DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEU1LLETO Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Zaterdag' 23 Februari 1924 N«. 13878. BureauKOE M ARKT 4. Telefoon fotercommimaal 85. - Postbus 39. «jfe. Advertentiën 1-5 regels 1.75, elke regel daarboven 35"cent, 3 maal no,t inAP#er ™aanden /2-;0' Per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeclingen 75 ct. per regel, met Off~ ^Klb 't ^Z0I, J numraers 4 cent- Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. ^:f^allef?VerZCkerina 1 5ÜÜ Jevensiange gebeele invaliditeitf200 Bij verlies van een hand, voet of oog f800 bij dood f 100 bij 3 verlies vaneen wijsvinger; f lij bij verhes van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl AWm Ver h« vm irrmiiiiMn iiwiimigainVerz- b* Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. Ilavas verzekert, in tegenstelling met ge publiceerde bijzonderheden met betrekking tot de voorstellen, welke de commissies van experts aan de Commissie van Herstel zullen voorleggen, dat de experts geenszins een teruggave van de vroegere Duitsche koloniën aan Duitschland op het oog hadden, ten einde de betalingscapacitei ten van dit land te verhoogen. Intusschen schij nen de deskundigen tot overeenstemming te zijn gekomen met betrekking tot de groote eco nomische macht van Duitschland. Zij hebben ge constateerd, dat Duitschland niet alleen enorme bedragen heeft besteed voor de uitvoering van overbodige openbare werken, doch dat sedert den wapenstilstand in Duitscbe fabrieken in totaal 18.000 locomotieven en 400.000 spoorwa gons zijn gebouwd. Naar uit Parijs wordt gemeld, heeft de eerste expertscommissie een viertal bevoegde perso nen aangewezen, voor het instellen van een onderzoek naar de mogelijkheid en wensche- lijkheid om in Duitschland monopolies in te voeren. In Londen hoopt men, dat de volgende stap, het teekenen van het protocol door de betrok ken regeeringen, spoedig zal worden gedaan. Daarna zal een delegatie van de financieele afdeeling van den Volkenbond naar Hongarije gaan. De „Times" merkt op, dat het plan van den Volkenbond voorziet in het stopzetten van de inflatie, met het oog op de stabiliseering van de Hongaarsche kroon. Het blad voegt er aan toe „Gelukkig is de toestand van Hongarije absoluut niet zoo wan hopig als die van Obstenrijk was, toen het Öostenrijksche plan werd opgesteld." Sir William Goods, die te Parijs is geweest voor het verleenen van zijn medewerking, ver klaarde, cjat de beslissing van de Commissie van Herstel alleszins bevredigend is. Het be sluit zal Hongarije in staat stellen voort te gaan met zijn financieel herstel. Er is geen twijfel aan, of alle noodige geld kan door de thans vrijgekomen pandrechten worden ver kregen. OOSTENRIJK EN RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat Oostenrijk de Sovjet-regeering heeft erkend. De diploma tieke betrekkingen worden in vollen omvang hervat. ROERENONLI STEN IN RUSLAND. In het district Syzran van het Russische gou vernement Simbirsk hebben zich ernstige onge regeldheden voorgedaan wegens gebrek aan graan en andere levensmiddelen. De oorzaak uervan is, dat de Sovjetambtenaren, die het graan inzamelen, geen acht slaan op de voor de boeren bestemde minimumhoeveelheid. De on lusten zijn met behulp van cavalerie onder drukt. RUSLAND EN DE VOLKENBOND. Het Sovjet-orgaan de „Isvestia" meldt, dat de Sovjet-regeering de aansporing tot toetre ding tot den Volkenbond niet in overweging zal nemen, omdat zij den bond beschouwt als „een werktuig der imperialistische groote mogend heden'ter onderdrukking van de "kleine volken." CONFERENTIE DER KLEINE ENTENTE. De met Bencsj goede betrekkingen onderhou dende „Czeske Slowo" verzekert, dat de eerst volgende conferentie der Kleine Entente in April te Praag gehouden zal worden. HONGARIJE'S HERSTEL. De Hongaarsche gezant te Parijs heeft namens zijn regeering de beslissing van de Commissie van Herstel aanvaard in zake de Volkenbonds- leening voor Plongarije. Met betrekking tot de Hongaarsche leening meldt de Engelsche draadlooze dienst het vol gende. HET HAVENCONFLICT IN ENGELAND. Nog geen einde. Terwijl het einde van de week in zicht is, kan nog niet worden gemeld, dat de