Post- co telegraaf. In het Nederlandsch-Duitsche telefoonver keer zullen vermoedelijk nachtgesprekken tegen verlaagd tarief worden ingevoerd. De ontvangsten van post, telegrafie en tele fonie in Neder],-Indië zijn in 1923 aanzienlijk beneden de raming gebleven. De postcheque- eu girodienst. Het Kamerlid mr. Dresselhuys heeft in een rede te Middelburg meegedeeld, dat een insider hem omtrent de postcheque- en girodienst heeft geschreven, dat 60 meisjes nu reeds 10 maanden lang iederen dag proefkaarten betikken, ieder 2000 per dag, samen 120.000 kaarden, die dan 's avonds weder vernietigd worden. Gerekend tegen 1/4 cent per kaart, kost dat 300 per dag. Af en toe wordt een groote manoeuvre gehouden dezer dagen is daarbij .gebleken, dat nog niet alles goed marcheert, en men dus nog geen her vatting van den dienst moet verwachten. Wat eeu invaliditeitswet biedt. Langzaam maar zeker, schrijft De Sociale Verzekeringsgids, neemt het aantal personen, hetwelk de vruchten trekt van het zegeltjesplak- ken, toe. De bedragen, welke jaarlijks noodig zijn aan de verschillende i-enten, beloopen zoo als onderstaand overzicht aangeeft, al heel wat. In afgeronde bedragen was de stand op 1 Januaixi 1924 Aantal Bedrag Invaliditeitsrenten 4.400 740.000 Ouderdomsrenten 32.600 - 5.000.000 YVeduwenrenten 3.000 - 489.000 Weezenrenten 5.000 - 864.000 45.000 7.093.000 Sedert 1 Januari zijn al wedgr een aantal vVeken verloopen. Het Maandblad schat het bedrag, hetwelk op dit oogenblik per jaar noo dig is voor renten, als vrucht van het zegelplak- ken, op 7 1/4 millioen gulden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Voor Japan. In de Dinsdag gehouden eindvergadering van liet centrale Nederlandsche comité Ramp Japan 1923 heeft de penningmeester, de heer E. D. van Walree, meegedeeld, dat in het geheel is ontvangen 164.043.02. De onkosten bedroegen 243.74, Rest 163.799.27. Internationale organisatie van den middenstand. Vanavond vertrekken als vei'tegenwoordigers van den Nederl. Middenstandsbond de heer Ed. G. Schürmann uit Rotterdam en J. G. Blankert uit Utrecht naar Strassburg, waar op 23 en 24 dezer een conferentie gehouden zal worden van vertegenwoordigers v. de centrale Middenstands organisaties van verschillende landen van Europa Het doel van deze conferentie is het vaststellen van de statuten voor den Internationalen Mid denstandsbond en voorts het bepalen van onder werpen, die aan de orde gesteld zullen worden op het internationale congres van den middenstand, dat in September van dit jaar te Bern zal plaats vinden. Het postzegel gesukkel. Het bestuur der Nederl. Dagbladpers heeft in een adres aan den directeur-generaal der posterijen en telegrafie aangedrongen op uni formiteit in de grootte van de postzegels. Dit met het oog op porto-controlekassen en fran keermachines. Het pnehtvraagsluk. De besturen van de nationale landarbeiders- bonden hebben besloten, gevolg te geven aan de uitnoodiging van den bond van landpachters in.Nederland om met dezen bond actie te ont wikkelen voor de verkrijging van een wettelijke regeling van het pachtvraagstuk. De subsidieering van den scheepsbouw. Reuter meldt uit Londen In het Lagerhuis heeft Shaw, de minister van arbeid, in antwoord op gen vraag', waarin er op gewezen werd dat de Nederlandsche regeering de werkloozcn ondersteunde'door aan de Neder landsche scheepsbouwers 30 pet. subsidie op de loonen, in het scheepsbouwbedrijf betaald, te geven ert dat dit oorzaak was dat in Nederland veel schepen voor Engelsche. rekening worden gebouwd, geantwoord dat bij zijn weten het niet een algemeene regel van de Nederlandsche re geering was subsidies te géven op de loonen, be taald voor den bouw of het herstel van schepen, maar dat deze steun alleen in op zichzelf staanae gevallen vex-leend werd. De