scken premier, Zogoe, opnieuw een aanslag gepleegd in de vergaderzaal van de Constituee- rende Vergadering. Een student heeft nl. zes schoten op hem gelost, waardoor de premier in den rechter en linkerarm werd gewond. De politie meent thans de geheele bende van samenzweerders tegen het kabinet op het spoor te zijn. Het Albaneesche kabinet heeft zich terugge trokken ten einde plaats te maken voor een coalitie-minister - DE STRIJD IN MEXICO. Een telegram, te Londen via New York ont vangen, zegt dat Puerto Mexico door de rebel len ontruimd is. ALLERLEI. Uit Chicago. Het land is opnieuw in beroering gebrache door een schandaal, bekend gemaakt door de Federal Grandjury, die den oud-directeur van het rijksbureau voor veteraenen en een aannemer te Chicago beschuldigt van omkooperij Het rapport der jury zegt, dat regeerings- fondsen zijn gebruikt voor speculaties en dat sommen betaald zijn aan twee congreslieden. Naar verluidt heeft het kabinet een bijzon dere commissie voor behandeling dezer zaak benoemd. Uit Londen. De „Daily News", die het plan van een Singapore-vlootbasis bestrijdt, ver neemt, dat de opvatting van enkele der voor naamste ministers niet zóó tegen het plan ge kant is als vroeger, en gelooft, dat de regeering ten slotte het plan zal goedkeuren. Uit Berlijn. Te Praag heeft de arrestatie van een aantal officieren werkzaam aan het ministerie van Oorlog groot opzien gebaard, daar de redenen, welke hiertoe hebben geleid, geheim gehouden worden en de ministerraad zich even eens ernstig met deze kwestie bezighoudt. Uit Berlijn, volgens de „Daily Herald" te New York vertoeft de chef van het vroegere Witte leger in Zuid-Rusland generaal Wrangel op het oogenblik te Parijs, waar hij besprekingen voert met grootvorst Nikola us. Uit Wiesbaden wordt gemeld, dat prinses Louise van België, de dochter van wijlen koning Leopold II van België aan de gevolgen van een beroerte is overleden. Uit Sofia. De vroegere ministers van het kabinet-Stamboelinski zijn tegen borgstelling in vrijheid gesteld. Uit Washington wordt gemeld, dat William MacAdoo en ITiram Johnson verklaard hebben, hun candidatuur voor het presidentschap te aanvaarden. Zij fungeeren als zoodanig in den staat Ohio, In Virginia treedt senator Glass als candi- daat op. Binnenland. Herziening klasse-indeeling personcele belasting. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer betreffende het onderwerp tot herziening der tabel van indeeling der ge meenten in klassen, behoorende bij de Wet op de Personeele belasting zegt de minister dat hij naar de wenschelijkheid van een algemeene herziening een onderzoek heeft doen instellen, doch dat, behalve voor het gedeelte van Lim burg, waarop het ontwerp betrekking heeft de ambtsberichten eenparig luiden, dat een voldoende stabiliteit van de huurprijzen nog niet is bereikt. Op dezen grond meent de mi mister dat een algemeene herziening thans nog niet behoort te geschieden. De datum van het inwerking treden der wet is gesteld op 1 Jan. j.l. Grensverkeer. A.s. Woensdag zal het grensverkeer Venlo Kaldenkirchen per poorweg worden hervat. Er zullen voorloopig in elke richting twee treinen per dag loopen, welke een directe verbinding met Keulen tot stand brengen. De besprekingen over heropening van het grensverkeer langs andere overgangsstations zullen binnenkort worden gehouden. Waar schijnlijk zal met 1 April het internationale verkeer via Duitschland beperkt worden her vat. Verkiezing lid Tweede Kamer. Het Centraal Bureau voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal, heeft gisteren, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van mr. M. J. C. M. Kolkman, tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard mr. P. J. M. Aalberse, mi- hister van arbeid, nijverheid en handel te 's- Gravenhage. (Zooals men weet, zal, indien minister Aal berse voor zijn