het kuslvisschersvaartuig Z. D. 4 uit Zaandam. Daar vanwege het slechte weer de visscherij toch niet uitgeoefend kon worden, hadden de visscher H. de J. en zijn knechtje zich des avonds naar huis begeven. Vermoedelijk is het scheepje door ijsgang lek geworden. Verdronken. Te Wirdum (O.) is Maan dag de zoon van den heer Janssen door het ijs gezakt en verdronken. Geknipt. Te Blaricum is gearresteerd de voortvluchtige J. M. D., ex-directeur eener ver boden loterij-onderneming, de laatste der Gooi- sche inbrekers, naar wien nog gezocht werd. Branden. Gisteravond 5 uur is brand uit gebroken in het gebouw waar gevestigd is de etsdrukkerij van de firma Mouton, aan den Luthersche Burgwal hoekHerderstraat te 's-Gra- venhage. De brand liet zich aanvankelijk zeer ernstig aanzien, zoodat de brandweer uitrukte met twee motorspuiten. Het vuur dat zijn haard had in de etsinrichting op den beganen grond, Was echter spoedig met drie stralen op de waterleiding gebluscht.Op de eerste etage bevond zich een groote voorraad gietlood, zoodat de brandweer met groote voorzichtigheid manoeu vreeren moest, om te voorkomen dat deze last door het plafond, dat op sommige plaatsen zeer van het vuur geleden had, naar beneden zou komen. Zeer veel materiaal verbrandde of leed door waterschade, waaronder zeer kostbare etsplaten. De etsdrukkerij brandde geheel uit. Te Oudepekela is gisternacht de behuizing van mej. de weduwe De Groot, bewoond door drie gezinnen, totaal afgebrand. Griezelige vondst. Bij het graafwerk voor de nieuwe uitbreiding van de fabriek De Betuwe te Tiel, is gister in den boomgaard tegen over de bestaande fabriek onder een doornen haag op betrekkelijk geringe diepte een geraamte gevonden, vermoedelijk van een man in de kracht van zijn leven. Men schat, dat het 40 Ó50 jaar in den grond gelegen heeft. Ook daar al. De burgemeester van Marken heeft een tekort van ruim 800 gecon stateerd in de kas van de Algemeene Armvoog- dij dier gemeente. De penningmeester heeft erkend, het geld te hebben gebruikt voor levens onderhoud. (Hdbl.) Bloem en-diefstal. Uit de kassen van de kweekers gebroeders Verboom te Boskoop is, naar aan de Telegr. wordt gemeld, een belang rijke partij pioenen, ter waarde van ongeveer ƒ3500, gestolen. De Nederl. Pioenenvereeniging looft een premie uit voor hem, die aanwijzi- gingen doet, welke tot ontdekking van den dader of de daders zullen leiden. Zonderlinge grondvesten. Bij het afbreken van het oude raadhuis te Minster zijn bij het graafwerk vijftien doodshoofden gevonden. Brandstichting. Te Farmsum (Gron.) is gister P. W. wegens brandstichting achter de woning van den kastelein Wolf aldaar gear resteerd. Ook een belooning. De voerman J. v. V. te Budel vond een pakje bankpapier ter waar de van 4000. Toen de eerlijke vinder het be drag aan den verliezer ter hand stelde kreeg hij als belooning eendank je wel. Munitip- ontploffing. In de muni tiefabriek van de firma Gilbert Co. te Slades Green nabij Dartford in het graafschap Kent heeft Maandagmorgen, zooals reeds in het kort is gemeld, een ernstige ontploffing plaats ge vonden, welke aan elf jonge arbeidsters en één voorman het leven heeft gekost. De fabriek, Welke bestaat uit een complex houten gebou wen, werd tijdens den oorlog opgericht ter ver- Vaardiging van munitie voor den loopgraven oorlog. Thans wordt in de fabriek munitie ge demonteerd. Het houten gebouw, waarin de noodlottige ontploffing plaats vond, was in twee lokalen verdeeld. Hierin was men bezig met het demonteeren van Verey lichtpatronen, Welke tijdens den oorlog voor verlichting van bet strijdtooneel werden gebruikt. Deze pa tronen