DE PHOENIX" DMGBIMB WOGK SCHSEBMM EM OMSTtflEKEM, feuilleton. Het familie-geheim. Verven en Stoomen. 4781?. Jaargang. Dinsdag 11 Maart 1924. Na. 12892. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Advertentiën: 1 5 regels 1.75, elke iegel daarboven 3o cent, 3 maal Abonnementen per 3- maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen /5 ct. per regel, post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; t 15 bij verlies van eiken anderen vingerde verzekering wordt^ewaarbor^d door de Holl. Algem. ver^bankteSchiedam Buitenlandseh Nieuws. RE DUITSCHE GOUDDISCONTOBANK. Aan het wetsontwerp in zake de nieuwe Duit sche gouddiscontobank ontleenen wij het vol gende 1. Onder den naam Deutsche Golddiskont- bank zal onder leiding van de Rijksbank met particulier kapitaal een van het rijk onafhan kelijke bank worden opgericht, welke de be voegdheid heeft van op Engelsche ponden ster ling luidende biljetten uit te geven tot een totaal bedrag van 5 millioen pond sterling. De Deut sche Golddiskontbank is gevestigd te Berlijn. Zij is privaatrechtelijk rechtspersoon en is on derworpen aan de voor A. G.'s geldende wette lijke voorschriften. Tijdens den duur van het recht tot uitgifte van biljetten van de Gold diskontbank mag geen zoodanig recht worden gegeven aan banken, die dat niet reeds be zitten bij het in werking treden van deze wet. 2 stipuleert, dat het kapitaal van de bank voor 50 met goud of deviezen op korte termijn gedekt moet zijn, met nadere aandui ding van wat onder goud en deviezen verstaan wordt. De aan te nemen wissels mogen geen langeren looptijd hebben dan drie maanden, en moeten onderworpen rijn aan dezelfde voor schriften die gelden voor rijksbankwissels. 3 bepaalt, dat de biljetten van de Gold diskontbank onmiddellijk inwisselbaar zullen zijn en wel door afgifte van chèques op Lon den, door aanwijzing van het bedrag op Lon den of inwisseling van biljetten van de Bank of Engeland. 4 bepaalt, dat het bankdisconto openbaar moet worden gemaakt. 5 bepaalt, dat het privilege van de Gold diskontbank voorloopig geldende is voor den duur van tien jaar met dien verstande, dat. de rijksbank steeds het recht heeft tot vroegere liquidatie. 6 zegt, dat geen creclieten mogen worden verstrekt aan openbare organen. 7 geeft den aandeelhouders recht op een dividend van 8 dat, indien het in eenig jaar niet wordt uitbetaald, het volgend jaar uit betaald moet worden. Als de winst boven het te verdeelen dividend gaat, moet 50 daar van aan het rijk worden uitgekeerd. De volgende paragrafen bevatten o.a. bepa lingen betreffende de toelating ter beurze van de aandeelcn en het herstel van het bank geheim voor zoover het de Golddiskontbank betreft, verder vrijdom van belasting en vrij dom van zekere bepalingen voor den deviezen- handel. 14 bepaalt ten slotte, dat geen onderzoek mag worden ingesteld naar de herkomst van de deviezen, waarmede op de aandeelen wordt ingeschreven. De Rijksbankpresident Schacht, die gister naar Parijs is teruggekeerd, zou daar heden met de experts een bespreking hebben over de statuten van de goudemissiebank. DUITSCHLAND. Naar de rijkskanselier heeft medegedeeld in de bespreking met de partijleiders, is de rijks- regeering voornemens nu toch Donderdag den Rijksdag te ontbinden en de nieuwe verkiezingen vast te stellen op 11 Mei. De aanleiding, tot ontbinding zal er zijn, wanneer het orde-voor stel van de middenpartijen om ten aanzien van het sociaal-democratische en Duitseh-nationale voorstel tot opheffing of wijziging van de nood verordening over te gaan tot de orde van den dag, wordt verworpeu. In parlementaire krin gen acht men het zeer onwaarschijnlijk, dat een ontbinding voorkomen kan worden. Naar de Berlijnsche bladen nog melden, be staat, wat betreft de kwestie van een Rijks dagontbinding geen verschil van meening tusschen de rijksregeering en den rijkspresident. De ontbinding zal plaats vinden, indien de arbeid der regeering gevaar zou loopen belem merd te worden. HET NIEUWE BELGISCHE