DE PHOENIX DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Verven en Stoomen. FEUILLETON. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Vrijdag 14 Maart 1324 N®. 12895 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Grratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; fBO'bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl.Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Binnenland. Directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Men meldt uit Den Haag aan de „Prov. Nbr. s H. Ct.", dat met ingang van 17 dezer de hoofd ingenieur der telegrafie in Den Bosch de heer S. J. J. H. van Embden, tijdelijk 'wordt belast met de waarneming van het hoofdinspecteur schap der telefonie, en dat in verband met het aftreden van den heer König op 1 April, de tegenwoordige hoofdinspecteur der telefonie, de heer W. D. Nolting, tijdelijk wordt belast met d.e waarneming van de functie van direc teur-generaal der posterijen en telegrafie. Een en ander in afwachting van een ingrijpende reorganisatie van den' dienst, welke in voor bereiding is. Zomertijd. De Tweede Kamer heeft gister met 45 tegen 32 stemmen aangenomen een motie-van den Heuvel, waarin wordt uitgesproken, dat de zomertijd niet meer in 's lands belang is en Waarin de regeering wordt verzocht een ont werp tot afschaffing daarvan in te dienen. Dit jaar behouden wij den zomertijd nog. Chauffe ursstaking geëindigd Als gevolg van de besprekingen tusschen de werkgevers in het Haagsche automobieltaxi bedrijf en de besturen der arbeidersorganisaties, waarin partijen tot overeenstemming zijn ge komen, hebben laatstgenoemde organisaties besloten, de staking,welke juist vier weken heeft geduurd, morgen op te heffen. l)c postcheque- en girodienst. De Tel. schrijft Wij vernemen van betrouwbare zijde, dat minister van Swaay mr. dr. TI. H. A. van Gij- bland Oosterhoff, den gewezen directeur der Mcxicaansehe Petroleum Maatschappij La Coro na te Mexico, heeft aangezocht de directie van den postcliequé- en girodienst op zich te nemen. De heer Van Gijbland Oosterhoff overweegt de aanvaarding van deze positie. De nieuwe weg Den Haag - Rotterdam. Blijkens het afdeelingsverslag betreffende de verklaring van het algemeen nut der onteige ning van eigendommen in de gemeenten Rijs wijk, Delft, Pijnacker en Overschie, noodig voor den aanleg van een weg voor gewoon verkeer van 's-Gravenhage over Delft naar Botterdam, hebben verscheidene leden de vraag gesteld, of de regeering de verschillende deelen des lands ten aanzien van de uitvoering van openbare werken wel op voet van gelijkheid behandelt, of in dit opzicht aan het eene deel des lands geen grootere aandacht wordt gewijd dan aan het andere deel. Gewezen werd op de niet-uitvoering der havenwerken te Vlis- singen. Intusschcn hebben vele leden de strekking van het wetsontwerp toegejuicht. De bevorde ring van de totstandkoming van een beteren Verkeersweg tusschen Rotterdam en 's-Graven hage over Delft achtte men een maatregel, waarvan het slechts te betreuren is, dat bij eerst thans genomen wordt. Sommige dezer leden gaven zelfs als hun meening te kennen, dat de stijgende eischen 62 Vermijd dan liever alle onaangenaamheden. Laat het ter wille van Johny niet tot een con flict komen tusschen u en uw moeder, zoolang ge 't eenigszins kunt vermijden. Gij zult wel niet veel in tegenwoordigheid van uw moeder bij elkaar zijn, niet veel meer dan aan tafel, en daar kan men een direct aanspreken wel ver mijden. Maar in gezelschap, grootmama Wanneer Johny meegaat naar het ijsfeest, of met Oudejaar, als mama hier op Wildenfels een bal geeft dan wil ik in ieder geval Johny op de oude, vertrouwelijke manier behandelen. Wel Johny is in gezelschap temelijk stil en terughoudend. Ik zal met haar praten en haar zeggen, dat zij in tegenwoordigheid van uw moeder het vermijdt u aan te spreken. Hoort üw moeder dan van u nog het vertrouwelijke jij, dan zal zij wel zelf zeggen, dat haar dat on aangenaam is. En dan is het tijd voor u de zaak te behandelen rustig en met den verschul- digden eerbied. Dan kan zij tenminste Johny niets verwijten. Spreekt gij er nu