van provincie en gemeenten kunnen worden aanvaard. Op dezen weg moet het rijk alle vrijheid be houden. De vergadering wordt verdaagd tot heden. Binnenland. Salarisverlaging Rijkspersoneel. Het comité van tien, voortgekomen uit de Centrale van hoogere rijksambtenaren, de R.K. Centrale van burgerlijk overheidspersoneel, het Permanent comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst, het Comité van neutraal overheidspersoneel en het Nomité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidspersoneel, te zamen vertegenwoordi gende ruim 50.000 rijksambtenaren, onderwijzers en rijkswerklieden, heeft een brief aan de regee ring verzonden. Zij hebben zich nu op het standpunt geplaatst, dat men de oogen voor de moeilijkheden, waarin het land verkeert, niet mag sluiten en zij zijn er daarom toe gekomen, zich bereid te verklaren, tegenover de leden der in aanmerking komende organisaties, het eventueel brengen van een offer over 1924 te verdedigen, mits le de uit voering van het voornemen tot intrekking van art. 40 zou worden opgeschort, tot over de a.s. wijzigingen van het geheele bezoldigingsbesluit en andere voorgenomen verslechteringen, zoo als die in den brief van de regeering d.d. 21 Februari 1924 zijn medegedeeld, zou zijn beslist, 2e. niet van te voren vast zou staan, dat het bedrag van circa 14 millioen gulden in elk geval opgebracht zal moeten worden 3e. de gelegen heid tot het houden van ruggespraak met de leden zou worden verleend en de datum van 6 Maart derhalve eenigszins zou worden verscho ven. Uit het mijnbedrijf. De Maatschappij tot Exploitatie van Lim- burgsche Steenkolenmijnen heeft aan de con tact-commissie voor het mijnbedrijf meege deeld, dat de artikelen, die in de laatste weken onder het opschriftVan den observatietoren en Met Mars door het mijngebied, in het orgaan van den Algem. Nederl Mijnwerkersbond zijn verschenen, haar aanleiding hebben gegeven, van alle vormen van vrijwillige aanraking en overleg met dien bond af te zien. Commissie van advies voor Volkenr. vraagstukken. Tot voorzitter van de commissie van advies voor volkenrechtelijke vraagstukken is benoemd mr. J. Limburg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, deken van de orde van advocaten, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raai; lid van genoemde commissie. Wenschen en bezwaren. Door de R. K. Vakorganisatie is o.m. het volgende aan den Ministerraad geschreven Mocht eene belasting op thee niet geheel zijn te ontgaan, dan zagen wij gaarne, dat de lasten alleen werden gelegd op de duurdere soorten. Daardoor zullen de minst draagkrachtige volks groepen vrij uitgaan en krijgt ook deze be lasting meer het karakter eener luxe-belasting. Verder verzoeken wij dringend bij delasten, die nog op het volk zullen moeten worden ge legd, zooveel mogelijk te handhaven het begin sel, dat in onze belasting-wetgeving tot dusver vrij goed is toegepast het beginsel van be lasting naar draagkracht. Eene belasting op het rijwiel bet volks vervoermiddel bij uitnemendheid is op zich zelf reeds zeer onsympathiek. Ze is alleen te accepteeren wegens den grooten nood der schat kist en moet, naar de meening van onderge- teekenden, zoo spoedi mogelijk verdwijnen. Een billijker regeling ware te treffen, door b.v. drie verschillende, duidelijk van elkaar te onderscheiden bewijzen van betaling in te voeren voor klassen van /l.3.en 5. naar het inkomen van de bezitters. Deze drie klassen zouden kunnen zijn tot een inkomen van 1.000.de laagste klasse, tot ƒ2500, de 2e klasse en daarboven de hoogste klasse. De bewijzen zouden op even gemakkelijke wijze te verkrijgen zijn op vertoon van het aanslagbiljet voor het loopende belastingjaar der Inkomstenbelasting. Jongelui, die, ofschoon een inkomen hebben