bestaan uit hulzen van bordpapier, ge vuld met gewoon buskruitzij zijn echter tevens voorzien van koperen kapjes, waarin bet slaghoedje is bevestigd. De demontage geschiedt voor het behoud Van de koperen kapjes. De patronen moeten Volgens bepaalde voorschriften uit elkander Worden genomen en de werkzaamheden waren dien morgen pas aangevangen, toen op onver klaarbare wijze een gedeelte der patronen ont plofte. De uitwerking van deze ontploffing was buitengewoon hevig. Het lokaal, waar de ont ploffing plaats vond, vloog terstond in brand. Door den dichten rook geraakte blijkbaar het grootste gedeelte der jonge meisjes en de voor man dermate bedwelmd, dat zij niet tot vluch ten in staat waren. Slechts acht van de ne gentien meisjes slaagden er in, den uitgang te bereiken. Hierbij liepen zij echter hevige brand wonden op. fabaksmokkelaars. Op de Fransch Belgische grens nabij Duinkerken is doorFransche douane-ambtenaren een auto met tabak aan gehouden. In volle vaart trachtte ondanks het halt-geroep de auto de grens te passeeren, ter wijl de inzittenden hun revolvers op de douane ambtenaren afvuurden. Toen deze laatsten even ts» het vuur openden, bleef de auto een paar hon derd meter voorbij de grens staan, terwijl twee personen hard wegliepen. In het voertuig vond men den chauffeur dood, met een kogel door het hoofd. De wagen was met Belgische tabak gelpden. Deensch zeilschip vermis t.In de vorige lente vertrok het Deensche zeilschip „Teddy" naar Oost-Groenland, om medicijnen en levensmiddelen te brengen naar de Deensche kolonies. Het schip zou voor den winter teruggekeerd zijn, doch tot nu toe is niets meer van het schip of de opvarenden vernomen. Men vreest, dat allen zijn omgekomen. De regeering heeft besloten, zoodra het ijs uit de wateren om Groenland is verdwenen, een hulpexpeditie uit te zenden. Gevreesd wordt, dat de „Teddy" in het ijs is geraakt en vergaan is. Brandstichting. Bij een brand in een huizenblok in het Ghetto te New York zijn dertien personen omgekomen. De politie heeft een man aangehouden, die verdacht wordt, den brand te hebben gesticht. Men gelooft dat hij krankzinnig is. Tocht door de Sahara. Volgens een telegram uit Colombechar zou de tweede tocht in automobielen door de Sahara in de twee rich tingen N.Z. en Z.N. volbracht zijn. Postdiefstallen. De officieuse Deut sche Verkehrszeitung maakt melding van dief stallen van den inhoud van brievenmalen, van de Vereenigde Staten van Amerika naar Europa, door bemanning van de post vervoerende sche pen. Zoo kwamen diefstallen op groote schaal voor van de briefpost voor Duitschland op de Amerikaansche stoomschepen Mongolia en Min- nekahda, waarbij, behalve een groot aantal zakken met gewone post, meer dan 2000 aange- teekende brieven verdwenen. De gewone post werd over boord geworpen, de aangeteekende brieven evenens, na van hun inhoud beroofd te zijn. Het blijkt, dat door zulke beroovingen der brieven uit Amerika niet alleen Duitschland, maar ook andere landen worden getroffen. Zoo als het spoorwegpostkantoor 1, te Kopenhagen mededeelt, is ook de post van het van New-York naar Kopenhagen varende stoomschip Lituania, van de Baltic American Line, aan boord van het schip door personeel van de bemanning beroofd geworden. Bij het gerechtelijk verhoor hebben de daders bekend, dat zij de geroofde postzakken, na onttrekking van den geldwaardigen inhoud, over boord hebben geworpen. Er is een aanslag gepleegd op een auto van de politie, waarmee eenige valsche munters van Odenthal naar Keulen werden ge bracht. Een opperwachtmeester werd gedood en de chauffeur en een wachtmeester werden ernstig door