over, dan* zal baar dat nog meer tegen Johny verbitteren, van 't verkeer een verdere doortrekking van den ontworpen verkeersweg eenerzij ds over Leiden en Haarlem naar Amsterdam, ander zijds over Gouda naar Utrecht noodzakelijk maken. Eenige leden meenden, dat een deel van de aanlegkosten zou kunnen worden gevonden in den verkoop door 't Rijk van langs den nieuwen weg gelegen bouwterreinen. In verband daar mede zou tegelijk met den voor den aanleg be- noodigden grond aan weerszijden van het ont worpen tracé een breede strook grond onteigend moeten worden. Uit het bouwvak. In de Woensdag gehouden ledenvergadering van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven in Nederland is het bemiddelingsvoorstel tus schen de patroons- en de werknemersbonden aangenomen. Naar de „Tel." verneemt heeft de R. K. Pa troonsbond in de bouwvakken in de Woensdag middag te Utrecht gehouden vergadering het nieuwe collectief contract, zooals dat onlangs werd vastgesteld aangenomen. Het conflict in de textielnijverheid. Te Hengelo is gister een betooging van Twenl- sche uitgesloten katholieke textielarbeiders ge houden. Ongeveer zevenduizend personen heb ben er aan deelgenomen. Onder de aanwezige Kamerleden waren de heeren Engels, Kuiper, van Schaik, Fleskens en van Rijzewijk. Als spreker traden op de heeren de Bruyn, secretaris van het katholiek vakbureau, en van der Meys, voorzitter van den textielbond Sint Lambertus. De eerste schetste den strijd van de arbeiders als een strijd om het recht op een menschwaardige behandeling, op een volwaardi ge positie in het bedrijf, als een strijd tegen macht overheersching, en hij was van oordeel dat onver wijld de Arbeidersgeschillenwet in werking dient te wórden gesteld, opdat een enquête uitmake aan welken kant het recht is. De heer van der Meys gaf een overzicht van hetgeen de katholieke vakbeweging in dezen strijd doet. Hij wees voorts cp het voorstel van de christelijke organisaties om 15 weken per jaar 53 uur te werken en meende dat waar dit conflict moet worden uitgevochten volgens de meening der werkgevers, van regeering en volksvertegenwoordigers geëischt mag worden dat een enqêute worde ingesteld naar de toe standen in de ondernemingen der 39 werkgevers. Daarna werd een motie aangenomen, waarbij de R.K. arbeiders den ministêr van Arbeid ter oplossing van het textielconflict instelling van een enquête ingevolge de arbeidsgeschillenwet verzoeken. Herziening Bezoldigingsbesluit. Naar de Tel. verneemt, heeft de voorzitter van den ministerraad aan de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenaarszaken, in verband met de a.s. algeheele herzieningvan het Bezoldigingsbesluit een schema van de nieu we salarisnormen toegezonden. Dienaangaande wordt het advies der commissie gevraagd vóór 12 April e.k. Aan de voorgestelde regeling ontleent het blad het volgende De normen voor onderwijzers. Onderwijzer, die niet de akte van bekwaamheid bezit, bedoeld in art. 132 L.O.-wet 1920, noch de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77, der wet van 17 Augustus 1878. Aanvangswedde1200, Maximumwedde voor gehuwden 2600 (te omdat zij zal gelooven, dat deze zich bij -u be klaagd heeft. Lothar kuste haar de hand. Gij hebt als altijd gelijk, grootmama. Waarlijk, gij hebt meer diplomatieke talenten dan ik. Gravin Thea glimlachte. Men leert wel diplomatiek te zijn, wanneer men bemerkt, dat de rechte weg vol voetangels en klemmen is. Dan wijkt men graag wat naar rechts of naar links uit. HOOFDSTUK XVIII. Bij het diner zat gravin Susanne naast haar zoon aan de eene zijde der tafel. Johny zat naast gravin Thea, tegenover Lothar. Men at op Wildenfels officieel, ook wanneer er geen bezoek was, waardoor er anders aanleiding toe zou zijn geweest. Gravin Susanne wenschte dit. Zij droeg een kostbaar diner-toilet in grijs-violette kleuren met echte kanten rijk gegarneerd. Ook gravin Thea zag er voornaam uit in een zwart en wit gestreepte, zijden japon. Johny zat tegenover Lothar als ware zij de lente zelf, in een geurig matblauw olienne-kleedje, dat in smalle, ge- plisseerde vouwen viel. Het onderhoud liep, reeds met het oog op den dienstknecht, over oppervlakkige onder- Werpen. Eerst aan het dessert, nadat de hol meester met de knechts de kamer hadden ver laten, werd men meer ongedwongen. Gravin bereiken in 22 jaar) voor ongehuwden 2200 (tc bereiken in 14 jaar). Onderwijzer, die niet de akte van bekwaam heid bezit, bedoeld in art. 134 L. O.