BMGBLMB WO&$$ SCHiEOAM OMSTfEKEAT. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Donderdag 6 Maart 1924. No. 13888 BuFcauKOEMARKT 4. Telefoon ïntereommunaai 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnuinmer met Officieel Kerkbericht 10 ets. «sa® Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Liefdadig Nederland. Het R. K. Huisvesting-comité heeft dezer dagen bekend gemaakt, wat er al zoo door het zelve verricht is en dan heeft het cijfers gepu bliceerd, die eerbied afdwingen en waarvoor men de handen van bewondering in elkaar slaat. Alleen in het jaar 1923 heeft Katholiek Neder land een half millioen geofferd voor de nood lijdenden in het buitenland, zegge een half millioen en daarenboven heeft het 13000 kinde ren bij liefdevolle pleegouders in ons land onder gebracht. Dit alles heeft het alleen in het tijdsverloop van één jaar gepresteerd. Rekent men de jaren sinds de oprichting van het comité, dan komt men maar eventjes tot de uitgave van ruim 18 millioen gulden. Het zijn eerbicdafdwingende cijfers. Als men het volk zoo nu en dan eens be luisterd, dan hoort men wel eens klachten aan heffen over het voortdurend gebedel. Het staat niet stil, zegt men wel eens, de eene collecte is nauwelijks voorbij of de andere wordt weer aangekondigd. In de laatste jaren zijn er tal rijke kerken gebouwd, scholen, liefdegestichten, Ziekenhuizen zijn verreien, het getal der armen vermeerdert gestadig, alle liefdadige instellingen vragen steeds meer, er is nergens genoeg, overal te kort. En buiten dot alles nog 18 millioen gulden aan het buitenland. Dat is de vrucht der chris telijke naastenliefde, de weldadigheid van Ka tholiek Nederland. Gelukkig land, dat zoo te geven weetIn een volk, dat zoo mild en "vrijgevig is en dat zulke offers weet te brengen jegens den armen en ongelukkigen evenmensch zijn het geloof en de liefde nog niet dood. Foch, den tekst opgesteld van de voor Duitsch- land bestemde nota betreffende de hervatting van de militaire controle. De Raad heeft in groote lijnen de Britsche voorstellen, behou dens enkele kleine detailwijzigingen, aange nomen. De nota, welke gisteravond aan de regeering te Berlijn zou worden toegezonden, verklaart dat de hervatting van de militaire controle in Duitschland binnenkort zal plaats hebben en eischt het recht op voor alle leden van de Inter- geallieerde Militaire Controle-Commissie om met behulp van de Duitsche autoriteiten in geheel Duitschland na te gaan, of gedurende het jaar 1923, toen de controle had opgehouden, Duitschland niet is voortgegaan met nieuwe militaire voorbereidingen en of de ontwapening thans als definitief ten uitvoer gebracht kan worden beschouwd. Indien de Duitsche regeering bij dit onder zoek hare medewerking verleent en aan den anderen kant de resultaten daarvan negatief zijn, zullen de geallieerden er in toestemmen de militaire controle-commissie te vervangen door een garantie-commissie of ecnig ander lichaam in den vorm van een beperkte com missie, overeenkomstig de door den Gezanten- raad in de maand September 1922 aan Duitsch land gedane voorstellen. Vooraf echter zal het Rijk moeten hebben voldoen aan de vijf eischen, gesteld in de nota van 1922, welke voornamelijk betrekking heb ben op aan te brengen wijzigingen in de wet geving inzake den uitvoer van wapenen en de militairiseering van de politie. Lood, om oud ijzer. Dezer dagen zag een werkje van een zeker heer Troostheide het licht, getiteld „Hoe be strijden wij de treurige gevolgen van de werk loosheid." Daarin komt eene passage voor, welke vooral de arbeiders, die zich. door het socialisme en communisme om den tuin laten leiden, wel eens goed en ernstig ter harte mogen nemen. Wij lezen daar „Als de bourgeoisie, als de kapitalisten maar eens overwonnen waren, als de macht maar eenmaal berustte bij het pro letariaat, danja, dan ziet het prolitariaat dat, in de plaats van de oude, nieuwe macht hebbers zijn opgestaan, die volstrekt niets beter (wij zouden zeggen, nog een haartje erger zijn) dan de oude." Ziedaar woorden, die aan duidelijkheid niets te wenschen overlaten. Deze woorden worden bevestigd door de feiten. Wend de blikken maar naar