DAGBLMVOOR SGHSEOMMOMSTREKEN FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Maandag 10 Maart 1924. Ka; 13891. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit12ÓÜ duim; i 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinqer Buitenlandseh Nieuws. HET HERSTEL. In welingelichte kringen houdt men het voor een zeer gunstig teeken, dat de rapporten der deskundigen over den toestand in Duitsch- land zullen worden gepubliceerd, zoodat de openbare meening zich er over zal kunnen uitspreken. Uit het feit, dat toestemming tot deze openbaarmaking wordt verleend, trekt men de conclusie, dat de Commissie van Herstel het met de algemeene strekking der rapporten en conclusies eens is. Op giond van een en ander heerscht in de bedoelde kringen meer optimisme dan in den laatsten tijd het geval was. DE DUITSCHE GOUDBILJETTENBANK. Na wekenlange onderhandelingen is de pre sident van de Duitsche Rijksbank, dr. Schacht, er dan in geslaagd met de Commissie van Ex perts te Parijs tot overeenstemming te geraken over het plan tot oprichting van een Duitsche gou dbilj ette nbank. Van het oorspronkelijke ontwerp-Schacht is weinig overgebleven. Naar dr. Schacht in de hoofdcommissie van den Rijksdag verklaarde zal de nieuwe goudbiljettenbank een zuiver Duitsch instituut zijn met een Duitschen raad van commissarissen, zetelend te Berlijn. Haar kapitaal zal 200 millioen goudmark bedragen de helft der aandeelen plus één komt in handen van de Duitsche Rijksbank. De rest der aandee len wordt door een syndicaat van Duitsche bankiers opgenomen. Ten einde de Rijksbank in de gelegenheid te stellen deze operatie te volvoeren, wordt haar door een internationaal particulier consortium een crediet van 5 mil lioen pond sterling verleend. Behalve over deze 200 millioen goudmark of 10 millioen pond sterling kapitaal, zal de bank te beschikken hebben over een rediscon- teeringscrediet van 200 millioen goudmark. Door wien dit crediet wordt verleend, ver meldde dr. Schacht niet. De bank zal goudbiljetten uitgeven tot 'n bedrag van 100 millioen goudmark, die in de eerste plaats moeten dienen om de in Duitsch- land in omloop zijnde vreemde bankbiljetten uit het verkeer te nemen. Zoodoende heeft het nieuwe instituut de beschikking over 500 mil lioen goudmark of 25 millioen pond sterling. De biljetten van de bank en ook haar aandeelen, zullen niet in goudmark, maar in pond sterling luiden. Het is te verwachten, dat de goudbiljetten bank thans weldra haar loketten zal openstellen Zijn alle wettelijke bepalingen vervuld aldus verklaarde dr. Schacht dan is de stichting van de bank nog slechts een kwestie van dagen. DE MILITAIRE CONTROLE. De Duitsche bladen bespreken de nota van den gezantenraad over de militaire controle en zijn van meening, dat de inhoud er niet op gericht is, om eene snelle algemeene ontspan ning mogelijk te maken. Volgens het „Berliner Tageblatt" wordt met brutaal cynisme de nadruk erop gelegd, dat de conferentie van gezanten rechter in eigen huis is en dat het blijkbaar in haar bedoeling ligt, de controle te verlengen. De „Vorwarts" eischt, dat het in uitzicht gestelde volkenbondstoezicht op Duitschland tot geheel Europa worde uitgebreid. Ook de regeering is zeer pijnlijk verrast door den inhoud van de entente-nota hetreffende de militaire contröle, zegt de „Msb." 58 Deze boog en knikte lachend Johny toe, toen hij de kamer verliet. Hij vermoedde niet, Wat zijn moeder van Johny verlangde. Deze Was bij de woorden van de gravin blijven staan. Een onaangenaam gevoel overviel haar steeds als deze eens het woord tot haar richtte. Meestal was een vernedering voor haar het gevolg daar van. Angstig keek zij in het koude, trotsche gelaat, dat er in het blauwe licht nog ongenaak baarder uitzag. Johny vond deze blauwe kamer toch al vreeselijk en begreep in het geheel niet de voorliefde van gravin Susanne ervoor. Zij had in deze kamer altijd het gevoel, alsof een sombere druk op hare ziel rustte. Mag ik vragen, wat ge van mij verlangt, mevrouw vroeg zij zacht. Gravin Susanne nam haar face a main en fixeerde haar op bijna onbeleefde manier. Ik verbaas mij over uw gebrek aan tact, juffrouw Warrens, zei zij scherp. Johny kromp ineen en keek verlegen in het onbarmhartig gezicht van haar vijandin. Mevrouw, ik weet niet, wat ik gedaan heb. Waardoor heb ik het verwijt verdiend, geen tact te hebben vroeg zij met bevende stem. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een Zij zoowel als schier de geheele pers, de recht- sche zoowel als de linksche bladen, zijn van meening dat de eisch, in deze nota vervat on aannemelijk is, maar dat anderzijds van een botte weigering geen sprake mag wezen. Dr. Stresemann zal dus heel wat stuurkunst moeten ontwikkelen, om zich uit deze benarde positie te redden. DUITSCHLAND. Zaterdag heeft, de rijkskanselier opnieuw een bezoek aan den rijkspresident gebracht om met dezen den binnenlandschen 'politieken toestand te bespreken. Het resultaat van het onderhoud is nog niet bekend, maar het schijnt reeds vrijwel zeker te zijn, dat de verkiezingen niet in Apiil zullen worden gehouden, aangezien daarvoor om redenen van technischen en godsdienstigen aard, geen enkele Zondag van April beschik baar kan worden gesteld. Vermoedelijk zal de Duitsche bevolking op 4 of 11 Mei ter stembus worden geroepen. OOSTENRIJK. Te Weencn is men ten zeerste verrast door het plotselinge besluit der Oostenrijksche re- geering om tegen de met mr. Zimmerman be reikte overeenstemming den minister van bui- tenlandsche zaken, Gruenberger, naar Genève te zenden, hetgeen op nieuwe geschillen tus- schen mr. Zimmerman en de regeering duidt inzake de kwestie van herziening der saneerings- overeenkomst. ENGELAND. MacDonald en Lord Beatty hebben Zaterdag geconfereerd. De eerste-minister legde uit, dat het kabinet besloten had, de plannen voor Singa pore niet door te zetten wegens den huidigen stand van 's lands financiën. Lord Beatty gaf te kennen, dat de admirali teit de beslissing aanvaardde, zoodat men ver wacht, dat er geen leden van dat lichaam ont slag zullen nemen. SPANJE EN MAROKKO. Volgens een Spaansch bericht is een convooi Zaterdag na een schitterende charge met de bajonet, Tizzi Assa binnengerukt, waarbij den rebellen ernstige verliezen werden toegebracht. Een exchange-telegram uit Madrid maakt melding van een officieel communiqué, waarin wordt gezegd, dat ernstige gevechten der Riff bewoners om Melilla worden voortgezet. kan echter alle betrekkingen tusschen de Euro- peesche en de Mahomedaansche beschaving niet verbreken. Abdoel Mcdsjid is Zaterdagavond te Territet, aan het meer van Genève, aangekomen en schijnt van plan te zijn, zich daar te vestigen. De aankomst van den Kalief en van zijn uit tien personen bestaande gevolg werd geheim gehouden, zoodat niemand het gezelschap aan het station begroette. Abdoel Medsjid ver klaarde zich in Zwitserland geheel veilig te voelen. Hij verlangt geen bescherming door de politie. ITALIË. Naar aan het „Berl. Tagebl" uit Rome ge meld wordt, zijn onderhandelingen gaande tusschen Griekenland en Italië over een vriend schapsverdrag. Italië zou bereid zijn den Dode- canesos aan Griekenland terug te geven. Het zou zich vermoedelijk met Rhodus en Gastellorizzo tevreden stellen. Dezelfde correspondent verneemt, dat de RussischItaliaansche overeenkomst Zaterdag avond zoowel te Moskou als te Rome geratifi ceerd is. DE KABINETSCRISIS IN BELGIE. Naar uit Brussel verluidt, is er nog niets zekers bekend omtrent de oplossing van de kabinetscrisis. Wel is Theunis voor de zooveelste maal naar den koning geweest, om hem op de hoogte te brengen van den stand der verschil lende onderhandelingen, doch voor heden kon er geen beslissing verwacht worden. De liberalen (links en rechts) zijn namelijk tegen heden bijeengeroepen. Indien zij geen genoegen nemen met de door Theunis voor gestelde kabinetsformatie, zal de oud-premier zijn pogingen staken. GRIEKENLAND. Het Grieksche kabinet-Kafandaris is afge treden en Venizelos heeft den moed opgegeven hij zou heden met een Italiaansche boot naar Cannes vertrekken. In de Atheensche bladen is een door Venizelos op 4 Maart jl. aan den pas afgetreden premier Kafandaris gezonden vertrouwelijk schrijven gepubliceerd. Venizelos verklaart daarin, zich te hebben vergist, toen hij naar Griekenland terugkeerde in de ver wachting, zich voor zijn land verdienstelijk te kunnen maken „Terwijl mijn tegenstanders mij de beschul diging naar het hoofd wierpen aldus de grijze staatsman dat ik de executie van de ex- ministers zou hebben aangeraden, werd ik in mijn politiek streven door