de, nog in het geheel geen belasting betalen, zouden, naar de meening van ondergeteekenden, voor de hoogste klasse in aanmerking moeten komen. Wat de maatregelen tot beperking der uitgaven betreft, meenen ondergeteeken den het volgende orider de aandacht der Re- geering te moeten brengen. Ook in hunne krin gen heeft het voorloopig niet doorvoeren van het 7 e leerjaar op de Lagere School vele bezwaren ontmoet. Behalve verschillende kleinere bezwaren heeft deze maatregel het groote nadeel, dat hij de eenige gelegenheid, welke het overgroote deel der jeugd heeft om voor het steeds zwaarder eischen stellende leven de noodige ontwikkeling en kennis op te doen^ handhaaft op haar tegen- woordigen omvang, hier en daar zelfs beperkt, terwijl bovendien Voor zeer vele arbeiders kinderen de gewenschte aansluiting tusschen Leerplichtwet en Arbeidswet blijft gemist. Tenslotte meenen ondergeteekenden, dat het Wetsontwerp inzake het N ij v e r h'e idson- d e r w ij s de bezuiniging op de verkeerde plaats zoekt. Veelal wordt erover geklaagd, dat ons land arm is aan goed onderlegde vaklieden. Voor den arbeider is eene degelijke vakopleiding van de grootste beteekenis, doch ook de maat schappij is ermee gebaat. Daarom schijnt 't ondergeteekenden verkeerd de gelegenheid tot het genieten van Nijverheidsonderwijs te verminderen. Het wil hun voorkomen, dat veel beter dan daar gezocht zou kunnen worden bij het M.U.L.O., hetwelk, naar hunne meening, op vele plaatsen en in veel te groot aantal jongelui aflevert. Salarisverinindering Rijkspersoneel. Naar de Tel. verneemt, zal bij de regeering het voornemen bestaan, de salarissen van het Rijkspersoneel met ingang van 1 April a.s. te verminderen met 10 pet. onder toezegging, dat geen verdere vermindering zal plaats hebben dan na het eerste halfjaar van 1925, aangezien vermoedelijk op 1 Augustus 1925 het nieuwe bezoldigingsbesluit in werking zal kunnen tre den. De Heemskerck te Barcelona. Blijkens een bij het departement van Marine ontvangen telegram is Hr. Ms. Heemskerck, met den Prins aan boord, heden 6 Maart, Le Barcelona aangekomen. Prov. Staten. Het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Prov. Staten van Zuid- Holland heeft in zijn openbare zitting ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van mr. M. J. C. M. Kolkman als lid benoemd verklaard den heer A. J. van Rest te Poeldijk. De aardolie-belasting aangenomen. De Eerste Kamer heeft gistermiddag de Aard olie- en Productenbelasting met 24 tegen 14 stemmen aangenomen. Mr. Zimmerman te Rotterdam. Mr. A. R. Zimmerman, commissaris-generaal van den Volkenbond in Oostenrijk, heeft van de gelegenheid die zijn reis naar Londen hem bood, gebruik gemaakt, om Rotterdam met een bezoek te vereeren. Gistermorgen is hij op het stadhuis geweest, ten einde persoonlijk met den nieuwen burgemeester, mr. Wijtema, ken nis te maken. Toen bekend werd dat mr. Zim merman in de stad was, hebben verscheidene hoofdambtenaren hun opwachting bij hem gemaakt. Gistermiddag vertrok hij naar Ooster beek om een bezoek aan zijn dochter te brengen NederJandseh vee in Belgie. De Belgische minister van landbouw heeft den invoer van herkauwend vee, dat in de laatste drie weken op een openbare Nederland- sche markt is geweest, verboden, omdat ge vallen Van mond- en klauwzeer voorgekomen zijn bij het vee in de quarantaine stations. De invoer van ander vee (runderen, schapen en geiten) uit Nederland is toegestaan met een officieele uitvoervergunning. Bezuiniging spoorwegen. Waar de „Tel." verneemt, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen de uitkeering volgens dienstorder 860 aan het personeel, nil. de gratificatie van vier dagen loon, indien de betrokkene een geheel jaar lang niet ziek is geweest de