de heer Colijn met nadruk aan eeri ieder het recht de voorstelling te geven, dat hij onder den invloed van eenige groep staat. Wat zou het den politieken strijd opheffen, als Troelstra en Wijnkoop op dit punt een peccavi lieten hooren, althans in hun partijen en partij-pers een beteren geest aankweekten Spr. is niet blind voor de lichtpunten in de naaste toekomst en eenige hoop op uitkomst is er. Maar al die verschijnselen zijn voor het oogcnblik niet van belang van het bestaande tekort. En daarom doet de Regeering een beroep op de medewerking der Kamer om haar te steunen in haar wensch om die tekorten te dekken. Spr. vreest geen critiek maar men moet zich eens indenken in de moeilijke positie waar in de Regeering verkeert, ook tegenover de ambtenaren. Spreker heeft Mars en Mercurius met eere gediend. De zinspreuk die Mr. Troelstra aan bood, zal spr. niet aanvaarden. De zijne zal zijn Christus mea petra. Spr. zal ten einde doorgaan fais ce que doit advienne que pourra. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binneniand. R. K. Universiteit. De Senaat der R. K. Universiteit heeft be sloten het zesde eeuwfeest der heiligverklaring van den H. Thomas van Aquino, algemeen leeraar der Kerk en Patroon der Universiteit, te vieren door een plechtige academische zitting op Donderdag, '28 februari, 's namiddags te 3 uur, in de groote zaal van het gebouw ,,De Ver eeniging". De feestrede zal worden uitgesproken door Zijne Excellentie Prof. mr. P. Aalberse, Minister van Arbeid. Tot deze academische zitting zullen, behalve de officieel genoodigden, ook andere belang stellenden toegang hebben, die daarvoor gratis toegangskaarten kunnen verkrijgen aan het Universiteitsgebouw. Nadere bijzonderheden zul len later worden medegedeeld. Mr. M. J. C. M. Kolkman f In den ouderdom van bijna 71 jaren is te 's-Gravenhage overleden mr. M. J. C. M. Kolk man, lid van de Tweede Kamer en van Ge deputeerde Staten van Zuid-Holland. Door zijn heengaan verliest vooral de R.K. Staatspartij een harer mannen van beteekenis en ons land een goed vaderlander. Den 9en Maart 1853 te Dordrecht geboren, heeft mr. M. J. C. M. Kolkman na zijn studie jaren te Katwijk en Leiden waar hij in 1878 promoveerde in onze politieke geschiedenis heel wat meegemaakt. In de bewogen jaren, welke op de Grondwets herziening van 1887 voor onze partij en hare Kamerfractie volgden, trad hij bijzonder sterk naar voren. Hij was een trouw vriend en onver schrokken medestander van dr. Schaepman. Een actief Kamerlidmaatschap van bijna een kwart eeuw had hij al achter den rug, toen hij na de verwerping van de oorlogsbegrooting in den fameuzen Staalnacht en het aftreden van het Ministerie-De Meester den 12en Februari 1908 werd opgenomen in het Ministerie-Heemskerk als Minister van Financiën, als hoedanig hij een der schitterendste leden van dat Kabinet was tot 29 Augustus 1913, toen hij tengevolge van den uitslag der verkiezingen heen moest gaan. Vóór zijn ministerschap was mr. Kolk man de leidende figuur in zijn partij. Hij was gedurende eenige jaren voorzitter van de Katho lieke Kamerclub en had als algemeen voorzitter van de R. K. Kiesvereeniging te 's-Gravenhage de leiding der politieke verkiezingen in de re sidentie in handen. Een paar jaar nadat de heer Kolkman als Minister was afgetreden, was het opnieuw het kiesdistrict Nijmegen, dat hem in Januari 1916 een zetel in de Tweede Kamer verschafte en sedert behield de ontslapene een plaats in de groene banken. Reeds een aantal jaren maakte mr. Kolkman voorts deel uit van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. En ook de Haagsche Gemeenteraad telde hem gedurende vele jaren tot zijn leden. De eerstvolgende op de lijst van R.K. te s-Gravenhage is mr. P. Aalberse, minister van Arbeid. In dit verband wijst de Rsb. op het hard nekkig gerucht, hetwelk het blad bevestigd werd van een zijde, die het weten kan, dat minister Aalberse al lang van plan is heen te gaan als minister, zoodra zijn Begrooting is afgehandeld. Dit plan strookt ook met zijn verklaring, toen de ministerieele crisis pas was uitgebroken. Later heeft hij, op verzoek van de Koningin, de portefeuille maar weer opgenomen, maar zijn liefde is elders. Zou mmister Aalberse echter desniettegen staande Kolkmans zetel niet gaan innemen, dan volgt mej. Annie Meyer, te Rotterdam, hem op. Als lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland zal mr. Kolkman worden opgevolgd door den heer A. J. van Rest te Monster. