verschillige zaak was vöor de Regeering. Dal is onjuist. De motie-v.d. Heuvel wordt aangenomen met 45 tegen 32 stemmen. Het wetsvoorstel-Braat wordt verworpen met 68 tegen 9 stemmen. De heer W ij n k o o p (G. P.) stelt een massa vragen betreffende de spoorwegen, welke door den minister afwijzend beantwoord worden. De heer Bakker (C. H.) vraagt nadere in lichtingen over de voorgenomen loonsverla ging, waaromtrent de minister niet duidelijk is geweest. Gaarne verneemt hij inlichtingen over de onderhandelingen. Avondvergadering. Aan de orde is de voortzetting van de alge- meene beraadslagingen over de begrooting van Financiën voor 1924. De heer Van G ij n (V. B.) behandelt het vraagstuk der nooduitkeeringen aan de ge meenten. Het komt hem ongewenscht voor, dat het rijk voortgaat met het schuiven van uitgaven op de gemeenten. Minister Co lijn brengt het betoogde onder drie hoofden samen belasting, nooduitkeering aan de gemeenten en geldpolitiek. De Successiewet komt in de eerste plaats voor herziening in aanmerking. Trouwens, de Minister acht een algeheele herziening van het belastingstelsel noodig, maar eerst moet het budget sluiten. In het algemeen wil de heer Colijn streven in de richting van verteringsbe lastingen en daarom gevoelt hij ook voor meer progessie in de personeele belasting. De tabellen van deze belasting zullen herzien worden indien de huren meer stabiel zullen zijn geworden. En de achterstand in de belastingheffing, die hopeloos geweest is, verdwijnt gelukkig geleide lijk. De Minister denkt niet aan een nooduitkeering over 1923, laat staan over 24 zelfs al zou de Kamer de motie- J. ter Laan aannemen, zou het niet mogelijk zijn met het oog op de Staatsfinanciën. Een dergelijke nooduitkeering stond trouwens niet op de ontwerpbegrooting, welke de heer Colijn bij zijn optreden in Augustus jl. op het Departement vond en al had ze er op gestaan, dan zou de bewindsman niet geaarzeld hebben ze te scharppen. Enkele gemeenten mo gen het zonder steun niet kunnen stellen, een algemeene nooduitkeering is iets anders. En de Minister achtte een dergelijke uitkeering over de geheele linie ongemotiveerd. Daarna komt hij tot den tabaksaccijns. Het probleem is uitermate moeilijk; bij deze wet moesten de kleinbedrijven eigenlijk niet be staan, maar het is hard om hun het werk thans, nadat er zoo lang gearbeid is, tout court te verbieden. In de centra, waar meerdere van deze kleine bedrijven zijn, moet men deze menschen helpen door centrale werkplaatsen in te richten. Voor Amsterdam is men daarmede waarschijn lijk reeds geslaagd. Aan het platteland dient hulp verleend te worden als voorschot ten einde gelegenheid te geven om dc bedrijven naar de eischen in te richten. Ten slotte de geldpolitiek. Hij vindt consola- datie der Ilollandsche schuld zeer gewenscht ep zal gaarne overwegen of het mogelijk is de 14 ton aan rente aan 't muntfonds te onttrekken. Na eenige obstructie van den heer Braat, die nog boos was, werd de vergadering verdaagd tot heden. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Ned. R. K. Volksbond. Gisteravond hield de plaatselijke afdeeling van bovengenoemden bond een ledenvergadering en tevens cursusavond. Na opening werd het woord verleend aan den weleerw. heer kap. Paulussen, die wilde spreken over „Solidarisme." Spr. begint met de opmerking, dat er met het woord solidarisme veel geschermd wordt, zonder dat men begrijpt dat dit beteekent, eenheid van handelen ofwel kortweg broeder schap. Zooals in een goed huisgezin, hoewel bestaande uit leden met verschillenden aanleg, moet er ook in de maatschappij, met zijn vele tegen strijdige bestanddeelen, eenheid van doel zijn, wat natuurlijk geen meeningsverschillen behoeft uit te sluiten maar deze tegenstellingen moeten in liefde opgelost worden. Onze organisatie, waarin natuurlijk vooruit.