Het is een algemeene klacht van de leeraren, dat zij met deze voorwaarden niet in staat zijn het onderwijs in vollen omgang te geven. De heer Van Wijnbergen (Ft. K.) con stateert, dat ta) van waarborgen voor de deug delijkheid van het onderwijs werden gevraagd die bleken naderhand geen waarborgen te zijn. Een herziening zal ook de instemming der lin kerzijde krijgen. Meer vrijheid bij het onder wijs, o.a. voor splitsing der klasse, wenscht spr., al sluit hij zich niet geheel aan bij den heer Marchant. Van het bijzonder onderwijs moet hetzelfde eindprogram gevraagd worden en hetzelfde aantal uren voor verplichte vak ken, maar daarnaast kan zeer veel vrijheid wor den gelaten van inrichting. Mej. Westerman (V. B.) meent, dat het met de aansluiting van het lager en het middel baar onderwijs niet in orde is, hetgeen blijkt uit de resultaten van de eerste klassen der mid delbare scholen. Zij geeft den Minister in over weging die aansluiting te herzien. De heer A 1 b a r d a (S. D.) verklaart zich tegen al te strenge voorschriften, gelijk de heer Marchant ook reeds deed, maar hij vreest daar naast een al te groote vrijheid, gelijk de heer Van Wijnbergen wenscht. De Minister erkent, dat betere aanslui ting van L. O. en M. O. noodig is en deelt mede, dat reeds een opdracht is gegeven om deze zaak te onderzoeken. De belemmering van de vrijheid is nu door mr. Marchant nader gemotiveerd. Spr. kan con- stateeren, dat bij het Hooger Onderwijs dien aangaande geen opmerking is gemaakt. Verschillende circulaires zijn uitgevaardigd op bevel van de bezuinigingsinspectie en wat zou men toen gezegd hebben ais spr. die niet had uitgevaardigd. Meer vrijheid by het onderwijs is uiterst moeilijk om alles in evenwicht te houden. Op verschillende punten heeft spr. juist meer vrijheid gegeven en het spijt hem, dat de heer Marchant dit niet heeft erkend. Spr. hoopt spoedig een novelle in te dienen, waardoor meer vrijheid wordt verkregen. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. De Begrooting van Oorlog. Minister van Dijk zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer dat de regee ring van oordeel is, dat thans allerminst aan ontwapening kan worden gedacht en alleen in geval van algemeene internationale ontwape ning ook ons land daartoe zou mogen overgaan. Te beginnen in 1924 zullen dienstplichtigen, die door hun burgerbetrekking en door hun ontwikkeling daarvoor in aanmerking komen, worden opgeleid tot dienstplichtig officier- of onderofficier-acministrateur. Afschaffing der cavalerie kan niet in over weging worden genomen, omdat de diensten, van dit wapen verwacht, niet geheel door daar toe opgeleide wielrijders zouden kunnen worden verricht. De cavalerie en de wielrijders vullen elkander aan en hebben elkanders hulp noodig en in menig terrein, dat voor den wielrijder groote moeilijkheden biedt, is juist de cavale rist van groote waarde. Gerekend is, dat de Oorlogsbegrooting ge leidelijk zooveel zal kunnen worden verminderd, dat het eindcijfer omstreeks 6 millioen lager zal kunnen worden gesteld, terwijl dan jaarlijks ongeveer 4 millioen teschikbaar zal zijn voor aflossingen ten behoeve van aanschaffing van nieuw materiaal, waarvoor thans ongeveer 2l'j2 millioen op de begrooting is uitgetrokken. De Minister is in overleg met den Minister van Financiën omtrent de wijze waarop de aanschaf fing in een beperkt aantal jaren zal kunnen wor den gel'inancieerd. De bezuinigingsmaatregelen zullen zoo spoe dig mogelijk worden ingevoerd. Uit de bouwvakken. Naar het Hdbl. verneemt, hebben de patroons bonden in het bouwbedrijf, in antwoord op den brief van de werknemersorganisaties, geantwoord dat zij die organisaties uitnoodigen voor een nieuwe conferentie tegen vandaag. Het bestuur van den Algemeenen Nederland- schen Bouwarbeidersbond heeft van het bestuur van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland een brief ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de werkgevers besloten heb ben, het collectief contract na 8 Maart nog een week bindend te beschouwen. Het eenheidsfront. Gister is in dit blad gewag gemaakt van de herrie, in Velscn verwekt tegen het besluit van den gemeenteraad in zake de overeenkomst met de Mariastichtjng, om in Velsen een modern ziekenhuis te stichten, mits het gemeentebestuur van Velsen 10.000 per jaar subsidie geeft en eenige zeer billijke voorwaarden aanvaardt. Op 't kantje af kwam er dit voorstel met 129 stemmen en het waren vooral de Soc.