KABINET. Theunis is er thans in geslaagd een nieuw kabinet te vormen. Het omvat zes Katholieken en vijf liberalen. Zijn program is ten aanzien van de schade loosstelling gebaseerd op dezelfde richtlijnen als van het voorgaande kabinet. Verder zal het kabinet zich alleen bezighouden met het financieel herstel van het land, het in even wicht brengen der begrooting, de verbetering van den wisselkoers en de bestrijding der duurte. Behalve Hymans, Poullet, Tschoffen en Car ton de Wiart bestaat het ministerie uit leden van het oude kabinet. Er zijn zeven Walen en vier Vlamingen in. De ministers uit het vorige kabinet, die niet in dit ministerie zijn terug gekeerd, zijn Berrijer, Jaspar, Moyersoen, allen Katholieken en Frank, liberaal. De nieuwe regeering zal zich zeer waarschijnlijk Dinsdag 18 Maart aan de Kamer voorstellen. IERLAND. Met het oog op den toestand in den Vrijstaat neemt de Ulslersche militaire politie maat regelen om het brengen van wapenen over de grens naar Londonderry te voorkomen. De twee officieren, die gezocht worden, zijn nog niet gevonden. Motorwagens met soldaten patrouilleeren door de straten van Dublin. 59 j3) ja nu gaat het wel. Maar na tafel moet ge naar buiten. Gij hebt te lang gezete11 bij uw handwerkjes voor Kerstmis. Ja s avonds hebt ge altijd zoo lang bij het licht gezeten. - Grill, ge past op mij als een wachter, dreigde Johny lachend.. Maar dat lachen beviel Grill in het geheel niet. Hoofdschuddend keek zij Johny na. Het jonge meisje liep heel langzaam, zij voelde zich doodmoe en haar voeten weigerden den dienst. Toen zij bij gravin Thea binnenkwam, keken deze en Lothar haar lachend aan, alsof zij zoo juist van haar hadden gesproken. Kindje, ik heb Lothar juist verteld, hoe inooi ge kunt zingen. Nu wil bij je ook beslist dadelijk hooren. Zing een paar liederen voor ons, vroeg de oude dame. Johny keek haar< in de goedhartige, lief devolle oogen, en het liefst zou zij zich aan haar voeten hebben geworpen en al haar ver driet hebben gebiecht. Maar zij mocht groot mama niet bedroeven, zij wist toch, hoeveel Verdriet het deze altijd deed, als gravin Susanno (uw tegen haar was. Zij heP uaar haar toe, FRANKRIJK. Naar verluidt zal de regeering wat belreft de machtiging in den Senaat de vertrouwens kwestie stellen, waarmede zij dus het compro mis-voorstel van de Senaatscommissie zou ver werpen. HET HITLER-PROCES. De voorzitter van het volksgerecht te Mun- chen, dat het proces-Hitier behandelt, heeft gisterochtend meegedeeld dat tegen generaal v. Lossow (die voorloopig buiten eede als ge tuige is geboord) een instructie is begonnen. Vandaag zou von Kahr worden gehoord. VOLKENBONDSRAAD. De acht-en-twintigste vergadering van den Volkenbondsraad is gister te Genève geopend. GRIEKENLAND. Volgens een draadloos telegram uit Parijs heeft Venizelos zich gister te Piraeus naar Frank rijk ingescheept. Papanastasioe, die de opdracht tot kabinets vorming heeft aanvaard, zou vandaag de lijst van zijn medewerkers overleggen. GRIEKENLAND EN RUSLAND. De notawisseling tusschen den Griekschen gezant te Berlijn en den vertegenwoordiger der Sovjet-regeering aldaar betreffende een erken- maar vermeed het, Lothar aan te zien. Laat mij heden niet zingen, grootmama. Ik heb hoofdpijn en kan nu zeker geen toon uitbrengen. Een andere keer wil ik graag zin gen maar nu met. Gravin Thea keek bezorgd in het gelaat van Johny. Maar kind, wat ziet ge bleek. Maar is 't een wonder Ge zit ook altijd bij mij, zoo'n oude vrouw. Maar zoo aanstonds gaat ge weer naar buiten. Ge zijt vandaag ook nog niet bij mijn zieken geweest. Lothar kan met u mee gaan. Johny maakte verschrikt een afwerende beweging. O neen, ik mag u niet van zijn gezelschap berooven. Ik ga alleen. Lothar stond al naast haar. Neen, ge gaat niet alleen. Lothar wilde ook naar het dorp om het een en ander te mspecteeren, antwoordde gravin Thea be slist. Johny stond besluiteloos. Eensklaps was zij er bang voor, alleen met Lothar te zijn. - Nu gauw, maak u klaar, ik wacht bier op u, zeide