Engelsche regeei'ing zag verschillende maatregelen onder de oogen, die konden strekken tot steun van de wcrkloozen in het scheepsbouwbedrijf, maar er waren be zwaren om tot dat doel subsidie op de loonen te geven. Nederland en Amerika. Den 13en dezer is te Washington een verdrag onderteekend, waarbij de geldigheidsduur van het oorspronkelijke voor een tijdvak van vijf jaren gesloten arbitrageverdrag tusschen Ne derland en de Verecnjgde Staten van Amerika op 2 Mei' 1908, eerder verlengd bij de verdra gen van 9 Mei 1914 en van 8 Mei 1919, andermaal is verlengd voor het tijdvak van vijf jaren, in gaande 25 Maart 1924. De Engelsche havenstaking. Naar uit Rotterdam wordt gemeld heeft de directie van de Batavieidijn besloten, den dienst op Londen te hervatten. Feestavond O. N. I. In 't gebouw „Eendracht" heeft gisteravond dirigent Hakkei't met zijn mandoline-club O. N. I. 't overtalrijlce publiek weer eens een uit voering geboden, die er mocht wezen en zeer in den smaak is gevallen. Men kan ook niet anders dan bewondering hebben voor het vele goede werk, dat voor ,,'t concert-klaar" maken van een schare grootere en kleinere meisjes, w.o. nog kleine kinderen, ïxoodig is en voor de waardeerenswaardige resul taten, welke dan op den uitvoei'ingsavonds tat.en, welke dan op den uitvoeringsavond als waardige vruchten der zware vooi'bereiding voor den dag komen. Met een aparte club van grootere meisjes en met een speciale kinder club is de heer Hakkert gistex-avond „op de planken" gekomen en met beide afdeelingen heeft hij flink succes weten te behalen, dat on getwijfeld een aanmoediging zal zijn, om op den goeden weg verder voort te gaan. Dat ook de club-leden zelf hun dirigent weten te waardee- ren,bleek wel uit de aanbieding van een nieuwen, keurigen dirigeerstok, dien de voorzitter, de heer J. v. Katwijk met een kort woord van dank en achting den heer Hakkert overhandigde. Ter afwisseling werd de avond verder gevuld met leuke voordrachten en cabaretliedjes van het Trio-Plooy, kranig mandoline-spel van de jonge dame Sjaantje Preyn en met 't optreden van het duo Straatman (vader en zoonj, van wie eerstgenoemde zijn talenten voor piston en xylophoon toonde, de laatste voor slagwei'k en roffel. Een strijkje onder leiding van den heer Hak kert Jr. verkorte de pauzen nog met vroolijke nummers. Gév. en verk. onroer. goederen. Notaris P. R. v. Ellekom. A f s 1 a g 22 Februari. I. Het huis en erf te Schiedam aan den Oost singel no. 34, groot 1.46 are. In veiling 5300 verkocht voor 5300. II. Liet cafépand met afzonderlijke bovenwo ning te Schiedam aan de Nieuwe Sluisstraat nos. 7 a-b (nabij den Dam), groot 68 centiaren. In veiling 5400, vei'kocht voor 5400. ^Gistermorgen reed de m el k- boer D. v. Eijk, met een met 'n paard bespan nen wagen vol melkbussen, op den Buitenhaven weg. Op den smallen weg wilde toen een der Vlaafdingsche auto-bussen hem passeex-en. Om een aanrijding te voorkomen moeM v. E. scherp uithalen, bij welke zwenking negen bussen van den wagen kantelden en in 't water terecht kwamen, waardoor een paar honderd liter melk verloren ging'. De politie heeft de zaak in handen. UIT ROTTERDAM. Grenswijziging met Schiedam. Gedeputeerde Statexx hebben burgemeester en wethouders toegezoxxden een nader door hen in verband met de uitvoering van het driehaven- plan opgemaakt Voor-ontwerp van wet tot wijziging van de grexxzen der gemeenten Rottei'- dam en Schiedam, met verzoek daaromtrent ingevolge art. 131 der Gemeentewet het ge voelen van den gemeenteraad in te winnen. Dit ontwerp is na gepleegd overleg nxet burgemeester en wethouders van Rotterdaxn en Schiedam opgesteld en heeft het Rotterdamsche college geen aanleiding tot bijzondere beschouwingen gegeven. Naast de aanwijzing van het beloop der nieuwe gemeentegrens bepaalt het