- s+.revenden en conservatieven zijn, is eigenlijk gelijk een machine die ook bestaan moet uit motor en rem, om nuttig en veilig te werken. Men mag niet vergeten, dat we in dienst van een groot doel staan, waarom we nooit te veel op het kleine mogen letten. Wij mogen evenwel gerust welwillende critiek uitbrengen, indien wij ook welwillende critiek willen aanvaarden, want een gedwongen een heid is geen eenheid, maar een kerkhoftoestand, zooals Gerard Brom terecht zegt. Wanneer op de vergadering gezwegen wordt, maar men daarna gaat mokken, dan zijn wij geen voorbeelden van zwijgzame gehoorzaam heid, maar dan zijn wij sloopers van het gezond organisme onzer vereeniging. Natuurlijk moet de zucht tot critiek niet ontaarden In vitzucht, stokerij of persoonlijkheidjes. Wij moeten bij alles in deze zaak denken aan ons zelve, en met zelfinkeer beginnen, voor wij de fouten van een ander hekelen. De democratie is tegenwoordig in discrediet Dit is te verhelpen wanneer wij ons van binnen versterken en de ware solidariteit betrachten. Onze voorvaderen, vervolgt spr., moesten hun geloof hoofdzakelijk binnenshuis belijden toen kostte het Roomsch zijn moejte, wat echter hun inwendig leven versterkte, en kwam er naar buiten wat er echt van binnen in hun loef de. Nu echter de omstandigheden zich zoo ten gunste van ons hebben gekeerd en Roomsch zooals men wel eens zegt, troef is, mogen wij dat innerlijke leven niet verwaarloozen en de wereld doen zien dat ook nu nog de eenheid der voorvaderen ons bezielt. Wat is het geheim van onze eenheid De andersdenkenden zeggen wel eens het komt van de prachtige organisatie of de blinde gehoorzaamheid. Dat is echter niet zoo. Het geheim van onze eenheid is het juiste begrip van broederschap in onze Kerkgemeenschap en liefde moet de band zijn die ons bindt en te zamen houdt. Daarom moeten wij geen lid worden van de R. K. organisatie, omdat het moet, maar omdat wij het willen, inziende dat wij bij elkander behooren. De andersdenkenden die zoekende zijn, zijn meestal bang voor Rome, dat zij beschouwen als een dwang-instituut. Wanneer wij een goed begrip van solidarisme hebben, en de Kerk zien als een groot gezin, dan begrijpen wij terstond, dat die voorstelling verkeerd is en er van dwang geen sprake kan zijn. Ons gelooi' moeten wij naar buiten dragen niet alleen in vurige betoogingen, doch vooral door onze daden. Het „Roomschen dat zijn wij met ziel en harte" moet behalve in onze gezangen ook leven in ons zelve dan zal de ware solidari teit, de echte broederschap gaan gedijen,tot heil van de Kerk, en tot stichting van velen. De voorzitter dankte den eerw. spreker voor zijn boeiend betoog, waarna de heer van Buite nen, namens de verificatie-commissie, mede- deeling deed, dat de boeken van den penning meester in orde waren bevonden, tevens bracht hij daarvoor den heer Hengst eenige woorden van dank, bij welke hulde de voorzitter zich, gezien de wijze waarop de heer Hengst de geld middelen beheert, gaarne aansloot. Hierop deelde de voorzitter mede, dat er voor dé bestuursverkiezing twee candidatenlijs- ten waren ingediend, waarvan er echter een niet in den vereischten vorm, dus ongeldig was. Op de geldige lijst werd den heer de Kaper gecandi- deerd en daar er een vacature-Loman was, werd den heer de Kaper als bestuurslid verkozen ver klaard. Vervolgens gaf de voorzitter kennis, dat de Centrale Raad 28 April vergadert, waarvoor drie afgevaardigden moeten worden gekozen. Can dida ten-lij sten kunnen tot a.s. Donderdag wor den ingediend en de verkiezing zal zoo noodig gehouden worden op den volgenden cursusavond, 25 Maart a.s. Na eenige mededeelingen, wekte de voor zitter tenslotte allen op, de uitgestotenen in Twente te steunen naar vermogen. Hierna rondvraag en