De regeering tracht door voorloopige maat regelen den toestand meester te worden. Nader verluidt, dat de Hongaarsche pre mier den Hongaarschen gezant te Parijs, Koranyi de portefeuille van Financiën heeft aangeboden. De minister van Justitie, Nagy, heeft gister eveneens officieelzijn ontslag aangevraagd. De positie van Nagy was onhoudbaar geworden door zijn houding tegenover de leeningpolitiek van Bethlen. De oppositie wil thans Bethlen houden aan zijn solidariteitsverklaring met alle ministers en eiseht het aftreden van de geheele regeering. DE STRIJD IN MEXICO. De opmarsch der regeeringstroepen tegen de 1200 rebellen, die in het Noordelijk deel der provincie Vera Cruz opereeren, is volgens het ministerie van Oorlog gister begonnen. Er nemen 6000 man aan deel. Naar gemeld wordt, zou de generaal der Mexicaansche bondstroepen, Topet, nabij Puerto Blanco met 2000 man in een hinderlaag zijn gevallen en zware verliezen hebben geleden. ALLERLEI. Uit Washington. W. P. G. Harding, de vroegere directeur van den Amerikaanscben Fe deral Reserve Board, is officieus benoemd tot Hoogen Commissaris van den Volkenbond voor de controle over de Hongaarsche financiën. Harding heeft den Volkenbond bericht, dat hij, indien officieel benoemd, die functie zal aanvaarden. Uit Weenen. Bemiddeling van den bonds kanselier Seipel in de staking der bankbedienden heeft nog niet tot een resultaat geleid. Heden zal verder worden onderhandeld. De fabriek van Citroën te Parijs heeft, haar geheele personeel, 20.000 arbeiders sterk, uit gesloten in verband met een loonconflict. Uit Londen. De gezamenlijke eigenaars van de „Marion Star", het blad van wijlen president Harding, hebben een aanklacht ingediend bij het Federale Hof. Zij eischen 'n schadevergoeding ding van 600.000 dollar van den bankier Vander- lip, wegens beweerden laster en smaadschrift, door het blad te betrekken bij dé petrolcum- schandalen. Stat«n-Gcneraai. TW EEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 20 Februari. Bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting betoogt mevrouw Brons- v e 1 d-V i n t r i n g a (R. K.) dat de regeerings- maatregelen betreffende de gehuwde ambtena res van wijs beleid getuigen. Hierdoor worden vrouw, huisgezin en staatsdienst gediend en de prostitutie en kinderbeperking bestreden. Zwangerschapsverlof is een treurig lapmiddel. De heer Dresselhuys (V. B.) repliceert. Spr. oordeelt het bezuinigingssysteem een lapmiddel, broddelwerk zonder basis. Hij is verder tegen het eerste deel van cle motie-Troel stra, maar voor het tweede deel. De heer Kuiper (R. K.). steunt de Regee ring gaarne bij het herstel van het budgetair evenwicht. Hij verheugt er zich over dat de Regeering geen wijziging wil van den 8-uren dag. Deze internationale regeling staat vaster dan men wel meent. Zelfs een tijdelijke afwij king zou een slechte werking hebben op de gemoederen der arbeiders en spr. hoopt dat de Regeering haar standpunt handhaaft. De heer W ij n k o o p (C. Fr.) kan de motie- Troclstra niet aanvaarden, omdat de pacificatie de verdomming in zich'vat, en binnen het ka der der pacificatie is verandering niet te ver krijgen. Den heer Colijn verwijt hij dat hij het geld haalt van de arbeiders in plaats van de kapi talisten. Hij verdedigt daartegenover zijn denk beeld van een gedwongen leening van 2J/2 pGt. De heer Troelstra (S. D.) repliceert. Het door minister Colijn geciteerde manifest waarin van de 300 millioen gulden voor de Vlootwet per jaar sprake is, is niet van de Haag- sche federatie, maar van den Haagschen Be- stuurdersbond. Het „per jaar" is een „schrijf fout" geweest. Vervolgens bestrijdt hij den heer Weitkamp, den eenvoudigen boer die een politieke gooche merd is. De heer Weitkamp (C. H.) Dat heb ik van u geleerd. De heer Troelstra (S. D.) zegt dat de heer Weitkamp door en door verpolitiekt is. Hij wordt als christelijke politicus tegen de socialisten opgejaagd. Maar daardoor is hij niet meer de strijder voor den kleinen boer. Volgens hem doet de Regeering weinig voor den boer maar de heer Weitkamp voert daar tegen geen actie. Hij moet een zoete christe- lijk-historische zijn. De heer Weitkamp (C. H.) Mijn speech heeft succes gehad. Dat bewijst uw drukte (gelach). De heer Troelstra (S. D.) verdedigt nu het plan-Wibaut tegen den heer Schouten. Hij betoogt dat het het ongeluk van Duitschland is geweest, dat de Staat geen aandeel in de on dernemingen heeft genomen als een som van heffing-in-eens. De heer Schouten (A. R.) Is dat de bedoeling van Wibaut De heer Troelstra (S. D.) Ja, dat is zoo. De groote fout is dat het kapitaal in enkele handen is geconcentreerd. Ten slotte handhaaft hij zijn motie in zake het onderwijs, maar wijzigt deze eenigermate- zoodat uitdrukkelijk wordt bepaald, dat de kwestie van de verhooging van den toela tings- lei ftijd en van het 7e jaar Onaangeroerd moeten blijven totdat de commissie gereed is met haar arbeid. De vergadering wordt verdaagd tol heden één uur. Binnenland. Het Duitsche dienstpersoneel. Dezer dagen hebben de ministers van Arbeid en van Justitie een aantal vakvereenigings- leiders ontvangen, die de regeering er van trachtten te overtuigen, dat het hoog tijd wordt dat van hoogerhand krachtig wordt ingegrepen in zake het Duitsche dienstpersoneel. Minister Aalberse zei, aldus de Tel., dat de zaak urgent is en dat er zoo' mogelijk maatregelen zullen worden ge(nomen. Wanneer dit geschieden zal en waaruit die maatregelen zullen bestaan,kon hij echter, niet zeggen. En hij eindigde met te zeggen, dat de zaak de aandacht der regeering heeft. De portvrijdom voor kerkgenootschappen. Wij hebben goeden grond om aan te nemen, dat er geen wijziging in de thans bestaande regeling van den portvrijdom voor Kerkge nootschappen is te verwachten. Eerste Kamer. De afdeelingen der Eerste Kamer hebben ge kozen tot rapporteurs over de Indische begroo ting voor 1924en over hetwetsontwerp tot nadere wijziging en aanvulling van de Indische Tarief- wet, de heeren De Waal Malefijt, de Jonge, Cra mer, Verkouteren en Van Kol. Woensdag komt de Kamer weer bijeen. Minister Aalberse. Het bericht van de „Residentiebode", dat minister Aalberse plannen had, de portefeuille van Arbeid neer te leggen, wordt door het „Cen trum" beslist tegengesproken. Mej. Annie Meijer wordt dus in de Tweede Kamer, mr. Kolkman's opvolgster. Vaartverbetcring. Reeds sedert 1869 bestaan er plannen om de Mallegatsluis te Gouda te verbeteren daar de capaciteit van die sluis toen reeds niet meer voldoende was. ïftmiddels werd het Merwede- kanaal gegraven en geraakten de pannen tot vérbetering der sluis te Gouda op den achter grond. De huidige ontwikkeling van de scheepvaart is echter zoo groot, dat ook het Merwedekanaal en in het bijzonder de sluis te Vreeswijk meer dan overbelast is. Nu komt hot voor dat te Gouda soms één, ook wel twee dagen en meer gewacht moet worden, voor men schutten kan en tal van schepen, die anders door zouden kunnen varen, kunnen thans in het geheel niet schutten, omdat de afmetingen der sluis te gering zijn. Naar men aan de Rott. mededeelt, heeft nu dezer dagen een conferentie plaats gehad te Gouda, waarbij vertegenwoordigd waren de Kamers van Gouda en van Leiden, terwijl ook een vertegenwoordiger van den Provincialen Waterstaat deze vergadering bijwoonde, waarin men tot algeheele overeenstemming gekomen is ten aanzien van de wijze, waarop de actie ge voerd zal worden, om de bestaande plannen zoo vlug mogelijk uitgevoerd te krijgen. De Zomertijd. De Brusselsche correspondent van de „N. Rott" seinde gisteren De Belgische autoriteiten