schoten gewond. Van de arrestanten werd niemand getroffen. Men vermoedt, dat het een daad van wraak tegen de politie is. Treinramp. Omtrent het ernstige spoor wegongeluk, hetwelk' in het Beiersche dorp Ludwigsstadt heeft plaats gevonden, wordt nog het volgende vernomen. Het ongeluk had gistermorgen om half- twaalf plaats met een ijlgoederentrein van Lichtenfels naar Saalfeld. Door het weigeren van de luchtremmen reed de trein in razende vaart langs het dorp en ontspoorde bij het oprijden van de spoorbrug, die hoog boven het dal ligt. De locomotief en 21 wagons stort ten omlaag in het dal, deels op de huizen, die onder de brug waren gelegen. Een aantal wa gons had een lading brandbare vloeistoffen in, met bet gevolg, dat spoedig brand ontstond in de huizen waarop de wagons waren terecht gekomen. De machinist en de stoker en twee man van het begeleidende treinpersoneel wer den gedood. De bewoners van de verwoeste huizen, welke een groote ruïne vormen, schij nen er goed te zijn afgekomen. Het verkeer is geheel gestremd, hoewel men onmiddellijk met het opruimingswerk is begonnen. Vermoed wordt, dat het nog eenigen tijd Zal duren, voordat het verkeer kan worden hervat. Een k oudwaterstraal. De bekende theoloog en Fransche Kardinaal L. Billot, S. J. was in November van het vorig jaar uitgenoodigd om een verbroederingsfeest tusschen Franschen en Italianen mee te maken in de Fransche villa „Médicis" te Rome. Nadat er met gloeiende vaderlandsvergoding was rondgespoten, nam de even geleerde als strenge prins der Kerk het woord en zei met nadruk „Ik spreek eerst en vooral als kardinaal der H. Kerk. Juist daarom meen ik, dat 't voor mij gewetensplicht is hen, die vóór mij spraken, er attent op te maken, dat zij zich aan meer dan veertig door de Kerk veroordeelde ketterijen hebben schuldig gemaakt door zich te laten meesleepen op betreurenswaardige wijze met een niet-Christelijke, maar werkelijk heidensche overdrijving van nationalisme. Als Franschman spreek ik een nog veel stren ger oordeel uit over die redenaars. Al degenen, die in naam van Frankrijk haat komen preeken, zijn in mijn oogen slechte Franschen en wat zij gezegd hebben, stijekt Frankrijk noch tot eer, noch tot roem in de wereld. Want in zijn groote dagen is Frankrijk altijd geweest een klassiek land van grootmoedigheid, het vaderland van groothartige en dappere mannen. Frankrijk is groot geworden en beroemd, juist omdat het altijd snel vergeven en vergeten heeft. Ik ben Kardinaal der internationale Kerk, die wars is van fanatisme en ik ben Franschman van het oude Frankrijk met zijn glorievol ver leden." Dit is de taal, een Kardinaal waardig. Hevig gevecht. De politie had er ken nis van gekregen, dat in een huis in een d'er voor steden van Sofia een aantal anarchisten in ver gadering bijeen waren. Het gebouw werd daar op door een politie-macht omsingeld. Op de sommatie zich over te geven, antwoordden de anarchisten met een aantal revolverschoten te lossen waardoor een politie-agent en een gendarme gedood werden. Een oogenblik later brak er brand uit in het gebouw, waar de an archisten nog steeds tegenstand boden. Door de brandweer werd ten slotte het vuur be dwongen. Tot dusver zijn drie anarchisten gevangen genomen. Drie geheel verkoolde lijken zijn Uit de puinhoopen te voorschijn gehaald. Zes politie-agenten zijn gewond. De politie heeft, verschillende arrestaties verricht. Het Egyptische koningsgraf. Uit Cairo wordt bevestigd, dat de Egyptische regeering den heer Howard Carter een ultimatum heeft gesteld, dat, indien hij niet binnen 4S uur de werkzaamheden in de graftombe van Toet- Ankh-Amen heeft hervat de Egyptische regee ring de toestemming daarvoor als geannuleerd beschouwt. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit N. tot W. richtingen, nevelig tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, om het vries punt 's nachts, over dag lichte tot matigen dooi. Aulo-ongeluk. Men meldt ons uit Epe Gisteravond is een 4-persoons-Ford auto in snelle vaart, op de Kanaalbrug bij Epe, over de leuning geslagen. Verdronken zijn de heer Schakelaar uit Oene, die denzelfden dag was ondertrouwd en de heer Biesterbosch uit Welsum de anderen zijn gered. Brandwcer-jubilé. De Amsterdamsche beroepsbrandweer zal 15 Aug. a.s. haar 50 jarig-jubileum vieren. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 19 Febr. 20 Febr. 11.54'/g 11.54 Va Berlijn - 0.59* - 0.59Va* - 11.11 - 11.27 Va - 9.17 - 9.37 V, Zwitserland - 46.37 Va - 46.45 Amerika.- - 2.68 V» - 2.68V 8 Weenen - 0.00 V8 - 0.00 V, - 42.25 - 42.45 Stockholm - 70.— -70 Ghristiania - - 35.15 - 35.40 - 34.02V, - 34.15 Milaan -11.45 - 11.55 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 19 Febr. 20 Febr. 11.52V, 11.53V4 Berlijn - - 0.57* - 0.59l/a* - 11.15 - 11.12Va - 9122V, - 9.271/, - 46.40 - 46.42l/e Weenen -0.0037 V« -0.0037'/a - 42.20 - 42.40 Stockholm -69.75 - 70 05 Christiania -35.25 - 33.35 New-York... - 2.63 V 8 - 2.686/ per billioen. Telegrammen. JOEGO-SLAVIE EN ITALIË. BELGRADO, 20 Feb. (draadloos) De Kamer heeft gisteravond, met 123 tegen 21 stemmen, de Fiume-overeenkomst met Italië goedgekeurd. De democraten en de agrariërs stemden tegen. TRAMONGELUK. BRUSSEL, 20 Febr. (draadloos) Een loco motief is in botsing gekomen met een tram. Er zijn 11 gewonden. BELGIE. BRUSSEL, 20 Febr. (draadloos) De minis ter-president Theunis heeft verklaard, dat de oplossing van het schadevergoedingsvraagstuk aanstaande schijnt te zijn niets rechtvaardigt zeide hij, den grooten val van de franc. BEIEREN. MUNCHEN, 20 Febr. (draadloos) De Beier sche ministerraad heeft een nieuwe verorde ning gepubliceerd, over de maatregelen tot bescherming van de openbare veiligheid. Deze verordening is door het aftreden van von Kahr noodzakelijk geworden. MEMEL. BERLIJN, 20 Febr. (draadloos) De commis saris van den Volkenbond verklaarde te War schau aan journalisten dat Memel onder de souvereiniteit van Litthauen zal komen. De haven van Memel zal voor alle belanghebbenden vrij blijven'. PATRIARCH ONTSLAGEN. GONSTANTINOPEL, 20 Febr. (draadloos) De H. Synode der Grieksc.h-Orthodoxe-Kerk heeft den patriarch van Anatolië, Papa Eftem, uit zijn priesterlijke waardigheid ontzet, om reden van een zaak van verzet. Dit ontslag kan nog ernstige gevolgen hebben. AMERIKA EN ZIJN SCHULDENAARS. WASHINGTON, 20 Febr. (draadloos) De politiek der Amerikaansche regeering inzake de buitenlandsche schulden, zal na de Maandag gehouden conferentie, van de commissie tot fundeering der schulden, ongewijzigd blijven. De commissie is niet ingegaan op het voorstel, dat de regeeringen-debiteuren der Vereenigde Staten er aan zullen worden herinnerd, dat do regeering der Ver. Staten, voorstellen verwacht tot fundeering der schulden. Kerknieuws. Het kaïdinalen-eollege. De „Matin" meldt, dat de Paus overweegt om het aantal kardinalen van 70 op 80 te brengen De H. Stoel zon aan den wensch van enkele landen willen voldoen om meer vertegenwoor digers te Rome te hebben. Om aan deze ver langens gevolg te geven en daarbij de Italiaan- sche meerderheid te behouden, zou de Paus het aantal kardinalen met 10 willen uitbreiden. Rechtzaken. De Rotterdamsche rechtbank heeft gister veroordeeld H. J. J„ 65 jaar, dis tillateur, die alhier vervaardigde whisky