z.g. „karenzdagen" ingetrok ken. Deze maatregel levert een bezuiniging op van ongeveer 900.000. De Nederl. Handels Mij. Op Vrijdag 28 dezer zal de Nederlandsche Handel-Maatschappij ter gelegenheid van haar 100-jarige bestaan aan het geheele personeel van haar kantoren hier te lande te Amsterdam een avondfeest aanbieden. Voor haar personeel in Rotterdam en 's-Gra- venhage wordt een extratrein ter beschikking gesteld. Uit het meubel» en houtbedrijf. De „Commissie van Werkgevers" in 't meu belbedrijf heeft de door haar voorgestelde ver slechteringen alle ingetrokken. Zij heeft nu het voorstel gedaan (het contract te verlengen voor een jaar en de verlaging der loonen is op 2 cent terug gebracht in alle klassen en groepen. Hierover hebben de samenwerkende organi- satiebesturen beraadslaagd en dit voorstel niet onaannemelijk verklaard. In het houtbedrijf zijn'de onderhandelingen afgebroken. De werkgevers zijn blijven staan °P ?V2 pCt. verlaging, wat door de besturen der werknemers is afgewezen. De werkgevers hebben de door de werkne mers aangeboden verlaging afgewezen. (Verbeterd bericht). Stads- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Kooph. en Fabrieken. In de Woensdagvergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden- Maas werd de Rekening en Verantwoording over 1923 vastgesteld met een ontvangst van 16704,en in uitgaaf van ƒ15277,24, zoo dat over 1923 een batig saldo van 1427,70 werd verkregen. Het Kapitaal der Kamer groeide hierdoor aan van 45327,76 tot 46755,46. Hierop werden de ingekomen stukken af gehandeld waarbij onder meer werd besloten bij de verschillende grootbedrijven in dit district een enquete te houden over den invloed van het thans vigeerend tarief van invoerrechten in de Vereenigde Staten van Amerika op onzen handel met dat land het Ministerie van Water staat nader inlichtingen te vragen over de verhooging der inschrijvingskosten van tele gramadressen voor kennisgeving aan te nemen het bericht van het Departement van Handel en Nijverheid dat voor het legaliseeren van certificaten ijan oorsprong voor Griekenland volstaan kan worden met legalisatiedoor de desbetreffende kamer van Koophan del en dat derhalve de legalisatiekosten bij de Grieksche Consulaire Ambtenaren ad 12,35 niet meer behoeven betaald te worden te ondersteunen het adres der Kamers van Koophandel voor Haarlem en Delft waarin op bijeenroeping der vergadering tot oprichting der Vereeniging van Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland wordt aangedrongen aan de Nederlandsch-Amerikaansche Kamer van Koophandel te Amsterdam een subsidie ad 100.voor één jaar toe te kennen Dr. G. L. Kortenhorst, Hoofdredacteur van het Or gaan De R. K. Werkgever uit te noodigen om te Schiedam voor de Kamer een lezing te hou den aan de Commissie ad hoe voor het Handels gebouw te berichten dat het blijvend bezit van het thans bestaande er overwegende bezwaren bestaan om genoemd beurslokaal voor goed aan zijn bestemming te onttrekken. Na breede discussies over de kwestie van cautie en cessie door aannemers wordt besloten aan de Kamer van Koophandel te Zwolle toe te zenden de notulen van deze en de voorgaande Kamervergadering en om voorts te vragen welke gegevens de Kamer te Zwolle te dezer zake verkregen heeft. Vervolgens wordt besloten aan de Schiedam- sche Slagersvereenigingen te verzoeken, zich met klachten over te hooge belastingaanslag te wenden tot den heer Inspecteur der Directe Belastingen die gaarne bereid is van gegronde klachten kennis te nemen. Nadat voorts 'nog besloten is aan den heer W. Weerheim op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen en aan het Nationaal Comité voor vischpropaganda mede te deelen, dat de Kamer in principe de actie van dit Comité wenscht te ondersteunen, doch dat de eventueel te verleenen subsidie nog nader overwogen dient te worden, doet de Voorzitte mededeelingen over den verderen voortgang van het 1 elefoon-Streeknet en sluit niets meer aan de orde zijnde de vergadering. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris Fr. L. Har tong, R'dam, Afslag 7 Maart. I. Twee nieuw gebouwde panden, waarvan één dubbel pand en erven te Schiedam, aan de Ma- riastraat op den hoek van en aan de Huisman straat nos. 97, 65, 67 en 69, samen groot 2 A. 32 c.A. In veiling respect, ƒ57000 en ƒ10600. Gecomb. verkocht voor 18610. II. Vijf nieuw gebouwde panden en erven te Schiedam, aan de Mariastraat nos. 105, 107, 109, 111 en 113, te zamen groot 5 are 30 c.A. In veiling respect, ƒ4000, ƒ4000, ƒ4000, 5500, ƒ4200. Gecomb. verkocht voor ƒ23.700. III. Vijf nieuw gebouwde panden en erven te Schiedam, aan de Mariastraat nos. 115, 117, 119, 121 en 123, samen groot 5 A., 85 c.A. In veiling respect, ƒ5100, ƒ5500, 5700, ƒ5800, f ïïëÖO. Gecomb. verkocht voor ƒ28.375. Notaris D. Boddeüs. Afslag 7 Maart. Perc. I. Het fabriekspand genaamd „HetWit- te Paard", met erve aan de Ooievaarsteeg Nr. 4, groot, 1 are 46 c.a. In veiling 5000. Niet gegund. Perc. II. Een woonhuis met erf en Open Grond aan den Rotterdamschen Dijk Nr. 49 zuid zijde groot 9 aren 41 c.a. In veiling ƒ4000. Uit de hand verkocht. Perc. III, Een Winkel- en Woonhuis met erf aan de Hoogstraat Nr. 165, groot 30 c.a. In veiling ƒ5000. Verkocht voor ƒ5300. Perc. IV. Een Beneden- en Bovenhuis met erf, open Grond en achteruitgang aan de Veen- landstraat 16 Nr. a-b, groot 99 centiaren." In veiling ƒ6500. Niet gegund. Notaris P. R. v. E 11 e k o m. V e j 1 i n g 7 M r t. Perc. I. Het woonhuis aan de Boterstr. no. 37 groot 70 c.a. Geveild voor ƒ4000. Perc. II. De smederij met 2 vaste ovens en elec. vuuraanjager, aan de BoterStraat, 45, groot 1.35 Are. Geveild voor 4900. Perc. III. Het pakhuis aan de Heerenstraat no. 1., thans dienende tot travalje, groot 25 c.a. Geveild voor 900. Perc. IV. Een perceel open grond aan de Heerenstraat nos. 7 en 9, groot 1.32 Are. Geveild voor 1200. Afslag 14 Maart. De welbekende banketbakke* lij van W. F. v. d. Heijden, Hoogstraat, is op de banketbakkerstentoonstelling te Rotterdam met de inzending van een bouquet van witte en roode rozen in de afd. suikertrekwerk bekroond met den 3en prijs. In genoemde afdeeling dongen 50 inzenders mede. Het bekroonde stuk werk is in de etalage uiLgestald. Door de politie is gister g e- arresteerd S.L. concierge van een der gemeente scholen wegens diefstal van brandstoffen. In verband hiermede is tegen den café-houder G.J. procesverbaal opgemaakt wegens heling. Gistermiddag hebben eenigejon- jongens spelenderwijs een etalage-ruit ter waarde van 50 gebroken in een winkel aan den Rot terdamschen dijk. A a n de Parkhaven te Rotter- dam is de werkman P. van der W. alhier, met het linkerbeen tusschen vaten vet beklemd ge raakt. Het been brak de man is in het Zieken huis opgenomen. In de Hervormde Kerk te Alte- veer (Gr.) zal een eerste klasse pneumatisch kerk orgel worden geplaatst. Aan de firma A. Standaart, kerkorgelfabriek alhier, is de levering opgedragen. UIT ROTTERDAM. Staking opgeheven. Na een conferentie van afgevaardigden van het personeel met de directie is Woensdag ook de staking hij de Scheepvaart- en Steen- kolenmaatschappij te Rotterdam opgeheven. Er is ook daar een regeling van denzelfden aard getroffen als bij de andere machinale be drijven, «waar Maandag gestaakt is, nl. toe kenning van een premie, die de loonsverlaging vergoedt. Op den Schiedamschendijk a 1- hier is gisteravond een auto bestuurd dooi J. J. de "V. bij het verlaten van de garage, gevestigd in pand 135 aldaar, in botsing gekomen met een juist passeerenden motorwagen van