mijn vroegere aan hangers ten eenenmale gedwarsboomd. Mijn gezondheid laat niet toe, den strijd voort te zetten. Om deze reden trek ik mij voor goed uit de politiek terug." Inmiddels hebben de republikeinen hun zin doorgedreven. Hun eisch, de Grieksche dynastie onmiddellijk af te zetten, zonder te wachten op den uitslag van het dienaangaande te houden referendum, leidde tot den val van het kabinet. De republikeinsche leider Papanastasioe heeft van den regent de opdracht tot kabinetsformatie gekregen en deze aanvaard. Men verwacht dat hij, indien hij er in slaagt een republikeinsch ministerie samen te stellen en een vertrouwens votum van de Nationale Vergadering te krijgen terstond een wetsontwerp zal indienen voor de afzetting van het Grieksche Koningshuis en de invoering van den republikeinschen staats vorm. In militaire kringen is men van meening, dat de aanneming van zulk een wetsvoorstel een referendum overbodig zou maken. VEREENIGDE STATEN. President Coolidge heeft een besluit uitge vaardigd waarbij de invoerrechten op graan en graanproducten worden verhoogd. Dit be sluit is genomen om tegemoet te komen aan de klachten der landbouwers die schadeleden van den invoer dier artikelen uit Canada. FRANKRIJK. De Senaatscommissie heeft zich met 18 tegen 7 stemmen tegen de machtigingswet uit gesproken, en stelt voor een bezuiniging van een miljard te verkrijgen door annuleering bij decreet van de bij de begrooting toegestane credieten. Men denkt, dat Poincaré op zijn stuk zal j blijven staan, zoodat hiermee het conflict ge- opend is, en waarschijnlijk Donderdag in de openbare zitting van den Senaat zal worden uitgevochten. De commissie hoopt Dinsdag met haar rap port gereed te zijn, zoodat Donderdag het open baar debat kan beginnen. Gravin Susanne leunde verontwaardigd in haar stoel, terug. Erg genoeg, dat ge het niet weet. Ik denk toch. dat men u op de kostschool geleerd heeft, dat men jonge heeren, wien men op geen enkele manier verwant is, niet eenvoudig bij den naam aanspreekt. Of niet. Johny was doodsbleek geworden. Zeker dat dat weet ik. Goed, dan behoef ik er u alvast 'niet op merkzaam op te maken, dat het onbehoorlijk is. In ieder geval verbied ik u, eens voorgoed, mijn zoon zoo vertrouwelijk toe te spreken. Zoolang ge nog een kind waart, kon het er mee door. Nu is dat voorbij. Mijn zoon is voor u graaf Wildenfels, niet meer en niet minder. Hebt ge mij begrepen Johny stond verslagen. Geen woord kwam over haar lippen. Haar handen drukte zij slechts bevend ineen. In haar oogen lag een uitdrukking van doodelijken schrik en smartelijke schaal \te. Zwijgend boog zij het hoofd. Het liefst zou zij zijn gevlucht uit het bereik van die koude, starre oogen, maar haar voeten waren als verlamd. Gravin Susanne keerde haar hoofd om, nam een boek en begon daarin te lezen. Gij kunt gaan, ik heb u verder nie ts te zeggen, maar denk er goed aan, dat ik on voorwaardelijk gehoorzaamheid verlang. Denk niet, dat ge u achter gravin Thea kunt verbergen. In dit geval gedoog ik geen enkele inmenging. TURKIJE. Ismet Pacha heeft het afgetreden kabinet volgens de hervormingen, door> de nationale vergadering aangegeven, herzien. Hij zal zelf het ministerschap van buitenlandsche zaken met het premièrschap vereenigen. DE VAL VAN HET KALIFAAT. Enkele Italiaansche bladen wenschen, dat Italië den uitgewezen kalief Abdoel Medsjid gastvrijheid zal verleenen, zooals men dit inder tijd met den Egyptischen khedive Ismail heeft gedaan. (Ook in Frankrijk gaan daartoe stem men op). Italië wil in de beste verstandhouding leven me* het Turkije van Kemal pasja. Het Overigens wil ik tot uw eer aannemen, dat ik u dit slechts behoef te zeggen, om u van verdere indringerige vertrouwelijkheden terug te hou den. -Maak u daarover niet bezorgd mevrouw. Ik zal noch opdringend, noch tactloos zijn. Mag ik nu weggaan Zeker. Gravin Susanne begon onverschillig te lezen. Johny verliet de kamer met een gevoel, alsof zij geen grond -onder haar voeten meer voelde. Buiten leunde zij een oogenhlik met gesloten oogen tegen den muur en drukte haar handen op haar wild kloppend hart. Daarna snelde zij als een opgejaagd wild naar haar kamer en wierp zich met onderdrukte snikken op haar bed. Zij had een gevoel, alsof men haar met een zweep in het gelaat had