deze. Zij ging stil en langzaam uit de kamer, niet op haar snelle, veerkrachtige manier. Gravin Thea keek haar verwonderd na. Hebt ge niet gezegd, dat uw moeder Johny zoo even heeft bij zich gehouden vroeg zij haar kleinzoon. ning van de Russische regeering door Grieken land, heeft tot gevolg gehad, da* Zaterdag de de jure-erkenning plaats vond. SPANJE. De staatscourant zou heden een uitvoerig decreet bevatten, waarbij het bestuursstelsel der gemeenten op democratische wijze wordt hervormd. EEN NIEUWE KALIEF Een honderdtal gevolmachtigde gedelegeer den uit de verschillende deelen van Palestina hebben geconfereerd met den oppersten Mo- hammedaanschen raad. Met algemeene stemmen werd besloten aan koning Hoessein namens de Mohammedanen in Palestina het kalifaat aan te bieden. Volgens Reuterbericht uit Egypte zijn Egyp te en Marokko voornemens, een eigen candi- daat voor het kalifaat te stellen. Voorts zou naar uit Angora gemeld wordt, de Egyptische regeering niet toestaan, dat de verbannen leden der Ottomaansche regeering zich in Egypte vestigen. De ex-kalicf verklaarde, nog geen inlichtingen te kunnenverstrekken aangaande dekwestie,waar hij zich zal vestigen.De Bondsraad teBern is niet voornemens bij hem op een spoedig besluit aan te dringen, maar zal hem den noodigen tijd voor een rustige overdenking laten. ALLERLEI. Volgens berichten uit Rome, zou mgr. Piz- zarde, substituut der Pauselijke staatssecretarie, door den H.Vader naar München gezonden zijn, om aan den Pauselijken nuntius aldaar, een som geld te brengen, door de Paus bestemd voor de bevolking van Roer en Palts. De zending van mgr. Pizzardo zou echter hoofdzakelijk verband houden met het sluiten van een concordaat tusschen Beieren en den PI. Stoel, dat eerlang tot stand zou komen. Uit Riga. De „Ekonomisjeskaja Zjirn" meldt, dat de Sovjet-regeering ,,in beraad" heeft16 Duitsche, 7 Amerikpansche, 7 Brit- »che, 4 Noorsche, 2 Zweed sche en 2 Poolsche concessies. Uit Madrid. Een afdeeling militairen, die een convooi hadden begeleid, is te Penitez in een hinderlaag gevallen. Bij het geweervuur werden 2 soldaten gedood en 9 gewond. Uit LondenDe eerste minister zeide in het Lagerhuis dat de regeering een gedachten- wisseling heeft geopend met de Dominions en met Indië aangaande het vraagstuk der vloot- basis van Singapore. Hij hoopte binnen korten tijd de houding der regeering aangaande deze kwestie te kunnen mededeelen. Uit Londen In het Lagerhuis heeft MacDonald meegedeeld, dat de regeering voor nemens is een blauwboek uit te geven, bevatten de de Engelsche voorstellen tot regeling der schadevergoeding. Het geschil in de katoennijverheid in Engeland, dat dreigde met een onmiddellijke uitsluiting van 150,000 arbeiders, is vrijwel afgeloopen. De onderhandelingen werden tot het laatste oogenblik gerektsommige op zeggingen liepen reeds gisteravond af. Uit Kowno Alhier is een complot tegen de regeering ontdekt. Men wilde na de beslis sing van den Volkenbond, in zake de Memel kwestie de macht in handen zien te krijgen. Talrijke rechts-radicalen zijn gearresteerd. Blnoea land. Herdenking mobilisatie 1914. De Koningin heeft het haar aangeboden be schermvrouwschap over het nationaal comité herdenking mobilisatie 1914 aanvaard. Voor de verschillende provinciën en de drie grootste gemeenten zijn comité's in wording. Daarna zal de vorming van kring- en plaatselijke commissies volgen. De herdenking zelve is, in hoofdlijnen, als volgt gedacht 31 Juli (de dag waarop in 1914 het oproepings telegram werd aangeplakt) algemeene herden king door de geheele bevolking 's avonds (na afloop der dagelijksclie bezigheden) plaatselijke samenkomst van degenene die gemobiliseerd zijn geweest en van belangstellenden. 