DAGBLAD WOORSCHiEDAM OMSTREKEN. 47st« Jaargang. Donderdag 20 Maart 1924, Bureau: KOEjMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 38. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ë(n 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 toij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de Holl. Algem.Verz. bank te Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen TWEEDE BLAD. Stafen-Generaai. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag, 19 Maarl. Onmiddellijk na de opening der vergadering wordt overgegaan tot de trekking der ai'dee- lingen. De voorzitter deelt mede, dat de Centrale Af- deeling heeft besloten om onmiddellijk na de openbare vergaderingen verschillende wetsont werpen in de afdeelingen te doen onderzoeken, w.o.Nadere wijziging van het VlIIste hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1924 (verschillende onderwerpen) Goedkeuring van het op 13 Februari 1924 te Washington gesloten ver drag de Justitiebegrooting voor 1924ver- hooging van den accijns op bier en van het in voerrecht op bier en op thee de begrooting voor 1924 van het Departement van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en goedkeuring van het op 3 Juni 1923 te Berlijn tusschen Nederland en Duitschland gesloten verdrag. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 19 Maarl. De voorzitter deelt bij den aanvang van de zitting mee, dat volgens besluit van de centrale sectie op 85 Maart in de afdeelingen worden onderzocht het ontwerp-Alberda inzake het geschil in de Twentsche Textielnijverheid en de wetsontwerpen betreffende de bezoldiging van de leden van de Rekenkamer, den Raad van State en de rechterlijke macht. Bij de voortzetting van de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken spreekt mej. Van Dorp (lib) haar vertrouwen uit in de Volkenbondpolitiek van Minister Van Karne beek, daar de garantieverdragen niet helpen zonder een algemeenen wil tot vrede. De heer Schokking (C. H.) bestrijdt den heer Dresselhuvs. Ieder land moet zijns inziens zelf de gelegenheid behouden, te oordeelen over het al dan niet verleenen van militairen steun. De heer S c h o k k i n g (C. H.) raadt groote voorzichtigheid aan bij hervatting van de han delsbetrekkingen met Rusland, omdat daaraan erkenning de jure als voorwaarde schijnt ver bonden. De heer Troelstra (S. D.) noemt de kritiek op den Volkenbond een kritiek op de politieke atmosfeer, die dient te worden gezuiverd. Hij acht een reëele vrijheidspolitiek van de regeering ten aanzien van de garantieverdragn geheel in overeenstemming met ons volkskarakter. Een overweldigende volksmeerderheid staat zijns inziens achter de regeering. De lieer Nolens (R. K.) ziet dezen Minister met genoegen achter de regeeringstafel zitten. Dit is ook van belang voor de continuiteit van ons buitenlandsch beleid. Spr. zegt dit zonder restrictie, gelijk de heer Dresselhuys deed. Allerminst acht hij de behoedzaamheid een ondeugd van dezen Minister. Juist een Minister van Buitenlandsche Zaken kan niet behoedzaam genoeg zijn. Meer enthou siasme en gevaar behoedzaamheid lijkt spr. nogal gevaarlijk. Wat Rusland betreft, spr. gelooft niet, dat men in Rusland wat zal geven om erkenning de jure. Men zal meer om tastbare voordeden willen erkend worden. Spr. acht het gcwenscht de Minister te bewegen om zeer behoedzaam te zijn tegenover deze aangelegenheid en hij hoopt, dat een eventueel tractaat in de Kamer zal worden behandeld. Wat Nederland en België betreft betreurt spr. het, dat beider advocaten zich hebben vastge- weven in hun argumenten, waarvan de cliën ten de dupe zijn. Hij hoopt dat er een oplossing zal komen die beide landen bevredigt. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Karnebeek, antwoordt. Eerst eenige kleinere punten o.a. over het kleine grensverkeer. Gaarne zal het departement de geciteerde gevallen onderzoeken en nagaan wat er gedaan kan worden. Vervolgens behandelt spr. de kwestie van den Rijn, waarin eenige verbetering is getre den. De regeering heeft een politiek van op portunisme gevoerd, waarbij het principe aller minst het slachtoffer is geworden. De Rijn vaart-actie is niet uit het oog verloren maar ieder geval is afzonderlijk behandeld en af gedaan. Ten aanzien van Rusland zegt spr. dat hij zich geen partij zal stellen in de appreciatie, aangezien op dit moment