DAGBLAD UOOMSCHIEDAM OMSTREKEN. 47ste Jaargang. Vrijdag 14 Maart 1924. No. 19895 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. (iratis-ODgevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een dui^;_f_0Q_bijverlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. I)e verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 10 Maart 1924 het verzoek van lo. J. JAKOBS om vergunning tot op richting van een kwasten- en borstelfabriek in liet pand Westerkade 2, kadastei Sectie M. no. 2422, met 3 electromotoren van 5, 1 en 1 P.K., drijvende een lift, een boorbank en een pompje, en met een stoomketel van 14 M2. ver warmingsoppervlak voor de centrale verwar ming en de droog- en kookinrichting en 2o. J. VAN DUIJVENDIJK Az. om ver gunning tot uitbreiding van de scheepstimmer werf aan de Lange Nieuwstraat 43, kadaster Sectie L. No.2110, met 3 electromotoren van resp. 41/2, 41/, en 1/8 P.K., drijvende 1 platen- schaar, 1 ponsmachine en 1 smidswan, verdaagd, aangezien het dëbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 13 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 13 Maart 1924 ver gunning verleend aan lo. J. PENNING tot oprichting van een broodbakkerij in het pand Noordmolenstraat 62, kadaster Sectie A. no. 1060, met een heete- luchtoven en •2o. K. KOK tot uitbreiding van zijn brood- en koekbakkerij in het pand Ploegstraat 24, kadaster Sectie L. No.1967, met een electromotor van ll/it P.K., drijvende een kneedmachine. Schiedam, 14 Maart 1924. Buitenlandsch Nieuws. HET HERSTEL. De eerste commissie, onder voorzitterschap van den Amerikaanselien vertegenwoordiger Dawes, heeft een subcommissie benoemd voor de opstelling van haar rapport, hetwelk aan de Commissie van Herstel zal worden aange boden. Tot lid van deze subcommissie werden benoemd Owen Young, sir Josiah Stamp en Parmentier, alsmede de sec re La ri s-gen era a 1 Mac Fadyean. DE DEUTSCHE GOUDDISCONTO BANK. De Rijksdag heeft gister in tweede en derde lezing behandeld het wetsontwerp in zake de Gouddiscontobank. De rijksminister van Eco nomische Aangelegenheden wees er op, dat de werkzaamheid van de Gouddiscontobank aan het Duitsche economische leven ten goede dient te komen. Wie de rentemark wil beschermen, moet de Gouddiscontobank welkom heeten. Na een langdurige discussie werd het wets ontwerp in den door de commissie vastgestel- den tekst aangenomen hierin was par. 14 ge schrapt. Deze paragraaf bedoelde een garantie te verstrekken voor overtredingen van de wet op de kapitaalsvlucht en wegens niet opgeven voor de belasting van dergelijke kapitalen. Vervolgens werd de Rijkspost-financiewet met de benoodigde meerderheid van twee derden van het aantal stemmen aangenomen. Door deze wet wordt de Rijkspost, evenals de Rijksspoorwegen, een zelfstandige onderneming, welke wel is waar een onderneming van het Rijk blijft, maar ten opzichte van het vermogens beheer volstrekt van het vermogen van het Rijk is gescheiden. Daarbij behoudt de Rijksminister van P. T. T. de leiding van de onderneming, met medewerking van een Raad van Beheer. Ten slotte nam de Rijksdag nog het voorstel aan om het houden van verkiezingsvergade ringen tijdens de Goede Week te verbieden. DE DUITSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN. Nadat de Rijkskanselier gister nogmaals de noodzakelijkheid der instandhouding van de op grond van de machtigingswet uitgevaardigde verordeningen had uiteengezet, las hij de volgen de verordening van den Rijkspresident 'voor „Nademaal de Rijksregeering heeft gecon stateerd, dat haar wensch, de op grond van de machtigingswet op 13 October en 8 December 1923 uitgevaardigde en door haar als van levens belang beschouwde verordeningen voor het oogenblik onveranderd te laten voortbestaan, niet de instemming heeft van de meerderheid van den Rijksdag, ontbind ik den Rijksdag krachtens art. 25 van de Rijksgrondwet." Het was dus met een sobere verklaring, dat de rijkskanselier gister de reeds lang verwachte ontbinding van den rijksdag tot een feit maakte. Na het slot van de zitting ontving de rijks kanselier de binnen- en buitenlandsche pers om een uiteenzetting te geven van de redenen tot ontbinding van den rijksdag. Er komen zeide