PUROL schen beide landen. Hij wees er op, van hoeveel belang voor Nederland de doorvoer van Russisch graan over Rotterdam zou zijn, in het bijzonder met het oog op Antwerpen. De vraag, of het ontwerpen van een handels verdrag, evenals met andere landen gesloten is, naar zijn meening het eerst noodige zou zijn, nadat de betrekkingen hersteld waren, beant woordde de heer Hermer^ bevestigend. Of ver dere besprekingen met de Nederlandsche re geering spoedig zullen volgen, of dat zij wel licht te Londen tusschen den Russischen diplo- matieken vertegenwoordiger en onzen gezant aldaar gevoerd zullen worden, kon hij echter niet zeggen. Hij hoopte op een spoedige voort zetting van de besprekingen. Lijst van R. K. Gemeenteraadsleden. Door het Centraal Bureau voor de K.S.A. te Leiden is samengesteld een lijst van de namen der R. K. gemeenteraadsleden in Nederland. Mr. E. W. Gul jé f. Te Brussel is, na voorzien te zijn van de LI.H. Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom van 76 jaar overleden mr. E. W. Guljé, oud raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden, commandeur in de orde van Oranje Nassau, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Het arbitrageverdrag met de Ver. Staten. Reuter meldt uit Washington, dat de commis sie voor buitenlandsche zaken van den Senaat gunstig heeft gerapporteerd inzake de ver lenging van het arbitrageverdrag met Neder land, Een stukje veelzeggend Kamerdebat. In het „Kort Verslag" zegt de „Resb." lezen we omtrent het Kamerdebat (minister Cplijn is aan het'woord) „Intusschen heeft de heer Troelstra zich geweerd tegenover een interruptie, die spre ker gemaakt had over de kosten der Vloot wet van 300 milboen per jaar. De heer Troel stra zeide, dat hij dit nooit had gezegd. Dit heeft spreker ook niet beweerd hij acht den heer Troelstra daartoe te verstandig. Maar het is beweerd van sociaal-democratische zijde. De heer Albarda Door wien en wa^r De heer Colijn, Minister van Financiën, zal dit voorlezen. In „De Residentiebode" van Zaterdag 1 December leest men o.a., dat de Haagsche Federatie der S. D, A. P. een speciale propaganda-actie voert voor de ver sterking der vakbelangen, enz., en dat bij deze propaganda de Vlootwetkluif nog eens voor den dag zou worden gehaald, was begrij pelijk. Maar dat men tot zulk een brutale .mis leiding zou komen, gaat boven alle verwachtin gen. Letterlijk lezen we in het pamflet en „De Residentiebode" drukt dit vet af op nieuw Een Vlootwet, waarvoor jaarlijks het Nederlandsche - volk 300 millioen zou moeten opofferen De heer Duys Wie heeft dat strooibiljet geteekend U kunt te goeder trouw citeeren, maar „De Residentiebode" is een Roomsch- Katholiek blad. De heer Hugenholtz Valsch citeeren, dat kunnen jelui De heer Van Vuuren Zooals de waard is, en Inderdaad, dat slot van Dh. v. Vuuren is raak. Het wordt hoe langer hoe mooier. We kre gen indertijd dat beruchte strooibiljet in han dden en drukten er den gruwelijksten kletspraat uit over. De heeren der S. D. A. P. hielden zich muisstil. Zelfs het „Volk", dat anders, ook al weet het ongeveer nieta aan te voeren, toch graag een groot woord plaatst, roerde geen vin. En nu, achteraf, na 3 maanden, durven de Hugenholtzen praten van valsch citeeren Bah, wat 'n bedrijf Een bedrijf, zóó misselijk, dat zelfs de com munist Colthof (overigens een eerlijk man) ook zijn verontwaardiging in zijn „Tribune" te kennen gaf, toen hij ook de'beruchte circulaire met de „300 millioen" gelezèn had Het publiek kan weer eens de waarheid der socialistische propaganda doorgronden. Gesprongen Winterhanden Jeukende Wintervoeten Springende Lippen Ruwe en Schrale Huid geneest men met PUROL meene beschouwingen over ,de staatsbegrooting acht de heer