staking definitief opgeheven is. De loop der gebeurtenissen was gister zelfs zoodanig, dat gevreesd werd, dat de staking ook de volgende week nog zal voort duren. Zooals reeds gemeld, bestond er in. de inderhaast belegde gedelegeerdeii-vergadering van den Nationalen Bond van Transportarbeiders veel oneenigheid over de aanvaarding van clc niet de werkgevers in het havenbedrijf getroffen regeling. Ook gister kon de gedelegeerden-vergade ring het over de beëindiging van de staking nog niet eens worden. Tot slotte moest wor den besloten, de verdere beraadslagingen tot Maandag a.s. te verdagen. In den lusschen- tijd zullen de gedelegeerden naar hun woon plaatsen terugkeeren, ten einde in de afdee- lingsvergaderingen den arbeiders den toe stand uiteen te zetten. Van 't mandaat hetwelk hun in deze afdee- lingsvergaderingen zal worden gegeven, zal het afhangen, hoe de gebeurtenissen zich in den loop der "volgende week verder zullen ont wikkelen. CONFERENTIE OVER DEN 8-URENDAG. De directeur van het Internationaal Arbeids bureau, Albert Thomas, verklaarde aan een ver tegenwoordiger van het Poolsche Telegraaf- agentschap over 't bericht, dat de Britsche regeering tegen 21 Maart een internationale con- lerentie over den 8-urendag zal bijeenroepen, dat zulk een pian inderdaad bestaat, dat het initiatief hiertoe van de Engelsche regeering is uitgegaan. Het Internationaal Arbeidsbureau zal alle mogelijke moeite doen om voor zoover de voorgenomen conferentie zal bijdragen tot de ratificatie van de arbeidsconventies, in dezen zin mede te werken. DE STRIJD IN MEXICO. De Mexicaansche minister van Oorlog heeft Volgens de voorwaarden der C. v. H. zullen jj van generaal Cardenas bericht ontvangen,"dat hij eerstvolgende cm™* a1 ii v®n Hongarije gedurende de twintig jaar verschillende betalingen worden geëischt, doch er wordt op gewezen, dat dit geen invloed zal hebben op de Hongaarsche stabiliteit. Voor de eerste Lwee en een half jaar worden slechts leveringen in natura ge- eischt. 45 Kom nu eerst eens op adem, kleine bab belkous. Zeker hebben wij naar hem verlangd. Maar lees mij rxu zijn brief nog eens voor. Mijn oogen willen niet zoo, als ik. En als ge mij met uw Warme jonge stem zijn woorden voorleest, aan is het mij te moede, alsof zij levend worden. Johny voldeed aan haar verzoek. Toen ZiJ ten einde gelezen had, praatten de beide ■vtouwen verheugd en in prettige stemming over het komende Kerstfeest. Hoe heerlijk zou et worden, als Lothar naar huis kwam. 1 Z°° &auw> grootmama Woensdag a Maar, voor mijn ongeduld is het nog een heele tijd, zet Johny zuchtend. p tetzelfde oogenblik ging de kamerdeur open en gravin Susanne trad binnen. Zij groette haar schoonmoeder op haar gereserveerde ma nier, zonder van Johny notitie te nemen. f tn ï^ie' uR °°k een brief hebt van Lothar. Dan behoef ik u zijn komst niet te melden, zeide zij, op Lothar'8 brief wijzend. Dat ziet gij goed, Susanne. Neem olaats nis u blieft. Hadt ge bezoek Ja, baron Hasselwert laat u groeten, te Colima den rebellengeneraal Alvarado heeft gevangengenomen door verraad van diens eigen officieren. De gevangengenomen generaal, die tijdens het voorloopig presidentschap van Huer- la minister van Financiën was, behoort tot de voornaamste leiders der rebellen. Voorts wordt gemeld, dat twee kanonneer- antwoordde Susanne en zich tot Johny wendend vervolgde zij lk heb iets met gravin Thea te bepraten als ik u noodig heb, zal ik u laten roepen, juffrouw Warrens. Johny, wier gezicht bij het binnenkomen van Susanne alle vroolijkheid verloren had, was reeds opgestaan en verliet met een lichte neiging de kamer. Over het gezicht van gravin Thea gleed een vluchtige schaduw. Het smartte haar altijd wanneer Susanne zoo onaangenaam tegenover Johny was. Daar zij echter reeds dikwijls ge poogd had, haar schoondochter in dit opzicht te bekeeren, zeide zij niets. Bij een vroegere gelegenheid had Susanne haar, op een zacht verwijt over haar houding tegenover het jonge meisje, geantwoord - Gij hebt het u nu eenmaal in het hoofd gezet, dit meisje als een gelijke te behandelen. Gij behandelt haar, alsof zij een kind des huizes was en zij volgt in uw hart direct op Lothar. Dat moet ik mij