li DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, alleen in. pakjes mm 47ste Jaargang. Vrijdag 22 Februari 1924. No. 13877 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies vaneen hij verlies van een wijsvinger; 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van hef Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van AR1E SEGERS, alhier, om verlof voor den verkoop van alcohol houdenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-localiteit van het perceel Vlaardinger- straat 16 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het verleenen van het vcrioi schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen Worden ingebracht. Schiedam, 22 Februari 1924. Buitenlandseh Nieuws. HET ENGELSCHE HAVENCONFLICT. Het geschil tusschen werkgevers en werkne mers in het havenbedrijf, hetwelk tot de haven staking heeft geleid, is gelijk gister gemeld bij gelegd. De voorwaarden, waarop de regeling in zake de havenstaking tot stand is gekomen, zijn nog niet gepubliceerd doch zijn wel reeds door de vertegenwoordigers der werkgevers aanvaard. Ze zouden voorts ter goedkeuring aan een gister avond in het ministerie van Arbeid bijeenko mende conferentie van arbeidersgedelegeer- den worden voorgelegd. Na de bevestiging der gegeven goedkeuring door deze conferentie zal het werk in alle havens zoo spoedig mogelijk borden hervat. Naar verluidt, hebben de werkgevers den eisch van twee shilling verhooging ingewilligd, met dien verstande, dat één shilling terstond en de andere op 1 Juni zal worden betaald. Vervolgens zijn de beide partijen overeenge komen een gemeenschappelijk onderzoek in te stellen naar de kwestie van een vast weekloon voor de losse bootwerkers. Zooals uit bovengenoemde voorwaarden blijkt, is van beide zijden iets toegegeven. Immers, de havenarbeiders eischten een onmiddellijke loonsverhooging van 2 shilling per dag, terwijl deze thans over twee termijnen verdeeld is. Dat de sociale vrede thans voor geruimen tijd hersteld is, kan helaas niet met zekerheid Worden beweerd. Binnen 8 weken loopt de overeenkomst tusschen de mijneigenaren en de mijnwerkers af en laatstgenoemden eischen een hooger minimumloon en een grooter per centage in de winst. Wanneer ditmaal niet tijdig al het mogelijke Wordt gedaan, om tot een vergelijk te komen, zijn nieuwe sociale onlusten te verwachten. DE VOLKEN BONDSRAAD. Naar men verwacht, zal de achtentwintigste zitting van den Volkenbondsraad op 10 Maart a-s. te Genève beginnen. Tal van belangrijke kwesties staan op de agenda, o.a. het. rapport van de speciale juristencommissie voor de inter pretatie van het Pact en andere juridische kwesties in» verband met de Korfoe-affaire het rapport van de Memelcommissie en de benoeming van vijf leden van de regeerings- conimissie voor net Saargebied. Voorts is er, behalve nog kwesties betreffende DanZig en den status der Duitsche kolonisten in Polen, de afbakening van de grens bij Jaworzina tusschen Polen en Tsjecho-Slowakije. Men herinnert zich dat deze laatste kwestie, die onopgelost was gelaten door de vredesconferentie, aan den Bond ter afdoening is toevertrouwd. Ze zal thans het onderwerp uitmaken van een rapport, waaraan beide partijen zich bij voorbaat hebben gebonden verklaard. Eindelijk staan op de agenda de financieele reconstructie van Hongarije, de vooruitgang in het herstel van Oostenrijk, de beperking der bewapeningen, vraagstukken omtrent kinder verzorging en andere omtrent vervoer. DE DUITSCHE GO UDBILJETTENBANK. De „Lokal Anzeiger" verzekert, uit bevoegde mancieele kringen vernomen te hebben, dat waarschijnlijk de goudbiljettenbank op 15 April e werkzaamheden zal beginnen met zetel e Zürich. De rentenbank en de rentenmark -— voegt het blad er aan toe zullen voorloopig bhjven bestaan. Het kapitaal van de goudbil- Jetlenbank zal volgens dit bericht gefourneerd worden door Zwitserland, Nederland en Enge land Bovendien zou aan het nieuwe instituut goud van de rijksbank ter beschikking