hij vooral ten aanzien van de buiten landsche politiek critieke tijden, die in de eerste plaats het. oordeel van experts over de kwestie der schadeloosstelling zullen brengen en dat bij een rijksdag, die niet in staat zou zijn ge weest tot werken. Met den bestaonden rijksdag kon de regeering niet langer samenwerken. Het spreekwoordelijk conflict was er niet. Evenmin heeft de regeering den gebruikelijken weg via een votum van wantrouwen gekozen. De ont binding is eigenlijk geschied in overleg met de partijen. De rijkskanselier herhaalde dan wat hij in de rijksdagzitting had gezegd en voegde daar aan toe, dat de politiek van de ïegecring vooral gericht is op vermijding van een nieuwe infla tie. In en buiten den rijksdag is in den laatsten tijd veel gesproken van een dictatuur. Niets ligt de regeering zoo vetre als de neiging om eenig recht van het volk met voeten te treden maar een al te nauwgezet in achtnemen van de parlementaire regelen zou de dood zijn voor de idee der democratie. Dit zal het Duitsche volk moeten verstaan. De rijkskanselier besloot met de hoop uit te spreken, dat de verkiezingsstrijd niet zal leiden tot nog grootere spiitsing onder het Duitsche volk. MR. ZIMMERMAN OVER DUITSCHLAND. Mr. Zimmerman heeft te Genéve den corres pondent van de „Information" op diens vraag naar Duitschland's mogelijke financieele op beuring door den Volkenbond gezegd Dit vraag stuk is voor Duitschland ingewikkelder dan voor Oostenrijk, daar Duitschland een federatie is en de betaling der vergoeding een hoofdrol speelt. Het zal zich echter verwonderlijk snel opheffen, mits een plan is opgesteld en de munt gestabiliseerd. Evenmin als Oostenrijk heeft Duitschland oorlogsschuld en zijn hinnenland- sche leeningen zijn weggeslonken, waartegen over zijn sporen en andere outillage staan. Bovendien kan het de 3 milliarden die het voor den oorlog jaarlijks voor zijn leger besteedde, thans aan de vergoeding wijden, want zelfs een zegevierend Duitschland zou het verwoeste gebied hebben moeten opbouwen. Duitschland's financieel herstel op gelijke basis als dat van Oostenrijk kan de begrooting in staat stellen in 4 of 6 maanden het evenwicht te bereiken. DE VOLKENBONDSRAAD EN KORFOE. Uit Geneve verluidtGistermiddag is het tot een bevredigende liquidatie der moeilijk heden voor den Volkenbond, voortvloeiende uit het Korfoe-gesehil met Italië gekomen. Het rapport der juristen-commissie hierover is een stemmig door den Volkenbondsraad goedge keurd. Naar de algemeene opvalting hier is het rapport in zijn geheel een overwinning van den Volkenbond tegenover Mussolini's opvattingen van September en mag men met waardeering Salandras verklaring aanvaarden, dat Italië's stem ten gunste van het rapport een bewijs is van Italië's oprecht verlangen dat de Volken bond zal voortgaan de vriendschapsbetrekkin gen tusschen de volken te versterken en den wereldvrede te verzekeren. HET IIITLER-PROCES. Bij zijn gistermiddag voortgezet kruisverhoor gedroeg von Kahr zich koel terughoudend. Zijn antwoorden luidden meest „dat heb ik al ge zegd", of „op die vraag heb ik reeds geantwooid', of „ik herinner aan 't. geen ik gisteren heb ver klaard." Zoo blijven de punten.van geschil over het komediespel en den opmarsch naar Berlijn onopgehelderd. Ofschoon v. Kahr groote zelfbeheersching toonde, gaf zijn kruisverhoor aanleiding tót heftige opwinding van Hitier, die toen het ver- broederingstooneel met de handdrukken in den Bürgerhraukeller ter sprake kwam,, den getuige toebrulde „Ben ik een leugenaar of niet Kahr antwoordde kalm „ik herinner me niet meer precies hoe dit zich heeft toegedragen." DENEMARKEN. De Deensche rijksdag heel't het ontwerp aan genomen nopens het bouwen van een spoorbrug over de Kleine Belt,. De koslen van den bouw worden op 43.50 millioen kronen geschat. Volgens de meening der deskundigen zal de bouw niet op bijzondere technische moeilijkheden stuiten. FRANKRIJK. De Fransche Senaat heeft gister een belang rijke zitting gehouden. Na de aanneming van het wetsontwerp, volgens hetwelk de rente van de bons de la Défense Nationale van de inkom stenbelasting wordt vrijgesteld, diende Henry Bérenger het rapport der Senaatscommissie, over het