VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETOfll, Het familie-geheim. 47ste Jaargang. Maandag 24 Maart 1324. No. 13903 T 4. Telefoon Intereommunnal 85 Postbus: 88. iitoiiftwfWè Bureau; KOEMARKT 4. Telefoon Intereommuna.nl 85 Postbus: 39 Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per P°V rfrr~ ,PtJ twartaaI- Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentië n: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adv'erteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Unqevallenvftrzftkftring-f KGB hij l^.hnqc qc]lcdc invjliditdl t0egeZ0nden- ^cassokos^ ^en berekend. duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 li' veriie« van eiken anderen vinuer n verhes,van een hafd' voet ®f °°9 S f 200 bij dood f 200 bij verlies van een verzekering wordt gewaarborgd door deHoll.AIgem. Verz.bank te Schiedam Buitenlandsch Nieuws, HET HERSTEL. De werkzaamheden van de eerste commissie van experts, welke onder voorzitterschap van MacKenna staat en die zich in het bijzonder met de Duitsche kapitaalvlucht heeft bezig gehouden, zijn thans zoo goed als geëindigd. DUITSCHLAND EN HET HERSTEL. Hoewel aan Duitsche officieuze zijde nog altijd een pessimistische opvatting over bet verloop van de reparatiebesprekingen te Parijs wordt gehuldigd, is het toch duidelijk, dat zich een ontspanning voorbereidt schrijft de „Tel." Reeds thans valt met zekerheid te c'énsta- teeren, dat de datum van den 15den April, waarop de Micumver dragen ten einde loopen, niet die fatale beteekenis zal hebben, welke men er tot nu toe in Duitschland aan heeft gegeven. De onderhandelingen tusschen de Roerindustrie en de Fransche bezettingsauto riteiten hebben tot resultaat gehad, dat inge val den 15den April te Parijs nog geen overeen stemming zal zijn bereikt wat waarschijnlijk is de bestaande verdragen op korten termijn worden verlengd. Door in deze vei lenging toe te stemmen brengt de Duitsche industrie een financieel offer en daar zij niet gewoon is, uit onbaatzuchtige motieven offers te brengen moet men aannemen, dat zij er belang bij heeft, het verloop van de besprekingen te Parijs niét te storen. Berichten uit het Roergebied wijzen er op, dat de Roerindustrie maatregelen neemt om' haar productie de grootst mogelijke uitbrei ding te geven. Voortdurend word.en nieuwe arbeiders in dienst gesteld, hetgeen er op wijst, dat men rekent op een spoedige verbetering van den economischen toestand. Opvallend was de mededeeling, welke Zater dag de directeur-generaal Klockner deed, n.l. dat de Roerindustrie baar productie in Neder land beneden de binnenlandsche Duitsche prijzen en eventueel met verlies verkoopt, om zich niet geheel uit haar oude posities te laten verdringen. Hierdoor is de Duitsche steenkoolhandel terug gekeerd tot het systeem dat hij voor den oorlog algemeen in practijk bracht. VOORTZETTING CONFERENTIE VAN WASHINGTON. Een Reuter-telegram uit Washington meldt, dat het Amerikaansche Huis van Afgevaardig den een amendement op het wetsontwerp in zake de Marinebegrooting heeft aangenomen, waarin aan president Coolidge wordt verzocht stappen te doen tot het bijeenroepen van een internationale conferentie ter overweging van een verdere beperking der bewapeningen ter zee. woordiger te Moskou heeft gewezen op de ern stige gevolgen van een weigering van Chineesche zijde om het verdrag te onderteekenen. DE MUITERIJ IN IERLAND. De president van den Ierschen Vrijstaat, Cosgrave, heeft een telegram aan MacDonald' gezonden, waarin hij verklaart zeer te., zijn ge schokt bij het vernemen van het bericht, dat Britsche troepen te Queenstown zijn beschoten, lij verzekert, dat de lafhartige misdaad door geheel Ierland wordt betreurd. Geeri moeite zal worden gespaard om de daders te arresteeren en te straffen. Volgens een bericht uit Dublin zijn de 8 offi cieren, die Dinsdag in Parnellstreet gearres teerd werden op eerewoord vrijgelaten, daar zij de daarvoor gestelde voorwaarden hebben aanvaard, w. o. het teruggeven van de weg genomen wapenen. FRANKRIJK. De Kamer en de Senaat hebben de fiscale voorstellen definitief aangenomen. CHINA EN SOVJET-RUSLAND. Het Chineesche ministerie van Buitenland- sche Zaken heeft in antwoord op de Russische nota van 19 Maart verklaard, dat de Russische