als Schotsche whisky had verkocht, op grond van art. 337 W. v. S. tot 100 boete subs. 25 dagen hechtenis. In de zaak van C. G. D. 34 jaar, chauffeur alhier, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij wegens het in gevaar brengen van de vrijheid en veiligheid van den weg was veroordeeld tot 100 boete subs. 100 dagen hechtenis en ontzegging voor den tijd van 6 maanden op een motorrijtuig te besturen, werd het vonnis vernietigd en de dag vaarding nietig verklaard. Bij vonnis van het kantonge recht te Rotterdam, is aan D. J. Goetgeluk, al hier, wegens overtreding van artikel 15 der Mo tor- en Rijwielwet, de bevoegdheid motorrijtui gen te besturen ontzegd voor een termijn van 3 maanden, ingegaan op 15 dezer. Onderwijs. Technische Hoogesckool. Het getal ingeschrevenen aan de Technische Hoogeschool te Delft bedraagt thans 2096 tegen 2368 in het vorige jaar en wel voor civiel- ingenieur 456 (510) voor bouwkundig ingenieur 123 (127) voor werktuigkundig ingenieur 499 (560) voor scheepsbouwkundig ingenieur 61 (72) voor electrotechnisch ingenieur 423 (444) voor scheikundig ingenieur 346 (414) voor mijningenieur 124 (151) voor ijker 11 (10) voor alle lessen 38 (57) en voor enkele lessen 15 (23). Hieronder behooren 203 nieuw ingeschre venen, vorig jaar 359. Burgerlijke Stand. Geboren: Febr. 17. Adriana d.v. G. Kreuk niet en W. Smouter, Klaaswaalschestraat. Jeltje d.v. M. Pullen en M. Feenstra, Haven- dijk. 18. Maria Adriana d.v. J. van der Kraan en M. A. Leeflang, Broersveld. Overleden: Febr. 19. Een levenloos kind van G. G. Eijkenbroek en B. A. van der Moer, Buitenhavenweg. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 20 Febr. v.m. 2.21, n.m. 2.27. 21 Febr. v.m, 2.59, n.m. 3.07. 22 Febr. v.m. 3.33, n.m. 3.43. SCHIEDAM, 20 Febr. Vertrokken s.s. „Heemskerk", ledig naar Hamburg. SCHIEDAM, 20 Febr. Vertrokken Duitsch s.s. „Freiburg", met stukgoederen naar Macas sar. LONDEN, 19 Febr. Aangekomen s.s. „Al- chymist", met olie van Schiedam. SCHIEDAM, 19 Febr. Aangekomen Noorseh s.s. „Knut Jarl", ledig van Preston. s.s. „Heemskerk" ledig van Rotterdam, beide om hier te dokken in'de Wilhelminahaven. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 20 Febr. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 f22. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 20 Febr. Men noteert voor Spiritus 100 f 55. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereenigin". Heden f2.60 per ketel. ROTTERDAM, 19 Febr. Ter Veemarkt waren heden aangevoerd 220 paarden, 37 veulens, 1081 magere runderen, 738 vette runderen, ,00 vette kalveren, 1490 nuchtere kalveren, 55 graskalveren, 44 schapen of lammeren, 241 biggen, 15 bokken of geiten en 59 overloopers. Prijzen per 1/2 kg. koeien 371/2—1621/a c„ ossen 5060 c„ stieren 471/.,—5051—5455 c., kalveren 708085100105 c. prijzen per stuk van mager vee melkkoeien 350 490, stieren 180—450, graskalveren 80160, paarden 250400, slachtpaarden f 100210, hitten 150300, veulens 90130, kalf- koeien 375480, pinken 120180, vaarzen 190275, biggen 9—17, (per week f 1.75— 2.25), overloopers 2040, fok nuchtere kal veren ƒ2540, slacht dito dito ƒ1418. Eieren. N. V. Rotterdamsche Cons.-Vei- hng Weenaplein. Aanvoer 225,000 stuks. Kip peneieren ƒ78.50, eendeneieren 7.758.25, ganzeneieren 23. Rotterdamsche Veiling Deut sche straatkipeieren 7.309.35, eenden- ieren 88.30 de 100 stuks. Aanvoer 125,000 stuks. Rotterdamsche Boter- en Kaas veiling: Aanvoer boter 1625 kg. Hoogste prijs'2.42, middelprijs 2.38, laagste prijs 2.10. Aanvoer kaas 1660 kg. Goudsche ƒ0.801.19, Leidsche 5582 cents.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 3