IpéröiJk Inmiddels kunnen thans vele wetten worden herzien. Spr. wijst op de wet op de naamlooze vennootschappen, die z.i. al zeer verouderd is en vele leemten heeft. De heer Scheurer (A. R.) vraagt de ver klaring, dat geen regeeringsvertegenwoordiger bij crematies zal komen. Het eenige punt, dat tijdens de avondver gadering eenige spanning veroorzaakte, was een poging van mr. Oud om dien post voor de traktementen der Departementsambtenaren met 1 te verminderen. Bedoeling van dit amende ment, mede-onderteekend door een antirevolu tionair en een Katholiek lid, was, den referen daris, dien de Minister hiervoor in aanmerking wilde doen komen, vooralsnog niet tot admi nistrateur te benoemen. Natuurlijk was dit amendement niet tegen de betrokkene gericht. De voorstellers wilden slechts wachten, wat het rapport der Bezuinigingscommissie over het Departement van Waterstaat zal open baren. De Minister stribbelde tegen wat hij kon. Hij zou zulk een bevordering alleen doen wan neer het hoog noodig was, beriep zich op de medewerking van den Ministerraad, wilde zelfs het rapport der Bezuinigingscommissie (waar van mr. Oud lid is) afwachten en van nóg eens overleg met zijn ambtgenooten plegen, maar mr. Oud scheen door dit alles niet gerustgesteld. Men kon nooit weten en daarom verlangde de heer Oud, dat de Minister te zijner tijd de be- noodigde gelden bij suppletoire begrooting zou aanvragen. Ook dit vond de soepele bewinds man goed en eerst daarna kon het amendement worden ingetrokken. Verder den geheelen avond de afdeeling Waterstaat personeelsvraagstukken, werkver schaffing, normaliseering Becrschc Maas, ver betering Dinkel, afwateringssubsidies, polder bestuursbenoemingen, enz. Laat in den avond nam de heer Brautigam het op voor de autobussen, waarover de Minister in zijn Memorie van Antwoord zich niet zeer gerustgesteld had uitgelaten. Juist toen de Kamer de behandeling van de Waterstaatsbegrooting zou aanvangen, ver scheen een nota van wijziging, waarbij de be grooting met niet minder dan 4 millioen (groo- tendeels voor nieuwe werken) verhoogd werd. Minister Van Swaay vangt zijn rede aan, die hij Donderdagavond zal voortzetten. De vergadering wordt geschorst tot heden 1 uur. Binnenland. Verkiezing lid Ged. Staten. De Commissaris der Koningin, heeft, in de onderstelling, dat de gevraagde vcreischte Kon. machtiging zal worden verleend, de Prov. Staten in buitengewone zitting op 1 April a.s., halltwaalf in de vergaderzaal der Eerste Kamer bijeengeroepen, ter verkiezing van een lid van Gedep. Staten, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. M. J. G. M. Kolkman. Directeur-Generaal der P. en T. In postkringen worden, volgens het Hbld., als ernstige candidaten genoemd voor directeur- generaal der P. en T. prof. Bruins, van de Hooge- re Handelsschool te Rotterdam, onlangs be noemd tot lid van de Giro-commissie, en hoofd commissaris Van 't Sant. Spoorwegpersoneel. De Nederlandsche; Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel heeft gister te Utrecht een huishoudelijk congres gehouden om een beslis sing te nemen over de voorstellen der directie der Nederlandsche Spoorwegen inzake de loons verlaging. Namens het hoofdbestuur stelde men de volgende motie voor Het congres enz. is van oordeel, dat de be slissing van het congres van 3 Februari 1924 het uiterste is geweest, waartoe de Nederland sche Vereeniging kan gaan het bevestigt mits dien de op dat congres genomen beslissing (hand having van artikel 36 met toezegging, dat de Ned. Vereeniging niet zal of niet zal laten pro- cedeeren over de loonsverlaging) en draagt het hoofdbestuur op, om op dezen grondslag zoo spoedig mogelijk de nu loopende actie af te wikkelen Deze motie werd met algemeene stemmen op viei na aangenomen. Door de aanneming dezer motie is dus de door de directie geëischte verklaring van af stand van rechten