DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN DITJES EN DATJES. 47ste Jaargang.Zaterdag 23 Februari 1924. No 13878 Zaterdag 23 Februari 1924. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommuimal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentie n: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren.Tarieven worden op aanvraag - toegezonden. Incassokosten worden berekend. wratis-Ongevailenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf Ml bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een 1 van eeii wijsvinger; f la bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de HoIl.Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. moet andere jaren de belangstelling eens zien bij het groote politiek debat. BinnenUnd. Het groote politieke debat. Aldus schetst de overzicht-schrijver van de „Standaard" het laatste half uur van het groote politieke debat. Vrijdagmiddag ruim 5 uur. In de Kamer „loopt" het groote politieke debat, 't Gaat speciaal over de financieele plannen der regeering. Het „gemeen overleg" is gaande. Er zijn in de zaal drie excellenties Ruys, Heemskerk en Van Swaay. He laatste zit op den tweeden rang te peinzen over mogelijke giro-verrassingen. Suze Groeneweg spreekt. Eenzaam staat ze daar en haar stem is rustig, zelfs eenigszins vriendelijk. De eenige die op haar geluid en op haar wijsheid bleef wachten, is de heer IJzerman. Hoewel rustig, hangt hij in z'n bankje. Links anders niemand meer dan in de verte Wijnkoop, die zoo nu en dan niet in maar °P z'n bankje zit. Anders niemand meer aan deze zijde. Aan de overzijde nog Beumer, de Monté Verloren en Michielsen. Suze moet eindigen, de hamer des Voor zitters roept haar, de „roode" tijd is om. Ze vraagt deemoedig, of ze eind 'n aan haar betoog mag maken. De ridderlijke President staat het toe. Dan staat de heer Beumer op. Spreekt over huwende ambtenaressen en Koninklijke be sluiten. Zelfs zegt hij een keer deze juffrouw - als hij de geachte afgevaardigde mej. Wester man bedoelt. Vijf over half zes de heer Nolens wipt binnen en zet zich in z'n bankje bij den heer Beumer. Even later aan de andere zijde arriveert de heer Weitkamp. Acht over half zes de heer Wijnkoop ver dwijnt naar Amsterdam en met hem de ver- slaggever van „de Tribune". Tien over half zes. Excellentie Van Swaay rijst op en gaat stillekens de zaal verlaten. Dan komt mej. Groeneweg uit haar bankje én daalt naar het midden der zaal af, om de goede woorden des heeren Beumer niet te missen. Elf minuten over half 6 de heer Loerakker arriveert en luistert. Veertien minuten over half 6 de heer Fruy- tier komt binnen, zit even, kijkt rond, neemt z'n portefeuille en verdwijnt. Even later krijgt de heer Weitkamp z'n stenogram, zet z'n bril op en begint het na te lezen. Kwart voor 6 de Regeering krijgt het woord." Zoo verliep het laatste half uur van dit groote debat over de groote politiek Wel een bewijs, hoe weinig de oppositie ten nadeele der Regeering weet uit te spelen. Men Zooals eertijds van Alkmaar, begint nu de Victorie van Gouda. Dit is geen Goudsche „mop", maar kristal- zuivere historie. Zonneklaar heeft het oude half-vergeten stadje aangetoond, dat het de kronkels en roer selen der tegenwoordige geestesrichtingen be spiedt, de nieuwste nooden van den verschen yd begrijpt, en aan de spits wil marcheeren, van de kolonne's der menschheid in opmarsch. t Is niet meer of minder, dan een greep naar de macht; en wie had dat ooit van Gouda uit verwacht. Men heeft namelijk aldaar, onder het perso neel der gemeente, een ambtenaar, die uit den aard van zijn beroep tot de hoogere rangen be- joort, en deze ambtenaar heette tot voor weinig agen stadsbaas hij was belast met de uiter- 'jke verzorging van Gouda. Stel u nu eens voor, de rood-schreeuwende verschrikking van dit geval verplaatst u "nu sens in den ontzettenden toestand van iemand, 10 gesteld is over meer dan één ondergeschikte, en zijn verantwoording slechts kan dekken mot een gewonen Hollandschen naam, met den u bel-gebeid Hollandschen titel van stads-baas. dat stads,kon desnoods nog door den beugel, ma.tr dat dorperige baas, dat steen-dood-gewone aas, waarmede ieder burgertje zich hoort bc- i e cn, wanneer hij een loopjongen-onder-de- noa voor 15 stuivers-zonder-de-kost gehuurd U ne,en er Paste een