in-Berlijn onderhan delingen worden gevoerd. Het heet dat Nedei- land achteraan komt. Ten slotte de garantieverdragen. De speech van Mr. Dresselhuys was niet zakelijk want zij richtte zich tegen spr. en neit vóór de ver dragen. Het is een ingewikkeld probleem de Weg naar de oplossing staat alleen open voor wie de realiteit ziet. Spr. zet uiteen welke eisohen het plan Gecil oplegt en die geheel af wijken van het systeem van den Volkenbond dat veel meer vrijheid laat aan iederen staat. Een gemilitariseerd Europa zou het eind zijn van het gansche plan. De rede van Mr. Dressel huys was een verzaking van den Volkenbond en daartegen komt spr. ten sterkste op. De vergadering wordt verdaagd tot lieden 1 uur. Binnenland. De rijksmiddelen. De ontvangsten van de schatkist gedurende de maand Februari beliepen, blijkens den ge- publiceerden staat van rijksmiddelen, 33,878,10 en zijn bij die in de overeenkomstige periode in 1923 ruim 2 millioen achtergebleven, toen 35,915,105 werd opgebracht. De opbrengst over de eerste twee maanden is groot 69,843,370 tegen 73,573,245 in Februari 1923 of 3.73 millioen minder. Alhoewel in den algemeenen toestand de laatste maanden eenige vooruitgang valt waar te nemen, weerspiegelt dit feit zich slechts ten deele in bovenstaande gegevens en laten voor namelijk die bronnen van inkomsten te wenschen over, die direct met de ontwikkeling van de conjunctuur verband houden. Maar evenals de maand Januari jl., geeft de staat aanleiding tot een tweeërlei beschouwing. In sommige opzichten wekt een vergelijking met Februari 1923 bevrediging, wanneer men in oogenschouw neemt, dat de schatkist ook toen de nadeelige gevolgen ondervond van. den algemeenen achter uitgang en stilstand veroorzaakt door de actie in het Ruhrgebied. Zoo o.a. brachten de re gistratierechten beter resultaten. De langzaam in gang komende grooter bedrijvigheid op emis- siegebied deed de ontvangsten der registratie rechten met bijna 1 millioen toenemen, 2,411,641 tegen 1,417,722 in Februari van het vorig jaar. Bovendien heeft men ook reke ning te houden met de in werking getreden verzwaring van het recht. Verder maakten de zegelrechten een gunstig figuur en bracht dit middel 1,8 millioen op tegen 1.4 millioen of 4 ton meer, hetgeen gedeeltelijk te danken is aan de nog bestaande giro-moeilijkheden en het invoeren van buitenlandsche effecten, als ook aan de groote levendigheid ter beurze ge durende deze maand. Bovendien wezen de successierechten een vermeerdering aan van ruim 4 ton op een bedrag van ƒ3.58 millioen tegen ƒ3.17 millioen in Februari 1923. De groote stoot tot de vermindering der totale ontvangsten gedurende deze maand in vergelijking met die in Februari van het vorig jaar werd door de dividend- en tantième-be lasting gegeven. De schatkist ontving uit dat middel 418,929 tegen 3.32 millioen, welk verschil bijna geheel overeenkomt met de totale vermindering dezer maand. Het hooge bedrag in Februari 1923 was te danken aan eenachter- staliig dividend van de Koninklijke en het ver schil dat hierdoor ontstaat in aanmerking ge nomen, is de maandstaat over de afgeloopen maand in werkelijkheid niet zoo ongunstig als door bet eindbedrag wordt aangewezen. Noch tans blijft het bedrag der genoemde belasting bij de raming bijna 6 ton ten achter, hetgeen in verband moet worden gebracht met de tc verwachten belastingen uit Indië. Van de directe belastingen bracht de inkom stenbelasting 9.22 millioen op of ruim 1.4 millioen minder dan in Februari 1923, toen 10.68 millioen binnenkwam. Vergeleken echter met de raming, valt hier een vermeerdering waar te nemen van ruim 272 millioen, hetgeen bewijst, dat van de ontvangsten uit dit middel een groot gedeelte nog op rekening komt van het vorig jaar. De personecle belasting vorderde van 1.39 millioen tot 1.46 millioen ook de grondbelasting wees een licht accres aan en bracht 650,126 op tegen 433,257 in Februari 1923. De vermogensbelasting daarentegen liep terug van 446,472 tot 442,499. De accijnzen werkten verschillend wat door het een minder werd opgebracht, werd door het ander weer grootendeels gecompenseerd. Zoo o.a. bracht het accijns op suiker ongeveer 1 ton minder op ƒ3.135 millioen tegen ƒ3.237 millioen het accijns op het gedistilleerd vorderde circa 1 ton 3.927 millioen tegen 3.838 millioen in Februari 1923. De opbrengst van het accijns op