NAAR EEN GRIEKSCHE REPUBLIEK. Uit Athene verluidt De Nationale Verga dering heeft Zaterdagmiddag haar zittingen hervat. Nadat over een motie van vertrouwen is gestemd, zal zij de republiek tegen 25 Maart, den nationalen feestdag proclameeren. In April zal daarop de volksstemming .worden gehouden. PERZIE. Uit Teheran wordt gemeld, dat de uitroeping van de republiek tijdens het nationale feest in Perzië is afgesprongen en dat de republikeinsche beweging is achteruit gegaan. De winkeliers te Teheran waren gebelgd over de gedwongen sluiting der bazaars ter gelegen heid van de betooging. Hoewel dc bazaars later weer mochten worden geopend, moesten zij toch weer worden gesloten, ten gevolge van de opstootjes, welke tusschen voor- en tegenstan ders hebben plaats gehad. De leden van het Corps Diplomatique werden met, zooals gewoonte was, ten paleize, doch in hot Ministerie van Buitenlandsche Zaken, dooi den premier, ontvangen. De kroonprins is uit het paleis vertrokken naar een buiten de hoofdstad gelegen verblijf- pla&ts. zekere Weiner, die onder eede verklaarde, dat dr. Zeigner hem aangeboden heeft voor 5000 mark de documenten in zake een tegen hem aanhangig gemaakt proces te vernietigen. De volgende zitting is bepaald op Woensdag ochtend. Uit Berlijn De rijkskanselier dr. Marx en de rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Stresemann, zijn Zaterdagochtend weder té Berlijn aangekomen. De rijkskanselier is ter stond doorgereisd naar Elberfeld, waar hij zou deelnemen aan den gister aldaar gehouden partij dag van het Centrum-Stresemann begaf zich naar een partijdag in Darmstadt. Prof. Quidde, de bekende pacifist, die dezer dagen te Munchen in hechtenis was ge nomen, is weer op vrije voeten gesteld. De ver volging gaat echter door. Generaal Nivelle, een tijdlang opperbevel hebber der Fransche troepen in den Europee- schen oorlog, is tengevolge van een longont steking op 67-jarigen leeftijd te Parijs over leden. Uit Berlijn 1 ot Amerikaansch gezant te Athene is benoemd Irwen Langlin. Uit Londen De hoofdstad heeft, zooals gemeld, de beproeving van een algemeene staking van het tram- en autobuspersoneel. Bij dc tramwegen is de staking volkomen al gemeen. Wat de autobussen betreft, geldt het zelfde voor de London General Omnibus Com pany, welke bijna alle wagens in bedrijf heeft. Slechts een paar honderd z.g. „piraten" (parti culiere autobussen) verrichten nog dienst. Uit Hamburg: Het geschil in het haven bedrijf tusschen de havenarbeiders en de werk gevers over de loonkwestie is bijgelegd. Morgen zal de arbeid worden hervat Werkverschaffing in Drente. Officieel is thans gemeld, dat de werkver schaffing in deze provincie wordt stop gezet op 27 en 28 Maart a.s. Tiende Nederlandsehe Jaarbeurs. Het secretariaat der Nederlandsehe Jaarbeurs deelt mede, dat aan de 10de beurs 827 firma's hebben deelgenomen, tegen 756 aan de 9de beurs. De 10de beurs werd in totaal, volgens de uit gegeven entreebewijzen, bezocht door circa 38,656 personen, tegen 25,056 personen, die de vorige beurs bezochten. S Voorzitter R. K. Kamerfractie. Naar het „Hsgz." meldt, is als opvolger van jhr. Van der Does de Willebois de heer mr. W. van Lanschot aangewezen als voorzitter der R. K. Eerste Kamerfractie. Binnenland. DE OPSTAND IN HONDURAS. Amerikaansche landingstroepen hebben in de hoofdstad van Honduras Tagucigalpa het diaadloos station bezet, om de verbinding met de V. S. in stand te houden. Het bericht volgens hetwelk op de Amerikaansche troepen zou zijn geschoten, wordt tegengesproken. ALLERLEI. Uit \-Vashington Bijna achthonderd belas tingambtenaren zijn wegens het plegen van Iraude gedurende de laatste drie jaren ten na- deele van de belastingen ontslagen. Het onder- vertegenwoordiger te Pekihg, Karachan, de j zoek in deze zaak werd geleTd "dom^nltm pe is geworden van een misverstand ten op- Gouzens. Deze verklaart, dat de hoofdpersonen zichte van het met-teekenen van het Russisch- trachtten de belastingbetalers te bevoordeelen Chineesche verdra e. China i« Won u» 5 otvoorcieeien Nederland en Rusland. Met betrekking tot de besprekingen, die te Berlijn tusschen Rusland en Nederland zijn gevoerd, meldt het departement van buiten landsche zaken, dat de gevolmachtigden zich om nadere