financieele wetsontwerp in. Er werd tut onmiddellijke behandeling besloten. Bérenger begon met een overzicht van het rapport te geven. Hij zeide, dat, ondanks de gestadige daling van den franc, de minister van Financiën steeds optimistisch was geble ven, zoodat men 1923 rustig geëindigd had. De bruuske val van den franc in Januari 1924 had de regeering verrast en verschrikt, het geen bleek uit de verschillende houdingen, welke zij daartegenover had aangenomen. Spr. noemde de noodzakelijkheid om nieuwe belastingen tot een bedrag van 6 milliard te moeten aannemen, een droevige ontwaking voor het overwinnend land en dat vooral na een jaar Roer-bezetting. Spr. laakte den brutalen vorm, waarin dat gebeurt door de 20 opcenten, die het leven duur der zullen maken. De commissie gaat hierin echter met de regeering mee op voorwaarde, dat deze nieuwe fiscale inspanning van het Fransche volk slechts een voorloopig karakter heeft en politiek er opgericht blijft met behulp der geallieerden Duitschland te doen betalen, de vlottende schuld te consolideeren en de schulden aan de geallieerden te vereffenen. Als geheel, was de uiteenzetting van Bérenger niet zeer vriendelijk voor de regeering. Hij werd door links toegejuicht. Onmiddellijk daarop nam Poincaré het woord, die vooropstelde, dat hij de kwestie van de mach tigingswet voorloopig terzijde zou laten. Na de rede van Poincaré werd de zitting tot hedenochtend verdaagd. ENGELAND. De Labour-regeering heeft gister in het Lager huis een nederlaag geleden. Politieke gevolgen zijn er echter niet van te verwachten, daar 't slechts den sluitingstijd der vergaderingen be trof. IERLAND. De president van den lerschen Vrijstaat, Cosgrave, heeft aangekondigd, dat een kabinets commissie zal worden benoemd voor het onder zoek naar het legerbeheer. Volgens latere berichten kan de militaire crisis in den lerschen Vrijstaat als opgelost worden beschouwd. DE OPHEFFING VAN HET KALIFAAT. Uit Angora wordt gemeld, dat tegen de Griek- sche en Armeensche patriarchaten en het opper rabbinaat dezelfde agitatie wordt gevoerd als het. geval is geweest met het kalifaat. In ver band hiermede heeft de Turksche premier ver klaard, dat het woord patriarchaat in Turkije voortaan geen heteekenis meer zal hebben, terwijl zoowel volgens zijn eigen meening als volgens die der regeering de patriarchaten evenals het kalifaat dienden te worden afge schaft. Voorts werd voorgesteld, de Latijnsche letter- teekens in te voeren en de Grieksche, Armeen sche en Joodsche scholen op te heffen. En zelfs was er een afgevaardigde, die meende, dat ieder vrij moet zijn in kiezen van zijn eigen hoofd deksel. Koning Hoessein heeft het kalifaat voor Palestina aanvaard, als „dienstig voor de Mohammedaansche zaak." Hij sprak den wensch uit, met alle naties vreedzaam samen te werken. PERZIE REPUBLIEK Uit Teheran wordt gemeld, dat de agitatie voor het stichten van een Perzische republiek, welke onlangs in de hoofdstad van Per ië is aangevangen, zich over de provincies heeft uitgebreid. Er wordt een felle campagne tegen den sjah en de dynastie gevoerd. In de hoofdstad zijn zelfs openbare vergade: ringen ten gunste van een republiek gehouden. Het kan evenwel niet worden gezegd, dat het geheele volk met deze agitatie instemt. ALLERLEI. Een V. D.-bericht meldt, dat te Bombay in verband met de staking in de textiel-industrie bloedige botsingen hebben plaats gevonden. Dinsdag .zijn er vijf personen gedood. In ver- schil'ende wijken der stad brak brand uit, waardoor 2000 balen katoen verloren gingen. Te Königshütte hebben relletjes plaats gehad. Talrijke personen zijn mishandeld, ter wijl vele lokalen moesten sluiten. In een café werd groote schade, ten bedrage van eenige milliarden Poolsche mark aangericht. Uit Parijs De bladen vernemen uit Madrid Een Spaansche kanonneerboot is de haven van Ceuta binnengeloopen met een Engelsch jacht op sleeptouw. Dit jacht was aangehouden juist op ligt oogenblik, dat het zijn lading wapens, welke voor de Riffbewoners bestemd waren, ging lossen. Uit Londen Admiraal Sir H. Oliver is benoemd tot commandant van de Britsche vloot, terwijl zijn functie als tweede zeelord zal worden vervuld door vice-adrniraal