laten welgevallen, hoewel, volgens mijn opvatting, juffrouw Warrens, de klein- dochter van den rentmeester Horst, tot een geheel anderen kring behoort. Ik heb het opgege ven uw ideeën te bestrijden, laat mij nu echter ook de mijne. Juffrouw Warrens is werke ijk reeds aanmatigend genoeg. Het is zeer heilzaam voor haar, wanneer zij er door mijn houding af en toe eens aan herinnerd wordt, waar zij gewaarborgd verlies, van een bank te Schiedam booten van de rebellen nabij Manzanillo in handen der federale regeering zijn gevallen. ALLERLEI. Uit Washington. De Attorney-Generaal Daug- herty weigert af te treden, ondanks het directe beroep der Republikeinsche leiders op den Pre sident. De Senaat heeft opnieuw 100.000 dollar toe gestaan voor het onderzoek in zake het Teapot- schandaal. Harry Sinclair is te New York aangekomen en verklaarde zich bereid getuigenis af te leggen. Uit Parijs. De Fransche Kamer heeft gister na verwerping van een door de communisten voorgesteld amendement, waarin verzocht werd de opheffing van het lucifers-monopolie, uit te stellen tot na de verkiezingen, met 365 tegen 188 stemmen artikel 36 aangenomen, waarbij genoemd monopolie wordt opgeheven. Uit Washington. Volgens de eerste groep van toewijzingen door de Commissie, welke de aanspraken, voortvloeiend uit het tot zinken brengen van de „Lusitania", onderzoekt, ont vangen 57 Amerikanen ongeveer een millioen dollars. Lit Delhi. In den staat Nabna (Poensjab), heeft een gevecht plaats gehad tusschen een Britsche troepenafdeeling en een bende van 500 gewapende en 6000 ongewapende fanatische Akali's. De inboorlingen werden teruggedreven, en lieten 14 dooden en 34 gewonden achter. Ongeveer honderd van hen werden gearres teerd, onder wie een bekend leider der Kali faat-beweging en lid van het Indisch Nationaal Congres. Binnenland. Begrafenis oud-minister Kolkman. Gistermorgen zijn in de kerk van de Parochie van de H. H. Antonius en Lodewijk aan de Prinsessegracht in Den Haag plechtige uit vaartdiensten gecelebreerd voor de zielerust van wijlen mi'. J. C. M. Kolkman, in leven lid der Tweede Kamer, oud-minister van finan ciën en lid van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Voor het hoofdaltaar, dat geheel in rouw was gehuld, was de kist met het stoffelijk overschot, met een rouwkleed overdekt, op een katafalk opgesteld. Het kerkgebouw was stampvol. De plechtige Requiemmis werd opgedragen door den weleerw. pater C. A. Bulters O.F.M., pastoor der parochie. In het priesterkoor waren ter linkerzijde ge zeten de Pauselijke internuntius Z. Ex. Mgr. C. Orsenigo en de secretaris der internuntiatuur Mgr. Kaldewey, alsmede de deken der stad, de zeer eerw. heer H. A. Th. van Dam. Ter rech terzijde waren gezeten Z. Ex. Mgr. Prof. dr. W. H. Nolens en de pastoors A. Vermeulen S.J. en F. A. M. Lucassen. De Kerk was overvol met belangstellenden. Aanwezig waren alle Ministers, behalve dr. J. de Visser, minister van Onderwijs de geheele R. K. Kamerfractie en andere leden der Tweede Kamer. Na beëindiging van den kerkdienst werd de lijkkist langs het hoofdpad de kerk uilgedragen. Ook op de begraafplaats was groote belang stelling. Een hulde aan wijlen Paler De Groot. Indertijd werd te Nijmegen een comité op gericht onder den naam Nijmeegsch Pater De Groot-comité, dat ijverde voor de Pater De Groot-stichting en een monument op diens eigenlijk behoort te staan. ,Vanaf dit oogenblik had gravin Thea nooit meer een woord ten gunste van Johny gespro ken. Zij wist wel, dat het nu toch vergeefscli was. Susanne nam tegenover haar stiefmoeder plaats. Baron Hasselwert geeft Donderdag een ijsl'eest op het Hasselweert meer. Hij wilde u zijn opwachting maken en u voor het feest uitnopdigen. Ik heb hem gezegd, dat zulk een feest wel te vermoeiend voor u zou zijn. Ge zoudt in ieder geval kou vatten. Dat was toch zeker in uw geest Gravin Thea glimlachte -Ik ben zeer zeker die jaren gepasseerd. Aan de ijssport kan ik zeer zeker niet meer deel nemen. Ik zit nu liever achter een warme kachel. Dat kan ik mij denken. Voor Lothar en mijzelve heb ik de uitnoodiging aangenomen. Dat is best. Susanne. Ik wil hopen, dat het amusant wordt. O, Hasselwert verstaat de kunst, zulke feestelijkheden te organiseeren. Maar ter zak Ik had u nog iets ande'rs mee te deelcn, waar over ik mij ongelooflijk opgewonden heb. Den!