Rusland. De bijzondere correspondent van de „Daily News" heeft dezer dagen den toestand in Rus land beschreven. De oude machthebbers zijn verdwenen de bourgoisie en kapitalisten zijn overwonnen. De paleizen, theaters, aulo's zijn gebleven en ze worden in beslag genomen door de leiders van het proletariaat. En het proletariaat het mag werken, zwoegen en hongeren nog meer dan voorheen. En verder is alles bij het oude gebleven. A bon entendeur salut S. Buitenlandsch Nieuws. DE MILITAIRE CONTROLE. Uit Parijs verluidt De Gcantenraad heeft gister, in tegenwoordigheid van maarschalk 55 Zij keek hem plagend aan. Zeg, ge spraakt daar van verwennen, maar ge bedoeldet zeker, dat gij verwend wil Worden Natuurlijk. Zij bediende hem en nam toen zelf. Hij Vond het een genot, te zien, hoe haar witte tandjes in het versche wittebrood beten. 1Wat smaakt het kostelijk, Johny. Zoo heerlijk heb ik in lang niet ontbeten. Zij lachte. Dat klinkt alsof ge in den vreemde honger hebt moeten lijden. Wie weet, of het niet zoo is. Geef mij alsjeblieft nog meer, ik heb een reusachtigen honger Dat komt door de lucht van uw geboorte land. Hij keek haar met stralende oogen aan. -Denk je dat Zij knikte heftig. Zeer zeker. Maar luister eens, Lothar, weet grootmama al, dat ge het volgend jaar Vo or goed naar huis komt Neen, Zeg er niets van. Ik wil zelf met haar DE DUITSCIIE rijksdagontbinding. De Duitsche sociaal-democraten hebben for meel nog geen besluit genomen ten aanzien van de houding, welke zij zullen aannemen tegen over den eisch van de regeering, dat de nood verordeningen uit den tijd van de machtigings wet, niet in den Rijksdag in stemming zullen komen. In het gister in den Rijksdag plaats gehad hebbende debat heeft de sociaal-democraat Breitscheid echter een duidelijke verklaring afgelegd, dat de sociaal-democraten eischen, dat hunne wijzigingsvoorstellen in behandeling zullen komen, ongeacht het feit, of de regee ring zulks wenscht of niet. De sociaal-democia- ten zijn bereid, de consequenties daarvan te aanvaarden. Hieruit blijkt, dat de sociaal-democraten in de heden te houden fractie-vergadering niet op een compromis zullen ingaan. Het Centrum, schijnbaar over de houding van de sociaal-democraten ingelicht, heeft gis ter in zijn fractievergadering een resolutie aangenomen, waarbij de regeering wordt uit- genoodigd den Rijksdag, na beëindiging van het deoat over den politieken toestand, te ont binden en de verkiezingen vast te stellen op vier weken later. Naar vernomen wordt zou de Rijksregeering ingevolge daarvan aan het einde van het debat i de verklaring afleggen, dat, met het oog op de j handhaving van de stabiliteit van den Duit- schen geldstandaard, de noodverordeningen niet gewijzigd kunnen worden en dat een voorstel tot wijziging de regeering derhalve noopt den Rijksdag te ontbinden. De verwachting is der halve, dat de ontbinding van den Rijksdag a.s. Zaterdag zal plaats hebben en dat de verkie zingen zullen worden uitgeschreven tegen 6 April a.s. Behalve het Centrum zijn ook de democra- spreken. O, dat zou ik toch niet hebben gedaan, want dan zoudt ge haar vreugde niet gezien hebben bij dit bericht. Ge weet niet, hoe zij naar u verlangt. En gij niet vroeg hij Natuurlijk ik ook. En als wij dan van verlangen niet meer weten wat te doen, dan lees ik grootmama al uw brieven voor en praten wij uren lang over u. Zoo, en dat gaat u 'dan niet vervelen O neen, nooit, verzekerde zij met groo- ten ijver. Hij streek diep ademhalend over zijn brandend voorhoofd. Wat doet ge eigenlijk zoo den ganschen dag vroeg hij schijnbaar kalm. Zij trok een grappig gewichtig gezicht. Ge denkt zeker, dat ik een echte lui lak ben O neen, 's morgens vroeg, als groot mama nog slaapt, ga ik meestal reeds naar het dorp, om grootmama's zieken te bezoeken, omdat zij het zelf niet meer zoo dikwijls kan doen Ik heb hun allerhande dingen te brengen en te zien, wat. hun ontbreekt. Als ik terugkom zit grootmama aan het ontbijt. Dan lees ik haar brieven en couranten voor cn breng verslag uit over de zieken. Daarna ga ik een korte wande ling met grootrttama door het park maken. Als wij terugkomen, zijn er allerhande kleine