instructies tot hun regeeringen hebben gewend. Een resultaat kon nog niet worden bereikt, met het oog op de omstandigheid, dat verband werd gelegd tusschen het sluiten van een handelsovereenkomst, waartoe de Neder landsehe delegatie gemachtigd was, en een volledige erkenning de jure, en de Russische vertegenwoordigers niet bevoegd waren, wat deze erkenning betreft, een regeling van daar mede samenhangende kwesties in overweging te nemen. De postcheque- en girodienst. In het rapport van de Commissie-Tak, in gesteld voor het opsporen van de oorzaken der ontwrichting van den Postchéque- en Girodienst, worden straffen voorgesteld voor degenen, die, b. i. verantwoordelijk zijn geweest voor de ont wrichting. Zoo zou men den directeur, den heer A.K. Kymmel, die nog steeds verlof heeft, willen terugstellen tot den rang van inspecteur der Posterijen,- en den onder-directeur, den heer M. Pott, tot den rang van hoofdcommies. Den laatsten tijd dóen in postkringen geruch ten de ronde als zou de plaats van directeur- generaal vervangen worden door een directo rium. Men overweegt inderdaad de instelling van zoo'n lichaam, itegen 1 Mei omdat dan beter de leiding van buitendienst, administratieven en technischen dienst zou zijn te concentreeren. Faillissementen. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf en Co.'s Bureaux vyor den Handel zijn over de afgcloopen week, eindigende 21 Maart in Nederland uitgesproken 92 faillissementen tegen 85 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 21 Maart 1924 1025 faillissementen tegenover 947 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Verzet tegen de salarisverlaging. Het bestuur van den Centralen Bond van Nederlandsch Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel heeft aan de 125 bondsafdeelingen in den lande opdracht gegeven tot het zenden Handelsverdrag met Canada. De Canadeesche regeering heeft zich bereid verklaard binnenkort met de Nederlandsehe regeering te onderhandelen over de sluiting van een verdrag, waarbij beide landen elkander wederkeerig toezeggen behandeling op den voet van meest begunstigde natie. De S. D. A. P. Gister is een gedeelte van het verslag over 1923 van de S. D. A. P. gepubliceerd. Daaruit blijkt, --- ~e„m, Jlcl, Jat het aantal afdeelingen per partij op SlDecem- van afgevaardigden naar het op 28 en 29 dezer ber j.l. 591 bedroeg, tegen 583 op 31 December m Den Haag te houden streng huishoudelijke 1922. Het ledental daalde van 42.047 tot 41.230. Chineesche verdrag. China is bereid de onder handelingen te hervatten. Nader meldt Wolff uit Moskou, dat de Rus sische vertegenwoordiger te Peking het openen van nieuwe onderhandelingen heeft geweigerd en dat Tsjitsjerin den Chineeschen vertegen- 70 Zij knikte en herademde, als van een zwaren last bevrijd. Nu kan ik mij pas weer op het Kerstfeest verheugen. Hebt ge veel wenschen voor het Kerstmanne tje Maar één. Wat is dat voor een wensch Dat gij met het Kerstfeest voor goed naar Wildenfels terugkeert. Ja, ik kom zeker voor het volgende Kerst feest terug. En dan blijf ik voor altijd bij u. Thans kwam de boekhouder bij den ingang van het park, op hen toe. Lothar'trok Johny's arm door den zijne en zoo liepen zij het bosch in, om de kerstboomen uit te zoeken. HOOFDSTUK XXI. Gravin Susanne zag vanuit haar venster Lothar en Johny weggaan. Dc gelegenheid was nu gunstig om eens geheel alleen met gravin Thea te spreken. Onmiddellijk zocht zij deze op. In de voorkamer zat Grill en naaide aan een mutsje voor haar meesteres. Susanne droeg haar op, te zorgen, dat zij en gravin Thea niet zouden worden gestoord. Toen ten koste van den staat en daarvoor gelden in ontvangst namen. Het materiaal werd door hen vernietigd. Uit Leipzig Het getuigenverhoor in het proces-Zeigner is ten einde gevoerd. De voornaamste getuige was Zaterdag een trad zij in de zitkamer van haar schoonmoeder. Deze zat aan haar schrijftafel en sloot snel een schriftuur weg, toen Susanne binnentrad. Ik hoop, dat ik u niet stoor, mama, ik heb een zeer gewichtige zaak met u te bespreken, zei zij zichtbaar opgewonden. Gravin Thea stond op. Laten wij aan den haard gaan zitten, Susanne. Je stoort mij niet. Zij gingen zitten. Toen zei Susanne haastig Ik ben verschrikkelijk