30 C DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN X m Geen huisvrouw behoeft de schoonmaak met zorg tegemoet te zien, VIM helpt haar snel en gemakkelijk door al het werk heen. Voor de verbruikers van VIM zijn fraaie cadeaux beschikbaar. Voeg het ronde kaartje van het deksel bij Uw Sunlight-uitknip- seis, waardoor U spoediger een geschenk ontvangt. VRAAGT ONS GESCHENKENALBUMf 47ste Jaargang. Vrijdag 21 Maart 1924. No. 13901 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; f 15 Lr ^erlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd do door de Holl. Algem. Verz.bank te Schiedam nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws, DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ VLAARDINGEN Staten-Generaal. eerste kamer. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaal 85 Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 2.0 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. MACDONALD EN POINCARE. Men verneemt, dat er thans een nieuwe brief wisseling tusschen MacDonald en Poincaré ge voerd wordt. De Britsche premier zou er bij Poincarc op aangedrongen hebben, dat deze toestemt in '1° toelating van Duitschland tot den volken bond, waardoor een belangrijke garantie zou worden verkregen tegen een nieuwe botsing tusschen de beide landen. Als Duitschland lid werd, zou Engeland zich kunnen verplichten zijn strijdkrachten ter beschikking te stellen van. de mogendheden, op welke een aanval wordt- gedaan. Op deze wijze zou het mogelijk Z1jn, tegenoet te komen aan den wensch van Franschrijk een militairen waarborg te hebben en zouden werkelijk defensieve tractaten naar oud model, zooals die voor den oorlog bestonden, onnoodig worden. SINGAPORE EN JAPAN. De bladen te Tokio uiten hun voldoening over het opgeven van het Singapore-plan. Zij brengen hulde aan den moed en de beginselvast heid van de Labourregeering en zijn voorts van oordeel, dat Groot-Brittannië's voorbeeld van een internationale vredespolitiek, een belangrijke bijdrage beteekent tot de zaak van het wereld herstel. In andere kringen is men echter \an oor deel, dat, gezien de krachtige houding, en verschillende naar voren gebrachte eiscben der dominions, de opgeving van het plan slechts tijdelijk zal zijn. DE DUITSCHE GOUDDISCONTOBANK. Naar uit Londen wordt bericht, zal het buiten- landsche crediet van 5 millioen pond sterling voor de Gouddiscontobank verstrekt worden door de Bank van Engeland. BELGIE. De Belgische Kamer heeft gistermiddag de de batten over de regeeringsverklaring geëindigd. De motie van vertrouwen in de regeering, welke was ingediend door de voorzitters van de liberale en de katholieke groepen werd daarop aangenomen met 92 tegen 69 stemmen en 6 onthoudingen. Alle socialisten hebben te gen gestemd, alsmede de vier leden van de frontpgrtij. Een lid dezer partij stelde nog voor op 27 Maart a.s. besprekingen te openen over het gebruik der talen in het leger. Dit voorstel werd echter verworpen. IERLAND. De toestand in Ierland blijft onduidelijk. De helderste uiteenzetting is die van O'Hig- gins, den minister van Binnenlandsche Zaken, die in het parlement mededeelde, dat het leger verdeeld is in partijen, organisaties en bon den, die een scheuring en een verdeeldheid veroorzaken, welke in een goed gedisciplineerd leger niet mogen voorkomen. De toestand van het leger is reeds lang ongezond. Cosgrave treedt op als minister van Lands verdediging, onder voorbehoud van nadere goedkeuring van het parlement Het blijkt dat de Iersche regeering het ont slag van verschillende legerautoriteiten eischt, omdat de operaties van Dinsdagnacht strijdig zijn met de gedragslijn der regeering, die tot 20 Maart aan de muiters gelegenheid had ge geven, de gestolen wapens terug te geven. Naar verluidt heeft het Parlement later zijn goedkeuring eraan gehecht, dat president Cos grave zelf de portefeuille van Nationale Verde diging op zich zal nemen, ter vervanging van den afgetreden minister, generaal Mulcahy. Aan generaal O'Dussy, den pas benoemden opper bevelhebber en inspecteur-generaal van het Vrijstaatsleger, is