Schok kin g(C. H. het gewenscht dat de verhooging van d?n toelatingsleeftijd voor de school wordt opgeschort tot na de be slissing over de afschaffing van het zevende leerjaar. Spr. bestrijdt het standpunt van mej. Catz betreffende het ontslag van de huwende ambtenares. De heer W e i t k a m p (C. H.) verdedigt zich tegen een aanval van mr. Troestra. Minister Ruys de Beerenbrouck deelt daarna mede, dat het Kon. besluit van 19 Januari tot verhooging van den toelatingsleef tijd voor de lagere school zal worden opgeschrort tot 1 September 1924. Spr. verklaart zich verder tegen de moties- Troelstra, Groeneweg en Westerman. Minister C o 1 ij n deelt mede, dat de hooge inkomens reeds 30 pet. en meer aan belasting- betalen. Spr. geeft de voorkeur aan verlaging van het aantal annuiteitsjaren voor het invalicli- teitsfonds boven vermindering van de annuiteit zelve. Mej. Wester man (V. B.) trekt haar motie in ten gunste van die van mej. Groeneweg. De heer Dresselhuys (V. B.) motiveert zijn stem tegen de motie-Troelstra. In stemming komt de motie-Troelstra. Deze motie wordt verworpen met 56 tegen 21 stemmen. Vóór de sociaal- en vrijzinnig-democraten. De heer Schaper (S. D.) verklaart dat zijn fractie tegen de motie-Wijnkoop zal stemmen om dat deze veel te simplistisch is. De motie-Wijnkoop komt in stemming. Deze motie wordt verworpen met 77 tegen 2 stemmen. Voor de Communisten. Aan de orde is thans de stemming over de motie-Groeneweg, luidende De Kamer, van oordeel, dat de rechtspositie van de vrouwelijke Rijksambtenaren, evenals die van de mannelijke, dient geregeld te worden bij de wet en niet bij Algemeenen maatregel van be stuur gaat over tot de orde van den dag. Deze motie wordt verworpen met 47 tegen 33 stemmen. Vóór stemmen de Soëiaal-democraten, de Vrijzinnig-democraten de Communisten, de Vrij- heidsbonders, mej. Catz en mej. v. Dorp. Van links stemt, de heer Braat tegen. Hoofdstuk I wordt goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Dinsdag één uur. De toelage van Jan ter Laan. „De Volkskrant" schrijft „Men weet, dat de heer Jan ter Laan zich, onder mitsen die het onmogelijk maken, bereid heeft verklaard, van zijn inkomen, niet van zijn toelage als Kamerlid, een deel af te staan aan de noodlijdende schatkist. v Nu was het opgevallen, dat de heer Jan ter Laan die toelage als /Kamerlid 5000) als on beduidend onbeduidend op zich zelf of on beduidend voor een man als Jan ter Laan, dit laten we in het midden had afgeteekend. Volgens het eene verslag had hij gesproken van „stumperige" toelage, volgens het andere van „armoedige" toelage het Kort Verslag had „armoedige", het Kamerverslag in het „Volk" „stumperige" toelage. En nu de Handelingen, het officieele Kamer verslag Die gewagen enkel van toelage zonder meer. Vreemd Och neen, de heer Jan ter Laan heeft achteraf zijn qualificatie van de toelage min of meer compromitteerend geoordeeld en ze eenvoudig op de drukproef geschrapt. Eenvoudig, maar toch niet zooals het hoort." Staten-Generaal. TW EEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag22 Februari. Bij de voortzetting van de replieken op de alge- Stads- en Gewestelijk Nieuws. N.V. Ver. Glasfabrieken. In de gister te Vlaardingen gehouden alg. verg. van aandeelhouders der N. V. Vereenig- de Glasfabrieken (United Glassworks) alhier, werden het door de directie uitgebracht jaar verslag, alsmede de balans en winst- en verlies rekening over het boekjaar 1923 goedgekeurd. De balans wijst een verliescijfer aan van f 699.147.45; dit belangrijke verlies staat in verband met zeer groote afschrijvingen, welke door het bestuur noodzakelijk werden geoor deeld met het oog op het voornemen om de deels verouderde productiemiddelen te vervan gen door