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van oud-minister mr. Kolkman zal plaats hebben a.s. Vrijdag, op de R.K. begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage. De Koningin naar Leiden. Aan het gemeentebestuur van Leiden is be richt, dat de Koningin het voornemen heeft, gevolg te geven aan de uitnoodiging tot bijwo ning van de feestviering te Leiden op 3 Octob r, ter gelegenheid van de herdenking van het ont zet van Leiden, 350 jaar geleden. De regeering en de vverklooshcidskassen. De Haagsche redacteur van de Rotterdammer schrijft onder meer Reeds meer dan eens moest fraude geconsta teerd worden bij bestuurders en leden van werk- loozenkassen. Daar hierbij rijksgeld betrokken is, kan niemand strenge controle afkeuren. Reeds geruimen tijd wordt in regeeringskrin- gen ernstig overwogen, -op welke wijze de rijks bijdrage aan werkloozenkassen „veilig gesteld" kan worden. De moeilijkheden zijn vooral daarin gelegen, dat deze bijdragen, zijn zij eenmaal toegekend, tot de bezittingen der organisatie (welke de kas in 't leven riep) behooren. Het is gebeurd, dat het Rijk de toegekende bijdrage moest uitkeeren aan crediteuren dei- organisatie en dan zelf als crediteur met de andere op één lijn gesteld werd. Dit is niet in den haak. De rijksbijdrage dient uitsluitend om werkloozen te steunen en mag niet aangewend worden om tekorten (b.v. door fraude ontstaan) te dekken. De situatie wordt dan zoo, dat concientieuze besturen ook om dat de regeering veel te weinig in de hooge ad ministratiekosten bijdraagt zuchten onder de moeilijkheden, en dat luchthartige of fraude- plegende bestuurders het Rijk een strop bezor gen. De regeering heeft daarom overwogen, de werkloozenkassen als zelfstandige instituten, dus losgemaakt van de bondskassen, te doen functionneeren, maar de commissie van advies schijnt deze oplossing niet aanbevelenswaardig te achten. Daar een ander middel nog niet gevonden is, ziet men vooralsnog geen anderen uitweg, dan het Rijk door zeer strenge controle tegen verlie zen te vrijwaren. Het bestuur blijft echter, dat goedwillende besturen feitelijk onder curateele staan terwijl het. niet afdoende helpt tegen de uitzonderingen, die niet bang voor fraude zijn. R.K.Volksbond. De 34e algemeene vergadering van den Cen- tralen Raad van den Ned. R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem zal waarschijnlijk in April worden gehouden. Een overschot van zes inillioen De vermoedelijke uitkomst van de gemeente Rotterdam over 1923 zal een overschot te zien geven van rond zes millioen gulden, zegt de Msb. Het collectief contract in de bouwvakken. In antwoord op den brief der gezamenlijke bouwvakarbeidersbonden aan de patroons organisaties in zake het nieuwe collectief con tract, waarin eerstgenoemde een nadere toe lichting op het collectief contract en naar de mogelijkheid van nadere loonsvoorstellen vroe gen, hebben de patroonsorganisaties den werk nemers medegedeeld dat zij bereid zijn de ge vraagde nadere toelichtingen op een Vrijdag a.s. te houden conferentie te geven. De patroons stellen evenwel daarbij voorop, zegt de 'Iel., dat zij geen reden hebben verder aan de eischen der bouwvakorganisaties tege moet te komen, zoodat de conferentie weinig practisch nut kan hebben. Doch tegen nadere toelichting bestaat geen bezwaar, mits men uitgaat van de veronderstelling, dat van toe nadering tusschen de partijen op de punten van verschil van meening geen sprake