sluiting. Meer politieke actie. Naar we vernemen, heeft 't bestuur van den Rijkskieskring „Dordrecht", naar aanleiding van het betreurenswaardige feit, dat, in vele kiesvereenigingen het politieke leven kwijnt, en daardoor het ledental zeer sterk afneemt, ge zien de opgave op 1 Jan. 1924, gemeend, bij ge noegzame deelname, op een nog nader te bepa len datum een vergadering te beleggen van alle besturen der kiesvereenigingen, behoorende on der den Rijkskieskring „Dordrecht" om met elkander middelen te beramen, plaatselijke mis toestanden uit den weg te ruimen, vergaderin gen van den kieskring en van de plaatselijke kiesvereenigingen op een hooger peil te brengen enz. Verder vestigt t bestuur van genoemden Rijkskieskring de aandacht op de levendige agi tatie, die door de S.D.A.P. wordt ontwikkeld tegen de plannen tot bezuiniging op het gebied van het Onderwijs. Zooals bekend hebben de rechtsche fracties opbouwend werk gedaan, door zelf met plannen ten deze te komen. Wellicht zal het gewenscht zijn, meent het bestuur, tegenover de actie van S.D.A.P. zijde vooral in groote plaatsen in onzen kring, even zeer vergaderingen te doen plaats hebben, om meer juiste voorlichting aan de R.K. kiezers te geven. ,,St. Francisciis van Assisic." Naar men ons mededeelt houdt de afdeeling Schiedam van bovengenoemden bond op Maan dag, 17 Maart a.s., in 't gebouw van den R.K. Volksbond, Lange Haven 71, een zeer belangrijke ledenvergadering. De vermelde punten op de agenda geven blijk van een hernieuwd krachtig leven dezer organisa tie van R.K. Handels- kantoor en winkelbedien den. Paardenmarkt. Op de heden gehouden jaarlijksche paarden markt waren aangevoerd 94 stuks paarden Het vorig jaar stonden er 112 stuks aan de lijn. Er waren 20 werkpaarden le soort, 22 werk paarden 2e soort 34, werk- of slachtpaarden en 18 hitten of ponny's. De prijzen Varieerden voor le soort van ƒ300 400. Voor 2e soort van 175—300. Voor werk- of slachtpaarden van 100ƒ300. Voor hitten of ponny's van 100-300. De handel was traag. Mode-zaak. De dames Töns, hebben haar gunstig bekend staande zaak, in dames- en kinderhoeden van Singel 140 overgeplaatst naar het geheel ver bouwde, en naar de eischen des tijds ingerichte pand SingeLlOö, wat een belangrijke verbetering mag heeten. Het geheel ziet er keurig uit, en een kostelijke voorraad van hoeden naar de laatste mode, waarborgt elk wat wils. Hedenavond wordt deze nieuwe zaak geopend. Men zie advertentie. Gev. on verk. onroer. goederen. Notaris P. R. v. Ellekoin. Afslag: 14 M r t. Perc.I. Het woonhuis aan de Boterstr. no. 37 groot 70 c.a. In veiling ƒ4000. Perc. II. De smederij met 2 vaste ovens en elec. vuuraanjager, aan de Boterstraat 45, groot 1.35 Are. In veiling ƒ4900. Perc.III. Het pakhuis aan de Heerenstraat no. 1., thans dienende tot travalje, groot 25 c.a. In veiling ƒ900. Perc. IV. Een perceel open grond aan de Heerenstraat nos. 7 en 9, groot 1.32 Are. In veiling 1200. Perc. IIV gecombin. verk. voor f11020. Ingevolge de bepaling van den Minister van Binnenlandsche Zaken wordt dc aandacht van belanghebbenden erop gevestigd, dat houders van vervallen jachtakten 19231924 deze tot den vervaldag kunnen doen bevestigen door den Commissaris van Politie. De aandacht van belangheb- benden wordt er op gevestigd dat dit jaar de Herijk der maten en gewichten niet zal plaats hebben in de School aan de Lange Nieuwstraat doch in een der lokalen van het Schoolgebouw aan de Schoolstraat no. 10a alhier. UIT ROTTERDAM. De R. E. T. M. Nader vernemen wij Met ingang van 1 April is aan 33 bestuur ders en 75 conducteurs der Rotterdamsche Electr. Tramweg Mij. (R.E.T.M.) ontslag aan gezegd. In verband met de groote concurrentie, welke de R.E.T.M. van het autobusbedrijf ondervindt, heeft de directie zich genoodzaakt gezien den dienst