benoeming bedankt, mej. J. M. J. A. Meyer, lid van den gemeenteraad van Rotterdam, verkozen worden verklaard.) Hilversums eeuwfeest. Zaterdag heeft de Koningin een deputatie uit Hilversum ontvangen, bestaande uit bur gemeester en wethouders dier gemeente, ver gezeld van de commissie van redactie van het gedenkboek, dat den _4den dezer verschijnen zal ter gelegenheid van het 500-jarige bestaan van de gemeente Hilversum. De deputatie heeft aan Hare Majesteit een prachtuitgave van dit werk aangeboden met een bijbehoorende offi- cieele oorkonde. Het arbitrage-verdrag met de Ver. Staten. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeu ring van het 13 Febr. j.l. te Washington ge sloten verdrag om opnieuw voor 5 jaren te ver lengen het 2 Mei 1908 gesloten arbitrage-Ver drag tusschen Nederland en de Ver. Staten. Een „Risschops "-wijding. In het oud-katholieke kerkgebouw te Utrecht is wederom op onwettige wijze een bisschops wijding verricht door den oud-katholieken aartsbisschop F. Kenninck, die daarin werd geassisteerd door den heer C. Wijker, president van het O.K. seminarie te Amersfoort en door de pastoors W. Gul en J. A. Roesselingh. De oud-katholieke bisschop van Vlijmen assisteerde met den oud-katholieken pastoor Vidusic den wijdeling. Wij ontleenen deze bijzonderheden aan de „N. R. Ct.", die nog meldt „Het scrutinium vond plaats in de Latijnsche taal, in welke taal de gewijde bisschop op het einde van den dienst ook den zegen zong. De aartsbisschop n.l. hield na de lezing van het Evangelie een korte toespraak, waarin hij voor de gemeente de beteekenis der plechtig heid kort uiteenzette en vervolgens in het Duitsch den wijdeling Marco Korlogjera naar aanleiding van de woorden uit de les van den dag op het hart drukte trouw te zijn in zijn ge tuigenis en standvastig in het geloof en eerlijk in zijn overtuiging. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bu reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 29 Febr. in Nederland uit gesproken 83 faillissementen tegen 55 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 29 Febr. 1924 774 faillissementen tegenover 682 over het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Handelsbetrekkingen met Portugal. Havas seint uit Lissabon, dat tusschen Ne derland en Portugal een commercieel modus vivendi is geteekend voor den duur van zes maanden. Vlecschkeuringswet. De bond van gediplomeerde keurmeesters van vee en vleesch, afdeeling Zuid-Holland en Zeeland, heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer naar aanleiding van een adres aan de Koningin gericht door het Nederl. Land bouw comité, den Chr. Boeren- en Tuinders- bond en den Nederl. Boerenbond, waarin o.m. deze organisaties als hun meening te kennen geven, dat om z.g. oeconomische redenen het hun gewenscht voorkwam om de Vleeschkeu- ringswet te brengen onder de directie van den landbouw. Naar de meening van adr. is dit allerminst in het ware volksbelang, maar slechts dienstbaar voor plat-egoistische landbouwers- belangen, zonder rekening te houden met het algemeen. Adr. verzoekt daarom de Kamer invloed en medewerking te verleenen, dat de uitvoering der Vleeschkeuringswet aan het ministerie van arbeid, handel en nijverheid blijft opgedragen. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. 619 6 Bij Apoth. en Drogisten. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Provinciale R. K. Kieskring „Delft". Zaterdag vergaderde in een der zalen van gebouw „Veritas" in Den Haag de R. K. Prov. Kieskring „Delft" onder leiding van den heer A. J. van Rest. Na opening en voorlezing der notulen werd door den penningmeester verslag uitgebracht over den toestand der kas. Uit dit verslag 'bleek, dat het ledental bedroeg 10008 en het kassaldo op 1 Januari 372.35. Nadat dit verslag door een kascommissie was gecontroleerd, werd de penningmeester gedechargeerd en hem dank gebracht voor zijn uitstekend beheer. Bij de bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren S. J. van Noorden (Delft) en L. J. Visser (Delft) werd de heer Visser herkozen en inplaats van den heer van Noorden gekozen de heer van Koppen (Delft). In de vacature, ontstaan door ontslagname van mevr. van der PoelBazuin en van den heer H. M- Grimbergen, werden gekozen de heer D. van Dijk (Poeldijk) en J. N. Post (Schiedam). Voor de reglements-herziening werd een com missie benoemd, bestaande uit de heeren Maas (Overschie), Duivesteijn (Wateringen) en Winkes (Vlaardingen). Deze commissie zal een concept reglement samenstellen, waarna dit aan de aan gesloten vereenigingen zal worden toegezonden. Tot 1 Mei kunnen voorstellen betreffende de veranderingen van het reglement worden in gediend, opdat de betrokken commissie daar mede zoo mogelijk rekening kan houden, Door den afgevaardigde van Vlaardingen werd nu reeds verzocht de noodige aandacht te willen schenken aan de wijze van stemmen. De regeling, zooals die thans is, komt spreker niet billijk voor. Immers tot 250 leden heeft men voor elke 50 leden één stem en boven 250 leden voor elk honderdtal. Hierdoor komt het dat de Westlandsche dorpen over 69 stemmen in dezen kieskring beschikken, terwijl zij bij de stemming voor Provinciale Staten slechts 5059 katholieke stemmen uitbrengen. De steden Delft, Schiedam en Vlaardingen brengen in de kieskring-vergaderingen tezamen 41 stem men uit, terwijl zij 11784 Katholieke stemmen bij de jongste Statenverkiezing uitbrachten. Spreker zou het daarom op prijs stellen, wanneer in het nieuwe reglement werd bepaald dat elke vereeniging een stemmental uitbracht overeen komende met het aantal leden. Door Verschillende afgevaardigden werd dit bestreden, omdat men van meening was dat door een dergelijke regeling de groote steden teveel invloed zouden bekomen. Bij de vaststelling der contributie werd het voorstel Delft en Schiedam, om deze te be palen op 3 cent per lid, aangenomen. Aan de reglement-commissie werd ook in overweging gegeven in het concept te plaatsen dat vereenigingen die haar contributie op den reglementair vastgesteldcn tijd niet hebben voldaan, uitgesloten zijn van stemrecht. Door de afdeeling Schiedam werd gevraagd niet meer op Zaterdag te vergaderen, daar dit voor de middenstanden gee'n geschikte dag is. Bij het einde der vergadering werd door den heer C. G. Wubben, namens den kieskring, een hartelijke felicitatie uitgesproken tot den heer van Rest met zijn a.s. benoeming tot lid van Provinciale Staten. Het lustrum van de R. K. Werkmeesters. Na de kerkelijke viering in de Frankeland- sche kerk, heeft de kring Schiedam van den R. K. Werkmeestersbond gisteravond zijn eerste lustrum met een prettigen feestavond in het Bondsgebouw besloten. Het bovenzaaltje zag er gezellig uitöm verschillende tafeltjes hadden zich groepjes van de leden met hun dames ge vormd een bloemetje hier en daar, gaf wat fleurigheid en de muziek van viool en piano vulde de goede stemming die er heerschte, vroolijk aan. In zijn openingswoord, herinnerde de voor zitter, de heer Combrink eraan, hoe allen als goede organisatie-mannen dien morgen God hadden gedankt voor de ontvangen gunsten, en dat men Hem nieuwe zegening had afgebeden, tot bloei van den Kring. Spr. hoopte, dat zoowel bestuur als leden, met zooveel ijver zouden werken, dat met het 2e lustrum alle R. K. werkmeesters hier ter stede bij den kring zouden aangesloten zijn. Na een woord van dank aan den geestelijken adviseur, kapelaan Paulussen eindigde de voorz. zijn toespraak met den wensch dat alle aan wezigen met genoegen den avond mochten vieren. Hierna zong een kwartet uit het koor gezelschap „Cantemus Domino" met veel ge voel en treffend in den toon een drietal ge zangen, welke een dankbaar gehoor vonden. Als feestredenaar trad op de heer A. J. v. Vliet, lid van het hoofbestuur. 