kan zijn. Naar het oode vak terug. Naar wij vernemen, gaat oud-minister Konig, naar zijn oude vak, den Rijkswaterstaat terug. De benoeming is nog wel niet geschied, maar vast staat toch, dat de bestaande vacature van hoofdingenieur-directeur over een afdeeling van 's Rijks waterstaat door hem zal worden ver vuld. „Vdl." Stopgezet. De vrachtvaart, welke door de Hollandsche Stoomboot-Mij. van Amsterdam op Londen, Liverpool, Manchester, Hull, Bristol, Fowy en Plymouth wordt onderhouden, is in verband met de staking in de Engelsche havens stopge zet. De afschaffing van den portvrijdom. Reeds geruimen tijd liepen er geruchten,' dat de portvrijdom voor de gemeenten zou worden afgeschaft, en gemeentebestuurders vreesden, dat de kosten ten laste der gemeen ten zouden worden gebracht. Dit laatste is niet het geval en het valt nu voor de gemeenten eens mee. De kosten worden voor rekening van Binnenlandsche Zaken genomen. Boven dien stemt de vrijgevigheid van den minister tot verbazing Waren de gemeenten vroeger gebonden aan een lijst van colleges en ambtenaren met wie of waarmee kosteloos kon worden gecorres pondeerd, thans is alle beperking vervallen. Met eiken particulier kan voortaan over dienstzaken op rekening van het Departement worden gecorrespondeerd. Wenscht men ant woord op een vraag, dan behoeft de belang hebbende zijn antwoord niet te frankeeren, wanneer het gemeentebestuur maar een ge waarmerkte enveloppe voor het antwoord heeft' ingesloten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Strecknct langs den Nieuwen Waterweg. De Kamer van Kooph. en Fabr. voor den Beneden-Maas verzond de volgende circulaire Onze Kamer acht het uit economisch oogpunt nog steeds van het grootste gewicht, dat zoo spoedig mogelijk een locaaltelefoonverkeer tot stand wordt gebracht tusschen Rotterdam en de overige langs den rechteroever van Nieuwen Waterweg gelegen gemeenten. Na verschillende besprekingen en in onderling overleg met be- Een kalmeerend middel dat U rust en kalmte schenkt en een- verkwik- kenden slaap, datt gejaagdheid en onrust doet ophouden is een koker Mijnhardt's Zenuwta bletten. Prijs 75 ct._ Bij apoth. en drogisten. 488 6 langhebb enden werd het plan door ons ont worpen, om thans als eerste stap te Schiedam over te gaan tot oprichting eener Coöperatieve Telefoonvereeniging tot het verkrijgen van telefonische gemeenschap tusschen Schiedam en Rotterdam. Deze vereeniging zal het hier boven aan gegeven doel trachten te bereiken door de totaalsom van de per jaar door hare leden aan abonnement verschuldigde bedragen wegens het in Schiedamsche perceelen hebben van één of meer telefoonaansluitingen op Rotterdam, zoodanig over alle leden om te slaan, dat ieder hunner overeenkomstig zijn interesse bij deze zaak een redelijk bedrag betaalt en in een des betreffende klasse wordt ingedeeld. Uit den aard der zaak is deze vereeniging slechts een middel om de zaak op gang te helpen, teneinde het door het Departement vereischte aantal van 600 deelnemers bijeen te kunnen brengen en ligt het in de bedoeling haar na 5 jaar weder te ontbinden met het vooruitzicht, dat aile deelnemers alsdan slechts 132 voor een abon nement behoeven te betalen. Voor meerdere zekerheid verbinden de deelnemers zich geduren de 5 jaren niet door opzegging hun lidmaat schap te beëindigen. Reeds is de goede uitkomst vrijwel verzekerd, doordat aile Schiedamsche ondernemingen, welke het meeste belang hebben bij de tot standkoming van dit streeknet, in aanzienlijke bijdragen hebben toegestemd. R. K. Bond van Handcis-, Kantoor- en VI inkelbedicnden „Sl. Franeiscus van Assisie." De afdeeling Schiedam van bovengenoemde Bond, hield Maandagavond in het gebouw van den R. K. Volksbond een vergadering. Wegens het bedanken van den voorzitter, werd de ver gadering geleid door den Bondsvoorzitter. Uitvoerige besprekingen hadden plaats over het bezetten van den voorzitterszetel en de verkiezing van nog drie andere bestuursleden. De