de nieuwste vindingen op het gebied van het bedrijf der vennootschap. In verband hiermede wordt voorgesteld op het geplaatst kapitaal 50 pet., af te schrijven en de statuten te wijzigen. Aangezien geen 3/4 van het geplaatst ka pitaal vertegenwoordigd was, zal over de voor stellen in een nader bijeen te roepen buiten- gew. alg. verg. worden beslist. Verder werd medegedeeld, dat een kapitaal krachtig consortium zich bereid verklaard heeft om het voor de reconstructie van het bedrijf benoodigde kapitaal te fourneeren. De vergadering hechtte unaniem hare goed keuring aan de door het bestuur ontwikkelde plannen. Herkozen werd tot commissaris de heer F. LI. de Meester. Pandora. De vier eerste dagen heeft Pandora als hoofd film „Blinde Harten." In vijf mooie acten wordt de geschiedenis ver haald van een tweetal goudzoekers een mis verstand maakt hen van vrienden tot gezwo ren vijanden, doch tenslotte doet het welzijn hunner kinderen de vrede weder sluiten. Ais een bijzonderheid dient de bekende race tusschen de beide elite-renpaarden Zev en Papy rus vermeld. Deze spannende wedloop tusschen de beide edele dieren is van het begin tot het einde goed te volgen. Als hoofdnummer voor het tweede week-deel gaat „De drie goudstukken". Hier zij alleen vermeld, dat Tom Mix de hoofdrol weder kranig vervult, hetgeen voldoen de zegt. Op het tooneel treden een tweetal exentrique comiquers op. Voorts een met zorg gekozen bijprogramma zoodat wij een bezoek aanbevelen. Gister heeft *H. V., chauffeur bij Biji's Waschinrichting, bij de pollie aan gifte gedaan van diefstal van een heerenrijwiel, uit een afgesloten terrein nabij genoemde was- scherij. Verder deed zekere J. A. aangifte, dat aan het werk in den N. Mathenesser-polder, waar de nieuwe grensdijk van Rotterdam wordt aange legd, waarschijnlijk door eenige kwajongens een aantal koppelplaten met bouten van het smal spoor zijn ontvreemd. Gisteravond werd op den cur sus van E. IJ. B. O. door het bestuur aan het lid den heer J. Schoei, uitgereikt de zilveren me daille. uitgegeven door de maatschappij tot redding van drenkelingen. hij op 16-jarigen leeftijd promoveerde aan de George Washington-universiteit. De jongeling is thans 19 jaar. UIT ROTTERDAM. Scheepsbouw zonder subsidie. Naar de „N. Rott." verneemt, is aan de Rotterd.amsche Droogdokmaatschappij weder om de bouw opgedragen van een tankschip voor Engelsche rekening. Zooals wij reeds vroe ger hebben medegedeeld, was de Rotterdamscbe Droogdokmaatschappij een der groote Rotter- damsche scheepswerven, welke het adres aan het gemeentebestuur tegen subsidieverlening hebben onderteek end. W. B. Het overdadig programma voor deze week wordt gedragen door een levenswaar drama in zes bedrijven „Verleiding." Het verlangen te bezitten, wat wij niet hebben te bereiken, wat wij eigenlijk niet moesten te klimmen, waar wij niet kunnen komen, veroorzaakt de meest verlokkende aller ondeugden verleiding. En van alle verleidingen die den mcnsch bekruipen, is de zucht naar geld en weelde wel de meest voorkomende. Dit is de grondgedachte. De geschiedenis van een arm dorpsmeisje in de „groote stad" terechtgekomen, waar haar rijkdom wacht, alwaar zij niet tegen kan, is hetgeen wordt verhaald. Een bijzonder mooie film. Voorts een bijprogramma first class. Een bezoek is de moeite overwaard. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags portemonnaie inh. KH/j cent, koperen fabrieks- penning, ceintuur, lantaarn van auto, kruis, sleutel, maandkaaft, handschoen, broche,. Bij vinders bril in half étui, J.' Kreuger, Spinhuispad 11 borsteltje in étui, W. Groene weg, Streijenschestraat 38 blauwe kiel, G. van Beers, Flagastraat 48nikkelen vulpotlood, N. Oostrum, Oostsingel 44 damesceintuur, T. Hoenderkamp, Leliestraat 29; paar jongens schoenen, H. van L-ith, Vijgensteeg 7 zwart lederen kinderportemonnaie met inh., H. Beijer, Dam 8 ledige damesportemonnaie, Niemands verdriet, L. Kerkstraat 52 metalen ceintuur, H. Scheper, Gordonstraat 31a; kinderhandschoen C. den Hartog, Heerenslfraat 25/2 electrische rijwiellantaarn, D. de Groot, Broersveld 120 bontknoop, B. Heijster, Th. Kempisstraat 17b ceintuur, W. Been, Pernisschestraat 10a wit kinder krulbontje, van der Gaag, Nassaustraat 5a lederen handkap van rijwiel, G. Pijl, Nieuw- sticht N.Z. 40 gouden belletje met steentje, W. Hoogland, S. Stevinstraat 2 witte trekhond, Gemeente Reinigingboodschappentasch, H. Kampen, Heerenstraat 53a muilkorf, A. den Bleeker, Beijerlandschestraat 45 doosje met beeltenis er op, B. Engering, Hoogstraat 180. Uitgetreden groep S. D. A. P. De groep uitgetreden sociaal-democraten te Assen besloot in de huishoudelijke vergadering van Woensdag j.l. de vereeniging op te heffen. De drie raadsleden, lid van de groep, zullen hun functie ter beschikking stellen van de afd.'der S. D. A. P. Aardschokken. Gistermiddag 3 uur 32 is in de Pyreneeën een aardschok waargenomen, binnen een kwartier gevolgd door nog twee aardschokken, waarvan de laatste 6 sec. duurde. Te Tarbes en Argel zijn talrijke schoorsteenen van de daken gevallen. De inwoners vluchtten verschrikt uit de huizen. Treinongeluk. De sneltrein van Parijs naar Brussel, is gisteren te Ta mines nabij Charleroi met een locomotief in botsing geko men. Een wagon werd verwoest. Er zijn vijf gewonden. Het gesmokkelde millioen. Naar Belga uit Brussel seint zegt de Derniére Heure, dat de Intergeallieerde Hooge Commissie te Koblenz zich over de inbeslagneming te Aken van een m llioen francs in Belgisch goudgeld heeft uitgesproken en de verbeurdverklaring daarvan bevolen. Evenwel is besloten, dat de Hollandsche bank de som in papieren geld terug krijgt. Den smokkelaars is een boete van 10 pCt. van het in beslag genomen be drag opgelegd. UIT DELFT. De Fransehe gezant te Delft. De Fransehe gezant, de heer Claries Benoist, heeft vergezeld van den handelsattaché der legatie, den heer Glaser, gister een bezoek ge bracht aan de Technische Iloogeschool alhier. De bezoekers werden in de Prinsekamer van de T. II. ontvangen door den rector-magnificus prof. C. L. v. d. Bilt en den secretaris van de curatoren jhr. Strick van Linschoten. Onder leiding van deze heeren bezochten zij verschil lende gebouwen der T. H., o.a. de bibliotheek, de gebouwen voor decoratieve kunst, natuur kunde, scheepsbouwkunde en werktuigbouw kunde. Gemengd Nieuws. Van het dak gevallen. Op het dak van perceel no. 1 aan de Pieter Pauwstraat te Amsterdam was gistermorgen de 15-jarige tim mermansleerling S„ in dienst bij den timmer manspatroon M. in genoemde straat, bezig eenige werkzaamheden te verrichten, toen hij, door nog. onopgehelde oorzaak, op een gegeven oogenblik kwam te vallen met het noodlottig gevolg, dat hij op straat stortte. De jongen was onmiddellijk dood. Een ladder, welke tegelijk met den jongen van het dak viel, werd door de politie in beslag genomen. Het lijk van den knaap, een zoon van een aannemer op den Overtoom, is naar het Binnengasthuis overge bracht. Kunstmatig vleesch. De Ceske Slowo meldt, dat te Praag een maatschappij s gesticht, die zich ten doel stelt het fabriceeren van „kunstmatig vleesch", samengesteld uit tarwe, gerst en rogge. Dit „vleesch" dat veel goedkooper is dan het echte, heeft geheel den smaak daarvan en bovendien alle voedende eigenschappen van het vleesch. Het ministerie van landsverdediging en verschillende groote banken interesseeren zich levendig voor deze uitvinding. E i n d e 1 ij k t h u i s. De bladen te Bazel bevatten