A De Aartsbisschop en de Bisschoppee van Nederland. FEUILLETON Het familie-geheim. Vrouwtje,dit overhemd ziet er nu eens keurig uit! Heb je 'n andere waschvrmw? pajongen-da'i tz Zeggen-ik laat ze tegenwoordig thuis behandelen met Zaligheid in den Heer. «il Fabrikanten van Twink en yim. 47ste Jaargang. No. 13885 Maart 1924. BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Ad vertent iën 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 b\j dood f 200 bi| verlies verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te S< van een Schiedam Aan de hun toevertrouwde Geestelijkheid en Geloovigen. In de Handelingen der Apostelen lezen wij, dat de H. Apostel Paulus de ouderen van de gemeente Ephese vermaande met deze woorden geeft acht op u zeiven en op geheel de kudde, over welke de Heilige Geesl u als bisschoppen gesteld heeft, om ie besturen de Kerk Gods, die Hij zich door Zijn eigen bloed verworven heeft. Tot niet minder waakzaamheid over U, B G., heeft God de Heer ook Ons, de Bisschoppen van Nedefland, verplicht, en het ernstig besuf dier strenge verantwoordelijkheid noopt Ons ditmaal bij het begin van dezen H. Vastentijd een ge zamenlijk schrijven tot U te richten. Tot onze diepe smart zien Wij namelijk de alom veldwinnende zedeloosheid ook onder U, de Ons toevertrouwde kudde, rampzalige slacht offers maken. Met bange zorg ontwaren Wij een meer en meer dóórdringen van vaak hemeltergende denk beelden, oordeelen en gewoonten, in zake jeugd en kinderopvoeding, in zake kinderrechten en ouderplichten, in zake vermakelijkheden er vrijheden van jong en oud, in zake huwelijks leven en huwelijkstrouw, om nog te zwijgenvan de aanprijzing van niet zelden wraakroepende schanddaden. Ons herinnerend, dat Wij door God zijn uit verkoren tot het zout der aarde, hetwelk U voor bederf moet vrij waren, meenden Wij gezamenlijk in dit algemeen gevaar U den strengen plicht te moeten voorhouden Wapent U tegen de on- kuischheid Verzet U fier, eensgezind en kracht dadig tegen alles, wat uwe kuischheid en die uwer dierbare kinderen belaagtHebt den moed der wereld den rug te keeren en Christus' leer en wet tot richtsnoer te nemen, om met Ons en met de H. Kerk de kuischheid hoog te houden Inderdaad door de prediking en de beoefening der kuischheid heeft de Kerk het aanschijn der aarde vernieuwd, hervormde zij de maatschappij en het huisgezin, heiligde zij het huwelijk, vlocht zij eene eerekroonvoor de echtgenoote en moeder. In het Boek der Wijsheid wordt de kuischheid verheerlijkt en lezen wij O, hoe schoon is een kuisch geslacht en mei eere onsterfelijk loch is zijn gedachlenis want en bij God is het gewaar deerd en bij de menschen. Als de Zaligmaker in de bergrede de acht zaligheden verkondigt aan zijn leerlingen, dan hooren wij uit Zijn mond den lof der kuischheid Zalig zijn de zuiveren van harl, want zij zullen God zien. Aan zijn kuischheid had de H. Apostel Johannes het te danken, dat de Zaligmaker hem meer dan de andere Aposte len beminde, zoodat hij in het evangelie vermeld Wordt als de leerling, dien Jezus lief had. Wij noemen dan ook de kuischheid, de heilige deugd. Wil de mensch die deugt ongerept bewaren, dan moet hij strijden, zoolang hij in leven is. En die strijd is de hevigste onder alle, omat de harts tocht in ons zoo sterk is, wij in ons lichaam de wet der zonde dragen, zoodat zelfs een H. Paulus betuigt ik kastijd mijn lichaam en breng hei onder bedwang, opdat ik niel wellicht, na anderen 9epredikl ie hebben, zelf verwerpelijk worde. Be denkt