correspondentie van den afgetreden voor zitter over zijn ontslag werd voorgelezen, even eens een pas ingekomen brief. Besloten werd tot oprichting van een pro- paganda-club, waarvoor zich 8 personen aan meldden. Over den geldelijken steun, ten behoeve van de uitgesloten textielarbeiders werden door den voorzitter eenige mededeelingen gedaan, waarna een collecte werd gehouden. Hierna werd gekozen tot voorzitter de heer Ch. P. A. Visser en 3 nieuwe bestuursleden. De heer Visser en de anderen gekozenen dankten de vergadering voor het in hen gestelden ver trouwen. Nog werd medegedeeld dat het Bondsbestuur met het nieuwe afdeelingsbestuur in overleg zal treden over de verdere functionneering van de afdeeling, terwijl dan tevens de propaganda uitvoerig zal worden besproken. Op de e.v. ledenvergadering zullen te dien opzichte zoo noodig nieuwe voorstellen worden gedaan. De Eerwaarde Adviseur dankte de nieuw- gekozenen voor hunne bereidwilligheid, om in het afdeelingsbestuur zitting te nemen. Bij de rondvraag dankte de heer Groenewegen namens de vergadering de vertegenwoordigers van het Bondsbestuur en den leider van deze vergadering voor de vele bemoeiingen ten be hoeve van de afdeeling en de aangename wijze van presideeren der 2 laatste vergaderingen. De Bondsvoorzitter dankte het afgetreden be stuur en zijn voorzitter voor al hetgeen zij voor de afdeeling hebben gedaan, waarna sluiting der vergadering met den christelijken groet. Cursusavond. Zooals bekend is gisteravond in het bondsge- bouw de cursusavond gegeven van den Ned. R.K. Volksbond. Er was zoo bitter weinig belangstelling, dat de spreker, de heer Angenent eerst van plan was zijn lezing niet te houden na lange poos wachten waarin nog een paar belangstellenden opdoken, kwam hij echter op zijn voornemen terug. De voorzitter, de heer Mouwens, die de ver gadering opende, betreurde het, dat zoo weinig bondsleden iets voor ontwikkeling voelden en gaf ten slotte het woord aan en spr. die als onderwerp gekozen had De standsorganisatie op cultureel gebied. Op de volgende stellingen was zijn lezing gegrond De Standsorganisatie (Ned. R. K. Volksbond) heeft tot taak, hare leden het bereiken van hun einddoel den Hemel) te vergemakkelijken en hun waar geluk hier op aarde zooveel mogelijk te bevorderen. Het bezit van stoffelijke goederen alléén maakt den mensch niet gelukkig, en kan zelfs een be letsel zijn voor het bereiken van het hoogste geluk. Bovendien leert de economische wetenschap, dat de massa der menschen slechts een beschei den deel der stoffelijke goederen zal kunnen verkrijgen. De cultureel hoogstaande mensch kan zoowel met weinig als met veel stoffelijke goederen ge lukkig zijn. De aanwezigheid van een zoo groot mogelijk aantal gelukkige menschen is een maatschappe lijk belang. Het is derhalve voor henzelf als voor de maatschappij zeer betreurenswaardig, dat het overgroote deel der arbeiders tot dusver ver stoken is van het genot, verbonden aan het be zit van cultureele goederen. j Wil de Standsorganisatie (Ned. R. K. Volks bond) hare verheven roeping vervullen, dan moet zij dus de cultureele goederen onder haar bereik harer leden brengen. Zij kan dit doen door vermeerdering a. der godsdienstige kennis b. der kennis van de rechten en plichten als staatsburger en huisvader c. der vakkennis d. der kennis omtrent de levensvoorwaarden in lichamelijk opzichte. van den kunstzin en het gevoel voor het schoone, en door veredeling en ontspan ning. Zoowel de nationale als de diocesane en plaat selijke besturen moeten, nu de verkorte arbeids tijd daartoe ruimschoots de gelegenheid biedt, het ontwikkelingswerk door middel van lectuur, schriftelijke en mondelinge cursussen, enz. enz., krachtig ter hand nemen of voortzetten. De Standsorganisatie der arbeiders (Ned. R.K. Volksbond) meent voor haar werk op cultureel gebied een beroep te mogen doen op de hulp van hen, die van hun cultureel bezit reeds aan anderen kunnen mededeelen. Uitvoerig