de vrije hand gelaten voor de onderdrukking van misbruiken in het leger en de invoering van nieuwe methoden. Aan de muitende officieren is tot morgenavond zes uur de tijd gegeven, de door hen uit de kazernes verwijderde wapenen terug te bezorgen. ITALIË. Verkie zings relletjes. Uit Palermo wordt aan de „Corriera d'Itala" gemeld, dat het in Palasola (prov. Syracuse) tot ernstige botsingen is gekomen tusschen fascisten en socialisten, nadat laatstgenoemden den fas- cisten-candidaat met steenworpen hadden ver- Wond. Een afdeeling der militie opende vuur op de socialisten die gewapend met geweren en revolvers dit vuur beantwoordden. Daarop kwamen de carabinieri tusschenbei- de, doch ook zij moesten van hun vuurwapenen gebruik maken, om de orde te herstellen. Het is nog niet uitgemaakt, of er dooden zijn, doch het aantal gewonden is zeer groot. De liberale oppositie-candidaat, Ciriani, is gister weder het slachtoffer geweest van een aanslag door fascisten. In den hal van een plaatselijk hotel te Udine werd hij aangesproken door een vijftal jonge fascisten die hem ver zochten hen te volgen. Ciriani verklaarde zich bereid hun te woord te staan. Daarop grepen de mannen hem vast, wierpen hem tegen den grond en knipten hem haar en baard geheel af. Geen der aanwezigen had den moed om tusschenbeide te komen. HONGARIJE'S HERSTEL. Men acht het geenszins onwaarschijnlijk, dat de Volkenbondscommissaris voor Oostenrijk, mr. Zimmerman, en zijn plaatsvervanger, Quesay ervoor te vinden zouden zijn, ook de controle over Hongarije op .zich te nemen. Men stelt zich voor, dat te dien einde een dezer heeren te Boedapest en de ander te VVeenen zal wonen. EGYPTE. Reuter meldt uit Cairo, dat een gister aldaar gehouden demonstratie ten gunste van de re publiek, maar matig bezocht was. De vurige redevoeringen, welke werdén uitgesproken,maak ten op het publiek niet veel indruk. De ba zars waren in verband met deze demonstratie gesloten. Toen naderhand anti-republikeinsche toespraken werden gehouden, werden zij echter weder geopend.De tegenstanders van de monar chie beproefden daarop de bazars met geweld tot sluiting te dwingen. Een schermutseling was hiervan het gevolg. De politie verleende as sistentie. Velen zochten een toevlucht in de moskee. Gisteravond is de Nationale Vergadering bijeengekomen. De leider der progressieve partij beproefde het onderzoek* der geloofs brieven te bespoedigen, ten einde terstond een besluit te kunnen nemen over de kwestie der republiek. Zij slaagden hierin echter niet. De vergadering ging uiteen zonder een besluit dienaangaande te hebben genomen. Naar verluidt, heeft de kroonprins een waar schuwing ontvangen, waarbij hij den raad kreeg, het paleis te verlaten. De hofdames zijn reeds vertrokken. PERZIE REPUBLIEK Volgens den correspondent te Teheran van „The Pioneer", wordt het aldaar niet onwaar schijnlijk geacht, dat heden, den nationalen feestdag, de Perzische republiek zal worden uit geroepen. Zelfs de conservatieven beginnen al lengs hun goedkeuring daaraan te héchten. Veer tig notabelen, waaronder eenige ex-premiers en andere ex-ministers, hebben den premier ver zocht zich ten gunste van de republiek uit te spreken en de verkiezing van een president door de Nationale Vergadering mogelijk te maken. Het gezamenlijke personeel van de verschillende departementen heeft een soort gelijke aansporing tot den premier gericht. Naar verluidt, maakt de troonopvolger zich reeds tot vertrek gereed. DE REVOLUTIE IN HONDURAS. Volgens een bericht uit Washington hebben dronken soldaten en opstandelingen de hoofd stad van Honduras Tegucigalpa geplunderd, waarbij tal van Amerikaansche, Engelsche en Ghineesche handelaars schade hebben geleden. ALLERLEI. Uit Londen. Churchill is verslagen bij de verkiezing in het Westminsterabdij-district. De uitslag is Nicholson (conservatief) 8186, Churchill (onafhankelijk) 8153, Scott-Duckens (liberaal) 290 en Fenner Brockway (labour) 6155. Uit Berlijn De eerste schoten in den ver kiezingsstrijd zijn gevallen. President Ebert heeft n.I. een aanklacht wegens laster ingediend