DAGBLAD VOOR SCHIEBMM EN OMSTREKEN. alleen in pakjes FEUILLETON. Het familie-geheim» 47ste Jaargang. Donder dag;-21 Februari 1924. JSo. 13876. Bureau: KOEjMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. ,j Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen^ wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÜÜ bij levenslange geheele invaliditeitf 206 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt Gewaarborgd door de Holl. Aigem.Verz. bank te Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offieieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 18 Februari 1924 VERGUNNING VERLEEND aan lo. G. F. M. SGHREIJ tot oprichting van een wasch- en strijkinrichting in het pand Korte Haven 3, kadaster Sectie G. No. 936, met één electromotor van 2 P.K., drijvende een wasch- machine, een centrifuge en een iniildemangel en 2o. de NEDERLANDSCHE GIST- EN SPIRITUSFABRIEK te Delft tot oprichting van een timmerfabriek en een opslagplaats van onbewerkte kurk in het pand Noordvest 41, kadaster Sectie A., Nos. 93U, 1234, 1235 en 1362 met 2 electromotoren van 25 P.K., 1 van 20 P.K. 2 van 10 P.K. en 4 van 5 P.K.,drijvende diverse Werktuigen. Schiedam, 21 Februari 1924. De roode blindheid. Afbreken, verwarring en „hommeles" teweeg brengen, dat rekenen zich de socialisten zooal tot hun voornaamste taak. Wat hebben ze an ders in de nu reeds dertig jaren van hun opkomst trachten te bereiken. En is er dan eens met hun hulp iets positiefs behaald, bv. de 8-uren- dag, dan klemmen ze zich zóó kleingeestig aan hun „succes" vast en staan er verwaand-gelukkig zóó lang op te staren, dat ze er stijfhoofdig en blind van worden en de werkelijkheid van het oogenblik niet meer naar den waren eigenlijken inhoud kunnen beschouwen. lederen dag kan men in „Volk" en „Voor waarts" hevig verontwaardigde kolommen druks lezen tegen verleende overwerkverguuningen, allemaal volgens die roode, eigenbaatzuchtige, eenzijdige organen, allerzwaarste aanvallen op en aanrandingenvan den 8-uren dag.Nog niet zoo heel lang geleden, was minister Aalberse hij de socialisten nog zeer hoog in aanzien en werd ge prezen als een echte democraat, maar sinds eeni- gen tijd is dat geheel veranderd.De minister van Arbeid deugt nu nergens meer voor, omdat hij zijn tijd begrijpend, tegen de S.D.A.P. durft in te gaan en nog al eens overwerk, dus h.i. 8 - urendag-schending, toelaat. Hoort, hoe „Voor waarts" den minister durft te kleineeren „De heer Aalberse is voor alles een angstig bibberend manneke. Wordt zoo een dan ge souffleerd door een arbeiders vijandelijk ge stemd hoofd der arbeidsinspectie, gelijk hier het geval is, dan ligt het voor de hand, dat dc werkgevers met klompen over den minister heen mareheeren. Zulks is de laatste maanden dan ook ge schied. Overwerkvergunningen zijn overvloe dig uitgedeeld en zij hebben in sommige bedrij ven ongehoorde werkweken tengevolge." Niets moet men dus meer in het roode kamp van den eenmaal zoo hooggeachten Aalberse hebben en minachtend zou men hem wel van het tooneel willen zien verdwijnen, alléén omdat hij niet zoo eenzijdig is als zij, maar met overleg en breederen blik de maatschappij in dezen troebelen tijd nog zoo goed mogelijk tracht te leiden, zonder echter zijn principe te ver loochenen, dat in wezen ook nu nog inderdaad den 8-uren-dag voorstaat. Een der christelijke arbeidersafgevaardigden sprak onlangs in den Raad nog de verstandige woorden, dat de christelijke arbeiders zeker langer zouden willen werken, als men hun kon bewijzen, dat het noodig was. Dit standpunt getuigt toch van meer inzicht en doorblik, dan het benepene der socialisten, die door dik en dun heen hun „dogma" trachten vast te houden. Buitenhmdsch Nieuws. HET HERSTEL. In verband met de overeenstemming tusschen de experts der geallieerden en geassocieerden, hoopt men te Parijs, dat de rapporten, welke de beide commissies zullen uitbrengen, tot eensgezinde voor Frankrijk gunstige conclu sies zullen leiden. Men weigerde in offieieele kringen echter, zich over de resultaten van de werkzaamheden der beide commissies uit te laten, daar deze zelf nog niet eens defini tieve voorstellen hebben ontworpen. Deze