werkte spr. deze stellingen uit en toonde overtuigend aan hoeveel meer geluk door de arbeiders gesmaakt kor worden als zij het mooie wisten te vinden en te zien, dat er school in natuur, muziek, letterkunde, schilder kunst, liturgie en zooveel rondom ons. Zonder veel kosten kan ieder zijn leven ver rijken, zijn geest veredelen, zijn ziel adelen en de vreugde winden, die hem zijn werk en verplich tingen verlichten zal. De voorz. dankte spr. voor zijn gloedvol betoog, sprak nog enkele opwekkende woorden en herinnerde aan den volgenden cursus, dien de andere week door pater Biesta zal worden gegeven en sloot daarna de vergadering met den christelijken groet. Tooneelultvoering. Zaterdagavond, 1 Maart, heeft in den R. K. Volksbond weer een opvoering plaats van het onlangs nog met zoo groot succes geapeelde tooneelstuk „Het Herderinnetje van Lourdes". Dienzelfden dag 's middags om 3 uur zal een uitvoering voor de kinderen plaats hebben. Deze herhalingen mogen dan ook met recht doen verwachten, dat de opkomst evenals de eerste maal weer groot zal zijn. Verdere bijzonderheden vermeldt nog een annonce in dit blad. Staatscourant no. 34 bevat wij- zigingen in de statuten der naaml. venn. Hol landsche Algemeene Verzekeringsbank (H.A.V. bank) alhier. UIT ROTTERDAM. Directeur van de Diergaarde. Tot opvolger van dr. J. Biittikofer als direc teur van de Rotterdamsche Diergaarde is met ingang van 1 April benoemd dr. K. Kuiper, thans onder-directeur De machinister W. K„ uit de Bergschelaan alhier, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zijn 13-jarig dochtertje II. op den Spoorsingel door een paar onbekend gebleven individuen is beetgegrepen. Zij hebben het meisje een doek voor de oogen gedaan, een prop in den mond geduwd en door de Jacob Loisstraat meegeno men naar de Van der Sluijsstraat, waar zij het meisje een gedeelte van haar haar hebben af geknipt. Gemengd Nieuws. Auto in de Lek gereden. Te Wijk bij Duurstede reed. een auto, waarin een 5-tal personen zat (een vader met 4 kinderen) van de veerpont'in de rivier de Lek. De kinderen wis ten tijdig de kap van den auto los te trekken, waardoor zij uit den wagen konden springen. De vader hield twee der Jongens al zweinmen- den boven tot er een roeiboot kwam opdagen, welke hen spoedig opnam. Ook de derde jon gen kon opgenomen worden, doch het doch tertje was al een flink eind onder water ge schoten zoodat men het meisje slechts met zeer veel moeite kon redden. Het 5-tal werd in het Veerhuis ondergebracht, waar het van droge kleeren werd voorzien. Zij bleken met den schrik te zijn vrijgekomen. De auto was door den stroom zoo ver weggedreven, dat hij geheel onder wa ter lag en hiervan niets meer was te zien. Naar we vernemen is de toestand van het meisje niet al te best. Autobus tegen een dijk gereden Gistermiddag is een autobus van den auto- dienst AmsterdamHoorn vlak bij Ilpendam tegen den onderdijk ingereden en onderstboven geslagen. De chauffeur met twaalf passagiers zaten in den wagen. Twee ernstig gewonden zijn bij den heer Leguit opgenomen en verbonden door twee dokters uit Purmerend. De ongewende passagiers zijn per tram vertrokken, o.w. een persoon, wien door den schrik de zenuwen in het hoofd waren geslagen en die zich niets her innerde van het voorgevallene. De oorzaak van het ongeluk is een raadsel en de chauffeur staat bekend als voorzichtig. ƒ34.000 gewetensgel d. Bij den ont vanger der directe belastingen te Den Haag is ingekomen ƒ17.564.10, 5532 en ƒ0.049.80, esp. wegens te winig betaalde Rijksinkomsten belasting, Verdedigingsbelasting II en gemeente lijke inkomsten belasting over 1921/'22. Burgemeester-student. De Mi nister van Onderwijs heeft den burgemeester van Oeffeit verlof verleend tot het afleggen van examens voor de rechtskundige faculteit der R. K. universiteit te Nijmegen. Scheepje gezonken. Gisternacht is in het Noordzeekanaal te IJmuiden gezonken

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2