent, dat in Canada de loonen laag en 't klimaat zoo ongezond zou zijn. Hard werken moet men er wel. Weth. B o d d e s ziet ook geen bezwaren in de aanneming van de motie-Ingelse. Dev oorzitter waarschuwt er tegen, om niet te denken, dat velen voor emigratie in aanmerking kunnen komen. De motie-Ingelse wordt hierop met 15 tegen 8 stemmen aangenomen. Tegen stemmen de socialisten. {Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2