voorstellen zullen bovendien slechts een zuiver adviseerend karakter dragen, daar aan de Commissie van Herstel alle vrijheid blijft voorbehouden, de noodige besluiten te nemen in zake aangelegenheden, waarin haar bevoegdheid souverein is, zooals bv. met be trekking tot de kwestie van een moratorium terwijl b.v. regelingen ten aanzien van aan gelegenheden, welke uit de bezetting van het Roergebied voortvloeien, in laatste instantie uitsluitend kunnen worden getroffen door de daarbij betrokken regeeringen, nl. Frankrijk en België. Van Duitsche zijde verluidt, dat dr. Schachts' plannen in zake de oprichting van een Centrale goudbiljettenbank voor Duitschland een grond- kapitaal van 10U inillioen goudmark beloopen, hetwelk hoofdzakelijk te Londen bijeengebracht zou worden. DE ENGELSCHE HAVENSTAKING. Men verheugde zich te Londen gisteravond met de hoop, op een spoedig einde van de al- gemeene staking der havenarbeiders. Of deze hoop in vervulling zal gaan, zal spoedig genoeg blijken, zegt de „Tilnes." Een gunstig teeken is stellig, dat gistermiddag onverwacht Sen bijeenkomst van vertegen woordigers der werkgevers in het havenbedrijf is gehouden. Naar verluidt, ligt het in de be doeling den Nationalen Bond van Trans portarbeiders een nieuw voorstel te doen, ten einde tot oplossing van het loonconflict te ge raken. Nadere bijzonderheden hieromtrent zijn op dit oogenblik nog niet bekend. Het gister aangevangen offieieele onderzoek naar de oorzaken en de omstandigheden der staking, is vroeg in den namiddag tot heden verdaagd, omdat de vertegenwoordigers der werkgevers, in verband met de bovengenoemde gistermiddag van werkgeverszijde plotseling belegde vergadering, niet konden worden ge hoord. De eerste zitting van de commissie van' on derzoek, welke gisterochtend werd geopend, wekte levendige belangstelling. Zooals bekend, is de bekende advocaat Holman Gregory voor zitter dezer commissie. Bij de opening der vergadering werd door den voorzitter een rede gehouden, waarin hij verklaarde, dat de commissie voornemens is binnen enkele dagen haar rapport uit te brengen. Deze werkstaking, zoo zeide hij, dient zoo spoe dig mogelijk te worden opgelost en ik hoop, dat de minister van Arbeid Vrijdag a.s ons rapport zal hebben. Het onderzoek der commissie zal dus veel vlugger van stapel loopen dan men aanvanke lijk had gedacht. Nader wordt gemeld, dat de leiders der ha venarbeiders gisteravond in een der zalen van liet Lagerhuis een bijeenkomst hebben gehou den. Na afloop dezer vergadering verklaarde James SexLon, Labour-afgevaardigde en leider van de havenarbeiders te Liverpool„Er is tot dusver door ons nog geen nieuw voorstel van werkgeverszijde ontvangen." Intusschen breidt de staking zich uit. De leiders van de vakgroep-transportarbei ders te land hebben in een gisteravond gehou den vergadering besloten het door den Natio nalen Bond Van Transportarbeiders ingestelde stakingscomité te verzoeken, tersLond een werk staking voor de transportarbeiders te land af te kondigen. Dit is een ernstige uitbreiding van de sta king, waardoor ook de veerlieden er bij wor den betrokken, terwijl ook het goederenver voer per spoor er door zal worden stilgelegd. Gister zijn in het Oosten van Londen twee druk-bezochte vergaderingen van zgn. „blau wen" (leden van den Algemeenen Bond van Stuwadoors, Lichterlieden en Havenarbeiders) gehouden. In deze vergaderingen werd beslo ten, heden eveneens het werk neer te leggen. De gister in het Noorden van Londen uit gebroken plaatselijke staking van autobus bestuurders heeft niets met den strijd der havenarbeiders te maken, maar betreft de in- voering van een nieuwe dienstregeling, waar tegen het personeel zich verzet. De politieke medewerker van de „Daily Mail" verneemt, dat de Bond van Transportarbeiders de regeering heeft te kennen gegeven, dat hij de voorziening van de noodzakelijke levensmiddelen voor het publiek zal toestaan, op voorwaarde, dat de regeering waarborgen geeft, dat daar van geen verkeerd gebruik zal worden ge maakt. De regeering zal alle hulpmiddelen in de havens krijgen, doch zelf verantwoordelijk zijn voor het vervoer naar de handelaren, die de waren slechts zullen