onderhandelen, naar men van officieeele zijde verzekert, met de regeeringen van Frankrijk, Nederland en Enge land, ten einde tot een gemeenschappelijke regeling van het vraagstuk van den zomertijd te geraken. Het wprdt hier waarschijnlijk geacht, dat de zomertijd op 15 April zou kunnen begin nen om op 15 October te eindigen. Ih dit verband wijzen we op een bericht iu de Temps, dat de Fransche regeering besprekingen heeft aangeknoopt met de Belgische en Engelsche regeeringen om tot een gemeenschappelijke regeling van den zomertijd te komen. Tot nog toe begint de zomertijd in Frankrijk in den nacht volgend op den laatsten Zatei'dag in Maart en eindigt in den morgen van den eer sten Zaterdag in October (zooals nu ook voor ons land is bepaald), maar in geval van een inter nationale, regeling is de Fransche regeering ge machtigd den aanvangsdatum te verschuiven naar den derden Zaterdag in April en den eind datum terug te brengen naar den tweeden of derden Zaterdag in Septamber. Zondagsrust. De Prov. Staten van Friesland hebben met 26 tegen 22 stemmen een motie aangenomen, waarbij Ged. Staten worden uitgenoodigd de bruggen op Zondag van 8 uur 's morgens tot 5 uur 's avonds te sluiten. Ontslag Duitsche mijnwerkers. Tegen 1 Maart zijn op de Dominiale mijn te Kerkrade ruim 80 arbeiders, meestal Duitschers ontslagen. Ook op andere mijnen worden Duit sche mijnwerkers ontslagen. Een gedenkzuil voor Wilson Bij een rede, die bij Maandag ter huldiging van Wilson's nagedachtenis heeft uitgesproken in het Palace Theatre in New York, hefft de vroegere Amcrikaansche gezant tc Rome, Ro bert Underwood Johnson, het plan geopperd om ter herinnering aan Wilson gedenkzuilen op te richten jn den Haag en Geneve. Spoorwegen. Het op 12 November j.l. opgeheven door gaande rijtuig Hoek van Holland—Rotterdam Leipzig in den morgensneltrein naar Noord- Duitschland is weer in dien trein opgenomen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. De werkloozcnstcun. Naar aanleiding van de in uitzicht gestelde vermindering van de uitkeeringen aan werk- loozen heeft gister in het Volksgebouw een ver gadering plaats gehad, van de christelijke en moderne bestuurdersbond. Met op een na algemeene stemmenf werd een motie aangenomen, om tegen dit regeerings- besluit te protesteeren. Gisteravond hebben ook de R. K. vakafdee- lingen in den R. K. Volksbond een protest bijeenkomst over deze steunkwestie gehouden. De zaal was geheel bezet. De heer Scholte opende de vergadering met den chriStelijken groet en een kort inleidend woord en gaf daarna 't woord aan het hoofd bestuurslid van de R. K. Glas- en Aardbewerkers ver., den heer Hulzelmans, die een pittige rede hield en de aanwezigen vervolgens de gelegen heid gaf hem vragen te stellen waarvan er nog al gebruik maakten. Ten slotte werd besloten door middel van het gemeentebestuur in een motie bij de regeering er op aan te dringen, van haar plannen tot steun verlaging voor de werkloozen af te zien, daarêde tijdsomstandigheden niet toelaten, den thans geldenden, hoog-noodigen steun te verlagen. Gemeentel. Leeszaal. Naar we vernemen, heeft de Schied. Boek en Handelsdrukkerij, op zich genomen, voor eigen rekening een gedrukte catalogus voor de Gemeentel.