worden gesteld. Ten slotte wordt nog gemeld, dat Engeland zich verbonden zou hebben ook aan de Duit sche industrie credieten te verstrekken. BEIEREN EN HET RIJK. De Beiersche regeering heeft het verbod van verkoop van Berlijnsche en Frankforter demo cratische en sociaal-democratische bladen in Beieren opgeheven. De ministerraad keurde eenstemmig het Italiaansch-Joego-Slavisch accoord goed, dat op 27 Januari 1924 te Rome gesloten werd. De ministerraad nam bovendien een ontwerp decreet aan, waarbij de 2de Maart 1924 tot een burgerlijken feestdag wordt verklaard, ter vie ring van de annexatie van Fiume. BEIEREN. De Beiersche Landdag heeft gister zonder debat en met algemeene stemmen besloten, den Landdag op 5 April te ontbinden en de ver kiezingen voor den nieuwen Landdag op 6 April te houden. De Landdag is daarop voor onbepaalden tijd uiteengegaan. ENGELAND. In het Lagerhuis heeft gister de parlementaire secretaris van Marine Ammon, medegedeeld, dat de regeering met het oog op de ernstige werkloosheid heeft besloten voort te gaan met den bouw van vijf kruisers en twee torpedojagers. frankrijk. De positie van Poincaré. In den loop der- gister gehouden debatten in den senaat heeft Poincaré de volgende ver klaring afgelegd Toen ik het voorzitterschap van de senaat commissie voor buitenlandsche zaken neer legde om in de ure, die naar ik wist, ernstig was, de verantwoordelijkheid van het bewind weer op mij te nemen-, begreep ik volkomen, dat mij een langdurige, zware en vermoeiende taak zou wachten. Ik zwoer echter die taak voort te zetten, zoolang ik op het vertrouwen van beide ka mers kon steunen. Ik heb dus ook nu niet den geheimen wensch mij or aan le onttrekken, nu wij, zooals ik in den senaat bij een andere discussie uiteen zal zetten, voor gebeurtenissen komen te staan, die beslissend kunnen zijn, gebeurtenissen, welke zich bovendien onder gunstige voortee kens aanmelden. Ge kent me voldoende om te weten, dat ik niet behoor tot degenen, die een of ander voor wendsel zoeken, om hun post te verlaten. Bij een proel'stemming in den senaat over de kieswetwijzigingen behaalde Poincaré, die de kwestie van vertrouwen had gesteld, gister een zwakke meerderheid. SCHRIJVEN VAN HET FRANSCH EPISCOPAAT De „Msb." verneemt uit Parijs De Fransche kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen hebben in een gezamenlijk herderlijk schrijven zich tot de Fransche ge- loovigen gewend, om hen te wijzen op de ern stige plichten, die in het bijzonder in deze troebeltijden op de Fransche Katholieken rusten. Het episcopaat wekt in de eerste plaats op tot trouwe vervulling der godsdienstplich ten en het nakomen van Gods geboden en die der H. Kerk. Dan in het bijzonder enkele van de groote geesels dezer dagen besprekende, keert het episcopaat zich andermaal met een zeer ern stige vermaning tegen de echtscheidingen, die in Frankrijk zulke verwoestingen aanrichten. Nu in kamer en senaat en in het bijzonder in het ministerie zelf met zulk - een opvallen den drang de laiciteit op den voorgrond wordt gestold en Poincaré nog gistermiddag met een tdcitêitsbelijdcnis zijn ministerie in het leven trachtte te houden, nu is het van bijzondere actualiteit, dat het episcopaat en opnieuw op komt voor het onderrecht en wijst op de ouder- plichten in zake het onderwijs. Aan het slot van het zeer uitvoerig schrij ven verklaart het episcopaat gehoor te geven aan den wensch van den H. Vader en de kerke lijke vereenigingen in den vorm der diocesanen te aanvaarden. ITALIË EN FIUME. Uit Rome wordt gemeld In den gister gehouden ministerraad gaf de premier een overzicht over de onderhandelingen Lot regeling van cle Fiume-kweslie. Hij gaf de voordeelen aan van het accoord* met Joego-Sla- vië gesloten en dat door de Italiaansche openbare meening met levendige instemming is begroet. Het politiek accoord zal gevolgd worden door een handelsaccoord, met het oog waarop er onderhandelingen gaande zijn. De uitwisseling der ratificaties zal heden