inzake artikel 36 afgewezen. De overige ingediende moties waren hierdoor vervallen. De voorzitter deelde mede, dat aan de directie schriftelijk zul worden medegedeeld het door het congres genomen besluit. Blijkens een artikel in Het Seinlicht zal de Prot. Chr. Bond van spoor- en tramwegpersoneel de overeenkomst met de directie, zooals die in de laatste besprekingen is geformuleerd,aanvaar den. Het hoofdbestuur meent, dat het niet ver standig zou zijn de geheele regeling te verwerpen, omdat net op één punt zijn zin niet kon krijgen. Verkeersweg 's-Gravenhagc-Rotterdam. Het voor den aanleg van den weg voor gewoon verkeer van den Haag, Delft naarRotterdam uit getrokken bedrag van 10.000 is bij nota van wijziging van minister van Swaay weer verhoogd en gebracht op 250.000, welke som voorname lijk zal worden besteed voor aankoop van de terreinen, welke de nieuwe weg zal innemen en zoo mogelijk om met de uitvoering van de wer ken een aanvang te maken. Eon onteigenings- ontwerp vooi' de benoodigde gronden is inmiddels aan de Staten-Gcneraal aangeboden. De Staatshegroollng 1924. Ingediend is een nota van wijziging in het gewijzigd wetsontwerp blijkens deze nota wordt het eindcijfer van het hoofdstuk Water staat verhoogd met 3.779.035. In deze nota van wijziging wordt mededee- ling gedaan over verbeteringen van verschil lende scheepvaartwegen, o.a. van den waterweg van Dordrecht naar zee en de verbinding van Rotterdam met Zuid-Limburg. Verzouting van Delf lands boezem. Men meldt uit Naaldwijk Er is opnieuw verzouting van Delflands boe zemwater vastgesteld. Het onderzoek wees op 22 dezer een zoutgehalte aan van 1.79 gram per liter, wat schadelijk voor den plantengroei moet geacht worden. In 1921 trad de verzouting ook vroeg in en bracht toen zeer groote schade voor verschil lende Westlandsche gewassen teweeg. De nieuwe Jachtwet. De minister van binnenlandsche zakeu en landbouw heeft onder de aandacht van de com missarissen der Koningin gebracht, dat met ingang van den datum, waarop de Jachtwet 1923 in werking zal treden 1 Maart de thans geldende Jachtwet buiten werking treedt, waardoor alle ter uitvoering van laatstgenoemde wet gegeven voorschriften, alsmede de naar aanleiding daarvan uitgereikte bescheiden, waar onder jachtakten en buitengewone machtigingen komen te vervallen. Eertsdaags zal een algemee ne bekendmaking in de Staatscourant verschij nen, waarin wordt meegedeeld, hoe in het vervolg jachtakten en vergunningen tot het vangen en dooden van wild en schadelijk gedierte zullen moeten worden aangevraagd. De reis van Prins Hendrik naar Spanje. Omtrent de reis naar Spanje van Prins Hen drik wordt nader gemeld, dat de Heemskerck, aan boord waarvan Z. K. H. zich te Marseille zal inschepen, den 6den Maart te Barcelona verwacht kan worden. Na afloop van de reis door Spanje zal Prins Hendrik zich in een der Noordelijke havens van dat land weer inschepen op Hr. Ms. Heemskerck en de geheele terugreis naar Nederland aan boord van dien bodem ondernemen. Het conflict in de weefnijverheid. De raad van Enschedé heeft aangenomen het voorstel om het crediet aan de Provisorie voor steun aan armlastigen met 70.000 te verhoogen en aldus op 145.000 te brengen. Omtrent de dekking van deze uitgaaf zullen B. en W. nader met de financieele commissie overleg plegen. Monumcnt-Mocrcl. Zaterdag wordt te Oudewater het monument onthuld, aldaar gesticht ter nagedachtenis van wijlen het Tweede Kamerlid, den heer F. A. Moerel. Uit de meubelindustrie. Naar het „Volk" verneemt, hebben de pa troonsorganisaties in het meubelmakers- en behangersbedrijf gister aan de werkliedenorga- nisaries geantwoord, dat zij bereid zijn voor overwerk 10% extra loon uit te keeren. Hun eer ste aanbod was, dat voor overwerk geen extra- loon zou worden betaald, terwijl daarvoor in het tegenwoordig geldend contract 20% extra wordt gegeven. De