be zigheden voor mij te doen. Zie je, Grill is toch ten vóór dezen datum. Uitstel wordt echter gewenscht door de Deutscb-Völkische partij, die, in overeenstemming met den minister van Buitenlandsche Zaken, dr. Stresemann, den uitslag van de Fransche verkiezingen wenscht af te wachten. Hieromtrent zal de Rijkskanse lier nog met de partijleiders hebben te onder handelen. IIET HITLER-PROCES. Gister is in het proces-Hitier geen zitting gehouden, of, zooals het in den volksmond heet „Heden geen voorstelling", daar de rechtbank het stenografisch verslag van de tot nu toe plaats gehad hebbende verhooren moet be- studeeren, ten einde hare verdere houding te bepalen. In de zitting van heden zou waarschijnlijk het geheime rapport van Von Lossow over de voorbereidingen tot de Putsch worden voor gelezen, hetgeen geruimen tijd in beslag zal nemen, zoodat waarschijnlijk eerst Vrijdag Von Kahr en Von Lossow zullen worden ge hoord. De verdediging is thans reeds zéér optimis tisch gestemd ten aanzien van het te verwach ten vonnis. Een Wolff-bericht meldt nog, dat het Hit- Ier-proces vermoedelijk nog drie weken zal duren. In de eerstvolgende dagen zal worden voortgegaan met het verhoor van de ongeveer 230 gedagvaarde getuigen. Het vonnis kan eerst tegen het einde van Maart worden ver wacht. vervanging van Franck, die zijn ministerambt zal neerleggen. Verwacht wordt, dat Theunis Zaterdag met de samenstelling van het kabinet gereed zal komen. SPANJE EN MAROKKO. Omtrent een nieuw;en strijd in Marokko wordt gemeld, dat de Spaansche generale staf te Algeciras de regeering te Madrid dringend om versterkingen heeft verzocht. Alle beschikbare troepen dienen, volgens den generalen staf, naar Melilla te worden ingescheept, waar het garnizoen wordt aangevallen. Volgens officieele berichten, te Madrid uit het gebied van den strijd in Marokko ontvan gen, laat de toestand zich ernstig aanzien. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat de Spaansche autoriteiten te Algeciras beslag op schepen hebben gelegd om in allerijl troepen naar Ma rokko te kunnen dirigeeren. Naar verluidt, zijn de troepen te Malaga aan het muiten geslagen. DE DUITSCHE GOUDB1LJETTENBANK. Naar de „Information" meldt zou de Raad van Beheer van de nieuwe goudbiljettenbank worden samengesteld uit 14 directeuren, van wie 7 Duitschers en 7 buitenlanders, namelijk 1 Amerikaan, 1 Engelschman, 1 Italiaan, 1 Franschnian, 1 Belg, 1 Nederlander en 1 Zwit ser. Ook de president zou een Duitscher zijn, die een beslissende stem zou hebben, doch wiens bevoegdheden overigens beperkt zouden zijn ten opzichte van het verstrekken van voor schotten aan de Duitsche regeering, door die van een geallieerd controleur, ten einde iedere mogelijkheid van een nieuwe inflatie te voor komen. Het kapitaal en de reserves van de bank zullen voorloopig buiten Duitschland blijven, waarschijnlijk te Amsterdam. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. De ministerieele crisis staat op het punt op gelost te worden. Theunis heeft gistermiddag een onderhoud gehad met afgevaardigden van de katholieke flaminganten en van de rechts- democraten, Poullet, Baels van Overberg en I ley man. Meer dan twee uren lang hebben deze heeren den toestand besproken. Het schijnt, dat de delegatie zich bij het standpunt van Theu nis heeft aangesloten, die van meening is, dat hij slechts een nieuw ministerie kan vormen, indien haar program de oplossing van de her stelkwestie en het herstel van het land en het financieele evenwicht om\at. Nader wordt nog gemeld, dat Theunis gister een uur lang met den koning heeft geconfereerd. Heden zou hij zijn pogingen tot vorming van een nieuw kabinet beginnen. Men verwacht, dat hij hierin zal slagen en dat er in het kabinet geen groote wijzigingen zullen komen. Het wordt meer en meer zeker geacht, dat Paul Hymans de portefeuille van Buitenland sche Zaken zal krijgen, terwijl ook aan Kolo niën een nieuwe functionaris zal komen, ter ook al heel oud en ik vind het prettig haar het een en ander uit de hand te nemen. Na tafel, als grootmama slaapt, ga ik meestal naar het meer. 