wijn beliep 56.740 tegen ƒ44.073, op bier ƒ466.419 tegen 257.076. Daarentegen liep liet zout van 122.954 tot 109.510 terug en het geslacht van 745.502 tot ƒ724.418. Het accijns op tabak bracht 2 ton minder op 1.24 millioen tegen 1.41 millioen. De rechten op den invoer wezen een klein nadeelig verschil op 2.921 millioen tegen 2.972 millioen in Februari 1923 ook bleef de ontvangst met de raming een weinig ten achter. Van de andere middelen vorderde belasting op gouden en zilveren werken van 72.428 tot controle. Het statistiekrecht bracht 390.790 op tegen 257.835de Domeinen 204.463 tegen 162.889 de loodsgelden 256.887 tegen 250.087. De O. W. belasting bracht deze maand nog een saldo op van ƒ252.575.61 en de inkomsten ten bate van het leeningfonds beliepen 7.6 millioen. Uit dc Geldersclie stecnindustrie. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heb ben de steenfabrikanten langs de Waal van Tiel tot Ochten besloten dezelfde voor de arbeiders gunstige collectieve contracten af te sluiten ais geschied is langs Ysel en Waal ten Zuiden van Nijmegen. Gemengd Nieuws. Terecht. Eenige maanden geleden werd uit den Amstel een fiets gedregd, toebehoorende aan een veehouder te Nederhorst den Berg, die sinds een halve week werd vermist. Daar dc veehouder een groote som gelds bij zich had, werd aan misdrijf gedacht. Ondanks alle pogingen werd verder geen spoor gevonden. Thans is de veehouder weer boven water ge komen. In Haarlem, waar zijn vrouw en kinderen bij familie intrek hadden genomen, heeft hij een samenkomst met de zijnen gehad en is daarna met zijn gezin weder naar Frankrijk vertrokken, waar hij ook in vroeger jaren heeft vertoefd. Ongelukken. De landbouwer N. te Meer Elsloo geraakte bekneld tusschen zijn kar en een muur. Na eenige oogenblikken' gaf hij den geest. Hij laat een talrijk gezin na. Te Enkhuizen is gisler de heer P. Out, café houder, in een gracht gevallen en verdronken. Terwijl de moeder van het gezin M., wo nende Langstraat te Maastricht, afwezig was, heeft het driejarig dochtertje een kind van één jaar ammmoniak laten drinken. Het kindje werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar het overleed. De autobus. Op den Achterweg te Voor burg is gister een autobus van de Voorburgscln Luxe Autobus-Maatschappij tegen een locomo tief van de stoomtram opgereden. De locomotief viel om, en het heeft heel wat moeite gekost, haar weer overeind te krijgen. Er zijn geen per soonlijke ongelukken gebeurd. Schadepostje. Ten nadeele van een grossier in goud- en zilverwerken te Utrecht is van een handkar, welke in de Stormsteeg te Am sterdam stond, een tasch met 290 massief gouden en zilveren ringen gestolen. Op vrije voeten. De in verband mei. het geheimzinnige vergiftigingsgeval in Den Haag gearresteerde winkelier is, na te zijn voor geleid voor den oflicier van justitie en te zijn verhoord door den rechter van instructie, han gende het verdere onderzoek in deze zaak op vrije voeten gesteld. gebleken Lentemaand. In Twente is gisternacht een flinke pak sneeuw gevallen. 100.000 dollar voor een neus. De schoonzuster van den bekenden filmacteur Charlie Chaplin heeft uitgerekend dat de ab stracte schoonheid van haar neus tot dusverre, uitgedrukt in meer reëele waarden, op 100.000 dollar geschat kan worden. Voor zulk een bedrag heeft zij namelijk te Los Angelos een chirurg aangesproken die een kleine operatie aan dat lichaamsdeel heeft verricht, welke volgens deze dame tot gevolg heeft gehad, dat de sierlijke lijn ervan totaal is bedorven. Japansche duikboot gezonken. De Japansche duikboot 43 is 10 mijl buiten de haven van Sasebo door het oorlogschip „latsoe- ta" aangevaren en gezonken in een diepte van 26 vademen. Er bevinden zich vier officieren en 40 manschappen aan boord. Het reddingswerk is in vollen gang. M i s d a d i g New A o r k. De statistici van New York (stad) hebben dezer dagen hun gruwelstatistiek voor 1923 het licht doen zien, aldus dc „Politiegids". Het blijkt, dat m genoemd jaar in het eigenlijke New A ork 2597 lieden een gewelddadigen dood zijn gestorven en in Brook lyn 1493. In New York werden 126 lieden dood geschoten, in Brooklyn 42, in de voorsteder 27- Auto's waren verantwoordelijk voor den dood van 1234 lieden (o.w. 240 kindertjes) in Grooter New York. aanmerkelijk opgehelderd, doordien is, dat inderdaad, gelijk was vermoed, de ont