tegen de „Deutsche Tageszeitung", welke hem in een artikel over de komende verkiezingen had aangeduid als „een van de organisatoren van de verderfelijke waanzinnige staking van munitiearbeiders in 1918." Men herinnert zich, dat reeds vroeger deze beschuldiging tegen president Ebert is geuit en dat toen bij rechterlijk vonnis is uitgemaakt, dat zij allen grond mist. Uit Londen Zooals reeds gemeld werd, dreigt er een uitsluiting bij de scheepswerven. De stakers te Southampton hebben thans, tegen het advies van hunne organisatie in, besloten te weigeren den arbeid te hervatten. De Execu tieve van de Shipping Trades Federation zal in verband hiermede heden een conferentie beleggen met de werkgevers. Mocht deze toe stand blijven voortduren, dan zal, volgens ver klaring van de patroons, einde dezer week de uitsluiting in'werking treden. Uit Bern Het Zwitsersche telegraafagent- schap deelt mede, dat er gister een nieuwe Fran- sche nota betreffende de zöne-kwestie te Bern is ontvangen, waarin Frankrijk de benoeming voorstelt eener commissie, waarin een Fransche mem ooi til ..Bottsn cn een Zwitsersche jurist zitting zullen hebben, ter opstelling van een ontwerp-arbitrageproce- dure. Dit voorstel zou met voldoening ontvangen zijn, want het getuigt van het ernstige verlan gen van Frankrijk, om rekening te houden met het Zwitsersche standpunt. Uit Berlijn De nieuwe Pruisische staats- begrooting, welke op goudmark-basis is opge steld, is voor de eerste maal sinds jaren in even wicht. De begrooting beloopt een bedrag van 2,309.407,723 mark. Het staatsgerechtshof te Leipzig heeft den van spionnage beschuldigde Franschen kapitein d'Arlemont veroordeeld tot 12 jaar tuchthuisstraf en 5000 mark boete. j)e vereenimny van transportarbeiders te Londen heeft gisteravond officieel meegedeeld, dat de staking in de Londensche tram- en om- uibusbedrijven heden te middernacht zal be ginnen. Uit Berlijn Kemal Pasja heeft aan de buitenlandsche legaties, welke te Constantinopel zijn gevestigd, verzocht, haar zetel definitief naar Angora te verplaatsen. Vergadering van Donderdag 20 Adaarl. De ver schillende reeds gister genoemde wets ontwerpen, zijn allen aangenomen. De voorzitter deelde daarna mede, dat op 1 April 's avonds te halfnegen de Kamer weer zal worden bijeengeroepen. De vergadering werd daarna gesloten. TWEEDE KAMER. Vergadering van Donderdag, 20 Maart. Bij de voortzetting van. de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken dient de heer Troelstra (S. D.) een motie in, waarin herstel van de oeconomische en politieke betrekkingen met Rusland wordt gevraagd. Spr. zal tegen de motie-van Ravesteijn stemmen, daar deze een dwangbevel is. De heer van R a p p a r d (V. B.) zal tegen de motie-van Ravesteijn stemmen, daar deze erkenning de jure eischt. Spr. wacht over de motie-Troelstra het oordeel van den minister af. De heer Marchant (V. D.) steunt de motie-Troelstra. De heer Nolens (R. K.) acht de moties ongewenscht, daar geen enkele pressie moet worden geoefend. De heer W ij n k o o p (comm. verdedigt de motie-van Ravesteijn waarna minister van Karnebeek de sprekers beantwoordt. De motie-van Ravesteijn voor onverwijlde erkenning van Sowjet-Rusland wordt verworpen met 87 tegen 1 stem (Wijnkoop). De motie-Troelstra wordt eveneens verworpen met 63 tegen 24 stemmen. Voor de linkerzijde, behalve de Vrijheidsbond. Het gezantschap bij den Paus. De heer Schokking (C. H.) licht toe het amendement om het gezantschap bij den Paus op te heffen. Spr. behoeft de ernstige bezwaren die spr.'s fractie tegen dit gezantschap heeft, niet te herhalen. De heer Marchant (V. D.) meent dat de heer Kersten eigenlijk de aangewezen man is om dit amendement in te dienen. Waarom deed hij het niet Hoopt de heer Schokking innig dat zijn amendement wordt aangenomen Spr. vreest het tegendeel. (Gelach). De Regee ring heeft herhaaldelijk betoogd dat voor haar de post onmisbaar is voor oriënteering. Het amendement is dus een vijandelijke daad tégen over de Regeering. De heer Schokking Levert

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1