sir Michael Seymour. -Uit Londen De „Morning Post" verneemt, dat een regeeringsverklaring ten aanzien van de vloot.basis te Singapore op 18 Maart a.s. bij de begrootingsdebatten in het Lagerhuis ver wacht wordt. Uit Londen De marine-begrooting be draagt ongeveer 56 millioen pond sterling, hetgeen een vermindering van 2 millioen pond sterling in vergelijking met het vorige jaar beteekent. In dit bedrag is inbegrepen ongeveer twee millioen pond voor den bouw van vijf nieuwe kruisers en twee nieuwe torpedojagers, zooals reeds eerder in het Parlement was aan gekondigd. Uit Athene De Grieksche regeering heeft een prijs van 50.000 drachmen uitgeloofd voor aanwijzingen, welke tot de arrestatie zullen leiden van den dader of de daders, die schuldig zijn aan den aanslag op de Britsche legatie. De commissaris, die met de bewaking van de legatie was belast, is ontslagen. Er is nog een tweetal personen gearresteerd. Tot dusver is er evenwel nog geen licht in deze geheimzinnige zaak gekomen. Uit Riga Ondanks de tegenspraak der Sovjet-regeering wordt hier medegedeeld, dat Rykof zich op het oogenblik incognito te Londen bevindt. Uit New-York De Amerikaansche re geering heeft gister bij de federale rechtbank te Cheyenne in den staat Wyoming het geding aanhangig gemaakt ten einde de pacht van de Teapot Dome Oliereservers van rechtswege ingetrokken te krijgen en in afwachting van de beslissing over die zaak de verdere exploitatie van die concessie te verhinden en voor het verder beheer der olievelden een curator te benoemen. Oud-minister Fall en Sinclair worden be schuldigd van samenspanning tot oplichting van de regeering bij de regeling van de pacht. Uit New-York komt het bericht, dat de president van Honduras plotseling is overleden. Dientengevolge hebben alle partijen die deel nemen aan den strijd om het presidentschap, een driedaagschen wapenstilstand gesloten. Uit Keulen De vrije vakvereenigingen in het Rijnlandse!» bruinkolenbekken hebben besloten, de staking, die acht, weken heeft ge duurd, te beëindigen. Staten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 13 Maart. Op verzoek van den heer Staalman, die de bezwaren van de directie der Nederlandsche Spoorwegen nader wil overlwegen, wordt diens wetsvoorstel inzake den zomertijd voorloopig van de agenda afgevoerd. Aan de orde is daarop het wetsvoorstel B r a a t in zake den zomertijd. De heer Van den IT e u v e 1 (A. R.) dient namens 20 leden een motie in, waarbij de regee ring wordt uitgenoodigd, den zomertijd, als zijnde niet van algemeen belang, af te schaffen. Deze motie wordt tegelijk behandeld met het wetsvoorstel-Braat, nadat een voorstel van den heer J. t e r L a a n (S. D.) om haar uit te stel len tot nader te bepalen dag, is verworpen met 63 tegen 8 stemmen. De heer Staalman (V. B.) wenscht een nader onderzoek naar de voor- en nadeelen van den zomertijd, opdat, overeenstemming kan wor den bereikt. Mej. Van Dorp (lib.) eveneens. De heer De Boer (plattel.) verdedigt het ontwerp. De inzichten van het publiek en de pers wijzigen zich, zoo zegt hij, langzamerhand ten gunste van de afschaffing van den zomertijd. De heer v. d. Heuvel (A. R.) meent dat, de bedoeling van de motie alleen deze is dat men een anderen weg wil inslaan ter bereiking van afschaffing. Anders niet. Met, het voorstel- Bra'at komen wij er niet. De heer Nolens (R. K.) meent dat vóór de motie alleen zij kunnen stemmen die over tuigde tegenstanders zijn van iederen zomer tijd. De Regeering meent dat Zomertijd wel in het algemeen belang is, want zij stelde niet, voor die in te trekken. De heer Schokking (C. R.) meent ook dat de Regeering alleen deze materie kan be handelen en onderzoeken. De motic-v. d. Heu vel is eigenlijk precies hetzelfde als het vöor- stel-Braat. De Regeering moet vrij blijven in haar standpunt en desnoods komen met een voorstel in den geest van het voorstel-Staal- man. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beerenbrouck wil zich geheel onthouden van bespreking van het wets- voorstel-Braat en van de motie-v. d. Heuvel. Echter dient spr. op te komen tegen het ver wijt dat, de regeling van den zomertijd een on- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1