aangeboden loonsverlaging van 5 cent per uur wordt door de patroons gehandhaafd, terwijl de voorgestelde opheffing van de vacan- tie ingetrokken is. Verder verklaren de patroons organisaties zich bereid, de overeenkomst voor den tijd van een jaar af te sluiten. De hoofdbesturen der werknemers-organisa ties zullen spoedig bijeenkomen, om ten op zichte van dit schrijven van de patroons hun houding te bepalen. Spoorweg Gouda - Alphen. De aankoop van grond voor den aanleg vhn den spoorweg van Gouda over Boskoop naar Alphen wordt voortgezet. Voor den aanleg dezer lijn zijn belangrijke grondwerken noodig, waarmede vermoedelijk dit jaar reeds een aan vang kan worden gemaakt, zoodat de Minister van Waterstaat het wenschelijk oordeelt het hiervoor uitgetrokken bedrag van 300.000 weder op bet oorspronkelijk geraamde bedrag van 700.000 te brengen. De Zomertijd. In de Memorie van Antwoord in zake het voorstel-Staalman betreffende den Zomertijd verklaren de voorstellers in het gunstigste ge val te verwachten, de wet, die hun voorstel beoogt, niet vóór 1925 in werking te zien treden. Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitsehland. De Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitsehland zal ditmaal haar jaarlijksdhe vergadering houden te Rotterdam en wel in de groote zaal van de Rotterdamscbe Kamer van Koophandel en Fabrieken, op Dinsdag 4 Maart, des morgens 11 uur. Op de agenda staat o.m. de volgende motie De algemeene vergadering draagt het hoofd bestuur op, er bij de Nederlandsche regeering op aan te dringen dat zoo spoedig mogelijk een tractaat tot vermijding van dubbele belasting tusschen Nederland en Duitsehland tot stan-1 gebracht worde. Op denzelfden dag zal ten stadhuize te Rot terdam een vergadering worden gehouden be treffende Nederland en de Rijnvaart. Na een openingsrede van den voorzitter van de Nede- landsche Kamer van Koophandel voor Duitseh land, mr. H. C. Dresselhuys, zal bet woord wor- RuweenSchraleHuid IlllP^ DOOS 30, 60, 90 Cent. gfgpV Bij Apoth. en Drogisten 556 7 den gevoerd door twee Rijnvaart commissarissen, prof. Van Eysinga en waarschijnlijk dr. A. G. Kroller, die bovengenoemd vraagstuk zullen beschouwen onderscheidenlijk van den staats rechtelijken en van den practisehen kant. Daar na zal er gelegenheid zijn voor debat. Na afloop van de conferentie zullen de deel nemers officieel door burgemeester Wytema ten stadhuize worden ontvangen. Een kruis van verdienste. Naar we vernemen, heeft het bestuur van den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten als eereteek en een kruis van verdienste ingesteld, voor hen die zich jegens dit instituut verdien stelijk hebben gemaakt. Het kruis is een vijf- armig kruis, voorzien van de stedekroon, uit gevoerd in geplatineerd zilver met op elk der armen resp. een der letters N. B. V. V. B. Het wordt gedragen aan een wit-blauw lint. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitengewone raadszitting. Aan de leden van den Gemeenteraad van Schiedam wordt hierbij medegedeeld, dat op Vrijdag 29 Februari a.s. des avonds ten 8 ure, een besloten vergadering zal worden gehouden, zulks in verband met het volgende bij mij inge komen verzoek „Ondergeteekenden allen leden van den Raad der Gemeente Schiedam, hebben de eer UEd. Achtbare beleefd te verzoeken, de leden van den Gemeenteraad op te willen roepen tot een COMITE-GENERAAL (zonder toekenning van presentiegeld) te houden zoo mogelijk op Vrij dag 29 Februari 1923 des avonds te 8 uur. Aanleiding tot dit verzoek is gelegen in de nieuwe voorschriften betreffende de steunrege lingvoor dewerkloozen welke door den betrokken Minister zijn gegeven en welke voornamelijk voor de groote gezinnen een aanmerkelijke ver slechtering hunner uitkeering beteek en en. Met verschuldigde Hoogachting UEdAchtb. Dw. D. H. van der Kraan. L. van Pelt. P.J. van der