gebiedend halt; en t is dan ook gekomen. Verbeeld je, dat een waardigheidsbekleeder m de 20ste eeuw, met een Nederlandschen naam tevreden moest zijn. De noodklok bromde de gemeenteraad kwam „De Telegraaf" en het Russische geld. De „Telegraaf" heeft zich blijkbaar bedacht, zoo lezen we in het „Volk". Niet tegen het hoofd- redactioneele artikeltje in dat socialistische blad, waarover zij aanstonds zoo verontwaardigd deed, heeft zij een gerechtelijke actie ingesteld, maar tegen een buitenlandsch overzicht van „Het Volk", dat verscheen op hetzelfde uur, waarin de „Telegraaf" haar verontwaardiging publiceerde en waarvan zij op het oogenblik harer verontwaardiging dus nog geen kennis kon dragen. En in plaats van de Justitie te doen uitmaken of beleedigingen-zonder-informatie ge oorloofd zijn, stelt de „Telegraaf" tegen „Het Volk" een actie tot schadevergoeding in De „Telegraaf" stelt nu, dat sommige harer abonnees wegens de „beschuldigingen en insi nuaties" hunne abonnementen opzeggen en anderen ervan worden teruggehouden om abon nee te worden Voorts stelt zij, dat adverteerders om de „beschuldigingen" haar hun advertenties zul len onthouden en verschillende personen en vooral autoriteiten tegenover haar „een ge reserveerde houding zullen gaan innemen, het geen op het gebied van artikelen, nieuwstijdingen en advertenties een ongunstigen invloed zal hebben." Deswege vraagt de „Telegraaf" aan de recht bank de beide hoofdredacteuren van het „Volk" te veroordeeien tot een schadevergoeding „nader op te maken bij staat." Op 4 Maart. a.s. zal de zaak dienen voor de eerste kamer der arrondissementsrechtbank te Amsterdam. Het kan interessant worden. Cvemeuyd Nieuws. Moederke Eyer. Lillo, het Vlaamsche dorpje bij Antwerpen heeft den 105en verjaar dag van Moederke Eyer grandioos gevierd laatstleden Zondag, 's Ochtends een plechtige H. Mis van dankzegging in de stampvolle dorps- kerk.En toen begon het feest waaraan duizenden, die van alle kanten toestroomden, deel namen. Na den prachtigen optocht, verdrong een geweldige menigte zich voor de woning van de Eeuwenlinge. Ze zit voor het venster en een ieder wil ze zien. De gendarmen zijn verplicht met 't geweer de baan vrij te maken voor Prins Leopold, die verwacht wordt. De prins kwam. Moederke Eyer gaf hem de hand. De Prins, zichtbaar ontroerd, speldde haar het eereteeken van Ridder in de Leopolds orde op de borst en dronk op de gezondheid van de koene eeuwenlinge. Hij keuvelde gerufmen tijd, met haar en haar kinderen Zie eens Moeder, aldus haar dochter Ca- tharina, hoe gaarne al de menschen u zien. Da's zeker 1 'k Heb z'immers nooit kwaad gedaan, zei het oudje. bijeen. Terstond werd het voorstel in behande ling genomen; om van stond af aan, den stads baas, niet meer stadsbaas, maar gemeente-ar chitect te noemen en alsof ze patent-stalen veeren in den nek hadden, zoo knik-knikten de hoofden der vroede vaderen van ja. Goed zoo Gouda, gij hebt bewezen dat er behalve op uw pijpestelen, ook op de rompen uwer burgers goede koppen staan, gij helpt het nieuwe tijdperk van hoogmoedswaanzin, ijdel tuiterij en karakterloosheid inluiden. Uw daad zal weerklinken in de gemoederen van hen, die het hoog in de wapens voeren, uw daad zal navolging vinden bij allen die reeds een klap van den molen te pakken hebben, of er eerst daags een ontvangen zullen. Een geheele omwenteling wacht ons Wie zal bijvoorbeeld, de met de netton der wet verschalkten en „onder de paraplu" ge plaatsten, nog langer gevangenen durven noe men 't Ligt in de lijn van een land, dat zich op wil stooten in de vaart der volkeren, derge lijke geknipten, voortaan ,,cellisten"te noemen. Bedelaars zullen ook door de groeiende bescha ving omgedoopt worden hun naam kan heel geschikt collectant zijn. Een nieuwe wereld van onbegrensde mogelijk heden doet zich open Kellners heeten voortaan aannemers, boeren aardrijkskundigen, fiets- jongens wielrenners enz. enz., en al wat de pen voert zal aangeduid worden met chef-de-bureau of chef-de-kantoorkruk. Met 'n weinig goeden wil, kunnen we allemaal wel een paar draadjes opgeschroefd worden naar het hooge idegal om meer te lijken dan we zijn. Eenmaal op zoo'n denkbeeldige sport van de maatschappelijke ladder aangeland is het vrij envoudig de kleeren maken den man,dus, een chic pakje, 'n konijnenvel