ontwerp zich iix hoofdzaak tot de wederzijdsche over dracht van verschillende eigendommen, waar omtrent tusschen Rotterdam en Schiedaxxx be reids de noodige regeling is getroffen en tot eenige administratieve voorzieningen. Alleen merken burgemeester en wethouders onzer gemeente ten aanzien van een der artikelen op, dat burgemeester en wethouders van Schie dam reeds in 1922 hebben verklaard, dat zij geen gebruik zullen maken van de hun gegeven bevoegdheid, welke Rotterdam zou verplichten tot overneming van het bij de Schiedanxsche drinkwaterleiding werkzaxxxe personeel, zoodat tegen aanvaarding ook van dat artikel' geen bezwaar behoeft te bestaan. Op grond van het vorenstaande meexxen burgemeester en wet houders dexx gemeenteraad dan ook zonder vooi'belxoud in overweging te mogen geven aan Gedeputeerde Staten van 's raads instemming xxxet het aangeboden ontwex-p te doen blijken. Botsing. Gistermorgexx omstreeks half 10 zijn nabij het station D.P. te Rotterdam ten gevolge van den nxist twee locomotieven op elkaar gereden. De eene locoxxxotief, waarachter drie personenwagens, werd van voren ingedrukt. De lantaarns werden vernield en de cylinders verbogen. Een derpersonenrijtuigen kreeg schade aan den zijkant. De andere locomotief kreeg slechts gex-inge materieele schade. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. Gemengd Nieuws. Aan de abonné's onzer Courant wordt drin gend verzocht bij verhuizing daarvan uitslui tend kennis te geven aan het bureau van ons blad Koemarkt 4. Ook voor klachten over de bezorging als anderszins wende xxxen zich rechtstreeks tot het bureau van de Nieuwe Schiedanxsche Courant Overreden. Gisterenmiddag is in de An dreas Boomstraat' te Amsterdam een school gaand meisje, toen zij nabij het gemeentelijk badhuis, de tramrails wilde oversteken, door een motorwagen gegrepen. Het kind kwam met het hoofd onder een der wielen terecht, waardoor het vreeselijk werd verminkt. Een voorbijganger droeg het kind, dat onmiddellijk Een later bericht meldt dat het verongelukte meisje de zesjarige Dientje Vrolik is. Zij was met haar broertje op weg naar school, toen het ongeluk gebeurde. Een wereldreis. Twee jeugdige Neder landers, de gebroeders Marijnen uit Maastricht, zijxx 7 Februari xxit hun geboortestad verti'okken voor een reis om de wereld per fiets, waarvoor zij vijf jaren denken noodig te hebben. Volgens „Het Laatste Nieuws" waren zij Dinsdag al in Brussel aangekomen, na in Leuven en Hasselt een gunstig onthaal te hébben genotexx. Als de rest van de reis door Europa en de andere wereld- deelen niet in vlugger tempo wordt afgelegd, zullen zij wel meer dan vijf jaren ïxoodig hebben of zich bepalen tot de meest beschaafde landen, zooals 't den meesten wereldreizigers vergaat. Straatroovers. De 18-jarige L. W. K. te Rotterdam werd bij het naar huis gaan door een onbekend gebleven individu achtervolgd. Op een gegeven moment greep de kerel haar beet en trachtte lxaar het taschje te ontstelen, waarbij hij haar een aantal vuistslagen toediende. Op hulpgeroep daagden twee rijwielagenten op waarop de man op de vlucht sloeg. Het ge lukte niet hem te pakken. Branden. Te Doetinchem is gistermorgen het fotografisch atelier van den heer Van Galen geheel door brand vernield. Verzekering dekt de schade. Te Ochten is de woning met winkel van Joh. v. d. Hatert afgebrand. Van den inboedel werd niets gered. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den brand is onbekend. Te Farmsum (Gron.) is de woning van den timmerman Kuipers geheel afgebrand. Alles was verzekerd. op de binnenplaats van de school. Hij was on middellijk dood. Hij had met Kerstmis een slecht rapport gekregen en dit niet door zijn vader laten teekenen. Bovendien had hij onlangs het schoolgeld ten bedrage van 7.20 mark verteerd. Zijn moeder werd daai'op gister op school ont boden. Uit angst voor zijn zeer strengen vader is de jongen 's avonds niet naar huis gegaan. Hij had den gehcelen nacht op straat rondge dwaald. De huren te A m s t e r d a m. Wet houder de Miranda heeft aan de „Tel." mede gedeeld, dat door de intrekking van den uit zonderingsmaatregel betreffende de bluur- commissiewet, in Amsterdam vier millioen gulden méér aan huur zal moeten worden op gebracht. Het Haagsche drama. Van der G., die verdacht wordt van moord op zijn zuster, de vrouw van den groentenhandelaar W. uit de Engelenburgstraat te 's-Gravenhage, is van daag, hoewel hij nog steeds hardnekkig blijft ontkennen, naar het huis van bewaring over gebracht. Prettige verhouding. De gemeen teraad van Hedikhuizen (N. B.) heeft besloten een adres te richten tot Gedep. Staten, waarin hij klaagt over het optreden van den burge meester, die door zijn onontwikkeldheid en eigenaardig karakter totaal ongeschikt is om een vergadering met tact en zelfbeheersching te leiden, zoodat conflicten moeten volgen. dood was, naar het badhuis, minuten een dokter met een waar binnen enkele auto van den gem. geneeskuxxdigen dienst aanwezig was. De speelzucht. In Zeeuwsch-\'laan- deren, West-Deel, krioelt het om zoo te zeggeix van de biljartkegelwedstrijden, waarvan er in elk dorp een of meer zijn ingericht en waar ieder groot en klein, arm en rijk, aan deelneemt. Als pij zen worden uitgeloofd een varken, fietsen, klokken, 'graxnophoons, enz. zelfs geldpi'ijzen van 75. Er zijn spelers, die er als het ware een beroep van maken en van het eene dorp naar het andere trekken om te kxmnen deelnemen, waardoor hun gezin er onder leidt wegens de lxooge uitgaven van de liefhebbers, die boven dien ook nog aan Bacchus offeren. Op deze manier zijn in dit district reeds enkele duizenden guldens verspeeld. Meenende, dat men hier te doen heeft met een hazardspel, heeft de marechaussée te Oost burg een inval gedaan en alles in beslag ge nomen, reglementen, kegels, lijsten der spelers, puntenboekjes, zelfs het geld. Auto-ongeluk. Door een defect aan de stuurinrichting reed een groote auto, bestemd voor lxeL vervoer van mijnwerkers, te Simpelveld, tegen het winkelhuis van den slager G. Op hetzelfde oogenblik verliet een 14-jai'ig meisje H., den winkel. Zij had geen tijd meer zich in veiligheid te brengen en geraakte met haar beerxen tusschen den motor en den muur. In zorgwekkenden toestand werd zij naar het hospitaal te Heerlen vervoerd. V ij f en dertig honderd kilo in een autobus. De club der dikkers te Parijs waarvan men alleen met een gewicht van 100 kilo lid kan zijn is niet tevreden met de Pai'ijsche vervoermiddelen, welke niet op hun bnxvang zijn berekend. Dies hebben zij gedemonstreerd erx Zondagochtend Jxebben een 35 leden der club een bus der lijn St. Germain-'lAuxerrois-Eglisb de Belleville in beslag genomen en wel zóó dat de veeren het niet konden houden en de motor niet meer kon trekken. Aan hun dassen hebben de reizigers toen zelf de bus voortge sleept en haar, onder groote hilariteit, naar 't eindpunt gebracht, waar bij de „halte" een on gewoon stevig maal moet zijn genomen. G r o n d v e r z a k k i n g. Een B. T. A.- telegram uit Roxne meldt Uit Oriano di Puglia wordt bericht, dat. zich daar een bodemverzakking heeft voor gedaan, tengevolge van aanhoudende ï'egcns. Zes huizen werden vernield Er zijn drie dooden en verscheidene gewonden. Drankverbod en overtreding. De federale rechtbanken ixx Amerika mogen nxet nog zoo koortsachtigen haast doorwerken ze zijn niet in staat, gelijken tred te houden met liet steeds toenemende aantal overtredin gen van de Drankwet. Zoo zegt nl. het rapport van den Attorney-general, Daugherty. In de vier jaar, dat het drankverbod nu be staat, zijn door de rechtcolleges al niet