het volgende merkwaardige verhaal van een Duitschen landstormsoldaat, een zeke ren Aloise Wicky uit Haesingen in den Elzas. Hij werd in 1916 aan het Russische front ge vangengenomen en toen naar Siberië verbannen. Daar was hij tot October 1922 werkzaam in een fabriek, en hoorde al dien tijd niets van het verdere wereldgebeuren. Hij wist dan ook niet dat de oorlog afgeloopen was. Eindelijk vrij gelaten, doch zonder geld of papieren, legde hij den enormen afstand, die hem van de Pool- sche grens scheidde, te voet af, en kwam' daar een vol jaar later aan. Op Poolsch gebied werd liij wegens land- looperij gearresteerd, en tot 2 maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Hij zat dien tijd uit, en slaagde er toen in Duitsch grondgebied te bereiken en in het Rijngebied te komen. Daar werd hij opnieuw als vagebond opgepakt, en een dag of wat vastgehouden. Eindelijk kon hij de strenge autoriteiten overtuigen van zijn goed recht, om zijn woonplaats op te zoeken, hij werd losgelaten en kon daarna binnen en kele dagen het geliefde Haesingen bereiken. Hij was 7V2 jaar weg geweest. Branden. Gistermorgen 7 uur is het badhuis met bovenwoning aan den Kanaaldijk te Alkmaar uitgebrand. De bewoners, de fami lie van Veen, die juist vandaag zou verhuizen, vluchtte in negligé op straat. Verzekering dekt de schade. De politie stelt een onderzoek naar de oorzaak van den brand. Treurig. Te St. Petersburg (Florida) heeft de politie wegens moord op zijn: ouders en beide zusters een zekeren Frank Mc Dowell gearresteerd, die eens bekend werd, doordat Hondsdolheid. In de Königstrasse te Berlijn heeft een Duitsche „herder" verscheidene personen gebeten. Het heest moest neerge schoten worden. Een „post-mortem-onderzoek" op het doode dier verricht, deed hondsdolheid vaststellen. De gebeten personen moesten uit voorzorg tegen die ziekte ingeënt worden. In Berlijn bestaat reeds sinds 12 jaren, tot groote ergernis van hondeneigenaars, het voor schrift om honden gemuilkorfd te houden. Dat deze maatregel niet nutteloos is, blijkt hieruit, dat er van 31 October 1923 tot 31 Januari 1924 14 ernstige gevallen van honds dolheid konden vastgesteld worden. Vóór den oorlog kwamen er te Berlijn slechts twee of drie van die gevallen voor. Thans is de stad tot een haard der ziekte geworden die uit Polen, waar geen beschermingsmaatregelen tegen verspreiding van de hondsdolheid be staan, naar het Westen zou zijn 'overgebracht. Dat de ziekte zich snel kan uitbreiden, wordt begrijpelijk, als men weet, dat een dolle hond in zijn razernij 150 K.M. per dag kan afleggen. In de laatste maanden zijn gevallen van hondsdolheid voorgekomen te Spandau, Pots dam en andere plaatsen. In het laatste halfjaar deden zich bij men- schen ernstige ziekten tengevolge van beten door dolle honden voor, terwijl te Berlijn twee personen aan zulke beten stierven. Het opvangen van losloopende honden, dat vóór den oorlog te Berlijn bestond, is afgeschaft. Het Pruisische ministerie van landbouw is zich den laatsten tijd met de zaak gaan be moeien en heeft een beroep op vereenigingen van hondeneigenaars gedaan tot het voor stellen van ontwerp-maatregelen tegen het hondsdolheidsgevaar. Kankerbestrijding. Naar de „Eve ning Standard" verneemt, is in den strijd tegen kanker een belangrijke stap voorwaarts gedaan door de ontdekkingen van dr. Louis Sambon te Londen, wiens arbeid zich vooral beweegt op het gebied der studie van tropische ziekten. In opdracht van de Britsche vereeniging tot kankerbestrijding heeft hij een bezoek gebracht aan het Italiaansche kustgebied der Adriatische Zee, waar op sommige plaatsen kanker zeer Doos 90 - 60 - 30 ct- Bij Apoth.en Drogisten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2