-; eens, mijnheer von Hasselwert schijnt zich dusdanig in dat mooie poppetje, juffrouw War rens te hebben verliefd, dat hij er in allen ernst graf. Dit comité, onder voorzitterschap van clr. J. P. A. Hoefnagels, heeft nu ook gemeend een gedenksteen te moeten aanbrengen in Nij megen op de plaats, waar hij daar geleefd en gewerkt heeft. Zoo zal dan Dinsdag 26 Februari a.s. op 't Kruispunt van het klooster en de kerk der E.P. Dominicanen aan de Broer- en Burcht- straat een gedenkplaat onthuld worden door den hoogeerw. pater Mag. B. D. van Breda, provinciaal der Dominicanen. Drs. L. M Fr. Daniëls O.P. zal tegelijk een korte herdenkings rede uitspreken, terwijl een dubbcl-mannen- kwartet, onder leiding van den eerw. pater D. v. d. Geest O.P. hymnen zal zingen. Toelalingsleeftijd lagere school. De minister van Binnenl. Zaken hoeft gister in de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Re geering heeft besloten de uitvoering van het Kon. Besluit in zake verhooging van den toe latingsleeftijd voor de lag. school, op te schorten tot 1 September a.s. Corps diplomatique. Te Tokio is overleden de heer F. A. Ebbinge Wubben kanselier van het Nederlandsche ge zantschap aldaar. Uit het bouwvak. Gisteren heeft te Amsterdam een conferentie plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van den Patroonsbond in de bouwbedrijven in Nederland en den Weder], R. Iv. Bondvanbouw- patrooris met afgevaardigden van de Moderne, R. K. en Christelijke bonden van bouwvak arbeiders, den Neutralen timmerliedenbond en de Federatie van bouwvakarbeiders. De conferentie werd geleid door het Eerste Kamerlid den heer W. Fransen Jzn. uit Leeu warden, in zijn kwaliteit van voorzitter van den Nederl. R. K. Bond van bouwpatroons De patroons gaven eene toelichting op de door hen gedane voorstellen tot wijziging van het thans afgeloopen collectief contract. Daar op volgden uitvoerige besprekingen tusschen beide partijen, welke echter niet tot overeen stemming tusschen de werkgevers hebben ge leid. De werknemers zullen nu, vermoedelijk in den loop van de volgende week, hunne houding nader bepalen. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week eindigende 22 Febr. in Nederland uit gesproken 85 faillissementen tegen 78 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van h Januari tot en met 22 Febr. 1924 691 aillisseryienten tegenover 627 over hetzelfde ijdperk van het vorige jaar. Nederland—Rusland. Een vertegenwoordiger van „De Telegraaf" heeft een onderhoud gehad met den secretaris van de Russische handelsdelegatie te Londen, den heer Ii^rmer, naar aanleiding van diens bezoek, de vorige week, aan ons land, waarvan bet Correspondentie-bureau een kort commu niqué heeft gepubliceerd. De vertegenwoordiger der Sowjet-regeering verklaarde, dat z. i. de ontwikkeling van de handelsbetrekkingen tusschen Nederland en Rusland moet worden voorafgegaan door een volledige erkenning van het Sowjet-bewind en herstel van de diplomatieke betrekkingen tus- aan denkt, haar te trouwen. Gravin Thea verhief zich verschrikt op van haar stoel. De hemel beware ons 1 riep zij afwerend. Nietwaar, daar schrikt gij ook van. Gij ziet nu wel in, wat het resultaat is. dat gij het jonge meisje met geweld in onze kringen hebt gebracht. Daardoor is bij de heeren begripsver warring ontslaan. Zij zien in haar nu uw zoo genaamde pleegdochter. De oude dame keek haar ernstig in het ge laat. Ge hebt mij niet goed begrepen, Susanne. Ik verschrok niet' daarvan, dat baron Hassel wert de burgerlijke juffrouw Warrens wil trou wen, maar dat hij, met zijn bijna vijftig jaren, er aan denkt, van een achttienjarig meisje werk te maken. Slechts daarin zie ik een wanver houding. Susanne staarde haar ontzet aan. Maar mama, gij denkt er toch niet in ernst aan, dat juffrouw Warrens in onzen -tand zou kunnen trouwen Gravin Thea haalde onverschillig haar schou ders op. Waarom nietWanneer zij een man zou vinden, die haar lief genoeg had, om over der gelijke begrippen heen te stappen, (Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1