Stads- en Gewestelijk Nieuws. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. Kerknieuws. Kunst en Letteren. A Het is komen vast te staan, dat minister Colijn het standpunt betreffende de verhooging van de tabaksbelasting absoluut handhaaft. De verhooging zal vermoedelijk 10 pet. bedragen en de inwerkingtreding zou vrij spoedig te ver wachten zijn. Nederland en Rusland. Betreffende de onderhandelingen tusschen Nederland en Rusland vernemen wij, dat zij reeds in den loop van deze week zullen worden hervat, zoodra de Russische gezant te Berlijn, zal zijn teruggekeerd. Omtrent de samenstelling van een Nederlandsche legatie was heden te Berlijn nog niets bekend. Bij haar onderhandelingen met de Neder landsche regeering stelt de Russische regee ring zich op hetzelfde standpunt, als tegen over alle landen, welke betrekkingen met de Sovjet-Republiek wenschten aan te knoopen. Rusland weigert ook thans weer de buiten- landsche schulden te erkennen, welke door de tsaristische regeering waren gemaakt en even eens weigert het, op grond van het feit, dat de Sovjet-regeering wordt erkent, eenigerlei con cessies te doen. Dit neemt niet weg, dat ook met deze beperking de onderhandelingen op breedere bassis zullen worden gevoerd, dan alleen de „de jure" erkenning van de Russische regeering. Spoorwegen. Vandaag zullen de hoofdbesturen van de vijf spoorwegorganisaties n.l. van de Nederland sche Vereeniging „St. Raphael", den B.A.N.S., Prot. Christ. Bond van Neutr. Bond, alle deel nemen aan de te Utrecht te houden vergadering waarin op initiatief van de Ned. Vereeniging de vraag zal worden besproken van eventueele sa menwerking in een tevoeren actie tegen de ei- schen van de directie der Nederlandsche Spoor wegen in zake het krachteloos maken van art. 36 R.D.V. Het mond- en klauwzeer. Het mond- en klauwzeer onder het rundvee in de provincie Noord-Brabant begint zich op schrikbarende wijze uit te breiden. Zoowel uit de Langstraat als van de Brabantsche grens komen berichten over tiet uitbreken dezer ge vreesde ziekte. Uit de bouwvakken. Naar men verneemt is in de dezer dagen ge houden vergadering van de samenwerkende Patroonsbonden in de bouwvakken te Amster dam besloten, het nieuwe gewijzigde collectief contract op Maandag24 Maart e.k. daar terstede in te voeren. Er werd een commissie uit de patroonsbonden ingesteld, die de uitgebreidste bevoegdheden kreeg om de noodige maatrege len te treffen (waaronder eventueel ook de toepassing van een uitsluiting) indien één of meer bouwvakarbeidersorganisaties zich tegen de invoering van het nieuwe collectief con tract, dat reeds door de confessioneele vak bonden aanvaard werd, zouden verzetten. De uitslag van de stemming onder dq leden van den Alg. Ned. Bouwvakarbeidersbond, is, dat het nieuwe collectieve contract met een kleine meerderheid van stemmen verworpen is. Stille Omgang. Woensdag 19 Maart na 's middags 12 uur is aansluiting bij het Genootschap niet meer mogelijk. Zaterdagavond 22 Maart beginnen wij onzen devotietocht met een kort Lof in de Singel kerk te half elf. Buiten de kerk wordt aan den uitgang op vertoon van het bewijs, dat iedere deelnemer ontvangt vóór Zaterdag, het reisbiljet uit gereikt hetzelfde bewijs moet in Amsterdam worden getoond voor de terugreis. De trein vertrekt 11.13 te half 2 begint de Omgang, waarna te 3 uur in het Torentje de gezongen H. Mis met predikatie en Algemeene H. Communie tot slot zingen wij „Broeders welk geloof hebt gij Na afloop bestaat alleen en uitsluitend voor het Schiedamsche genootschap de gelegenheid, om tegen matige vergoeding, gezamenlijk het ontbijt te gebruiken, in de groote zaal van het St. Dominieus-Patronaat, Hcerengracht 46 (3 minuten afstand van de kerk) daar wordt ook voor de terugreis het reisbiljet uitgereikt. Collecte. De collecte die gister in de Havenkerk, ten bate der St. Vincentius-vereeniging is