-Dem. en Vrijz.-Dem. raadsleden, die het algemeen belang van Velsen meenden te behartigen door een ziekenhuis voor 10.000 's jaars te weigeren en daarvoor de gemeente op te schepen mettertijd met een ziekenhuis, dat minstens eenige tonnen gouds per jaar zou kosten. In de ,,N. Haarl. Crt.lezen we nu Wonderlijk, hoe scheef deze heeren het ware algemeen gemeentebelang zien en hoe zij trachten recht te praten wat zoo krom is als een hoepel. Want dit is het merkwaardige, dat zij, voor zooveel hen betreft, weigerden 110.000 per jaar uit te geven om de gemeente, over wier welzijn zij dan toch te waken hebben, aan een goed ziekenhuis tc helpen wat weinig minder dan misdadig is, ja misdadig en dat zij straks bij dc burgerij den indruk zelfs nog zullen bestigen, dat zij de verdrukte veronge lijkten zijn. Zoo wordt dan het gemeentebelang behar tigd. Er is niemand, geen sociaal-democraat zelfs, die dat goed praat. En wat is het motief om zulk een afwijzen de houding tegenover dit sympathieke aan bod der Mariastichting aan te nemen Geen, dan enkel Papenhaat. Velsen, Velsen's Raad, is om papenhaat berucht, het heeft dat wellicht als een erf deel overgehouden van den heer Fr. Netscher Velsen is in dat opzicht met geen enkele stad in ons land te vergelijken Velsen is daarmede zijn tijd eenige eeuwen ten achter Velsen's sociaal-democraten zijn, wat hun anti-paapsch- heid betreft, een nachtmerrie voor de „Groote Partij". De Partij zit met dat anti-Roomoch gemier der Velsensche socialisten voortdurend in d'r maag. Dat bewijst hoe achterlijk, hoe kleingeestig de linksche partijen in Velsen zijn. Dit weer eens vast te leggen is goed, voor al omdat het bijna schandelijk was dat een zoo groot algemeen belang als een goed zieken huis aan dien papenhaat ten offer was geval len." Nederlamlsehc Wcrklooskeidsraad. J.l. Zaterdag heeft de Nederlandsche Werk- loosheidsraad in Den Haag vergaderd onder leiding van prof. dr. W. H. Nolens. Ingekomen was een voorstel van de Vereeni ging Van werkloosheidsfondsen betreffende een wettelijke regeling van de werkloosheidsver zekering. Na een schriftelijke voorbereiding zal de raad dit voorstel in Mei a.s. in behandeling nemen. Prof. Nolens werd benoemd tot vertegenwoor diger van Nederland in het bestuur der Inter nationale Vereeniging tegen de werkloosheid. Jhr. J. G. G. Sandberg, directeur van het bu reau der Nederl. Vereeniging Landverhuizing, gaf een overzicht van de verhouding tusschen deze vereeniging en de emigratie-centrale Hol land. Bij de gedachtenwisseling welke hierop volgde en waaraan velen hebben deelgenomen, bleek, dat men de werkzaamheden van het bureau Landverhuizing zeer waardeerde en hoopte, dat de werkingssfeer van Landverhuizing door de nieuwe centrale niet zou worden ingekrompen. Van beteekenende bestrijding van de werkloos heid door emigratie had men in het algemeen geen groote verwachting. Voorafgaand overleg over de stichting van de emigratie-centrale zou men op prijs hebben gesteld. Ons gezantschap te Buenos-Aires. Naar het te Buenos-Aires verschijnend week blad Nederland bericht, wordt de secretaris van het Ned. gezantschap te Buenos Aires de heer A. Loudon, overgeplaatst naar Washington en zal einde April vertrekken. De heer Loudon zal als secretaris van de legatie worden opgevolgd door mr. E. baron van Heerdt tot Eversberg, thans secretaris der legatie in Rio de Janeiro. Afgewezen. De