in je kraag, 'n paar slobkousen aan de voeten, naast dit moois een En de Prins, evenals al de aanwezigen, lachte gemoedelijk. Luide roept ze uit 't Is spijtig meneer dat ik zoo slecht hoor De Prins worden eenige portretten over handigd. Bij zijn vertrek wordt hij tot aan de deur door het oudje vergezeld. Na een kinder cantate en een volksbanket, dat aan de jubi- laresse en haar familie was aangeboden, werden de feesten met een bal besloten. De separatisten van de Palts, men mag van hen zeggen wat men wil, hadden tegen de Franschen, schrijft het „Vdl.", een rechtmatige grief. De Franschen hadden hen eerst gesteund, het verzet tegen hen ontwapend, hun regeering zelfs erkend. Vervolgens ver anderden de Franschen van koers en besloten de onderneming te liquideeren. Maar hadden de separatisten er nu voor het minst geen aan spraak op, dat ze werden beschermd tegen de wraak van de bevolking, die ze maanden lang onder de schuts van de Fransche bajonetten hadden geterroriseerd Hadden de Franschen de vereischte maatregelen genomen, er voor gezorgd, dat de separatisten veilig over de Paltser grenzen konden trekken, dan was het bloedbad van Pirmasens niet gebeurd. Zoo iets was toch te vreezen, na de betoogingen en rel letjes die er hier en daar al tegen de separatisten waren geweest. Er waren er zelfs verscheiden om het leven gebracht. De Franschen hebben blijkbaar gevoeld, dat hun gewezen bondgenooten inderdaad moch ten verlangen, dat ze hun huid konden bergen. Ze hebben nu maatregelen genomen. Men kan daar van lezen. In verschillende steden worden notabelen als gijzelaars gevangen gezet zou den die werkelijk terecht worden gesteld, als de bevolking weer separatisten doodsloeg en meer van dien aard. Is dat nu weer niet een ander uiterste De Fransche troepen, die aldus optreden, hadden toch eenvoudig de over gebleven separatisten kunnen wegvoeren. Maar wat verbijsterend is, is, dat er in Landau vijf leden van den bedrijfsraad tot 15 jaar ge vangenisstraf zijn veroordeeld, omdat zij in December een groote betooging tegen 'de sepa ratisten zouden hebben geleid. Men weet nu voldoende, hoe die separatisten hebben huis gehouden dat de bevolking daartegen uit den band is gesprongen, is de natuurlijkste zaak ter wereld. Het staat nu vast, dat die separa tisten er zich niet op konden beroepen, dat de bevolking een autonome regeering onder hun leiding wenschte. Het was een zuivere onder drukking van slechte en goeddeels vreemde elementen, in een schrikbewind uitgevoerd. Tegenstand, zelfs gewapende tegenstand daar tegen is een nationaal recht. En daarvoor wor den, nu nog, vijf menschen in de gevangenis geworpen, voor vijftien jaar 1 Maar waar ver bazen we ons nog over. Zelfverdediging! Toen rechter Mor ning dezer dagen de zitting van de rechtbank wandelstokje, op welks handvat de gouden ring zoo fraai uitkomt en klaar is Kees 't wordt alleen wel eens 'n toer om den Vrijdag aan den Zaterdag of den laatsten van de maand aan den eersten te knoopen. Waar deze moderne geest zijn aanhangers telt bij velen, is het begrijpelijk dat zijn invloed overal waar te nemen is. Ook bij rijk en gemeente wordt de noodzaak om de tering naar de nering te zetten weiniS gevoeld. Men vraagt niet, meer, is het geld er voor, maar men zegt, het is een verbetering 't is zoo leuk, dus we schaffen het aan. Afge- loopen 1 't Eind zal de last wel dragen. De treurige toestanden, gevolg van zoo'n stelsel, worden nog verergerd door de voor ons land ongunstige economische omstandig heden. De vrijhandel ons in 1913, door buitenlandsch kapitaal, aangesmeerd als een middel voor alle kwalen, is nu de oorzaak dat over onze onbe schermde grenzen een lawine van producten stroomt, waaronder de eigen nijverheid ver stikt. Maandelijks overtreft de invoer den uitvoer met millioenen. Was in 1917 het ongunstige verschil 145 millioen gulden, in 1923 verarmde ons land met 706 millioen gulden, die zoo ze hier besteed waren tienduizenden een rijk stuk brood bezorgd hadden, maar Jan Publiek dat door zijn levenswijs op koopjes moet loopen, denkt daar niet aan. Dat we nog niet ten gronde zijn gegaan, dan ken we uitsluitend aan Indië. Wanneer we de baten, welke die rijke bezitting afwerpt moesten missen, dan waren we redde loos verloren. Hoelang zal echter Indië nog van N ederland zijn Indië