opgewonden, lieve mama. De oude dame zag haar onderzoekend in de onrustige oogen. Wat is er gebeurd Ik kom tot u met een dringend en noodzake lijk verzoek en hoop, dat ge het mij zult willen inwilligen. Wat wilt ge Mama, juffrouw Warrens moet het huis uit, hoe eer hoe liever. Gravin Thea zag haar bedroefd aan Is het altijd nog dezelfde kwestie, Susanne. Ik had gehoopt, dat ge u er nu eindelijk in zoudt hebben geschikt. Dien wensch wil en kan ik niet vervullen. U, gij zult zelf de noodzakelijkheid inzien, veanneer ge alles weet. O, het had al lang moeten gebeuren. Ik heb altijd wel vermoed, dat het meisje ons onheil zou brengen. De oude dame zag verschrikt op. Ge maakt mij bang. Welk onheil zou ons door Johny kunnen treffen congres, waar afweerinaatregclen tegen de dooi de regeering voorgenomen loonsverlaging zullen worden besproken. De Belgische Schelde. Men meldt ons uit Brussel, dat de Belgische regeering groote baggerwerktuigen naar het nauw van Bath heeft gezonden, welke de Schelde daar op een grootere diepte moeten brengen, dan tot dusver ooit bereikt was. Dat zult ge hooren. Ik had zooeven een onder houd met Lothar betreffende juffrouw Warrens. De vertrouwelijke toon van die beiden is toch thans, nu zij volwassen zijn, niet meer gepast. Verbeeld u nu echter mijn ontzetting, toen ik bemerkte, dat Lothar op een wijze voor juffrouw Warrens in de bres sprong, dat mij geen twijfel overbleef. Of hij is reeds op haar verliefd, of hij is er niet ver meer van af. Blijkbaar legt'dit meisje het er op aan, hem in haar netten te vangen en meesteres op Wildenfels te worden. Zij moet zoo spoedig mogelijk weg, anders sta ik voor niets in. Gravin Thea had haar rustige houding niet verloren. Gij vergist u, als altijd in Johny. Zij denkt er geen oogenblik aan, netten te spannen of gravin Wildenfels te worden. Daarvoor is zij veel te bescheiden. Dat is uw opvatting maar niet de mijne.Maar zelfs, wanneer zij er niet aan dacht, dan schijnt Lothar er toch niet ver meer vanaf te zijn. Ik kan u verzekeren, dat hij op een toon over haar gesproken heeft, die de grootste broederlijke teederheid overtreft. Ik vrees het ergste, wan neer wij niet onmiddellijk alles doen om deze ongewenschte mogelijkheid te voorkomen. En er is maar één middel om het ongeluk te ver hoeden juffrouw Warrens moet weg. Gravin Thea keek een poosje nadenkend voor zich uit. Nu had de onstuimige jongen I zich er dan toe laten verleiden zijn gevoelens te verraden. Zij zag hem in gedachten staan I Gewezen wordt op het feit, dat in de drie groote steden met een gezamenlijk aantal inwoners van 1.600.000 zielen, niet meer dan 1Q.000 sociaal democraten georganiseerd zijn. Het aantal soc.-dem. Statenleden liep van 117 tot 107 terug. Bij de gemeenteraadsverkie zingen verwierf de S.D.A.P. in 362 van de 1129 gemeenten 1069 zetels. Het totaal aantal raad zetels daalde met ongeveer 3 percent, vanll05 tot 1069. en Johny's partij op hartstochtelijke manier opnemen. Er was geen bijzondere scherpe blik toe noodig, om hem te doorzien. Zij glimlachte. Neen voor diplomaat was Lothar niet geschikt. Langzaam hief zij haar hoofd op en zag haar dochter met haar heldere, goedige oogen aan. Lieve ik zou er geen ongeluk-in kunnen zien, wanneer Lothar met Johny trouwde, zeide zij rustig. Susanne sprong ontzet op en zag de oude dame aan, alsof deze het verstand verloren had. Mama Gravin Thea haalde diep adem. Ik wil u wat zeggen, lief kind. Mijn denk beelden over geboorte en zielenadel kent ge. Johny heeft geen andere fout, dan dat zij arm en burgerlijk is. Naar rijkdom behoeft een Wildenfels gelukkig niet te zien. En Johny ver goedt den adel der geboorte door dien des harten. Gravin Susanne boog zich naar haar toe. Mama, uw zeldzame voorliefde voor - dat meisje grenst aan het ongelooflijke, stiet zij met onderdrukte heftigheid uit. Ik begrijp u niet. Nooit, nooit zou ik mijn toestemming geven. Bovendien heb ik andere plannen met Lothar. Ik heb reeds een toekomstige echt- genoote voor hem uitgezocht. Kom toch tot u zelve en denk er eens over na, wat ge zooeven gezegd hebt. Gij zijt als verblind, wanneer het om juffrouw Warrens gaat. Het is alsof zij u betooverd heeft. Wordl vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1924 | | pagina 1