afdeelingen Rotterdam en Amsterdam van den Nederl. R.K. Bond van bakkers, cacao-, chocolade- en suikerbewerkers, hebben de wij zigingsvoorstellen door de drie werkgeversor ganisaties in het bakkersbedrijf ten opzichte van de arbeidsregeling ingediend, met algemeene stemmen afgewezen. Aan het bondsbestuur werd opdracht verleend, zich verder met de werkgeversorganisaties te verstaan, teneinde alsnog te trachten een beide partijen bevredigende oplossing te bereiken. Commissaris der Koningin in Utreelit. Naar zeer groote waarschijnlijkheid is dr. Fl. Th. s'Jacob, lid der Provinciale Staten van U- trecht en oud-burgemeester van Bussum, wo nende te Zeist, bestemd voor het ambt van commissaris der Koningin in de provincie Utrecht ter vervanging van mr. F. A. C. graaf van Lijn den van Sandenburg. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Jubileum. De Ver. Ziekenzorg viert heden haar zilveren jubilé. Den 6en Maart 1899 werd deze mooie en weldadig werkende vereeniging opgelicht door Dr. Koene en den apotheker, den heer J. B. M. Coebergh. Maandelijks Bevoltingsoverzicht. Bevolking op 31 Januari 43191. Vermeerdering in Februari door geboorte 113, door vestiging 194, totaal 30^. Vermindering door overlijden 35, vertrek 220, totaal 255. Totale vermeerdering is dus 55. Bevolking op 29 Februari 43242. Het aantal huwelijken in Februari voltrokken bedraagt 33. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Februari 1924. Inlagen 140.520. Terugbetalingen f 173.122,58. Aantal inleggers 1 Fcbr. 15979 Nieuwe deelnemers 138 16117 Geheel afgeschreven deelnemers 47 Aantal i?ileggers 29 Febr. 16070 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 29 Febr. 1924 4,431.309.82. Liefdadigheidsbazaar. Dezen middag is in 't gebouw „Eendracht" een liefdadigheidsbazaar geopend, waarbij de burgemeester de openingsrede heeft uitgespro ken. Monumentenzorg. Bij beschikking van den minister van onderwijs kunsten en wetenschappen v. 3 dezer is benoemd tot berichtgever voor de afdeeling B. der Rijks commissie voor de Monumentenzorg de heer P. J. van Harderwijk, alhier. Verzoek van den R.K. bond voor groote gezinnen. (Afd. Amsterdam). De Ainsterdamsche bleekneusjes hebben be hoefte aan Gods vrije natuur en frissche lucht, maar vooral het kind uit het groote gezin. De onfi'issche lucht van het groote stadsleven werkt vooral op de tengere lichaampjes van het kind uit het groote gezin. Woningnood en hooge huurprijzen zijn mede oorzaak, waardoor het kind uit het groote gezin veel moet ontberen, woningen, geschikt voor 6, 8 en meer personen zijn voor menig gezin niet te bekomen. Ons is bekend dat er gezinnen zijn waar de kinderen in benauwde alcoven in drie kribben boven elkaar moeten slapen. Dit zijn geenzins nog de armsten der armen. Werd U van hooger hand destijds gevraagd een buitenlandsch kind eenigen tijd tot U te nemen, zelfs nog te kleeden, liefdevol naamt gij ze in Uwe woningen op. Thans vragen wij voor het kind uit het groote gezin huisvesting en voeding gedurende de vacantie, niet evenwel voor schamele of verwaarloosde kinderen, maar voor hen, wier ouders wegens de grootte van hun ge zin, niet de hooge pensionprijzen kunnen be talen die gevraagd worden. Zoodra ons doel bereikt is, en wij aan bosch (aan zee is reeds een huis geopend) onze eigen stichting voor tijdelijk verblijf van onze kinde ren zullen hebben, zullen wij in deze geen beroep meer behoeven te doen op Uwe gastvrijheid. Voor dit doel is zeer veel noodig, steun aan dit streven ter eere van den FI. Antonius is voor de Bond zeer welkom. Hebt gij zelf geen gelegenheid om onze kinde ren te huisvesten, moedig anderen aan het te doen. U kunt ons ook adressen geven van hen die daarvoor in aanmerking komen, wij zullen ons dan met hen in verbinding stellen. Door ons worden alleen kinderen uitgezonden uit netteKatholieke gezinnen, die volgens dokters verklaring gezond zijn. Wij vertrouwen op Uwe