-wet 1920, doch in het bezit is van de akte van bekwaam heid, bedoeld in art. 77, der wet van 17 Augustus 1878. Aanvangswedde 1400. Maximum-wedde voor gehuwden ƒ3100 (te bereiken in 22 jaar) voor ongehuwden 2700 (te bereiken in 14 jaar). Administratieve functie». Zij, belast met een- voudigen, min of meer werktuigelijken arbeid, 10001500 (5 tweejaarlijksche verhoogingen van 100). Typeerende functie schrijver. Het ligt in de bedoeling de nieuw aan te stellen schrijvers op arbeidscontract in dienst te nemen. Zij, belast met arbeid, die verstandelijk oordeel vereischt en waarvoor gevorderd wordt de kennis, wat den inhoud betreft, van de rege lingen, wetten, besluiten enz. waarvan de toepassing behoort tot het betrokken dienstvak ƒ11001800 (2 fwee-jaarlijkschc verhoogingen van 200 en 3 drie-jaarlijksche verhoogingen van 100). Typeerende functies gediplomeerd klerk, administratief ambtenaar met vakradicaal. Zij, bekwaam tot het voeren van meer be langrijke correspondentie, tot interpretatie van eenvoudige wetsbepalingen, e.d. 15002600 (4 tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ100). Typeerende functie adjunct-commies. Zij, belast met moeilijker redactioneelen ar beid en bekwaam leiding te geven ƒ2400 3400 Typeerende functie commies. Chefs van afdeelingen/45005400. De kalenderhervorming. Ofschoon Nederland wegens den uitslag der Decemberverkiezing geen lid meer is van de volkenbondscommissie voor het verkeerswezen en daardoor het lidmaatschap van onzen ge delegeerde professor Van Eysinga als lid der subcommissie voor kalenderhervorming was vervallen, heeft de volkenbondscommissie voor- het verkeerswezen in haar nieuwe samenstelling eenstemming besloten professor V&n Eysinga uit te noodigen toch het lidmaatschap en voor zitterschap dier kalenderhervormingscommissie te willen blijven bekleeden INGEZONDEN. De Gemeentelijke Gymnastieklokalen. Mijnheer de Redacteur. Gaarne zag ik onderstaande regelen in Uw blad opgenomen. De gemeente heeft het noodig geoordeeld om de zaalhuren van enkele turnzalen te verhoogen w.o. ook voor lokaal Anthony Muysstraat. Dit lokaal is wel een van onze mooiste turnzalen doch een onderdeel is hier treurig verzorgd n.m.l. de kleedgelegenheid. Niet alleen is hier geen afzonderlijke kleed kamer maar is ook geen enkele kapstok aanwezig. De kleeren worden hier maar op de toestellen gelegd en daar deze later weer gebruikt worden, verhuizen deze kleeren meestal naar den grond. Als men nagaat dat dit lokaal veelal door 40 turners gelijktijdig in gebruik genomen wordt begrijpt men dat een dergelijke toestand onhoud baar is en spot met alle begrippen over orde, hygiëne of anderszins. Aan dezen toestand zou gemakkelijk een einde gemaakt kunnen worden door de schoolgang, welke aan dit lokaal grenst open te stellen, in welke gang kapstokken voor de schoolkinderen aangebracht zijn. Herhaalde verzoeken hadden niet 't minst succes zonder dat eenige reden ken baar werd gemaakt zoodat deze treurige toestand gecontinueerd blijft. Hopende dat deze regelen onder de oogen der in deze bevoegden zullen komen en spoedig een goede oplossing verkregen wordt, verblijf ik voor de verleende plaatsruimde vriendelijk dank betuigende, Hoogachtend E. A. L. Kerknieuws. Internationaal Eucharistisch Congres. (Officieel) Dezer dagen zijn ook door het Comité voor godsdienstplechtigheden uitnoodigingen ver zonden naar verschillende buitenlandsehe Kar dinalen en Bisschoppen, om in de Congresdagen in Amsterdam te pontificeeren. Het ligt in de bedoeling voor elke natie een Pontificale TI. Mis te organiseeren, die door een Kardinaal of Bis schop van die natie wordt gecelebreerd,en waar onder in de taal van dat volk gepreekt wordt door .den Bisschop of een priester van diezelfde natie. Rechtzaken. De straatroof aan de Glashaven. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft gister terecht gestaan de 46-jarige zakkenhandelaar A.K., gedetineerd wien ten laste was gelegd dief stal op 7 December van een aktentasch, inhou dende 1800 aan bankpapier. De aktentasch werd gedragen door TI. v.d. Woude, den jongsten bediende der firma v. d. Hoop, Offers en Zoon. Beklaagde zou den diefstal hebben voorbereid door den jongen v. d. Woude een slag met een ijzeren beugeltje op 't hoofd te geven, waardoor de jongen bloedend verwond werd. Beklaagde bekende. Ersch 6 jaar gevangenisstraf. De 22-jarige chauffeur H. S. heeft zich ver volgens te verantwoorden gehad wegens diefstal subsidiair verduistering, subsidiair heling van de door beklaagde uit de vorige zaak ontvreem de 1800. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Gemengd Nieuws. Goocheme dieven. Den 21en Fe bruari j.l. had de juwelier Göbel in de Berlijn- sche voorstad Friedenau zijn winkel gesloten, om even koffie te gaan drinken. Even later kwam een jonge man aan den winkel met een handwagen, waarop een groote kist, welke hij aflaadde en voor de deur schoof en er rustig tegen bleef leunen, als wachtend op de komst van den juwelier. Anderhalf uur hield hij het wachten vol toen schoof hij de kist weer op de kar en ging heen. Wat later kwam Göbel terug en zag, dat zijn winkel geplunderd was. Men had een stuk uit de deur gezaagd en het gat later met papier dichtgeplakt. In de kist had een inbreker gezeten, die rustig zijn werk deed, terwijl zijn wachtende maat uitkeek. De gladde kerels zijn er ingeloopen, toen zij de ge stolen juweelen te gelde trachten te maken. Teleï: Susanne bracht zelf het gesprek op het ijsfeest. Hasselwert had een feestprogramma gestuurd. Dat las zij voor. Er werd daarin ook gesproken van de verwarmde hotelkamers ten gerieve der oudere gasten. Hier zag Lothar zijn groot moeder vragend en beteekenisvol aan. De oude dame glimlachte begrijpend. Lees dat alsjeblieft nog eens voor, Susanne. Gravin Susanne herhaalde. Dat is een uitstekend idee van TIasselwert, zei gravin Thea daarop. Ik had niet gedacht, dat er ook voor de oudere menschen gezorgd Was. Dat verandert natuurlijk mijn besluit. Ik tref daar zeker eenige van mijn oude vrienden en kan behagelijk met hen praten. In ieder geval ga ik mee. Dan komt Johny ook nog tot haar reebt. Gravin Susanne beet zich, onaangenaam getroffen, op de lippen. Het zal voor u niet bijster amusant zijn, mama. Wel, ik zal al schadeloos worden gesteld, wanneer ik vanuit de warme kamer het jonge volk op het ijs kan zien krioelen. Men kan echter niet weten, of de vertrekken werkelijk goed verwarmd zullen zijn, bracht Susanne nog in het midden. Een verraderlijk lachje speelde om gravin Thea's lippen. Zij doorzag haar schoondochter. Men kan in zulke gevallen volkomen op baron Hasselwert vertrouwen. In het ergste geval rijd ik weer terug. Ik wil u daar niet mee lastig vallen. Ik zou mij ook niet met. juffrouw Warrens kunnen bezighouden. Baron Hasselwert rekent op mijn hulp bij het feest. Ik ben er ook nog, merkte Lothar terloops op. Johny werd bij deze woorden donkerrood. Haar hart klopte bang bij dit gesprek. Gravin Thea had haar op het hart gedrukt in tegen woordigheid van Susanne Lothar niet direct aan te spreken. Nu zat zij angstig tegenover hem en waagde het niet hem aan te zien. Gravin Susanne had zich brumk naar Lothar omgewend. Gij komt natuurlijk niet in aanmerking als chaepron van een jong meisje. Wanneer juffrouw W'arrens er op staat het feest te bezoeken, dan moet zij maar weer met mama naar huis rijden, zoodra die bet feest verlaat. Lothar wilde een heftig antwoord geven, dat kon men aan zijn opgewonden gezicht zien. Maar een waarschuwende, smeekende blik zijner grootmoeder bracht hem er toe, zijn mond te houden. In zijn plaats antwoordde gravin Thea zeer rustig en gelijkmoedig, terwijl zij Johny's sidderende hand heimelijk onder tafel drukte. De aangelegenheid behoeft niet verder be sproken te worden. Ik blijf zoolang ik kan en dan gaat Johny met mij naar huis terug. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) §16F~ Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5