gehouden, heeft /652,021/2 opgebracht. R.K. V rouwenbond Dit opschrift had eigenlijk moeten staan boven het stukje „Tooneeluitvoering" in ons blad van Zaterdag, doch door een misverstand is door het bewuste stukje den schijn gewekt alsof hier van een gewone tooneeluitvoering sprake was. Evenwel, niets is minder waar. Op 3 en 6 Mei a.s. zal vanwege denR.K.Vrou wenbond een groote openbare vergadering wor den belegd, van propagandistische strekking en wel in verband met het a.s.Eucharistisch Congres te Amsterdam. Waar het bestuur met de opvoering van het tooneelstuk „Het herderinnetje van Lourdes", bij de j.l. gehouden jaarvergadering, zulk een groot succes mocht boeken, werd de wenschelijk- heid gekoesterd, aan de bovenbedoelde propagan- davergaderingen ook een bijzondere attractie te verbinden, door de opvoering van een tooneel; werk. En in dit verband vond het den heer F. W. M. Heggelman bereid het tooneelstuk „De Vestaal- sche Maagd" met Schiedamsche jongedames, le den van den R.K. Vrouwenbond, in te studeeren, n bij die gelegcnlmid op fe voeren. Het bestuur vertrouwt, dat door deze buiten gewone attractie, niemand der leden zal verzui men de vergaderingen te bezoeken en zullen, teneinde voor een ieder de gelegenheid open te stellen deze vergaderingen bij te wonen, intro- ductiekaarten voor alle leden van den R.K. Vrouwenbond, beschikbaar worden gesteld. Zooals bij de opvoering van „Het Herderinne tje van Lourdes" zullen de leden van dien Bond evenwel vrijen toegang hebben en vertrouwt het bestuur, dat in verband met een en ander, vóór die data, zeer vele R.K. Vrouwen en meisjes van Schiedam, zich als lid zullen doen inschrijven Opleving. Den laatsten tijd onlangs meldden we 't ook reeds komt er in sommige bedrijven weer aardig wat opleving. Vooral de metaalindustrie begint op te fleuren, wat zeker voor Schiedam, waar zoovelen daarvan moeten leven, geen kwaad teeken is. De arbeidsbeurzen hier, te Rotterdam, Delft, Dordt en Vlaardingen heb ben momenteel zelfs geen enkelen vakman in het metaalbedrijf meer beschikbaar en kunnen dan ook aan de voortdurende aanvragen bij lange na niet meer voldoen. Luna Melange. De tijden zijn in niet bepaald gunstigen zin veranderd en in menig gezin wordt van de huismoeders, wat de aanwending van het wekelijksch of maandelijksch budget betreft, veel gevergd. Het artikel boter neemt op dit budget als regel eene niet onbeduidende plaats in en de huizen, waarin uitsluitend natuurboter hare intrede doet, zijn dan ook sporadisch aan te wijzen. Vanzelfsprekend hebben handel en industrie deze gelegenheid niet onbenut gelaten, de kosten van botergebruik te verminderen door aanwen ding van margarine, melange enz. Geweldige reclame, soms vergezeld van goed'c kwaliteit hebben tot dusverre deze vervanging bij velen ingang doen vinden. Wat hu echter door een belangrijk deel onzer plaatselijke melkhandelaren in samenwerking en overleg met hunne georganiseerde collega's over heel het land wordt ondernomen, verdient aandacht en overweging voor allen, wier beurs op het koopen van melange is aangewezen. Gezamenlijk immers hebben zij zich tot, een der beste fabrieken gewend, om zóó georgani seerd en met het vooruitzicht op een grooten omzet eene melange in den handel te doen bren gen, die,zoowel wat kwaliteit als samenstelling betreft voortreffelijk zal zijn. De mogelijkheid daartoe ligt voor de hand. Eenerzijds biedt groote productie de gelegenheid het allerbeste te geven voor den laagsten prijs, anderzijds waarborgen beduidende en geregelde afname altijd een versch product. In den loop dezer week zal de nieuwe melange in onze stad verkrijgbaar zijn en eene adverten tie in dit blad kondigt de adressen aan, waaruit een keuze kan worden gemaakt,. Tentoonstelling. De Vereeniging tot bestrijding van tuberculose houdt van 18 tot 23 Maart a.s. een tentoon stelling in het gebouw Musis