SCHIEDAM EN OMSTREKEN alleen in pakjes FEU ILLETOM. Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Zaterdag 22 Maart 1924. No. 13902 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent ïën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maa' plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel- Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden bcekend. g~\ jpjk Tiztut/eLzuiiuen. ïncassoKostcn worden berekend. Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. V. Vrijhandel of protectie. Hoeveel pennen heeft dit onderwerp al in beweging gebracht hoe dikwerf is er al over geboomd door hen, die bij den handel betrokken zijn. Naarmate hun belangen het vorderde, waren zij voorstanders van vrijhandel of protectie. Ook de regeering scheen, ofschoon zij zich zelden openlijk uitsprak, steeds in princiep voor vrij handel te zijn wel wilde zij de industrie steunen en beschermen, maar liefst niet door het heffen van inkomende rechten. Nog herinnor ik mij, hoe eenmaal Mr. Kolk man op den Frieschen landdag te Heerenveen de tariefwet verdedigde. Zoo gaarne bereed hij zijn stokpaardje, doch nimmer zag hij zijn lievelingsdenkbeeld verwezenlijkt. Het is volstrekt geen geheim, dat er thans onder de meerderheid der rechtsche partij onzer volksvertegenwoordiging in de tweede kamer een sterke strooming is ten gunste van tijdelijke of blijvende maatregelen ter bescherming. En is het nu niet curieus, dat Mr. Aalberse bij de opening der 10de jaarbeurs te Utrecht eens klaps deze strooming komt afwijzen en zich openlijk uitspreekt als voorstander van den vrijhandel. Dit feit geeft te denken. Het was een bloot gelegenheids-speech, welke Mr. Aalberse daar moest houden, en honderde onderwerpen had hij kunnen behandelen en het vraagstuk van vrijhandel en bescherming rustig onaangeroerd kunnen laten en niemand zal er wel geweest zijn, die iets anders verwacht had dan een eenvoudige toost, welke misschien veel woorden en weinig zin zou bevat hebben en ziet, daar houdt de minister een rede van geheel politieke strekking en spreekt zich open lijk voor den vrijhandel uit. Niemand kan dan ook ontkennen, dat hij daar expresselijk de gelegenheid benut heeft om zich in dien geest uit te spreken. Wij maken een aanpassingsproces door, aldus de minister, maar men moet niet denken, dat kunstmatige middelen zooals verhooging van invoerrechten, invoerbelemmering, enz. ons kun nen helpen. Wij moeten ons aanpassen, de productiekosten verlagen, nieuwe afzetgebieden opzoeken, de organisatie verbeteren, m.a.w. alles aanwenden behalve beschermende maat regelen nemen, want dat zijn kunstmatige middelen, welke ons zelf kunnen wonden, omdal ons landje moet leven van den export. Ziedaar de rede van den minister, welke voor ons geen nieuw geluid is, daar de voorstanders van den vrijhandel steeds dit zelfde liedje hebben gezongen. Geenszins kan het dus zijn doel ge weest zijn om zonder meer deze bekende waar heid aan het jaarbeurspubliek voor te houden. Daar zal dus wel meer achter steken. Immers wij zeiden het reeds hierboven, hoe er een strooming is om op verschillende artike len beschermende rechten te heffen. De leer van den vrijhandel, zeggen de voorstanders van de protectie, is heel mooi in theorie, maar in de praktijk kan ze in het tegenwoordige abnor male Europa niet gehandhaafd worden en daar om eischen wij staatshulp om concurrentie mogelijk te maken tusschen ons land en het buitenland deze concurentie wordt thans on mogelijk gemaakt door de nieuwe economische verhoudingen, maar ook en niet het minst dooi de positieve maatregelen van buitenlandsche regeeringen. En daarom verwachten wij van 69 Lothar was door haar toegeven onmiddel lijk zachter gestemd. Hij greep haar hand en bracht die aan de lippen. Vergeef mij, mama en probeer mij eens te begrijpen. Ik kon niet anders hande len. Johny staat onder mijn bescherming. Pro beer nog eens haar recht te laten wedervaren. Als ge haar maar wildet veroorloven, u een wei nig lief te hebben. Haar jonge hart bergt een zoo grooten rijkdom aan liefde. Gij zoudt zelf gelukkig zijn