geslagen, alsof men haar reinste en heiligste gevoelens in 't stof had getreden. Tegelijk schaamde zij zich name loos, dat men haar gebrek aan tact en indringe righeid had verweten, en zij ging angstig na, of dit verwijt ook maar een schijn van waarheid had. Had Lothar misschien ook iets dergelijks gevoeld als zijn moeder,toen zij hem op de oude, vertrouwelijke manier begroette Door het vreemde, nieuwe gevoel, dat bij het zien van Lothar in baar was ontwaakt, had zij de rustige zekerheid, die haar eigen was, verloren. Zij wist niet eens, of zij de be risping van gravin Susanne verdiende of niet. ALLERLEI. Uit Londen Men verwacht nog verdere ge beurlijkheden in verband met de uitroeping van koning Husein van Hedzjas tot Kalief Egypte en Marokko zullen waarschijnlijk ook candidaten voorstellen. Men ziet voorts met groote belangstelling de uiting van de ge voelens der Muzelmannen in Britsch-Indië tegemoet. Men wijst erop dat de Muzelmannen in Hedzjas, Irak en het Transjordaansche slechts een klein deel van den Islam vormen. Uit Koblentz De ontvangsten uit Roer gebied en Rijnland bedragen: aan de douane rechten, in Januari 32,750,000, in Februari 66,030,000 frankaan derogatie-rechten in Januari 27,290,000, in Februari 59,390,000 frank, aan consenten in Januari 8,180,000, in Februari 12,370,000 frank. Gedurende de maand Februari alleen bedroegen die inkomsten dus te zamen 138 millioen, dus gemiddeld per dag 4,600,000 frank, hetgeen de verwachte 55 pet, overtreft, Uit Ludwigsliafen De toestand hier is nog steeds critiek. Geen politieagent kan zich zonder levensgevaar op straat vertooncn. De poorten van de Badische Anilin- und Sodafa- brik worden nog steeds door de Franschen be waakt. Ook Zaterdag hebben er tal van samen scholingen plaats gehad. Adolphe Max, de Brusselsche burgemeester heeft den titel bekomen van eereburger der stad Edinburg.Deuniversiteit aldaar heeft hem tevens benoemd tot doctor honoris causa en zal hem in Juli aanstaande huldigen. Het arbeidsconflict in Denemarken is bijgelegd op den grondslag van de voorstellen van den openbaren bemiddelaar. Uit Munchen Ook de Beierschc regeering heeft aan Pacelli, den pauselijken nuntius, haar leedwezen uitgesproken over de aanvallen van Ludendorff op het, Vaticaan. Uit Hamburg De Hamburgsche haven arbeiders hebben de uitspraak van de arbitrage commissie verworpen. Indien niet nog te elfder ure nieuwe onderhandelingen zullen volgen, kan de staking tegen Dinsdag worden verwacht. Het voornemen bestaat om de staking ook over de havens van Breinen, Lübeck, Stettin e.a. uit te breiden. Door buitenlandsche haven arbeidersorganisaties is financieele steun toe gezegd. Uit Washington In den loop van deze week zal de senaatscommissie van onderzoek in zake het olieschandaal opdracht ontvangen, Als verpletterd was zij door dit vreeselijke oogen hlik. En zij voelde, dat zij zeer Ongelukkig zou zijn, als zij Lothar van nu af met mijnheer zou moeten aanspreken. Voor het eerst voelde zij drukkend het verschil in stand, dat tusschen hem en haar bestond en met diepe wanhoop besefde zij, dat gravin Susanne het recht had, van haar teeischen, dat zij elke vertrouwelijkheid met Lothar achterwege liet. Op eens was nu de stra lende zonneschijn van dezen dag verdwenen, en zelfs niet eens bleef haar de troost, haar verdriet aan 't hart van grootmama te kunnen uitstorten. Lang lag zij in doffe ellende op haar lied, tot dat er aan de deur werd geklopt. Zij stond ver moeid op en deed open. Buiten stond Grill. Lieve God, juffrouw Johnytje, wat ziet ge er uit. U bent toch niet ziek, riep de goede oude onthutst, toen zij haar zag. Johny beproefde te glimlachen. Ailcen een beetje hoofdpijn, Grilletje, het zal gauw voorbij djn. Zal ik een poeder voor u klaar maken Neen Wasch dan in elk geval uw wangen een beetje met koud water. Gij moet beneden ko men bij dc gravin, graaf Lothar is bij haar. Als mevrouw uw bleeke wangen ziet, zal zij schrik ken. Johny waschte gauw haar gezicht en wreef het met een doek, tot er weer kleur op kwam. Is het nu weer beter, Grilletje vroeg zij, zich geweld aandoende te schertsen. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT iiNwiiMMiL fwimimfiamMuii'jmi.i!iLNir..Mjiiiim[?P^l^e.ui^ifniii'ii^^uiuf ubm™

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1