plaats hebben. De proclamatie der annexatie van Fiume zal Zondag 2 Maart te Fiume geschieden, in tegen woordigheid van den koning. RUSLAND. De „Prager Presse" verneemt uit Moskou dat de Duitsclie kolonistennederzettingen in het Wol- gadistri ct volgens besluit van de volkscommis sarissen der Vereenigde Russische Sovjet- republikeinen verheven zijn tot een autonome republiek, verdeeld in veertien districten. Het bestuurscentrum is de stad Prokrowsk en niet meer de vroegere hoofdstad Marxstadt. Het bestuur zal worden ingericht naar het systeem der Sovjet-republiek. Alleen de commissariaten voor Buitenlandsche Zaken en voor Bujtenland- schen Handel zullen vervallen. De drie talen Duitsch, Russisch en Oekrainsch, zullen gelijkgerechtigd zijn. NOORWEGEN. Uit Ghristiania verluidtDe jongste po gingen van de staatscommissie voor arbitrage, om de werkgevers en werknemers tot elkaar te brengen, zijn mislukt. Gisteravond traden verdere uitsluitingen in werking. Bij het con flict zijn thans in totaal 44.000 man betrokken. AMERIKA. De republikeinsche partij in de Vereenigde Staten verkeert den laatsten tijd wel in moei lijkheden. Terwijl de radicaal-republikeinen heb ben medegewerkt tot de verwerping van minister Mellon's belastingontwerpen en het onderzoek in zake het Teapot Dome-schandaal eiken dag nieuwe sensaties brengt, waarbij vooraan staande republikeinen zijn betrokken, wordt thans ook een onderzoek verlangd in zake een aangelegenheid waarbij het departement van Justitie betrokken is. De mogelijkheid be staat, dat in den loop van dit onderzoek een nieuw schandaal aan het licht komt. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan zou de positie voor de republikeinen met het oog op de ver kiezingen in November a.s. nog hachelijker worden. De kwestie is als volgt De republikeinsche senatoren Lodge en Pep per hebben gister een bezoek gebracht aan president Coolidge. Bij deze gelegenheid heb ben zij, naar verluidt, er bij den president op aangedrongen Daugherty, den Amerikaan- sehen minister van Justitie te verzoeken zijn ontslag te nemen, ten einde den storm te be zweren. Indien Daugherty hiertoe zou worden gedwongen, dan zou hij wellicht uit wrevel hierover de republikeiüsche verkiezingscam pagne ernstig kunnen benadeelen. DE STRIJD IN MEXICO. De regeeringstroepen hebben de stad Modela Ingeniero bezet de opstandelingen ontruimden haar al vechtende. ALLERLEI. Uit Berlijn. Aan de Beiersche grens is gear resteerd de handelsbediende Fritz Bohmel, Wiens aanhouding door de justitie was gelast wegens gepleegd landverraad. Hij was de man, die voor Hitier optrad als „gezant in Hongarije". Uit Parijs Op Bonservizi, de leider der Italiaansche fascisten in Frankrijk, is gisteren te Parijs 'n aanslag gepleegd en hij verkeert dien tengevolge in zeer zorgwekkenden toestand. De kogel, die zich beneden de hersenen bevindt, is niet verwijderd kunnen worden. Men heeft Weinig hoop op behoud. De dader, Bononimi, die 21 jaar oud is, heeft verklaard niet den „man" te willen dooden doch het fascisme te hebben willen treffen. Lord Lambourne (het vroegere Lagerhuis lid kolonel Lockwood) heeft in het Hoogerhuis het denkbeeld geopperd om het brandmerken Weer in te voeren. Lord Gorell had er op ge wezen, dat de straffen tegen kindermishandeling onvoldoende waren en op wetswijziging aan gedrongen, waarop Lord Lambourne te kennen gaf, dat kinderhelden gebrandmerkt moesten worden, opdat iedereen hen herkennen zou. Naar het „Berliner Tageblatt" uit New- York verneemt zal de oud-gouverneur-generaal Cox, die vier jaren geleden tevergeefs tegen Harding als president candideerde, zich opnieuw caudidaat stellen. Volgens een bericht uit Peking zou maar schalk Tsao-K oun, de nieuwe president van China, den apostolischen vicaris van Tchedi, den Franschen bisschop mgr. Fabrekues, tot zijn particulieren raadsman hebben aangesteld Stalen-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag21 Fehruari. Bij de voortzetting van de replieken bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegroo- ting bestrijdt Mej. Westerman (V. B.) de regeeringsmaatregelen betreffende heL ont slag van de gehuwde ambtenaressen. Spreekster wijzigt haar in Januari ingediende motie, zoodat nu wordt verzocht het regeeringsvoornemen be treffende het ontslag der ambtenares wegens huwelijk niet uit te voeren. Zij zal de motic- Groeneweg steunen. De heer Schouten (A. R.) bestrijdt de reconstructie-politiek van mr. Dresselhuys en wekt dezen op, zijn partijgenooten in den lande tot samenwerking op te wekken. Spr. wijst er op, dat het tekort 100 millioen meer had bedragen, wanneer de plannen van den Vrijheidsbond of S. D. A. P. waren gevolgd. Hij laakt het systeem-Marchant toL afbraak van de militaire uitgaven, nu er sedert 1922 reeds 35 millioen op is bezuinigd. Uit het plan-Wibaut is blijkens de rede van den heer Troelstra losge laten de zware belasting van de ondernemings winst. De heer Van G ij n (V. B.) geeft aan de ver laging van de annuïteit voor het invaliditeits- fonds de voorkeur boven stopzetting van de stortingen en becijfert de daling van het nationaal vermogen sedert 1914 op 15 pet. en die van het vermogen per hoofd met 23 pet. De heer Marcha nt (V. D.) betoogt dat hij altijd weer heeft vooropgesteld dat het her stel der financiën het belangrijkste punt was. Spr. herhaalt zijn voorstel in zake een heffing in-eens. Toen dat voorstel werd ingediend had de minister van financiën geld genoeg, maar juist toen heeft spr. gewaarschuwd tegen het gevaar dat dit anders zou worden. Wel zouden de belastingen zijn verminderd maar de hef fing had een flink bedrag ingebracht dat nu verbrast is. De berekening voor de vermindering der defensie-uitgaven, gelijk de heer Schouten die gaf, was niet juist. Spr. verwijst te dien op zichte naar een vroegere ïede van hem. Het betoog van de Regeering over de salaris sen is spr. niet duidelijk. Mej. Katz (G. H.) verheugt zich er over dat de Regeering nu klaarheid heeft gebracht in de kwestie van het ontslag aan de gehuwde ambtenares. Deze raakt een groote beginselzaak waarin zij het mét de Regeering eens is. De norm is dat de vrouw thuis behoort in haar gezin. Een dubbele taak van moeder en ambtenares acht spr. onmogelijk te vervullen. Spr. is tegen het ontslag van de huwende ambtenares, want zij ziet nog niet in dat dit een eisch is van rechtvaardigheid. De excessen komen alleen voor bij een groepje feministen. De heer Van Vuuren (R. K.) zegtver- baasd te zijn over de mededeeling van minister C.olijn dat deze niet op de hoogte was van de plannen van zijn voorganger. Voor een goede continuiteit in de regeering acht Bij dit beden kelijk. Spr. verklaart zich tegen de motie. De heer L o v i n k (C. H.) is niet gerust ge steld omtrent de plannen der regeering ten aan zien van de tariefsherziening. Hij dringt als nog aan op nauwkeuriger mededeelingen. Bij hoofdstuk III hoopt hij over eventueele retorsie- maatregelen te spreken. De heer Rutgers (A: R.) wenscht eenige opmerkingen te maken over art. 40. Hij hand haaft. zijn opvatting dat art. 40 niet onaantast baar was. Wanneer dit werd erkend zou het een gevaarlijk antecedent zijn. De intrekking is pijnlijk maar onvermijdelijk. De vergadering wordt verdaagd tot lieden één uur. Binnenland. Het bezoek van Prins Hendrik aan Spanje. Prins Hendrik, wiens bezoek aan Spanje onlangs is aangekondigd, zal den 3den Maart uit Den Haag vertrekken, om zich te Marseille in te schepen op Hr. Ms. pantserschip Heems- kerek, waarmee Z. K. H. naar Barcelona gaat, alwaar zijn reis door Spanje zal beginnen. Een geschenk van de Koningin. Aan de leden van den bijzonderen vrijwilligen Landstorm zullen thans de portretten van de Koningin worden uitgereikt, welke H. M. in September voor dat doel heeft toegezegd aan de nationale landstormcommissic, ter gelegen heid van de aanbieding van het jubileum-album ten paleize te Amsterdam. £L___S331 431 15

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1