wanneer gij de arme wees een weinig liefde wildet geven. Er lag een warme, innige bede in zijn oogen en zijn stem klonk week en smeekend, zooals zij de stem van haar zoon nog nooit had gehoord. Het gevoel van haat tegen Johny werd steeds grooter en grooter in haar hart, en daarnaast drukte de angat haar, dat het meisje voor haar zoon gevaarlijk zou kunnen worden. Neen, neen dat mocht niet zijn, dat moest zij tot eiken prijs verhinderen. Zij had in haar hart reeds een keus getroffen, wie mee&teres op Wildenfels zou zijn. Hertha Liebenau was geheel de vrouw, die zij voor haar zoon wenschte. Al was zij ook geen schoonheid, haar voorname afkomst was in Susanne's oogen meer waard. Hertha's moeder onze regeering hetzelfde. Nu is het bekend, hoe onlangs de werkgevers te 's-Gravenhagé een congres gehouden hebben, waarop zij be slist en hard op de bescherming der industrie hebben geëischt. En minister Aalberse, wien mets ontgaat op economisch gebied, zal even goed als ieder ander dat geluid vernomen heb ben. Twee richtingen werden daar bepleitde richting Blomjous, die een beschermend stelsel wilde, van den grond af nieuw opgebouwd, en de richting Dobbelmann, die snelle en korte maatregelen wenschte uit de handen van een daartoe gemachtigde regeering. Welke richting nu de beste is of aanbeveling verdient, kunnen wij in het midden laten. Wij willen slechts wijzen op liet feit, dat Mr. Aalberse op de jaarbeurs zich tegen deze beide richtingen uitspreekt en beslist den vrijhandel aanbeveelt. v ertoikte hij daar de meening der regeering Gaf hij slechts zijn eigen opinie weer of sprak hij uit naam van het geheele kabinet Heeft de industrie, voor zoover zij om maatregelen vraagt niets van deze regeering te verwachten Of heeft de rede van den heer Aalberse een an dere beteekenis Ziedaar zoovele vragen, waarop het antwoord niet zoo gemakkelijk te geven is. Zeker is het, dat de vroegere ministers van financiën en laatstelijk de heer de Geer het volkomen met den tegenwoordigen minister eens waren de vraag is echter, of de tegen woordige minister, de heer Colijn een andere mecning is toegedaan. Eén van tweeën of de heer Colijn kiest een andere richting als de heer de Geer, en dan neemt minister Aalberse stelling tegen hem ofwel de heer Colijn is dezelfde richting toegedaan en dan schijnt de heer Aalberse den tijd gekomen te achten om positie te kiezen tegen de sterke strooming onder zijn eigen partij genooten ten gunste der bescherming. In beide gevallen zal de rede van Utrecht een historische beteekenis krijgen, en daarom achten wij de rede van minister Aalberse van. groote beteekenis. In het eerste geval toch zouden wij een oneenigheid of botsing krijgen in het ministerie zelf, in het laatste geval een strijd tusschen het kabinet en een deel der rechter zijde. De toekomst zal leeren, wat ons onder dit opzicht te wachten staat. s. 2 jaar, tegen Prietskhel, Rehn en Brütschner eveneens 2 jaar, tegen Wagner U/s jaar en tegen Pernett 1 jaar en 2 maanden vesting straf. Voor alle beklaagden werden verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. De ambtenaar van het O. M. kwam tot dc conclusie, dat het bij Von Kahr, Von Lossow en Seisser niet gekomen is tot een strafbare daad. meer willen geven aan degenen, die voortzet ting van de haat-campagne prediken. HONGARIJE'S HERSTEL. De delegatie van den Volkenbond heeft de plannen voor de oprichting van een Hongaar- sche goudbiljettenbank vastgesteld. De bank zal nog voor Paschen a.s. worden opgericht. De begrooting is vastgesteld voor den tijd van dertig maanden, gedurende welken tijd de recon structie van Hongarije moet plaats vinden. Daar thans het reconstructieprogram tusschen den Volkenbond en Hongarije definitief is vast gesteld, zal de delegatie heden Boedapest ver laten. BuiteniaiidscJi Nieuws. DU1TSCHLAND EN DE VOLKENBOND. Naar de „Frankfurter Zeitung" uit Stockholm verneemt, heeft Branting, nft zijn terugkeer uit Genéve, aan een journalist medegedeeld, dat de Volkenbond zeer waarschijnlijk zou be sluiten Duitschland onder controle te stellen. Zulks in verband met