-Leeszaal en Bibliotheek samen te stellen, voor welk ingewikkeld werk zij zich den steun van de raadscommissie voor genoemde instelling heeft verzekerd. Drankwcer tentoonstelling. Zaterdagmiddag 5 uur zal de drankweer- tentoonstelling, die gehouden wordt in het schoolgebouw, hoek Gerrit Verboonstraat ge opend worden. De heer P. de Bruin zal als wethouder van onderwijs, de openingsrede uitspreken. Gisteravond negen uur is nabij het Roode Hek een buis van de waterleiding gesprongen waardoor een groot gat in den rijweg werd geslagen. De politie ter hulp geroepen was dadelijk aanwezig en sloot den weg voor het verkeer per as af, waardoor ongelukken voor komen werden. Aan het herstel der buis, die waarschijnlijk door de vorst gesprongen is, wordt druk gewerkt. Het tramverkeer onder vond weinig storing. Gistermiddag kwart over.vier, zag een agent, die zich in de politiepost op de Koemarkt bevond, een ongunstig aangeschreven persoon, met een dames-rijwiel passeeren. De agent volgde den man, 'n zekere J. de J. naar diens woning op de Gedempte Broersvest, en hoorde dat de J. al dadelijk met iemand over den verkoop van de fiets begon te onderhande len. De agent stapte toen de kamer binnen en nam man en fiets mee naar het politie-bureau. Bij het verhoor dat toen volgde, verklaarde de J., dat hij de fiets moest verkoopen voor een hem onbekende vrouw, die om 5 uur het geld zou kolnen halen. De politie begaf zich weer naar de woning van de J., en inderdaad kwam er 'n juffrouw opdagen, die zich bekend maakte als R. V. N. uit Rotterdam. Na een langdurige ondervraging, viel zij eindelijk door de mand, en bekende de fiets in Vlaardingen te hebben gehuurd,en datzetoenmet de J. afgesproken had het rijwiel te verkoopen voor 25 en' de opbrengst te verdeelen. Vandaag zijn de beide vennooten, ter beschik king gesteld van den Vlaardingschen commis saris van politie. UIT DELFT. Staking opgeheven. Wegens aanvaarding van arbitrage, is de staking bij de firma Kneteman te Delft, om vattende zestig stucadoors, opgeheven. UIT ROTTERDAM. Werkloozen. Het getal der werkloozen is nog steeds stijgen de. In Januari jl. werden aan totaal 9312 per sonen werkloozenuitkeering gedaan. Dat is 500 meer dan op 29 December jl. en 3200 meer dan op 28 April van het vorig jaar, toen het laagste cijfer bereikt werd. Het batig saldo van Rotterdam. Wij vernemen, dat het bericht, dat de reke ning van de gemeente Rotterdam over 1923 ver moedelijk een overschot zal opleveren van 6 millioen niet juist is. De rekening sluit met een overschot, doch dit zal aanmerkelijk lager zijn dan 6 millioen. „Vdl." Gemengd Nieuws. Verduistering. In het huis van be waring te Zwolle is opgesloten de postbode G. S. te Nieuwleusen, verdacht van verduistering van gelden in dienstbetrekking. De verdachte heeft bekend. Hij is in zijn ambt geschorst. Zwendel in goud en zilver? Bij verschillende winkeliers en fabrikanten te Hoorn hebben inspecteurs van den Nederl. Goudwaarborg een onderzoek ingesteld naar de hoedanigheid ^/an het aanwezige goud en zilver. Er zou een groote zwendel gevoerd wor den in ondeugdelijk zilver en goud en andere edel metalen, waaraan een merk ontbreekt. Het resultaat van het onderzoek is nog niet bekend. Een mooie regeling. Te Oirschot is de woning van den rijwielhandelaar A. van O. totaal uitgebrand. De brandspuit was aan wezig, doch gaf geen water, daar de burge meester niet aanwezig was en er volgens het reglement niet buiten last van den burgemeester gespoten ma'g worden. De loco-burgemeester, die ter plaatse was, gaf geen order. Toen het perceel nagenoeg geheel was uitgebrand ver scheen de burgemeester, en werden ten minste de belendende perceelen nog nat gespoten. Bedrijfsonge va 1. In de fabriek van Goudriaan aan het Zuideinde te Delft kreeg J. V. een stuk ijzer tegen den neus, waardoor dit lichaamsdeel geheel werd gespleten en over brenging naar het gasthuis noodig bleek. „W onderbare" vise h vangst. Een bewoner van Enkhuizen ving op een dag meer dan 8000 pond visch, een hoeveelheid, welke haast niet valt te gelooven. Ongelukken. Te Rotterdam is gistéren de vijfjarige C. v. d. L. door een vrachtwagen overreden. Het kind kreeg een wiel over het lichaam, werd zwaar inwendig gekwetst en is bijna onmiddellijk overleden. Het tweejarig dochtertje van V. te Weert viel in een ketel met kokend veevoeder en ver brandde