Valk. Joh. Brounts. M. Kavelaars. A. P. S. Swar'ues. J. Ingelse. J. G. van Dorp. Schiedam, 26 Februari 1924. De burgemeester van Schiedam, A. GIJSEN. Ingekomen vragen, Door het lid van den Gemeenteraad de heer Kramer-Freher zijn aan Burgemeester en Wet houders de navolgende vragen gesteld met ver zoek deze in een raadszitting te willen beant woorden 1. Is het B. en W. wel bekend dat voor het flesschen beteeners bedrijf te Schiedam de manden hiervoor bijna in haar geheel elders ge maakt worden en slechts voor afwerking naar Schiedam worden gezonden 2. Zoo ja, zijn dan vanwege het gemeente bestuur reeds pogingen aangewend, gezien de werkloosheid hier ter plaatse in dit bedrijf, dit werk geheel naar Schiedam te trekken. 3. Is het B. en W. bekend dat een ambtenaar der gemeente, in casu de Directeur van de Arbeidsbeurs, weigerde een lid van den Raad inlichtingen te verschaffen betreffende het aan tal werkloozen in dit bedrijf. 4. Zoo ja, wat denken B. en W. dan in deze kwestie te doen. Cursusavond. In het bondsgebouw heeft gisteravond de aangekondigde cursusavond plaats gehad. Hoe wel het bezoek beter was dan de vorige week kon het toch veel grooter geweest zijn, waar de plaatsvervangend voorzitter in zijn openings woord dan ook op wees. Zooals gemeld trad als spreker op, de weleerw. pater Biesta, met het onderwerp „Innerlijk leven." Nadat spr. in zijn inleiding had gewezen op de hooge waarde van het innerlijk leven, begon hij met een herinnering aan den grooten wereld oorlog die nu nog nawerkt in nadeelige gevolgen op stoffelijk- maar ook op geestelijk gebied. Wij lijden aan een geestelijke verschrompeling en een zedelijke verwording, die ons volk in al zijn lagen aantast. Zeker er zijn lichtpunten en vooral bij ons Katholieken zijn er nog vele ge zonde uitingen, die zich demonstreeren in de talrijke priesterroepingende veelvuldigde com munie, liefdadigheidszin enz. toch is ook de toestand bij ons ernstig genoeg om daarover veel zorg te gevoelen. Wij verzwakken merkbaar in ons innerlijk en godsdienstig leven. Dit roept tot onderzoek en bestrijding. Wij groeien in de grootte en in de breedte doch niet in de diepte- Voor deze werkelijkheid moeten we onze oogen niet sluiten. Wat is er b.v. niet gesproken over het gemengde huwelijk, maar desondanks groeit dat aantal bij den dag. Men verwringt ook bij ons de heiliging van den Zondag. Het kerkbe zoek in de week is gering zelfs de meeste werk loozen denken daar niet aan. Geloofsafval komt helaas te veel voor, zoo ook klassestrijd, die zich openbaart in haat en bitterheid. De onbeteugelde genotzucht vindt bij ons ook steeds meer slachtoffers wat overal aan te bemerken is. Uiterlijk is onze organisatie sterk maar innerlijk zwak. Feestavonden worden druk be zocht, triduurUs slechts schaars de oorzaak van dit alles is hierin gelegen dat op den weg die voert naar de communiebank nog geen verkeers regeling noodig is m.a.w. dat die weg nog niet genoeg betreden wordt. 't Is daarom niet te verwonderen dat ons innerlijk leven verdort, niettegenstaande wij door onze daden als het godsdienstigste gedeelte der Kerk gelden. Onze overwinning steekt echter niet in be toogingen, zooals Gerard Brom zegt, maar in ons gelooven wij moeten de wereld doen gelooven dat wij gelooven. Ons kleine land is zeer zeker groot in de uiter lijke liefde tot het H. Sacrament. Kerken, stich tingen en monumenten verrijzen als teekenen daarvan allerwegen en de kroon op die hulde wordt dezen zomer met '^Eucharistisch Congres gezet -r evenwel blijft dit alles maar middel het doel is en blijft, het naderen tot de H. Tafel. Christus heeft niet gesproken over processies hij heeft gezegd „Neemt en eet." De H. Hostie is niet bestemd voor monstrans of ciborie maar voor voedsel voor onze zielen. Christus wist dat de heele wereld geen voedsel had, dat den mensch verzadigen kon, vandaar dat. hij ons