voorts, B.G., dat er geen zonde is, die zoo het godsdienstig leven ondermijnt, als de zonde van onzuiverheid. De zinnelijke mensch, zegt de H. Apostel Paulus, neemt niel aan hetgeen van den Geest Gods is want dwaasheid is het hem er Hij stond plotseling stil en keek met wijd °Pengesperde oogen voor zich uit, alsof hij haar Weer voor zich zag in haar witte japon met de dikke goudblonde vlechten. Kleine Johny, lieve kleine Johny, fluister de hij teeder en verlangend. Daarna wierp hij zich in een stoel en sloot de oogen. Zijn opgewonden geest tooverde hem ïaar gestalte voor oogen. Hij zag de fijne, edele ijnen der jeugdige schoone gestalte, zag het verwarde, hulpelooze lachje, den angstig vra- genden blik. Welk een reine, diepe ziel lag in de Uitdrukking van haar oogen Johny, kleine, lieve Johny was ook in haar <m t hetzelfde gevoel ontwaakt als in het zijne as zij daarom in de armen van grootmama f besneld in plotselingen angst voor het nieuwe, j ongekende gevoel Ach, als hij dat mocht ge- 1 oven, als zij nu met dezelfde verlangende t' onrust eens aan hem dacht als hij aan haar tn hoe vreemd zijn vader had de moeder i aan ,uy lleigeha'L Goedmaken moest hij van y' Jdaar°P h??den de laatste woorden ■m zijn vader betrekking. Goedmaken Ach °e gemakkelijk zou hem dat vallen. Het liefste hij kan het niel verslaan, omdat het geestelijk ge oordeeld wordt. Met andere woorden wanneer de vleeschelijke lusten den mensch beheerscnen, schijnt het hoogste en heiligste hem dwaasheid toe. De ondervinding leert dan ook, dat hij die zich aan die zonde overgeeft, spoedig ziin gods dienstig levengaat verwaarloozen en eindigt met zijn geloof te verliezen. Die twee zonden houden immer gelijken tred. Naarmate de zedeloosheid toeneemt, neemt ook de ongodsdienstigheid toe, en omgekeerd naamate de ongodsdienstigheid toeneemt, zal ook noodzakelijk de zedeloosheid toenemen. Wij zeiden het U reeds met droefheid, B G. ook bij de aan onze zorg toevertrouwde geloo\i- gen wordt de degelijke, eent godsdienstige geest van weleer veeltijds vervangen door een vvuften, lichtzinnigen geest van zinnelijkheid en genot zucht. De opvoeding der kinderen is thans veel wee- kelijker en ziekelijker dan vroeger. Wel wordt er voor het lichaam veel zorg gedragen, helaas, te weinig voor de onsterfelijke ziel. De moeder schroomt niet aan de kinderen in hun teederste jaren alles toe te geven.Zelfs op een leeftijd van zes jaar of ouder kunnen ze rnet lief doen van vader en moeder verkrijgen, wat ze wenschcn of verlangen. Dat heet dan lief en goed zijn voor de kinderen het is in werkelijkheid de kinderen bederven. Mannen van beteekenis, zooals Mgr. Von Ketteler, hebben niet zonder reden gezegd, „dat over de godsdienstige opvoeding van den mensch meestal m de eerste zes levensjaren op den schoot der moeder beslist wordt. Wat later zich in het kind ontwikkelt, is de vrucht van het zaad, dat in liet jeugdig hart werd uitgestrooid." Heeds in de eerste levensjaren toch beginnen ver keerde neigingen in het kinderhart te ontkie men en laat men die ongemoeid, dan groeien ze aan tot slechte gewoonten, en leert het kind niet zich zelf overwinnen. Naarmate de kinderen grooter worden is strenger toezicht onafwijsbare plicht der ouders. Vader en moeder prent uwe kinderen van jongs- af in, dat ze op aarde zijn niet om te genieten, maar om God te dienen, Zijne liefde te bewaren en daardoor in den hemel te komen. Vormt uwe kinderen naar het toonbeeld van het Goddelijk Kind, dat aan Joseph cn Maria onderdanig, in gebed, in