zich dermate, dat het spoedig aan de gevolgen overleed. Het dochtertje van negen maanden van J. P. te Montfoort, stak een stukje schil van een olienootje in het mondje, hetwelk in den lucht pijp kwam en vandaar doordrong tot de longen. Bij een te Utrecht aan de Klinieken plaats ge had hebbende operatie kon slechts een gedeelte verwijderd worden. Vóór de tweede operatie, meldt het „Centr." was de kleine reeds ten gevolge van hevige benauwdheden overleden. Hoe onze Oostgrens wordt be waakt. De militaire politie doet aan de grens uitstekend werk,,zegt de „Tel." Dit kleine, maar uiterst gedisciplineerde korps er liggen slechts 300 man tusschen Nieuweschans en Maastricht laat geen greppel onbewaakt. Onderofficieren en manschappen, die'er toe behooren, hebben een zware taak, maar ze hebben pleizier in hun werk en er wordt niet alleen „model" gediend, maar de mannen doen dikwijls meer dan hun taak de civiele autoriteiten, die we over den grenstoestand gesproken hebben, warén vol lof over hun activiteit. De snelle rijwielpatrouilles van de „Korde- manner", zooals de Duitschers hen noemen om de nestels die ze dragen, zijn door onze Oos telijke broeders ten zeerste gevreesd en tal van verhalen doen de ronde omtrent ontmoetingen van Kordemanner met Duitsche smokkelaars en andere schuinsmarcheerders, waaruit blijkt, dat de Duitschers „niet terug hebben" van de militaire politie. Daar is b.v. de geschiedenis van den kleinen korporaal die een Giadbecker ontmoette. Gladbeck is een dorp over de grens, waar van gezegd wordt, dat het weinig anders dan smokkelaars, stroopers, inbrekers enz. oplevert. Gladbeckers zijn altijd goed gewapend en zien er nooit tegen op hun wapenen te gebruiken. Overigens zijn het heel nette menschen. De kleine korporaal dan ontmoette een der zulken op Hollandsch gebied en vroeg zijn pas. Als eenig antwoord deelde de herculische Giadbecker mede Ich bin Ringkampfer en nam een bokshouding aan om het geloofwaardig te maken. „Ik ook zeide korporaal en plaatste on middellijk een zoodanigen „linkschen-directen" ^op den kaak van den smokkelaar, dat deze knock-out ging en behoorlijk uitgeteld kon worden. Toen hij bijkwam, stond hij meteen weer op Duitsch gebied. Misschien hebben de Duitschers onder elkaar dergelijke verhalen over den schrik, die hun pplitie onder Hollandsche smokkelaars er in houdt, een feit is het, dat de militaire politie respect afdwingt onder de grensbewoners aan weerszijden van de paaltjes. Zij zijn uitstekend bewapend, karabijn met bajonet, klewang en revolver en vormen met hun verplaatsbare huisjes, waarin meestal vijf of zes man verblijven en die uitstekend inge richt zijn met cellen, keükens, gezellige zit kamers, slaapkamers met ijzeren britsen en stroozakken, een model grensbewaking. Men is nu de zaak meester. Het net is, al thans in dit gedeelte, vrijwel dichtgehaald. Er komt zeer weinig door. De Gooiscbe inbraken. De laatste naspeuringen der Bussumsche recherche hebben aan het licht gebracht dat de in Bussum ver leden jaar gestolen effecten, die in December bij een bankinstelling (Amsterdamsche Bank) voor den dag zijn gekomen, door een bediende van die Bank zijn verzilverd, terwijl hem de herkomst bekend was. Hij kreeg voor zijn be moeiingen ƒ4000. De effecten waren hem ter hand gesteld door zijn buurman die ƒ2100 ont ving. Dit geld is in beslag genomen. Deze man ontkende aanvankelijk maar viel door de mand roen bij fouilleering een papiertje voor den dag kwam waarop de nummers der effecten stonden vermeld. Falsarissen. In verband met het ver- valschen van stukken voor een leening van den polder Gellicum, zijn twee personen ter beschikking der justitie gesteld. Een van hen is een voormalig bankbediende van een instel- „Msb." >JU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2