's Zomers roei ik 'n eind en s winters rijd ik er schaatsen op. Als grootmama gerust heeft, leggen wij bij goed weer bezoeken al' in de om geving bij slecht weer maak ik muziek oi schrijf brieven voor grootmama aan haar leveranciers na tafel moet ik een paar liederen voor haar zingen, of whist of dam met haar spelen, en dan is mijn dagtaak ten einde. Hij had met groote belangstelling geluisterd. Iets hebt ge nog vergeten. Zij keek hem vragend aan. Nu? De bals, soiree's, tuinfeesten en andere feestelijke gelegenheden in de omgeving. Er is toch altijd het een of ander te doen, dal weet ik toch. En ge zult u natuurlijk zeer goed amuseeren. Zulk een bekoorlijke jongedame als gij is toch aanalle kanten omringd door ver eerders, is het niet waar Zij lachte. Och, gij, zoo erg is het niet, zooveel fees ten bezoek ik in het geheel niet. Ge moest foch bedenken, dat grootmama gauw moe wordt en niet veel uitgaat, en zoo blijf ik meestal bij haar thuis. Zij keek hem openharlig aan. Helaas Neen, ik ben niet graag onder menschen, als grootmama niet bij mij is. Zij ALLERLEI. Uit Washington President Coolidge heeft de Grand Jury gelast, een onderzoek in te stel len naar de beschuldiging, als zouden twee leden van het Congres omkoopsommen hebben aangenomen voor het vrijlaten op parool van wegens misdaad veroordeelde personen. Siaten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 5 Maarl. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van onderwijs bestrijden de heer S c h o k k i n g (C. H.) en minister de Visser het amendement van mevrouw de Vries-Bruins, dat beoogt den leerstoel voor de tropische hygiëne te Leiden op te heffen Na verdediging door den heer van der Molen (A. R.) en de voorstelster, wordt het amendement ver worpen met 48 tegen 24 stemmen. Mevrouw de VriesBruins (S. D.) bepleit een economischer inrichting van de ziekenhuizen, naar het voorbeeld van Groningen. De heer van Ravesteijn (Comm.) is daartegen. Minister de Visser zegt, dat de exploitatiekosten der ziekenhuizen sterk onder den invloed verkeeren van plaatselijke toestanden. De heer Van der Waerden (S. D.) onderwerpt de nieuwe examenregeling der Delft- sche hoogeschool aan critiek. Spr. dringt verder aan op inkrimping van het aantal college-uren en bevordering van de zelfstandige studie. De heer Biertma (V. B.) acht het programma van de Delftsehe hoogeschool overladen. De heer Feb er (R. K.) wil de splitsing van het propaedeutisch examen handhaven, doch niet die van het candidaatsexamen. Spr. verlangt inkrimping van de hulpwetenschappen. De M i n i s L e r betoogt, dat de nieuwe rege ling na ernstig overleg is tot stand gebracht. Het advies van den rector-magnificus is niet schriftelijk uitgebracht maar wel mondeling. Met de geopperde bezwaren zal spr. gaarne re kening houden. Middelbaar O n d e r w ij s. De heer Marchant (V. D.) herinnert aan de wijzigingen in het aantal lesuren per week voor de leeraren en het aantal leerlingen per klasse. Enkele gemeenten houden zch daar aan niet. Is de Minister voornemens die ge meenten op de een of andere wijze te dwingen zijn allen wel heel beleefd tegen mij, maar ik hoor toch niet bij hen. Hij keek haar onthutst in het gelaat. Hoe bedoelt ge dat Ge behoort toch bij ons, dus ook bij hen, die met ons omgaan. Ge zijt toch het lief pleegdochtertje van groot mama Johny keek voor zich. Een lichte schaduw lag op haar gelaat, daarna hief zij de oogen op en keek hem aan. Er lag een treurige uit drukking in. Gij en grootmama, gij rekent mij in al uw goedheid tot de uwen, maar de andere families niet, zij weten toch, dat ik hier slechts uit barmhartigheid ben opgenomen en zijn slechts beleefd tegen mij ter wille van uw groot mama. Zoodoende weet ik dadelijk op welke trap in de maatschappij ik sta. Lothar sprong op. Een hooge blos overdekte zijn gelaat. Hij greep haar hdnd. Mama stelt u voor als de gezelschaps- f dame van grootmama dat is dat is Hij liep op en neer. Plotseling bleef bij voor haar staan. Zij keek angstig en onthutst naar j hem op. En grootmama duldt dat vroeg hij zijn drift bedwingend. Zij legde haar hand op zijn arm. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT •Y-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1