zelfverloochening en in arbeid opge groeide tot zijn dertigste levensjaar. Hij, ons aller toonbeeld, is op aarde nedergedaald om ons door woord en voorbeeld te leeren hoe wij den hemel moeten verdienen. Juiste voorlichting van ons verstand en krachtige opwekking van onzen wil, om Hem na te volgen, kunnen wij ons van God verzekeren door gestadig gebed, bijzonder tot Maria, en door het goed en veel vuldig gebruik der H.H. Sacramenten. (Slot volgt.) Buitenlsndseh Nieuws, HET HERSTEL. Uit Parijs worden nieuwe beslissingen ge meld van de eerste expertscommissie, die onder leiding van Dawes staat. Het heet, dat zij zich eenstemmig heeft uitgesproken vóór de instelling van staatsmonopoliën in Duitschland, waarvan de opbrengst zou gestort worden in een schade- vergoedingsfonds. DE DUITSCHE GOUDBIJETTENBANK. De Matin" meent te weten, dat do experts besloten hebben den zetel van de Duitsche goud- biljcttenbank in Nederland te vestigen. zou hij zijn.handen beschermend om haar heen geslagen hebben. Goedmaken Liefde schenken, diepe, reine, heilige liefde met geheel zijn hart, was dat goedmaken Dat was toch geen offer 't was de vurige wensch en wil van zijn hart. Hoe was het mogelijk, dat hij zoo lang weg had kunnen blijven Hij reisde buiten in de wereld rond en hier thuis wachtte het geluk op hem en groette hem bij zijn thuiskomst met. zonnigen blik. Hij haalde diep adem. Steeds heb ik haar liefgehad, steeds, ik wist het alleen niet, dacht hij verrukt. Zoo zat hij verdiept in drooinen, totdat eensklaps de deur werd geopend en zijn moeder op den drempel verscheen. Zij had den knecht teruggehouden, die Lothar had willen komen zeggen, dat zij teruggekomen was en was zelf bij hem binnengekomen. De bontmantel hing nog over haar schouders en vorm.de een pracuii- ge omlijsting bij de kostbare, elegante avondja pon van lichtgrijze kleur. Zij zag er zeer mooi en voornaam uit en de prachtige brillanten, die zij in het haar en om haar hals droeg, pasten goed bij haar vorstelijke verschijning. Lothar was opgesprongen en naar haar toegesneld. Hij drukte een kus op haar hand, die zij hem tot groet toestak. - Ge zijt vanavond al gekomen, Lothar Wat jammer, dat ik het niet wist. Dan was ik natuurlijk thuis gebleven. Waarom hebt ge aatscmppy MACDONALD EN POINCARE. Dezen morgen zouden tegelijkertijd te'Parijs en te Londen gepubliceerd worden de tusschen MacDonald en Poincaré gewisselde brieven. Vol gens Ha va-s zijn deze documenten het gevolg en de ontwikkeling van correspondentie tusschen de premiers, van eenige weken geleden. In deze brieven worden uiteengezet de gezichtspunten van beide regeeringen en de geschikte middelen, om tot een oplossing te geraken van de vraag stukken der buitenlandsche politiek, welke beide landen interesseer en. De brieven zijn op gesteld in een wederzijdschen geest van eerlijke samenwerking. Volgens de laatste bericht n, is gister de bovenbedoelde briefwisseling reeds gepubliceerd. Nieuws wordt er feitelijk niet in verteld. Er wordt aangedrongen op 't volledig herstel der eenheid tusschen Engeland en Frankrijk eb men verklaart zich hiertoe ook bereid en tevens om binnenkort de geheele Eux-opeesche herstel kwestie weer eens nader onder de oogen te zien. Op papier zijn MacDonald en ook Poincaré zeer vriendelijk, als hun daden ook nu maar welge meend en voor Europa weldadig blijken. voort. Het schijnt dat deze ertoe zullen leiden, dat de liberale groep de vorming van een zaken kabinet zal aanbevelen, met Theunis als pre mier. Dit ministerie zou dan speciaal tot taak heb ben zich bezig te houden met de schadeloos stelling en de loopende zaken van dit oogenblik tot'aan de verkiezingen van het volgend jaar. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. De Belgische ministercrisis is nog steeds niet tot een oplossing gekomen. De koning zet zijn conferenties met vooraanstaande politici geen telegram gestuurd zei zij op haar kalme manier. Er lag niet veel warmte in haar begroe ting, al straalden haar oogen trotsch bij het zien van zijn elegante, slanke gestalte Ik wilde u verrassen, mama. Daar komt nooit veel goeds van, 'mijn jongen. Ik houdt er in het geheel niet van, verrast te worden. In elk geval hebt ge het nu aan u zelf te wijten, dat niets voor uw ont vangst gereed was. Zij belde en gaf den binnenkomenden knecht bevel, haar bontmantel op te rapen en mee te nemen. Daarna nam zij plaats op een stoel. Kom bij mij zitten. Lothar. Ik ben wel rnoe, maar een half uurtje wil ik toch wel met u praten. Lothar nam tegenover haar plaats. Als altijd had zijn moeder een verkil lenden invloed op hem. Het' gaat u goed, mama, nietwaar In elk geval ziet ge er uitstekend uit. Men ziet het u niet aan, dat ik uw zoon ben, zei hij eenigs- zins vormelijk. Zij glimlachte gevierd. Ja, ja, ge zult me nog compromitteeren, mijn jongen. Ge ziet er bepaald ouder uit dan ge wel zijt. Hebt ge grootmama al begroet Ja, wij hebben samen gesoupeerd. Zij is in den laatsten tijd wat gaan suk kelen. Ik vond, dat zij er frisch en gezond uitzag. ENGELAND. Volgens den parlementairen medewerker van de „Daily Telegraph" zal de Britsche legerbe- grooting voor het financieele jaar, dat April aanvangt, welke thans bij het Lagerhuis is ingediend en spoedig in behandeling wordt ge nomen, een vermindering van zeven millioen pond sterling aantoonen, vergeleken bij het be drag, goedgekeurd voor het nog loopende fi nancieele jaar. De totale bedragen der beide begrootingen zijn voor 1923/24 52 millioen en voor 1924/25 45 millioen pond sterling. De uitgaven voor het leger zijn gedurende de laatste jaren gedurig verminderd. Voor het jaar 1921/22 werd voor het leger nog een som van 95 millioen pond uit gegeven voor het jaar 1922/23 was dit cijfer reeds gedaald tot 62 millioen pond. ALBANIË. Naar de „Stampa" meldt, is op den Albanee- Dat zal door de blijde verrassing zijn ge komen. Morgen bij dag zult ge bemerken, hoe oud zij geworden is. Zij is ook bijna zeventig jaar. Zeker, en voor haar leeftijd is zij nog wonder lijk flink. Maar vertel mij nu van u zelf.Gaat ge- naar Rome. Hij vertelde van zijn nieuwe ambt. Zij luister de voldaan en roet aandacht toe. Ge zult carrière maken, mijn jongen. Ik hoop, dat ge door hetgeen ge kunt en door uw naam snel bevorderd zult worden, Lothar keek haar ernstig in het gelaat. Daarop zal ik het niet laten aankomen, ma ma. Ik heb volgens uw wil de poging gedaan, maar ik bon niet geschikt voor de diplomatieke loopbaan cn zal, als het jaar in Rome ten einde is, mijn ontslag vragen en zelf. het bestuur van mijn goederen in handen nemen. Gravin Susanne zei boos Wat een idee 1 Daar kan niets van komen, volstrekt niets. Wildenfels is in vertrouwde, voortreffelijke handendaarover behoeft ge u geen zorg te maken. Het is en blijft mijn wensch dat ge carrière maakt. De capaciteiten er voor hebt ge en met uw relaties blijft (t succes zeker niet uit. In geen geval duld ik, dat ge u terug trekt en u hier als een eenvoudig landjonker gaat begraven. (Wordt vervolgd.) l UNUG

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1