Sacrum". Morgenavond half acht, wordt deze tentoon stelling, door den burgemeester, officieel geopend Door de politie is gister wegens openbare dronkenschap gearresteerd 'n zeker S. scheepsbikker van beroep de jonge man ver zette zich hevig. Van een en ander is proces verbaal opgemaakt. Gisteravond kregen in het café, van Br. aan den Korte Achterweg, een tweetal bezoekers ruzie met hun hospes. De twist liep zoo hoog, dat men tot handtastelijkheden over ging en met stoelen op elkander insloeg, zoodat het meubilair nogal beschadigd werd. Tenslotte heeft de politie ingegrepen en de twee grootste vechtersbazen, L. en K. achter slot en grendel gezet. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbe kend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Maart 1924. Brieven binnenland: Bur. Rott. Nieuwsblad, Rotterdam Bur. Rott. Nieuwsblad, Rotterdam W. v. Eyck, Gouda Gem Ont. A. Koper, Schiedam Minister v. Financiën, Den Haag Minister v. Financiën, Den Haag Min. v. Finan., Den- Haag Min. v. Finan. Den Haag Min. v. Oorlog, Den Haag K. Mulder, Rotterdam Ontv. Dir. Belastingen, Schiedam (allen geweigerd voor de port) Mevr. Pabst, Rotterdam W. Veltman, Harlin- gen Makkerstraat 234 Den Haag Briefkaarten binnenland; Mej. A. Bras, Rotterdam Wed. v.d. Brink, Gast huissteeg G. Govaarts, Vlaardingen; J. J. Jansen, Hoek Koolveld A. M. L. Keizer, Rot terdam J. v. Riet, Rotterdam. UIT ROTTERDAM. Grenswijziging met Schiedam. Burgemeester en Wethouders der gemeente Rotterdam brengen ter openbare kennis lo. dat ter verkiezing van de uit 25 leden be staande commissie uit de ingezetenen, als be doeld met de wijziging van de grenzen tusschen de gemeenten Sdhiedam en Rotterdam, de can- didaatstelling zal plaats hebben op Dinsdag den 8 April 1924 van des voormiddag;, 9 tot des n.m. 4 uur en dat zoonoodig de stemming zal worden gehouden op Woesdag, den 14 Mei d.a.v. dat formulieren voor de opgave van candidaten van heden af eiken werkdag van des v.m. 9 tot des n.m. 372 uur (op Zaterdag van 9 uur v.m. tot 12 uur 's middags) verkrijgbaar zijn aan de secretarie-afdeeling Bevolking en Verkiezingen (loket no. 25) alwaar tevens verdere inlich' ingen worden verstrekt. 769 6 Bij Apoth. en Drogisten. Een verdacht sterfgeval? De Haagschc commissaris van politie, Kramer, heeft zich genoopt gezien, den drogist X., daar ter stede, te arresteeren, in verband met een plotseling sterfgeval. Een poosje geleden plaatste de drogist in de plaatselijke bladen een advertentie, waarin hij een filiaalhouder in zijn zaak vroeg, onder voorwaarde dat deze een waarborgsom van 1000 zou kunnen verstrekken. Een 43-jarige werklooze kelner aldaar ging op de advertentie in en zijn zuster, met wie hij samenwoonde, verstrekte de 1000, haar heelen spaarduit. De onderhandeling met den drogist slaagde. Den 25en Februari ontving hij 150 en kort daarop 850, waarvoor hij een quitantie afgaf. Broer en zuster gingen in de zaak, maar, naar de zuster achteraf meedeelde, bemoeide de drogist zich weinig met hun onderricht, 'sAvonds voelden ze zich niet prettig. Ze hadden een vaag gevoel van onlekker zijn. Na een paar dagen verklaarde de drogist op prijs te stellen, als zijn a.s. zetbaas ook in het huis overnachtte. In den nacht van 29 Febr. op 1 Maart bleef de kellner in het huis slapen, doch middernacht vluchtte hij ontsteld naar de woning dier zuster meedeelende, dat hij zijn kamer vol gas bevonden had Niettegenstaande deze zonderlinge ervaring en het groeiend wantrouwen der twee tegen de heele zaak, teekende de kellner den volgenden dag, een Zaterdag, het contract en bleef dien nacht in het huis. Er gebeurde dien nacht niets. Opgewekt ging de kellner Zondagavond weer naar de zaak. De drogist vond hem daar Maan dagmorgen doodziek op zijn bed. Een nicht van den kellner kwam dien morgen eens kijken. Ze vernam, dat oom niet lekker was, ging naar boven en