minder dan 15.000 gevallen van overtredixxg berecht. Aan het eind van het fiscale jaar 1920 was er een achterstand van 2000, thans, oïidanks den geweldigen haast die er wordt achtergezet, een van 3.000 zaken. En de rechtbanken zitten er reeds tot de ooren in ze kunnen er niet meer van vei'wérken. Liet is verbazend, hoeveel zaken de rechts colleges per dag afdoen. Gemiddeld zijn dat er 119, of 80 van het aantal geïnstrueerde ge vallen. De opgelegde boeten beloopen in totaal 14 millioen dollar. De Attorney-general zegt' te hopexx, dat het hoogtepunt van de overtredingen reeds achter den rug is. Een 15-jarige leerling van de gemeentelijke H.B.S. te Wilmersdorf is gister uit een raam gesprongen van de derde verdieping Admiraal p a t r i>o t en socialist. Die combinatie hoe zou Marx er van ge schrokken zijn is toch mogelijk. Niemand minder dan de broer van Jaurés, den beken den socialist, die in 1914 vermoord werd, heeft het met klem gezegd. Admiraal Jaurés is so cialist geworden omdat de soc. partij de ideeën van zijn broeder droeg. En, het Congres der Fransehe socialistische partij presideerénd, heeft hij 1.1. Zondag gezegd „Ik treed met vertrouwen tot de partij toe, omdat ik weet, dat zij, bij haar vurig verlan gen om de zaak der arbeiders te verdedigen, het niet minder vurige verlangen koestert de Republiek en het Fransehe vaderland te verde digen. En ik leg met opzet den nadruk op de woorden „het Fransehe vaderland", want al schitterde er- in de oogen en in het hart van Jean Jaurés het aantrekkelijke licht van een hiuederschap der menschen, hij betrok steeds de Republiek bij de onmiddellijke en werke lijke verwezenlijking der bescherming van den natioxxalen grond als bij zeide „Franki'ijk staat boven verdeeldheid, boven particuliere be langen, Frankrijk welks bloed in onze adren stroomt en welks fiere geest het beste in ons hart is, het geliefde Frankrijk." Liet is prachtig, maar gewoon-rood is het niet. Onderwijs. De loelatingsleeflijcl voor dg lagere school. Op vragen van het lid van de Tweede Kamer den heer LIeukels betreffende ongelijkheid in den toelatingsleeftijd van leerlingen van scholen voor gewoon lager ondei'wijs en van scholen voor uitgebreid en voor meer uitgebreid lager onderwijs, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geaixtwoord 1. Iiet is juist, dat artikel 11, eerste lid, der Lager onderwijswet 1920 en het Koninklijk besluit van 19 Januari 1924 alleen gelden voor de scholen voor gewoon lager onderwijs, en xxxitsdien niet voor de scholen voor uitgebreid lagër onderwijs en ïxxeer uitgebreid lager ondei- wijs, bedoeld in artikel 193, tweede lid, dier wet. Wilde men laatstbedoelde scholen ook onder die regeling brengen, dan zou daarvoor wets wijziging noodig zijn. P echtzaken. De hende van Piet. Naar wij vernexnen, heeft het O. M. bij de Haagsche rechtbank in de drie ^aken van „de bende van Piet", waarin de rechtbank vrij sprekende vonnissen beeft gewezen, lxooger beroep aangeteekend. Rimst en Letteren. Een begeerde uitgave. Naar men ons mededeelt zal bij Teulings Uitgevers Mij. te 's-Hertogenbosch verschijnen Vondels Altaargeheimenissen in dertien lezingen uitgelegd door Jac. J. Zey S.J. Ongeveer 60 reproducties van oude platen, schilderijen en beeldhouwwerk zullen dezepracht- uitgave, in 4o formaat, waaraan alle typogra- phische en artistieke zorg wordt besteed ver luchten. Nu de aandacht van geheel katholiek Neder land op het Eucharistisch Congres is gecon centreerd, komt deze tut gave wel op den juistexx tijd om de waardeering voor het Eucharistisch Meesterwerk van den grootcn dichter in breede kringen te doen groeien. Hét bekende, boeiende en heldere commentaar van pater Zey zal voor dien groei der waardee ring het zijne bijdragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2