mogen verkoopen te gen door de regeering vastgestelde prijzen. Reuter meldt nog, dat de regeering besloten heeft zich verantwoordelijk te stellen voor het vervoer van de noodzakelijke levensbehoeften van de havens naar de handelaars, terwijl deze de waren alleen mogen verkoopen tegen de door de regeering vastgestelde prijzen. DUITSCHLAND. Voordat de rijksdag na een vacantie van meer dan twee maanden gister weer voor het eerst bijeenkwam, hebben de verschillende fracties besprekingen gevoerd over de houding, die zij zullen aannemen ten aanzien van de noodver ordeningen, welke de regeering in dien tus- 43 Zij hoopte dat in de voorname studentenclub, ■waartoe slechts zoons uit de oude adellijke ge slachten behoorden, zijn eenigszins democrati sche opvattingen zouden verloren gaan, die de heer Wetzel en eveneens ook haar schoonmoeder hem, hadden bijgebracht. Zij wist niet, dat die opvattingen bij Lothar al lang vaste wortels hadden geschoten en dat zijn karakter reeds vroeg tot rijpheid gekomen was. En dat hij in een drukke briefwisseling met zijn grootmoeder gevoelens en ideeën bloot legde, die voor haar onbegrijpelijk waren, ver moedde zij niet. Het meest zou zij échter wel verontwaardigd geweest zijn, wanneer zij ge- Weten had, dat Lothar en Johny in drukke briefwisseling stonden. Gravin Thea was de bemiddelaarster voor. deze briefwisseling. Tus schen Lothar en Johny bestond nog steeds de zelfde innige verhouding, die hen reeds als kin deren verbonden had. Echter hadden zij el kander, sedert Lothar naar de universiteit ging, slechts zelden gezien Destijds was Johny elf jaar geweest. Lothar kwam steeds zeld zamer naar huis en toen hij het laatst op Wilden- fels was, had zij het Kerstfeest op haar kost school in Geneve gevierd. Zij had de verre reis niet alleen willen maken, en gravin Thea en Grill waren intusschen te oud geworden, om haar af te halen. Zoo was Johny twee jaar van Wildenfels weg geweest. En toen zij tegen Paschen terug kwam, was Lothar juist zijn reis naar het Oosten begonnen. Zijn brieven aan haar hadden bijna iets vaderlijks. Hij zag haar in gedachten altijd nog in korte rokken en met hangende haarvlechten, zooals hij haar de laatste maal gezien had. Gravin Thea was trotsoh op haar kleinzoon. Hij had geleerd, zijn hartstochtelijken aard te bedwingen. Een vaste, bewuste wil was in al zijn doen en laten te bespeuren. Geen zweem van de onbestendigheid zijns vaders was in zijn karakter te bemerken, al waren ook diens zon nige, vriendelijke eigenschappen op hem over gegaan. De oude dame was zeer gelukkig, dat Lothar een warm hart en breedheid in handelen en denken bezat Zij beminde Lothar hoven allen. Steeds meer versmolt hij in haar gedachten met zijn vader tot één persoon. Gravin Thea was m'de laatste jaren zeer oud geworden. Heur haar was thans zilverwit. Nooit verliet de gedachte aan dat, wat zij voor haar zoon had goed te maken, haar geheel. Zij voedde Johny werkelijk met liefde en goedheid op als haar eigen kind, en beleefde de vreugde, dat haar liefde met wederliefde" en groote aanhan kelijkheid werd beloond. Bijna had zij de wees zoo lief, als ware zij werkelijk een zuster van Lothar geweest. En in de schemering hield de oude dame dikwijls gesprekken met het portret boven haar schrijftafel. De vroeger zoo kaarsrechte gestalte had zich een weinig gebogen en in het goedhartige ge zicht vertoonden zich heel wat nieuwe lijdens- trekken. Susanne's steeds meer aan den dag tredende vijandschap tegen Johny was een voortdurend verdriet voor liaar. Het ontging haar niet, dat deze het jonge meisje poogde te vernederen, waar het haar maar mogelijk was. Al hield zij dan haar handen ook beschermend over haar pleegkind, zoo zag zij toch dikwijls een schaduw op Johny s lief gezichtje Dikwijls lieten heimelijk vergoten tranen sporen achter. Dan wist gravin 1 hea echter zoo lief te troosten, dat weldra weer de lichtjes uit Jolmy's oógen straalden. Dat men haar beschermeling in de wereld vriendelijk ontving, deed gravin 1 hea goed. De opvatting van Hasselwërt was niet die van een enkeling. Velen zouden gaarne het bloempje geplukt hebben, dat in Wildenfels bloeide. Maar Johny was