vond oom in hoogstbedenkelijken toestand, zoodat zij aandrong op het direct halen van een dokter. De drogist belde toen den E. LI. op ('t was tegen elven). Deze bracht den patiënt naar het ziekenhuis, waar hij Dinsdag morgen, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, overleed. Intusschen was een broer van den overledene, chemicus te Amsterdam, overgekomen. Hij vond de zaak verdacht en na overleg besloot de familieraad de politie er in te roepen. De broer begaf zich eveneens naar het ziekenhuis en vroeg sectie op het lijk. De sectie bewees- de aanwezigheid van vergift in het lijk. Na een verhoor bij de familie, achtte commis saris Kramer de zaak van genoeg belang voor een onderzoek en hij besloot den drogist bij zich te ontbieden. Na een langdurig verhoor vond de heer Kramer termen, om den drogist te arresteeren. Die ter men berusten o.m. op de omstandigheid, dat de drogist opvallend lang talmde, eer hij den E. LI.-dienst inriep, op de inbeslagneming door hem van geld, dat een waarborgsom was, op de bijzonderheid dat de drogist Zondagavond nog in den winkel is geweest en nog andere redenen, welke op het oogenblik nog beter ver zwegen blijven. De gearresteerde ontkent hardnekkig. Vast staat nog, dat zuster en broer, toen zij in de zaak waren om te leeren, daar eenig voed sel, o.a. soep, gebruikten, door de vrouw van den drogist gekookt, en dat zij zich, zoöals de zuster het uitdrukt, al dien tijd lammenadig voelden. §jf D e drievoudige moord te Koe- kangerveld De gearresteerde Lambert Pomp, verdacht schuldig te zijn aan den drie- voudigen moord 15 jaar geleden gepleegd in Koekangerveld, blijft na herhaaldelijk in ver hoor te zijn geweest, steeds ontkennen schuldig te zijn, noch van den moord iets af te weten. De gearresteerde blijft echter nog in hechtenis. De verdwenen postdirecteur. Naar aanleiding van het bericht over de ver duistering ten postkantore te Zalt-Bommel kunnen we nog het volgende melden. Reeds in October had een controleur van de posterijen aan het postkantoor te Zalt Bommel ontdekt, dat er tekorten waren. Onlangs be zocht de controleur opnieuw het kantoor en hem bleek, dat het tekort nog niet was aange vuld en dat dit nog steeds ƒ8000 bedroeg. De directeur gaf te kennen, dat dit feit hem zeer verbaasde en vestigde het vermoeden van den controleur op het ondergeschikte personeel. Echter gaf liij toe dat hij als directeur aan sprakelijk was voor het gebeurde en zegde toe, dat hij het tekort zou aanzuiveren. Dien Dinsdagavond verliet hij Zalt Bommel, maar keerde niet meer terug en is sindsdien spoorloos verdwenen. De politie waarschuwde het parket te Tiel. Gisteren beeft dit in vereeni- ding met den deskundige, den heer Van Ledden Hulsebosch, een uitgebreid onderzoek ingesteld. Ten einde een nauwkeurige controle mogelijk te maken, moest de binnendeur van de brand kast (de buitendeur was reeds open) ontsloten worden. Na eenige moeite gelukte dit en toen deed men de verrassende ontdekking dat ook nog bedragen van 5 en 3 mille verdwenen waren, zoodat de diefstal in totaal 16000 beloopt. Liet was echter niet onmogelijk, dat het ont brekende geld in de privé brandkast van den directeur geborgen was. Ook deze kast werd geopend. Zij was echter leeg. Gebleken is ten slotte, dat de pas van den directeur ontbrak, terwijl die van zijn familie leden aanwezig waren. Treinramp. Uit Delhi wordt gemeld, dat een trein van den Rohilkhand-Kumaun-spoor- weg, toen hij met groote vaart over een brug, drie mijlen vóór Bareilly reed, door een wervel storm werd gegrepen. Vijf rijtuigen woeien om en stortten ondersteboven in de rivier. Het aantal dooden wordt op vijftig geschat. Drie en vijftig personen zijn gewond. De geheimzinnige verdwijning. Gemeld wordt, dat de dezer dagen te Parijs op geheimzinnige wijze verdwenen Chileensche publicist Huidebro teruggekeerd is. Men had hem vermoedelijk