dat. Hemelsch Brood gaf dat ieder die het Leven behouden wil moet gebruiken. Opheffing van het processie-verbod is slechts bij aak en als hoofdzaak geldt, dat wij zelf Christus met ons ronddragen zooveel dit mogelijk is. Wat zou er een machtig voorbeeld van ons uitgaan, wanneer ieder dit deed. Wat zou zoo een dieper innerlijker leven ook ten goede komen aan de opgroeiende jeugd, die zonder het H. Sa crament bijkans weerloos staat tegen de vele gevaren. Wat zou het den strijd om het bestaan van allen verlichten. Hoeveel meer ziel zou er op onze meetings vlammen als het decreet van Pius X even gretig aanvaard werd als de encycliek „Rerum Nova rum"; en er is beter democratie te denken, dan die wij aan de communiebank vinden Was het niet te wenschen dat de vraag naar het hoogste loon van Christus, even dikwijls werd gesteld, als de vraag naar het hoogste loon van den patroon Wij moeten niet mokeren op de samenle ving,zonder ook eens op onze eigen borst te klop pen, en erkennen dat wij geen innerlijk leven genoeg hebben, omdat wij niet eten van die hemelsche Teerspijze. De overdreven eerbied, waarin bovendien nog veel onwaars schuilt, en die ons weerhoudt om te communiceeren, moeten wij opzij zetten. Er wordt gejuicht, dat Pius X, de paus van het innerlijk leven, mogelijk zalig verklaard zal worden beter is het te handelen naar zijn wenschen. In een heerlijke peroratie, waarin spr. nog eens herinnert aan het Eucharistisch Congres,dat wij in al zijn heerlijkheid dienstbaar moeten maken om onze traagheid in het communiceeren te overwinnen door het verlevendigen onzer liefde tot God, eindigde pater Biesta zijn prachtige lezing. Na een dankwoord van den voorzitter werd de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten. Het Pompstation. Hedenavond half acht, heeft de officieele opening plaats, van het Pompstation der drink waterleiding, aan den Rotterdamschen dijk. Drankweertentoons telling. Het Schiedamsch Drankweer-Comité heeft aan de hoofden der scholen een schrijven ge zonden, waarin gewezen wordt op de groote beteekenis van de drankbestrijding, voor de kinderen die weldra de school verlaten zullen, en zelfstandig in de wereld komen te staan. Bij dit schrijven waren entrée-kaarten ingesloten, waarop bedoelde kinderen tot de tentoonstelling vrijen toegang hebben, op heden en Zaterdag, van 2 tot 6 uur voor bevoegde leiders is zorg gedragen. Aan de schoolhoofden werd verzocht deze kaarten aan de kinderen uit te reiken. Gisteren is uit de toonbank lade in de slijterij „de G.L.O.C," Noordmolen straat, een ba kbiljet van ƒ40.ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Op een in volle vaart r ij denden wagen sprong gisterenmiddag E. v. H. wonende Broersveld 110a het kind sprong mis en kwam in zijn val tusschen de wielen van den wagen terecht. Het achterwiel ging over het jongetje heen, waardoor het deerlijk verwond werd. Door de politie is het voorloopig verbonden, waarna Dr. Otken het verder behandelde daar na is het kind naar de ouderlijke woning ver voerd. Rechts loopen. Gistermiddag liep J. v. d. B. wonende te Rotterdam, links op de Koemarktbrug, op het verzoek van rechts te loopen werd niet voldaan, waarna proces verbaal is opgemaakt. UIT ROTTERDAM. De Hanzedag. Gisteren is te Rotterdam de Hanzedag ge houden. 's Morgens werd in de kerk van den H. An- tonius van Padua (Boschje) een gezongen IJ. Mis opgedragen tot intentie der vereeniging. 's Middags was er in de bovenzaal van het Gebouw van den Katholieken Kring inspectie- vergadering en 's avonds in de groote zaal van de St. Joseph's Gezellen Ver. een feestavond. Bij geen van deze drie bijeenkomsten was de opkomst schitterend te noemen. Voor den feestavond vooral was de opkomst bedroevend gering. i Pharm Fabriek A. Mijnhard» - Zeist C. H. SCHEFEERS. B. VAN NOORDENNEN.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2