't Deed spr. genoegen aanwezig te mogen zijn bij het eerste lustrum van den kring dien hij zelf niet zonder moeite had opgericht in 1919. In die 5 jaren is heel wat veranderd. Eerst de hoog-conjunctuur, nu de malaise eerst de organisatie-geest, nu de verslapping. Spr. wil daar heden echter niet verder op ingaan maar eens gemoedelijk praten over de moeilijkheden waarmee een R. K. werkmeester te kampen heeft. Als R. K. werkmeester hebben wij meer zor gen dan de godsdienstloozen men eischt van ons meer zelfbedwang dan van anderen. Wij moeten ons zooveel mogelijk ontwikkelen in den vrijen tijd, dien we ter beschikking heb ben. Een voornaam middel om den blik te ver ruimen is het trouw bezoeken van de vergade ringen, wat trouwens de plicht is van ieder ge organiseerde, zooals het ook een plicht is van iederen R. K. werkmeester om zich Roomsch te organiseeren. Met eenige pakkende voor beelden illustreert spr. dit. Nu meer dan ooit moeten de werkmeesters schouder aan schouder staan het egoisme moet men terzijde stellen- en tot gidsen nemen de twee deviezen die spr.eens las op een oude munt: „Dieu et mon droit" en „l'union fait la force." Nadat de heer Combrink den spreker had be dankt, werd nog even het woord gevoerd door kap. Paulussen, die zijn gelukwensch aan den jubileerenden kring vergezeld deed gaan met een compliment aan het bestuur en een opwek king tot de leden. Het kwartet zong vervolgens, met evenvep succes als den eersten keer, eenige liederen, waar op een aanvang met de tombola werd gemaakt, waarvoor door verschillende winkeliers, aardige prijzen beschikbaar waren gesteld. Het verdere gedeelte van den avond werd aangevuld met voordrachten en muziek. Het verdient nog vermelding, dat de voor zitter van de standsorganisatie, en afgevaar digden van de zusterorganisaties uit den Haag en Rotterdam, op dezen goedgeslaagden feest avond aanwezig waren. Voor Eer en Deugd. Het Nederlandsche Episcopaat beveelt in zijn gezagvol schrijven, gister in onze kerken voorgelezen, alle geloovigen krachtig aan lid te worden der Vereeniging „Voor Eer en Deugd." De Roomsche vrouwen van Schiedam hebben daar gemakkelijk de gelegenheid voor. Een vrouwenafdeeling van genoemde Vereeniging bestaat in de kerk van Sint Joannes den Dooper. Zij was de eerste van dien aard in ons bisdom. In den zomer van 1916 opgericht, heeft zij met Gods zegen bescheiden, maar vruchtbaar ge werkt. Zij kwam voort uit den boezem der vrouwencongregatie der H. Familie, doch hare leden behoeven niet tegelijkertijd tot die con gregatie te behooren. Om den last van verga deren niet te verzwaren wordt minstens twee maal per jaar, de wekelijksche bijeenkomst der congregatie tot vergadering van „Voor Eer en Deugd" bestemd en te voren als zoodanig ver meld in de Kerkbode. Voor meerdere inlichtin gen vervoege men zich bij Mej. Mina Wuisman, Lange Kerkstraat 84 of bij Mej. Anna Rebers, Hoogstraat 100. Pater van Dijk, Directeur der Schiedamsche Vrouwenafdeeling van „Voor Eer en Deugd." Inter Nos. In zóó langen tijd hadden we niets meer van de mannenzahgver. „Inter Nos" gehoord, dat 't bijna bij ons al vaststond, dat er weer eens een koorgezelschap „den weg van alle vleesch" was gegaan. Maar deze gissing bleek toch niet waar te zijn, want „Inter Nos" had slechts een tijd van in zinking doorgemaakt, vertelde gisteravond de voorzitter,en zou nu weer met nieuw bloed ver jongd zich weer 'n goede plaats onder de Schie damsche koren trachten te verkrijgen. Met 't optreden van gisteravond heeft „Inter Nos" ook inderdaad bewezen, dat 't nog niet dood is, want 't program, dat uit kleinere num mers bestond als Hooglied (v. Olman), lied v.d. Arbeid (v. Wierts) en Kabouters (van den dirigent W. F. Kools), is zeer verdienstelijk afge werkt. 