de overeenkomst, welke waarschijnlijk tot stand zou komen, wanneer de beide Commissies van Experts haar voor stellen zullen hebben bekendgemaakt. HET HITLER PROCES. Door het O.M. is in het proces tegen Hitier c.s. tegen den hoofdbeklaagde Hitier 8 jaar vestingstraf geëischt. legen Kriebel, Poliner en Wercr werd 6 jaar wegens medeweten van de plannen ge- eischt, tegen Ludendorff wegens medeplichtigheid IERLAND. Te Queenstown hebben vier soldaten van het lersche Vrijstaat-leger een afdeeling met verlof aan wal gaande Engelsche marinesol daten met een machinegeweer beschoten en twaalf personen gedood en gewond. Nader wordt nog uit Queenstown gemeld, dat een soldaat gedood is en zeventien perso nen gewond werden, waarvan vier levensge vaarlijk. DE EX-KALIEF. .De kwestie van het verblijf van den ex-kalief in Zwitserland, heeft heden het onderwerp uit gemaakt van een exposé doorMotta in denBonds- raad gehouden. Een gezantschapsraad, die zich volgens oi der van het departement van Buiten landsche Zaken naar Territet had begeven, heeft over zijn onderhoud met Abdoel Medjid een schriftelijk rapport uitgebracht. Hieruit blijkt o.m., dat de verblijfsvergunning, aan den ex- kalief toegestaan, alleen wordt gehandhaafd, indien hij zich onthoudt van alle godsdienstige of politieke propaganda Abdoel Medjid heeft zich aan deze voorwaarde onderworpen. Voor het oogenblik kan de zaak dus als op gelost worden beschouwd. FRANKRIJK. De Fransche Kamer heeft de van den Senaat teruggekomen fiscale voorstellen na geringe wijziging met 374 tegen 175 stemmen aange nomen.- DE GRIEKSCHE REPUBLIEK. De Grieksche premier en minister van Bui tenlandsche Zaken, Papanastasioe, heeft dezer dagen een interview toegestaan aan een ver tegenwoordiger van een Engelsch blad. Hij sprak de verwachting uit, dat de royalisten de door de republikeinen gedane voorstellen wel zullen aanvaarden. De groote meerderheid schijnt den voorstellen gunstig gezind te zijn, welke zijn gedaan in een geest van verzoening, ten einde den binnenlandschen vrede te her stellen. De republikeinsche partij aldus de pre mier streeft er naar, dat de instelling der republiek zal geschieden volgens de ven- schep van het grootste deel der natie en niet alleen volgens het verlangen van een enkele par tij. De premier achtte een terugkeer van de dynasLie, welke volgens hem het land in zulk een moeilijke situatie heeft gebracht, onmogelijk. Op de vraag of de regeering in staat zou zijn, haar program door te voeren indien de royalisten haar voorstellen zouden verwerpen, antwoordde de premierOngetwijfeld, want wij zijn er zeker van, gesteund te worden door alle republikeinen en liberalen en zelfs een groot, deel der loyalisten, die geen gehoor DE STRIJD OM HET KALIFAAT. Uit het voorstel tot bijeenroeping van een Islamietische conferentie te Cairo betreffende de kalifaatskwestie, hetwelk aan den koning is voorgelegd, blijkt dat de geloovigen in Egypte niets van koning Hoessein al kalief willen weten. Een groot deel der openbare meening wenscht Abdoel Medjid als kalief, de officieele wereld is voor de benoeming van koning Foead. Uit Britsch-Indië wordt evenwel gemeld, dat de Bengaalsche kalifaatconferentie een reso lutie heeft aangenomen betreffende de aan vaarding van het kalifaat door koning Hoes sein, waarin wordt -verklaard, dat de Indische Mohammedanen niet beieid zijn een beweging te aanvaarden, welke is op touw gezet door een enkele groep of land, zonder ruggespraak met de andere Mohammedanen over de geheele wereld. HONDURAS. Lit. New York wordt gemeld dat de aan de kusten van Honduras gelande Ame.ikaanschc troepen onmidddllijk naar Tegucigalpa opgerukt zijn om het leven der Amerikanen te bescher men. ALLERLEI. Uit Londen. In verband met het feit, dat Japan en e andere mogendheden tusschenbeide zullen komen wanneer Rusland in Mantsjoe- rije binnenvalt wordt een Russische actie tegen China onwaarschijnlijk geacht. Inmiddels wordt uit Moskou gemeld, dat Russische troepen wor den samengetrokken aan de grens van Mantsjoe- rije. Uit Hamburg Na afloop van een gister gehouden