loopt werkelijk gevaar, niet door de te Lincoln (Nebraska) opende, verscheen als eerste beklaagde Wallace Wallick, die zich te verantwoorden had wegens het achterlaten van zijn echtgenoote zonder middelen van bestaan. Toen Wallick, die zonder advocaat was, werd opgeroepen, om zijn eigen zaak te verdedigen, stond hij op, trok een revolver en begon blin delings om zich heen te vuren. Rechter Morning werd onmiddellijk gedood, waarna Wallick trachtte den advocaat zijner vrouw te treffen. Hij miste zijn doel en vóór de politiedienaren het konden verhinderen, joeg hij zichzelf den laatsten kogel door het hoofd. Wolven in den Elzas. Naar gemeld wordt, zijn in den beneden-Elzas tengevolge van den kouden winter talrijke wolven naar de bewoonde streken getrokken. In de laatste dagen werd een wolf neerge schoten in de streek van Benfels. In de om geving van Münster werden vier wolven tege lijk waargenomen. De laatste jaren was het aantal wolven,dat iederen winter gedood werd, verminderd, maar thans beginnen de gevreesde viervoeters zich weer in grooteren getale te vertoonen. „B eroemd" misdadiger. In de straf kolonie op het Fransche eiland Ré is een berucht misdadiger overleden, die indertijd veel van zich deed spreken. De man, Baptistin Travail geheeten, verwierf zich o.a. „beroemdheid", doordat hij één zijner meest stoutmoedige „karwijtjes" met zuiver patriottische doeleinden verrichtte. Zie hier eenige bijzonderheden betreffende een inbraak, door Travail gepleegd, alleen met het oogmerk om zijn land een dienst tebewijzen. Het was in 1916, kort na het toetreden van Italië tot den oorlog. Baptistin Travail wist in het kabinet van den Oostenrijkschen gezant te Bern door te dringen. De gezant had daar een brandkast staan, waarin zich, behalve een som van 250.000 lire, verschillende documenten bevonden, betreffende de Italiaansche defensie, met name zeer inLeressanlo rapporten van ge heime Oostenrijksche agenten in Italië. De diplomaat waande zijn brandkast echter absoluut veilig, want het nuttig meubelstuk was voorzien van een mechaniek, dat bij een forceering van het slot een helsche machine moest doen ontploffen. Travail, die van deze omstandigheid nauw keurig op de hoogte was, toog niettemin aan 't werk. Met behulp van een steekvlam wist hij de brandkast aan den achterkant te openen en zich van den kostbaren inhoud meester te maken. Eenige uren later waren de Italiaansche generaals in het bezit van hoogst belangrijke documenten, die hen in staat stelden de vijan delijke operaties in de war te sturen en een overwinnend offensief te openen. verwerping van do Vlootwet met de 40 mil lioen die Marine jaarlijks opstrijkt, kan er nog wel iets door haar gedaan worden maar door het bederf, dat de ambtenaren-kaste is binnengedrongen en wat ons gezag gevaarlijker bedreigt dan iets anders. Verduisteringen en knoeierijen zijn aan de orde van den dag. Te lange vingers en kaste korten trekken gemeenschappelijk op, om 't laatste greinje ontzag, dat de inlanders voor hun overheid hebben, uit te roeien. De vorige week stierf er 'n kapitein. Het doods bericht ging niet zooals hier, vergezeld met een staat van trouwen dienst en het compliment de overledene was een braaf mensch, maar met de mededeeling „het kastekort bedraagt 40 duizend gulden." Zoo'n staaltje spreekt boekdeelen 1 'n Hercules vuist en 'n stalen bezem zijn voor dien Augiasstal dringend noodig. Voor 'n paar jaar geleden had een commissaris van politie, onlangs voor zes jaren achter slot en grendel gezet, de brutaliteit om Indische landsdienaren aan te werven uit het Haagsche inbrekeps-korps niet zoo zeer om met dieven, dieven te vangen, als wel om dien „heereu" de kunst af te kijken en jat-lcs van hen te nemen. 't Moet gezegd hun komst heeft resultaat gehad. Toch moet ge na dit alles niet denken dat in de Oost de poort voor ieder wagenwijd open staatwanneer je de Loge-zijdeurtjes niet gebruikt, valt dit heusch niet mee. Een missionaris, die met de edelste bedoeling alles verlaat, om den inlander te bekeeren en te beschaven, moet soms bidden en smeeken en dikwijls zonder gevolg, om toegelaten te worden zijn komst heet„gevaarlijk voor het gezag." De man uit het volk zou hierop antwoorden „Je moet hooren, wie het zegt." MaaslandUs. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5