't Zingen was nog al eens niet „af" en dikwijls nog te ruw, om volmaakt te zijn, maar toch ont breekt 't koor de kracht en de lust niet, om zich verder te kunnen blijven ontwikkelen. Onder een dirigent als de heer Kools, zal grooter succes dan ook wel niet uitblijven. Behalve koorzang kregen we ook nog solo zang te hooren van Mevr. Truus v.d. Berg-van Zuuren, die haar taak er weer goed afbracht, al was ze dan wat verkouden en van den heer Piet Korver, uit Amsterdam, die over een lang niet te versmaden baryton-geluid bleek te beschikken. Verder was er nog een declamator, de heer Goet- zee en speelde er 't saxophoon-kwartet van O.B. K., voor welker praestaties 't niet zeer talrijk pu bliek zich ook zeer dankbaar toonde. Een grootere belangstelling had „Inter Nos" wel verdiend. Het Herderinnetje van Lourdes. De beide uitvoeringen van bovengenoemd stuk op Zaterdagmiddag en -avond zijn evenals de eerste maal weer zeer bijzonder in den smaak ge vallen. Telkens was de Volksbond-zaal geheel gevuld met aandachtige kleine en grootere be langstellenden, die aan hun genoten vreugde op enthousiaste wijze uiting hebben gegeven. Daar Pater van Noord niet meer in de stad is, was voor dit keer de regie in handen van den heer Jacq Rebers,die evenals alle mee-spelen- den en verdere zorgenden wel een woord van dank heeft verdiend. De Drankwecrtentoonstelling. Men schrijft ons Het Schiedamsche Drankweer Comité kan met genoegen op de dagen van actie met de Drankweertentoonstelling terug zien. Bijna 1000 betalende bezoekers en een 600 werkloozen, die toegang hadden op hun werk- loozen-kaart hebben onze tentoonstelling be zocht. Ook de oproep aan de schooljeugd heeft dank zij de medewerking van de hoofden der scholen en onderwijzend personeel een goed succes ge had. Een woord van dank is hier wel op zijn plaats aan allen die hebben medegewerkt tot het wel slagen van onze tentoonstelling. De heeren Happel, Kok en Hakkert hebben zich zeer ver dienstelijk gemaakt op den vleugel, welke be schikbaar was gesteld door den heer Standaart. Ook Mej. Hakkert, die mooie nummers op de viool ten gehoore bracht, een woord van dank, haar werden op den sluitingsavond bij monde van den voorz. van het comité bloemen aan geboden. Geschriften en brochures gingen ook gretig van de hand, ongetwijfeld voor de beweging een propaganda naar buiten. In intiemen kring is de tentoonstelling Zater dagavond te 10.30 door den voorzitter onder hartelijke bewoordingen gesloten. Luxor. „Luxor" weet immer den juisten smaak harer talrijke bezoekers te treffen. Zoo gaat deze week, tot hedenavond de span nende Wild-Wester „De held der Prairiën". In de hoofdrol Hoot Gibson, in den aanvang een sykkel, doch tenslotte om zijn vuisten alom gevreesd. „Luxor" heeft echter nog meer moois en wel een komisch tooneelstuk „De boemelluitenant". Wat is er om Flip met z'n Netje gelachen Dit kluchtige spel „ging er in" Wij bevelen een bezoek aan Luxor aan men zal er geen spijt van hebben. Waarschuwing. De hoofdcommissaris van politie te Groningen waarschuwt allen, die handelsrelaties met H. Springer, oud 40 jaar en wonende Ruiterstraat 1 te Groningen, willen aangaan, eerst zich om inlichtingen te wenden tot de politie teGroningen. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft der maand Februari 1924. Brieven binnenland: Insp. Dir. belastingen, Schiedam (gew. voor de port) Mej. M.J. Malkus, Oud-Beijerland Raad van Arbeid, (gew. voor de port) Delft; M. J. Witte, Oud- Beijerland. Briefkaarten binnenland: C. Meijer, Amsterdam Rosman Sterk, 's Hage. Briefkaarten buitenland: H. Suisse, Carfield (N. Amerika) H. Suisse, Car- field (N. Amerika). UIT ROTTERDAM. De Havenarbeiders. Vandaag zullen de nieuwe arbeidsvoorwaarden door de Scheepvaartvereeniging-Zuid aange kondigd, ingaan. Het is aiet uitgesloten, dat heb tot partieele ULVfi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2