bereidwilligheid en verzoeken beleefd de beschikbare plaatsen met vermelding van stand, jongen, meisje, leeftijd op te geven aan Mevr. M. Beumer-Hüitzmarm, secretaresse van de Commissie van Uitzending vanVacantie- en Rustoord „St.Antonius" Beste vaerstraat 27, Amsterdam. Nieuwe zaak. Hedenavond 6 uur, hxpent de firma W. F. Ris, in de Kreupelstraat no. 18 een naar de eischen des tijds ingerichte vleeschhouwerij en spekslagerij. Winkel en uitstalling zien er zoo smakelijk uit, dat de klanten wel niet lang op zich zullen laten Wachten. Men zie advertentie. Als verdacht van heling en diefstal zijn te R'dam aangehouden juffrouw M. M. D., van hier en haar zuster FI. D. uit de Watergeusstraat aldaar. In de woning van eerstgenoemde is een jongensbroek in beslag genomen, die uit het kleedingmagazijn van de firma K. en Co. op den Binnenweg aldaar ge stolen is verder is beslag gelegd op een coupon crêpe de chine, vermoedelijk gestolen op de markt aan den Goudschensingel. Beide vrouwen hebben zich waarschijnlijk aan verschillende winkeldiefstallen schuldig gemaakt, UIT OVERSCHIE. Gisterochtend is te Overschie de motor rijder, van Rossen, tegen een autobus gebotst. Van Rossen sloeg met het hoofd tegen een lan taarn, hij was dadelijk dood. UIT DELFT. Opening nieuwe toonzalen. Dezer dagen hadden wij het genoegen de nieuwe toonzalen van de firma Hees de be kende muziekinstrumentenhandel te Delft in oogenschouw te nemen. De toonzalen hebben een oppervlakte van pl.m. 200 M2, zij zijn geheel in witte kleur opge trokken en geven daardoor een rustig aanzien aan het geheel. Keurige Italiaansche albasten schalen ver aangenamen de electrische verlichting der za len. In het midden valt in 't bijzonder de een voudige doch zeer deftige gelegenheid op, die het den koopers mogelijk maakt in gemakkelijk club fauteuils rustig naar de muziek van de verschil lende instrumenten te luisteren. Een rijke keuze jiano's, vleugels en orgels zijn in deze nieuwe toonzalen te zien. Het kunst- ofgel de kunstspel tevens electrische piano ook geschikt voor hand- en voetbeweging, zijn van de goedkoopste tot de meest fijne soorten voorradig. Gemeenteraad. V erhuringen. 4. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring a. aan M. van Schie van een perceel tuin grond, begrensd door de Charlotte de Bourbon straat en de bebouwing langs de Nassau straat eenerzijds en de Willem de Zwijgerlaan en de Anna van Burenstraat anderzijds, voor het tijdvak 1 Maart30 November 1924 en tegen een huurprijs van 20. b. Ie. aan H. Stegeman of anderen van de woning Mariastraat 125b. tot wederop zegging en tegen een huurprijs van 30.— per maand 2e. aan C. van Rij of anderen van de woning Rotterdamsche dijk 186, tot wederopzegging en tegen een huurprijs van 3.75 per week. De heer Scheffers vraagt of de sub b bedoelde woning behoort tot het blok, dat on langs door de gemeente in de Mariastraat werd gekocht (wat weth. v. Velzen bevestigt) en in formeert verder of 30 huur voor genoemd pand niet te weinig is, daar vroeger toch meestal ca. 50 voor deze huizen werd gegeven. Weth. v. Velzen antwoordt, dat den laatsten tijd de panden niet verhuurd zijn ge weest en 30 is volgens hem niet te we'inig, ook al, omdat de huren in de toekomst zeker naar beneden zullen gaan. De heer v. d. Tempel merkt nog op, dat 't hier bedoelde pand bij de overigen niet al te gunstig afsteekt, dus met 30 voldoende is betaald. De heer v. d. Hoek zou B. en W. een alge meene opdracht tot verhuren van huizen willen geven, dan behoeft 't college niet telkens met. een voorstel bij den Raad te komen. De heer Scheffers sluit zich hierbij aan. De heer Kavelaars wijst er op, dat zoo iets de wet niet toelaat. Weth. v. Velzen vindt 't idee van v. d. Hoek in ieder geval mooi en zal daarom trachten in dezen zin en toch niet in strijd met de wet een oplossing te vinden. De machtigingen worden hierna verleend. Plaatsing watermeters. 5. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van 10.000.ten behoeve van het waterleidingsbedrijf voor het aan- koopen en plaatsen van watermeters. In haar voorstel deelt de commissie voor de technische bedrijven mede, dat na gehouden steekproeven gebleken is dat over het algemeen veel meer water wordt afgenomen dan in wer kelijkheid per abonnement is toegestaan. Ten einde aan die waterverspilling een einde te maken en er toe te komen dat voor elke woxdng de werkelijke afname wordt betaald, komt het de commissie na een ingestelde enquête nood zakelijk voor dat watermeters worden geplaatst terwijl de gemeente elke M3 water door Rotter dam geleverd moet betalen. Het ligt in het voornemen van de commissie de plaatsing der meters geleidelijk te doen geschieden. De heer D i n k e 1 a a r zegt niet op 't stand punt te staan, dat men alle water, wat men verbruikt, moet betalen uit hygiënisch oog punt kan spr. met deze stelling niet meegaan. De andere motieven van B. en W. om meters te plaatsen, acht spr. ook niet juist en boven dien brengen die meters heel wat controle mee, wat veel geld kost. De heer v. d. Tempel wil de kosten van 't aanschaffen van die meters niet op 't water leidingbedrijf laten drukken, 't Water wordt al maar duurder, wat een gevolg is van de trans actie met Rotterdam en daarom moet deze dienst niet nog meer verzwaard worden. De heer 11 ij m a n sluit zich bij den heer Dinkelaar aan. Weth. v. Velzen begint met op te merken, dat volgens art. 12 der waterleidingverordening de directeur van dat bedrijf ook alleen reeds de macht heeft, om watermeters te plaatsen. Toch heeft hij den raad hierin willen erkennen, al was 't dan feitelijk niet noodig geweest, 't Plaat sen der meters acht weth. noodzakelijk, omdat wij voortaan iederen M3 water aan Rotterdam moeten betalen, dus van onzen kant ook moeten zien, dat minêtens evenveel geld weer voor 't verbruikte water binnen komt. Onhygiënisch werken de meters niet, omdat de watertarieven royaal genoeg worden toegemeten, hoogstens zou een groot gezin in een klein huisje daar eenigen last van kunnen hebben. Geen enkele gemeente met distributiebedrijf is er, besluit weth., welke zonder meters werkt. Schiedam kan dus geen uitzondering maken, daar 't anders de gemeente veel geld zou gaan kosten, 't Ge vraagde crediet zal op de waterleiding moeten drukken, omdat dat reglementair is voorge schreven. De heer v. d. Valk pleit voor zekere tege moetkomingen voor groote gezinnen in kleine huisjes, die volgens weth. v. Velzen wel eens nadeel van den voorgestelden maatregel zouden kunnen hebben. De heer v. d. Tempel blijft bij zijn mee ning, dat het bedrijf te zwaar wordt belast. De heer Dinkelaar is er van overtuigd, dat meters den menschen niets als moeite en lasten zullen bezorgen. De heer Kavelaars vraagt, wat 't- zal kosten als voor de geheele gemeente meters worden aan geschaft. Weth. v. Velzen meent, dat 't ongeveer 30000 zal kosten, daar thans 10000 wordt gevraagd, maarmee men 1/3 gedeelte van de gemeente van watermeters zal kunnen voorzien. Hij hoopt echter, dat 't niet noodig zal zijn om de geheele stad te „bemeteren", omdat hij vertrouwt, dat deze eerste maatregel preven tief zal werken en de overigen ervan zal doen terugschrikken om 't water te verkwisten. Weth. wil nog eens met klem er op wijzen, dat water gold, zelfs veel geld kost en al had Rotterdam ons bedrijf ook niet overgenomen, dan zou toch nog 't water hier duurder zijn geworden, wel licht nog duurder, dan thans 't geval is, omdat de vergrooting van het bedrijf dan reuzen som men zou hebben geëischt. De controle over de nieuwe meters deelt weth. ten slotte nog mede zal volgens den directeur van het bedrijf niet meer personeel vorderen. De heer Kavelaars pleit voor uitstel van B. en W.'s voorstel men zou eerst nu zonder meters eens een proef kunnen nemen. Weth. v. Velzen iaoet uitstel afraden

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2