voering, het werk was van Engelschen of sterke anglophielen, die verontwaardigd waren over Huidebro's jongste boek „Fines Britanniae." Aan de Porte d'Auteuil, waarheen Huidebro besteld was door een vriend, keek hij goed uit naar dezen, doch kon hem niet ontdekken. Op eens zag hij zich toewenken uit een automobiel. Hij liep daarheen, waarop plotseling drie mannen uit den wagen sprongen, hem een zakdoek om het gezicht bonden en hem in den auto tilden. De auto reed langen tijd voort. Lluidebro verloor het bewustzijn. Hij kwam bij in een kamer, waar drie personen hem op uiterst cor recte manier te woord stonden en hem geen ander kwaad deden dan dat ze van hem ver langden, dat hij hondermaal in het Engelsch, honderdmaal in het Fransch en honderdmaal in het Spaansch de woorden zou schrijven „Engeland boven alles." Huidebro maakte haast werktuigelijk zijn „strafregels" en werd vervolgens hoe hij er 'kwam weet hij nog niet 's nachts op de Place Ventimillc uit een auto op een bank ge zet. Hij was doodzwak en had eenige blauwe plekken, maar dat is dan ook al het onaan gename, dat zijn avontuur hem heeft bezorgd. D e K. K. K. Het hooge gerechtshof van Herrin heeft naar de „Times" uit New York meldt, 99 aanklachten tegen verschillende leden van de K.K.K. in behandeling genomen. De leider der K.K.K. alleen stond wegens 55 be schuldigingen terecht. De processen houden verband met de in Februari door de K. K. K. in het Williamson graafschap (Illinois) verwekte onlusten. Onder de aangeklaagden bevonden zich voorts twee officieren van de K.K.K., de commissaris van politie van Herrin, verschillende politie agenten en een magistraat. Het hooge gerechtshof besloot zijn alge- meene aanklacht met een veroordeeling van de „poging, geheim of anderzins, met ras-, geboorte- en godsdienstkwesties, haat en twee dracht te zaaien tusschen de verschillende klas sen van burgers." Je kunt wat beleven. Den labour- minister van koloniën, Thomas schijnt het lot niet gelukkig te zijn. Bij zijn ambtsaanvaar ding, werd hem door een ambtenaar de toegang tot zijn departement eerst geweigerd, dezer dagen ondervond de minister het volgende Thomas had een bezoek gebracht aan het ministerie van handel, doch raakte in het groot aantal gangen van den goeden weg af. Gelukkig kwam een ambténaar voorbij, die de minister weer op het goede pad bracht. Tusschen hen beiden ontspon het volgende vertrouwelijk gesprek Ambt. Ben jij hier vast of tijdelijk Th. Tijdelijk. Ambt. Ik ben hier al vier maanden. Hoe lang ben jij hier Th. O, ik pas 6 weken. Ambt. :--Nou man, dan leg je er eerder uit dan ik. Dorp sbrand. Het dorp Warboys bij Ramsey in Huntingdonshire (Engeland) is ter nauwernood aan een vernieling door brand ont komen. De brand brak in de hoofdstraat uit en ver spreidde zich, door sterke winden aan gewakkerd, met groote snelheid over een afstand van 100 meter. Zeven woonhuizen, boerderijen en een buiten gebruik gestelde brouwerij, alsmede een timmermanswerkplaats, gingen in vlammen op. Het dorp Warboys werd reeds in vroeger jaren zoo goed als geheel door brand ver nield. Het dorp bezit een prachtige kerk in oud-Engclschen stijl. Het oudste doopregister, in die kerk bewaard, dadeert van 't jaar 1551. INGEZONDEN. „St. Barbara"-verecnigin(]. M. de R„ Als abonné op Uw geacht en populair blad, dat zeer zeker door alle Katholieke onzer ge meente gelezen wordt, verzoek ik U beleefd voor het navolgende eene plaatsruimte te willen af staan. M. de R. zooals U weet bestaat bovenbedoelde vereeniging nog betrekkelijk kort,doch niettegen staande haar kort bestaan, heeft zij zich in het bezit weten te stellen van een rouwkamer. Alzoo behoeftSt. Barbara" geen leentjebuur meer te spelen bij hare zusterafdceling te Rotterdam. Geachte lezer, ik zal in het kort iets omtrent deze rouwkamer mededeelcn. n.l. dit, dat de Huidebro'sontvoering. Het geva van Huidebro, den Chileenschen gezantschap^ „v, attaché te Parijs, die zooals men weet ontvoerd I rouwkamer ten huize van een overledene wordt 77.532 blijkbaar in verband met de scherpere I was doch reeds weer is teruggekeerd, is thans geplaatst, tegen eene vergoeding van brengen Will ffl WillWBWilIM'llll^llWII lllflKWaiBMi (Buit,en verantwoordelijkheid der Bedaetie) jpÜP"" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet. teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 5