lijn 7. De auto werd in elkander gedrukt en van den tramwagen is het voorbalcon gedeukt. Persoon lijke ongelukken zijn niet gebeurd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HERIJK DER MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Schiedam. Gelet op het besluit van de Gedeputeerde Staten dezer provincie d.d. 3 December 1923, G. -S. no. 188 (Provinciaalblad no. 109) Brengen ter openbare kennis a. dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden in een der lokalen van het Schoolgebouw aan de Schoolstraat no. 10a alhier, van 17 Maart tot en met 28 Maart en van 7 April tot en met 30 April a.s. (behalve de Zaterdagen, de Zondagen en 18 en 2l April) van des voormiddags 9 tot 12- en van des namiddags 1 tot 3x/2 üur, en dat voor de verdeeling der werkzaamheden, tot bevordering van den geregelden gang van den herijk, aan de huizen der ijkplichtigen briefjes zullen bezorgd worden, houdende opgaaf van den dag en het uur, waarop de maten en ge wichten voor den herijk kunnen worden aan geboden, terwijl zij, die zoodanig briefje niet mochten ontvangen, zich tot het bekomen daarvan op de boven aangegeven tijdstippen aan het lokaal van den herijk kunnen aanmel den b. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden c. dat betaald moet worden voor de werk zaamheden, verbonden aan den ijk en herijk, alsmede voor het justeeren van gewichten en wel ten bate van 's Rijks schatkist d. dat de maten en gewichten, die gestem peld wordèn met het afkeuringsmerk /Q\, niet in winkels enz., teruggebracht mogen worden e. dat de maten en gewichten VOOR 1 OCTOBER 1925 gestempeld moeten zijn, met den letter b en dat er bij verzuim, of verhindering om van de hierboven bedoelde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkantoor te Rotterdam, op eiken Dinsdag en Vrijdag (behalve Goeden Vrijdag), van 9 tot 12 en van 1 tot 3 uur g. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan de ijkkantoren herijkt kunnen worden (opzending per post, franco). Schiedam, 7 Maart 1924. (Herplaatst wegens misstelling). hierdoor werkloos. Gemengd Nieuws. Geen gemeen t e-o ntvanger. TeBe- verwijk willen B. en W. voorloopig geen ge meente-ontvanger benoemen. Zij stellen voor tijdelijk als zoodanig te benoemen den hoofd commies ter secretarie, op een jaarwedde van ƒ700. De jaarwedde van den afgetreden ontvanger was 3700. Opsporing delfstoffen. De Ned. Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouw- kundige werken te Heerlen zal te Heerlen met het opsporen van delfstoffen een begin maken. Ze heeft het Gemeentebestuur vergunning ge vraagd tot het plaatsen der noodige machines. Onweer. Tijdens een hevige sneeuwbui, welke gepaard ging met onweer, sloeg de bliksem in den toren van de R. K. kerk te Deurne (N. B.) Het electrische drijfwerk van het torenuurwerk en de electrische lichtgeleidingen raakten de fect. Brand werd niet veroorzaakt. Te Lissel (N. B.) is de bliksem geslagen in de pastorie. Ook hier geraakte de electrische leiding defect. Ingerekend. Vier personen, verdacht van inbraak in het café Brinkman op de Groote Markt te Haarlem, waarbij medailles van de Kegelclub Waterpas zijn gestolen, zijn dooi de Haarlemsche recherche gearresteerd. Twee van hen zouden den diefstal gepleegd hebben, de derde zou daaraan medeplichtig zijn, en de vierde wordt verdacht van heling. Drie van hen hebben bekend. Moord? Het parket te 's -Hertogenbosch heeft zich gistei naar Ilelvoirt begeven waar in de heide het lijk is gevonden van een man die vermoedelijk is doodgeslagen. Brand. Te Kaatsheuvel is gisternacht de groote Stoomschoenenfabriek met woonhuis van den heer P. Snoeren geheel afgebrand. Niets is gered. Ruim 60 arbeiders en arbeidsters zijn

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2