op aile lijnen belangrijk in te krimpen. Met uitzondering van de lijnen 5 en 8 zullen op alle lijnen de bijwagens verdwijnen. De dienst zal 's avonds in plaats van om 12 uur om 11 uur eindigen. De vroegere diensten op de lijnen 7 en 8 verdwijnen, 's Ochtends tusschen 7 en 8 en 's avonds tusschen 10 en 11 wordt op de alle lijnen éen 10-minutendienst ingevoerd. Lijn 8 A wordt opgeheven. Volgens mededeeling van een der hoofdbe stuurders van de Nederlandsche Vereeniging van spoor- en tramwegpersoneel, die met de directie een onderhoud gehad heeft, houdt de keuze van de personen, aan wie ontslagbrieven zijn uitge reikt, verband met de opgelegde straffen. Onder de ontslagenen zijn er, die niet meer dan twee, maar ook, die niet minder dan dertig dienstjaren bij de maatschappij hebben. Op den Goolsingel alhier is H. van den B. door een auto aangereden en tegen de straat geslingerd. Met een groote hoofd wond en vermoedelijk ook een hersenschudding is hij in het ziekenhuis opgenomen. Gemengd Nieuws. Loopt er niet in! Het jaar 1924 is een kritiek en onheilspellend jaar". Voor wien Voor ieder, die door een zich „professor in de astrologische berekeningen" noemenden Haar lemmer uitgepikt wordt en een circulaire ont vangt waarin hem wordt aangeraden van de „zie nersgaven" van den professor partij te trekken. Wie zoo gelukkig is de aandacht van den pro fessor te trekken krijgt de blijkbare in groote hoeveelheden getypte waarschuwing, dat „belangrijke en verbazingwekkende voorvallen en gebeurtenissen op het punt zijn in zijn leven te verschijnen" pas op, zegt deze „architect van toekomstigheid" „Uw leven hangt aan een zijden draad" datheeft bij al gezien voor dat hij iets meer van u weet, dan wat hetadres- boek hem weet te vertellen maar als gij van zijn „verkwikkende levensdruppels" wilt ge bruik maken, dan zal er „een glorieuze dageraad aanbreken over uw geheele loopbaan en be staan." En dat alles. .voor 1.50 per postwissel te zenden, niet per brief, want. dan brengt men de beambten in verzoeking (en professor krijgt het geld niet en komt zelfs in de verdenking dat hij het geld opsteekt Zonder er iets voor te doen). Voor 1.50 het is geen geld. Wedden, dat er toch dwazen zijn, die er in loopen, aldus het Hbld. Inbraak in een pastorie. De bende die te Budel talrijke inbraken met diefstal pleeg de, heeft in het naburig Bocholt zijn slag ge slagen in de pastorie tijdens de diensten in de kerk. Veel goud en zilver wordt vermist, voor- duizenden francs sieraden zijn ontvreemd. Brand. Te Zevenbergen zijn gisteravond laat de spekrookerij van J. B. en diens woning afgebrand. De chef van politie van B. heeft vier kleine kinderen, die in levensgevaar verkeerde, met groote moeite gered. Ongeveer 500 K.G. spek is verbrand. Van den inboedel kon heel Weinig Worden gered. Verzekering dekt de schade. Aardbeving. Naar gemeld wordt, heeft de havenplaats in den staat Costa-Rica, Punta Arenas, ernstige schade geleden bij een gister plaats gehad hebbende aardbeviing Het spoorwegongeluk bij Lyon. De afgevaardigde van het Rhone-district, Pays, heeft aangekondigd, dat hij Woensdag a.s. in de Kamer vragen zal stellen, in verband met de oorzaken van het noodlottige ongeluk met de Riviera-express nabij Lyon. Uit de overblijfselen der versplinterde wa gens is voor een waarde van 500,000 franc aan sieraden en juweelen te voorschijn gebracht. Vlek-typhus in Boedapest. De arbeiders van een bekende tegelfabriek te Boe dapest zijn dezer dagen onder verdenking van vlek-typhus in observatie genomen. Tot nu toe hebben zich negen gevallen voorgedaan, terwijl 63 personen zich in quarantaine bevinden, van wie, naar de geneeskundige autoriteiten hebben meegedeeld, waarschijnlijk een groot aantal werkelijk vlektyphus hebben. De arbeiderskolonie in Alt-Osen is grondig gedesinfecteerd en zal, zoodra de noodwoningen gereed zijn, geheel worden ontruimd. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen Z.O. tot Z. wind, helder tot licht bewolkt, droogweer, nachtvorst, zachter overdag. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 13 Maart 14 Maart. Londen ƒ11.541/-, 11-547/» Berlijn - 0.60>/2* - 0.603/,* Parijs- 11 66 - 12.521/, België... - 9.60 -10.30 Zwitserland - 46.40 -46 5772 Amerika- 2 68'/a - 1 695/u Weenen- 0.003/a 0.008/, Kopenhagen - 46 40 - 41.827* Stockholm- 70 55 - 70 65 Christiania - 36.15 - 36.40 Madrid -34.45 -35.10 Milaan -11.40 -11.65 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 13 Maart 14 Maart. Londenƒ11541/, 11.55»/, Berlijn - 0.601/,* - 0.603/,* Parijs - 11 6772 - 12.55 Brussel - 9 677z - 10.477a Zwitserland - 46.45 - 46.621/2 Weenen-0.0037 3/4 -0.00377/g Kopenhagen™ -41.60 -41.85 Stockholm - 70 60 - 70.80 Christiania - 36 20 - 36.30 New-York- 2.683/„ -2.697a per billioen. negrammen. DUITSCHLAND. BERLIJN, 14 Mrt. (draadloos) Rijkskanse lier Marx heeft gister aan journalisten eenige mededeelingen gedaan, omtrent de redenen, die hebben geleid tot de ontbinding van den Rijks dag. Volgens deze verklaringen wilde de regee ring in verband, met de a.s. parlementaire ge beurtenissen voorkomen, dat zij gedwongen zou zijn haar ontslag in te dienen waardoor bet ge heele reconstructiewerk der regeering in gevaar zou worden gebracht. De rijkskanselier consta teerde in dit verband de beginnende herleving van het Duitsche economische leven de verbe tering van de arbeidsmarkt sinds Januari; dc werkloosheid is aanzienlijk afgenomen. IIET FRANSCHE SCHRIKREWIND BERLIJN, 14 Mrt. (draadloos) De Fransche militaire autoriteiten dreigden met inbeslag neming en verbouwing tot kazernes van alle regeeringsgebouwen in Dusseldorp indien de stad weigert, de door hen geëischte kazernes voor het bezettingsleger te bouwen. EEN GEZANT VERDWENEN. PARIJS, 14 Mrt. (draadloos) De politie houdt zich bezig met de raadselachtige verdwijning van den attaché der Chileensche legatie Huidobro Dinsdag ontving zijn echtgenoote tijdens zijn afwezigheid de telefonische mededeeling dat hij niet thuis zou komen lunchen. Des avonds ontving mevr. Huidobro een getypte brief zonder adres, meldende Uw echtgenoote wordt be waakt, achter zeven sloten, hetgeen een Spaan- sche 'uitdrukking voor ontvoering moet zijn. Kerknieuws. Nieuw Dominicaner-College. Naar de „Msb." verneemt, is gister op hette Huissen gehouden consilie der Domicanen besloten tot den bouw van een Nieuw St. Domi- nicuscollege. Vermoedelijk zal dit komen in Neerboscb, terwijl met den bouw'zoo spoedig mogelijk zal worden aangevangen. Het ligt in het voornemen bet nieuwe col lege in September van het volgend jaar te be trekken Een nieuw Missiehuis in 't Aartsbisdom. Op 8 September van dit jaar zal te Soester- berg een nieuw Missiehuis worden geopend door de Nederl. Provincie van 't Gezelschap van 't Goddelijk Woord van Steijl-Uden (Societas Verbi Divini). Rechtzaken. Liefdesdrama. Gister heeft de Haagsche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen den 23-jarigen schip persknecht G. T., uit Delft, gedetineerd, beschul digd een poging tot moord op een meisje mët wie hij vroeger verkeering had gehad en op het jongmensch, dat thans met het meisje verloofd is, door deze beide personen steken met een mes toe te brengen. De rechtbank achtte het primair ten laste ge legde niet bewezen, verklaarde beid. schuldig aan mishandeling, meermalen gepleegd, en veroor deelde hem deswege tot 2 jaar gevangenisstraf en tot betaling van ƒ40 schadevergoeding aan het verwonde jongmensch. Finauc en EconMededeelingen. Naar wij vernemen zal aan de algemeene vergadering van aandeelhouders der Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2