ergens vastgehouden, om een losgeld van hem te krijgen. FABRIEK IN DE LUCHT GEVLOGEN. LONDEN, 17 Mrt. (draadloos). Uit Milaan wordt gemeld Een ontploffing in de chemische afdeeling, vernielde een groote lucifersfabriek te Ronco Canavene, een kleine stad nabij Turijn. Het geheele gebouw geraakte in brand en vloog in de lucht. Drie en twintig personen, onder wie 15 meisjes, werden onder de puinhoopen bedolven, andere personen werden gewond. De brand verspreidde zich over andere gebouwen en bedreigt de geheele stad. HET HERSTEL. LONDEN, 17 Mrt. (draadloos) De Daily Telegraph" meldt Indien in de eerstvolgende zitting van de commissie-Dawes geen grootere overeenstemming wordt bereikt dan tot nu toe, dan zal het vaststellen der rapporten nog wel twee weken of langer op zich laten wachten. De voornaamste geschilpunten zijn die betreffende de betalingen in baar of natura, de voorwaarde voor een moratorium en de groote geldleening. FORD IN 7WEDEN. STOCKHOLM, 17 Mrt. (draadloos) Naar ver nomen wordt, is het plan tot het bouwen van een groote Ford-autoinobielenfabriek te Stock holm, weer opgevat door Henri Ford, nadat het verscheidene jaren geleden geen doorgang had gevonden. De fabriek zal moeten voorzien in de vraag van Zweden, Finland en de nieuwe Oostzee-staten en zal zeer omvangrijk moeten zijn, aangezien in het jaar '23 alleen reeds 3000 Ford-auto's aan Zwedqn verkocht werden. Liet ligt in 't voornemen alle onderdeelen in Zweden te bouwen. Weerbericht. Verwachting Zwakke tot matigen W. tot N.W. wind, over dag half tot zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, 's nachts lichte vorst, zelfde temperatuur over dag. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Maart 17 Maart. Londen 11 54 V, 11 563/4 Berlijn - Q.601/.* - 0.61* Parijs- 11 66 - 13 371/, België- 9.60 - 10.971/,, Zwitserland - 46.40 - 46.611/3 Amerika... -2.68'/a - 2.693/4 Weenen - 0.00s/g - 0.008/g Kopenhagen -46 40 - 41.40 Stockholm - - 70 55 - 71 071/,! Christiania - 36 15 - 36 35 Madrid -34 45 - 34.37 V2 Milaan -1140 -11.51 per billioen. WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 14 Maart 17 Maart. Londen 11 54 V4 11.573/g Berlijn - 0.607«* -0.60'/a* Parijs -11 67 Vj -13.15 Brussel - 9 671/2 - 10.80 Zwitserland - 46 45 - 46.60 Weenen.....-0.00373/4 -0.0037'/, Kopenhagen™- 41.60 -41.40 Stockholm - 70 60 -71.20 Christiania - 36 20 - 36.40 New-York- 2.683/g - 2.69Va per billioen. Internationaal Eucharistisch Congres. (Officieel). Een dezer dagen zal de secretaris van het Co mité voor Pers en Propaganda te Rome aanko men, om namens dit Comité een zeldzaam exemplaar uit 1693 van Leonardus Marius' boek je „Amstelredams eer ende opcomen door de denckwaardighe mirakelen aldaar geschied aen ende door het LI. Sacrament des Altaers anno 1345", Zijne Heiligheid Paus Pius XI aan te bieden, vergezeld van een gecalligrafeerde la- tijnsche oorkonde, waarin de vreugde van Ka tholiek Nederland is uitgedrukt over het houden van het 27e Internationaal Eucharistisch Con- grens in Nederland's hoofdstad. Het boekje is gevat in een kunstig vervaardigd foedraal, dat gesierd is met het gouden stempel van het con gres welk stempel ontworpen is door de kun stenaars Jan filoy en Leo Brom. Aan Zijne Eminentie Kardinaal W. van Rossum C.s.s.R., den Kardinaal-Legaat, zal eveneens een fraai gebonden exemplaar met Nederlandsche opdracht worden ter hand gesteld. Dezer dagen worden ook over geheel ons land eenige duizendtallen groote affiches verspreid met bijzonderheden over het congres en de namen der plaatselijke vertegenwoordigers,' waar men zich kan opgeven voor kaarten en huisvesting. R'damsch Philh. Orkest. Zaterdagmiddag gaf Feltzer's orkest weer eens een donateursconcert, dat wel druk was bezocht, doch dat in programma nu niet zoo bekoorlijk was. 't Waren geen zeer hoogstaande

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 2