vergadering van de stakende haven havenarbeiders trachtte een massa van drie tot vier duizend stakers de binnenstad te be reiken. Bij de botsingen met de politie, welke dientengevolge ontstonden, werd een zéér groot aantal personen gewond, terwijl er tevens, voor zoover tot nu toe is na te gaan, ééne doode is gevallen. Uit Cairo Howard Carter is gisteren van hier vertrokken hij wordt de volgende week te Londen verwacht. Men verwacht, dat heden het Londensche trampersoneel in staking zal gaan. was een prinses uit een der regeerende huizen en zij was beslist de voornaamste onder alle jonge meisjes in de omgeving. Nu dan maar voor zichtig zijn en snel handelen. Verlang geen onmogelijke dingen van mij, zei zij zoo zacht mogelijk. Ik heb mijn standpunt, zoo goed als gij het uwe. Laat ons er niet meer over praten. Dat voert toch tot geen resultaat. En ik moet mij wel in de bittere er varing schikken, dat ik in het hart van mijn zoon bij een vreemde achtersta. Dat u uw grootmama bo n mij stelde, daar heb ik mij rustig in ge schikt, Ik kan u niet zooveel teederheid geven als zij. Dat ligt niet in mijn natuurik ben niet sentimenteel aangelegd. Het heeft mij ook geen pijn gedaan. Grootmama heeft recht op uwe liefde maar dat meisje niet. Lothar zag ernstig en eenigszins gedrukt op haar neer'. Hij voelde zich schuldig, wist echter ook, dat zijn moeder nooit iets gedaan had, om zijn liefde te winnen. Zij was altijd koel en ongenaakbaar gebleken, ook vroeger, als hij vol kinderlijke teederheid tot haar kwam. Koud had zij hem steeds teruggewezen. Desniettegen staande voelde hij zich door haar woorden gg- trofi'en. Zijn ridderlij!:.: zin kon het niet ver dragen/zijn moeder gekrenkt te hebben. Hij greep haar hand. Mama wanneer ge mij toch eens wat meer wildet toonen, dat gij van mij houdt en naar mijn liefde verlangt. Gij zoudt snel genoeg weerklank vinden in mijn hart. Ik wacht er slechts op, zei hij hartelijk. Maar gravin Susanne verstond het niet, harten te boeien. -Laat ons daar niet meer over praten, Lo thar. Wij zijn te verschillende naturen. Gij zijt beslist te weekhartig en idealistisch aangelegd en ik leef op den bodem der werkelijkheid en kan mij evenmin veranderen als gij Lothar liet haar hand los. Neen nooit kon tusschen hen een zoo hartelijke verstandhou ding verstaan, als tusschen hem en zijn groot moeder. Hun beider naturen stonden, ook zon der het te willen, te ver van elkander af. Hebt gij overigens nog wenschen, mama Neen. -Dan mag ik wel weggaan Alsjeblieftik houd u niet vast. Lothar had een zakelijk onderhoud met den rentmeester en den boekhouder, nadat hij zijn moeder had verlaten. Toen hij,van den rentmees ter komend, door de groote hal kwam, ontmoette hij Johny. Zij kwam de trap af, gereed omuit te gaan. Waar wilt gij naar toe gaan, Johny Een stille glans lag op haar jong gezicht. In het bosch met den boekhouder dennen uitzoeken voor het Kerstfeest. Lothar hield haar staande en zag haar blij in de lieve zonneoogen. Wacht even een oogenblik, dan ga ik mee dat heb ik in een heelen tijd niet meer ge daan. Hij liet zich door een knecht zijn goed en zijn jas brengen. Zij aan zij gingen zij naar buiten. Lothar was blij bij de gedachte dat zijn moeder nu tenminste de vijandelijkheden tegen Johny staken zou. Hij drukte haar arm aan ziclr. Ge behoeft nu geen angst meer te hebben voor mijn moeder. Johny. Zij weet nu, dat er tusschen ons geen sprake kan zijn van mijnheer en juffrouw. Zij schrok en werd zeer bleek. Hebt ge met uw moeder daarover gespro ken Ja. Is zij erg boos op mij Neen, klein, bang meisje. Wees toch niet zoo bevreesd. Ge staat immers onder mijn be scherming. Zog me maar één ding, vroeg zij met een onrustigen blik, hadt ge onaangenaamheden ter wille van mij Hij lachte, geroerd door haar angst. Nu en of, mama dreigde met den stok. Ge moet erg medelijden met mij hebben. Zij lachte even. Neen, vertel het mij toch was het heel erg Neen, heelemaal niet. Zijt ge nu gerustge steld, hé (Wordt vervolgd). iid QO .At».. a J j- „STER-KOFFI 431 1 5

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1