tegenover alle heeren gelijk, on bevangen en vriendelijk en wist haar persoon zoo tactvol op den achtergrond fee houden, wan neer m.en haar Lot middelpunt wilde maken, dat ook de dames haar lof zongen. Bovendien wist men van gravin Thea, dat Lothar m L groote, broederlijke teederheid aan Johny hing. De met dochters gezegende families begonnen schentijd op grond van de machtigingswet heeft uitgevaardigd. De sociaal-democratische fractie heeft beslo ten een voorstel te doen tegen de algemeene valorisatie van hypotheken en tegen de huur belasting, niettegenstaande de regeering zich verzet tegen iedere wijziging van de door haar noodzakelijk geachte fiscale noodverordeningen. De vraag doet zich nu voor, wat de sociaal democraten zullen doen, wanneer hun voorstel len worden verworpen. Alle partijen schijnen het er over eens te zijn, dat een ontbinding van den rijksdag voorkomen moet worden, be halve dan de Duitsch-nationalen, die formeel met een voorstel tot onmiddellijke ontbinding zullen komen. Een en ander zal eerst begin volgende week worden aangeroerd. Het groote politieke debat over noodverordeningen wordt niet voor Dins dag verwacht en men acht het niet onwaar schijnlijk dat voor dien tijd overeenstemming tusschen de regeering en de partijen wordt be reikt. IN IIET BEZETTE GEBIED. Volgens een telegram uit Berlijn beginnen den 25sten dezer, nieuwe onderhandelingen tusschen vertegenwoordigers der Duitsche in dustrie en dc Micum. DE OPSTANDEN IN RUSLAND. Naar het persagentschap Rador te Boekarest meldt, zou blijkens berichten uit welingelichte Russische bron de opstand, die in Rusland is uitgebroken, onder de boerenorganisaties veld hebben gewonnen. Deze laatste zouden thans de macht in handen hebben in Zuid- en Oost- Siberië en Midden-Rusland. De bevolking zou toebereidselen treffen tot de omverwerping van het heerschonde régime. Vorige week zoo meldt dezelfde dienst, zijn ernstige onlusten in de buurt van Moskou uit gebroken, waarbij tevens pogroms voorvielen, die echter door het Roode Leger zijn onder drukt. De boeren weigeren zich aan den militairen dienst te onderwerpen. Te Odessa namen de onlusten groote afme tingen aan. De opstandelingen steken de win kels in de steden in brand. HONGARIJE. Uit Boedapest wordt gemeld In de plenaire zitting van de Nationale Vergadering, evenals in de commissie voor finaneieele aangelegen heden, werd gister de minister van Financiën Kalloy tijdens de bespreking van de maatre gelen tot bescherming van de kroon door alle oppositiepartijen lievig aangevallen. Later viel ook dé regeeringspartij den minister aan en eischte zijn aftreden. Des avonds, na een conferentie met graaf Bethlen en den minister van Buitenlandsche Zaken Daruvary. is de minister van linanciën Kalloy afgetreden. Graaf Bethlen heeft onmiddellijk de finan eieele aangelegenheden opgedragen aan den minister van Flandel. De economische toestand is zeer geschokt. zich in gedachten reeds ernstig met Lothar bezig te houden, want hij was ongetwijfeld de schitterendste partij van de streek. Men bleef daarom ook uit practische overwegingen goede vrienden met Johny en betreurde het slechts, dat Lothar zoo weinig thuis was. HOOFDSTUK XII. Johny was, toen zij van baron Hasselwërt afscheid genomen had, de trap opgesneld. Snel ontdeed zij zich in haar kamer van haar mantel, streek even over heur haar en liep naar de kamer van gravin Thea. In de voorkamer zat Grill. De jaren waren aan haar voorbij gegaan bijna zonder sporen achter te laten. Het haar was nog een beetje grijzer, haar vel wat gerimpelder geworden en zij droeg haar bril meer en langer, maar overi gens was zij nog flink en goed te been. Toen Johny binnenkwam, keek zij vergenoegd op. Zijt ge daar weer, juffrouw Johny, wat hebt ge frissche roode wangen en heldere oogen, was het prettig op het ijs Heerlijk Maar zeg eens, Grill, is grootmama ongeduldig Wel neen, hoe zou zij daartoe komen Gravin Susanne was zoo boos, dat ik zoolang was weggebleven. Zij zei, dat grootmama al naar mij had gevraagd. Grill's gezicht vertoonde een boozen trek. Wordl vervolgd). i ■'-»»» s KOSSEITs „STER-K® 431 15 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1