1 Augustus (in 1914 de eerste mobilisatie-dag), landelijke herdenking te 's-Gravenhage door afgevaardigden uit alle gemeenten van Neder land. In herinnering zal worden gebracht de groote beteekenis voor ons land van de mobilisa tie. De zorgen van het nationaal comité en zijn financieele commissie strekken zich niet alleen uit tot het doen bekostigen van hetgeen voor de beoogde herdenking zelve noodig is. Gehoopt wordt in zoodanige mate de belangstelling te verlevendigen voor hen, die, in bange tijden, zoo veel opofferden om ons land voor de gruwelen van een oorlog te behoeden, dat mogelijk wordtde vorming van een fonds ter ondersteuning van hen, die door de vervulling van hun vaderland- schen plicht persoonlijke nadeelen hebben gele den en in bijzondere moeilijkheden zijn geraakt. Wijziging der Arbeidswet. Naar de Haagsche redacteur van de Msb. ver neemt, zal de wijziging der arbeidswet, waardoor zooals gemeld is de bezwaren der bakkers zul len worden ondervangen, hierop neerkomen dat vrijheid zal worden verleend aan de bakkers patroons, om te werken buiten de uren waaraan op het oogenblik zooWel patroon als arbeider gebonden zijn. Internationale Opium-conferentie. Naar wij vernemen is het Nederlandsche lid van de Opiumcommissie van den Volken bond, de heer W. G. van Wettum, gekozen tot voorzitter van de commissie van voorbereiding voor de in November a.s. te Genéve te houden internationale Opiumconferentie. Het spoorwegverkeer met Duitsehlaml. Maandag 17 dezer zullen de spoorwegverbin dingen voor reizigersvervoer in het grensver keer tusschen Nederland en het bezette gebied van Duitschland worden hervat over de vol gende grensstations (Nijmegen) Groesbeek Kranenburg (twee treinen per dag in elke rich ting) Roermond) VlodropDalheim, (Sit- tard) KerkradeRolducHerzogenrath en (Maastricht) SinrpelveldAken. Het conflict in Twente. Zondag is in alle roomsche kerken van Twen- n Telef: 15. Ja, grootmama, waarom vraagt gij dat'? De oude vrouw keek hem bezorgd aan. Het kind heeft anders nooit hoofdpijn, en zij zag er uit, alsof rij heeft gehuild. Lothar keek haar onthutst aan. Hij kreeg een kleur van boosheid. Gij gelooft, dat mama onaangenaam voor haar is geweest Zij zuchtte. Het zou niet de eerste keer zijn. Lothar streek onrustig met zijn handen door het haar. Wij zullen het haar dadelijk vragen als zij terugkomt. Neen, Lothar, vraag nu niets, ik zal later zelf met haar spreken. In geen geval zou ik willen, dat ge tegenover uw moeder de partij van Johny koost, dat heb ik u reeds gezegd, toen wij er vroeger over spraken. Voorloopig staat zij toch nog onder mijn bescherming. - Maar wij moeten haar niet laten be- ioedigen, grootmama. In geen geval verdraag ik het, dat mama Johny als een ondergeschikte behandelt. Ik ben vanmorgen diep verontwaar digd geweest, toen ik hoorde, dat mama Johny als uw gezelschapsdame voorstelt. Dat mag niet meer gebeuren. In elk geval zal ik openlijk door mijn gedrag er den klem op leggen, dat ik Johny ais een zuster eer. Doe dat, het kan niet hinderen, ofschoon ook zonder dat Johny algemeen bemind wordt. Morgen bij het ijsfeest in Hasselwert zal de gelegenheid zich dadelijk voordoen. Bii het ijsfeest IDaar zal Johny wel niet bij zijn. Voor mij is het te ingespannen en uw moeder zal haar niet meenemen. Dan gaat ze met mij. Gij zult uw moeder moeten vergezellen. Dan zal zij zich het gezelschap van Johny ook moeten laten welgevallen. Zij zal alles doen om dat te verhinderen, al was het maar om den baron. Hasselwert Wat heeft hij er mee te maken De oude vrouw keek hem onderzoekend aan, toen zij antwoordde Hij heeft het plan Johny zijn hand aan te bieden. Lothar kromp ineen. Baron Hasselwert Onmogelijk hij zou haar vader kunnen zijn. En voor zoover ik weet, heeft hij mama vroeger het hof gemaakt. Dat was vroeger. Nu wil hij in elk geval Johny tot barones Hasselwert maken. Hij heeft het zelf aan uw moeder gezegd. Zij was buiten zichzelve,dat hij de burgerlijke juffrouw Warrens wil trouwen, en hoopt het nog te beletten. Lothar lachte schamper. Ei, daarin zijn wij het eens, dat hoop ik ook te doen. Gravin Thea lachte beteekenisvol. Zoo, gij ook Zij t ge ook zoo trotsch op uw adel Hij ging snel aan haar voeten zitten en greep haar hand. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1